Το επίθετο των παιδιών

Sarah

Νεοφερμένος

Η Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
xmmm.. τώρα ίσως έπεσες σε περίπτωση :).

Έχω περάσει αρκετά μεγάλη στενοχώρια (παρόλο που οι γονείς μου και δη ο πατέρας μου έκανε ότι μπορούσε για να μη νιώσω άσχημα) καθότι είμαι το 2ο κορίτσι στην οικογένεια (και το τελευταίο παιδί αυτής) που ούτε το μικρό όνομα της "σωστής" γιαγιάς (δλδ της γυναίκας του παππού με το επώνυμο μου) είχα [το είχε η αδελφή μου] ούτε το σωστό ... φύλο για να συνεχίσω το όνομα που ο παππούς μου για πολλάααα χρόνια με αντιμετώπιζε λες και ... έφταιγα που βγήκα κορίτσι [και πήρα και όνομα από ... το άλλο σόι!], ειδικά δε όταν απέκτησα (από το θείο μου) ξάδερφο, που ... πραγματικά σου μιλάω, ειδικά εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου μα ΚΑΘΟΛΟΥ ασχημη ιδέα ;).

Αλλά οκ, That's just me :)
Αυτά είναι πολύ ασχημα να συμβαίνουν στις οικογένειες σχετικα με τα μικρά ονόματα. Να μην μιλήσω δε για το φύλο. Να θυμώνουν οι παππούδες και οι γιαγιάδες. το βρίσκω γελοίο. Στην δική μου πάντως δεν είχαμε προβλήματα μια και τους έδωσα και τα δύο παιδιά κορίτσι- αγόρι (έχων τα ονόματα των πεθερικών) και έτσι όλα μέλι γάλα. Ας έκανα αλλιώς και θα σου έλεγα τι θα γινότανε. Βλέπεις?? Σου μιλάω για πολυ προσκολυμένη στις παραδόσεις! Δεν με πειράζει όμως γιατι είναι ώραια τα όνοματα. Αν ήταν καμια αφροξυλάνθη και Θρασίβουλας θα γινόμουνα Τούρκος!!!:mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarah

Νεοφερμένος

Η Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μα και παλιότερα μια γιαγιά με μια κόρη και μια εγγονή είχαν διαφορετικά επίθετα (αν είχε παντρευτει και η εγγονή)!
Σωστό!! Καλά σε βρίσκώ πολύ προχωρημένη!!! (δεν το λέω ειρωνικά, μην μου ρίξει κι άλλα "μείον"):whistle: Εγώ βλέπεις θεωρώ ότι είναι ασχημο να συμβαίνει αυτο μόνο για τους άντρες (Παππούς-γιός-εγγονός). Με αυτές τις αντιλήψεις με έχουν μεγαλώσει και δυσκολεύομαι να το δώ αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Η θεία σου δεν αλλάζει το επώνυμο της αν παντρευτει κρατάει το πατρικό της. Δεν ειναι υποχρέωση γι' αυτό και ο νόμος δίνει το δικαίωμα ο καθένας να μπορεί να επιλέξει πιο επώνυμο θα έχουν τα παιδιά του. Είναι προσωπικό θέμα του καθενός.


Όντως γυρίζει, γι' αυτό και τα πράγματα δεν μένουν όπως ήταν πριν 100 χρόνια. :)

Συμφωνα με τη λογικη σου, η θεια, αν δεν αλλαξει το ονομα της και κρατησει το πατρικο, δεν θα ειναι οικογενεια με τον αντρα της και το παιδι της. Και αν το αλλαξει, δεν θα ειναι οικογενεια με την αδερφη της και τους γονεις της.:P

Χα, τωρα διαβασα και τα υπολοιπα μηνυματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Εμείς όταν βρεθήκαμε στο Δημαρχείο που υπογράφαμε τα χαρτιά του γάμου και μας ρώτησαν ποιανού όνομα θα πάρει το παιδί ή αν θα πάρει και τα δύο, ο αντρας μου μου είπε οτι δεν τον πειράζει καθόλου να πάρει το παιδί το επώνημό μου (δλδ του πατέρα μου). Εκεί του απάντησα απλα οτι ούτε να το σκέφτεται το παιδι θα πάρει το δικό του και δεν το συζητάω κάν! Αυτό για τρεις λόγους:
1)αν το παιδι επαιρνε το δικό μου θα ήταν σαν να είναι αγνώστου πατρώς(εγώ έτσι το βλέπω)
2)αν έπαιρνε και τα δύο θα έιχε πρόβλημα στα χαρτιά του γιατι το δικό μου είναι μόνο του σιδηροδρομος, οποτε και τα δυο μαζί είναι πρόβλημα. Εδώ εγώ όταν θέλω να βγάλω κάποιο χαρτί αναγκάζονται να γράφουν τα μικρά(γιατι δυστυχώς έχω2) εν συντομία μπας και χωρέσουν!
3)Στο στρατο θα είχε πρόβλημα λάθος-σωστό δεν ξέρω αλλά δεν θέλω το παιδί μου να εχει τρεχαματα για να λεω εγω οτι πήρε και το δικό μου και κάτι έγινε τεσπα...
Ισως ειμαι πιο κλασική σε αυτά τα θέματα. Εγώ αν γινόταν χωρίς να χρειάζονται ολόκληρες διαδικασίες θα κράταγα το επώνημο του άντρα μου κι όχι το πατρικό μου. Αυτό δεν σημαίνει οτι χάνω την ταυτότητα μου και την οικογενειά μου αλλα οτι ανήκω σε μια οικογένεια που δημιουργησα με τον αντρα μου και είναι τιμή μου να λέγομαι κα "ταδε"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αναρωτηθήκατε πώς νιώθει ένα παιδί που έχει το επίθετο της μητέρας και τον κοροϊδεύουν οι γύρο του?

Ασχέτως από τα πιστεύω μου…αν είναι έστω και για ένα λεπτό το παιδί μου να αισθάνεται μειονεκτικά…δεν θα το έκανα. Το παιδί θα πάρει το επίθετο του πατερα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Αναρωτηθήκατε πώς νιώθει ένα παιδί που έχει το επίθετο της μητέρας και τον κοροϊδεύουν οι γύρο του?

Ασχέτως από τα πιστεύω μου…αν είναι έστω και για ένα λεπτό το παιδί μου να αισθάνεται μειονεκτικά…δεν θα το έκανα. Το παιδί θα πάρει το επίθετο του πατερά του.

Κάτσε ρε συ, κι αν το όνομα του πατέρα είναι άθλιο. Έχω μία γνωστή που τον πατέρα της τον λένε Χοντροπατσά και τη μητέρα της Αναστασίου. Ασφαλώς και πήρε το όνομα της μητέρας. Με του πατέρα θα ήταν τραγικό το πόσο θα την κορόιδευαν. Δεν ξέρω αν συμφωνείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
εμενα με τρελενει το επιθετο του δικου μου...
το ψηφιζω με χιλια..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Εμένα το δικό μου είναι πολύ κοινότυπο, αλλά της μητέρας μου ακούγεται ωραίο μόνο στο θηλυκό, οπότε όταν γίνω μεγάλος και διάσημος συγγραφέας θα γράφω με καλλιτεχνικό ψευδώνυμο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
αλλα συγνωμη αν ο αδερφος μου αποφασισει να μπει το ονομα της γυναικας του θα στεναχωρηθω σιγουρα γιατι ο μπαμπας μου ειναι ο μονος αντρας κ θα χαθει το ονομα........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
αν το όνομα του πατέρα είναι άθλιο
Αν ήταν ακραία περίπτωση.. ναι, θα το άλλαζα…αν με έλεγε δηλαδή "Λουδοβίκα Τσιμπούκι" ας πούμε...

(και ναι…υπάρχουν και τέτοια επίθετα…:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
χαχαχα! είχαμε εμείς μία που τη λέγανε "Τσιμπούκα"! Έλεος! Φυσικά και θα το άλλαζα και εγώ! :P

Εν τω μεταξύ αυτό το κόμπλεξ της κοινωνίας μη τυχόν και χαθεί το όνομα δεν το καταλαβαίνω! Λες και είμαστε οι γαλαζοαίματοι κ τι θα γίνει αν τον τρισέγγονό μου δεν τον λένε Δημήτρη Επιθετόπουλο όπως εμένα! :P Εμείς να είμαστε καλά και τα ονόματα περισσεύουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αναρωτηθήκατε πώς νιώθει ένα παιδί που έχει το επίθετο της μητέρας και τον κοροϊδεύουν οι γύρο του?

Ασχέτως από τα πιστεύω μου…αν είναι έστω και για ένα λεπτό το παιδί μου να αισθάνεται μειονεκτικά…δεν θα το έκανα. Το παιδί θα πάρει το επίθετο του πατερα του.
Αν οι γύρω του τον ξέρουν τόσο καλά ώστε να ξέρουν οτι το επίθετο του είναι της μητέρας του, τότε θα ξέρουν επίσης οτι οι γονείς του είναι παντρεμένοι. Πάντως εγώ δεν υποστήριξα ποτέ να παίρνει μόνο το επίθετο της μητέρας (εκτός απο περιπτώσεις που του ενός γονιού είναι τραγικό).

αλλα συγνωμη αν ο αδερφος μου αποφασισει να μπει το ονομα της γυναικας του θα στεναχωρηθω σιγουρα γιατι ο μπαμπας μου ειναι ο μονος αντρας κ θα χαθει το ονομα........
Μα πλέον μπορεί το παιδί να πάρει ΚΑΙ το δικό σου επίθετο!

χαχαχα! είχαμε εμείς μία που τη λέγανε "Τσιμπούκα"! Έλεος! Φυσικά και θα το άλλαζα και εγώ! :P

Και φαντάσου οτι αν ήταν στην ηλικία σου (ή γενικά οι γονείς της είχαν παντρευτεί μετά το 1983) μπορούσε να πάρει της μητέρας της και οι γονείς της δεν το έκαναν επειδή υπάρχει αυτή η ηλίθια "παράδοση"!!!! Ε δεν είναι να τρελαίνεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Θεωρω σεξιστικο καταλοιπο την παλαιοτερη υποχρεωση της γυναικα να παιρνει το ονομα του συζυγου της. Ηταν σαν ξαφνικα να δηλωνε, ημουν του πατερα και της μητερας μου-που στεκει ειτε γονιδιακως ειτε επειδη αυτοι οι δυο ανθρωποι επελεξαν να ειναι γονεις της, κατι που δηλωνε το επιθετο και το γενος της στα επισημα αρχικα χαρτια της-και τωρα ειμαι του αντρα μου, χωρις την κοινωνικη υποχρεωση του αντρα της να δηλωσει κατι αντιστοιχο.
Καλως κατ'εμε η τακτικη αλλαξε.

Στο ζητημα των παιδιων ομως, πιστευω πως υπαρχει ενα ζητημα που εθιξε εμμεσα καποια χρηστρια παραπανω χρησιμοποιωντας την εκφραση αγνωστου πατρος.
Στην συζυγο η κτητικοτητα που δηλωνοταν με την αλλαγη επιθετου ειναι κατα τη γνωμη μου μια απο τις εκφρασεις αυστηρων πατριαρχικων προτυπων.
Στα παιδια, υπαρχει πιστευω μια αρχεγονη ανασφαλεια. Δεν ειναι κατα βαση η επιθυμια να δηλωσει καποιος οτι το παιδι ειναι αποκλειστικα δικο του, και το μεγα γενος του ταδε αντρα.-Ανεφερομαι σε υγιεις περιπτωσεις, και οχι ματαιοδοξες-. Αλλα βασικα και πρωταρχικα να δηλωσει οτι ειναι ο πατερας. Για τη μανα μας, το ποια μας γεννησε, το ποια ειναι, δεν υπηρχαν αμφιβολλιες. Ο πατερας ομως? Κατι οπως με τον εβραικο νομο, που επιτρεπει σε καποιον να δηλωσει εβραιος εφοσον ειναι η μητερα του, γιατι για τον πατερα δεν ειναι απαραιτητα σιγουρο οτι ειναι οντως πατερας του.


Θεωρω δικαιο να δινονται και τα δυο, και με την ενηλικιωση να επιλεγει το παιδι ποιο θα χρησιμοποιησει, που σε τελικη μπορει να ειναι το οποιοδηποτε, ακομη και ασχετο με των γονεων.
Ανεφερα τις παραπανω σκεψεις ως αιτιολογηση μιας επικρατουσας τακτικης, που κατα τη γνωμη μου δεν προσπαθει να καπελωσει, οσο να δηλωσει πως ειμαι κι εγω εδω.
Τωρα, αναλογως τον ανθρωπο, και τον τροπο που εχει μεγαλωσει και το περιβαλλον του, η παραδοση μπορει να λειτουργησει ως μεσο επιβολης η ως συνεχιση μιας πρακτικης που δεν θεωρει οτι βλαπτει καποιον, εφοσον αυτος ο καποιος συμφωνει με την ιδια αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Έχω γενικά την εξής γνώμη:

Όταν παντρευτώ θα κρατήσω το δικό μου επίθετο και για πρακτικούς λόγους. Δηλαδή, να φτιάχνω νέες ταυτότητες, αλλαγές σε χαρτιά κλπ κλπ. Επιπλέον, αν τύχει και χωρίσω να μη χρειάζονται πολλές διαδικασίες για άλλη μια φορά.

Τα παιδιά μου δε θα ήθελα να έχουν 2 επίθετα (μου μοιάζει σα να έχουν διπλή ταυτότητα). Ας πάρουν του πατέρα τους, δεν έχω πρόβλημα.

Άρα, αν τα παιδιά έχουν 2 επίθετα και μετά παντρευτούν κάποιον που έχει άλλα 2, τότε τα παιδιά τους θα έχουν 4;;;;;;;;;;;; :hmm::P
(Juan Carlos Rodriguez Valdero..........)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeD

Νεοφερμένος

Ο GeorgeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
τα παδια παντα παιρνουν το επιθετο του πατερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
τα παδια παντα παιρνουν το επιθετο του πατερα

Καλά μην ορκίζεσαι κιόλας, εγώ έχω και των δύο γονιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Άρα, αν τα παιδιά έχουν 2 επίθετα και μετά παντρευτούν κάποιον που έχει άλλα 2, τότε τα παιδιά τους θα έχουν 4;;;;;;;;;;;; :hmm::P
(Juan Carlos Rodriguez Valdero..........)

Έχει απαντηθει και πιο πάνω, αλλα το υπενθυμίζω.. το παιδί μπορεί να έχει μέχρι δύο επίθετα αυστηρά. Αν οι γονείς έχουν και οι δύο από δύο επίθετα, θα πρέπει προφανώς να επιλέξουν ποια από τα δύο θα τους δώσουν απλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Pick a damn name, dammit, its not who you are, its just a tool , so we dont say "Hey you" and everyone turns !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Pick a damn name, dammit, its not who you are, its just a tool , so we dont say "Hey you" and everyone turns !
Φοβερό σχόλιο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Top