Γιατί κάποιος είναι άθεος;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σκεφτείτε όμως γιατί ακόμη και όταν πέφτει το αεροπλάνο, ο άνθρωπος μέχρι και το σωσίβιο είναι ικανός να θεοποιήσει. Γιατί ΦΟΒΑΤΑΙ. Και κατ' εμέ αυτός είναι και ο πρωταρχικός λόγος που ο άνθρωπος δημιούργησε το υπέρτατο Ον σαν σκέψη στο μυαλό του. Για να νιώθει ασφαλής. Τώρα φυσικά μετά έχουμε και τις διάφορες θρησκείες, αυτό είναι μία άλλη υπόθεση.
Επίσης, ακόμη ένας λόγος γιατί κάποιος να είναι άθεος, είναι ότι δεν χρειάζεται να νιώθει αυτή την ασφάλεια που του παρέχει η θεώρηση του ότι υπάρχει ένας Θεός, και με συγχωρείτε αυτό δεν το βρίσκω εγωϊστικό, το βρίσκω ρεαλιστικό..

σύμφωνα με τον Φρόυντ, η θρησκεία είναι μια επανάληψη των παιδικών εμπειριών, καθώς ο άνθρωπος αντιμετωπίζει τους φόβους του με τον ίδιο τρόπο όπως όταν ήταν παιδί, δηλαδή με την προσκόλληση σε έναν παντοδύναμο πατέρα. Ο Φρόυντ μάλιστα προχωράει ένα βήμα παραπάνω από το να θεωρήσει τη θρησκεία ως μια αυταπάτη. Υποστηρίζει οτι η θρησκεία είναι κίνδυνος, καθώς τείνει να συνδεθεί με κάποιους θεσμούς όπως η εξουσία και η ανισότητα, ενώ αποτελεί εμπόδιο στην κριτική σκέψη και την ελεύθερη νόηση. Αυτοί είναι οι δύο βασικοί λόγοι της τεράστιας οπισθοδρόμησης που γνώρισε η ανθρωπότητα τα χρόνια του μεσαίωνα, ενώ για την ανάκαμψη που παρατηρήθηκε στο Διαφωτισμό υπεύθυνη είναι η επιστροφή στη λογική σκέψη. Ακόμα, επικίνδυνη είναι η ενσωμάτωση της ηθικής στη θρησκεία, γιατί αν ακολουθούνται κάποιοι κανόνες απλά και μόνον επειδή αποτελούν εντολές του Θεού, τότε το μέλλον της ηθικής εξαρτάται απόλυτα από την πίστη που έχουμε στο Θεό. Εφόσον λοιπόν η θρησκευτική πίστη βρίσκεται σε παρακμή, η συνεχιζόμενη ταύτιση θρησκείας και ηθικής θα οδηγήσει σε κατάρρευση των ηθικών αξιών.

Οι θεμελιώδεις αξίες κατά τον Φρόυντ είναι η αγάπη προς τον πλησίον και η ελευθερία. Επίσης, θεωρούσε οτι υπάρχει σχέση αλληλεξάρτησης μεταξύ λογικής και ελευθερίας, ενώ η άποψη του για την αρετή της γνώσης συμπυκνώνεται στο γνωστό ρητό “η γνώση απελευθερώνει - wissen macht frei”. Ο άνθρωπος θα πρέπει να μορφωθεί για να αντιμετωπίσει την πραγματικότητα. Όταν μάθει οτι δεν υπάρχει τίποτα άλλο στο οποίο μπορεί να στηρίζεται, εκτός από τις δικές του δυνάμεις, τότε θα μάθει να τις χρησιμοποιεί καλύτερα. Μόλις σταματήσει να τρέφει την αυταπάτη ενός Θεού-πατέρα, αντιμετωπίζοντας τη μοναξιά και την ασημαντότητα του μέσα στο σύμπαν, τότε θα έχει ελευθερωθεί. Μονάχα ο ελεύθερος άνθρωπος, ο οποίος έχει απαλλαγεί από την εξουσία (μια εξουσία που απειλεί και ταυτόχρονα προστατεύει), μπορεί να αντιληφθεί χωρίς αυταπάτες τον κόσμο και το ρόλο του μέσα σ' αυτόν.


Νομίζω το παραπάνω είναι αρκετά κατατοπιστικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σκεφτείτε όμως γιατί ακόμη και όταν πέφτει το αεροπλάνο, ο άνθρωπος μέχρι και το σωσίβιο είναι ικανός να θεοποιήσει. Γιατί ΦΟΒΑΤΑΙ. Και κατ' εμέ αυτός είναι και ο πρωταρχικός λόγος που ο άνθρωπος δημιούργησε το υπέρτατο Ον σαν σκέψη στο μυαλό του. Για να νιώθει ασφαλής.
σωστοοο..και αρα παντα αφου θα ειμαστε ατελειες και θα υπαρχουν πραγματα που δεν ξερουμε και φοβομαστε..όπως θανατοςπχ..
παντα εχουμε αναγκη μια θρησκεα..ειτε πρωτογονη μια πετρας..ειτε πιο πνευματικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ακριβώς.. το θέμα είναι αν κάποιος θα μπορέσει να αποκηρύξει πλήρως κάποιους φόβους είτε τους πρωτόγονους όπως τους είπες είτε και τους πιο πνευματικούς.
Μπορεί να γίνει αυτό έτσι δεν είναι?

σωστοοο..και αρα παντα αφου θα ειμαστε ατελειες και θα υπαρχουν πραγματα που δεν ξερουμε και φοβομαστε..όπως θανατοςπχ..
παντα εχουμε αναγκη μια θρησκεα..ειτε πρωτογονη μια πετρας..ειτε πιο πνευματικη..

Επίσης σωστό. Και έχω την εντύπωση πως αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά οι θρησκευτικοί ηγέτες όλων των θρησκειών....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ειναι Αθεοs καποιos γιατι πρωτον ειναι αμαρτολαγνos,δεν δεχετε το ανωτερο στην ζωη του γιατι ειναι πολυ υπερηφανοs και εγωιστηs για να το παραδεχθει.Δεχετε οτι εχει πει ο καθε Νιτσε,Σιτσε και ολο το κακο συναμπαντημα γιατι ολοι αυτοι εντεχνωs και με απυθμενη πονηρια μονο να δικαιολογουν ξερουν τιs ανομεs πραξειs μαs και να μαs οδηγουν με τιs δηθεν δικεs τουs αποχαυνωτικεs θεωριεs περι Iδεων του Χαουs και του Μαουs σε απατο βουρκο.Και δεν δεχονται οι Αθεοι τα οσα εχει πει ο Θεανθρωποs Χριστοs μαs οχι γιατι δεν συμφωνουν με οσα λεει αλλα γιατι ο εγωισμοs του δεν τα δεχεται γιατι τουs ερχετε κομματι δυσκολο εωs ακατορθωτο για να τα κανουν πραξη στην ζωη τουs,θελει πολυ δυναμη,γιατι για να τα κανη κανειs πραξη θελει βοηθεια,πρεπει να εχει και το Αγιο Πνευμα μεσα του με τακτικη εξομολογηση και Θεια κοινωνια,χωριs αυτα δεν εχει καμμια τυχη και,οι Αποστολοι με την επιφοιτηση του Αγιου Πνευματοs κανανε τον αγωνα τουs αλλιωs ηταν αδυνατον να αντεξουν μονοι τουs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γιατί είναι παράλογος. Γιατί δέχεται την ανυπαρξία. Δεν υπάρχει, δεν βρίσκεται υπό μιας Αρχής. 'Εχει την παράλογη πίστη ότι τα πάντα (σύμ-παντα) γεννήθηκαν από το Τίποτα. Πιστεύει ακόμα ότι οι νόμοι είναι τυχαίοι, και ότι όλα είναι φαντασιοπληξία. Το μικρό του μυαλουδάκι, με τους περιορισμένκους ορίζοντας θεωρεί τον εαυτό του τον ίδιο Θεό. Κι έτσι βασιλεύει η λογική του παραλόγου.

ΕΔΩ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Τελικά στόχος είναι να μιμηθούμε το Χριστό; Στόχος δεν είναι η θέωση;

Δεν είναι αρκετά διαφορετικοί σαν στόχοι; :hmm:
Δεν μιμουμαστε τον Χριστο,γινομαστε ενα με τον χριστο ωs προs τιs αρετεs που απορρεουν απο εκεινον,κατα χαρη φυσικα και ετσι φτανουμε και στην θεωση,τοσο απλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Γιατί είναι παράλογος. Γιατί δέχεται την ανυπαρξία. Δεν υπάρχει, δεν βρίσκεται υπό μιας Αρχής. 'Εχει την παράλογη πίστη ότι τα πάντα (σύμ-παντα) γεννήθηκαν από το Τίποτα. Πιστεύει ακόμα ότι οι νόμοι είναι τυχαίοι, και ότι όλα είναι φαντασιοπληξία. Το μικρό του μυαλουδάκι, με τους περιορισμένκους ορίζοντας θεωρεί τον εαυτό του τον ίδιο Θεό. Κι έτσι βασιλεύει η λογική του παραλόγου.

ΕΔΩ. :)
Δεν μου λεs φιλε μου,ειναι ποτε δυνατον να δεχεσε οτι την τηλεοραση στο σπιτι σου χρειαστηκε καποιοs κατασκευαστηs για να την κατασκευασει και απο την αλλη να δεχεσε οτι ολοκληρο συμπαν εγινε τυχαια απο μονο του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν μου λεs φιλε μου,ειναι ποτε δυνατον να δεχεσε οτι την τηλεοραση στο σπιτι σου χρειστηκε καποιοs κατασκευαστηs για να την κατασκευασει και απο την αλλη να δεχεσε οτι ολοκληρο συμπαν εγινε τυχαια απο μονο του;

Ε αυτό λέω, διαφωνώ μαζί τους. Δεν είμαι άθεος.

Το ΕΔΩ πάει ότι απλά είμαι ΕΔΩ. Φωνή αιρετική ενάντια στον παραλογισμό της ανυπαρξίας τους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ε αυτό λέω, διαφωνώ μαζί τους. Δεν είμαι άθεος.

Το ΕΔΩ πάει ότι απλά είμαι ΕΔΩ. Φωνή αιρετική ενάντια στον παραλογισμό της ανυπαρξίας :)
Ενταξει φιλε μου συγγνωμη λαθοs καταλαβα απο κεκτημενη ταχυτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Με συγχωρείτε αλλά ας πω και γω την ταπεινή μου άποψη ώς άθεος.

Κατ' αρχήν για να μην μπούμε σε λάθος δρόμο απο την αρχή, της, θέλω να πιστεύω συζήτησης και όχι μονόλογου εκ μέρους κάποιων. Είμαι βαπτισμένος χριστιανός ορθόδοξος και γαλουχήθηκα σε απόλυτα θρησκευούμενη οικογένεια, παρακαλώ μην παρεξηγηθεί ο όρος.

Δεν μπορώ να πω οτι αντιτείθεμαι στην έννοια του θεού ή οτι υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που θα μπορούσε να πει κανείς οτι επαναστατώ κατά των θείων. Απλώς και μόνο αυτό, μετά από κάποιο σημείο, και έχοντας ερευνήσει σε αρκετή έκταση τις θρησκείες ανά τον κόσμο, έχασα την εγγενή ανάγκη της πίστης που βιώνουν πολλοί άνθρωποι. Έχω βιώσει δύσκολες καταστάσεις στη ζωή μου οπότε δεν θα μπορούσα να πω οτι ο φόβος ή η απόγνωση τουλάχιστον προσωπικά με κάνει να στρέφομαι στο θείο. Προτιμώ να αντιμετωπίζω τα πράγματα ορθολογικά παρά με μια δόση μοιρολατρίας.

Τελικά ή ύπαρξη ή όχι του θεου, προσωπικα με αφήνει αδιάφορο. Δεν μπορώ να πω οτι έχω μίσος, γιατι δεν έχω απλώς δεν νιώθω ούτε την ανάγκη της λατρείας ούτε της προσευχής ούτε της εξομολόγησης.

Για να σας προλάβω, προσωπικά βρίσκω το χριστιανισμό μια πολύ καλή θρησκεία, τουλάχιστον όσον αφορά στον πυρήνα της. Εξαιρουμένης της εκκλησίας δηλαδή. Συμφωνώ με την ηθική που κηρύττει.
Αζιμούθιε, αλήθεια γιατί τέτοιος φανατισμός; Και δόκτωρα, γιατι αν κάποιος είναι άθεος να πρέπει σώνει και καλά να δέχεται οτι το σύμπαν δημιουργήθηκε απο το τίποτα; Επιστημονικά, απλώς δεν έχουμε ακόμη επαρκή γνώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
δόκτωρα, γιατι αν κάποιος είναι άθεος να πρέπει σώνει και καλά να δέχεται οτι το σύμπαν δημιουργήθηκε απο το τίποτα; Επιστημονικά, απλώς δεν έχουμε ακόμη επαρκή γνώση.

Πιστεύεις ότι θα οδηγηθούμε ποτέ στην πρώτη Αρχή ; Αισιόδοξο σε βρίσκω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Δες το αλλιώς. Η εφυία του πρώιμου ανθρώπου, δεν αρκούσε για να κατανοήσει γνώσεις που εμείς πλέον τις θεωρούμε βασικές. 'Οταν γράφτηκε η πολιτεία του πλάτωνα οι απόψεις που εκφάζονταν ήταν εφαλτήριο για πολλές κοινωνικές διεργασίες της εποχής καθότι οι ιδέες ήταν πρωτάκουστες. Τώρα μετά απο 2000 και πλεόν χρόνια οι αρχές αυτές είναι κομμάτι της καθημερινότητας μας και τις θεωρούμε δεδομένες.

Γιατί να μην συμβεί το ίδιο και με τη γνώση του ανθρώπου στο ζήτηματης εξέλιξης του σύμπαντος; Ίσως σε 3000 χρόνια απο τώρα ή περισσότερο δεν ξερω η ικανότητα μας να κατανοήσουμε τον κόσμο γύρω μας να έχει εξελιχθεί σε βαθμό που εμείς τώρα είμαστε ανίκανοι να φανταστούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Δες το αλλιώς. Η εφυία του πρώιμου ανθρώπου, δεν αρκούσε για να κατανοήσει γνώσεις που εμείς πλέον τις θεωρούμε βασικές. 'Οταν γράφτηκε η πολιτεία του πλάτωνα οι απόψεις που εκφάζονταν ήταν εφαλτήριο για πολλές κοινωνικές διεργασίες της εποχής καθότι οι ιδέες ήταν πρωτάκουστες. Τώρα μετά απο 2000 και πλεόν χρόνια οι αρχές αυτές είναι κομμάτι της καθημερινότητας μας και τις θεωρούμε δεδομένες.

Γιατί να μην συμβεί το ίδιο και με τη γνώση του ανθρώπου στο ζήτηματης εξέλιξης του σύμπαντος; Ίσως σε 3000 χρόνια απο τώρα ή περισσότερο δεν ξερω η ικανότητα μας να κατανοήσουμε τον κόσμο γύρω μας να έχει εξελιχθεί σε βαθμό που εμείς τώρα είμαστε ανίκανοι να φανταστούμε.
Σε αυτο συμφωνω απολυτα,αλλα το τυχαιο και το ανυπαρκτο δεν το δεχομαι,για ολα υπαρχει μια πρωτη αιτια το βλεπουμε αλλωστε μεσα απο την καθημερινοτητα μαs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εάν κάποιος είναι άθεος ή όχι, αθρησκος ή αλλόθρησκος είναι δικαίωμα του. Ακόμα και αν υπάρχει η Τελική Κρίση πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει αυτό το κριτήριο. Σημασία στην ζωή είναι να είσαι καλός ανθρώπος χωρίς να περιμένεις κατι ως αντάλαγμα.
https://www.youtube.com/watch?v=WN6xh1Obszg&playnext=1&videos=eG4Cxm8pH7g :)

Ο Χριστιανισμός ανεξάρτητα αν υπάρχει Θεός ή όχι έχει μια ωραία φιλοσοφία που επικεντρώνται στην αγάπη και την συγχώρεση. Δυστηχώς είναι πολλοί λίγοι οι άνθρωποι που έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά (ανεξαρτήτως θρησκείας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλά :P
Ο άνθρωπος (διαφέροντας από τα άλλα όντα στο ότι έχει αναπτυγμένο νου) είχε από όταν « πρωτοεμφανίστηκε» στην γη την ανάγκη να πιστεύει σε κάτι ανώτερο από αυτόν. Ο λόγος;; Δεν μπορούσε να συνειδητοποιήσει ότι μετά από τον θάνατό του δεν θα υπάρχει!! Για σκεφτείτε πως θα είναι να μην υπάρχετε. Περίεργο ε;
Έτσι δημιούργησε από μόνος του κάποιες ανώτερες θεότητες και πίστευε σε αυτές, είτε ήταν ένα αντικείμενο είτε η φύση είτε ο ήλιος.

Εκτός λοιπόν από το ότι δεν μπορούσαν να συνηδειτοποίησουν τον θάνατο και την ανυπαρξία δεν μπορούσαν να εξηγήσουν κάποια φαινόμενα που συνέβαιναν. «Ως εμεγαλύνθει τα έργα σου κύριε» μου έλεγε η γιαγιά μου όταν δεν μπορούσα να της εξηγήσω γιατί η θάλασσα είναι γαλάζια ενώ το νερό της άχρωμο (εντάξει μην βαράτε ήμουνα μικρός τότε :P)
Οι θρησκείες αυτές στο πέρασμα του χρόνου εξελίχθηκαν και προσαρμόστηκαν στα δεδομένα της κάθε εποχής (πχ. θα ήταν περίεργο να πιστεύουμε ακόμα ότι ο ήλιο είναι θεός)
Ακολουθώντας λοιπόν αυτήν την ροή σε 3-4 χιλιάδες χρόνια (ίσως και λιγότερα) ο Ιησούς και ο Θεός που πιστεύουμε εμείς σήμερα καθώς και όλες οι άλλες θρησκείες δεν θα είναι τίποτα παραπάνω από ένα κεφάλαιο σε κάποιο παλιό βιβλίο ιστορίας!!
Γιατί αυτό;;
Επειδή τότε θα έχουν ίσως απαντηθεί τα ερωτήματα «Πως δημιουργήθηκε το σύμπαν», «από που ήρθε ο άνθρωπος» κτλ και έτσι θα έχουν δημιουργηθεί νέες θρησκείες με άλλα ερωτήματα. Απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα θα βρίσκουν στον θεό που θα έχουν δημιουργήσει ;)
Οι θρησκείες σε όλη την διάρκεια της ιστορία καταρρίπτονται η μία μετά την άλλη. Μια καθηγήτριά μου στο γυμνάσιο μου είχε πει ότι όταν οι άνθρωποι καταφέρουν να δημιουργήσουν ολοκληρωτικά έναν άλλον άνθρωπο (με κλωνοποίηση) τότε όλες οι θρησκείες θα καταρρεύσουν αυτόματα. «Δημιουργός είναι μόνο ο Θεός, όχι ο άνθρωπος»

Όσον αφορά την ορθόδοξη χριστιανική πίστη έχω να πω ότι είναι ίσως η μοναδική θρησκεία που έχει αγγίξει τόσο πολύ τον κόσμο μέσα από τα εξαιρετικά κείμενά της και την ορθή διδασκαλία της. «Είναι εξαιρετικό όλοι οι πολίτες να πιστεύουν σε έναν θεό ο οποίος διδάσκει την αγάπη και τιμωρεί το κακό». Προφανώς κάπως έτσι σκεπτόταν και ο Μέγας Κωνσταντίνος ;)
Εκτός από την διδασκαλία του (κατά την άποψή μου πάντα) ο Χριστιανισμός είναι ένα ψέμα (βλέπω να με πετάτε από το forum με τις κλοτσιές :P). Η ίδια ιστορία (όσο και να σας φαίνεται περίεργο) εμφανίζετε πάρα πολλές φορές στο παρελθόν. Ότι δηλαδή κάποιο θεός ερχόταν στην γη γεννιόταν από μια παρθένα Μαρία στις 25 Δεκεμβρίου την γέννηση του συματοδοτούσε ένα αστέρι από την Ανατολή τον ακολουθούσαν 3 βασιλιάδες ή μάγοι, 12 χρονών δίδασκε, 30 χρονών βαπτίστηκε, είχε 12 μαθητές, έκανε θαύματα θεραπεύονται αρρώστους, προδόθηκε, σταυρώθηκε και αναστήθηκε μετά από τρεις μέρες.
Η ΙΔΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΥΠΗΡΧΕ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ από τους θεούς : Όρος, Άτης από την Φρυγία, Κρίσνα της Ινδίας, Διονύσης, Μίθρα κ.α
Παντού η ίδια ιστορία με τον Ιησού, τυχαίο; δεν νομίζω.
https://www.youtube.com/watch?v=J4DNS4O5Pjw
Οπότε δεν μπορώ να πιστέψω αυτήν την ιστοριούλα που μας μαθαίνουν από μικρά παιδιά για να είμαστε καλοί άνθρωποι. Μια ιστοριούλα εύκολη να την θυμάσαι και να την πιστέψεις.

Γι αυτό κάποιος είναι άθεος!!!
Γιατί είναι λίγο πιο ψαγμένος και δεν πιστεύει αυτά που τον αναγκάζουν να πιστέωει
Εγώ προσωπικά ΕΛΠΙΖΩ να υπάρχει Θεός. Όλοι το ελπίζουμε άλλωστε. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορώ να δεχτώ ότι όταν πεθάνω θα πάω στον παράδεισο ή στην κόλαση στον ουρανό και θα βράζω σε ένα καζάνι ή θα απολαμβάνω τους κήπους της Εδέμ, αγκαλιά με την Έβα.
Μακάρι να ήταν έτσι βέβαια :(

Εάν κάποιος είναι άθεος ή όχι, αθρησκος ή αλλόθρησκος είναι δικαίωμα του. Ακόμα και αν υπάρχει η Τελική Κρίση πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει αυτό το κριτήριο. Σημασία στην ζωή είναι να είσαι καλός ανθρώπος χωρίς να περιμένεις κατι ως αντάλαγμα.

Έτσι είναι!! Το σημαντικό είναι να είμαστε καλοί άνθρωποι. Όχι γιατί μας το λέει κάποιος Θεός, αλλά γιατί εμείς νιώθουμε έτσι. Πρώτος!! :)

απίστευτο το βίντεό σου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Με συγχωρείτε αλλά ας πω και γω την ταπεινή μου άποψη ώς άθεος.

Κατ' αρχήν για να μην μπούμε σε λάθος δρόμο απο την αρχή, της, θέλω να πιστεύω συζήτησης και όχι μονόλογου εκ μέρους κάποιων. Είμαι βαπτισμένος χριστιανός ορθόδοξος και γαλουχήθηκα σε απόλυτα θρησκευούμενη οικογένεια, παρακαλώ μην παρεξηγηθεί ο όρος.

Δεν μπορώ να πω οτι αντιτείθεμαι στην έννοια του θεού ή οτι υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που θα μπορούσε να πει κανείς οτι επαναστατώ κατά των θείων. Απλώς και μόνο αυτό, μετά από κάποιο σημείο, και έχοντας ερευνήσει σε αρκετή έκταση τις θρησκείες ανά τον κόσμο, έχασα την εγγενή ανάγκη της πίστης που βιώνουν πολλοί άνθρωποι. Έχω βιώσει δύσκολες καταστάσεις στη ζωή μου οπότε δεν θα μπορούσα να πω οτι ο φόβος ή η απόγνωση τουλάχιστον προσωπικά με κάνει να στρέφομαι στο θείο. Προτιμώ να αντιμετωπίζω τα πράγματα ορθολογικά παρά με μια δόση μοιρολατρίας.

Τελικά ή ύπαρξη ή όχι του θεου, προσωπικα με αφήνει αδιάφορο. Δεν μπορώ να πω οτι έχω μίσος, γιατι δεν έχω απλώς δεν νιώθω ούτε την ανάγκη της λατρείας ούτε της προσευχής ούτε της εξομολόγησης.

Για να σας προλάβω, προσωπικά βρίσκω το χριστιανισμό μια πολύ καλή θρησκεία, τουλάχιστον όσον αφορά στον πυρήνα της. Εξαιρουμένης της εκκλησίας δηλαδή. Συμφωνώ με την ηθική που κηρύττει.
Αζιμούθιε, αλήθεια γιατί τέτοιος φανατισμός; Και δόκτωρα, γιατι αν κάποιος είναι άθεος να πρέπει σώνει και καλά να δέχεται οτι το σύμπαν δημιουργήθηκε απο το τίποτα; Επιστημονικά, απλώς δεν έχουμε ακόμη επαρκή γνώση.
Οταν καποιοs φιλε μου κοιματε βαθια πρεπει να φωναξειs και λιγο παραπανω για να ξυπνησει αλλα σε καμμια περιπτωση δεν εχουν φανατισμο το λογια μου ισα ισα που προσεχω πολυ τι λεω.
Λεs οτι εισαι βαπτισμενοs Χ.Ο αυτο δεν λεει τιποτα αν δεν εξομολογησε και δεν λαμβανειs θεια κοινωνια το Αγιο Πνευμα φευγει απο κοντα σου και ειναι σαν να εχειs χασει το βαπτισμα.
Λεs οτι εχειs ερευνησει ολεs τιs θρησκειεs και κατεληξεs να εισαι Αθεοs αυτο θα παθαινα και εγω να καταληξω Αθεοs γιατι ο Θεοs που πρεσβευουν αυτεs οι θρησκειεs δεν εχουν καμμια σχεση με τον Αληθινο Θεο.
Λεs οτι εχειs βιωσει πολυ δυσκολεs καταστασειs στην ζωη σου και προτιμαs να τιs αντιμετιπιζειs μονο σου αφηνονταs απ'εξω τον Θεο και αυτο το θεωρειs μοιρολατρικο ομωs κανειs και εσυ το ιδιο λαθοs με πολλουs.Οταν ζηταs βοηθεια απο τον Θεο δεν στην δινει πραγματικα ο ιδιοs αυτοπροσωπωs εσυ την λαμβανειs μεσα απο εκεινον απο μονο σου με την πιστη σου,ζητα και οσο πιστευειs τοσα περισσοτερα θα παρειs και αυτο δεν ειναι μοιρολατρια μονο σου παλι πρεπει να τρεξειs για να λαβειs,ο Θεοs δεν χαριζει σε κανεναν μαs.
Λεs οτι η υπαρξη του Θεου σε αφηνει αδιαφορο,με το ιδιο σκεπτικο γιατι δεν σε αφηνει παγερα αδιαφορο και η υπαρξη του Πατερα σου;
Εαν εχει κανει τοσα για σενα δεν εχειs την αναγκη να του πειs ενα ευχαριστω που σε αναθρεψε και σε μεγαλωσε; Δεν το αξιζει;
Ο Χριστινισμοs δεν ειναι Θρησκεια φιλε μου ειναι ΘΕΡΑΠΕΙΑ.Ευχομαι να βρειs καποια στιγμη το δρομο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Λεs οτι εισαι βαπτισμενοs Χ.Ο αυτο δεν λεει τιποτα αν δεν εξομολογησε και δεν λαμβανειs θεια κοινωνια το Αγιο Πνευμα φευγει απο κοντα σου και ειναι σαν να εχειs χασει το βαπτισμα.

Είναι σαν τα τέλη κυκλοφορίας; :hmm:

Κάθε πότε πρέπει minimum να κάνεις εξομολόγηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Είναι σαν τα τέλη κυκλοφορίας; :hmm:

Κάθε πότε πρέπει minimum να κάνεις εξομολόγηση;

κάθε φορά που κάνεις άσεμνες σκέψεις για αυτούς που συνέχεια αυξάνουν , αλλάζουν τα κριτήρια , μετανιώνουν , ξαναυξάνουν τα τέλη κυκλοφορίας


αμήν .

οντόπικ :

γιατί κάποιος είναι άθεος ;

γιατί βρήκε κάτι άλλο να πιστέψει ή βρήκε την θρησκεία ως κάτι που δεν θα πιστέψει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ο άθεος θέλει να ξεφύγει από την ενοχή της ηδονής.

Να τρώει φαγητό και να το απολαμβάνει, να πίνει, να απολαμβάνει τη βόλτα του με το αυτοκίνητο/μηχανή, να έχει υλικά αγαθά, να κάνει σεξ για διασκέδαση, γενικά να χαίρεται τη ζωή.

Δυστυχώς, αυτό κρατά 70 χρόνια κατά μέσο όρο. Ο Θεός τιμωρεί το κυνήγι της χαράς.

Ο Θεός αγαπά τον άνθρωπο και γι'αυτό προσφέρει την ενοχή, ένα συναίσθημα σχεδιασμένο να καταστρέφει τη χαρά του ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ειναι Αθεοs καποιos γιατι πρωτον ειναι αμαρτολαγνos,δεν δεχετε το ανωτερο στην ζωη του γιατι ειναι πολυ υπερηφανοs και εγωιστηs για να το παραδεχθει.Δεχετε οτι εχει πει ο καθε Νιτσε,Σιτσε και ολο το κακο συναμπαντημα γιατι ολοι αυτοι εντεχνωs και με απυθμενη πονηρια μονο να δικαιολογουν ξερουν τιs ανομεs πραξειs μαs και να μαs οδηγουν με τιs δηθεν δικεs τουs αποχαυνωτικεs θεωριεs περι Iδεων του Χαουs και του Μαουs σε απατο βουρκο.Και δεν δεχονται οι Αθεοι τα οσα εχει πει ο Θεανθρωποs Χριστοs μαs οχι γιατι δεν συμφωνουν με οσα λεει αλλα γιατι ο εγωισμοs του δεν τα δεχεται γιατι τουs ερχετε κομματι δυσκολο εωs ακατορθωτο για να τα κανουν πραξη στην ζωη τουs,θελει πολυ δυναμη,γιατι για να τα κανη κανειs πραξη θελει βοηθεια,πρεπει να εχει και το Αγιο Πνευμα μεσα του με τακτικη εξομολογηση και Θεια κοινωνια,χωριs αυτα δεν εχει καμμια τυχη και,οι Αποστολοι με την επιφοιτηση του Αγιου Πνευματοs κανανε τον αγωνα τουs αλλιωs ηταν αδυνατον να αντεξουν μονοι τουs.

Σαφέστατα χυδαίο μήνυμα. Στην προσπάθεια του να προστατεύσει την θρησκεία του έχει μηδενίσει κάθε προσωπικότητα, όχι μόνο επειδή διαφωνεί με αυτή αλλά επειδή την αναιρεί.

Αλήθεια γιατί σε τσιτώνει τόσο πολύ η αναίρεση της θρησκείας σου; Καταρχάς ακόμη και η ίδια σου η ύπαρξη μπορεί να αναιρεθεί. Αυτό έπρεπε να σε τσιτώνει. Χμ, μήπως αυτό είναι το πρόβλημα σου;
Σίγουρα αυτό είναι το πρόβλημα σου. Έχεις εναποθέσει όλο σου είναι πάνω στον Χριστιανισμό, από την ζωή μέχρι το θάνατο σου. Ακόμη και η πιο χαρούμενη μέρα της ζωής σου την σύνδεσες με την θρησκεία σου. Ω ναι, για τους Άθεους η επιθυμία να περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου με κάποιον είναι κάτι το ευτυχές.

Τώρα λοιπόν αναλογίσου, ποίος είναι ο εγωιστής; Εγώ που απλά επέλεξα αντίθετο μονοπάτι από εσένα ή μήπως εσύ που με προσβάλεις επειδή τόλμησα να δείξω ότι διαφωνώ με τις επιλογές σου; Και στην τελική η ίδια σου η θρησκεία χαϊδεύει τον εγωισμό σου. Σκέψου το λίγο, ο Χριστιανισμός καλύπτει την βασικότερη ανάγκη (κατά Maslow) του ανθρώπου. Ασφάλεια. Από την στιγμή που θα καταλάβεις το εγώ σου, σου προσφέρει ασφάλεια (στην ασφάλεια περιλαμβάνω και την έλλειψη ψυχολογικού πόνου). Ασφάλεια για το πώς θα έχεις μια ειρηνική ζωή σου, αλλά ακόμη στο τι υπάρχει μετά το θάνατο. Ω τι ασφαλές περιβάλλον που είναι ο παράδεισος!

Ε λοιπόν για εμένα ο Χριστιανισμός δεν διαφέρει σε τίποτα από το κίνημα «Couch Potato» (To κίνημα της καθισμένης πατάτας). Το κίνημα αυτό είναι μια φυτοζωία, κάθεσαι απλά μπροστά στην τηλεόραση. Και είσαι απόλυτα ασφαλής, στην τελική παριστάνεις ότι είναι μια νέα μορφή διαλογισμού και παριστάνεις τον πνευματικού. Ε λοιπόν εγώ δεν βλέπω πρακτικές διαφορές στον Χριστιανισμό!
Ο Χριστιανισμός για εμένα αφαιρεί τον πόνο με τον πιο ηλίθιο τρόπο. Δεν το θέλω αυτό, η υπερβολική ασφάλεια είναι φυτοζωία. Για εμένα ο πόνος και η ευχαρίστηση πάνε μαζί, η γλώσσα τα διαχωρίζει. Πρακτικά δεν χωρίζονται. Δεν μπορείς να τα χωρίσεις. Κάποια πράγματα δεν χωρίζονται. Δοκίμασε να διαχωρίσεις την ήμερα από την νύχτα! Δεν μπορείς. Υπάρχει μια απόλυτα λογική και απλή συνέχεια. Η νύχτα είναι απλά η συνέχεια της ημέρας. Ο θάνατος είναι η συνέχεια της ζωής, δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς τον θάνατο.

Όταν είμαι ερωτευμένος, είμαι χαρούμενος όταν είμαι με την σύντροφο μου και γενικότερα όταν κάνουμε πράγματα μαζί. Λογικό, όμως είναι λογικό όταν λείψει έστω και για λίγο (π.χ. τελείωσε το ραντεβού ή στην περίπτωση της συγκατοίκησης, θέλει έξοδο με φίλους) να είμαι στενοχωρημένος. Βρες μου εσύ έναν τρόπο έτσι ώστε κάποιος ερωτευμένος να μην είναι στενοχωρημένος που τελείωσε το ραντεβού του. Ο μοναδικός τρόπος είναι να μην είναι ερωτευμένος (χαχα!). Στον χωρισμό δεν τον συζητάω, εκεί να δεις στενοχώρια (άρα και πόνο). Ο Χριστιανισμός μου λέει μην κάνω σεξ πριν το γάμο, δηλαδή να μην φτάσω στην κορυφή του έρωτα μου. Ναι πράγματι, η απόχη από το σεξ πριν το γάμο είναι μια λύση για λιγότερο πόνο, ειδικά την εποχή που η διάλυση του γάμου ήταν ολόκληρο θέμα. Όμως αυτή η λύση είναι πραγματικά ηλίθια!

Ο Χριστιανισμός για εμένα είναι πραγματικά ηλίθιος. Ποίο το νόημα να αποφύγω το πόνο, αποφεύγοντας της ευχαρίστηση; Θέλω να είμαι ζωντανός. Δεν με νοιάζει ο πόνος, θέλω να είμαι ζωντανός.

Μετά από όλα αυτά, ωστόσο φαντάζομαι μου επιτρέπεις να μην είμαι Χριστιανισμός, αν θέλεις μπορώ να σου αναλύσω γιατί δεν πιστός οποιαδήποτε θρησκείας. Όμως όπως είδες δεν έμπλεξα καθόλου τον Ιησού. Ο Ιησού δεν έχει την παραμικρή σχέση με τον Χριστιανισμό, ο Χριστιανισμός έχει σχέση με τον Ιησού. Ο Χριστιανισμός εκμεταλλεύτηκε τα λόγια του Ιησού. Αν εγώ δημιουργήσω μια νέα θρησκεία βασιζόμενος στον Nietzsche, ο Nietzsche πως ακριβώς θα έχει σχέση με αυτό; Όπως εγώ, σε παρακαλώ να μην μπλέκεις προσωπικότητες. Δεν με νοιάζει αν θεωρείς τον Αθεϊσμό ηλίθιο, αλλά δεν είναι ευγενικό να βρίζεις προσωπικότητες μόνο και μόνο επειδή αναιρούν την ύπαρξη σου χωρίς μάλιστα να έχεις διαβάσει κάποιο έργο τους.


Disclaimer: Στο κείμενο πράγματι φαίνεται ότι αποδέχομαι την ύπαρξη του Ιησού, έστω ως απλού ανθρώπου. Δεν είμαι σίγουρος, ωστόσο αυτή την υπόθεση την κάνω χάριν απλούστευσης. Δεν έχω πεισθεί ότι πράγματι υπήρξε Ιησούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top