Η διαφορά θρησκείας και ιδεολογίας

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στο τελευταίο βιβλίο του Νταν Μπράουν με τίτλο "Το χαμένο σύμβολο" ο πρωταγωνιστής, καθηγητής θρησκευτικής εικονολογίας, Ρόμπερτ Λάνγκτον, λέει στους μαθητές του:

"Πείτε μου, ποιες είναι οι τρεις προϋποθέσεις προκειμένου μια ιδεολογία να θεωρηθεί θρησκεία;".
"ΥΠΠ", απάντησε μια φοιτήτρια. Υπόσχεση, Πίστη, Προσηλυτισμός.
"Σωστά", απάντησε ο Λάνγκτον. "Οι θρησκείες υπόσχονται τη σωτηρία, οι θρησκείες πιστεύουν σε μια συγκεκριμένη θεολογία, οι θρησκείες προσηλυτίζουν τους απίστους".
Σας καλύπτει αυτός ο ορισμός; Είναι αρκετά αυτά τα τρία στοιχεία για να διαχωρίσουν μια ιδεολογία από μια θρησκεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες Isiliel!:)

Βρίσκω αληθές και πολύ λογικό τον ορισμό που γίνεται, αλλά δεν θα πρέπει για να διαχωρίσουμε αυτά τα δύο να λάβουμε υπ' όψιν και τον σκοπό τους?
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Στο τελευταίο βιβλίο του Νταν Μπράουν με τίτλο "Το χαμένο σύμβολο" ο πρωταγωνιστής, καθηγητής θρησκευτικής εικονολογίας, Ρόμπερτ Λάνγκτον, λέει στους μαθητές του:

Σας καλύπτει αυτός ο ορισμός; Είναι αρκετά αυτά τα τρία στοιχεία για να διαχωρίσουν μια ιδεολογία από μια θρησκεία;

Η ιδεολογία τί από τα 3 δεν έχει;
Δεν υποσχεται κάτι;
Δεν πρέπει να πιστεύεις σε αυτήν;
Δεν γίνεται προσπάθεια να "προσυλιτιστεί" κόσμος σε αυτήν;
Δεν ξέρω ...νομίζω ότι και η ιδεολογία βασίζεται σε αυτά.
Θέλω να πω, καλός μεν ο ορισμός ...η διαφορά όμως που είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέροντα τα ερωτήματά σας. Γι' αυτό άλλωστε άνοιξα το θέμα, αφού δεν έχω διαμορφώσει άποψη.

Ωστόσο κάθε ιδεολογία δεν είναι θρησκεία και σε κάποια σημεία, λογικά, διαχωρίζονται. Αυτά ψάχνουμε να βρούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέροντα τα ερωτήματά σας. Γι' αυτό άλλωστε άνοιξα το θέμα, αφού δεν έχω διαμορφώσει άποψη.

Ωστόσο κάθε ιδεολογία δεν είναι θρησκεία και σε κάποια σημεία, λογικά, διαχωρίζονται. Αυτά ψάχνουμε να βρούμε.

Νομίζω μια διαφορά είναι ότι η θρησκεία προϋποθέτει την αποδοχή μιας ανώτερης δύναμης.
Η ιδεολογία πάλι όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η ιδεολογία είναι πιο φιλελεύθερη από κάθε θρησκεία αφήνει ανοιχτό το πλαίσιο της προσωπικής επιλογής και διαμόρφωσης. Ενώ η θρησκεία μένει προσκολλημένη σε κάποιες διδαχές χωρίς εξέλιξη στην πορεία της.
Μία φιλοσοφία αναπτύσσεται και εμπλουτίζεται ενώ η θρησκεία όχι..
Αν επιλέξει κάποιος να διαμορφώσει διαφορετικά μία θρησκεία θα κλιθεί αιρετικός...:hmm:

Εδιτ:

Σκέφτηκα να ανατρέξω σε λεξικό για να διευκρινιστούν πλήρως οι ορισμοί και των δύο εννοιών ώστε να έχουμε ξεκάθαρη εικόνα για το τι μιλάμε...

Ιδεολογία λοιπόν:
1. μορφή πολιτικής, κοινωνικής ή ηθικής φιλοσοφίας με πρακτικό και θεωρητικό χαρακτήρα (μαρξιστική/φιλελεύθερη/φασιστική ~)
2. πολιτική, κοινωνική ή ηθική αρχή την οποία υπηρετεί κανείς με πίστη, αφοσίωση, και πλήρη ανιδιοτέλεια.

Θρησκεία:
1. Η συγκεκριμένη σε μορφή και περιεχόμενο πίστη σε θεό, σε θεούς η γενικότερα σε υπερφυσικές δυνάμεις και η αντίστοιχη απόδοση λατρείας.
2. ο απόλυτος σεβασμός και η φανατική αφοσίωση (σε αξία, ιδεώδες, κτλ)
3. (εκφραστ.) το αντικείμενο φανατικής αφοσίωσης και λατρείας, αυτό που θεωρεί κανείς ιερό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Η ιδεολογία είναι πιο φιλελεύθερη από κάθε θρησκεία αφήνει ανοιχτό το πλαίσιο της προσωπικής επιλογής και διαμόρφωσης. Ενώ η θρησκεία μένει προσκολλημένη σε κάποιες διδαχές χωρίς εξέλιξη στην πορεία της.
Μία φιλοσοφία αναπτύσσεται και εμπλουτίζεται ενώ η θρησκεία όχι..
Αν επιλέξει κάποιος να διαμορφώσει διαφορετικά μία θρησκεία θα κλιθεί αιρετικός...:hmm:

Ως προς την ιδεολογία και το πόσο φιλελεύθερη μπορεί να είναι, έχω μια μικρή επιφύλαξη.
Νομίζω ότι έχει να κάνει και με το τι πρεσβεύει αυτή η ιδεολογία. Ας πούμε, πόσα περιθώρια αφήνει η ρατσιστική ιδεολογία;
Προσωπική επιλογή και διαμόρφωση στη θρησκεία δεν υπάρχει καθόλου;
Η αλήθεια είναι ότι μια θρησκεία, να τη διαμορφώσεις διαφορετικά, τότε ή αιρετικός θα θεωρηθείς ή θα εισάγεις μια νέα θρησκεία.
Από την άλλη, μέχρι πιο βαθμό μπορείς να αλλάξεις πράγματα σε μια ύπαρχουσα ιδεολογία, χωρίς να θεωρηθεί ότι εισάγεις μια νέα ιδεολογία ή να θεωρηθεί ότι ασπάζεσαι ένα "παρακλάδι" αυτής; Παράδειγμα Μαρξιστές vs Λενινιστές στην κομμουνιστική ιδεολογία.:hmm:
Σαφώς η ιδεολογία μπορεί να εμπλουτιστεί πιο εύκολα από τη θρησκεία, δεν διαφωνώ σε αυτό.
Όμως νομίζω ότι αυτή η αλλαγή και στην ιδεολογία ακόμα είναι εφικτή μέσα σε κάποιο πλάισιο και όχι πέραν αυτού.

Πολύ μας προβληματίζεις Ίσι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ως προς την ιδεολογία και το πόσο φιλελεύθερη μπορεί να είναι, έχω μια μικρή επιφύλαξη.
Νομίζω ότι έχει να κάνει και με το τι πρεσβεύει αυτή η ιδεολογία. Ας πούμε, πόσα περιθώρια αφήνει η ρατσιστική ιδεολογία;
Προσωπική επιλογή και διαμόρφωση στη θρησκεία δεν υπάρχει καθόλου;
Η αλήθεια είναι ότι μια θρησκεία, να τη διαμορφώσεις διαφορετικά, τότε ή αιρετικός θα θεωρηθείς ή θα εισάγεις μια νέα θρησκεία.
Από την άλλη, μέχρι πιο βαθμό μπορείς να αλλάξεις πράγματα σε μια ύπαρχουσα ιδεολογία, χωρίς να θεωρηθεί ότι εισάγεις μια νέα ιδεολογία ή να θεωρηθεί ότι ασπάζεσαι ένα "παρακλάδι" αυτής; Παράδειγμα Μαρξιστές vs Λενινιστές στην κομμουνιστική ιδεολογία.:hmm:
Σαφώς η ιδεολογία μπορεί να εμπλουτιστεί πιο εύκολα από τη θρησκεία, δεν διαφωνώ σε αυτό.
Όμως νομίζω ότι αυτή η αλλαγή και στην ιδεολογία ακόμα είναι εφικτή μέσα σε κάποιο πλάισιο και όχι πέραν αυτού.

Πολύ μας προβληματίζεις Ίσι!:D

Ναι, σαφώς και η διαμόρφωση της ιδεολογίας γίνεται μέχρι κάποιο βαθμό και εξαρτάται και από την ιδεολογία (τα παραδείγματα που έθιξες τα σκέφτηκα αργότερα:P) αλλά τουλάχιστον υπάρχει σε όλες μία βάση προβληματισμού σε αντίθεση με την θρησκεία. Εκεί δεν χωρά η ελεύθερη σκέψη , ο προβληματισμός. Είτε αποδέχεσαι αυτούσια την θρησκεία, είτε όχι...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Κατ αρχήν μια ιδεολογία έχει ως βάση τη λογική και την επιχειρηματολογία για να πείσει. Στον αντίποδα, μια θρησκεία δέχεται, αξιωματικά την ύπαρξη ενός ανώτερου όντος-χωρίς αυτό να έχει πάντα ανθρωποκεντρική φύση- και προσπαθεί μέσω της προσευχής να φτάσει σε μια ανώτερη πνευματική κατάσταση- τη θέωση, ήτοι την ένωση με το Θείο.

Η ιδεολογία απο την άλλη δεν είναι απαρραίτητο να δέχεται μια ανώτερη δύναμη και ούτε πάντα προσπαθεί να φτάσει στη σωτηρία. Είναι ένα σύνολο οργανωμένων ορθολογιστικών σκέψεων που στοχέουν πολλές φορές στην επιβολή κοινωνικών αλλαγών.Κυρίως μια ιδεολογία εκφράζει το ιδανικό, πως δηλαδή θα έπρεπε να είναι κάτι και χρήσει αυτής της ιδέας προσπαθεί να προκαλέσει τη στροφή της κοινωνίας προς αυτή την, κατ' αυτή, ιδανική κατάσταση. Ιδεολογία μπορεί να είναι και ένας τρόπος που κάποιος αντιμετωπίζει τα πράγματα.

Μια ακόμη διαφορά είναι οτι μια ιδεολογία εκφράζει πολλές φορές αφηρημένες έννοιες ενώ η θρησκεία εισάγει και ένα αυστηρά καθορισμένο τελετουργικό λατρείας, πέρα απο το δόγμα που αποτελεί τον πυρήνα της.

Μέχρι στιγμής αυτά μπόρεσα να βρώ πείτε καμιά ιδεα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ναι, σαφώς και η διαμόρφωση της ιδεολογίας γίνεται μέχρι κάποιο βαθμό και εξαρτάται και από την ιδεολογία (τα παραδείγματα που έθιξες τα σκέφτηκα αργότερα:P) αλλά τουλάχιστον υπάρχει σε όλες μία βάση προβληματισμού σε αντίθεση με την θρησκεία. Εκεί δεν χωρά η ελεύθερη σκέψη , ο προβληματισμός. Είτε αποδέχεσαι αυτούσια την θρησκεία, είτε όχι...;)

Νομίζω ότι αδικούμε λίγο τις θρησκείες, όταν τους στερούμε εξ' ορισμού τον προβληματισμό και την ελεύθερη σκέψη.
Θεωρείς ότι δεν έχουν καθόλου; Εγώ πάλι δεν θα το έλεγα.
Η εξέλιξή τους μπορεί να είναι πιο αργή, αλλά δε νομίζω ότι είναι ανύπαρκτη.

Μάριε όσον αφορά στο τελετουργικό, νομίζω είναι ένα καλό πόιντ.
Το τελετουργικό δεν φαίνεται απαραίτητο στην ιδεολογία. Στην θρησκεία πάλι, είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Νομίζω ότι αδικούμε λίγο τις θρησκείες, όταν τους στερούμε εξ' ορισμού τον προβληματισμό και την ελεύθερη σκέψη.
Θεωρείς ότι δεν έχουν καθόλου; Εγώ πάλι δεν θα το έλεγα.
Η εξέλιξή τους μπορεί να είναι πιο αργή, αλλά δε νομίζω ότι είναι ανύπαρκτη.

Μάριε όσον αφορά στο τελετουργικό, νομίζω είναι ένα καλό πόιντ.
Το τελετουργικό δεν φαίνεται απαραίτητο στην ιδεολογία. Στην θρησκεία πάλι, είναι.

Μα μία θρησκεία νομίζω δεν αποδέχεται τις αλλαγές στα βασικά δόγματα και τη διδασκαλία της.:/:
Εξέλιξη παρουσιάζουν μόνο για να συμβαδίζουν με την χρονική περίοδο αλλά και αυτό μου φαίνεται γίνεται σε ελάχιστες περιπτώσεις.
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον θέμα, όσο περισσότερο το σκέφτομαι καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές, Πολλές από τις διαφορές που σκέφτηκα εγώ ο ίδιος και πολλές από όσες μου άρεσαν από εδώ, τελικά εγώ ο ίδιος τις απέρριψα.
Ενδεικτικά να αναφέρω;

όσον αφορά τα χρησιμοποιούμενα μέσα, πολλές ιδεολογίες εδραιώθηκαν διά της βίας όπως και πολλές θρησκείες. Από την άλλη δεν είναι σωστό να λέμε ότι απουσιάζει τελείως ο ορθολογισμός και η σκέψη από τις θρησκείες. Ιδιαίτερα στην εποχή της ανεξιθρησκίας, και σε πιο εξελιγμένες χώρες, η ατομική επιλογή του καθενός βασίζεται πολλές φορές σε λογικά κριτήρια.

Όσον αφορά την εξέλιξη μιας θρησκείας και τη δυνατότητα διαφοροποίησης, παλαιότερα οι θρησκείες δεν υπήρξαν στατικές (πχ οικουμενικά συνέδρια, κατά τα οποία διασαφηνίστηκαν και θεσμοθετήθηκαν πολλά από τα οποία σήμερα θεωρούμε αναπόσπαστα στοιχεία της Χριστιανικής πίστης). Επίσης ξέρουμε ότι οι θρησκείες στην εποχή μας έχουν "μαλακώσει" αρκετά σε σχέση με αυτά που απαιτούσαν από τους πιστούς (βλ μεσαίωνα). Από την άλλη πολύ καλά ξέρουμε ότι πολλές ιδεολογίες παρέμειναν σταθερές από τη στιγμή της δημιουργίας τους . Πχ ο Μαρξισμός, παρόλα τα παρακλάδια που απέκτησε, υπάρχει ακόμα στην αρχική του μορφή.

Οσον αφορά τα τελετουργικά, όσο μπορώ να γνωρίζω, υπήρξαν ιδεολογίες που οι υποστηρικτές τους φορούσαν συγκεκριμμένα ενδύματα, ακολουθούσαν συγκεκριμμένες συνήθειες, είχαν συγκεκριμμένους χαιρετισμούς κλπ. ολα αυτά εμένα τουλάχιστον, μου μοιάζουν κάπως τελετουργικά.

Η μόνη διαφορά που μπορώ με βεβαιότητα να εντοπίσω είναι η σχέση με το μεταφυσικό και το θείο. Οι θρησκείες σε αντίθεση με τις ιδεολογίες αναφέρονται σε θεούς, σε μεταθάνατον ζωή και σωτηρία, σε δυνάμεις υπέρτερες από μας.

Ίσως λοιπόν δε θα έπρεπε να δούμε τις διαφορές τους και να τις αντιμετωπίσουμε ως δύο διακριτές οντότητες. Αποκλείουμε την περίπτωση να είναι η μια υποσύνολο της άλλης?
Δηλαδή αποκλείεται η θρησκέια να αποτελεί μια ιδεολογία η οποία αφορά τα πιστέυω και τα ιδανικά του ανθρώπου σχετικά με το ζήτημα του θεού και του υπερφυσικού? (Οι "άλλες" ιδεολογίες ασχολούνται απλά με άλλα θέματα, όπως τρόποι διακυβέρνηση και μορφής της κοινωνίας).
Από την άλλη και η θρησκεία εμπεριέχει ιδεολογία. Ποιος θα αρνηθεί ότι ο Χριστιανισμός πρεσβεύει και έναν τρόπο ζωής και μια ιδανική μορφή κοινωνίας?

Γενικά δε ξερω, ο σκεπτικισμός μου με έχει μπερδέψει ως προς αυτό το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
.....Οσον αφορά τα τελετουργικά, όσο μπορώ να γνωρίζω, υπήρξαν ιδεολογίες που οι υποστηρικτές τους φορούσαν συγκεκριμμένα ενδύματα, ακολουθούσαν συγκεκριμμένες συνήθειες, είχαν συγκεκριμμένους χαιρετισμούς κλπ. ολα αυτά εμένα τουλάχιστον, μου μοιάζουν κάπως τελετουργικά.

Η ιδεολογία γενικά πάντως δεν προϋποθέτει τελετουργικό. Θέλω να πω, μπορεί να υπάρχει κάποια ιδεολογία με συγκεκριμένο τελετουργικό, σίγουρα όμως υπάρχουν και ιδεολογίες που δεν έχουν κανένα τελετουργικό.
Θρησκεία χωρίς τελετουργικό υπάρχει;


Ίσως λοιπόν δε θα έπρεπε να δούμε τις διαφορές τους και να τις αντιμετωπίσουμε ως δύο διακριτές οντότητες. Αποκλείουμε την περίπτωση να είναι η μια υποσύνολο της άλλης?
Δηλαδή αποκλείεται η θρησκέια να αποτελεί μια ιδεολογία η οποία αφορά τα πιστέυω και τα ιδανικά του ανθρώπου σχετικά με το ζήτημα του θεού και του υπερφυσικού? (Οι "άλλες" ιδεολογίες ασχολούνται απλά με άλλα θέματα, όπως τρόποι διακυβέρνηση και μορφής της κοινωνίας).
Από την άλλη και η θρησκεία εμπεριέχει ιδεολογία. Ποιος θα αρνηθεί ότι ο Χριστιανισμός πρεσβεύει και έναν τρόπο ζωής και μια ιδανική μορφή κοινωνίας?

Το κατά πόσον το μπορεί ένα εμπεριέχεται στο άλλο, ομολογώ το σκέφτηκα κι εγώ. Μια θρησκεία μπορεί να έχει μια συγκεκριμένη ιδεολογία και πολλές φορές μια ιδεολογία σχετίζεται άμεσα με μια συγκεκριμένη θρησκεία.

Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω, νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Η ιδεολογία γενικά πάντως δεν προϋποθέτει τελετουργικό. Θέλω να πω, μπορεί να υπάρχει κάποια ιδεολογία με συγκεκριμένο τελετουργικό, σίγουρα όμως υπάρχουν και ιδεολογίες που δεν έχουν κανένα τελετουργικό.
Θρησκεία χωρίς τελετουργικό υπάρχει;

Σωστή παρατήρηση :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Για μένα η μόνη διαφορά μεταξύ ιδεολογίας και θρησκείας, είναι ότι η θρησκεία προυποθέτει πίστη σε έναν Θεό, τον οποίον πιστεύουν και αναγνωρίζουν ως Θεό ΟΛΟΙ οι πιστοί της συγκεκριμένης θρησκείας, πολύ απλός ο διαχωρισμός. Παράδειγμα : Χριστιανισμός. Αν δεν πιστεύεις ότι ο Χριστός είναι ο αναστάς θεάνθρωπος και ο μόνος Σωτήρας και ότι θα επιστρέψει με την δευτέρα παρουσία δεν θεωρείσαι χριστιανός. Η ιδεολογία αντίθετα δεν έχει καμμία σχέση με υπερβατική πίστη, αν και δεν είναι λίγοι οι απογοητευμένοι κομμουνιστές που ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό (πολύ συχνό φαινόμενο). Σ'αυτές τις περιπτώσεις μιλάμε για την φρουδική υπεραναπλήρωση. Ούτε θεωρείται θρησκεία οτιδήποτε δέχεται στους κόλπους του πιστούς διαφορετικών πίστεων (μουσουλμάνους, βουδιστές, χριστιανούς, ιουδαιστές κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
:hmm::hmm:

Ως προς τα αποτελεσματα στον ανθρωπο??? Δεν εχουν καμια διαφορα... Κακα τα ψεμματα... Μετα απο ενα σημειο και οι ιδεολογιες απαιτουν τυφλη υποταγη στα ιδανικα της(αν και ναι εχει μικρα περιθωρια τροποποησης), οπως ακριβως και η θρησκεια...

Χρησιμοποιει καθε ειδους μεσο για την διαδοση, εδραιωση και εξαπλωση της... Οπως ακριβως και η θρησκεια...

Υποσχεται συνηθως κατι αβεβαιο και ουτοπικο... Οπως ακριβως και η θρησκεια...

Σε οδηγει στον φανατισμο, με οποια επακολουθα... Οπως ακριβως και η θρησκεια...

Η μονη διαφορα ειναι πως οτι κανεις για μια ιδεολογια, ειναι για να κανεις καλο αποκλειστικα στους ανθρωπους, ενω με την θρησκεια προσπαθεις να διαδοσεις την "Αληθεια"...

Και ναι... Η θρησκεια απαιτει την αυθαιρετη πιστη σ' εναν παντοδυναμο ή τουλαχιστον ανωτερο ον...

Υγ. Οσο επικινδυνη θεωρω μια θρησκεια... Αλλο τοσο επικινδυνη θεωρω και μια ιδεολογια... Οσο ο κοσμος τις ακολουθει ακριτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blue Dog

Νεοφερμένος

Η Blue Dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Η ιδεολογία τί από τα 3 δεν έχει;
Δεν υποσχεται κάτι;
Δεν πρέπει να πιστεύεις σε αυτήν;
Δεν γίνεται προσπάθεια να "προσυλιτιστεί" κόσμος σε αυτήν;
Δεν ξέρω ...νομίζω ότι και η ιδεολογία βασίζεται σε αυτά.
Θέλω να πω, καλός μεν ο ορισμός ...η διαφορά όμως που είναι;
Πρεπει να πιστευεις σε μια ιδεολογια; Νομιζα πως υποθυψη για την ενταξη σε καποια ιδεολογια αποτελει (σε ιδανικες καταστασεις.. :P) η πειθω με λογικα επιχειρηματα που αυτη παρεχει, ενω αντιθετα η αποδοχη της υπαρξης ενος ασυλληπτου με τις αισθησεις και τη λογικη οντος εναποκειται στην καλη θεληση του υποκειμενου, οχι σε ορθολογιστικα κριτητρια..

Αν επιλέξει κάποιος να διαμορφώσει διαφορετικά μία θρησκεία θα κλιθεί αιρετικός...:hmm:
Οχι αν αυτος ο καποιος ειναι ο αποστολος Παυλος, ο Χριστος, ο Βουδας, ο Μωαμεθ, οι εκκλησιαστικες Συνοδοι και εν γενει το συνολο των χρισμενων και κοινωνικα αποδεκτων ως ''δοχειων'' της Αυτου χαρης, σωστα;;)
Δεν υπαρχει τιποτα το θεικο ή το αληθινο στις ανθρωπινες δοξασιες περι θεων και υπερφυσικων οντοτητων εφοσον αυτες (αν υπαρχουν) δεν εχουν βοηθησει τους πιστους τους να λαβουν μια εικονα της υπαρξης τους. Ενι λογω, ο τροπος που σκεφτομαστε για το θειο ειναι τοσο αβασιμος που ευκολα (ενταξει, ισως με αρκετα τσαλιμια:P..) τροποποιειται απο εμας τους ιδιους.


Ιδιαίτερα στην εποχή της ανεξιθρησκίας, και σε πιο εξελιγμένες χώρες, η ατομική επιλογή του καθενός βασίζεται πολλές φορές σε λογικά κριτήρια.
Δηλαδη, προτιμω το ρυζι απο τα ποταμια και τους κηπους, αρα γινομαι μωαμεθανος;:P Ακομα κι ετσι, αυτο δεν καθιστα τη θρησκεια ορθολογιστικο τροπο σκεψης!

Ως προς τα αποτελεσματα στον ανθρωπο??? Δεν εχουν καμια διαφορα... Κακα τα ψεμματα... Μετα απο ενα σημειο και οι ιδεολογιες απαιτουν τυφλη υποταγη στα ιδανικα της(αν και ναι εχει μικρα περιθωρια τροποποησης), οπως ακριβως και η θρησκεια...Χρησιμοποιει καθε ειδους μεσο για την διαδοση, εδραιωση και εξαπλωση της... Οπως ακριβως και η θρησκεια...Υποσχεται συνηθως κατι αβεβαιο και ουτοπικο... Οπως ακριβως και η θρησκεια...Σε οδηγει στον φανατισμο, με οποια επακολουθα... Οπως ακριβως και η θρησκεια...Η μονη διαφορα ειναι πως οτι κανεις για μια ιδεολογια, ειναι για να κανεις καλο αποκλειστικα στους ανθρωπους, ενω με την θρησκεια προσπαθεις να διαδοσεις την "Αληθεια"...Και ναι... Η θρησκεια απαιτει την αυθαιρετη πιστη σ' εναν παντοδυναμο ή τουλαχιστον ανωτερο ον...
Υγ. Οσο επικινδυνη θεωρω μια θρησκεια... Αλλο τοσο επικινδυνη θεωρω και μια ιδεολογια... Οσο ο κοσμος τις ακολουθει ακριτα...
Ισως ειναι προτιμοτερο να αναζητα κανεις τις προυποθεσεις υπαρξης της ιδεολογιας και της θρησκειας και οχι να στεκεται στα επικτητα χαρακτηριστικα τους προκειμενου να φτασουμε σε πληρεις ορισμους. Στο ποστ σου δεχεσαι πως η ιδεολογια, παρολη τη λογικη που ενυπαρχει στη φυση της καταληγει ως επι το πλειστον οταν ερχεται σε επαφη με τις ανθρωπινες κοινωνιες θρησκεια. Αυτο ομως δεν αποτελει ιδιο της ιδεολογιας αλλα της ανθρωπινης φυσης (δεν ειναι του παροντος να αναλωθουμε σε σκεψεις περι της κουρασης που επιφερει η πολλη σκεψη:)..) Το κατα ποσο οι υποσχεσεις της ιδεολογιας ειναι εξ ορισμου ουτοπικες παραειναι ριψοκινδυνο για γενικευση, ωναια η δημοκρατια και ο κοινοβουλευτισμος, ή τουλαχιστον μεγαλυτερη η λυσιτελεια τους απο αυτη της φεουδαρχιας και της μοναρχιας, οσο ψυδνες κι αν ηταν οι υποσχεσεις τους οσο ακομα ειχαν απαλα νυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ισως ειναι προτιμοτερο να αναζητα κανεις τις προυποθεσεις υπαρξης της ιδεολογιας και της θρησκειας και οχι να στεκεται στα επικτητα χαρακτηριστικα τους προκειμενου να φτασουμε σε πληρεις ορισμους. Στο ποστ σου δεχεσαι πως η ιδεολογια, παρολη τη λογικη που ενυπαρχει στη φυση της καταληγει ως επι το πλειστον οταν ερχεται σε επαφη με τις ανθρωπινες κοινωνιες θρησκεια. Αυτο ομως δεν αποτελει ιδιο της ιδεολογιας αλλα της ανθρωπινης φυσης (δεν ειναι του παροντος να αναλωθουμε σε σκεψεις περι της κουρασης που επιφερει η πολλη σκεψη:)..) Το κατα ποσο οι υποσχεσεις της ιδεολογιας ειναι εξ ορισμου ουτοπικες παραειναι ριψοκινδυνο για γενικευση, ωναια η δημοκρατια και ο κοινοβουλευτισμος, ή τουλαχιστον μεγαλυτερη η λυσιτελεια τους απο αυτη της φεουδαρχιας και της μοναρχιας, οσο ψυδνες κι αν ηταν οι υποσχεσεις τους οσο ακομα ειχαν απαλα νυχια!

Συγνωμη μα κι η ανθρωπινη φυση δεν αποτελει μια πρωταρχικη αιτια της δημιουργιας ιδεολογιων???

Κι επισης μην ξεχναμε οτι τα περισσοτερα πραγματα κρινονται εκ του αποτελεσματος... Κι οχι απο την αιτια τους...

Ριψοκινδυνο για γενικευση??? Ουτε καν... Ποια ιδεολογια εφαρμοστηκε κατα γραμμα κι ειχε ακριβως τα αποτελεσματα που υποτιθεται πως θα ειχε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blue Dog

Νεοφερμένος

Η Blue Dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Συγνωμη μα κι η ανθρωπινη φυση δεν αποτελει μια πρωταρχικη αιτια της δημιουργιας ιδεολογιων???
Κι επισης μην ξεχναμε οτι τα περισσοτερα πραγματα κρινονται εκ του αποτελεσματος... Κι οχι απο την αιτια τους...
Ριψοκινδυνο για γενικευση??? Ουτε καν... Ποια ιδεολογια εφαρμοστηκε κατα γραμμα κι ειχε ακριβως τα αποτελεσματα που υποτιθεται πως θα ειχε???
Κατ΄αρχην δεν αναφερθηκα σε αιτιες μα σε προυποθεσεις υπαρξης. Επειτα, το οτι η ανθρωπινη φυση αποτελει αιτια δημιουργιας ιδεολογιων δε συνεπαγεται οτι τα χαρακτηριστικα αυτης θα ειναι και συμφυτα χαρακτηριστικα των τελευταιων, με αλλα λογια σιγουρα η μοιρα της τυφλης υποταγης δεν ειναι φυκτη για μεγαλη μεριδα ιδεολογιων παρ' ολ' αυτα η τελευταια δεν αποτελει θεμερο στοιχειο των πρωτων.. Η καταληξη αφηνει ητιλα σημαδια στην πορεια και αυτο το λογο υπαρξης ακομα, ομως καθως αυτη δεν ειναι ιδια σε καθε περιπτωση (προσοχη, ακομη κι αν προεκυπτε κατι τετοιο απο τη μεχρι τωρα ανθρωπινη γνωση, δεν υπαρχουν στερρες αποδειξεις περι της συνεχισεως του στο εξης.. η εξαιρεση μπορει να μην εχει ερθει απλα) η γενικευση σου ειναι πραγματι ριψοκινδυνη. Τελος, θα μπορουσε κανεις να ισχυριστει πως η κατα γραμμα εφαρμογη μιας ιδεολογιας ειναι το ιδιο απιαστη με τα τελεια καλουπια της καθε οντοτητας που ελεγε ενας αρχαιος παππουλης, ετσι η ψιθη των ακριβως αποτελεσματων δεν καταρριπτει τη λογικη φυση της ιδεολογιας, απλα επιβεβαιωνει το αληθες της ατελειας που ενυπαρχει στα των ανθρωπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top