Τι είναι το συναίσθημα;

Tempus

Νεοφερμένος

Ο Χρηστόνικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα έψαξα σε παλαιότερες συζητήσεις γι αυτό το θέμα παρολαυτά δε βρήκα την απάντηση που πραγματικά ζητούσα.Οι ερωτήσεις μου λοιπόν ειναι: Τι πραγματικά ειναι το συναίσθημα?Πως ορίζεται? Είναι ορμονική διαδικασία?Πως το αντιλαμβανόμαστε? Και επίσης πώς εξηγείτε το οτι σε κάθε συναισθηματική διεργασία επικαλούμαστε την καρδιά?Εχει μονο αληγορικό χαρακτήρα(το οτι αποτελεί βασικότατο όργανο-μυ για τη ζωή του ανθρώπου)? Τέλος,υπάρχει,και αν ναι ποιά ειναι, διαφορά αισθήματος και συναισθήματος?
Συγνώμη αν σας κούρασα με τις αλλεπάληλες ερωτήσεις μου.Απλά θεώρησα οτι εδώ θα μπορούσα να βρω τις απαντήσεις που αποζητώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
βιοεξελικτικα τα τμηματα του εγγεφαλου που ελεγχουν το συναισθημα ειναι μετεξελιξη των κυκλοματων της αισθησης της οσφρισης (εξου και η οσφρηση ειναι τοσο κοντινα δεμενη με συναισθηματα - μυρισε το ρουχο της μαμας σου και θα ηρεμισεις, της κοπελας σου και θα σου λειψει κτλ κτλ) που ανεπτυξαν τα πρωτα θηλαστικα ωστε να μπορουν να κυκλοφορουν νυχτα και να αποφευγουν τα σαυροειδη που ειναι ζωα περισοτερο αντιδραστικα (αντιδρουν σε ερεθισματα δεν εχουν συναισθηματα οπως φοβος κτλ)

εχει προφανως νευρικες και ορμονικες βασεις.

η αγαπη για παραδειγμα υπαρχει για να μεγαλωνουμε τα παιδια μας, ο φοβος για να μας προστατευει κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Χμ...Ναι εχω σκεφτει και εγω για το τι πραγματικα ειναι το συναισθημα...Δεν ξερω αν μπορω να το ορισω η να το αντιληφθω και ισως αυτη ειναι η μαγεια των συναισθματων..Οτι ειναι κατι που δεν αντιλαμβανομαστε και δεν κατανοουμε πληρως αλλα κατι που νιωθουμε...Και για τον καθενα μας μπορει να ειναι κατι διαφορετικο...Ονομαζουμε τα συναισθηματα:φοβος,θυμος,οργη,ζηλια κλπ...Ομως δεν ειναι ιδιο για ολους..Καποιες στιγμες κατακλυζομαστε απο καποια αισθηση και ισως αυτο ειναι το συναισθημα...Οποτε ειναι κατι αυθορμητο..Δεν μπορω να σου απαντησω για την διαφορα αισθηματος και συναισθηματος,ομως θα ελεγα οτι η δεν ειναι μεγαλη..Τουλαχιστον οχι πρακτικα..Οσο για τον ρολο της καρδιας σε ολο αυτο νομιζω πως απλα το λεμε επειδη η καρδια ειναι το σημαντικοτερο οργανο του συστηματος μας...Ελπιζω να βρεις τις απαντησεις που ζητας φιλε μου αν και δεν νομιζω οτι βοηθησα ιδιαιτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου το συναίσθημα είναι ο τρόπος του εαυτού μας να μας λέει αν αυτό που κάνουμε η σκεφτόμαστε είναι λάθος ή σωστό,δηλαδη είναι η επικοινωνία σώματος-εγκεφάλου-ψυχής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
As far as I can tell, το συναίσθημα είναι η αντίδραση της ψυχής σε ένα εξωτερικό ερέθισμα που είχε αντίκτυπο πάνω σε κάποιον, αλλά και η εκδήλωση κάποιων αποτυπωμένων στο υποσυνείδητο δεδομένων...
Δεν είμαι ωστόσο απολύτως σίγουρη..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Βασικα τα συναισθηματα οπως ανεφεραν και πιο πανω προκαλουνται απο διαφορα εξωτερικα ερεθισματα...

Η βαση τους ειναι σιγουρα χημικη-ορμονικη... δηλαδη προκαλουνται απο την εκλυση και τον συνδυασμο διαφορων ορμονων (ευτυχως μεχρι σημερα δεν ξερουμε ακριβως ποιες και πως)...

Για την καρδια μιας και ειναι απλως ενας μυς και ολη η αντιληψη του εξωτερικου κοσμου οφειλεται στο νευρικο συστημα πιστευω πως ειναι αληγορικη η χρηση της σαν πηγη των συναισθηματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Βασικα τα συναισθηματα οπως ανεφεραν και πιο πανω προκαλουνται απο διαφορα εξωτερικα ερεθισματα...

Η βαση τους ειναι σιγουρα χημικη-ορμονικη... δηλαδη προκαλουνται απο την εκλυση και τον συνδυασμο διαφορων ορμονων (ευτυχως μεχρι σημερα δεν ξερουμε ακριβως ποιες και πως)...

Για την καρδια μιας και ειναι απλως ενας μυς και ολη η αντιληψη του εξωτερικου κοσμου οφειλεται στο νευρικο συστημα πιστευω πως ειναι αληγορικη η χρηση της σαν πηγη των συναισθηματων


Άμα δεν πεις για τις ορμόνες δεν ησυχάζεις...:redface::redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Άμα δεν πεις για τις ορμόνες δεν ησυχάζεις...:redface::redface::P

γλυκια μου... εδω συζηταμε για την επιστημονικη κι οχι την φιλοσοφικη πλευρα των συναισθηματων... η αληθεια ειναι οτι κι εγω προτιμω να μην σκεφτομαι πως ο,τι νιωθω οφειλεται σε ορμονες(ειμαι και ρομαντικουλης, τρομαρα μου), αλλα το θεμα με καλει να πω για ορμονες...:teasing::teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Συναίσθημα είναι η ευχάριστη ή η δυσάρεστη αίσθηση που προκαλείται από αισθήματα ή σκέψεις ή αναμνήσεις κλπ., και η επίδραση αυτής της αίσθησης στην συμπεριφορά κάποιου ατόμου.
Νομίζω ότι δεν πρέπει να συνδέουμε το συναίσθημα με τον συναισθηματισμό, ο οποίος είναι η αντιμετώπιση των πραγμάτων με το συναίσθημα και μόνο, και βάζοντας στην άκρη την λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top