Γυναίκες και άνδρες στα 30

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Οι άντρες των 30 που κοιτούν τα κοριτσάκια των 20 για μένα είναι ανώριμοι και δεν ψάχνουν για σοβαρή σχέση παρά μόνο για κάτι επιπόλαιο. Οπότε το να κατατάσσονταο μόνοι τους σε αυτήν την κατηγορία με βοηθάει απίστευτα να μην τους ρίχνω ούτε πρώτη ματιά.

Αυτή η απάντηση δεν ξέρω τι από τα 2 μου προκαλεί πιό πολύ:

α) Την ανάγκη για άγνοια του πόστ

β) Την ανάγκη για εξωτερίκευση της δυσαρέσκειάς μου.


Για να απαντάω, μάλλον το (β) μου προκαλεί, αν και δυσανασχετώ που δεν μπορώ να πω τα πράγματα όπως θέλω. Θα επιστρατεύσω το όποιο χιούμορ μου και θα πω τα εξής:

1) Δεν μπορείς να μην "τους ρίξεις ούτε πρώτη ματιά" γιατί για να γνωρίσεις κάποιον με τον κλασσικό τρόπο, πρέπει να τον κοιτάξεις, εκτός φυσικά και αν μιλάμε για κατ' αποκλειστικότητα εύρεση συντρόφου μέσω forum/chat/facebook/msn/ταχυδρομείου (τα γνωστά pen-pals) κλπ.

2) Οι ολοκληρωτικές απόψεις που "μαλακοποιούν" όλους τους άντρες ή "ξεκωλίζουν" όλες τις γυναίκες μιας συγκεκριμένης κατηγορίας ή όχι, μου προκαλούν δυσανεξία και αναστροφή του στομάχου και του εντέρου ως το δωδεκαδάχτυλον. Η σκωληκοειδής απόφυση εξαιρείται για λόγους ντεκόρ. Μου δημιουργούν δε την εντύπωση ότι ο εκφραστής τους έχει πληγωθεί τόσο πολύ από την απόρριψη εξ αυτών, που επιλέγει αντί να αντιμετωπίσει τα μειονεκτήματα στοχευμένων ατόμων που φταίνε, να γενικεύσει για όλους/ες και ύστερα να βουλιάξει το κεφάλι του ωσαν τη στρουθοκάμηλο στην άμμο για να γλυτώσει.

Ξέρεις τι λέω όμως για τον στρουθοκαμηλισμό; Μπορεί να μη βλέπεις πια τα προβλήματα που έρχονται στο διάβα μπροστά σου, αλλά δε βλέπεις και τους 10 χιλιάδες βεδουίνους που τρέχουν ξωπίσω σου να σε φτάσουν για να σε μαστιγώσουν για όσα εκφράζεις.

Σε πολύ απλά ελληνικά, δε μπορείς να λες τέτοια πράγματα και ύστερα να νίπτεις τας χείρας σου. Κάποτε θα ρθεί η μέρα που η τράπεζα της ζωής θα σου ζητήσει να καλύψεις αυτές τις επιταγές χολής που εκδίδεις...


Είναι γνωστό το πώς οι άντρες κατηγοριοποιούν τις γυναίκες (για σχέση, για π..., για φίλη κλπ κλπ). Εγώ επιλέγω να ανήκω σε μια συγκεκριμένη κατηγορία.;)

Την κατηγορία που κατηγορεί τους πάντες; Εξού και η λέξη κατηγορία, διότι κατηγορεί! (Εξ επίτηδες κάνω λεξιπλασίες αλα Φατσέας από το Κολοκοτρωνίτσι):wall::wall:

Πολύ σωστά τα λες. Απλά εγώ πήρα σαν δεδομένο οτι κάποιος τριαντάρης ψάχνει μόνο 20 άρα, και σε αυτό απάντησα.;)

Ποτέ μην παίρνεις κάτι στον κόσμο ως δεδομένο. Δεν μπορεί όλος ο κόσμος να σε πάρει εσένα ως δεδομένη, οπότε σίγουρα υπάρχει τουλάχιστον ένας άνθρωπος που θα σε εκτιμήσει. Αν εσύ όμως με τις εκφράσεις σου μπορέσεις και πάρεις όλο τον κόσμο ως δεδομένον (όπως και κάνεις) χτίζεις τέτοια τείχη γύρω σου που δεν αφήνεις στα σίγουρα πλέον κανέναν να σε εκτιμήσει.

Θα καταλήξεις να είσαι σα τη Βόρεια Κορέα που χτίζει σύνορα σε κάθε πράγμα, και στην ουσία όλος ο κόσμος ζει και μια χαρά χωρίς αυτήν ενω εντός των συνόρων της οι άνθρωποί της πεινάνε. Είναι αυτή αποκομμένη από τον κόσμο, όχι ο κόσμος από αυτήν. Εξαρτάται τι βλέπουμε ως κέντρο του κόσμου λοιπόν, και όταν βάζουμε σ' αυτή τη θέση τον εαυτό μας, βράστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, ήμουν πολύ υπερβολική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Underwater, δε μίλησα για εμπειρία και το τόνισα μάλιστα, μίλησα για ωριμότητα. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας να λέει όσο πιο πολλές εμπειρίες, τόσο περισσότερη ωριμότητα, απ' ό,τι ξέρω. Αν πάρεις ένα βλάκα και τον πας στο Χάρβαρντ δε σημαίνει ότι θα γίνει έξυπνος. Όλα έχουν να κάνουν με τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου... Το γεγονός ότι τελείωσα το σχολείο πέρυσι δε με καθιστά ανήμπορη να "σταθώ" σε μια πολιτική συζήτηση ή να ξέρω τον Γκοντάρ. Η πνευματική καλλιέργεια ΔΕ συμβαδίζει με την ηλικία κι είναι απαραίτητο στοιχείο για ουσιαστική επικοινωνία με τους άλλους.
Όσο για την εμφάνιση εγώ δεν ξέρω και πολλές 35άρες γκομενάρες, καμία θα έλεγα, και οι περισσότερες μου κάνουν για θείτσες (στην Ελλάδα). Σαφώς και δε σημαίνει ότι μια γυναίκα μετά τα 30 γεμίζει ρυτίδες κτλ αλλά δεν έχει και τη σφρυγιλότητα που είχε στα 20. Γενικά μια "καλοφτιαγμένη" γυναίκα στα 30 όπως και να το κάνεις δεν είναι το ίδιο με μια της ίδιας κλάσης που είναι στα 20 της. Άλλο άμα ζυγίζει 90 κιλά :P
Όμως εννοείται πως η εμφάνιση δεν αρκεί για να κρατήσει μια σχέση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γενικά μια "καλοφτιαγμένη" γυναίκα στα 30 όπως και να το κάνεις δεν είναι το ίδιο με μια της ίδιας κλάσης που είναι στα 20 της.
όχι δεν είναι. και...ευτυχώς. :)
Παρόλαυτά, αν και σου ... αναγνωρίζω το ελαφρυντικό της ηλικίας, που για τη δική μου κοσμοθεωρία, δεν θα ήθελα να σκέφτεσαι αλλιώς, με βάζεις σε πειρασμό να σου στείλω links από τις φωτογραφίες των φίλων μου (γεννημένες το '80 και το '81 στην πλειοψηφία τους) από facebook και αν δεις καμιά "θείτσα" έλα να μου τη δείξεις κι εμένα :P.

Θυμάμαι κάποια στιγμή μιλούσαμε με έναν συμφορουμίτη στο μσν, για κάποια κοινή γνωστή [που τώρα είναι λίγο μεγαλύτερη από σένα], την οποία προσωπικά θεωρώ κουκλίτσα και μου είχε κάνει εντύπωση η απάντησή του στο σχόλιο μου ότι "η τάδε είναι πραγματικά πανέμορφη!". Η απάντησή του ήταν "ναι, όμορφη κοπελίτσα είναι πράγματι, αλλά ρε γμτ είναι... κοριτσάκι. Δεν μπορώ να τη δω -ακόμα- ως γυναίκα". Και ο εν λόγω ήταν πιο μικρός από μένα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι δυνατόν να συγκρίνεις (κατά μέσο όρο πάντα και όχι για εξαιρέσεις) ούτε τις εμπειρίες, ούτε τη ...χάρη μιας 20αρας και μιας 30αρας. Η 20αρα, ναι, έχει μια 'δροσιά' στην εμφάνιση που όχι 10 χρόνια μετα είναι αδύνατον να την έχει διατηρήσει. Από την άλλη μια 30άρα έχει μια "γυναικεία" γοήτεια που καμιά τυπική 20άρα δεν μπορεί να τη "πετύχει" όσα .. λάγνα βλέμματα και να δουλεψει με τις ώρες μπροστά στον καθρέφτη της.

Κάθε ηλικία έχει τη χάρη της. Και κάθε ηλικία έχει τους δικούς της "στόχους", σκοπούς και "target group". Mix and match σαφώς και μπορεί να γίνει και να γίνει και πετυχημένα.
Από την άλλη το να μηδενίζουμε και να λέμε οι μεν "όλα τα 20χρονα είναι ανώριμα κοριτσάκια" ή οι δε "οι 30αρες μοιάζουν με θείτσες" μου ακούγεται κάπως υπερβολή.
Ναι... οι 30αρες είναι πολύ πιο "θείτσες" από τις 20αρες και οι 20αρες πολύ πιο "ανώριμα" από τις 30αρες. Και..καλώς είναι, αν θες τη γνώμη μου. Απλώς μη φτάνουμε σε υπερβολές και απολυτότητες.
Γνώμη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Underwater, δε μίλησα για εμπειρία και το τόνισα μάλιστα, μίλησα για ωριμότητα. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας να λέει όσο πιο πολλές εμπειρίες, τόσο περισσότερη ωριμότητα, απ' ό,τι ξέρω. Αν πάρεις ένα βλάκα και τον πας στο Χάρβαρντ δε σημαίνει ότι θα γίνει έξυπνος. Όλα έχουν να κάνουν με τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου... Το γεγονός ότι τελείωσα το σχολείο πέρυσι δε με καθιστά ανήμπορη να "σταθώ" σε μια πολιτική συζήτηση ή να ξέρω τον Γκοντάρ. Η πνευματική καλλιέργεια ΔΕ συμβαδίζει με την ηλικία κι είναι απαραίτητο στοιχείο για ουσιαστική επικοινωνία με τους άλλους.
Και εγώ δεν μίλησα για εξυπνάδα. Και θα επαναλάβω για 3η φορά (και θα γίνω κουραστική) ότι μιλάω για νορμάλ ανθρώπους. Δεν μιλάω για 20χρονες μέλη της Mensa, ούτε για 30χρονες σαν εκείνες που βρίσκεις στο χωριό μου κοντά στην Δημητσάνα που έχουν 5 παιδιά και δουλεύουν στα χωράφια και δεν έχουν τελειώσει το σχολείο. Οι συγκεκριμένες όντως μοιάζουν με θειες και θυμάμαι ότι όταν ήμουν 14-15 μπορούσα να σταθώ πολύ καλύτερα σε συζήτηση σε σχέση με εκείνες. Αλλά δε νομίζω ότι είναι ο μέσος όρος.

Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι οι εμπειρίες είναι πολύ σημαντικές για το χτίσιμο της προσωπικότητας, αλλά και της πνευματικής καλλιέργειας που αναφέρεις. Μπορεί κάποιο 20χρονο παιδί να είναι έξυπνο, να έχει ψαχτεί, να ακούει καλή μουσική, να διαβάζει πολλά βιβλία, να έχει άποψη, να πηγαίνει σε ενδιαφέροντα μαγαζιά. Για ποιό λόγο το κάνει; Για να μαζέψει εμπειρίες προσπαθώντας να καλλιεργηθεί και να αισθανθεί όλο και πιο ολοκληρωμένο άτομο. Επομένως είναι ευνόητο ότι κάποιος άνθρωπος 10 χρόνια μεγαλύτερος θα τα έχει κάνει όλα εκείνα στο πολλαπλάσιο, εκτός κι αν θεωρήσουμε ότι στα 25 γερνάς και συμβιβάζεσαι.

Επίσης, να επαναλάβω ότι δεν κατηγορώ τις σχέσεις με μεγάλες διαφορές ηλικίας, επειδή ο τρόπος που μου απάντησες φάνηκε να διαφανεί κάτι τέτοιο. Αλλά όταν βλέπω μανιέρες (35ρηδες που τα φτιάχνουν συνέχεια με 20ρες ή κοπέλες που όλες τους οι σχέσεις ήταν 10+ χρόνια μεγαλύτερες) προβληματίζομαι. Και πάλι δεν θα κατηγορήσω. Η μόνη περίπτωση που θα κατηγορήσω είναι όταν ο "μεγάλος" προσπαθεί να χειριστεί την μικρή (δεν είναι σπάνιο), αλλά και όταν η πιτσιρίκα καταδέχεται να της πληρώνει όλα της τα έξοδα ο σύντροφός της και εν γένει βολεύεται.
Όσο για την εμφάνιση εγώ δεν ξέρω και πολλές 35άρες γκομενάρες, καμία θα έλεγα, και οι περισσότερες μου κάνουν για θείτσες (στην Ελλάδα). Σαφώς και δε σημαίνει ότι μια γυναίκα μετά τα 30 γεμίζει ρυτίδες κτλ αλλά δεν έχει και τη σφρυγιλότητα που είχε στα 20. Γενικά μια "καλοφτιαγμένη" γυναίκα στα 30 όπως και να το κάνεις δεν είναι το ίδιο με μια της ίδιας κλάσης που είναι στα 20 της. Άλλο άμα ζυγίζει 90 κιλά :P
Όμως εννοείται πως η εμφάνιση δεν αρκεί για να κρατήσει μια σχέση
Μου κάνει πολύ εντύπωση το παραπάνω. Πιθανώς να σχετίζεται με τους κύκλους που κινείσαι. Ίσα-ίσα που οι γυναίκες με την πλύση εγκεφάλου που έχουν φάει για την σημασία του να δείχνουν όμορφες και νέες, έχουν κατορθώσει να παραμένουν όμορφες και θελκτικές για πολύ περισσότερα χρόνια. Το βλέπω από τις περισσότερες φίλες/γνωστές μου (συνομήλικες και μεγαλύτερες) που κατά βάση είναι το ίδιο ωραίες με 10 χρόνια πριν ή ακόμα περισσότερο. Κάτι που ισχύει και για πολλούς άντρες βέβαια (αν και καθώς το σκέφτομαι αναλογιζόμενη τους συμμαθητές μου βλέπω ότι πολλοί αφέθηκαν και μοιάζουν με 35ρηδες, κάτι που δεν ισχύει για τις κοπέλες. Υπάρχουν βέβαια και παιδιά που παραμένουν κούκλοι και πιο "άντρες" από την εικόνα που είχαν στα 20 τους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
split
άγουρες vs σιτεμένες​
:popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
προσφατα ειχα εκανα συζητηση με μια φιλη μου η οποια υποστηριζε πως ειναι πολυ δυσκολο για μια γυναικα στα 30 να κανει σχεση καθως οι αντρες σ αυτη την ηλικια προτιμουν τις νεοτερες στα 19-20+. αυτη λεει οτι το εχει παρατηρησει απο την αδερφη της και τις φιλες της που ειναι σ αυτη την ηλικια. υπαρχει οντως μοναξια στο γυναικειο πληθυσμο σ αυτες τις ηλικιες? και οι αντρες οντως το κανουν αυτο? τι λετε? και γενικοτερα τι αλλαζει στην κοσμοθεωρια των σχεσεων οταν κανεις μπαινει στα 30?


Δεν εχω διαβασει κανενα αλλο ποστ μετα απο αυτο, γιατι ειλικρινα μου προκαλεσε πολυ γελιο...συγγνωμη κιολας...:redface:
Οι 30αρες και πλας φιλες μου παντως στη λεξη "μοναξια", θα σου απαντουσαν "τι ειναι αυτο?"...

Και θελει να μας δλδ η φιλη σου οτι η αδερφη της και οι φιλες οταν βρισκονταν στη δεκαετια των 20 δεν ενοιωθαν μοναξια και την ενοιωσαν στα 30? Στα 20+ επεφταν πτωματα οι ανδρες στα ποδια τους και στα 30+ δε βρισκουν ανδρα?!
Να με συγχωρεις...αλλα αυτο απλα, μοδατα και νεανικα "ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ".


Θα επανελθω αφου διαβασω και τις επομενες αναρτησεις μετα απο αυτην της φιλης μας ciela :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Θα επανελθω
Πριν επανέλθεις :worry:

Και θελει να μας (πει) δλδ η φιλη σου οτι Στα 20+ επεφταν πτωματα οι ανδρες στα ποδια τους και στα 30+ δε βρισκουν ανδρα?!
Όχι δεν θέλει να πει τίποτα από αυτά, εσύ τα λες επιβεβαιώνοντας την θεωρία*** μου πως "καταλαβαίνουμε ότι θέλουμε" :D

Το "είναι δύσκολο να κάνει σχέση" σημαίνει .... ναι μεν, αλλά όχι χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια!
Το "οι άντρες προτιμούν" σημαίνει.....όταν έχουν περιθώριο επιλογης!

Πάντως επ΄ουδενί σημαίνουν ....δεν βρίσκω άνδρα και πέφτουν πτώματα οι άνδρες, αντίστοιχα! Αυτές είναι δικές σου ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ και παραπλανητικές ερμηνείες!

***Φαινομενικά, όλοι σχεδόν μοιάζουμε να αντιλαμβανόμαστε, αλλά στην πραγματικότητα, αυτό που προσπίπτει στις αισθήσεις μας, είναι συνήθως εκείνο που.... "θέλουμε" να καταλάβουμε!
_daemon_ (από τα off topic)​

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η λεξη "μοναξια" καλε μου τι ακριβως σημαινει? :confused:
Το "πολυ δυσκολο" επισης τι?
Για πες μας εσυ που τα καταλαβαινεις ολα...:worry:
Διοτι φροντισες το ποσοτικο να το αφησεις κατα μερος...σμαρτας!:P

Δηλαδη τι ακριβως συνεβαινε σε σχεση με τους γκομενους στα 20+ στην αδερφη και στις φιλες και τι πλεον στα 30+ ?

Και δε χρειαζεται να αναφερθω σε κατι αλλο...με καλυψαν η Αντερ και η Ρες...

Απλα οταν θελετε να κανετε τετοιου ειδους συγκρισεις, ας ειστε και πιο συγκεκριμενοι.
Τουτεστιν...ο λογος που θελω να εχω γκομενο παιζει ρολο. Ψαχνω γκομενο α. για σχεση, β. πηδημα ή γ. ψαχνω γκομενο για γαμο?
Και μετα καντε τα κουμαντα σας...:)





***Φαινομενικά, όλοι σχεδόν μοιάζουμε να αντιλαμβανόμαστε, αλλά στην πραγματικότητα, αυτό που προσπίπτει στις αισθήσεις μας, είναι συνήθως εκείνο που.... "θέλουμε" να καταλάβουμε!


.

Παραπλανητικη, αυθαιρετη και χωρις αντικρισμα η θεωρια σου εν προκειμενω...:)
Να με συγχωρεις παππου, ε? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

analh

Νεοφερμένος

Ο analh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γι'αυτό το θέμα δεν μπορώ παρά να παραθέσω ένα απόσπασμα από το έργο του Ablert Camus από το "Ο Μύθος του Σισύφου"


'Ολες τις μέρες μια άφεγγης ζωής ο χρόνος μας ανέχεται. Έρχεται όμως πάντα η στιγμή που πρέπει να τον ανεχτούμε και να τον υπομείνουμε εμείς. Ζούμε με το μέλλον: "αύριο", "αργότερα", "όταν σου δοθεί μια ευκαιρία", "με τον καιρό θα καταλάβεις". Αυτές οι ανακολουθίες είναι περίεργες αφού πεθάνουμε. Αλλά φτάνει η μέρα που ο άνθρωπος διαπιστώνει ότι είναι τριάντα χρονών. Επιβεβαιώνει έτσι τη νιότη του. Την ίδια όμως στιγμή συγκρίνει τον εαυτό του με το χρόνο. Παίρνει μια θέση μέσα σ'αυτόν. Αναγνωρίζει πως βρίσκεται σε μια κρίσιμη στιγμή και παραδέχεται πως έχει χρέος να την περάσει. Ανήκει στο χρόνο και τρομοκρατημένος βλέπει στο χρόνο το χειρότερο εχθρό του. Αύριο, επιθυμούσε το αύριο, τη στιγμή που έπρεπε να μην τον ήθελε μ' όλο του το είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Λυσσάξ΄τε κορίτσια!

Γυναίκες και άνδρες στα 30. Σα να λέμε γυναίκες και άνδρες στα 20 στα 10 κοκ.
Δυσκολευόμουν ακόμα και στα 20 μου να βγάλω έναν κανόνα για το πως ήταν οι συνομήλικοί μου, σε τι διέφεραν τα κορίτσια από τα αγόρια κι εκεί που κάπου πήγαινε να ξεκαθαρίσει το πράγμα, κάποιον/α θα γνώριζα που θα ανέτρεπε τις ταμπέλες που προσπαθούσα να βάλω στους ανθρώπους, καθώς ήμανε μικρό και δε γνώριζα ότι οι άνθρωποι είναι περίεργοι και πολλές φορές δεν είναι το φύλο εκείνο που καθορίζει συγκεκριμένες συμπεριφορές μα ούτε και η ηλικία.

Έχω γνωρίσει 30άρα μες την απελπισία να μετράει τις μέρες μέχρι την εμμηνόπαυση και να αναρωτιέται πότε θα γίνει μάνα
Έχω γνωρίσει 30άρα περπατημένη "στο ΄να χέρι το τσιγάρο στ΄άλλο χέρι το μπεγλέρι" μη σας πω και του "αγοριού απέναντι" και όχι δεν ήταν η Μαίρη Χρονοπούλου.
Έχω γνωρίσει 30άρη που πετάει από κανάρα σε κανάρα -θαρρώ τον λέγανε Χρηστάκη- και οι μικρούλες που "σιχαίνεται" η Neraida ήταν η αδυναμία του.
Έχω γνωρίσει όμως και 30άρη μόνο ψάχνει -και όχι δεν ήταν αγρότης- να ψάχνει γυναίκα για γάμο, να ονειρεύεται παιδιά και γατιά και να έχει γίνει αυτό ένα βάσανο που τον τρώει.


So???
Είμαι 25 και βιάζομαι να φτάσω τα 30! Τότε δε λένε ότι χτυπάς κάτι τρελά τεκνά;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Να με συγχωρεις παππου, ε? :redface:
Σχωρεμένη !!!!! Μου επιτρέπεις τώρα να χαμογελάσω...?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Είμαι 25 και βιάζομαι να φτάσω τα 30! Τότε δε λένε ότι χτυπάς κάτι τρελά τεκνά;:P
Ναι :P.
Αλλά και τα 29 και κάτι ψιλά δεν είναι άσχημα για την περίπτωση :P:P:P:P

γιατι υπαρχει και η αποψη οτι οι 30αρες(και οι ανδρες 30αρηδες σε ενα βαθμο) κανουν λιγοτερο ευκολα παραχωρησεις και προσαρμοζονται πιο δυσκολα σε συμβιωση και γαμο..
ποσο ισχυει αυτο?
το ξέχασα αυτό :redface:

Καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά είναι λίγο διαφορετική κατηγορία. Δλδ, δεν υπάρχει "ναι-όχι" απάντηση. Κρίνοντας από εμένα και το περίγυρο μου, αυτό που μπορώ να σου πω στο θέμα είναι ότι με τα χρόνια μπαίνουν κάποιες αδρές γραμμές σχετικά με τα όρια, που σε πιο μικρή ηλικία δεν ήταν τόσο σαφείς ή μεταβάλλονταν μέρα με τη μέρα.
ΑΥτό που θέλω να πω είναι ότι είναι πιο ...σαφές που μπαίνει το "όχι", το "αυτό δεν μπορώ/θέλω να το αλλάξω στη ζωή μου/καθημερινότητά μου" που παλαιότερα δεν ήταν τόσο..σταθερό. Υπό αυτή την έννοια, ναι είναι λίγο πιο δύσκολη η συμβίωση γιατί δεν μιλάμε για "ευπλαστους" ανθρώπους που μπορούν να μετακινήσουν 'εύκολα' αυτές τις γραμμές, αλλά για ανθρώπους με τρόπον τινά "παγιωμένες" απόψεις σε κάποια πράγματα.

Από την άλλη όμως, ακριβώς επειδή τα όρια έχουν κατά κάποιο τρόπο μπει, είναι πιο εύκολο να "ξεφορτωθείς" υπερβολές, να υποχωρήσεις σε λιγότερο σημαντικά [μιας και είναι πλέον οριοθετημένα] και να αντιληφθείς ότι και ο απέναντί σου έχει αντίστοιχα τη δική του κοσμοθεωρία και επομένως να βάλεις "νερό στο κρασί σου" για να συναντηθείτε κάπου στη μέση.

Σημαντικό είναι επίσης (ειδικά σε περιπτώσεις παντρεμένων με ... πεθερές :P) ότι τα ...διπλωματικά skills έχουν αναπτυχθεί σημαντικά και έτσι πολλά πράγματα μπορούν να λυθούν χωρίς ανώφελες και ανούσιες συρράξεις :P
-------
Όλα τα παραπάνω προφανώς είναι απόρροια δικών μου βιωμάτων και απόψεων όπως έχουν διαμορφωρθεί κατά τη διάρκεια της "σίτεψής" μου [:P] βασισμένα σε πληροφορίες από τη δική μου ζωή και των ανθρώπων που βρίσκονται γύρω μου τα τελευταία 10+ χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
και οι μικρούλες που "σιχαίνεται" η Neraida ήταν η αδυναμία του.


Ουπςςςς! Μι?!??!:eek:
Αυτο εγω ποτε το ειπα?!:confused::worry:

Σορρυ, αλλα θα ηταν γελοιο να σιχαινομουν μια ηλικια στην οποια ημουν και περασα μαλιστα ιδιατερως καλα...!

π.σ Χμμμμ για τις σημερινες 25αρες δε θεωρουνται τεκνα τα 18χρονα ή 20χρονα αγορια? Για μενα παντως τοτε ηταν...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.



Ουπςςςς! Μι?!??!:eek:
Αυτο εγω ποτε το ειπα?!:confused::worry:

Σορρυ, αλλα θα ηταν γελοιο να σιχαινομουν μια ηλικια στην οποια ημουν και περασα μαλιστα ιδιατερως καλα...!

π.σ Χμμμμ για τις σημερινες 25αρες δε θεωρουνται τεκνα τα 18χρονα ή 20χρονα αγορια? Για μενα παντως τοτε ηταν...



Χαλαρουίτα μανδάμ. Αστειευόμουν και ήταν ολοφάνερο από την πρώτη κιόλας πρόταση.

Από το πρώτο ποστ δε συζητιέται τίποτα άλλο εκτός από το πόσους γκόμενους χτυπάει μια 30άρα, το πόσα πιπινάκια μπορεί να ρίξει ένας 30άρης, λες και δεν υπάρχει τίποτα άλλο να απασχολεί τον/την σημερινή τριαντάρη/α ή λες και δεν υπάρχουν άλλες διαφορές ή ομοιότητες μεταξύ των ανδρών και γυναικών της ίδιας ηλικίας.

"Ναι, μετράω ακόμα κι ας είμαι 30άρης/α"
Χαλαρώστε δεν είστε 50.




πς Και πάλι έκανα πλάκα. Αλλά αφού ρωτάς στη δική μου ηλικία των 25+ τα 18χρονά όχι δεν είναι τεκνά (με το νόημα που παίρνει αυτή η λέξη), είναι παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χαλαρουίτα μανδάμ. Αστειευόμουν και ήταν ολοφάνερο από την πρώτη κιόλας πρόταση.

Από το πρώτο ποστ δε συζητιέται τίποτα άλλο εκτός από το πόσους γκόμενους χτυπάει μια 30άρα, το πόσα πιπινάκια μπορεί να ρίξει ένας 30άρης, λες και δεν υπάρχει τίποτα άλλο να απασχολεί τον/την σημερινή τριαντάρη/α ή λες και δεν υπάρχουν άλλες διαφορές ή ομοιότητες μεταξύ των ανδρών και γυναικών της ίδιας ηλικίας.


"Ναι, μετράω ακόμα κι ας είμαι 30άρης/α"

Χαλαρώστε δεν είστε 50.




πς Και πάλι έκανα πλάκα. Αλλά αφού ρωτάς στη δική μου ηλικία των 25+ τα 18χρονά όχι δεν είναι τεκνά (με το νόημα που παίρνει αυτή η λέξη), είναι παιδιά.


Εσυ οταν αστειευσαι συνηθιζεις να λες οτι καποιος συγκεκριμενος ειπε κατι που ποτε δεν ειπε?!:eek:
Αλλο πραγμα και τουτο...:confused:

Η λεξη τεκνα ενα νοημα εχει...μικροτερα αγορια, οπως και η λεξη πιπινια--> μικροτερα κοριτσια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.


Εσυ οταν αστειευσαι συνηθιζεις να λες οτι καποιος συγκεκριμενος ειπε κατι που ποτε δεν ειπε?!:eek:
Αλλο πραγμα και τουτο...:confused:

Η λεξη τεκνα ενα νοημα εχει...μικροτερα αγορια, οπως και η λεξη πιπινια--> μικροτερα κοριτσια.


Χάρηκα πολύ για τη γνωριμία. Ηρώ.

Η λέξη "τεκνό" αν δεν κάνω λάθος έχει ερωτικό νόημα όπως και η λέξη "πιπίνι".
Φαντάζομαι ότι δε συνηθίζεις να αποκαλείς τα ανηψάκια σου έτσι, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Underwater, δε μίλησα για εμπειρία και το τόνισα μάλιστα, μίλησα για ωριμότητα. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας να λέει όσο πιο πολλές εμπειρίες, τόσο περισσότερη ωριμότητα, απ' ό,τι ξέρω. Αν πάρεις ένα βλάκα και τον πας στο Χάρβαρντ δε σημαίνει ότι θα γίνει έξυπνος. Όλα έχουν να κάνουν με τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου... Το γεγονός ότι τελείωσα το σχολείο πέρυσι δε με καθιστά ανήμπορη να "σταθώ" σε μια πολιτική συζήτηση ή να ξέρω τον Γκοντάρ. Η πνευματική καλλιέργεια ΔΕ συμβαδίζει με την ηλικία κι είναι απαραίτητο στοιχείο για ουσιαστική επικοινωνία με τους άλλους.
Όσο για την εμφάνιση εγώ δεν ξέρω και πολλές 35άρες γκομενάρες, καμία θα έλεγα, και οι περισσότερες μου κάνουν για θείτσες (στην Ελλάδα). Σαφώς και δε σημαίνει ότι μια γυναίκα μετά τα 30 γεμίζει ρυτίδες κτλ αλλά δεν έχει και τη σφρυγιλότητα που είχε στα 20. Γενικά μια "καλοφτιαγμένη" γυναίκα στα 30 όπως και να το κάνεις δεν είναι το ίδιο με μια της ίδιας κλάσης που είναι στα 20 της. Άλλο άμα ζυγίζει 90 κιλά :P
Όμως εννοείται πως η εμφάνιση δεν αρκεί για να κρατήσει μια σχέση
Kαλα που ζεις χαρα μου εσυ? και βλεπεις τριανταρες σαν θειτσες :hmm:για ανοιξε τα ματακια πιο καλα θα μας τρελανεις και δεν υπερασπιζομαι τις τριανταρες απλα γιατι προφανως δεν το εχουν αναγκη αλλα εχω περασει προ πολλου τα τριαντα και το μονο που εχω να πω ειναι οτι τα καλα :clapup:τωρα ερχονται και ο νοων νοητω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τωρα θα θελα να σας περιγραψω μια 30 αρα του στεκιου πανεμορφη αλλα δε θα σας πω, δεν κανει. Μετα θα χρειαστει να απενεργοποιησει τα πμ της.:P
Νικη, πρεπει να παραδεχτεις πως υπαρχουν 30 αρες πανεμορφες καλλονες που φυσανε και πατανε κατω καθε 20αρα. Ξερω 20 αρες απεριποιητες και μετα σχωρησεως ουφα δεν ξερουν να περιποιουνται η μαλλον δε θελουν, ετσι εμαθαν δε ξερω γιατι και δε με πολυαφορα και αναρωτιεσαι ''τι θαπογινει αυτο το παιδι στα 50 του'' και γιατι δε το διορθωνει λιγακι? Πραγματικα με στεναχωρει να βλεπω κοπελες στην ηλικια μου και να μη ξερουν τι θα πει βερνικι νυχιων ή ξυραφακι ή πιστολακι ή τσιμπιδακι ή στρινγκ βρε αδερφε (ουφ εσκασα):redface:. Τεσπα, υπαρχουν και καλλονες 30 αρες πραγματικα κι ευελπιστω ναμαι μια απο αυτες. Και μιλαω χωρις τουπε και σοβαρα αυτη τη στιγμη, χωρις να θελω να θιξω καμμια απο τις διαφορετικες του γουστου μου ειτε 20 ειτε 30 ειτε 40 αλλα πραγματικα με στεναχωρει να βλεπω γυναικα σημερα απεριποιητη.
Και δε μιλω για φυσικη ομορφια, αυτη φαινεται ειτε περιποιηθεις ειτε οχι, μιλαω για την δεδομενη περιποιηση που πρεπει να κανει καθημερινα μια γυναικα, να προσεχει τον εαυτο της. Νους υγιης σε σωμα υγιες. Καλλιεργημενη απο τον εγκεφαλο και περιποιημενη ως το μικρο δαχτυλακι του ποδιου.

εχω περασει προ πολλου τα τριαντα και το μονο που εχω να πω ειναι οτι τα καλα :clapup:τωρα ερχονται και ο νοων νοητω;)

Πολυ μου αρεσε αυτη η φραση σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τωρα θα θελα να σας περιγραψω μια 30 αρα του στεκιου πανεμορφη αλλα δε θα σας πω, δεν κανει. Μετα θα χρειαστει να απενεργοποιησει τα πμ της.:P

Μόνο σε μένα πες το, να βάλω το γλοιώδες καμάκι μπροστά και ποιος με πιάνει μετά... :P

Και δε μιλω για φυσικη ομορφια, αυτη φαινεται ειτε περιποιηθεις ειτε οχι, μιλαω για την δεδομενη περιποιηση που πρεπει να κανει καθημερινα μια γυναικα, να προσεχει τον εαυτο της. Νους υγιες σε σωμα υγιες. Καλλιεργημενη απο τον εγκεφαλο και περιποιημενη ως το μικρο δαχτυλακι του ποδιου.

Υγιής είναι γκοντ νταμ ιτ. Αρσενικό :P Είδες Άγγελε ο Νους είναι αρσενικό, έτσι πρέπει. Ο νους αρσενικός η ομορφιά θηλυκή, αυτή είναι η αρμονία της φύσης για να μην λένε μετά βλακείες :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top