Χαρτί υγείας και ανούσιος πουριτανισμός

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το θέμα είναι παντελώς ανούσιο (αν και θα μπορούσε ίσως να εξελιχθεί σε χρήσιμη συζήτηση) αλλά σκεφτόμουν τα παρακάτω σήμερα που γύριζα απο το σούπερ μάρκετ και είπα να τα γράψω.

Πήρα που λέτε μια συσκευασία χαρτιά υγείας με 12 ρολά μέσα όπως πάντα. Όπως γνωριζετε, οι σακούλες του σούπερ μάρκετ δεν επαρκούν για να το βάλεις μέσα και μάλλον γι'αυτό όλα έχουν χερούλι για να τα κουβαλάς απο εκεί.
Ωστόσο απο μικρή με έμαθαν οι γονείς μου οτι δεν είναι "σωστό" να κουβαλάς το χαρτί υγείας έτσι φάτσα φόρα και καλό είναι να το βάζεις σε μια σακούλα έστω όσο χωράει, φαντάζομαι για να φαίνεται οτι έκανες ο,τι πέρναγε απο το χέρι σου για να το κρύψεις. Φυσικά όσοι έχετε δοκιμάσει να κουβαλήσετε έτσι τόσο μεγάλη συσκευασία χαρτί υγείας θα διαπιστώσατε οτι είναι και τρομερά άβολο, ενώ αν απλά το πιάναμε απο το χερούλι που έχει, χωρίς να το βάλουμε σε σακούλα, η μεταφορά του θα ήταν πολύ πιο εύκολη.
Και ερωτώ, προς τι αυτός ο ανούσιος πουριτανισμός; Τι κακό έχει δηλαδή το να δει κάποιος οτι αγοράσαμε χαρτί υγείας; Που ούτως ή άλλως φαίνεται δηλαδή απο αυτή τη σακούλα, άρα το θέμα γίνεται ακόμα πιο γελοίο!

Επίσης μια φορά είχα πει σε ένα φίλο μου αν μπορεί να μου φέρει ένα χαρτί υγείας στο μάθημα (στην τσάντα του) γιατί όταν θα γύριζα δεν ήταν ανοιχτά τα σούπερ μάρκετ, μου είχε τελειώσει και δεν προλάβαινα να αγοράσω. Η περιπτερού του του είπε οτι για να έχω λέει τέτοια άνεση να του πω κάτι τόσο ...προσωπικό μάλλον τον γουστάρω! Άλλη μια περίπτωση ηλίθιου πουριτανισμού όσον αφορά το χαρτί υγείας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Εγώ μόνο τα προφυλακτικά κρύβω και τα υγρά καθαρισμού της ευαίσθητης περιοχής επειδή ντρέπομαι. Χαρτιά υγείας και σερβιέτες ποτέ δεν με επηρέαζαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πουριτανισμός ως προς το χαρτί υγείας; Τη δεύτερη μεγαλύτερη εφεύρεση μετά το αντικλείδι; :confused:

Να μαντέψω ότι όλοι αυτοί στα σπίτια τους δεν χρησιμοποιούν δηλαδή χαρτί υγείας. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Εγώ μόνο τα προφυλακτικά κρύβω και τα υγρά καθαρισμού της ευαίσθητης περιοχής επειδή ντρέπομαι. Χαρτιά υγείας και σερβιέτες ποτέ δεν με επηρέαζαν.
Έχεις πάρει ποτέ συσκευασία με 12 ρολά; Την κουβαλάς σε σακούλα ή έτσι απο το χερούλι της; (εννοείται όταν μεταφέρεις τα ψώνια με τα πόδια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγω μια φορα παντα φατσα φορα το πηγαινοφερνω και δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να το κρυβει επιτηδες :D (Αν και οταν παιρνω τη συσκευασια με τα 2 ρολα, σχωρατε με αλλα τα βαζω σε σακουλες, με βολευει περισσοτερο απ'το να τα επιδεικνυω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχεις πάρει ποτέ συσκευασία με 12 ρολά; Την κουβαλάς σε σακούλα ή έτσι απο το χερούλι της; (εννοείται όταν μεταφέρεις τα ψώνια με τα πόδια)

Δεν έχω πάρει ποτέ αυτή την συσκευασία (όπως έχω γράψει στο topic με τις παραξενιές χρησιμοποιώ κυρίως μωρομάντηλα:P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγω μια φορα παντα φατσα φορα το πηγαινοφερνω και δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να το κρυβει επιτηδες :D (Αν και οταν παιρνω τη συσκευασια με τα 2 ρολα, σχωρατε με αλλα τα βαζω σε σακουλες, με βολευει περισσοτερο απ'το να τα επιδεικνυω :P)
Θα αρχίσω να το κάνω κι εγώ :) Αφού υπάρχει κι άλλος που το κάνει δεν θα φαίνομαι και τόσο περίεργη :P

Δεν παίρνω ποτέ συσκευασία με 2 ρολά, νιώθω οτι με πιάνουν κώτσο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Α κι εγώ τα κουβαλάω να φαίνονται...Η μαμά μου όμως βάζει σακούλα...
Οι εταιρείες θα μπορούσαν να φτιάχουν τη συσκευασία αδιαφανή ώστε να μην έχουμε τέτοια προβλήματα! :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Καλα ε!!!!!!!!!!!
Για ολα τα λευτα η περιπτερου!!!!!:clapup:
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!:rofl:
Σορυ ρε Λια αλλα απιστευτο το σκεπτικο της!!!!:P
Προσωπικα τωρα που λες, οντως το εχω παρατηρησει σε πολλες περιπτωσεις...
ενταξει, εγω οταν παιρνω τις 12αδες, και στο s.market που παν να μου το στριμοξουν στην σακουλα, τους λεω οτι δεν πειραζει θα το παρω "παραμασχαλα".:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Φαίνεται λοιπόν ότι τα χαρτιά που χρησιμοποιούνται για την υγιεινή μας είναι θέμα ταμπού. Και η μητέρα μου είχε κάτι τέτοιες παραξενιές αλλά κυρίως με τις σερβιέτες.

Τώρα με τα χαρτιά υγείας δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Με βολεύει να τα βάλω στις σακούλες για τη μεταφορά τους, αλλά αν δεν χωράνε δεν θα χαλαστώ κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Όχι ρε παιδιά, τι κολλήματα είναι αυτά; Νόμιμο προϊόν δεν είναι και το χαρτί υγείας; Πισινό δεν έχουμε όλοι και την ίδια ανάγκη δεν εκπληρώνουμε; Που το κόλλημα; Μα και προφυλακτικά να ήταν και πάλι δεν έχω κόλλημα να τα δούν τρίτοι. Εδω έχω κάνει ξύρισμα κάτω και φάτσα φόρα μπαίνανε οι γονείς μου στο μπάνιο για τις δικές τους δουλειές. Γενικά δεν είμαι άνθρωπος που θα ντραπώ να κάνω κάτι πόσο μάλλον να αγοράσω κάτι που κυκλοφορεί νόμιμα.

Το να χρησιμοποιήσω τα προφυλακτικά όμως με μια κοπέλα μπροστά στη θεία μου ή να σκουπίζομαι με το χαρτί στην είσοδο της πολυκατοικίας πχ, ε εντάξει εκεί θα είμαι για σφαλιάρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το σκέφτηκα λίγο να γυρνάω από το σουπερμάρκετ με το χαρτί υγείας στο χέρι και μου φάνηκε λίγο γελοίο! Αλλά μετά σκέφτηκα ότι δεν είναι το χαρτί το ζήτημα, γελοίο μου φαίνεται να περπατάω και με ένα απορρυπαντικό στο χέρι ή με μια συσκευασία κοτόπουλο.:P Είναι η εικόνα που δεν την έχω συνηθίσει. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ το χαρτί υγείας ταμπού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Χαρτί υγείας;
Πουριτανισμός;
Πού κολλάνε όλα αυτά; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ψιλοασχετο, θυμηθηκα μια φαση πριν χροοοοονια που ειχα παει σουπερ μαρκετ να παρω σερβιετες κι ο τυπας στο ταμειο ειχε σκασει στα γελια με το που τις ειδε :confused: Σας εχει τυχει κανας τετοιος γελοιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ψιλοασχετο, θυμηθηκα μια φαση πριν χροοοοονια που ειχα παει σουπερ μαρκετ να παρω σερβιετες κι ο τυπας στο ταμειο ειχε σκασει στα γελια με το που τις ειδε :confused: Σας εχει τυχει κανας τετοιος γελοιος;

:hehe: Μήπως ήταν 12χρονος με πρόωρη ανάπτυξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Ψιλοασχετο, θυμηθηκα μια φαση πριν χροοοοονια που ειχα παει σουπερ μαρκετ να παρω σερβιετες κι ο τυπας στο ταμειο ειχε σκασει στα γελια με το που τις ειδε :confused: Σας εχει τυχει κανας τετοιος γελοιος;
Μα ποτέ όμως! Δεν τον ρώτησες να σου πει γιατί γελάει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ψιλοασχετο, θυμηθηκα μια φαση πριν χροοοοονια που ειχα παει σουπερ μαρκετ να παρω σερβιετες κι ο τυπας στο ταμειο ειχε σκασει στα γελια με το που τις ειδε :confused: Σας εχει τυχει κανας τετοιος γελοιος;

Εμένα με κοίταζε η ταμίας του σουπερμάρκετ περίεργα επειδή είχα πάει να αγοράσω προφυλακτικά. Συγνώμη κιόλας ρε κοπελιά αλλά δεν είμαι ακόμα έτοιμη να γίνω μάνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το σκέφτηκα λίγο να γυρνάω από το σουπερμάρκετ με το χαρτί υγείας στο χέρι και μου φάνηκε λίγο γελοίο! Αλλά μετά σκέφτηκα ότι δεν είναι το χαρτί το ζήτημα, γελοίο μου φαίνεται να περπατάω και με ένα απορρυπαντικό στο χέρι ή με μια συσκευασία κοτόπουλο.:P Είναι η εικόνα που δεν την έχω συνηθίσει. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ το χαρτί υγείας ταμπού.
Βρε δεν εννοώ να τα κρατάς στο χέρι επειδή έτσι σου κάπνισε! Η συσκευασία που λέω είναι πολύ μεγάλη για να χωρέσει σε σακούλα (η μισή κρέμεται απέξω) και έχει δικό της χερούλι οπότε μπορεί να μεταφερθεί πολύ πιο άνετα εκτός σακούλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα με κοίταζε η ταμίας του σουπερμάρκετ περίεργα επειδή είχα πάει να αγοράσω προφυλακτικά. Συγνώμη κιόλας ρε κοπελιά αλλά δεν είμαι ακόμα έτοιμη να γίνω μάνα.
Άλλο ένα ταμπου και ηλίθιος πουριτανισμός είναι οτι "τα προφυλακτικά πρέπει να τα αγοράζει ο άντρας" :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Ψιλοασχετο, θυμηθηκα μια φαση πριν χροοοοονια που ειχα παει σουπερ μαρκετ να παρω σερβιετες κι ο τυπας στο ταμειο ειχε σκασει στα γελια με το που τις ειδε :confused: Σας εχει τυχει κανας τετοιος γελοιος;
εγω θα τον ειχα παρει με της φαπες λεμε.


στο θεμα μας, κυριολεκτικα "χεστηκα" τι θα πει ο καθενας αμα με δει να κουβαλαω χαρτι υγειας, σε οποιαδηποτε συσκευασια, αυτοι δηλαδη δεν;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top