Πώς θα χαρακτηρίζατε με μια λέξη τη ζωή και την ευτυχία;

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Θα'θελα να μου δώσετε ένα σύντομο ορισμό για την έννοια της <<ζωής>>

όπως την προσεγγίζετε οι ίδιοι σε προσωπικό επίπεδο.

Τι είναι τελικά η ζωή; Μια περιπέτεια; Ένα μεγάλο πάρτυ; Ένα ταξίδι; Μια φάρσα; :confused:

Και ποια πράγματα / προϋποθέσεις/ συνθήκες συντελούν στην αίσθηση εκείνη της γλυκιάς ευτυχίας για εσάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Με μια λεξη..."αλητισσα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η ζωή μας είναι μία φυσική διαδικασία, όπως ακριβώς και ο θάνατος. Είναι ένα αγαθό, ένα προνόμιο και γι'αυτό θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τους χειρισμούς και τις επιλογές μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η ζωή μας είναι μία φυσική διαδικασία, όπως ακριβώς και ο θάνατος. Είναι ένα αγαθό, ένα προνόμιο και γι'αυτό θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τους χειρισμούς και τις επιλογές μας.

Όμως , ζωούλα μου, η ζωή έχει απέναντι της μόνο μία πραγματική (και αληθινή) επιλογή, τον θάνατο. Γι' αυτό όταν θεωρούμε πως υπάρχουν κι άλλες, μαζί μ' αυτές, πάντα κερδίζει ο θάνατος!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Όμως , ζωούλα μου, η ζωή έχει απέναντι της μόνο μία πραγματική (και αληθινή) επιλογή, τον θάνατο. Γι' αυτό όταν θεωρούμε πως υπάρχουν κι άλλες, μαζί μ' αυτές, πάντα κερδίζει ο θάνατος!:redface:

Πολύ <<αισιόδοξη>> οπτική στη φάση που είμαι τώρα, με σκότωσες :P

Εικάζω πως δεν αναφέρεσαι μόνο στο φυσικό θάνατο αλλά σε κάθε τέλος

και στις επερχόμενες νέες αρχές, δηλ. στην αλλαγή...

(πρόσεχε τι θα απαντήσεις, κρατάς τη ζωή μου στα χέρια σου) :teasing::teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Πολύ <<αισιόδοξη>> οπτική στη φάση που είμαι τώρα, με σκότωσες :P

Εικάζω πως δεν αναφέρεσαι μόνο στο φυσικό θάνατο αλλά σε κάθε τέλος

και στις επερχόμενες νέες αρχές, δηλ. στην αλλαγή...

(πρόσεχε τι θα απαντήσεις, κρατάς τη ζωή μου στα χέρια σου) :teasing::teasing:
Εννοειται πως μιλαει για το φυσικο θανατο....:P:knife:


*αυτο που μας τρομαζει περισσοτερο..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όμως , ζωούλα μου, η ζωή έχει απέναντι της μόνο μία πραγματική (και αληθινή) επιλογή, τον θάνατο. Γι' αυτό όταν θεωρούμε πως υπάρχουν κι άλλες, μαζί μ' αυτές, πάντα κερδίζει ο θάνατος!:redface:

Μα ο θάνατος, με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για φυσικό θάνατο και όχι αυτοκτονία, στην ουσία δεν είναι επιλογή, αλλά κάτι που έρχεται επιβεβλημένα, χωρίς τις περισσότερες φορές να το θέλει ή να το έχει αποδεχτεί ο .. νεκρός. Γι'αυτό και δεν θεωρώ τον θάνατο ως μία επιλογή στη ζωή μας, όπως οι άλλες που κάνουμε - είτε είναι σημαντικές, είτε ασήμαντες-.
Επιπλέον, ο θάνατος είναι δεδομένος για την ανθρώπινη υπόσταση, αλλά καμία επιλογή δεν έχει απόλυτα σίγουρη νομίζω έκβαση.:redface::redface:
Το αν κάποιοι καταφέρνουν να τον αποδεκτούν και να μην τον φοβούνται δεν είναι κάτι δύσκολο. Προσωπικά δεν φοβάμαι τον θάνατο, αλλά τον πόνο. Δεν θέλω να φτάσω σε μία μεγάλη ηλικία αλλά μετά να υποφέρω. Θα το άντεχα, θα το αποδεχόμουν -όπως έχει γίνει και με το θάνατο, τόσο μάλιστα ώστε να μην έχω πρόβλημα να μιλάω γι'αυτό- αλλά πραγματικά είναι κάτι που απεύχομαι.:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Όχι κοίτα τώρα δηλαδής ... τι μου κάνει η μπέμπα νυχτιάτικο ...:D
Με βάνει να ξαναματαπαντώ σε σοβαρόν θέμα ...
χάιντε για το χατήρι σου , και τα δυο χείλη σου , κλαίνε τ' αστέρια της βραδιάς ..
για πάμε λοιπον μανμαζέλλλ να δούμε τι "ταίζεις " ..



Θα'θελα να μου δώσετε ένα σύντομο ορισμό για την έννοια της <<ζωής>>

Δεν υπάρχουν ορισμοί και μάλιστα " σύντομοι " όπως τους θέλει η αφεντιά σου

για κάτι τόσο μεγαλειώδες όπως η ζωή .
Βρήκες ποτέ έναν σύντομο ορισμό για τον έρωτα ?
Όχι .
Είδες λοιπόν ? :)



Τι είναι τελικά η ζωή;
Τι είναι ο θάνατος ?


Μια περιπέτεια;

… μια αγάπη μικρή ? μια ιστορία γλυκιά και πικρή ?


Ένα μεγάλο πάρτυ;


… που συνήθως δεν σε καλουν ?
Ααα ?
ή που τελικά προτιμάς να μην παραστείς σʼ αυτό το «μεγάλο πάρτυ» αλλά επιλέγεις ,μια ερημική παραλία

με τους ανθρώπους που αγαπάς ?


Ένα ταξίδι;

Ή ένα … απλό φτηνό ξίδι ?



…. Σε κάσα ?
Νοβοπάν ή κερασιά ?
Διάλεξε …:P


Και ποια πράγματα


… άτιμα τα πράγματα , άτιμα τα χρόνια ,
τη ζωή που μου ʽταξες περιμένω ακόμα …..

( τι θα γίνει ρε μανίτσα , θα με κάνεις για πολύ ακόμα να γράφω στιχάκια ? ):P

προϋποθέσεις


… όσες κι αν θέσεις , έχουν έναν καταπληκτικό τρόπο οι άτιμες να πέφτουν πάντα μα πάντα έξω

και πιο έξω .. οπότε ….
.... μπλα .. μπλα ... μπλα ......συνθήκες συντελούν στην αίσθηση εκείνη της γλυκιάς ευτυχίας για εσάς;
Είναι όλα αυτά , και άλλα τόσα και άλλα άλλα τόσα , και χιλιάδες μυριάδες τόσα πράγματα
τραύματα και κλάματα , νάματα και θαύματα που εσύ ήδη έχεις χάσει μερικά από αυτά
με το να αναρωτιέσαι και να πληκτρολογείς ερωτήσεις .


Τρέξε να τα βρεις , μικρό μου πόνυ , ο χρόνος τελιώνει ….:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

star65

Νεοφερμένος

Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ζωή είναι αυτό που συμβαίνει μέχρι να βγει από μέσα σου η τελευταία ανάσα

ευτυχία είναι η πλασματική εικόνα που συλλαμβάνει το μυαλό μας κάτω από την επήρεια των αισθήσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
ζωή = ωκεανός

ή σκάσε και κολύμπα

ή απόλαυσε τα καταγάλανα καθάρια νερά της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Θα'θελα να μου δώσετε ένα σύντομο ορισμό για την έννοια της <<ζωής>>

όπως την προσεγγίζετε οι ίδιοι σε προσωπικό επίπεδο.

Τι είναι τελικά η ζωή; Μια περιπέτεια; Ένα μεγάλο πάρτυ; Ένα ταξίδι; Μια φάρσα; :confused:

Και ποια πράγματα / προϋποθέσεις/ συνθήκες συντελούν στην αίσθηση εκείνη της γλυκιάς ευτυχίας για εσάς;



:drunk:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
καταρχήν μακάρι να μπορούσα να βάλω +100 στο βίντεο του self-instruvtive depressing !!! Από τις αγαπημένες στιγμές της ελληνικής τηλεόρασης.
Για τη ζωή 2 πράγματα θα γράψω, δε τα σκέδτηκα εγώ αλλά νομίζω είναι πολύ ωραία και θα σας τα μεταφέρω.
1. Η ζωή είναι ωραία, αλλά τα 'χει με άλλον.
2. Η ζωή είναι ένα μεγάλο αστείο, αλλά εγώ δε το 'χω πιάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
''Είναι ένα δώρο η ζωή..μα συχνά το ξεχνάω''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Η ζωη ειναι ενας συνεχης αγωνας που αλλοτε νικαμε και αλλοτε χανουμε!!! ;)
Ενω η ευτυχια ειναι μια παροδικη ικανοποιηση που μακαρι να διαρκουσε για παντα!!! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top