Εμφιαλωμένο νερό

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Συχνά-πυκνά βλέπω στο σούπερ-μάρκετ οικογενειάρχες με στοίβες τις εξάδες εμφιαλωμένου νερού σαν να χρησιμοποιούν μόνον αυτό στο σπίτι και όχι το νερό της βρύσης. Ισχύει κάτι τέτοιο; Γνωρίζετε δηλαδή οικογένειες που πίνουν μόνο εμφιαλωμένο και έχουν καταργήσει ολοσχερώς αυτό της βρύσης;
ναι..εγω...
εδω εξω απο την Πατρα βαζουν κατι χλωριο ή αλλο χημικο που μυριζει στο νερο..οποτε πινουμε απο τα μπουκαλια..αλλα ειναι τοσο φθηνή ή εξαδα,,.που αξιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Μια που μιλάμε για εμφιαλωμένο νερό, έχω την εξής απορία: Συχνά-πυκνά βλέπω στο σούπερ-μάρκετ οικογενειάρχες με στοίβες τις εξάδες εμφιαλωμένου νερού σαν να χρησιμοποιούν μόνον αυτό στο σπίτι και όχι το νερό της βρύσης. Ισχύει κάτι τέτοιο; Γνωρίζετε δηλαδή οικογένειες που πίνουν μόνο εμφιαλωμένο και έχουν καταργήσει ολοσχερώς αυτό της βρύσης; :hmm:

Το έχω δει κι εγώ, ξέρω για ανθρώπους που δεν πίνουν νερό από τη βρύση στο γραφείο τους και κουβαλάνε πύργους τα μπουκαλάκια, όπως και οικογένειες που στα εξοχικά τους επειδή το νερό του τοπικού δικτύου δεν είναι καλής ποιότητας χρησιμοποιούν γεώτρηση για τον κήπο και το πλύσιμο και πίνουν μόνο εμφιαλωμένο.

Αν κάποιος μπορεί να το αντιμετωπίσει οικονομικά και έχει δει π.χ. τους λεκέδες που αφήνει στον καφέ φίλτρου το νερό όταν έχει πολλά άλατα, μπορεί και να το κάνει...

Εγώ πάλι τους έχω δει, :mpliaks: αλλά θεωρώ καλύτερη λύση την εγκατάσταση φίλτρου τουλάχιστον στη βρύση της κουζίνας για να καθαρίζει όσο είναι δυνατόν το νερό που πίνει η οικογένεια. Αν μη τι άλλο, δε δημιουργεί τον απίστευτο όγκο άδειων μπουκαλιών νερού που δεν είμαι σίγουρη για το κατά πόσο ανακυκλώνονται στην Ελλάδα... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στην Αθήνα το νερό βρύσης μου φαινόταν πάντα καλό.

Από εμφιαλωμένα όλα ίδια μου φαίνονται σε γεύση. :hmm:
Επίσης τώρα με τις ζέστες που έχουν στοιβαγμένα τα μπουκάλια εκτεθιμένα έξω από ψυγεία, πόσο επιβλαβές είναι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι, πράγματι, αυτό με τα άδεια μπουκάλια το σκέφτομαι κι εγώ. :/:
Ένα φίλτρο είναι καλή και οικονομική λύση.
Υπάρχουν νομίζω και άτομα που πίνουν εμφιαλωμένο για συγκεκριμένες δίαιτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ πάλι τους έχω δει, αλλά θεωρώ καλύτερη λύση την εγκατάσταση φίλτρου τουλάχιστον στη βρύση της κουζίνας για να καθαρίζει όσο είναι δυνατόν το νερό που πίνει η οικογένεια.
εχω και φιλτρο ανθρακα 150 ευρω,αλα παλι δεν βγαζει τελειως τα σωματιδια κλπ..κοινως δεν εχει την ιδια ποιοτητα με το εμφιαλωμενο..

παντως εννοειται οτι δεν παιρνεις τα ακριβα εμφιαλωμενα φιρμας ,γιατι τοτε ξεπαραδιαζεσαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το ΗΒΗ είναι το χειρότερο νερό. Είναι γλυφό και το βρίσκω εντελώς απάτη. Ποιος ξέρει από ποια βρύση το εμφιαλώνουν εκεί στην Κορινθία. Γι' αυτό είναι και φτηνό. Μακριά παιδιά, καλύτερα το Αύρα ή το Ιόλη νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα καλυτερα νερα ειναι των Ιωαννινων και πινδου γενικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
εχω και φιλτρο ανθρακα 150 ευρω,αλα παλι δεν βγαζει τελειως τα σωματιδια κλπ..κοινως δεν εχει την ιδια ποιοτητα με το εμφιαλωμενο..

παντως εννοειται οτι δεν παιρνεις τα ακριβα εμφιαλωμενα φιρμας ,γιατι τοτε ξεπαραδιαζεσαι..
Δεν σε ανησυχεί αυτό που έγραψε παραπάνω ο Μπίλ; :worry:
Επίσης τώρα με τις ζέστες που έχουν στοιβαγμένα τα μπουκάλια εκτεθιμένα έξω από ψυγεία, πόσο επιβλαβές είναι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μενουν για λιγο και αλλωστε μεσα στο αλντι ,λιντλ που τα παιρνω δεν κανει υψηλη θερμοκρασια...μενουν για λιγο καιρο....εχουν ημερομηνια ληξεως αλλωστε...

και τα πινουμε και γρηγορα..

τοσα χρονια πνω εμφιαλωμενο και ξερω..αυτα που παιρνω ειναι ολα απο τα Ιωαννινα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t@nia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
εδω στο Ηρακλειο δεν πινει κανεις νερο απο τη βρυση γιατι εχει αθλια γευση και μυριζει παρα πολυ ασχημα ετσι ολοι περνουμε εμφιαλωμενο (σχεδον ολοι δηλαδη γιατι υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν αυτη την δυνατοτητα). οι 9 στους 10 οπως κι εγω προτειμουν το νερο ρούβα που αντλειται απο τις πηγες του δασους Ρούβα στη Γεργερη Ηρακλειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
το νερο της περιοχης μου αμα το πιω θα παθω καμια δηλητηριαση! δεν ξερω ποσο παλιοι ειναι οι σωληνες μας αλλα καθε φορά που το πίνω....end of the story.
πίνουμε ζαγόρι, αλλά το αύρα είναι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
εδω στο Ηρακλειο δεν πινει κανεις νερο απο τη βρυση γιατι εχει αθλια γευση και μυριζει παρα πολυ ασχημα ετσι ολοι περνουμε εμφιαλωμενο (σχεδον ολοι δηλαδη γιατι υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν αυτη την δυνατοτητα). οι 9 στους 10 οπως κι εγω προτειμουν το νερο ρούβα που αντλειται απο τις πηγες του δασους Ρούβα στη Γεργερη Ηρακλειου.

συμφωνώ αν και εμείς πέρνουμε σελιναρι...
βασικ'α εγώ δεν καταλαβαίνω διαφορά στα εμφιαλωμένα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ούτε εγώ καταλαβαίνω διαφορά ανάμεσα σε εμφιαλωμένο & βρύσης. :/:

Αλλά, οκ υπάρχουν περιοχές που έχουν σοβαρό πρόβλημα με το νερό τους...είτε αυτό λέγεται σάπιοι σωλήνες, ή οτιδήποτε άλλο...και η ασφαλέστερη λύση είναι το εμφιαλωμένο φυσικά.

Στις διακοπές μου φέτος, στο νησί μας απαγόρευαν να πιούμε από βρύση και αναγκαστικά είχαμε τα εμφιαλωμένα.

Και θα συμφωνήσω αρκετά με το θέμα της ρύπανσης που ειπώθηκε παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εγώ είμαι της βρύσης:D Έχω ακούσει πολλά για τα εμφιαλωμένα, όπως ότι είναι καρκινογόνα, αν εκτεθούν στον ήλιο ή άλλη έντονη πυγή φωτός. Πιστεύω, ότι το φίλτρο που βάζουμε στη βρύση, "κρατάει" αρκετά μικρόβια, όμως αφήνει να "περάσουν" μερικά. Το νερό χρειάζεται αυτά τα μικρόβια, όχι όλα όμως.

Δε βρίσκω κάποια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στο εμφιαλωμένο και της βρύσης, εκτός της τιμής τους. Ωστόσο, στο χωριό μου, το νερό είναι εντελώς διαφορετικο από το νερό της βρύσης του σπιτιού μου, συνεπώς και του εμφιαλωμένου. Μου φαίνεται αρκετά "ξινό" το νερό του συγκεκριμένου χωριού και δεν ξέρω γιατί!:/: Μπορεί να έχει άλατα, μπορεί να είναι τοξικό, μπορεί κάτι άλλο, πάντως έχει αρκετά διαφορετική γεύση!

Αυτά για μένα! Προτιμώ με χίλια το νερό της βρύσης (με ενσωματωμένο φίλτρο φυσικά:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Εγω μονο εφιαλωμενο πινω... δεν ξερω αλλα της βρυσης μου μυριζει :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
αα και γω παντα εμφιαλωμενο πινω και επινα... και απο θεμα φιλτραρισματως σιγουρα ειναι το καλυτερο...και απο το φιλτρο της βρυσης... και γω τωρα αμα δοκιμασω απο της βρυσης μου φαινεται περιεργο! :confused: ... οχι τοσο σε σπιτια γιατι εχουνε φιλτρο αλλα σε καφετεριες π.χ παλι εμφιαλωμενο παιρνω γιατι δεν το αντεχω... εε ο καθενας εχει τα κολληματα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
"Αύρα" και τα μυαλά στα κάγελα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
αα και γω παντα εμφιαλωμενο πινω και επινα... και απο θεμα φιλτραρισματως σιγουρα ειναι το καλυτερο...

Το νερό της ΕΥΔΑΠ είναι πολυ καλο και υπόκειται σε ελέγχους και κανονισμούς που το εμφιαλομενο νερό δεν έχει λόγο νομοθεσίας. Σε πάω στοίχημα ότι δεν μπορείς να καταλάβεις διάφορα ανάμεσα σε νερό βρυσης και εμφιαλομενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως εδω στην Πατρα βαζουν ενα φαρμακο που βρωμαει αγρια στο νερο..
γιαυτο και πινουμε εμφιαλωμενο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Για όσους σε αυτό το θέμα αναφέρουν το νερό Ιόλη ή το νερό Ηβη ή Λουτράκη, καλό είναι να γνωρίζετε ότι σύμφωνα με μελέτη που έγινε αυτά τα νερά περιέχουν εξασθενές χρώμιο το οποίο είναι ιδιαίτερα επιβλαβές για την υγεία. Ψάξτε στο google " εμφιαλωμένα νερά με εξασθενές χρώμιο" και θα το δείτε. Προσοχή λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top