Αυτόματη εκκίνηση προγραμμάτων κατα το άνοιγμα του Η/Υ

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Να πω κι εγώ το θέμα μου που έχω αγγλικά windows7 και (το είχα κάνει ήδη 1-2 φορές, όχι τίποτε άλλο :wall:) αλλά μπλόκαρα και δεν θυμάμαι πού αλλάζω ποια προγράμματα ανοίγουν με την έναρξη των windows, ... :pc::cry_x:

(και θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές γιατί μου αργεί στο ξεκίνημα τελευταία...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μέχρι να λυθεί το θέμα της μετάφρασης λογισμικού,:P ... να πω κι εγώ το θέμα μου που έχω αγγλικά windows7 και (το είχα κάνει ήδη 1-2 φορές, όχι τίποτε άλλο :wall:) αλλά μπλόκαρα και δεν θυμάμαι πού αλλάζω ποια προγράμματα ανοίγουν με την έναρξη των windows, ... :pc::cry_x:

(και θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές γιατί μου αργεί στο ξεκίνημα τελευταία...:/:
Mήπως εννοείς το έναρξη-εκτέλεση και εκεί γράφεις την εντολή msconfig ; (Δεν ξέρω τα αντίστοιχα βήματα στα αγγλικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Mήπως εννοείς το έναρξη-εκτέλεση και εκεί γράφεις την εντολή msconfig ; (Δεν ξέρω τα αντίστοιχα βήματα στα αγγλικά)

(...)

Όχι:/:, δε μιλάω για το msconfig, για τα προγράμματα που ανοίγουν με την έναρξη των windows μιλάω, είναι κάτι που το ρυθμίζεις σε κάθε πρόγραμμα ξεχωριστά (εκτός από κάποιες εξαιρέσεις) αλλά κάπου έπρεπε να υπάρχει ένα παράθυρο που να λέγεται programs at startup ή κάτι παρόμοιο,

π.χ. το radian που κατέβασα για πλάκα (και μάλλον θα το σβήσω για μου αρέσουν τρελά οι ταπετσαρίες μου για να βλέπω κι αυτό:P) έχει τέτοια εντολή στις επιλογές του, αλλά το pc companion της sonyericsson δεν έχει:mad: και πετάγεται σα μην πω τι χωρίς να έχω συνδέσει το τηλέφωνο...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Aυτό μήπως σε βοηθήσει;
Δυστυχώς δε βρίσκω κάτι άλλο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Aυτό μήπως σε βοηθήσει;
Δυστυχώς δε βρίσκω κάτι άλλο. :/:


To δοκίμασα και θα δούμε στην επόμενη επανεκκίνηση, νομίζω ότι αυτό είναι, ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όχι:/:, δε μιλάω για το msconfig, για τα προγράμματα που ανοίγουν με την έναρξη των windows μιλάω, είναι κάτι που το ρυθμίζεις σε κάθε πρόγραμμα ξεχωριστά (εκτός από κάποιες εξαιρέσεις) αλλά κάπου έπρεπε να υπάρχει ένα παράθυρο που να λέγεται programs at startup ή κάτι παρόμοιο,
Δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να μην κάνεις αυτό που ζητάς με το msconfig. Είναι υπερβολικά απλό!
msconfig.JPG
Απλά αποεπιλέγεις ότι δεν θέλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αορ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Παιδια μηπως ξερει κανεις πως μπορουμε να ρυθμισουμε τα προγραμματα που ανοιγουν αυτόματα κατα την εναρξη του υπολογιστη? Δηλαδη καθε φορα που ανοιγω το pc χωρις να κανω τιποτα αρχιζει και εκτελειτε το msn,το skype,ενα προγραμμαδιορθωσεων και ενα antivirus..τι μπορω να κανω-ρυθμισω προκειμενου να μην εκτελουνται? σημειωση οτι εχω windows vista..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Λογικα στις ρυθμισεις του καθε προγραμματους πρεπει να κοιταξεις!! Πρεπει να υπαρχει επιλογη που λει "autostart at windows start-up" η κατι τετοιο
Τουλαχιστον σε 2 προγραμματα που εχω εγω εχουν τετοια επιλογη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
μήπως γνωρίζεις, πώς λειτουργούν αυτά τα προγράμματα και για την περίπτωσή μου...; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έναρξη- εκτέλεση- γράφεις την εντολή msconfig και από την καρτέλα Εκκίνηση στοιχείων ξε-τικάρεις ότι δε θες να ανοίγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Έναρξη- εκτέλεση- γράφεις την εντολή msconfig και από την καρτέλα Εκκίνηση στοιχείων ξε-τικάρεις ότι δε θες να ανοίγει.

τα παραπάνω, σε εμένα πήγαιναν...; έτσι λειτουργεί...; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
κανε αυτο που λει η theodora και αν το προγραμμα που θες εμπεριεχεται στη λιστα εκει ξετικαρε το κουτι του!
Αλλιως θα πρεπει να κοιταξεις στις ρυθμισεις του προγραμματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
τα παραπάνω, σε εμένα πήγαιναν...; έτσι λειτουργεί...; :D
Όχι, στο αρχικό μήνυμα πήγαιναν.
Δεν κατάλαβα τι ρωτάς. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εκτός από τη λύση του msconfig, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και ένα απλό software :
https://www.snapfiles.com/get/starter.html

Είχα κάποια προβληματάκια με τις εκκινήσεις από το msconfig, και το συγκεκριμένο με έχει βολέψει αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απενεργοποιουμε και υπηρεσιες καμια φορα..
γιατι εκει κρυβονται προγραμματα...
ακομα και αντιικα..πχ adaware..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως με το msconfig τα βγαζει σιγουρα,ενω με το winpatrol πχ..δεν τα εβγαζε πραγματικα απο την εκκινηση..
αυτο το προγραμμα που εβαλες,τα βγαζει πληρως?
το καλυτερο ειναι παντως να εχεις το startup monitor..
και να σε ρωταει πριν μπουν ..ετσι αποφευγεις,,το μπαχαλο,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ΜΟΝΟ με το Run -> msconfig που λέει και η Θεοδώρα. Βασικότατος κανόνας στα Windoze, όσο περισσότερα third-party προγράμματα μπορείτε να αποφύγετε τόσο το καλύτερο, ειδικά όταν υπάρχει ένα καλό εργαλείο της Microsoft. Γιατί όταν κάτι είναι closed source, δεν ξέρετε τι μπορεί ο άλλος να έχει βάλει μέσα, ακόμα κι αν φαίνεται ένα απλό προγραμματάκι που απλώς κάνει ό,τι και το msconfig.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βασικότατος κανόνας στα Windoze, όσο περισσότερα third-party προγράμματα μπορείτε να αποφύγετε τόσο το καλύτερο, ειδικά όταν υπάρχει ένα καλό εργαλείο της Microsoft.
σωστα..ειδικα και στα partition πχ..;)

παντως το startup monitor ειναι απαραιτητο..και λειτουργει και win 7..και δεν καταλαβαινεις οτι υπαρχει καν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Αγγελε με το startup monitor μπορω να δω ποια προγραμματα δεν μου ειναι απαραιτητα και να τα κανω disable?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το ποια σου είναι απαραίτητα δε θα στο πει κανένα πρόγραμμα, το κρίνεις εσύ.
Το startup monitor απ ότι καταλαβαίνω προσθέτει μια επιβεβαίωση οταν ένα πρόγραμμα προσπαθεί να βάλει τον εαυτό του να τρέχει στην αρχή. Το ίδιο site έχει το startup control panel για τη δουλειά που περιγράφεις.
Αν και το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ στο παρελθόν το συγκεκριμένο, σίγουρα είναι ασφαλέστερο το msconfig μόνο και μόνο γιατί γλυτώνεις το να βάλεις άλλο ένα πρόγραμμα, δεδομένου ότι κάνουν την ίδια δουλειά. Αν τώρα σου κάνει κάποιο πρόβλημα το msconfig δοκίμασέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top