• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Διατροφικές διαταραχές

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
έχετε αντιμετωπίσει ποτέ κάποια διατροφική διαταραχή;
νευρογενή ανορεξία ή βουλιμία;
πώς ξεκίνησε; πώς το αντιμετωπίσατε; καταφέρατε να το ξεπεράσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
έχετε αντιμετωπίσει ποτέ κάποια διατροφική διαταραχή;
νευρογενή ανορεξία ή βουλιμία;
πώς ξεκίνησε; πώς το αντιμετωπίσατε; καταφέρατε να το ξεπεράσετε;

μια μινι ανορεξια θα την ηθελα ειναι η αληθεια εγω προσωπικα!:P:redface:

Αλλα εκτος απο φασεις -μεγαλη πεινα, τρωω οτι βρω- και απο το -δεν εχω ορεξη δεν τρωω τπτ, πολυ σπανιο:(:P- παθολογικα δεν εχω παθει κατι ποτε!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μια μινι ανορεξια θα την ηθελα ειναι η αληθεια εγω προσωπικα!
μη λες τετοια λογια..

Αλλα εκτος απο φασεις -μεγαλη πεινα, τρωω οτι βρω- και απο το -δεν εχω ορεξη δεν τρωω τπτ, πολυ σπανιο:(:P- παθολογικα δεν εχω παθει κατι ποτε!
να σαι παντα καλα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
μια μινι ανορεξια θα την ηθελα ειναι η αληθεια εγω προσωπικα!:P:redface:

Αλλα εκτος απο φασεις -μεγαλη πεινα, τρωω οτι βρω- και απο το -δεν εχω ορεξη δεν τρωω τπτ, πολυ σπανιο:(:P- παθολογικα δεν εχω παθει κατι ποτε!:clapup:
Πολύ συχνά. Γενικά δεν μπορώ να βάλω κιλά, από μικρή το είχα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Πολύ συχνά. Γενικά δεν μπορώ να βάλω κιλά, από μικρή το είχα αυτό.

σε μισω!:cry_x::cry_x::cry_x:

:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μη..
γυναικες με λιγα παραπανω κιλα,εχουν πολυ μικροτερες πιθανοτητες για οστεοπορωση και αλλες ασθενειες λογω ορμονων..
η γυναικα θελει λιπος..

υπαρχουν λεπτοι ανθρωποι με πιεση και ζαχαρο..και παχουλοι εκ φυσεως που ειναι υγιεστατοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Kαι εγώ. :kissing:

:P

Εμένα δε μου αρέσει βασικά, ειδικά όταν κάποιος έχει να με δει καιρό μου λέει ''Ρε, αδυνάτησες;'' πολύ σπαστικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Kαι εγώ. :kissing:

:P

Εμένα δε μου αρέσει βασικά, ειδικά όταν κάποιος έχει να με δει καιρό μου λέει ''Ρε, αδυνάτησες;'' πολύ σπαστικό!


χτυπα κ αλλο... :cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x:


:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
μη..
γυναικες με λιγα παραπανω κιλα,εχουν πολυ μικροτερες πιθανοτητες για οστεοπορωση και αλλες ασθενειες λογω ορμονων..
η γυναικα θελει λιπος..

υπαρχουν λεπτοι ανθρωποι με πιεση και ζαχαρο..και παχουλοι εκ φυσεως που ειναι υγιεστατοι..

Ευχαριστω..μου δινεις κουραγιο..:kissing:

:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όχι.. Ποτέ δεν αντιμετώπισα κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό. Απλά υπήρχε μία εποχή στην Γ Γυμνασίου που ένιωθα μειονεκτικά επειδή δεν μου άρεσε το σώμα μου (βλακείες της εφηβείας.. Άσε που και λόγω αθλητισμού έπρεπε να είμαι λαμπάδα!!) και για κάποιο διάστημα δεν μπορούσα να φάω όσο έπρεπε. Επειδή είχα όμως 12 ώρες προπόνηση την εβδομάδα μετά από ένα διάστημα άρχισα να νιώθω τόσο αδύναμη που η όρεξή μου επανήλθε κανονικότατα.

Το δύσκολο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να αντιληφθείς τι συμβαίνει, αν είσαι τρίτος. Γιατί ο άνθρωπος που το περνά εκείνη την στιγμή ποτέ δεν θα παραδεχτεί ότι δεν είναι καλά, σε άλλους, εκτός και αν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο. Τα πράγματα όμως είναι δύσκολα τότε...:/:

Πιστεύω ότι όλα αυτά συμβαίνουν επειδή πλέον έχουμε συγχύσει την έννοια του ωραίου, με το ανορεξικό!!! Και αυτό δεν είναι καθόλου σωστό. Πλέον, νομίζω ότι δεν υπάρχει ωραιότερο σώμα από αυτό με τις καμπύλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τι αθλητισμο?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οχι αδυνατες παντα..ειναι και νταρντανες που και που..:D

τι υψος εχεις ειπαμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ τις αδύνατες έβλεπα!!!:P
Ψήλωσα!!!! Είμαι πλέον 1.73 αν και θεωρείται κάπως λίγο... (Πήρα 1 ολόκληρο πόντο!!:P) Αν και νομίζω αυτό ήταν το τέλος στο ύψος μου.. Δεν παίζει να ψηλώσω και άλλο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
έχετε αντιμετωπίσει ποτέ κάποια διατροφική διαταραχή;
νευρογενή ανορεξία ή βουλιμία;
πώς ξεκίνησε; πώς το αντιμετωπίσατε; καταφέρατε να το ξεπεράσετε;

Μια ερώτηση. Υπάρχει ο όρος νευρογενής; :hmm: Ήξερα πως λεγόταν ψυχογενής ή νευρική..

Ξεκίνησε στα 14 όταν το αγόρι που μου άρεσε μου έλεγε επανειλημμένα πως είμαι χοντρή. :redface: Το είχα πάρει πολύ προσωπικά και σταδιακά σταμάτησα να τρώω. Έχασα σχεδόν 10 κιλά τότε, πάνω στην ανάπτυξη. Άργησα να το καταλάβω. Μέχρι που όλοι οι φίλοι μου μου έλεγαν πως έχω αδυνατίσει πάρα πολύ και πρέπει κάτι να κάνω. Σιγά σιγά και με βοήθεια από το σπίτι το ξεπέρασα αλλά απέκτησα ευαισθησία στο στομάχι και ακόμη σήμερα υπάρχουν μέρες που δε μπορώ να φάω τίποτα, νιώθω πως θα σκάσω. Είναι πολύ άσχημο πράγμα. Καλύτερα τροφαντή και υγιής παρά αδύνατη και προβληματική, μια χαρά τα λέει ο Άγγελος. Το κατάλαβα με το λάθος τρόπο αλλά τι να κάνουμε. :( Πλέον είμαι σε σωστό βάρος και παίζω ανάλογα τα κέφια με 2 κιλα + -.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ξεκίνησε στα 14 όταν το αγόρι που μου άρεσε μου έλεγε επανειλημμένα πως είμαι χοντρή.
γιαυτο πρεπει να προσεχουν τι λενε τα αγορια..

αν ειναι δυνατον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Καποτε ειχα περασει φαση που ζυγιζομουν παρα πολλες φορες τη μερα και αν εβλεπα πως ειχα παρει βαρος εκοβα το βραδινο. Πλεον εχω πεταξει την ζυγαρια σε μια γωνια και δεν ασχολουμαι. Αντι για διαιτες προτιμω να γυμναζομαι για μια ωρα την ημερα και να κανω καλο στην υγεια μου παρα να μετραω θερμιδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
το καλύτερο είναι απλά να μην σε νοιάζει, να είσαι καλά με το σώμα σου και αυτό είναι πολύ καλύτερο από το να ζυγίζεις 40 και λιγότερα κιλά.
ναι, ο όρος νευρογενής ανορεξία υπάρχει, μου το είπε ο ψυχολόγος μου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα.Μονο μια περιοδο καπου προς το τελος του δημοτικου ειχα λιγα κιλα ,χωρις να φαινομαι κοκαλιαρα απλα ηταν λιγα για το υψος μου(δεν ειμαι ψηλη) και περυσι ειχα χασει γυρω στα 5 λογω αγχους ,καμια σχεση με προβλημα εμφανισης ή να πιστευω οτι ειμαι χοντρη και τετοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εδω και κανα δυο χρονια εχω καποια θεματα με τη διατροφη μου.Ειναι καποιες μερες που με πιανει κατι (αλλοτε σποραδικα,αλλοτε συχνα) και τρωω ο,τι βρω μπροστα μου με τοση λαιμαργια λες και εχω να φαω μερες.Ειμαι 1.70 και το βαρος μου τα δυο τελευταια χρονια κυμαινεται απο 49 μεχρι 53 κιλα (τωρα ειμαι καπου στα 50).Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου συμβαινει αυτο και με ενοχλει ιδιαιτερα.Δεν ειναι οτι αγχωνομαι μην παχυνω κλπ ομως εκτος του οτι βλαπτω την υγεια μου,αφου φαω ο,τι ειναι να φαω νιωθω απαισια.Ουσιαστικα δεν απολαμβανω καν το φαι πλεον.
Δε ζηταω διαγνωση εννοειται,αλλα μηπως εχετε ακουσει κατι/ειχατε εμπειριες με παρομοιο προβλημα και αν ναι,πως το αντιμετωπισατε?
Ευχαριστω εκ των προτερων:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top