Τι να πάρει κανείς από Αμερική;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ένα συγγενικό μου πρόσωπο βρίσκεται Νέα Υόρκη και μου ζήτησε αν θέλω τίποτα από εκεί.:confused:
Όμως δε ξέρω τι να του πω έχετε να μου προτείνετε καμιά ιδέα;:)
1)Τι συμφέρει να πάρει κανείς απο Αμερικη (κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα ή κάτι που στην Ελλάδα είναι πολύ πιο ακριβό).

2) Εσείς τι θα παίρνατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,044 μηνύματα.
Κάνα κινητό, λάπτοπ, νέτμπουκ που είναι στάνταρ πιο φθηνά;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Το ίδιο ακριβώς πράγμα μου έλεγε εχθές ένας φίλος του οποίου του έτυχε ακριβώς το ίδιο πράγμα το οποίο περιγράφεις!

Αυτός λοιπόν ζήτησε να του φέρει ένα φύλλο από τις 2-3 πιο διάσημες εφημερίδες της Αμερικής καθ' ότι, όπως μου είπε, στην Ελλάδα δεν μπορεί να τις βρει.

Τώρα το τί θα διάλεγα εγώ, είναι δύσκολο να πω, καθώς ένας παράγοντας στην επιλογή είναι να μη ζητήσεις κάτι που θα φέρει τον άλλο σε δύσκολη θέση. Αν είναι πάντως κάποιος καπνιστής, μπορεί να ζητήσει έναν καπνό από εκεί από αυτούς που δεν εισάγονται στην Ελλάδα. Μετά, ίσως ένα καουμπόικο καπέλο, ένα ωραίο Burbon (Ουίσκι αμερικάνικο) από αυτά που δεν έρχονται στην Ελλάδα. Δυστυχώς δε μου έρχονται και πολλά πράγματα από Αμερική. Ένας άλλος περιοριστικός παράγοντας πάντως, είναι και το αν ένα προϊόν θα το αφήσουν να περάσει στο τελωνείο καθώς εκεί στην Αμερική έχουν δρακόντεια μέτρα στα αεροδρόμια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Eπισης αν δε χρειαζεσαι κατι, μπορεις και να μη ζητησεις τιποτε.
:drunk:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το πρόσωπο που είναι Αμερική είναι συγγενικό πρωτου βαθμού (ότι και να αγοράσει θα το πληρώσω μετα και στο παρελθόν σε δικά μου ταξίδια το ρωτάω πάντα αν θέλει κάτι και μου λέει)

Λοιπον έχουμε και λέμε
ηλεκτρονικά (ipad, iphone 4g, ipod ποτε δε συμπάθησα αυτά τα gadgetakia παρόλα αυτά στην Αμερική έχουν καλή τιμή).:worry:
Ουίσκια- τσιγάρα (καλή ιδέα, αν και δεν είμαι φανατικός τύπος ποτού και τσιγάρου). Aξίζει να έχει κάποιος έστω και για συλλογή. Όσο αφορά τσιγάρα - πούρα θα ήταν καλή επιλογή αν ήταν στην Κούβα.
Περιοδικά και εφημεριδες καλή ιδέα. (όπως και κανά dvd blue ray αλλά λογικά δε θα παίζουν σε ευρωπαικά μηχανήματα χωρίς πειράγμα)
καουμπόικο καπέλο (ωραίο μου αρέσει)

τίποτα πολύ γλυκιά και ανώτερη απάντηση (αλλά όχι για την περισταση) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ένα αεροπορικό εισιτήριο για να πας ο ίδιος Αμερική και να πάρεις ό,τι θέλεις.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι τα ρουχα και τα παπουτσια "μαρκας" ειναι παμφθηνα εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ολα ειναι πολυ φθηνα εκτος απο ποτα και τσιγαρα. Ρουχα, ηλεκτρονικα, ρολογια χειρος, ηλεκτρικες συσκευες, κτλ μπορεις να τα βρεις εκει στη μιση τιμη και λιγοτερο απο οτι στην ελλαδα.
Εδω ειναι ενα μεγαλο καταστημα ηλεκτρονικων στην αμερικη, μπες και παρε μια ιδεα απο τιμες και προιοντα.
Θα σου προτεινα και καταστηματα με ρουχα, αλλα πιστευω πως ειναι καλυτερα να παει το κοντινο σου προσωπο σε outlet mall και να ψωνισει απο εκει ρουχα. Οι τιμες εκει ειναι παρα πολυ χαμηλες. Δηλαδη αν ενα jean guess κοστιζει $80, στο outlet mall το βρισκεις με $20-30.

Αν ημουν στην θεση σου μαλλον θα ζητουσα να μου φερει κανενα camcorder, laptop ή καποιο αλλο ηλεκτρονικο που με ενδιαφερει και μερικα ρουχα :P

Α! Και κατι ακομα! Αν αποφασισεις να παρεις ηλεκτρονικη συσκευη, πες στο κοντινο σου προσωπο να σου φερει μετασχηματιστη και βυσμα για την πριζα (τον μετασχηματιστη ισως να μην τον χρειαστεις γιατι μερικα δουλευουν και σε 220V αλλα το βυσμα θα το χρειαστεις σιγουρα). Συγκεκριμενα χρειαζεσαι ενα τετοιο βυσμα με 3 τρυπες για να σε καλυπτει σε περιπτωση που η πριζα εχει 3 σιδερακια:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ένα συγγενικό μου πρόσωπο βρίσκεται Νέα Υόρκη και μου ζήτησε αν θέλω τίποτα από εκεί.:confused:
Όμως δε ξέρω τι να του πω έχετε να μου προτείνετε καμιά ιδέα;:)
1)Τι συμφέρει να πάρει κανείς απο Αμερικη (κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα ή κάτι που στην Ελλάδα είναι πολύ πιο ακριβό).

2) Εσείς τι θα παίρνατε;
1) Οτιδήποτε ηλεκτρονικό καθώς στην Αμερική κάνουν π.χ. 500$ και στην Ευρώπη έρχονται, κατά κανόνα, 500Ε άρα θα γλυτώσεις την ισοτιμία

2) Πολλά στυλό, αλλά που τέτοια τύχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanasis31

Νεοφερμένος

Ο thanasis31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
1) Οτιδήποτε ηλεκτρονικό καθώς στην Αμερική κάνουν π.χ. 500$ και στην Ευρώπη έρχονται, κατά κανόνα, 500Ε άρα θα γλυτώσεις την ισοτιμία

2) Πολλά στυλό, αλλά που τέτοια τύχη...

Ένα συγγενικό μου πρόσωπο βρίσκεται Νέα Υόρκη και μου ζήτησε αν θέλω τίποτα από εκεί.:confused:
Όμως δε ξέρω τι να του πω έχετε να μου προτείνετε καμιά ιδέα;:)
1)Τι συμφέρει να πάρει κανείς απο Αμερικη (κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα ή κάτι που στην Ελλάδα είναι πολύ πιο ακριβό).

2) Εσείς τι θα παίρνατε;



Θα σου πρότεινα να μην σου φέρει τίποτα σε συσκευασία γιατί θα πρέπει να το δηλώσει στο τελωνείο. Αν τον ψάξουν και βρούν το οτιδήποτε "καινούριο" που φέρνει ή σου στέλνει, θα πληρώσεις δασμούς+ΦΠΑ !!
Ας βγάλει τις συσκευασίες και να τα πετάξει χύμα στις βαλίτσες του σαν "δικά του". :whistle:

Ενδεχομένως και να μην τον ελέγξουν. Αλλά στα εκτός Σέγκεν ταξίδια πάντα "ψάχνονται" οι τελωνειακοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, τα ηλεκτρονικά είναι σε πολύ καλύτερες τιμές σε σχέση με Ελλάδα (κι Ευρώπη in general)! Πολύ καλές τιμές έχουν και οι φωτογραφικές μηχανές, οι φακοί και λοιπά (σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει η φωτογραφία).

Για ρούχα αξίζει να πάρεις κάτι "κλασσικό" που εδώ θα το βρεις πανάκριβα, όχι δηλ. τόσο μπλουζάκια και φούστες. Εγώ για παράδειγμα αγόρασα πάμφτηνα καπαρντίνα Donna Karan, καλό κομμάτι που "μένει" και απλά δεν θα το είχα αγοράσει από εδώ επειδή θεωρώ κοροϊδία τις τιμές που ζητούν. Θα πρέπει βέβαια το άτομο να ξέρει το νούμερό σου και τι σου αρέσει.

Όσον αφορά "φολκλόρ" αναμνηστικά (καουμπόικα, ινδιάνικα), δεν ξέρω. Θυμάμαι ότι σε επαρχιακές πολιτείες όπως Αριζόνα υπήρχαν άφθονα, αλλά για Νέα Υόρκη δεν μπορώ να θυμηθώ. Και φαντάζομαι πως θα είναι ακριβά επειδή η Νέα Υόρκη, αν εξαιρέσουμε συγκεκριμένες κατηγορίες αγαθών, είναι πανάκριβη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
1)Τι να πάρει κανείς απο Αμερικη;

2) Εσείς τι θα παίρνατε;



Toν πούλο και γρήγορα :mad: μακριά λέμε μακριάααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Κανένα ΤΟΥΜΠΑΝΟ λαπτοπ που στην Ελλάδα στάνταρ δεν υπάρχει και που θα πουλιέται σε ΣΟΥΠΕΡ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ για τα χαρακτηριστικά του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια.
Τελικά πήρα 1 ipad και κάτι timberland παππούτσια.


To πρώτο είναι παραπάνω για πουλ μου (πουλάω μούρη) δεν νομίζω ότι είναι κάτι το παραπάνω. + στον browser. Το surfarisma είναι πραγματική απόλαυση. Το αρνητικό είναι ότι δεν παίζει το chat του στεκιού. Θετικά του στοιχεία είναι η πραγματικά ξεκούραστη και ευκρινής οθόνη και η διάρκεια της μπαταρίας του (αρνητικά είναι η έλλειψη multitasking). Στην ουσία αυτό είναι ένα μεγάλο Iphone...

Tα timberland


ωραίο παππουτσάκι μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Στη θέση σου θα ζητούσα ένα διαμέρισμα, σε μία ωραία περιοχή από αυτές που δείχνουν στις ταινίες που είναι καταπράσινες, ευάερο, ευήλιο με ένα δωμάτιο (είμαι βολικός άνθρωπος!), επιπλωμένο και διακοσμημένο σε στυλ της αρεσκείας μου, έτοιμο δηλ για να πάω να μείνω......

Αυτά τα λίγα! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
εγω θα επερνα οσα χωραει η τσαντα μου:D:D:D
χαχα τωρα περα της πλακας τα marsh mellows ειναι κατι γλυκα,θα επερνα απο περιεργια:PΕπισης θα αγοραζα η θα ελεγα να μου παρουν στανταρ καμια μπλουζα απο συγκτροτημα..θα ειναι πρωτοτυπη οχι σαν αυτες που πουλανε Ελλαδα με ιδιο συνηθως σχεδιο :D
Εγω παρειγγειλα μια τις προαλλες μια μπλουζα -cradle of filth- απο net ομως...και ειναι φοβερη..:D:D:D:D(Ευχαριστωωω brotherrrr αυτος μου την παρειγγειλε βασικα,οπως και την βαφη μαλλιων-ροζ εντονο που δεν χρειαζεται bleaching το μαλλι,γιατι ειναι ηδη εκ φυσεως ξανθο και θα το κατεστρεφααα,αλλα για την βαφη δεν νομιζω να ενδιαφερεσαι εσυ:P:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ένα συγγενικό μου πρόσωπο βρίσκεται Νέα Υόρκη και μου ζήτησε αν θέλω τίποτα από εκεί.:confused:
Όμως δε ξέρω τι να του πω έχετε να μου προτείνετε καμιά ιδέα;:)
1)Τι συμφέρει να πάρει κανείς απο Αμερικη (κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα ή κάτι που στην Ελλάδα είναι πολύ πιο ακριβό).


Δεν ξέρω.


Εγώ πάντως θα ψαχνόμουνα για ρολόγια.


2) Εσείς τι θα παίρνατε;


Πρόσκληση για εργασία. ( με επιδίωξη την μόνιμη διαμονή )



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια.
Τελικά πήρα 1 ipad και κάτι timberland παππούτσια.


To πρώτο είναι παραπάνω για πουλ μου (πουλάω μούρη) δεν νομίζω ότι είναι κάτι το παραπάνω. + στον browser. Το surfarisma είναι πραγματική απόλαυση. Το αρνητικό είναι ότι δεν παίζει το chat του στεκιού. Θετικά του στοιχεία είναι η πραγματικά ξεκούραστη και ευκρινής οθόνη και η διάρκεια της μπαταρίας του (αρνητικά είναι η έλλειψη multitasking). Στην ουσία αυτό είναι ένα μεγάλο Iphone...

Tα timberland


ωραίο παππουτσάκι μου αρέσει.

επρεπε να ανεφερεις για ipad γιατι βγηκε το νεο ipod touch το οποιο ειναι φανταστικο και ισως να σου αρεζε περισσοτερο απο το ipad :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δυστυχώς το καινούριο ipod touch όπως είπε ο steve θα κυκλοφορεί από την επόμενη βδομάδα του event δηλαδή αυτή την εβδομάδα. Δεν είναι άσχημο to ipad πολλοί το γκυκοκοιτάζουν και θα το δωσω με περισσότερα λεφτά από ότι το πήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Κοίτα αυτό: https://store.apple.com/us/browse/home/shop_iphone/family/iphone
Παρ' το όσο είναι καιρός!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top