Λάθος χρώματα στον εκτυπωτή

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά έχω έναν εκτυπωτή printer,scanner,copier Hp deskjet F4280 και όταν εκτυπώνω κάτι μου το βγάζει με λάθος χρώματα παράδειγμα εκτυπώνω χρώμα ροζ και μου το βγάζει κίτρινο ξέρει κανείς τι να κάνω μήπως θέλουν αλλαγή τα μελάνια του εκτυπωτή η μήπως ο υπολογιστής στέλνει λάθος εντολές για τα χρώματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πιθανότατα ένα από τα μελάνια σου (μάλλον το μπλε) έχει τελειώσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και σε μενα το ιδιο συνεβη..εβγαζε κοκκινες φωτο..και του αλλαξα μελανι και ειναι μια χαρα τωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Μάλιστα δεν το κάνει μόνο με το ροζ αλλά και με άλλα χρώματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μάλλον δεν έχεις αυθεντικά μελάνια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Μπορούν να συμβαίνουν δύο πράγματα.

1. Να έχουν ψιλοαδιάσει τα μελάνια. Πράγμα που εύκολα μπορείς να το ελέξεις. Μάλιστα κάθε καινούριος εκτυπωτής βγάζει ένδηξει για τα μελάνια...

2. Τα χρώματα που βλέπεις στην οθόνη σου δεν ανταποκρίνονται σε αυτά που είναι πραγματικά και που άρα θα πάρεις απο τον εκτυπωτή. Πράγμα που σε όλους τους υπολογιστές-οθόνες συμβαίνει, εκτός αν έχεις καλιμπράρει την οθόνη σου. Βέβαια τώρα δεν είναι αυτός ο λόγος γιατι απο οτι λες έχεις τεράστιες αποκλίσεις χρωμάτων.Άρα μάλλον το 1 συμβαίνει. Βέβαια το 2 σίγουρ συμβαίνει και θα το παρατηρήσεις αν τυπώσης φωτογραφίες. Τα χρώματα θα βγαίνουν διαφορετικά απο οτι τα βλέπεις, σαν ξεθωριασμένα.

Αν θες να καλιμπράρεις την οθόνη σου πρέπει να αγοράσεις ειδικό hardware αλλά επειδή είναι ακριβό μπορείς ειδικά για ερασιτεχνικά να κάνεις την δουλειά σου με κάποιο πρόγραμμα. Αυτή την δουλειά μπορείς να την κάνεις με το adobe gamma και κάποια άλλα free προγραμματάκια, αλλά προτείνω το adobe gamma
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Βασικά οι μελάνες μου δεν έχουν τελειώσει επίσης το μελάνι που έχω τώρα μέσα είναι αυτό το μελάνι που μου δώσανε από την εταιρία δηλαδή τα μελάνια που είχε μέσα όταν τον αγόρασα (τον εκτυπωτή):/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Οπότε νομίζω πως είναι θέμα calibration της οθόνης. Κατέβασε το adobe gamma και καλίμπραρε την οθόνη σου. Είναι αρκετά εύκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Όμως αυτό γίνεται και στο λάπτοπ μου και απο οτι κατάλαβα εχουν πρόβλημα τα μελάνια όπως ειπε και ο Γιώργος λοιπών θα πάω να αγοράσω νέα μελάνια σας ευχαριστώ όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
2 λόγοι:

α) Ή έχεις τα μαμίσια μελάνια τα οποία έχουν φτάσει στο τέλος τους και είναι φυσιολογικό γιατί είναι πολύ κακής ποιότητας (ειδικά τα HP),

β) ή είναι refilled το οποίο πάλι ενδέχεται να είναι κακής ποιότητας.

Αν αλλάξεις μελάνια (μην ξεχάσεις να κάνεις alignment κλπ μετά) δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
(να προσέξεις πάρα πολύ τα ξαναγεμισμένα γιατί αν δεν είναι καλά δεν γλυτώνεις την διαρροή μέσα στον printer κάτι το οποίο θα τον λερώσει μέσα. Αυτό μέχρι να φτάσει στην interface- και στην processing-card όπου μετά δεν θα δουλεύει απλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιατι ?τι εχουν τα hp?

εγω εχω lexmark πολυμηχανημα με max μαυρο μελανι 1100 σελιδες και θελω να παρω ενα παρομοιο hp πολυμηχανημα.. γιατι τα τωρινα lexmark,αλλα και canon,epson εχουν γελοιωδώς μικρα μελανια.. κειμενα βγαζω αλλωστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
γιατι ?τι εχουν τα hp?

εγω εχω lexmark πολυμηχανημα με max μαυρο μελανι 1100 σελιδες και θελω να παρω ενα παρομοιο hp πολυμηχανημα.. γιατι τα τωρινα lexmark,αλλα και canon,epson εχουν γελοιωδώς μικρα μελανια.. κειμενα βγαζω αλλωστε..

Μια χαρά είναι τα hp, δεν είπα ότι δεν είναι καλά :)

Όλα τα μαμίσια μελάνια είναι χάλια ποιότητα απλά ανέφερα πως των hp βρίσκω πως είναι τα χειρότερα (αναφέρομαι μόνο στα μαμίσια).

Αν το θες μόνο για text print, μην δίνεις σημασία σε ότι γράφω, η διαφορά φαίνεται σε εικόνες, σχέδια και κυρίως charts.
Αν μιλάμε για καινούρια μελάνια, αγνόησε ότι γράφω :)

[Οfftopic]Δεν έχω κάτι με την hp (πέρα από κάτι θέματα "πατεντών", τα οποία όμως είναι off topic τώρα) απλά θεωρώ ότι πάσχουν τα μαμίσια μελάνια (πολύ μικρό το κακό - τα καινούρια είναι μια χαρά ) όπως πχ. οι canon γενικά έχουν προβλήματα με την θερμοκρασία τους. Σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία ή υγρασία ο printer τα παίζει, πολύ περισσότερο από τα άλλα brands.
Γενικότερα όλοι οι printers έχουν προβλήματα, διαφορετικά ο καθένας, άλλοτε μικρά άλλοτε μεγάλα.
Το μόνο πρόβλημα (μικρό - αλλά μεγάλο για όποιον δεν γνωρίζει και "ψαρώσει") που υπάρχει σε όλους τους printers, είναι το ΤΕΡΑΣΤΙΟ bloatware που τα συνοδεύει[\Offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ίσως να έχουν μπερδευτεί λίγο τα χρώματα στο έγχρωμο μελάνι θα το πάω να το φτιάξω!;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top