Πειθαρχία και επαναστατικό πνεύμα στην ελληνική κοινωνία

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Θα ήθελα να συζητήσουμε τι σημαίνει πειθαρχεία για σας, αν υπάρχουν θετικά στοιχεία στο να επιβάλλεται, και πότε η πειθαρχεία που επιβάλλεται γίνεται καταπίεση.
Ο έλληνας, κατά παράδοση είναι αντιδραστικός σε κάθε μορφή καταπίεσης. Από πιο σημείο και μετά δικαιολογείται το επαναστατικό πνεύμα?

Συγκρίνοντας τον ελληνικό λαό με άλλους λαούς όπου η πειθαρχεία είναι τρόπος ζωής(γερμανοί, γιαπωνέζοι), αναρωτιέμαι τι παράγοντες παίζουν ρόλο στην διαμόρφωση αντίληψης του «πρέπει».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θα ήθελα να συζητήσουμε τι σημαίνει πειθαρχεία για σας, αν υπάρχουν θετικά στοιχεία στο να επιβάλλεται, και πότε η πειθαρχεία που επιβάλλεται γίνετε καταπίεση.
Ο έλληνας, κατά παράδοση είναι αντιδραστικός σε κάθε μορφή καταπίεσης. Από πιο σημείο και μετά δικαιολογείται το επαναστατικό πνεύμα?

Συγκρίνοντας τον ελληνικό λαό με άλλους λαούς όπου η πειθαρχεία είναι τρόπος ζωής(γερμανοί, γιαπωνέζοι), αναρωτιέμαι τι παράγοντες παίζουν ρόλο στην διαμόρφωση αντίληψης του «πρέπει».

υπάρχει ένα γνωμικό που λέει, στους ώριμους και σοφούς ανθρώπους, τα θέλω και τα πρέπει... συμπίπτουν ;)

Πιστεύω λοιπόν σε αυτό το γνωμικό και βασιζόμενη σε αυτό, θα έλεγα λοιπόν ότι είμαστε ανώριμος λαός....
Ανώριμοι άνθρωποι....
Καλά για σοφία δεν το συζητώ... μας έχει τελειώσει εδώ και χιλιετίες

Αυτή η ανωριμότητα όμως, μας κάνει να έχουμε άλλα χαρακτηριστικά, επίσης καλά που δεν έχουν άλλοι λαοί...
Τον αυθορμητισμό παράδειγμα... την έξω καρδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, όμως πολύ συχνά συμβαίνει να αγνοούμε τους νόμους, τους κανόνες συμπεριφοοράς και λειτουργείας, τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας, και οτιδήποτε μας επιβάλλεται, με το σαθρό πρόσχημα της καταπίεσης.
Η μη τήρηση όμως των παραπάνω, αποτελεί καταπίεση του υπολοίπου κοινωνικού συνόλου από εμάς, αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που έχουν θεσπιστεί, ώστε ανάμεσά μας να υπάρχει μια βιοτική ισορροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νομίζω πως πολλά προέρχονται με το άλλοθι της δικτατορίας, το οποίο είναι ένα ταμπού ζήτημα που δημιούργησε στο συλλογικό ασυνείδητο μια στάση "Δεν θα αφήσουμε να μας πάρουν τον αέρα πια!". Γι'αυτό και υφίσταται στην Ελλάδα σε πολλούς τομείς το "μπάντε σκύλοι αλέστε". Λέω στους αλλοδαπούς μου φίλους για το ότι η αδερφή μου δεν έχει πάρει πτυχίο επειδή ορισμένοι συμφοιτητές της κρατούσανε κλειστή την σχολή της για 4 μήνες και δεν το πιστεύουν. Αλλά όχι, εμείς οι Έλληνες είμαστε δημοκράτες, και ελεύθερα πνεύματα, λες και όλοι οι άλλοι ζουν σε δικτατορικά καθεστώτα και καταπίεση!

Τέλος πάντων, για μένα αυτή η "συλλογική μνήμη" μας έχει επηρεάσει πολύ σα λαό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η Ελλάδα που γέννησε τη δημοκρατία, κάνει σήμερα όλον τον κόσμο να απορεί με τήν κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Η Ελλάδα θέλει πιστέυω να είναι πιθαρχιμένη άλλα το κράτος φτέει, ο λόγος που το λέω είναι γιατί π.χ. σου βάζει ένα ώριο μικρότερο σε κάτι για να το παραβείς και να σου βάλει πρόστημο, δέν μπορείς να είσαι πάντα νομοταγής όταν τα πάντα είναι σε μικρότερο όριο, π.χ. δίνει για ένα μεγάλο έργο στο ΙΚΑ λίγα ένσημα για να αναγκαστούμε να δώσουμε εξτρά χρήματα για τα επιπλέων ένσημα, μετά μας πιάνει η σδόε και μας λέει ότι αφού πλήρωσες το παραπάνω ένσημα θα πληρώσεις για το επιπλέων έργο, και τελικά πληρώνεις ένα σωρό πράγματα για αυτό, έτσι είναι πάντα βρήσκει τρόπους για να μαζέυει, πώς λοιπόν ένας Ελληνας να είναι πάντα σωστός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Χμμμ, δεν ξέρω αν είναι χαρακτηριστικό των ελλήνων το να μην πειθαρχούν σε όλα, εγώ πάντως θεωρώ οτι πρέπει κανείς πρώτα να κρίνει αν κάτι το οποίο του "επιβάλλεται" είναι σωστό ή όχι και μετά να πράττει ανάλογα.
Είδαμε και τους Άγγλους που ζουν μες στην καταπίεση και όταν έρχονται στα ελληνικά νησιά για να εκτονωθούν κάνουν έκτροπα.
Θεωρώ οτι πίεση δεν είναι κάτι σωστό. Προφανώς βέβαια το να είναι κανείς σωστός και με τον εαυτό του και με τους συνανθρώπους του είναι κάτι το οποίο κάνει τον άνθρωπο να προοδεύει, αλλά αυτό θα πρέπει να καλλιεργείται από την κοινωνία την ίδια. Ας εξετάσει λοιπόν κανείς πρώτα την κοινωνία και το σύστημα μέσα στο οποίο ζούμε για να καταλάβει ποιός είναι πραγματικά ο υπεύθυνος για την κατάσταση αυτή.

Και βέβαια, όπως έχει πει και κάποιος, "αλλίμονο από αυτούς που είναι ηθικοί επειδή δεν μπορούν να είναι ανήθικοι και από αυτούς που είναι έντιμοι απειδή δεν μπορούν να είναι άτιμοι"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Νομίζω πως πολλά προέρχονται με το άλλοθι της δικτατορίας, το οποίο είναι ένα ταμπού ζήτημα που δημιούργησε στο συλλογικό ασυνείδητο μια στάση "Δεν θα αφήσουμε να μας πάρουν τον αέρα πια!". Γι'αυτό και υφίσταται στην Ελλάδα σε πολλούς τομείς το "μπάντε σκύλοι αλέστε". Λέω στους αλλοδαπούς μου φίλους για το ότι η αδερφή μου δεν έχει πάρει πτυχίο επειδή ορισμένοι συμφοιτητές της κρατούσανε κλειστή την σχολή της για 4 μήνες και δεν το πιστεύουν. Αλλά όχι, εμείς οι Έλληνες είμαστε δημοκράτες, και ελεύθερα πνεύματα, λες και όλοι οι άλλοι ζουν σε δικτατορικά καθεστώτα και καταπίεση!

Τέλος πάντων, για μένα αυτή η "συλλογική μνήμη" μας έχει επηρεάσει πολύ σα λαό!
Underwater ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου όταν σκέφτηκα το θέμα συζήτησης…

Απλώς πιστεύω ότι το επαναστατικό πνεύμα είναι υπερεκτιμημένο και παρεξηγημένο στις ήμερες μας και αντιδράμε πολλές φορές «επαναστατικά» χωρίς να είναι δικαιολογημένη μια τέτοια αντίδραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Όσοι θεωρούν επανάσταση το να περνάς με κόκκινο το φανάρι ή να ενοχλείς το γείτονα με τη μουσική τέρμα μέχρι τις 2 το πρωί, μάλλον έχουνε μείνει στην εφηβική ηλικία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ανώριμος λαός....
Ανώριμοι άνθρωποι....

Δεν είναι μόνο η ανωριμότητα που κουβαλάμε :hmm: Θα έλεγα πως είμαστε κατά νοοτροπία "χωριάτες" (πσ και εδώ προσβάλλω τους χωριάτες και συγγνώμη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πώς μπορεί ο Ελληνας να αλλάξει την τάση του να «επαναστατήσει» με οτιδήποτε δεν του αρέσει προσωπικά, εις βάρος πολλές φορές του συνόλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πιστεύω ότι όταν κάποια πράγματα στην πολιτική και τη διακυβέρνησή μας είναι όπως είναι τώρα, ο Έλληνας δύσκολα θα παύσει να θέλει να φυλάγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Χμμμ, δεν ξέρω αν είναι χαρακτηριστικό των ελλήνων το να μην πειθαρχούν σε όλα, εγώ πάντως θεωρώ οτι πρέπει κανείς πρώτα να κρίνει αν κάτι το οποίο του "επιβάλλεται" είναι σωστό ή όχι και μετά να πράττει ανάλογα.
Είδαμε και τους Άγγλους που ζουν μες στην καταπίεση και όταν έρχονται στα ελληνικά νησιά για να εκτονωθούν κάνουν έκτροπα.
Ρε παιδια, δεν μπορω... θα πεταχτω! Απο που συμπεραινεις οτι οι Αγγλοι ζουν μεσα στην καταπιεση? Και κρινεις ολοκληρο λαο απο μερικους βλακες που κυκλοφορουν ξεβρακωτοι στο Φαληρακι? Η μηπως δεν εχεις δει ποτε μεθυσμενο Ελληνα?
:P

Κατα τα αλλα, συμφωνω απολυτα με underwater. Και γενικα, υπαρχει η νοοτροπια στην Ελλαδα, οτι το κρατος ειναι ο εχθρος μας. Ολοι τους κατηγορουν, και ολοι τους ψηφιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
io io χωρις να λεω οτι ειναι καταπιεσμενοι σαν λαος (μιας και δεν το ξερω) οι Αγγλοι συγκεκριμενα ειναι στην ζωνη "επικινδυνοτητας και στην Ιταλια οσων αφορα τον τουρισμο αλλα και τις μεακινησεις τους με τις ομαδες.
Το ξερω απο φιλο μου που εχει ξενοδοχειο και παρε δωσε με ταξιδιωτικα γραφεια.
Ειναι κοινο μυστικο οτι οι Αγγλοι ως επι των πληστων εχουν κανει πολλα εξω απο την χωρα τους.(και σε περιοδο διακοπων και σε μετακινησεις με τις ομαδες.)
Αυτο σαν μια παρεθενση στο παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Οι Άγγλοι (και οι Βρετανοί σαν σύνολο) έχουν μια τάση στην κατανάλωση αλκόολ, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που ισχύει μόνο στο εξωτερικό, αλλά και στην χώρα τους. Σάββατο κατά τις 12 (οι Σκωτσέζοι) την έχουν ακούσει για τα καλά, έχουν αρχίσει να τσακώνονται, 3 η ώρα ξαπλώνουν στα πεζοδρόμια από το μεθύσι.

Αλλά αυτό είναι μέσα στην κουλτούρα τους για το πώς ορίζουν την έννοια ξεσάλωμα!:P Δεν τους θεωρώ καταπιεσμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Χμμμ, δεν ξέρω αν είναι χαρακτηριστικό των ελλήνων το να μην πειθαρχούν σε όλα, εγώ πάντως θεωρώ οτι πρέπει κανείς πρώτα να κρίνει αν κάτι το οποίο του "επιβάλλεται" είναι σωστό ή όχι και μετά να πράττει ανάλογα.
Είδαμε και τους Άγγλους που ζουν μες στην καταπίεση και όταν έρχονται στα ελληνικά νησιά για να εκτονωθούν κάνουν έκτροπα.
Θεωρώ οτι πίεση δεν είναι κάτι σωστό. Προφανώς βέβαια το να είναι κανείς σωστός και με τον εαυτό του και με τους συνανθρώπους του είναι κάτι το οποίο κάνει τον άνθρωπο να προοδεύει, αλλά αυτό θα πρέπει να καλλιεργείται από την κοινωνία την ίδια. Ας εξετάσει λοιπόν κανείς πρώτα την κοινωνία και το σύστημα μέσα στο οποίο ζούμε για να καταλάβει ποιός είναι πραγματικά ο υπεύθυνος για την κατάσταση αυτή.

Και βέβαια, όπως έχει πει και κάποιος, "αλλίμονο από αυτούς που είναι ηθικοί επειδή δεν μπορούν να είναι ανήθικοι και από αυτούς που είναι έντιμοι απειδή δεν μπορούν να είναι άτιμοι"...

Δεν ξέρω αν συμφωνώ με τα περί Άγγλων, αλλά γενικά respect. Ακριβώς αυτά ήθελα να πω. Η πειθαρχία ή όχι σε νόμους και κανόνες εξαρτάται από το κατά πόσο αυτοί συμφωνούν με την ηθική του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν συμφωνώ με τα περί Άγγλων, αλλά γενικά respect. Ακριβώς αυτά ήθελα να πω. Η πειθαρχία ή όχι σε νόμους και κανόνες εξαρτάται από το κατά πόσο αυτοί συμφωνούν με την ηθική του καθενός.

Χωρις να διαφωνω με αυτα που λετε, θελω να ρωτησω το εξης: Αφου λοιπον οι Ελληνες δεν πειθαρχουν, αρα δεν συμφωνουν με τους κανονες/νομους, γιατι τις ψηφιζουν αυτες τις κυβερνησεις? Εκτος αν τις ψηφιζουν για να βαλει ο χρησιμοποιησει ο καθενας το μεσον του οπου εχει, οποτε για τι ηθικη και πρασινα αλογα μου λετε.
Τι βγαινετε στους δρομους ρε και φωναζετε για τη (μη)-δημοκρατια, χρησιμοποιειστε τη, Ψηφιστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά ψηφίζω, με βάση το προσωπικό μου όφελος και με βάση την κοινωνία στην οποία θα ήθελα να ζω. Ο,τι μπορώ κάνω τελοσπάντων γι αυτό που θέλω και γι αυτό που έχω ανάγκη, άλλο που δεν ψηφίζουν όλοι ο,τι ψηφίζω κι εγώ. Αυτό δε σημαίνει προφανώς οτι επειδή δε συμφωνώ με την υπάρχουσα κατάσταση παραβαίνω τους νόμους ή οτιδήποτε τέτοιο.


Βέβαια, για τους Άγγλους είναι κουλτούρα το να γίνεσαι ντίρλα και να κάνεις ο,τι χαζομάρα σου κατέβει, ενώ κάτι αντίστοιχο για τους Έλληνες είναι υποκουλτούρα, σαπίλα και οτιδήποτε τέτοιο.
Εγώ ξέρω οτι αν δε σου αρέσει κάτι ή το αλλάζεις ή το αγνοείς. Τουτέστιν, αν δε σου αρέσει ο τρόπος ζωής των συμπατριωτών σου ή με τον τρόπο σου προσπαθείς να τον αλλάξεις ή αλλάζεις χώρα. Το να κάνει ο καθένας την κριτική του έτσι απλά είναι το πιο εύκολο. Στις πράξεις όμως φαίνεται η μαγκιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Βέβαια, για τους Άγγλους είναι κουλτούρα το να γίνεσαι ντίρλα και να κάνεις ο,τι χαζομάρα σου κατέβει, ενώ κάτι αντίστοιχο για τους Έλληνες είναι υποκουλτούρα, σαπίλα και οτιδήποτε τέτοιο.
Εγώ ξέρω οτι αν δε σου αρέσει κάτι ή το αλλάζεις ή το αγνοείς. Τουτέστιν, αν δε σου αρέσει ο τρόπος ζωής των συμπατριωτών σου ή με τον τρόπο σου προσπαθείς να τον αλλάξεις ή αλλάζεις χώρα. Το να κάνει ο καθένας την κριτική του έτσι απλά είναι το πιο εύκολο. Στις πράξεις όμως φαίνεται η μαγκιά.

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις εδω.. Γιατι ειναι κουλτουρα για τους Αγγλους το να πινουν? Δηλαδη οι Ελληνες δεν πινουν? Γιατι εγω οσους μεθυσμενους εχω δει, ανεξαρτητως εθνικοτητας, χαζομαρες κανουν. Και εχω δει πολλους μεθυσμενους Ελληνες, και Αγγλους βεβαια. Τουλαχιστον οι Αγγλοι πινουν και μετα δεν πιανουν το τιμονι να σκοτωσουν κοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Εγώ πάντως αυτό που έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι πως, ακόμα και σε πράγματα που θεωρώ αυτονόητα, πρέπει να δώσω μάχη για να δώσω στον άλλο να καταλάβει τι εννοώ!


Και μένα π.χ. ίσως δεν θα μου άρεσε να φοράω ζώνη όταν οδηγώ, αλλά όταν με στουκάρησε νταλίκα, έγινε το αμάξι μισό και δεν έπαθα απολύτως τίποτα γιατί φορούσα ζώνη ασφαλείας, λέω πάντα στους άλλους…. «παιδιά φοράτε ζώνη» και αν θέλουν ας με ακούσουν! Τώρα γιατί η ζώνη ασφαλείας γίνεται νόμος του κράτους; Είναι δυστυχώς καθαρά, όπως και όλα σε αυτή τη γη, για λόγους οικονομικούς! Αν πεθαίνουνε οι νέοι ή σακατεύονται, ποιος θα μείνει να δουλέψει για αυτή τη χώρα και τι σύνταξη μετά θα πάρει ο παππούς;


Επαναστάσεις δεν μπορούν να γίνουν στη Γηραιά Ήπειρο. Αν θα γίνει κάτι θα είναι εξεγέρσεις από «πεινασμένους» ανθρώπους που δεν έχουν τίποτα να χάσουν. Και εδώ είναι το ζήτημα…. Πως θα αντιδράσει ο καθένας όταν θα ξεσπάσει η αληθινή θύελλα; Από μικρά παιδιά μας μεγαλώνουν με πρακτικές πειθάρχησης που περνάνε μέσα στο υποσυνείδητό μας, γινόμαστε μικροαστοί και ακόμα κι αν δούμε κάποιον «εξαθλιωμένο» να σπάει ένα supermarket για να ταΐσει αυτόν ή τα παιδιά του, στην καλύτερη των περιπτώσεων θα πούμε…… «ναι μεν, αλλά».


Εγώ πάντως τα έχω βρει με τον εαυτό μου. Σε αντίστοιχη περίπτωση θα έλεγα: «Άντε και καλή τύχη μάγκες!»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top