Ποια η στάση σας σχετικά με το κάπνισμα;

Κάπνισμα, ποιά η στάση σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 193)
  • Καπνίζω επειδή το θέλω

    Ψήφοι: 50 25.9%
  • Καπνίζω επειδή δεν μπορώ να το κόψω

    Ψήφοι: 8 4.1%
  • Το κατάφερα και το έκοψα

    Ψήφοι: 18 9.3%
  • Είμαι μονο παθητικός καπνιστής

    Ψήφοι: 117 60.6%

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
γιατι δεν υπαρχει η επιλογη "ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ" ????

ούτε εγώ καπνίζω αλλά δεν νομίζω να μην έχεις συναναστροφές με κάποιον που καπνίζει αρα χωρίς να το θέλουμε γίνομαστε καπνιστές,παθητικοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μμμ, ναι, εχεις δικιο! αλλα αμα σου πω οτι κανενας απο την παρεα δεν καπνιζει? :)
μαλλον ειμαστε απο τις λιγες παρεες... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εγώ είμαι αντικαπνίστρια. Μέχρι τώρα έδειχνα ανοχή στους καπνιστές, αλλά με αυτά που βλέπω έχω πάρει ανάποδες και θα αρχίσω να τους τη μπαίνω:mad:

Καταρχάς αυτοί που καπνίζουν μέσα στο αμφιθέατρο την ώρα που γράφουμε είναι για μπάτσες. Δυο-τρεις ώρες είναι ρε φίλε, κάπνισε πριν και μετά. Τόσο πια το έχεις ανάγκη;
Επίσης πρέπει κάποιος επιτέλους να προτείνει ψήφισμα στο τμήμα μας (ηλεκτρολόγοι) για να μην καπνίζουν στις συνελεύσεις. Καπνίζουν σε υπερβολικό βαθμό. Γίνεται τέτοιο απίστευτο ντουμάνι που διώχνουν κόσμο. Δηλαδή υπάρχουν φοιτητές που θα ήθελαν να συμμετέχουν στη συνέλευση και δεν πάνε γιατί δεν αντέχουν τον καπνό! Μόνο σε εμένα φαίνεται απαράδεκτο αυτό; Πώς εσύ κύριε καταπατάς το δικαίωμά μου να πηγαίνω στη συνέλευση κάτω από ανθρώπινες συνθήκες, να μπορώ να παρακολουθώ, να λέω τη γνώμη μου και να ψηφίζω... Δε μπορείς να πας παραέξω να κάνεις το τσιγάρο σου; Ο φασισμός των καπνιστών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Επίσης πρέπει κάποιος επιτέλους να προτείνει ψήφισμα στο τμήμα μας (ηλεκτρολόγοι) για να μην καπνίζουν στις συνελεύσεις.
Δεν χρειάζεται κάν ψήφισμα. Το κάπνισμα απαγορέυεται δια νόμου σε όλα τα σχολεία, ΑΕΙ και ΤΕΙ. Κανονικά ούτε ο πρύτανης μέσα στο γραφείο του δεν μπορεί να καπνίσει.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ στο ΙΤΕ στο Ηράκλειο ενα σκηνικό που είχε γίνει. Ημουν μέσα σε γραφείο καθηγητή και μπουκάρει μέσα μια γραμματέας χωρίς να χτυπήσει για να μας πιάσει άν τυχόν καπνίζαμε (εχει κεντρικό κλιματισμό και της είχε μυρίσει καπνός απο κάπου). Αλλά το ασυλο κάνει μερικές φορές τον κόσμο να νομίζει οτι δέν ισχύουν οι νόμοι..:mad:

Εδώ να δώσω και το link για την ευρωπαική καμπάνια κατά του τσιγάρου. Δείτε τις κορυφαίες διαφημήσεις όσοι δεν τις έχετε πετύχει στην TV (είναι αυτές με τις καραμούζες αντι για τσιγάρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως παρ'οτι καπνίστρια, αυτό το ντουμάνι μέσα στις συνελευσεις κι εμένα με ένοχλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
μμμ, ναι, εχεις δικιο! αλλα αμα σου πω οτι κανενας απο την παρεα δεν καπνιζει? :)
μαλλον ειμαστε απο τις λιγες παρεες... :)
και γω εχω 2 χρονια τωρα που ετυχε να μη συνανστερφομαι ιδιετερα με καπνιστες και το σπιτακι μου μυριζει φρεσκαδα! το πως το χαιρομαι δε λεγεται :) ...στο γραφειο ομως υποφερω γιατι μαζευεται το σοι μου την ωρα που δουλευω και καπνιζει και πολλες φορες κλεινω το airco και ανοιγω τα παραθυρα! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
μμμ, ναι, εχεις δικιο! αλλα αμα σου πω οτι κανενας απο την παρεα δεν καπνιζει? :)
μαλλον ειμαστε απο τις λιγες παρεες...
Ε δεν νομιζω να μήν έχεις εκτεθεί ποτέ σε καπνό; Σε club, εστιατόριο, καφετέρια, στη δουλειά, λεωφορείο η ταξί, στο σχολείο, απο γονείς ίσως; Ο λόγος που δέν έβαλα επιλογί "δεν καπνίζω" ήταν για να δείξω αυτό ακριβώς το πράγμα. Aν παρ όλα αυτά επιμένεις οτι δεν καπνίζεις να το βαλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Δεν χρειάζεται κάν ψήφισμα. Το κάπνισμα απαγορέυεται δια νόμου σε όλα τα σχολεία, ΑΕΙ και ΤΕΙ. Κανονικά ούτε ο πρύτανης μέσα στο γραφείο του δεν μπορεί να καπνίσει.
Δλδ όλοι οι καθηγήτες είναι παράνομοι.... Και αυτοί που καπνίζουν στα σχολεία κτλ κτλ , αλλά και αυτοί που κάνουν τα στραβά μάτια;:confused::confused::confused:

Ξέρεις μήπως σε ποίο κώδικα είναι και ποίος είναι ο αριθμός του άρθου; Θέλω να την λέω σε κάνεναν καθηγήτη :devil: αν μου το παίζει και κάλα σωστός καθηγητής κτλ κτλ :o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Πριν 3 μήνες παθητικός, τώρα καπνιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από billthevampire:
Πριν 3 μήνες παθητικός, τώρα καπνιστής.
Απο 14 ετών??? :blink:
Βρε μήπως έγραψες λάθος την ηλικία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Απο 14 ετών??? :blink:
Βρε μήπως έγραψες λάθος την ηλικία?
Μην ξεχνας οτι εγω στα 15 μου το ξεκινησα, 1 χρονος δεν ειναι και τοση διαφορα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε τέτοιες ηλικίες είναι αρκετή διαφορά.
Άλλωστε και στην ηλικία μου το ξεκινούσαν μερικοί/ές στα 15 αλλά δεν ήξερα κανέναν/μία που να το ξεκίνησε στα 14!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Άλλοι το ξεκινούν από τα 11 και τα 12 !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Σε τέτοιες ηλικίες είναι αρκετή διαφορά.
Άλλωστε και στην ηλικία μου το ξεκινούσαν μερικοί/ές στα 15 αλλά δεν ήξερα κανέναν/μία που να το ξεκίνησε στα 14!!!
Προσωπικά ξερω παιδι που το ξεκινησε και στα 12... Εκει οκ το θεωρω υπερβολικό... βασικα εδω που τα λεμε το θεωρω άσχημο και στα 15 μου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Κι εγώ καπνιστής είμαι αλλά....

Τι γίνεται όταν κόψετε το τσιγάρο...

Σε 20 λεπτά:
-Η πίεση του αίματος και οι σφυγμοί πέφτουν στο κανονικό.
-Η θερμοκρασία των άκρων ανεβαίνει στο κανονικό.

Σε 8 ώρες:
-Το μονοξείδιο του άνθρακα στο αίμα πέφτει στο κανονικό.
-Το οξυγόνο ανεβαίνει στα φυσιολογικά επίπεδα.

Σε 24 ώρες:
-Μειώνεται η πιθανότητα αφνίδιας καρδιακής προσβολής.

Σε 48 ώρες:
-Ενδυναμώνει η γεύση και η όσφρηση.
-Αναγεννούνται οι νευρικές απολήξεις σε μύτη, γλώσσα, στόμα.

Σε 72 ώρες:
-Η αναπνοή αρχίζει να λειτουργεί ομαλότερα.
-Αυξάνεται η χωρητικότητα των πνευμόνων.

Από 2 εβδομάδες έως 3 μήνες:
-Η κυκλοφορία του αίματος βελτιώνεται.
-Το περπάτημα γίνεται ευκολότερο.
-Η λειτουργία των πνευμόνων αυξάνεται κατά 30%.

Από 1 έως 9 μήνες:
-Σταματάει βήχας, καταρροή, συνάχι, κόπωση, λαχάνιασμα.
-Η αναπνοή διαρκεί περισσότερο.
-Αποκαθίσταται ο φυσιολογικός ιστός της μύτης, του φάρυγγα, του λάρυγγα,
των πνευμόνων

1 χρόνο από το τελευταίο τσιγάρο
- Μειώνονται οι λοιμώξεις του αναπνευστικού συστήματος.
- Μειώνεται το υπερβολικό ρίσκο για στεφανιαία καρδιοπάθεια στο μισό σε
σχέση με τους καπνίζοντες.

Μετά από 5 χρόνια:
- Μειώνεται κατά 50% η πιθανότητα θανάτου από καρκίνο του πνεύμονα.
- Μειώνεται κατά 50% η πιθανότητα δημιουργίας καρκίνου του στόματος.

Μετά από 10 χρόνια:
- Οι προκαρκινικές κυψέλες αντικαθίστανται.
- Η πιθανότητα θανάτου από καρκίνο των πνευμόνων είναι ίδια με αυτή των
μη καπνιστών.
- Τα προκαρκινικά κύτταρα έχουν αντικατασταθεί με υγιή.
- Το ρίσκο για αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο είναι ίδιο με αυτό των μη
καπνιστών.
- Μειώνεται δραστικά η πιθανότητα καρκίνου του στόματος, φάρυγγα,
λάρυγγα, οισοφάγου, ουροδόχου κύστης, νεφρών και παγκρέατος.

15 χρόνια από το τελευταίο τσιγάρο:
- Είναι σαν να μην είχατε καπνίσει ποτέ. Οι πιθανότητες για οποιαδήποτε
ασθένεια είναι ίδιες με αυτές των μη καπνιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Τρομακτικά αυτά που είπες ... :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Κι εγώ καπνιστής είμαι αλλά....

Τι γίνεται όταν κόψετε το τσιγάρο...

Σε 20 λεπτά:
-Η πίεση του αίματος και οι σφυγμοί πέφτουν στο κανονικό.
-Η θερμοκρασία των άκρων ανεβαίνει στο κανονικό.

Σε 8 ώρες:
-Το μονοξείδιο του άνθρακα στο αίμα πέφτει στο κανονικό.
-Το οξυγόνο ανεβαίνει στα φυσιολογικά επίπεδα.

Σε 24 ώρες:
-Μειώνεται η πιθανότητα αφνίδιας καρδιακής προσβολής.

Σε 48 ώρες:
-Ενδυναμώνει η γεύση και η όσφρηση.
-Αναγεννούνται οι νευρικές απολήξεις σε μύτη, γλώσσα, στόμα.

Σε 72 ώρες:
-Η αναπνοή αρχίζει να λειτουργεί ομαλότερα.
-Αυξάνεται η χωρητικότητα των πνευμόνων.

Από 2 εβδομάδες έως 3 μήνες:
-Η κυκλοφορία του αίματος βελτιώνεται.
-Το περπάτημα γίνεται ευκολότερο.
-Η λειτουργία των πνευμόνων αυξάνεται κατά 30%.

Από 1 έως 9 μήνες:
-Σταματάει βήχας, καταρροή, συνάχι, κόπωση, λαχάνιασμα.
-Η αναπνοή διαρκεί περισσότερο.
-Αποκαθίσταται ο φυσιολογικός ιστός της μύτης, του φάρυγγα, του λάρυγγα,
των πνευμόνων

1 χρόνο από το τελευταίο τσιγάρο
- Μειώνονται οι λοιμώξεις του αναπνευστικού συστήματος.
- Μειώνεται το υπερβολικό ρίσκο για στεφανιαία καρδιοπάθεια στο μισό σε
σχέση με τους καπνίζοντες.

Μετά από 5 χρόνια:
- Μειώνεται κατά 50% η πιθανότητα θανάτου από καρκίνο του πνεύμονα.
- Μειώνεται κατά 50% η πιθανότητα δημιουργίας καρκίνου του στόματος.

Μετά από 10 χρόνια:
- Οι προκαρκινικές κυψέλες αντικαθίστανται.
- Η πιθανότητα θανάτου από καρκίνο των πνευμόνων είναι ίδια με αυτή των
μη καπνιστών.
- Τα προκαρκινικά κύτταρα έχουν αντικατασταθεί με υγιή.
- Το ρίσκο για αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο είναι ίδιο με αυτό των μη
καπνιστών.
- Μειώνεται δραστικά η πιθανότητα καρκίνου του στόματος, φάρυγγα,
λάρυγγα, οισοφάγου, ουροδόχου κύστης, νεφρών και παγκρέατος.

15 χρόνια από το τελευταίο τσιγάρο:
- Είναι σαν να μην είχατε καπνίσει ποτέ. Οι πιθανότητες για οποιαδήποτε
ασθένεια είναι ίδιες με αυτές των μη καπνιστών.

Αυτό που έγραψε ο Alex μπορούμε να το βάλουμε στην αρχική σελίδα στα κείμενα? Η πηγή απο πού είναι alex ξέρουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
alex ΠΑΡΑ πολυ ενδιαφεροντα αυτα που γραφεις!!!! μπραβο!!! να σε ρωτησω κατι, που τα βρηκες ετσι ολα μαζεμενα και τακτοποιημενα? μπορεις να μου πεις βιβλιο η link? ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Παιδιά το έχω πολύ καιρό αυτό και δεν είμαι σίγουρος.Ηταν από ένα site για την υγεία αλλά δεν θυμάμαι ποιο...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Παιδιά το έχω πολύ καιρό αυτό και δεν είμαι σίγουρος.Ηταν από ένα site για την υγεία αλλά δεν θυμάμαι ποιο...:(

Χμμμμ... οκ δεν πειράζει που δεν ξέρεις την πηγή...


εμείς κατανοούμε πάντα τους συνφορουμίστες μας.! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top