Δουλειές για μη-πτυχιούχους: Ποια είναι η καλύτερη;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Rattle το θέμα είναι ότι δεν ψάχνω για part-time δουλειά αλλά για κανονική. Πάντως ό,τι βρώ ευχαρίστως να σε ενημερώσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καλό είναι πάντος να κοιτάξεις δουλειά σε μεγάλες εταιρείες που να έχουν γνωστό όνομα στην αγορά για 2 λόγους.
1) Πάντα έχεις πλεονέκτημα όταν βάζεις μεγάλα ονόματα στο βιογραφικό
2) Έχουν καλύτερες καλύψεις και εξέληξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δοκίμασε αν θες και τα φροντιστήρια υπολογιστών (τύπου ComputerKids)
Εγώ εκεί ξεκίνισα πριν δυο μήνες δοκιμαστικά και τελικά θα συνεχίσω και από Σεπτέμβρη. Είναι εύκολη δουλειά (διδάσκεις Windows, Office είτε σε παιδάκια είτε σε ενήλικες) και τα χρήματα είναι συνήθως 8 euro/ώρα.
Δεν θα φτάσεις τα 800 αλλά γύρω στα 650 μπορείς έυκολα (με καμιά 20αριά ώρες την εβδομάδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau :
Δοκίμασε αν θες και τα φροντιστήρια υπολογιστών (τύπου ComputerKids)
Εγώ εκεί ξεκίνισα πριν δυο μήνες δοκιμαστικά και τελικά θα συνεχίσω και από Σεπτέμβρη. Είναι εύκολη δουλειά (διδάσκεις Windows, Office είτε σε παιδάκια είτε σε ενήλικες) και τα χρήματα είναι συνήθως 8 euro/ώρα.
Δεν θα φτάσεις τα 800 αλλά γύρω στα 650 μπορείς έυκολα (με καμιά 20αριά ώρες την εβδομάδα).

Πολυ πολύ καλό αυτο!! Αν παίρνουν μη-πτυχιούχους είναι τέλειο γιατι οι υπολογιστές απο πλευράς software είναι ο μεγάλος μου έρωτας! Παίρνουν όμως φοτιητές και μάλιστα χωρίς ECDL?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δεν είμαι πτυχιούχος (ακόμα), δεν έχω ECDL ούτε και κάποια άλλη πιστοποιήση ότι ξέρω υπολογιστές! Και πολλά από τα παιδιά που δουλεύουν εκεί είναι έτσι. Ξέρω αρκετούς συνάδελφους (ΗΜΜΥδες) που δουλεύουν σε αυτά τα φροντιστήρια...

Μην φανταστείς ότι θα κάνεις κανένα τρελό μάθημα software...
Windows, Office άντε στην καλύτερη περίπτωση .....Fortran!!!
Απλά πραγματάκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Fortran δεν ξέρω... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
δεν είναι και απαραίτητο! :) Απλά το ανέφερα ως το πιο "extreme" που έχω ακούσει να διδάξει κάποιος σε αυτά τα φροντηστήρια...
Αν ξέρεις Windows και office (που φαντάζομαι ξέρεις...) έχεις όλα τα προσόντα! Εγώ τουλάχιστον αυτά έκανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτά τα ξέρω!
Χμμμ εκτός απο access που έχω να τη χρησιμοποιήσω χρόοοοονια :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν ήσουν στην Αθήνα θα μπορούσα να σε βοηθήσω γμτ :(

Τώρα για εκτός Αθήνας ειλικρινά δεν ξέρω....
Πάντως εγώ όσες φορές έπιασα 2η (ή και 3η) δουλειά, ήταν part time....
σερβιτόρα και barwoman :wacko:




Υ.Γ. Αν υπάρχει κάποιος που ψάχνει κανονική δουλειά για Αθήνα, ας μου στείλει ένα pm άμεσα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλα μην αγχώνεστε! Έτσι κι αλλιώς αμα είναι, απο Οκτώβρη θα αρχίσω το ψάξιμο... Πιθανόν να τη γλιτώσω κιόλας για κανα εξάμηνο ακόμα... Είδωμεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
800-850 ευρω!?!?! μισελ, τι λες!?!? μαλλον δε ξερεις ποσο δυσκολα βγαινουν..
κι εγω οταν επαιρνα ετοιμα λεφτα απο τους δικους μου, γυρω στα 500 χαλαγα.. οταν ξεκινησα να δουλευω μειωσα κατα πολυ τα εξοδα μου, τα λεφτα βγαινουν πολλλυυυ δυσκολα!! ακομα και τωρα που δεν εχω σταθερο εισοδημα, καμια φορα τη βγαζω με 200 το μηνα,και λεω και ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Με όσα έχεις με τόσα την βγάζεις πιστεύω!Πέρισυ που δούλευα έβγαζα 40 ευρώ το βράδυ,δηλαδή περίπου 1000 ευρώ τον μήνα!Χλιδή:)!!Χεχεχε.Οταν σταμάτησα όμως έπρεπε να συμβιβαστώ με 450....:(
Πάντως Michelle,το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι φροντιστήρια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Με όσα έχεις με τόσα την βγάζεις πιστεύω!Πέρισυ που δούλευα έβγαζα 40 ευρώ το βράδυ,δηλαδή περίπου 1000 ευρώ τον μήνα!Χλιδή:)!!Χεχεχε.Οταν σταμάτησα όμως έπρεπε να συμβιβαστώ με 450....:(
Πιστεύω ότι απο την στιγμή που μπορείς να καλύψεις αυτά που θεωρείς απαιρέτητα μπορεις να τα βγάλεις πέρα... αλλίως πολύ δύσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Συμφωνω με ALEX πανω κατω.. κι εμενα οταν μου παει καλα η δουλεια και φουσκωνει η τσεπη γινομαι ελαφρως πιο σπαταλη και αν δε προσεξω δε μου φτανουν-αρα οσα και να βγαζουμε πρεπει να το προσεχουμε.. συμφωνω και με τα ιδιεταιρα, ξεκινα με αυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να σας απογοητέυσω όσο αφορά τα λεφτά. Αν θέλουν 2 άτομα να ζήσουν μαζί και έχουν και ενοίκιο 1.500 € είναι μια απαραίτητη βάση. Αν υπάρχει 1 παιδι υπολογισε 2.000 - 2.500. Υπάρχουν και πιό φτηνές λύσεις αλλα ρίχνουν το επίπεδο ζωής και δεν λέει καθόλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Δοκίμασε αν θες και τα φροντιστήρια υπολογιστών (τύπου ComputerKids)
Εγώ εκεί ξεκίνισα πριν δυο μήνες δοκιμαστικά και τελικά θα συνεχίσω και από Σεπτέμβρη. Είναι εύκολη δουλειά (διδάσκεις Windows, Office είτε σε παιδάκια είτε σε ενήλικες) και τα χρήματα είναι συνήθως 8 euro/ώρα.
Δεν θα φτάσεις τα 800 αλλά γύρω στα 650 μπορείς έυκολα (με καμιά 20αριά ώρες την εβδομάδα).

Kαι δε σου ζήτησαν το Ιnstructor της Μicrosoft;Νομίζω ότι πλέον το ζητάνε ακόμη και από φοιτητές Πληροφορικής :wacko: Παράλογο αλλά ισχύει.Μια γνωστή μου ψάχνει για κάτι τέτοιο αλλά σε όσα πήγε(Αχ**,Internat** και άλλα μου είπε αλλά δε τα θυμάμαι)της ζήτησαν το Ιnstructor για να διδάξει.Kαι η κοπέλα είναι 3 ετος και από τις πολύ καλές φοιτήτριες !Eίναι ..... αυτοί οι Ρωμιοί :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
είναι ανάλογα με το αφεντικό.
άλλοι ζητάνε άλλοι όχι.
Προσωπικά όσοι φίλοι μου έχουν δουλέψει σε τέτοια φροντιστήρια δεν τους έχουν ζητήσει τίποτα (ούτε και εμένα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
800-850 ευρω!?!?! μισελ, τι λες!?!? μαλλον δε ξερεις ποσο δυσκολα βγαινουν..
κι εγω οταν επαιρνα ετοιμα λεφτα απο τους δικους μου, γυρω στα 500 χαλαγα.. οταν ξεκινησα να δουλευω μειωσα κατα πολυ τα εξοδα μου, τα λεφτα βγαινουν πολλλυυυ δυσκολα!! ακομα και τωρα που δεν εχω σταθερο εισοδημα, καμια φορα τη βγαζω με 200 το μηνα,και λεω και ευχαριστω!
Giovanna αν έχεις να πληρώνεις νοίκι το να τη βγάλεις με 200 ευρώ είναι αδύνατον. Μόνο το νοίκι και οι λογαριασμοί το πάνε στα 650. Ε πες κι αλλα 200 για να ζήσω να τα τα 850...
Άλλωστε δεν καταλαβαίνω γιατι σας φαίνεται τόσο παράλογο νούμερο. Αν παίρνει κάποιος 8 ευρώ την ώρα όπως είπε και ο giostau τότε για να βγάλει 864 ευρώ το μήνα πρέπει να δουλέψει 108 ώρες. Άν δεχτούμε οτι δουλέυει 5 μέρες την εβδομάδα, θα πρέπει να δουλεύει (1 μήνας= περίπου 4.5 βδομάδες) περίπου 5 ώρες την ημέρα, 5 ημέρες την εβδομάδα μόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Giovanna αν έχεις να πληρώνεις νοίκι το να τη βγάλεις με 200 ευρώ είναι αδύνατον. Μόνο το νοίκι και οι λογαριασμοί το πάνε στα 650. Ε πες κι αλλα 200 για να ζήσω να τα τα 850...
Άλλωστε δεν καταλαβαίνω γιατι σας φαίνεται τόσο παράλογο νούμερο. Αν παίρνει κάποιος 8 ευρώ την ώρα όπως είπε και ο giostau τότε για να βγάλει 864 ευρώ το μήνα πρέπει να δουλέψει 108 ώρες. Άν δεχτούμε οτι δουλέυει 5 μέρες την εβδομάδα, θα πρέπει να δουλεύει (1 μήνας= περίπου 4.5 βδομάδες) περίπου 5 ώρες την ημέρα, 5 ημέρες την εβδομάδα μόνο!

Μόνο που ΔΥΣΤΥΧΩΣ Michelle ο καθαρός βασικός μισθός είναι γύρω στα 520 (; αν δεν κάνω λάθος). 520 ευρώ για 25 ημέρες (που θεωρείται ο μήνας - εργασιακά). Δηλαδή 20,8 ευρώ την ημέρα. Άρα 20,8/8 = 2,6 ευρώ την ώρα ΜΟΝΟ.

Σαν πρώτη δουλειά δύσκολα να σου δώσουν πάνω από το βασικό :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Nan στα φροντιστήρια δεν έχεις "μισθό". Πληρώνεσαι με την ώρα. Αυτό σημαίνει ότι πχ τον Δεκέμβρη που είναι τα χριστούγεννα δεν θα δουλέψεις κάποιες μέρες και κατά συνέπεια δεν θα πληρωθείς! Στο φροντιστήριο με 20ώρες/εβδομάδα (6μέρες) και υπολογίζοντας 4 εδβομάδες το μήνα βγάζεις 640ευρώ.... (πάντα μιλάμε για καθαρά)

@Michelle: Μάλλον εγώ (ίσως και η Giovanna) δεν κατάλαβα κάτι καλά. Εγώ κατάλαβα ότι τα 800 ευρώ τα θες μόνο για τα προσωπικά σου έξοδα! (σόρρυ αν κατάλαβα λάθος) Αν συνυπολογίσεις και νοίκια, λογαριασμούς κλπ τότε και 800 ίσως είναι λίγα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top