RAM 1 GB, CPU 1.6 GHz. Τι λειτουργικό;

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Well, ποιο λειτουργικο συστημα πιστευετε ειναι πιο καταλληλο για ενα λαπτοπ με 1gb ram (ασχολιαστο) και 1,6 ghz επεξεργαστη?
Eκτος απο κοινα xp που εχω τωρα... νομιζω βεβαια ειναι μια πιο "light" version...
Vista δεν θα σηκωνει σιγουρα,ετσι? Για 7 τι λετε? και αν ναι τοτε ποια εκδροση?
Επισης θα ηθελα να μαθω ποσο "βαρια" ειναι τα windows xp black και ultimate.
Συγκεκριμενα το λαπτοπ ειναι ενα απο αυτα που ειχαν μοιραστει στους μαθητες α' γυμνασιου περιπου ενα χρονο πριν.
Απλα θα ηθελα να δω μεχρι που μπορω να το "αναβαθμιζω".
Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
7 όποια έκδοση μπορείς να βρεις, απέφυγε την netbook edition είναι ελεινή.Αλλά καρφωτό για 7.Vista δεν μπαίνω καν στον κόπο να σου πω γιατί όχι είναι απλά αισχρά. Όσον αφορά τα xp είναι λιγότερο σταθερά με τα 7, και περίπου το ίδιο απαιτητικά. Άρα έμμένω για 7...Και μην βλέπεις μόνο το light γιατί άμα σου πω για kubuntu πχ θα τρέχεις που είναι linux. Θες σταθερότητα, γρηγοράδα σε συνδυσαμό με ένα φιλικό περιβάλλον προς το χρήστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όσον αφορά τα xp είναι λιγότερο σταθερά με τα 7, και περίπου το ίδιο απαιτητικά.
το ιδιο απαιτητικα?
λιγοτερο σταθερα?

σοβαρα μιλας?:eek::hmm:
εχω xp sp3 .. τα sp τα βαραινουν οντως..

θα βαλω 7...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
7 όποια έκδοση μπορείς να βρεις, απέφυγε την netbook edition είναι ελεινή.Αλλά καρφωτό για 7.Vista δεν μπαίνω καν στον κόπο να σου πω γιατί όχι είναι απλά αισχρά. Όσον αφορά τα xp είναι λιγότερο σταθερά με τα 7, και περίπου το ίδιο απαιτητικά. Άρα έμμένω για 7...Και μην βλέπεις μόνο το light γιατί άμα σου πω για kubuntu πχ θα τρέχεις που είναι linux. Θες σταθερότητα, γρηγοράδα σε συνδυσαμό με ένα φιλικό περιβάλλον προς το χρήστη...
thanks...παντως για windows μιλαω παντα γιατι και το ubuntu που εχω τωρα σαν δευτερο λειτουργικο δεν λεει κατι ισως βεβαια επιπηδη παντα ειχα windows σε διαφορες εκδοσεις...και εκτος αυτου το συγκεκριμενο μηχανημα ειναι λιγο ... ιδιοτροπο στο ασυρματο ιντερνετ και ακομα και τωρα απο linux δεν μπορω να μπω... για xp black ή ultimate σε συγκριση με τα 7 ξερει κανεις τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πράγματι δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις XP ή Vista. Στην τελική απενεργοποιείς το aero ή βάζεις το Windows Classic GUI.

ΥΓ: Δεν υπάρχουν XP Black
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κράτα τα xp,
αν όχι, βάλε ένα Ubuntu (άμα δουλέψει τίποτε, χ3σ3 με).
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
ΥΓ: Δεν υπάρχουν XP Black

Είναι ανεπίσημες εκδόσεις και μάλιστα όχι από την MS. Οι βασικές δηλαδή, τροποποιημένες από χρήστες ώστε να περιέχουν μυριάδες χρήσιμα αλλά και άχρηστα προγράμματα. Είναι καλό αυτές οι εκδόσεις να αποφεύγονται γιατί πρώτον είναι παράνομες (εδώ μπαίνει και το ηθικό όριο του καθενός), δεύτερον είναι ιδιαίτερα βαριές για τα συστήματα στα οποία εγκαθίστανται και τρίτον δεν υπάρχει και πολύς κόσμος που να -ξέρει πως να- ψάξει τι τροποποιήσεις έχουν γίνει πάνω και κάτω από το καπό κι αν κάποιες από αυτές είναι κακόβουλες.

Κράτα τα xp,
αν όχι, βάλε ένα Ubuntu (άμα δουλέψει τίποτε, χ3σ3 με).
:)

Άμα ο κόσμος ήξερε τι είναι Linux και το έψαχνε λίγο πέρα από το να νομίζει ότι είναι καινούρια μόδα στα PC, θα καταλάβαινε τα εξής:

1ον Δεν βάζουμε Ubuntu αν θέλουμε να μάθουμε Linux. Βάζουμε Sidux, Arch ή Slackware για τους πιό ψυχανώμαλους.
2ον Δεν βάζουμε Ubuntu αν θέλουμε να παίξουν όλα στο PC μας καλά. Βάζουμε Sidux.
3ον Δεν βάζουμε Ubuntu όπως και κάθε άλλη διανομή αν δεν έχουμε όρεξη να το εξερευνήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λένε οι από πάνω :D εγώ πάντως σου προτείνω ανεπιφύλαχτα να βάλεις ubuntu 10.04
Πιστεύω ότι θες τον υπολογιστή για καθημερινή χρήση και όχι για να μάθεις το Linux και τα ενδότερα του.
Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ: https://www.ubuntu.com/
και να δεις κάποιους οδηγούς από την κοινότητά του ubuntu εδώ: https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=859
Μπορείς επίσης να γίνεις μέλος και να ρωτάς τις απορίες σου άφοβα.

Στο GNU/Linux μπορείς να κάνεις τα πάντα πιο εύκολα από τα windows ειδικά στην διανομή ubuntu.

ποιο λειτουργικο συστημα πιστευετε ειναι πιο καταλληλο για ενα λαπτοπ με 1gb ram (ασχολιαστο) και 1,6 ghz επεξεργαστη?
Γιατί ρε κοπέλα μου ασχολίαστο;;
Πόση ram πρέπει να έχεις δηλαδή; 1GB είναι αρκετό!! Μην κοιτάς που η microsoft ανεβάζει συνεχώς τις απαιτήσεις σε hardware για να τα οικονομήσει. Δεν είναι φυσιολογικό να φορτώνουμε τους υπολογιστές με με 4 GB ram για να τρέξουν τα vista και τα 7. Έλεος δηλαδή. Γινόμαστε υπερκαταναλωτές ή ακόμα καλύτερα μας κάνουν υπερκαταναλωτές.

Υ/Γ ρίξε και μια ματιά εδώ: https://skaftanis.blogspot.com/2010/06/windows.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λένε οι από πάνω :D εγώ πάντως σου προτείνω ανεπιφύλαχτα να βάλεις ubuntu 10.04
και εγω ubuntu 64 εχω..
και προσαρμοστηκα σχετικα γρηγορα..και βασικα λειτουργει πολυ ομαλα για linux..:P

βασικα μπορεις να κανεις οτι και σε win ευκολα..
βασικα ειναι το ευκολο λινουξ για πρωταρηδες και την μεγαλυτερη υποστηριξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
2ον Δεν βάζουμε Ubuntu αν θέλουμε να παίξουν όλα στο PC μας καλά.
Ε άμα θέλουμε να είναι προσαρμοσμένο το λειτουργικό μας πάνω στο hardware ... εκεί βάζουμε Gentoo. x_X :P

Κατά τα άλλα τα Ubuntu είναι καλά (κατά την άποψή μου) για αρχάριους γιατί έχει μέσα τα πάντα όλα - ίσως εκτός από flash ή κάτι τέτοιο, οπότε προτίμησε Linux Mint που και πιο ωραίο είναι εμφανισιακά και έχει λίγο περισσότερους drivers μέσα.

Από windows τα XP πιστεύω θα σου δουλέψουν καλά. Τα 7 δεν τα 'χω βάλει ακόμα και δεν γνωρίζω πώς θα παίξουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ίσως εκτός από flash
και αυτο μπαινει ευκολα απο το κεντρο προγραμματων του ubuntu..μαζι με τα αλλα υπαρχει και αυτο..δεν εχει προβλημα με flash youtube κλπ..πια ουτε τα απλα ουτε τα 64..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λένε οι από πάνω :D

Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτά που λένε οι από πάνω; Απλά και ξάστερα τα λένε. Το ότι εσένα δεν σου αρέσουν, είναι δικαίωμά σου και το σέβομαι, αλλά να σε ενημερώσω ότι η πρακτική "Δεν ξέρω τι μου φταίει ο οδηγός, εγώ το αμάξι το σπάω γιατί έχει αθηναϊκές πινακίδες", είναι το λιγότερο fanboy-ισμός με δέκα κιλά παρωπίδες και δεν βοηθάει τον χρήστη.:)

εγώ πάντως σου προτείνω ανεπιφύλαχτα να βάλεις ubuntu 10.04

Εγώ θα της πρότεινα την μόνη σωστή επιλογή. Να κατεβάσει live cd's και να διαβάσει λίγα πράγματα για την κάθε διανομή και ύστερα να επιλέξει να εγκαταστήσει αυτή που θα της φαίνεται πιό προσιτή:

1) Στο χαρακτήρα και τις αρέσκειές της (πχ δεν αρέσει σε όλους το Gnome --αν και εγώ το προτιμώ ως απλό.)
2) Στις ανάγκες της
3) Στο hardware του υπολογιστή της


Πιστεύω ότι θες τον υπολογιστή για καθημερινή χρήση και όχι για να μάθεις το Linux και τα ενδότερα του.

Χωρίς να κατευθύνω την κοπέλα fanboyστικά, είπα ακριβώς το ίδιο πράγμα. Το Ubuntu δεν σε μαθαίνει το Linux, τουλάχιστον όχι άμεσα και με τόσο απότομο learning curve όσο πχ. το Arch, ή το Debian/Sidux κλπ. Υπάρχουν αυτές οι διανομές γι αυτή τη δουλειά, όπως υπάρχει και το Ubuntu για άλλες δουλειές. Στην τελική ο χρήστης επιλέγει ότι του αρέσει και τον καλύπτει, όπως είπα πιό πάνω.

Στο GNU/Linux μπορείς να κάνεις τα πάντα πιο εύκολα από τα windows ειδικά στην διανομή ubuntu.

Πως ορίζεις εσύ το εύκολο; Εύκολο για κάποιον είναι να εγκαθιστά το πρόγραμμα XYZ:

1) Με τον τρόπο των Windows (διπλό κλίκ, μερικά screens και τέλος)
2) Με τον τρόπο του GUI στο Linux (Synaptic κλικι κλικι, ματαξανά κλίκι κλίκι, apply, OK και καθάρισες)
3) Με κονσολίτσα #apt-get install XYZ

Βέβαια γίνεται και στο Ubuntu το τελευταίο, τουλάχιστον αν δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε που το είχα δοκιμάσει (γιατί σκοπός είναι να χεις δοκιμάσει και κάτι άλλο για να κρίνεις ποιό είναι το καλύτερο για σένα). Αυτό που ΔΕΝ γίνεται, τουλάχιστον στο install, είναι αυτή η KISS (Keep It Simple Stupid) προσέγγιση πχ του Arch που σου δίνει την επιλογή με έναν editor να ρυθμίσεις τα πάντα μέσω απλούστατων text αρχείων και να επιλέξεις με 2-3 απλές εντολές τι θα μπεί στο σύστημά σου. Φυσικά αν βαριέσαι υπάρχει και η αυτόματη λύση.

Καμία σχέση όμως με το bloatware των (K)Ubuntu, Mint, Sabayon, Mandriva κλπ. Αυτό στο τέλος δεν είναι λειτουργικό, είναι ένα παχύσαρκο 3χρονο που μοιάζει περισσότερο με βαρέλι μπύρας. Και μη μου πεις τίποτα γιατί έχω δοκιμάσει και τις 4 ανωτέρω διανομές, με τις 2 μεσαίες να είναι οι πιό παχύσαρκες μακράν.

Γιατί ρε κοπέλα μου ασχολίαστο;;
Πόση ram πρέπει να έχεις δηλαδή; 1GB είναι αρκετό!! Μην κοιτάς που η microsoft ανεβάζει συνεχώς τις απαιτήσεις σε hardware για να τα οικονομήσει. Δεν είναι φυσιολογικό να φορτώνουμε τους υπολογιστές με με 4 GB ram για να τρέξουν τα vista και τα 7. Έλεος δηλαδή. Γινόμαστε υπερκαταναλωτές ή ακόμα καλύτερα μας κάνουν υπερκαταναλωτές.

Η microsoft ανεβάζει τις απαιτήσεις σε hardware για να τα οικονομήσει; Μάλιστα. Αν ήταν όπως τα λες, τότε τα Windows 7 θα ήταν πιό βαριά από τα Vista. Τα εμπορικά προγράμματα και τα παιχνίδια είναι αυτά που ανεβάζουν τις απαιτήσεις σε μνήμη, χώρο και επεξεργαστική ισχύ. Ιδίως τα παιχνίδια. Μεταξύ μας, αν και υπάρχουν αρκετά αξιόλογα projects στο Linux (πχ Gimp), κάποιος που χρησιμοποιεί επαγγελματικά τον υπολογιστή θα θελήσει για τους δικούς του λόγους να χρησιμοποιήσει Photoshop κλπ., άρα Windows (ή Mac) και άρα μάλλον θα χρειαστεί να κρατάει και τον υπολογιστή του ενημερωμένο από πλευράς υλικού.

Να σου φέρω ένα απλό παραδειγματάκι; Δοκίμασε να βάλεις Linux σε υπολογιστή αλλά και σε XBOX. Γίνεται. Δοκίμασε να παίξεις παιχνίδι στο 3-ετίας XBOX σου, και το ίδιο παιχνίδι στο 3-μηνών PC σου με την ATI 5850, έναν i7 και 8GB RAM επάνω. Θα τα πάρεις στο χέρι τα άντερα του XBOX και θα φτιάξεις γαρδούμπες από τη διαφορά στην ποιότητα. Άλλο το κονσολάτο, άλλο το...πισάτο.


Το θεωρώ λιβελογράφημα για 2 λόγους:

1ον Κατηγορείται η Microsoft ασύστολα και αναίτια. Εταιρεία είναι. Μετόχους έχει. Συμφέροντα θα κοιτάξει. Το αν γουστάρει το κράτος να κάνει τη χορηγάρα της Microsoft και na αγοράζει άδειες ενώ μπορεί κάλλιστα να τη βγάλει με Linux, είναι λάθος του κράτους και όχι ευθύνη της Microsoft.

2ον Κι εσύ (σαν Ubuntu) έχεις εταιρεία από πίσω σου. Canonical αν την ξέρεις!:)

Να λέμε τα σύκα-σύκα και το σήκω-κάτσε. Fanboyσμοί εμένα, δεν μου αρέσουν. Δεν βοηθάνε το μέλος να αποκτήσει μια σαφή άποψη επί του θέματος και συνήθως το κατευθύνουν προς μια λύση που αν ΔΕΝ του κάτσει, θα το αποθαρρύνει από το να χρησιμοποιήσει ξανά το Linux εν γένει.

Γι αυτό μαλλιάζει η γλώσσα μου... distrowatch.com στη λίστα δεξιά με τις διανομές (Κατάταξη επισκέψεων) κλικ σε καθεμιά (εντάξει, σε μερικές έστω), διαβάζουμε πέντε πραγματάκια, κάνουμε ύστερα κλίκ στο site της και ψάχνουμε το Live CD της για να το δοκιμάσουμε χωρίς να πειράξουμε το σύστημά μας. Μετά λέμε "μου άρεσε η Χ" και εγκαθιστούμε την Χ. Απλό, σωστό, ξεκάθαρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ΥΓ: Δεν υπάρχουν XP Black
υπαρχουν xp black + xp ultimate αλλα οχι απο την microsoft.
απλα καποιοι εχουν σπασει τους κωδικες και εχουν βαλλει γραφικα απο τα vista και τα snow leopard (στα black) και απο τα 7 (στα ulitimate)...
απλως θα ηθελα να μαθω αν θα ηταν καλυτερα να εβαζα ενα απο αυτα ή τα 7

Δεν ξέρω τι λένε οι από πάνω εγώ πάντως σου προτείνω ανεπιφύλαχτα να βάλεις ubuntu 10.04
Πιστεύω ότι θες τον υπολογιστή για καθημερινή χρήση και όχι για να μάθεις το Linux και τα ενδότερα του.
Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ: https://www.ubuntu.com/
και να δεις κάποιους οδηγούς από την κοινότητά του ubuntu εδώ: https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=859
Μπορείς επίσης να γίνεις μέλος και να ρωτάς τις απορίες σου άφοβα.

Στο GNU/Linux μπορείς να κάνεις τα πάντα πιο εύκολα από τα windows ειδικά στην διανομή ubuntu.
εχω σαν δευτερο λειτουργικο ubuntu αλλα δεν με βολευουν γιατι εκτος του οτι εχω συνηθισει πολλα χρονια με windows εχω καμια μικροπροβληματακια με το ασυρματο ιντερνετ οπως ειπα και παραπανω... ειδαμε και παθαμε για να το κανουμε να μπει απο τα windows

...


παντως μια εκδοση windows σιγουρα θα την εχω στο computer γιατι δεν μπορω αλλιως...
μαλλον θα βαλλω 7 και τα ubuntu που εχω και τωρα σαν δευτερο λειτουργικο...

αα! και οι drivers στα 7 δουλευουν πια καλα (ελπιζω) ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτά που λένε οι από πάνω; Απλά και ξάστερα τα λένε. Το ότι εσένα δεν σου αρέσουν, είναι δικαίωμά σου και το σέβομαι, αλλά να σε ενημερώσω ότι η πρακτική "Δεν ξέρω τι μου φταίει ο οδηγός, εγώ το αμάξι το σπάω γιατί έχει αθηναϊκές πινακίδες", είναι το λιγότερο fanboy-ισμός με δέκα κιλά παρωπίδες και δεν βοηθάει τον χρήστη.

Δεν λέω ότι αυτά που λες είναι λάθος. Όπως βλέπεις έχω βάλει την χαρακτηριστική φατσούλα (:D) :P
Και προς θεού δεν είμαι fanboy!!!
Εγώ μαζί σου είμαι. Έχω δοκιμάσει και εγώ πολλές διανομές και συνεχίζω να δοκιμάζω και είναι εντελώς τυχαίο που έχω μείνει στην ubuntu. Εγώ είμαι υπέρ του Linux γενικότερα και δεν είμαι τρελός με το ubuntu. Όποτε τύχει μπορεί να το αλλάξω.

Εγώ θα της πρότεινα την μόνη σωστή επιλογή. Να κατεβάσει live cd's και να διαβάσει λίγα πράγματα για την κάθε διανομή και ύστερα να επιλέξει να εγκαταστήσει αυτή που θα της φαίνεται πιό προσιτή:

1) Στο χαρακτήρα και τις αρέσκειές της (πχ δεν αρέσει σε όλους το Gnome --αν και εγώ το προτιμώ ως απλό.)
2) Στις ανάγκες της
3) Στο hardware του υπολογιστή της

Δεν διαφωνώ μαζί σου. Αυτό είναι το σωστό. Όμως όταν κάποιος ξεκινάει το Linux το ξεκινάει με κάτι εύκολο και είναι αποδεδειγμένο ότι το ubuntu είναι η καλύτερη επιλογή (ή ακόμα καλύτερα το ελληνικό monomaxos ;)) Στην πορεία θα έρθουν και τα άλλα. Θεώρησα και πρότεινα ως πιο προσιτή διανομή το ubuntu γιατί συνδιάζει όλες τις ευκολίες που θέλει ένας καθημερινός χρήστης. Εξάλλου την έχει δοκιμάσει ήδη και θα έχει εξοικειωθεί. Γιατί να πελαγώσει σε δύσκολες διανομές και τερματικά, ενώ δεν το έχει ανάγκη;

Πως ορίζεις εσύ το εύκολο; Εύκολο για κάποιον είναι να εγκαθιστά το πρόγραμμα XYZ:

1) Με τον τρόπο των Windows (διπλό κλίκ, μερικά screens και τέλος)
2) Με τον τρόπο του GUI στο Linux (Synaptic κλικι κλικι, ματαξανά κλίκι κλίκι, apply, OK και καθάρισες)
3) Με κονσολίτσα #apt-get install XYZ

Εντάξει, στο ubuntu υπάρχει το ubuntu software center όπου βρίσκονται χιλιάδες εφαρμογές ΕΛ/ΛΑΚ και είναι πιο εύκολο, από το να ψάχνεις στο διαδίκτυο για εκτελέσιμα.
Αλλά εντάξει. Έχει σημασία και πως ορίζει ο καθένας το εύκολο :/:

Να λέμε τα σύκα-σύκα και το σήκω-κάτσε. Fanboyσμοί εμένα, δεν μου αρέσουν. Δεν βοηθάνε το μέλος να αποκτήσει μια σαφή άποψη επί του θέματος και συνήθως το κατευθύνουν προς μια λύση που αν ΔΕΝ του κάτσει, θα το αποθαρρύνει από το να χρησιμοποιήσει ξανά το Linux εν γένει.

off topic:
Εμείς στο χωρίο μου λέμε τα σύκα-σύκα και την σκάφη-σκάφη :P :lol:

Όπως σου είπα και πριν δεν λειτουργώ fanboiστικά (ωραία λέξη :P), απλά προτείνω μια διανομή απλή και εύχρηστη για να κάνει την δουλειά της. Δεν είχα σκοπώ να φανώ σαν fanboy.

EDIT:
1ον Δεν βάζουμε Ubuntu αν θέλουμε να μάθουμε Linux. Βάζουμε Sidux, Arch ή Slackware για τους πιό ψυχανώμαλους.
2ον Δεν βάζουμε Ubuntu αν θέλουμε να παίξουν όλα στο PC μας καλά. Βάζουμε Sidux.
3ον Δεν βάζουμε Ubuntu όπως και κάθε άλλη διανομή αν δεν έχουμε όρεξη να το εξερευνήσουμε.

τώρα που το ξανακοιτάω όμως και εσύ λειτουργείς λίγο σαν fanboy :hehe:
ειδικά με το δεύτερό σου επιχείρημα.
τι κακό έχει το ubuntu δηλαδή, ώστε να μην λειτουργούν όλα καλά. σε εμένα μια χαρά λειτουργούν :)
Νομίζω ότι κάνεις αυτό ακριβώς που είπες πριν: Δεν βοηθάς το μέλος να αποκτήσει μια σαφή άποψη επί του θέματος και συνήθως το κατευθύνεις προς μια λύση που αν ΔΕΝ του κάτσει, θα το αποθαρρύνει από το να χρησιμοποιήσει ξανά το Linux εν γένει.
Την αποθαρρύνεις στο να χρησιμοποιήσει Ubuntu (που χρησιμοποιεί ήδη κι όλας) και την κετευθύνεις προς το sidux που αν δεν της κάτσει τέλος.

Υ/Γ 1 Για να δούμε τι είναι αυτό το Sidux. To κατευάζω και σου λέω εντυπώσεις [ απ ότι είδα στο oracle virtual box 3.2 δεν υπάρχει η επιλογή sidux. Τι να βάλω; Άλλο ή debian ;
Y/Γ 2 Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει λίγο (όχι πολύ :whistle:) από το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Δεν είχα σκοπώ να φανώ σαν fanboy.

Γράψε λάθος τότε.:D

τώρα που το ξανακοιτάω όμως και εσύ λειτουργείς λίγο σαν fanboy :hehe:
ειδικά με το δεύτερό σου επιχείρημα.
τι κακό έχει το ubuntu δηλαδή, ώστε να μην λειτουργούν όλα καλά. σε εμένα μια χαρά λειτουργούν :)

Το περίμενα ότι θα το έβλεπες έτσι. Ίσως να φταίει η διατύπωση. Απλά το Sidux είναι αντικειμενικά για το θέμα "αναγνώριση συσκευών", ότι είναι το Ευαγγέλιο για τον παπά. Βρίσκει και το εσώρουχο της προγιαγιάς μου εκεί που είναι κρυμμένο.

Υ/Γ 1 Για να δούμε τι είναι αυτό το Sidux. To κατευάζω και σου λέω εντυπώσεις [ απ ότι είδα στο oracle virtual box 3.2 δεν υπάρχει η επιλογή sidux. Τι να βάλω; Άλλο ή debian ;

Άλλο για να σαι μέσα αν και το debian θα παίξει λόγω του ότι το Sidux είναι στην ουσία το debian unstable με 2-3 σκριπτάκια (Στην έκδοση που έχω μες το πισί και είναι λίγο παλιά, είχε το smxi και το sgfxi. Λύνανε χέρια και τα δυο)

Y/Γ 2 Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει λίγο (όχι πολύ :whistle:) από το θέμα.

Σιωπή Καφτάνη, δοκίμαζε το σιντούξι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Ενα τετοιο νετμπουκ με 1 γιγα ραμ και 1,60 MHz επεξεργαστη πηρα κι εγω πριν μηνες σε προσφορα. Ειναι αυτα τα γυμνασιακά που μοιραζαν με κουπονια και που περισεψαν.

Κρατησα το XP Home που ειχε,αλλα για κυριο λειτουργικο εβαλα 7 Ultimate σε δευτερη κατατμηση.

Μια χαρα δουλευει με 1 γιγα μνημη,ακομα και με αρκετα εικονιδια απο προγραμματα που φορτώνουν στην εκκίνηση.

Αν το (υπο)βοηθησεις (μνημικώς) με ενα φλασακι 2 γιγα τουλ. για cache (speeding up) δεν υπαρχει προβλημα. Θα πηγαινει καλα.

Το αντιικο συνηθως ειναι αυτο που παιρνει αρκετους πορους. Εγω με το δωρεαν Comodo Interne Security Premium ειμαι μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
υπαρχουν xp black + xp ultimate αλλα οχι απο την microsoft.
απλα καποιοι εχουν σπασει τους κωδικες και εχουν βαλλει γραφικα απο τα vista και τα snow leopard (στα black) και απο τα 7 (στα ulitimate)...
απλως θα ηθελα να μαθω αν θα ηταν καλυτερα να εβαζα ενα απο αυτα ή τα 7
Σιγά το σπάσιμο των κωδικών! Βασικά δεν έχει νόημα σπάω τον κώδικα σε αυτή την περίπτωση.

Μην ψαρώνεις. Ακόμη και εσύ μπορείς να φτιάξεις κάτι τέτοιο. Απλά δίνουν τα XP μαζί με κάποια άλλα προγραμματάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
τοσο το καλυτερο. παιρνεις τα xp που ειναι ελαφρα και εχεις και τα γραφικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Αναβάθμιση δεν μπορείς να του κάνεις; Πες μας το μοντέλο να σου πούμε πόση RAM σηκώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top