Καφές, υγεία & εθισμός

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το τσιγάρο αλυσίδα, το να καπνίζεις από το πρωί μέχρι το βράδυ και να είσαι εξαρτημένος απ'αυτό μου λέει πολλά για τον άλλον και δεν μου αρέσουν καθόλου αυτοί οι άνθρωποι, ειδικά απεχθάνομαι τις γυναίκες που καπνίζουν πολύ, τις θεωρώ πολύ αδύναμου χαρακτήρα και low.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Yπάρχουν και τα μαλακά ναρκωτικά. :P
H wikipedia αναφέρει πως είναι ένα ψυχοενεργό διεργετικό ναρκωτικό.
Επίσης αναφέρει πως η καφεΐνη είναι νόμιμη, χτες νομίζω διάβασα ένα post περί μελλοντικής ποινικοποίησης/απαγόρευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειδικά απεχθάνομαι τις γυναίκες που καπνίζουν πολύ, τις θεωρώ πολύ αδύναμου χαρακτήρα και low.

αν ειναι μια φορα βλακεια για τον ανδρα,,για τη γυναικα ειναι 10..
και βλακεια και βλαβη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
αν ειναι μια φορα βλακεια για τον ανδρα,,για τη γυναικα ειναι 10..
και βλακεια και βλαβη..

δεν έχει ωραία γεύση, μια αηδία είναι άμα καπνίζεις πολύ. 'Ενα δυο που και που υπό ειδικές περιστάσεις οκέυ, μετά πικραίνει η γεύση. Ο μανιώδης καπνιστής είναι ένα μπάζο που ρουφάει δηλητήρια χωρίς λόγο. Για τις γυναίκες, μια διόρθωση. Οι πολύ νέες γυναίκες, οι κοπέλες που καπνίζουν :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το τσιγάρο αλυσίδα, το να καπνίζεις από το πρωί μέχρι το βράδυ και να είσαι εξαρτημένος απ'αυτό μου λέει πολλά για τον άλλον και δεν μου αρέσουν καθόλου αυτοί οι άνθρωποι, ειδικά απεχθάνομαι τις γυναίκες που καπνίζουν πολύ, τις θεωρώ πολύ αδύναμου χαρακτήρα και low.

Για ελα κατα δω να σου δειξω ποσο αδυναμη ειμαι:rolleyes:


:boxing:

Αχ Θε μου απο το ποσο τσιγαρο κανουμε μας βγαλανε κι αλλα, να δω τι αλλο θακουσω.
Ναρκομανης
Αδυναμη
Νευρασθενης
Αυπνη
Κατι αλλο να φτιαξω πιστοποιητικο χαρακτηρα?:laugh:

Εμεις οι νεες που καπνιζουμε μακρια απο Δοκτωρα, θα τα βγαλει πανω μας και ο εμετος ειναι ντεπασε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Red bull??? Τρελλαινομαι!!!:clapup::clapup::clapup: μπορω να καταναλωσω ποσοτητες χωρις να νιωσω ιδιαιτερη διαφορα..:confused:

Γιατρε ειμαι σοβαρα?:worry::redface:
Όχι! Το Redbull μόνο κάτω από πολύ συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα. Προσωπικά ακόμη και στην ursus το βάζω και ακόμη ζω!
αν ειναι μια φορα βλακεια για τον ανδρα,,για τη γυναικα ειναι 10..
και βλακεια και βλαβη..
Και αυτό επειδή το λέει ο ...;
To LSD και όλα αυτά δεν προκαλούν ψευδαισθήσεις ή ευφορία ;
Σαφώς και ναι. Πότε είπα το αντίθετο;
Τότε να συμπεριλάβουμε και την ΤV και το internet στα ναρκωτικά και το φαγητό πάνω από συγκεκριμένες ποσότητες, γιατί και όταν φας 5 μακαρονάδες και οδηγήσεις μπορεί να στουκάρεις πουθενά επειδή και το πολύ φαί ναρκώνει κάποιους οργανισμούς. Ειδικά ο καφές είναι το πιο ακίνδυνο και οφέλιμο μέσο.
Για εμένα το κυριότερο point είναι να ξεκαθαριστεί στον κόσμο τι προκαλεί "απλά" ψυχολογικό εθισμό και τι οργανικό εθισμό.
Ωστόσο δεν υπονοώ ότι ο ψυχολογικός εθισμός είναι κάτι υποδεέστερο. Για παράδειγμα ενώ ο καφές προκαλεί τον δεύτερο εθισμό, είναι σχετικά εύκολο να κοπεί. Αντίθετα η κάνναβη που προκαλεί μόνο ψυχολογικό εθισμό είναι αρκετά πιο δύσκολο να κοπεί.

Ωστόσο είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι έχουμε να κάνουμε με δυο διαφορετικά πράγματα, τα όποια κατά την γνώμη μου δεν είναι συγκρίσιμα μεταξύ τους. Η γνώση και η επίγνωση αυτής της διαφοράς είναι απαραίτητη για την αντιμετώπιση του εθισμού όταν αυτό χρειαστεί.

Υ.γ.: Παρακαλώ μην βγαίνετε off-topic!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και αυτό επειδή το λέει ο ...;

Άγγελος εξ Ουρανου..:tongue::tongue:
θες και αλλο?:hehe:


(η επιστημη παντως λεει οτι η γυναικα φθιρεται πολλαπλασια απο τον ανδρα,,απο το τσιγαρο..λιγοτερες φυσικες αντοχες,,και απλα καιγεται απο μεσα πιο ευκολα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ε?? Αυτο θες να το εξηγησεις λιγο παραπανω??? Πως καιγεται πιο ευκολα???

ΥΓ. εχω κατι στο νου μου αλλα μαλλον δεν ειναι αυτο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ε?? Αυτο θες να το εξηγησεις λιγο παραπανω??? Πως καιγεται πιο ευκολα???
δερμα,πνευμονες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αγγελε αυτο το φανταστηκα... Εννοω πια ουσια που διαθετουν παραπανω ή λιγοτερο οδηγει σε αυτο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εννοω πια ουσια που διαθετουν παραπανω ή λιγοτερο οδηγει σε αυτο??

το δερμα των γυναικων ως πιο λεπτο και μικροτερους πορους και αγγεια φθειρεται και ξεραινεται-σταφιδιαζει πιο γρηγορα..
οι φωνητικες τους χορδες επισης ως πιο λεπτες αλλιωνονται και βαρενουν τη φωνη και κανουν μεχρι και καρκινο του λαρυγγα πολυ πιο ευκολα..

και δυσκολευονται να κανουν παιδια,μπορει να κανουν πιο ασθενη,και αυξανουν τον κινδυνο καρκινου του μαστου..

για τους πνευμονες -εχουν πιο μικρους ,μικροτερες οδους και αγγεια κλπ..οποτε και εκει βλαπτονται περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
το δερμα των γυναικων ως πιο λεπτο και μικροτερους πορους και αγγεια φθειρεται και ξεραινεται-σταφιδιαζει πιο γρηγορα..
οι φωνητικες τους χορδες επισης ως πιο λεπτες αλλιωνονται και βαρενουν τη φωνη και κανουν μεχρι και καρκινο του λαρυγγα πολυ πιο ευκολα..

και δυσκολευονται να κανουν παιδια,μπορει να κανουν πιο ασθενη,και αυξανουν τον κινδυνο καρκινου του μαστου..

για τους πνευμονες -εχουν πιο μικρους ,μικροτερες οδους και αγγεια κλπ..οποτε και εκει βλαπτονται περισσοτερο.

οι προειδοποιησεις παντως μιλανε για αντρικη στειρωτητα και οχι γυναικεια..:hmm::hmm:

Επισης αν σκεφτεις για το ποσο πονο και αντοχες εχε κατασκευαστει το γυναικειο σωμα δεν νομιζω να κινδυνευει περισσοτερο απο εναν αντρα..:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι προειδοποιησεις παντως μιλανε για αντρικη στειρωτητα και οχι γυναικεια..:hmm::hmm:

ισως στο συγκεκριμενο,,,να επηρεαζονται περισσοτερο οι ανδρες(που εχουν ομως μια ζωη να γονιμοποιουν,,αν το κοψουν,,ενω οι γυναικες εχουν πολυ στενα περιθωρια και μπορει να βγαλουν ζαβα παιδια,) το ανδρικο τσιγαρο πειραζει λιγοτερο ενα μελλοντικο παιδι..

και για ολο το υπολοιπο σωμα η γυναικα καιγεται κυριολεκτικα περισσοτερο..δεν υπαρχει αμφιβολια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
ισως στο συγκεκριμενο,,,να επηρεαζονται περισσοτερο οι ανδρες(που εχουν ομως μια ζωη να γονιμοποιουν,,αν το κοψουν,,ενω οι γυναικες εχουν πολυ στενα περιθωρια και μπορει να βγαλουν ζαβα παιδια,) το ανδρικο τσιγαρο πειραζει λιγοτερο ενα μελλοντικο παιδι..

και για ολο το υπολοιπο σωμα η γυναικα καιγεται κυριολεκτικα περισσοτερο..δεν υπαρχει αμφιβολια..

ωραιος ορος..:hmm::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το περιμενα,,στον ορο κολλησες..καλα ποσο καθωςπρεπει να ειμαι τελοςπαντων? αναπηρα παιδια ή με ειδικες αναγκες κανει?:worry:

παρε και μια ερευνα..;)
λεει οτι οντως παθαινουν μεγαλυτερη ζημια οι γυναικες απο το τσιγαρο....
https://www.sciencedaily.com/releases/2009/05/090518172435.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ευχαριστω για την εμβαθυνση Αγγελε...

aporw εχω την εντυπωση οτι για τους ανδρες αναφερεται σε ανικανοτητα κι οχι σε στειροτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
aporw εχω την εντυπωση οτι για τους ανδρες αναφερεται σε ανικανοτητα κι οχι σε στειροτητα...

α οκ!:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Αυτο το "αν δεν πιω καφε το πρωι δεν ανοιγει το ματι μου" δεν το εχω καταλαβει... δηλαδη εμεις που δεν πινουμε καφε το πρωι πως ξυπναμε και ειμαστε ετοιμοι να συνεχισουμε τη μερα μας? :)


Σημείωση από editors: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πόσους καφέδες πίνετε την ημέρα;". Πιθανών να μην ταιριάζει απόλυτα στην ροή της συζήτησης
Σέμένα προκαλεί το αντίθετο,όταν πίνω καφέ όλη τη μέρα είμαι είμαι χάλια και νυστάζω πολύ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Εμένα ο καφές μου προκαλεί υπνηλία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Ακούω από πολλούς και κυριώς φίλους κ συμμαθητές ότι όταν θέλουν να διαβάσουν μέχρι πολύ αργά πίνουν καφέ για να μη νυστάξουν όμως με 'μένα δεν ισχυει αυτό.Όσο καφέ κ να πιω δε νιώθω ότι με "ξυπνάει".:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top