Γιατί κάποιος είναι άθεος;

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Μετα απο ολα αυτα υπαρχει η κοινη διαπιστωση οτι η πιστη ειναι τελικα προσωπικη υποθεση του καθενοs.Τρια πραγματα ομωs κατ'εμε παιζουν πολυ μεγαλο ρολο προs αυτην την κατευθυνση.Πρωτον του να αποδεχθειs η οχι τον Χριστο ωs θεανθρωπο,αυτο παιζει πολυ μεγαλο και καταλυτικο ρολο,γιατι ο Χριστοs (για μενα) ειναι το κλειδι που ανοιγει ολεs μα ολεs τιs πορτεs για να διαπιστωσειs ποιοs εισαι,που πορευεσαι και,ποιοs ειναι ο απωτεροs σκoποs στην ζωη σου και,σε αυτα ο Χριστοs μαs εχει απαντησει σε ολα μηδενοs εξαιρουμενου.Δευτερον,ειναι η ερευνα,πολλα εχουν υποθει για αυτο το θεμα απο την αρχαιοτητα ωs σημερα,καποιοι ειπαν μεσεs ακρεs καποιεs αληθειεs,καποιοι αλλοι εφτασαν πολυ κοντα σε αυτην,καποιοι ειχαν εντελωs εσφαλμενεs αποψειs,καποιοι αλλοι παλι φροντισαν ενω γνωριζαν καποια πραγματα να παραποιησουν καποιεs σημαντικεs αληθειs για αυτο τον κοσμο που ζουμε και για τον Τριαδικο Θεο και να μαs τιs αποκρυψουν.
Για να βρει κανειs καποια ακρη σε ολο αυτο το συμπλεγμα πρεπει να ξερει πωs να ψαξει και που να ψαξει,να συνδυαζει καποια πραγματα που εχουν υποθει στον παρον και στο μελλον ασχετα μεταξυ τουs αλλα και πολυ σχετικα και μετα να ενωσει κομματια αυτου του παζλ για να φτασει καποια στιγμη σε καποια λογικα συμπερασματα.Δεν ειναι τοσο ευκολο,αλλα αν θελει κανειs να μαθει καποιεs αληθειεs,γιατι την απολυτη αληθεια δεν θα την μαθει ποτε κανειs μαs εδω,θα ξερει ομωs μετα απο αυτη την ερευνα του ποια ειναι εκεινα τα αχρηστα στην ζωη του που πρεπει να πεταξει και να αφησει για παντα πισω του και ποια ειναι εκεινα που εχουν πραγματικη αξια και πρεπει να κρατησει.Τριτον ειναι καθαρα θεμα διαισθησειs η πιστη,πωs την αντιλαμβανεσαι και πωs την κανηs κομματι τηs ζωη σου.Αυτα που εγραψα εωs τωρα τοσεs μερεs δεν κατεβηκαν ξαφνικα απο το κεφαλι μου,ολα αυτα εχουν υποθει και εχουν διασταυρωθει και ειναι οτι ποιο κοντα στην αληθεια.Ξερω οτι για πολλουs ειναι παραξενα ολα αυτα που λεω ομωs σαs διαβεβαιω οτι εχω σωαs ταs φρεναs και ξερω πολυ καλα τι σαs λεω.
Να'χεται την ευλογια το θεου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εχμ, τι εχει διασταυρωθει και πως εχει διασταυρωθει ακριβως azimuthios;
Στην αρχαιοτητα εφευρεθηκαν θεοτητες επειδη δεν μπορουσαν να εξηγησουν διαφορα φυσικα φαινομενα. Αυτο το φαινομενο το βλεπουμε και σημερα. Η θρησκεια υπαρχει γιατι δεν μπορουμε να δωσουμε (ακομα) εξηγησεις πανω σε κατι (πχ πανω στη ζωη, στη δημιουργια, κτλ). Επισης για πολλους η θρησκεια λειτουργει σαν ψυχαναλυτης. Καποιοι εχουν την αναγκη να εξομολογηθουν για να νιωσουν καλυτερα, καποιοι αλλοι νιωθουν μεγαλυτερη ηρεμια να γνωριζουν οτι οταν πεθανουν θα συνεχισουν να ζουν καπου αλλου.
Ανεφερες προηγουμενως την θεωρια του χαους και χλευαζοντας την την συνεγκρινες με τον μικυ μαους. Τι εχεις να μας πεις για την θεωρια του δαρβινου για την εξελιξη και την φυσικη επιλογη; Η θεωρια της εξελιξης κατερριψε ενα σημαντικο τμημα της θρησκειας σου, οτι ο ανθρωπος ειναι κατ εικονα και καθ ομοιωσην του θεου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η μοναδική αλήθεια σε αυτό το θέμα, τουλάχιστον όσον αφορά στον άνθρωπο είναι για μένα η ανάγκη της πίστεως.
ειναι αραγε, η υποθεση οτι ενας ανθρωπος χρειαζεται την πιστη αληθινη για καθε ενδεχομενο;

μηπως δεν πρεπει να το θεωρουμε ως αξιωμα/δογμα; πως θα το αιτιολογουσες;

Στην αρχαιοτητα εφευρεθηκαν θεοτητες επειδη δεν μπορουσαν να εξηγησουν διαφορα φυσικα φαινομενα. Αυτο το φαινομενο το βλεπουμε και σημερα.
οι πυθαγόρειοι θεωρουσαν ως θεοτητα τους φυσικους αριθμους, ενω ο Πλατωνας ειχε μια διαφορετικη, θρησκευτικη θα ελεγα, κοσμοθεωρία με τον κοσμο των ιδεων. επομενως δεν ειναι ακριβως αληθεια οτι η εφευρεση αφορουσε μονο τα φυσικα φαινομενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg9017

Νεοφερμένος

Η mariapg9017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πλεον η πιστη εχει γινει μια τελειως υποκειμενικη υποθεση!
Ο καθενας μας εχει το δικαιωμα να επιλεγει και να πιστευει σε αυτο που τον εκφραζει και οχι σε αυτο που τον υποχρεωνουν να πιστευει οι αλοι (οικογενεια,συγγενεις,φιλοι,σχολειο).Ο καθενας απο εμας πιστευω πως εχει βρεθει σε σημειο να νιωθει μοναξια και να πιστευει πως δεν υπαρχει καποιοσ στον κοσμο που να μπορει να τον καταλαβει.Σε καποιες τετοιες αδυναμες στιγμες της ζωης μας αλοι ανθρωποι καταφευγουν στον Θεο αλοι παλι βρισκουν αλλους τροπους για να καταπολεμισουν τα προβληματα τους.Κατα την γνωμη μου το να μην πιστευει καποιος σε καποια ανωτερη δυναμη δεν ειναι καποιο στοιχειο στιγματισμου ειναι μια διαφορετικη αποψη και κατ'επεκταση ενας διαφορετικος τροπος ζωης και εκφρασης!

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Φιλιον_Τερας:
Αρχική Δημοσίευση από mariophys:
Η μοναδική αλήθεια σε αυτό το θέμα, τουλάχιστον όσον αφορά στον άνθρωπο είναι για μένα η ανάγκη της πίστεως.
ειναι αραγε, η υποθεση οτι ενας ανθρωπος χρειαζεται την πιστη αληθινη για καθε ενδεχομενο;

μηπως δεν πρεπει να το θεωρουμε ως αξιωμα/δογμα; πως θα το αιτιολογουσες;

Αρχικά από τη δική μου εμπειρία ως άθεος. Υπήρχε μια περίοδος που θα μπορούσε να πει κανεις ήμουν αφοσιωμένος πιστός, μέχρι περίπου την πρώτη γυμνασίου. Αυτό πήγαζε, τότε, από την δική μου εγγενή ανάγκη να πιστεύω στην βοήθεια και τη συμπαράσταση, στην Αγάπη. Αργότερα, βλέποντας το βαθμό της στρέβλωσης της Εκκλησίας και μελετώντας και άλλες θρησκείες παρατήρησα ορισμένες ομοιότητες ως προς τις αρχές τους. Τελικά ανακάλυψα οτι καμία θρησκεία δεν με κάλυπτε. Έτσι οδηγήθηκα στην αθρησκεία.

Το επόμενο βήμα ήταν η επέκταση στη φιλοσοφία και την επιστήμη. Όσο περισσοτερο στρεφόμουν προς τον ορθολογισμό τόσο λιγότερο ένιωθα την ανάγκη την προσευχής ή της πνευματικότητας στα πλαίσια του θεικού. Ανακάλυψα ότι σιγά σιγά έθετα ένα δικό μου κώδικα ηθικής στον εαυτό μου, όχι πλέον γιατί έτσι το υπαγόρευε η διδαδσκαλία ή έτσι ήταν το σωστό κατά το θεό, αλλά πλέον γιατί εγώ αυτό τον κώδικα αναγνώριζα ως ορθό. Και μπορώ να πω οτι είναι πολύ πιο σκληρό το να επιβάλλεσαι στον εαυτό σου και να ρίχνεις όλο το βάρος της αποτυχίας στους όμους σου, παρά να λές ότι πρόκειται για Θεία Δίκη.

Έτσι, σιγά σιγά απλώς αποστασιοποιήθηκα απο το όλο ζήτημα του υπερφυσικού. Πλέον, είμαι της άποψης ότι η στροφή στο θεό προσπαθεί να καλύψει ατέλειες των οποίων τα κενά μάλλον φοβόμαστε γεμίσουμε μόνοι μας. Είναι σκληρή η συνειδητοποίηση του ότι η ζωή τελειώνει με το θάνατο, και αυτό κάνει απέιρως μεγαλύτερο το βάρος και τον πόνο της απώλειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
γιατι ειναι δικαιωμα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
εχμ, τι εχει διασταυρωθει και πως εχει διασταυρωθει ακριβως azimuthios;
Στην αρχαιοτητα εφευρεθηκαν θεοτητες επειδη δεν μπορουσαν να εξηγησουν διαφορα φυσικα φαινομενα. Αυτο το φαινομενο το βλεπουμε και σημερα. Η θρησκεια υπαρχει γιατι δεν μπορουμε να δωσουμε (ακομα) εξηγησεις πανω σε κατι (πχ πανω στη ζωη, στη δημιουργια, κτλ). Επισης για πολλους η θρησκεια λειτουργει σαν ψυχαναλυτης. Καποιοι εχουν την αναγκη να εξομολογηθουν για να νιωσουν καλυτερα, καποιοι αλλοι νιωθουν μεγαλυτερη ηρεμια να γνωριζουν οτι οταν πεθανουν θα συνεχισουν να ζουν καπου αλλου.
Ανεφερες προηγουμενως την θεωρια του χαους και χλευαζοντας την την συνεγκρινες με τον μικυ μαους. Τι εχεις να μας πεις για την θεωρια του δαρβινου για την εξελιξη και την φυσικη επιλογη; Η θεωρια της εξελιξης κατερριψε ενα σημαντικο τμημα της θρησκειας σου, οτι ο ανθρωπος ειναι κατ εικονα και καθ ομοιωσην του θεου.
Ξεκιναs με ενα λαθοs που κανουνε πολλοι και εκει ακριβωs ειναι που πρεπει καποιοs να εστιασει κομματι τηs ερευνα του.
Λεs οτι στην αρχαιοτητα εφευρεθηκαν θεοτητεs και αυτο ειναι μια αποψη τιs συμβατικηs ιστοριαs την οποια αποψη την αποδεχομαστε αναγκαστικα ολοι εμειs η οι περισσοτεροι απο εμαs και οποιοs λεει πραγματα εξω απο αυτην θεωρειτε τρελοs.
Και σε ρωτω,ειναι δυνατον οι αρχαιοι ελληνεs ολα να τα ειπαν σωστα και με την δικη μαs κοινη παραδοχη και σε αυτο το συγκεκριμενο κομματι ξαφνικα να λεμε οτι παραφρονησαν οι καημενοι οι αρχαιοι ελληνεs τρελαθηκαν ξαφνικα βλεπανε λεει διαφορα φυσικα φαινομενα και τα περνουσανε για θεουs και τουs κανανε και αγαλματα;
Ποιοι μωρε; Οι αρχαιοι ελληνεs που εδωσαν οι ιδιοι απαντησειs για αυτα τα φυσικα φαινομενα και ειναι παραδεκτα απο ολουs μαs ακομα και σημερα;
Δεν πρεπει και εσυ και εγω και ο αλλοs να ψαχτουμε λιγο να δουμε τι παιζει πανω σε αυτο το κομματι;
Μου λεs για την θεωρια του Δαρβινου η οποια Θεωρια εχει να κανει με την εξελικτικη πορεια τηs ζωηs πανω στο πλανητη μαs αλλα κινειται μονο σε ενα γενικο πλαισιο αλλα σε καποια περιπτωση δεν απαντα επι τηs ουσιαs σε ζητηματα που εχουν να κανουν με ενα τοσο πολυπλοκο ον οπωs ειναι ο ανθρωποs.
Οι επιστημονικη κοινoτητα μαλιστα παραδεχετε σημερα προs τιμην τηs,οτι ειναι αδυνατον ο ανθρωποs να καταγεται απο τουs πιθηκουs,γιατι συμφωνα με μελετεs που κρατησαν παρα πολλα χρονια θα χρειαζονταν πολλα δισεκαταμμυρια χρονια ακομα απο οσο πιστευαμε μεχρι σημερα για να γινει αυτη η αλλαγη και,παλι δεν γνωριζουν αν θα μπορουσε να ειναι και εφικτη. Εχουν πεσει λοιπον ακομα και αυτοι οι μεγαλοεπιστημονεs σε αδιεξοδο και καταρριπτεται ετσι τυπικα και ουσιαστκα η θεωρια το Δαρβινου που εχει να κανει σε σχεση με τον ανθρωπο και τον πιθηκο.
Αλλωστε ποιοs μπορει να εξηγησει την τεραστια τεχνητη γεφυρα μηκουs 20 χιλιομετρων που βρεθηκε υποθαλλασια σε περιοχη τηs Iνδιαs;
Ποιοs ποιοs μπορει να εξηγησει χαρτη 120.000.000 ετων που βρεθηκε στα ουραλια και επιστημονεs τηs ΝΑΣΑ παρακαλω αποφανθηκαν οτι αυτοs ο χαρτηs μονο με αεροδιαστημικη τεχνολογια θα μπορουσε να κατασκευαστει;
Αλλα παραδειγματα; Μεχρι το πρωι να γραφω και δεν τελειωνω.Θα πει καποιοs εξωγηινοι ηρθανε!! Αυτο ειναι πολυ βολικο για καποιουs που θελουν να πεταξουν απο πανω τουs την καυτη πατατα.
Με την θεωρια του Χαουs και με καθε αλλη θεωρια δεν εχω τιποτα απολυτωs,εχω ομωs με εκεινουs που περνανε μεσα απο αυτεs τουs τιs θεωριεs μισεs αληθειεs γιατι αν ηταν ολα ψεμματα θα ηταν και πιο ευκολο καποιοs να τιs καταρριψει.Και ετσι οδηγουμαστε εκ του ασφαλουs στην πλανη και την απωλεια.Αυτα περι Δαρβινου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μετά από δύο χρόνια συμμετοχής στο στέκι, ας μου επιτρέψετε να γράψω μερικές σκέψεις μου:

Πιο παλιά θα θυμόσαστε ότι συμμετείχα σε τέτοιου είδους συζητήσεις, όμως τώρα απέχω.
Ο λόγος;
Θυμάμαι πριν έναν χρόνο και πλέον, ένα διαφορετικό επίπεδο και από τις δύο πλευρές, χωρίς φανατισμούς, απλώς συζητούσαμε.
Σήμερα δεν υπάρχει πλέον αυτό το ύφος.

Σε ένα φόρουμ συζητήσεων, όπως είναι το στέκι, δεν προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλον για τις δικές μας πεποιθήσεις, αλλά απλώς συζητούμε και ανταλλάσσουμε απόψεις.
Εξ άλλου, έχω γράψει στο παρελθόν, ότι δεν παίζει ρόλο μόνο το τι θα πεις, αλλά περισσότερο ο τρόπος που θα το πεις, και ακόμα περισσότερο ο χαρακτήρας και η συμπεριφορά εκείνου που γράφει, αν τιμά με την συμπεριφορά του δηλαδή εκείνα που λέει ότι πιστεύει.

Από την μία είχαμε κάποιον να κάνει πλάκα και να γελοιοποιεί θέματα πίστης, από την άλλη φανατισμός, συγνώμη φίλοι, ας ρίξουμε λίγο τους τόνους, αλλιώς ας πάμε σε άλλα θέματα, γιατί το θέμα της πίστης είναι λεπτό και αν δεν ξέρουμε να συζητούμε, ας σωπαίνουμε, σε άλλα φόρουμ έχει συμβεί να κλειδωθούν τα θέματα θρησκείας, ας μην πάμε κι εδώ στα ίδια, και συγνώμη αν γίνομαι δυσάρεστος στην δική μου πλευρά περισσότερο, αν και θα παρακαλούσα και τις δύο πλευρές στα ίδια..

Συγνώμη για την παρέμβαση, απλά μία γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Γιατί κάποιος είναι άθεος ;

Το κέντρο βάρους στο θέμα, είναι οι προβληματισμοί που συναντά κανείς και τείνει να απομακρυνθεί απο αυτό που αποκαλούμε Θεό .

Σε αυτή την συζήτηση βλέπουμε μια αντιπαλότητα μεταξύ αυτών που δηλώνουν άθεοι και αυτών που δηλώνουν χριστιανοί.

Ομως το ερώτημα παραμένει και δεν είναι ποιος θα βάλει τον άλλο στη θέση του.

Οτι δηλώνει κάποιος άθεος, προσωπικά μου δείχνει οτι τον απασχολεί το θέμα και δεν είναι αμέτοχος .

Αλλά και ποιος μπορεί να φτάσει σε επίπεδα πνευματικά τέτοια έτσι ώστε να μπορεί να βλέπει αυτό που εμείς οι απλοί άνθρωποι αδυνατούμε να δούμε αλλά και να αποδεχτούμε την ύπαρξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γιατί κάποιος είναι άθεος ;

Δεν έχει αίσθηση της θέσης του μέσα στο σύμπαν, δεν μπορεί να έχει σφαιρική αντίληψη του Κόσμου, βλέπει μόνο τον μικρόκοσμο. Περιορισμένοι ορίζοντες, άνθρωπος περισσότερο στενοκέφαλος κι από τον πιο φανατικό μουσουλμάνο ή χριστιανό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ξεκιναs με ενα λαθοs που κανουνε πολλοι και εκει ακριβωs ειναι που πρεπει καποιοs να εστιασει κομματι τηs ερευνα του.
Λεs οτι στην αρχαιοτητα εφευρεθηκαν θεοτητεs και αυτο ειναι μια αποψη τιs συμβατικηs ιστοριαs την οποια αποψη την αποδεχομαστε αναγκαστικα ολοι εμειs η οι περισσοτεροι απο εμαs και οποιοs λεει πραγματα εξω απο αυτην θεωρειτε τρελοs.
Και σε ρωτω,ειναι δυνατον οι αρχαιοι ελληνεs ολα να τα ειπαν σωστα και με την δικη μαs κοινη παραδοχη και σε αυτο το συγκεκριμενο κομματι ξαφνικα να λεμε οτι παραφρονησαν οι καημενοι οι αρχαιοι ελληνεs τρελαθηκαν ξαφνικα βλεπανε λεει διαφορα φυσικα φαινομενα και τα περνουσανε για θεουs και τουs κανανε και αγαλματα;
Ποιοι μωρε; Οι αρχαιοι ελληνεs που εδωσαν οι ιδιοι απαντησειs για αυτα τα φυσικα φαινομενα και ειναι παραδεκτα απο ολουs μαs ακομα και σημερα;
Δεν πρεπει και εσυ και εγω και ο αλλοs να ψαχτουμε λιγο να δουμε τι παιζει πανω σε αυτο το κομματι;
Μου λεs για την θεωρια του Δαρβινου η οποια Θεωρια εχει να κανει με την εξελικτικη πορεια τηs ζωηs πανω στο πλανητη μαs αλλα κινειται μονο σε ενα γενικο πλαισιο αλλα σε καποια περιπτωση δεν απαντα επι τηs ουσιαs σε ζητηματα που εχουν να κανουν με ενα τοσο πολυπλοκο ον οπωs ειναι ο ανθρωποs.
Οι επιστημονικη κοινoτητα μαλιστα παραδεχετε σημερα προs τιμην τηs,οτι ειναι αδυνατον ο ανθρωποs να καταγεται απο τουs πιθηκουs,γιατι συμφωνα με μελετεs που κρατησαν παρα πολλα χρονια θα χρειαζονταν πολλα δισεκαταμμυρια χρονια ακομα απο οσο πιστευαμε μεχρι σημερα για να γινει αυτη η αλλαγη και,παλι δεν γνωριζουν αν θα μπορουσε να ειναι και εφικτη. Εχουν πεσει λοιπον ακομα και αυτοι οι μεγαλοεπιστημονεs σε αδιεξοδο και καταρριπτεται ετσι τυπικα και ουσιαστκα η θεωρια το Δαρβινου που εχει να κανει σε σχεση με τον ανθρωπο και τον πιθηκο.
Αλλωστε ποιοs μπορει να εξηγησει την τεραστια τεχνητη γεφυρα μηκουs 20 χιλιομετρων που βρεθηκε υποθαλλασια σε περιοχη τηs Iνδιαs;
Ποιοs ποιοs μπορει να εξηγησει χαρτη 120.000.000 ετων που βρεθηκε στα ουραλια και επιστημονεs τηs ΝΑΣΑ παρακαλω αποφανθηκαν οτι αυτοs ο χαρτηs μονο με αεροδιαστημικη τεχνολογια θα μπορουσε να κατασκευαστει;
Αλλα παραδειγματα; Μεχρι το πρωι να γραφω και δεν τελειωνω.Θα πει καποιοs εξωγηινοι ηρθανε!! Αυτο ειναι πολυ βολικο για καποιουs που θελουν να πεταξουν απο πανω τουs την καυτη πατατα.
Με την θεωρια του Χαουs και με καθε αλλη θεωρια δεν εχω τιποτα απολυτωs,εχω ομωs με εκεινουs που περνανε μεσα απο αυτεs τουs τιs θεωριεs μισεs αληθειεs γιατι αν ηταν ολα ψεμματα θα ηταν και πιο ευκολο καποιοs να τιs καταρριψει.Και ετσι οδηγουμαστε εκ του ασφαλουs στην πλανη και την απωλεια.Αυτα περι Δαρβινου.

μ' αρεσει που ατομα τα οποια δεν γνωριζουν τιποτα σχετικα με την εξελιξη προσπαθουν να την καταρριψουν με θεωριες και φιλοσοφιες τυπου λιακουρα. Ο ανθρωπος και ο πιθηκος εχουν εναν κοινο προγονο ο οποιος δεν ηταν ουτε ανθρωπος ουτε πιθηκος. Εχεις ποτε συγκρινει το DNA ενος ποντικιου με το DNA ενος ανθρωπου; Θα εκπλαγεις απο τις ομοιοτητες. Ολα τα ειδη εξελισσονται καθημερινα, ακομα και ο ανθρωπος. Αλλα εξελισσονται με αργους ρυθμους και αλλα με γρηγορους. Μπορω να σου αναφερω απειρα παραδειγματα που επαληθευουν την θεωρια της εξελιξης. Ακομα και η ιδια η εκκλησια την εχει αποδεχτει :)
Μιλας επισης για μισες αληθειες. Η θρησκεια ειναι ενα ολοκληρο ψεμμα. Οταν μου αποδειξεις οτι υπαρχει θεος, τοτε ελα να καταρριψεις και την θεωρια του δαρβινου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Δεν έχει αίσθηση της θέσης του μέσα στο σύμπαν, δεν μπορεί να έχει σφαιρική αντίληψη του Κόσμου, βλέπει μόνο τον μικρόκοσμο. Περιορισμένοι ορίζοντες, άνθρωπος περισσότερο στενοκέφαλος κι από τον πιο φανατικό μουσουλμάνο ή χριστιανό.
ποιος νομος και ποιος κανονας λεει οτι οποιος ειναι αθρησκος ή αθεος δεν μπορει να εχει σφαιρικη αντιληψη του κοσμου;;;...εγω πιστευω το εξης...δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι ουτε οτι υπαρχει Θεος ή ανωτερη δυναμη,,ουτε οτι δεν υπαρχει..αποδειξη δεν υπαρχει ουτε για το ενα,ουτε για το αλλο...θεωρω εξισου ηλιθιο να πιστευεις ΑΠΟΛΥΤΑ οτι υπαρχει..οσο και να πιστευεις ΑΠΟΛΥΤΑ οτι δεν υπαρχει...ειναι δυνατιον να μπορεσουμε να αντιληφθουμε τα παντα στο συμπαν και τι υπηρχε πριν και πως εγινε και απο ποιον εγινε;;δεν νομιζω....ουτε το σκουληκι εχει αντιληψη τι ειναι αυτο που το παταει...ποσο μαλλον για το συμπαν...θεωρω τον φανατισνμο και απο τις δυο μεριες ηλιθιοτητα...
..απο εκει και περα..οι θρησκειες ειναι αλλο πραγμα...θεωρω οτι ειναι καθαρα ανθρωπινο κατασκευασμα τελεια και παυλα...γνωμη μου,-και οχι μονο δικη μου-και εχω δικαιωμα να την εχω ....το οτι ετυχε να γεννηθω σε μια χωρα που ειναι χριστιανοι και με βαφτισαν ετσι χωρις να με ρωτησουν,γιατι θα πρεπει να σημαινει οτι θα πρεπει να το δεχτω...και να ειναι και περιεργο κιολας αν δεν το δεχεσαι;αν γεννιομασταν σε αραβικη χωρα..κακα τα ψεμματα μουσουλμανοι θα ειμασταν και θα υοποστηριζαμε με παθος την θρησκεια μας....ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ δεν μου λενε οπι θρησκειες..οποιος εχει αναγκη την θρησκεια και τους κανονες της για να ειναι σωστος και δικαιος...τσαμπα καλος ειναι....η μαγκια αγαπητοι μου ειναι να εισαι σωστος,καλος και δικαιος...χωρις ανταμοιβες και χωρις τιμωριες....τα υπολοιπα ειναι σκετη υποκρισια...φιλακια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αρχικά από τη δική μου εμπειρία ως άθεος. Υπήρχε μια περίοδος που θα μπορούσε να πει κανεις ήμουν αφοσιωμένος πιστός, μέχρι περίπου την πρώτη γυμνασίου. Αυτό πήγαζε, τότε, από την δική μου εγγενή ανάγκη να πιστεύω στην βοήθεια και τη συμπαράσταση, στην Αγάπη. Αργότερα, βλέποντας το βαθμό της στρέβλωσης της Εκκλησίας και μελετώντας και άλλες θρησκείες παρατήρησα ορισμένες ομοιότητες ως προς τις αρχές τους. Τελικά ανακάλυψα οτι καμία θρησκεία δεν με κάλυπτε. Έτσι οδηγήθηκα στην αθρησκεία.
Αυτά που αναφέρεις εδώ, εξηγούν θαυμάσια το γιατί είσαι άθρησκος, όπως κι εγώ άλλωστε, αλλά δεν δίνουν καμμία ουσιαστική απάντηση στο γιατί είσαι άθεος ή τουλάχιστον γιατί δηλώνεις κάτι τέτοιο. Μήπως έχεις μπερδέψει τις δύο αυτές έννοιες; Γνωρίζεις στ' αλήθεια τη λεπτή διάκριση μεταξύ αυτών;

Λεs οτι στην αρχαιοτητα εφευρεθηκαν θεοτητεs και αυτο ειναι μια αποψη τιs συμβατικηs ιστοριαs την οποια αποψη την αποδεχομαστε αναγκαστικα ολοι εμειs η οι περισσοτεροι απο εμαs και οποιοs λεει πραγματα εξω απο αυτην θεωρειτε τρελοs.
Και σε ρωτω,ειναι δυνατον οι αρχαιοι ελληνεs ολα να τα ειπαν σωστα και με την δικη μαs κοινη παραδοχη και σε αυτο το συγκεκριμενο κομματι ξαφνικα να λεμε οτι παραφρονησαν οι καημενοι οι αρχαιοι ελληνεs τρελαθηκαν ξαφνικα βλεπανε λεει διαφορα φυσικα φαινομενα και τα περνουσανε για θεουs και τουs κανανε και αγαλματα;
Ποιοι μωρε; Οι αρχαιοι ελληνεs που εδωσαν οι ιδιοι απαντησειs για αυτα τα φυσικα φαινομενα και ειναι παραδεκτα απο ολουs μαs ακομα και σημερα;
Τώρα εσύ κάνεις ένα σοβαρό λογικό παραστράτημα. Ενώ δηλώνεις χριστιανός, σε ακραίο μάλιστα βαθμό, φτάνεις να χρησιμοποιείς την άποψη των Ελλήνων περί του Θείου, ξεχνώντας εντέχνως ότι ακριβώς αυτή η άποψη θεωρήθηκε από τους Χριστιανούς ως ειδωλολατρική και κυνηγήθηκε βίαια και βάναυσα, βλέπε για παράδειγμα το φρικτό τέλος της Ηπατίας, στην Αλεξάνδρεια.

Αγαπητέ μου, οι ιδέες του Πλάτωνα και του Πυθαγόρα περί του Θείου ή της θεότητας εάν θέλεις, απέχει παρασάγκας από εκείνες της επίσημης χριστιανικής εκκλησίας, σε βαθμό που προσωπικά, από σεβασμό σε εκείνους, δηλώνω μεν ένθεος, αλλά ταυτόχρονα άθρησκος. Ας μην μπερδεύουμε την εβραιοχριστιανική θεολογία με την φιλοσοφική θέαση των κολοσσών του πνεύματος, που τυγχάνει να έχουν περπατήσει στα ίδια χώματα που γεννηθήκαμε κι εμείς, οι επιλήσμονες...

Αλλωστε ποιοs μπορει να εξηγησει την τεραστια τεχνητη γεφυρα μηκουs 20 χιλιομετρων που βρεθηκε υποθαλλασια σε περιοχη τηs Iνδιαs;
Ποιοs ποιοs μπορει να εξηγησει χαρτη 120.000.000 ετων που βρεθηκε στα ουραλια και επιστημονεs τηs ΝΑΣΑ παρακαλω αποφανθηκαν οτι αυτοs ο χαρτηs μονο με αεροδιαστημικη τεχνολογια θα μπορουσε να κατασκευαστει;
Κατ' αρχάς, δεν καταλαβαίνω καθόλου τι θέλεις να πεις με αυτό. Εφόσον δεν είναι ανθρώπινες κατασκευές, ούτε κατασκευές εξωγήινων, όπως λες παρακάτω, τότε εννοείς πως τις κατασκεύασε ο Θεός; Για ποιον λόγο θα έκανε κάτι τέτοιο ένας Θεός του μονοθεϊστικού τύπου, όπως ο Θεός των χριστιανών; Μήπως κάτι άλλο ήθελες να πεις;

Κατά δεύτερον, η ηλικία των 120 εκατομμυρίων ετών μου φαίνεται μάλλον υπερβολή, αφού θεωρείται πως δεν υπήρχε άνθρωπος τόσο παλιά. Η παλαιότερη ένδειξη πρωτανθρώπου που έχουμε φτάνει μόλις (:P) 13 εκατομμύρια χρόνια πίσω -έχει βρεθεί στα Πετράλωνα της Χαλκιδικής- κι αυτή πάλι αμφισβητείται έντονα. Μήπως σου ξέφυγαν μερικά μηδενικά; Εάν όχι, έχεις να μας δώσεις κάποια πηγή για το πολύ ενδιαφέρον αυτό στοιχείο που μας αναφέρεις;

Όσο για τον Δαρβίνο έχεις σε μεγάλο βαθμό δίκιο και το λέω αυτό όντας βιολόγος. Το ζήτημα αυτό το έχω αναπτύξει εκτενώς, σε σειρά άρθρων που δημοσίευσα στο θέμα "Είναι αντιεπιστημονική η πίστη στο Θεό;", το οποίο μπορείς να διαβάσεις για περισσότερες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Αυτά που αναφέρεις εδώ, εξηγούν θαυμάσια το γιατί είσαι άθρησκος, όπως κι εγώ άλλωστε, αλλά δεν δίνουν καμμία ουσιαστική απάντηση στο γιατί είσαι άθεος ή τουλάχιστον γιατί δηλώνεις κάτι τέτοιο. Μήπως έχεις μπερδέψει τις δύο αυτές έννοιες; Γνωρίζεις στ' αλήθεια τη λεπτή διάκριση μεταξύ αυτών;
Τα παραπάνω τα έγραψα ώς μέρος της συλλογιστικής διαδικασίας η οποία τελικά με οδήγισε στον αθεισμό. Πρωτα ήρθε η αμφισβήτηση του δόγματος, της θρησκείας και κατόπιν πολύ αργότερα η έλλειψη της ανάγκης της πίστης σε ένα ανώτερο όν. Προσωπικά θεωρώ μάλλον παρατραβηγμένο να πώ με απόλυτη σιγουριά οτι υπάρχει θεός. Αυτό που λέω είναι οτι εγώ προσωπικά δεν πιστεύωω οτι υπάρχει, γιατί απλώς δεν έχω δει την εμφάνισή του κάπου, ή οτι και να υπάρχει κάτι ανώτερο μου είναι αδιάφορο. Εκεί πάει και η αδιαφορία μου ως προς την ανάγκη της πίστης.

Όπως έχει υποθεί αυτό είναι λεπτό ζήτημα γενικότερα, και η προσωπική μου στάση είναι μάλλον αυτή του μετριοπαθούς, και αυτό γιατί θεωρώ οτι είτε η απόλυτη πέραν πασης αμφισβήτησης πίστη αλλά και η πέραν πάσης συζήτησης και προβληματισμου απόρριψη είναι μάλλον λανθασμένες ως τρόπος ζωής.

Γιατι καλέ εμείς οι άθεοι να μην έχουμε σφαιρική εικόνα της πραγματικότητας; Δηλαδή αποκλύεις το γεγονός να είνα κάποιος άθεος και συνάμα πνευματικός άνθρωπος; Δε νομίζω οτι ο θεός είναι ο μόνος δρόμος προς την εξέλιξη του πνεύματος άν θέλεις να το θέσουμε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Κατά δεύτερον, η ηλικία των 120 εκατομμυρίων ετών μου φαίνεται μάλλον υπερβολή, αφού θεωρείται πως δεν υπήρχε άνθρωπος τόσο παλιά. Η παλαιότερη ένδειξη πρωτανθρώπου που έχουμε φτάνει μόλις (:P) 13 εκατομμύρια χρόνια πίσω -έχει βρεθεί στα Πετράλωνα της Χαλκιδικής- κι αυτή πάλι αμφισβητείται έντονα. Μήπως σου ξέφυγαν μερικά μηδενικά; Εάν όχι, έχεις να μας δώσεις κάποια πηγή για το πολύ ενδιαφέρον αυτό στοιχείο που μας αναφέρεις;

μπορει να τον εφτιαξαν οι δεινοσαυροι :whistle::whistle::whistle:

Όσο για τον Δαρβίνο έχεις σε μεγάλο βαθμό δίκιο και το λέω αυτό όντας βιολόγος. Το ζήτημα αυτό το έχω αναπτύξει εκτενώς, σε σειρά άρθρων που δημοσίευσα στο θέμα "Είναι αντιεπιστημονική η πίστη στο Θεό;", το οποίο μπορείς να διαβάσεις για περισσότερες πληροφορίες.

συναδελφος;;;; :eek::eek::eek:
Θα διαφωνησω γιατι τα στοιχεια ειναι ακλονητα. Υπαρχει fossil record, και το σημαντικοτερο ειναι οτι βλεπουμε να εξελισσονται ειδη μπροστα στα ματια μας. Τωρα για τον αν υπαρχει θεος η οχι δεν το γνωριζουμε. Προτιμω να αποκαλω το αγνωστο "φυση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δεν δεχετε το ανωτερο στην ζωη του γιατι ειναι πολυ υπερηφανοs και εγωιστηs για να το παραδεχθει.
Ουδέποτε κατάλαβα για ποιο λόγο έχει επικρατήσει αυτή η άποψη για τους άθεους. Δεν αποκλείω καθόλου να υπάρχει ανώτερο ον από τον άνθρωπο (πχ κάποια ανεπτυγμένη φυλή εξωγήινων). Ωστόσο, ακόμη κι αν υπάρχει κάτι τέτοιο, δεν σημαίνει ότι είναι θεός των ανθρώπων, με την έννοια ότι τους δημιούργησε, τους επιβλέπει, τους τιμωρεί, τους κρίνει ή ότι γενικά they give a damn. Όπως δεν είμαστε εμείς θεοί για τα μυρμήγκια ας πούμε.

Εχει την παράλογη πίστη ότι τα πάντα (σύμ-παντα) γεννήθηκαν από το Τίποτα.
Ενώ η άποψη ότι τα έφτιαξε κάποιος που υπήρχε ανέκαθεν είναι λογικότατη και λύνει κάθε τέτοιο υπαρξιακό ερώτημα :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Γιατί κάποιος είναι άθεος ;

για να είναι ο τρούλος της εκκλησίας του άδειος από εικονίσματα
και να μπορεί να κοιτάζει τον ουρανό
:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ενώ η άποψη ότι τα έφτιαξε κάποιος που υπήρχε ανέκαθεν είναι λογικότατη και λύνει κάθε τέτοιο υπαρξιακό ερώτημα :lol:

χιλιάδες επιστήμονες πίστευαν και πιστεύουν στον Θεό. Μόνο οι άνθρωποι με περιορισμένους πνευματικούς ορίζοντες πιστεύουν στην ανυπαρξία. Χαχαχα χου χαχα εγώ με τη σειρά μου.

θα πρεπει να το δεχτω...και να ειναι και περιεργο κιολας αν δεν το δεχεσαι;αν γεννιομασταν σε αραβικη χωρα..κακα τα ψεμματα μουσουλμανοι θα ειμασταν και θα υοποστηριζαμε με παθος την θρησκεια μας....ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ δεν μου λενε οπι θρησκειες..οποιος εχει αναγκη την θρησκεια και τους κανονες της για να ειναι σωστος και δικαιος...τσαμπα καλος ειναι....η μαγκια αγαπητοι μου ειναι να εισαι σωστος,καλος και δικαιος...χωρις ανταμοιβες και χωρις τιμωριες....τα υπολοιπα ειναι σκετη υποκρισια...φιλακια..:)

μήπως τα'χεις μπλέξει λίγο ; λέω μήπως :P 1 ) Βαθειά πίστη δεν σημαίνει φανατισμός. 2) πίστη που εγκλωβίζεται σε συγκεκριμένη θρησκεία δεν είναι βαθειά πίστη, αλλά δογματική πίστη 3) δεν ξέρω τι δουλειά έχουν οι ανταμοιβές και οι τιμωρίες στο θέμα πίστη.

φιλάκια κι από μένα :P

Μετά από δύο χρόνια συμμετοχής στο στέκι, ας μου επιτρέψετε να γράψω μερικές σκέψεις μου:

Σε ένα φόρουμ συζητήσεων, όπως είναι το στέκι, δεν προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλον για τις δικές μας πεποιθήσεις, αλλά απλώς συζητούμε και ανταλλάσσουμε απόψεις.
Εξ άλλου, έχω γράψει στο παρελθόν, ότι δεν παίζει ρόλο μόνο το τι θα πεις, αλλά περισσότερο ο τρόπος που θα το πεις, και ακόμα περισσότερο ο χαρακτήρας και η συμπεριφορά εκείνου που γράφει, αν τιμά με την συμπεριφορά του δηλαδή εκείνα που λέει ότι πιστεύει.

:thumbup::thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σε ένα φόρουμ συζητήσεων, όπως είναι το στέκι, δεν προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλον για τις δικές μας πεποιθήσεις, αλλά απλώς συζητούμε και ανταλλάσσουμε απόψεις.
δεν ισχυει αυτο..αφου δεν συζηταμε χωρις λογο..
σαφως και προσπαθει ο ενας να πεισει τον αλλον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
δεν ισχυει αυτο..αφου δεν συζηταμε χωρις λογο..
σαφως και προσπαθει ο ενας να πεισει τον αλλον..

'Eλα ρε 'Αγγελε και συ, δίκιο έχει, τί να προσπαθείς να πείσεις τους ανύπαρκτους ότι είναι υπαρκτοί ; Αφοί οι άνθρωποι πιστεύουν στο ανύπαρκτο σύμπαν που δεν βρίσκεται υπό μίας Αρχής, δεν έχει νόμους, και όλα είναι τυχαία και ακυβέρνητα. Γράφε χωρίς να ταράζεσαι και άσε τους να χλευάζουν, και τον Παστέρ τον φτύνανε και τις μάγισσες τις βάζανε στην πυρά. Απλά οι σημερινοί άθεοι έχουν αντικαταστήσει τους τότε ιεροεξεταστές. 'Αλλαξε ο Μανωλιός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top