Σατανισμός, παγανισμός και Rock

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Επειδή κυρίως μέσα απο κάποια συγκροτήματα περνάνε πολλές φορές παγανιστικά και σατανιστικά μυνήματα, ανοίγω αυτό το forum έτσι ώστε όλοι να γράψουν την γνώμη τους. Σε διάφορα avatar ακόμα και εδώ πετυχένω λέξεις όπως satan, hell, dark side κτλ. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να γράφει ότι θέλει και προς Θεού δεν άνοιξα αυτο το θέμα για να κρίνω κανένα απο τα μέλη του forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Στο χώρο της μουσικής που ανέφερες όλα γίνονται για την προβολή. Δεν υπάρχει π.χ. σατανιστική ιδεολογία.
Εκτός μουσικής, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το κακό όμως είναι ότι αυτη την λεπτομέρια κάποια άτομα δεν την αναγνωρίζουν με αποτέλεσμα να "ψάχνωνται" προς αυτή την κατευθύνση. Είναι άσχημη πλήση εγκεφάλου και με την εκκλησία διεφθαρμένη και απών απο τα νέα άτομα τα μαντάτα δεν είναι καλά. Με τα σκάνδαλα που ξέσπασαν ειδικά τώρα τελευταία κάτσε να δούμε τι θα κάνουν οι μελλοντικές γενιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Ναι, πλύση εγκεφάλου υφίστανται από αυτά που λες, αλλά πλύση εγκεφάλου υφίστανται και από το Fame Story ας πούμε.
Και η διαφορά μεταξύ των 2 είναι ότι θα ψαχτούν λίγο με το "σατανιστικό" συγκρότημα και μετά θα το παρατήσουν (δεν ξέρω κανέναν που να έγινε σατανιστής επειδή άκουγε heavy metal), ενώ το "Fame Story" lifestyle, διαμορφώνει στάση ζωής ειδικά στα νέα κορίτσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Ναι, πλύση εγκεφάλου υφίστανται από αυτά που λες, αλλά πλύση εγκεφάλου υφίστανται και από το Fame Story ας πούμε.
Και η διαφορά μεταξύ των 2 είναι ότι θα ψαχτούν λίγο με το "σατανιστικό" συγκρότημα και μετά θα το παρατήσουν (δεν ξέρω κανέναν που να έγινε σατανιστής επειδή άκουγε heavy metal), ενώ το "Fame Story" lifestyle, διαμορφώνει στάση ζωής ειδικά στα νέα κορίτσια.

Για τα 100 άτομα που θα επιρεαστούν απο το fame story ειλικρινά δεν τρέχει και τίποτα, για το 1 που θα επιρεαστεί απο τον σατανισμό τρέχουν πολλά όμως.
Το κακό είναι ότι ο κόσμος έχει ανάγκη να πιαστεί και να πιστέψει σε κάτι, με την εκκλησία σε αυτά τα χάλια οι αιρέσεις ίσως βρουν πάτημα για να προσιλητήσουν κόσμο. Τα αποτελέσματα (κατσούλας, μαργιέτη, δημητροκάλης) ίσως είναι σπάνια στην Ελληνική πραγματικότητα αλλα φοβάμε μην επαναληφθούν σε μερικά χρόνια κυρίως λόγο του ότι η "καλή" εκκλησία και οι "καλοί" εκπρόσωποι έδειξαν στην κοινή γνώμη το πραγματικό τους πρόσωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Για τα 100 άτομα που θα επιρεαστούν απο το fame story ειλικρινά δεν τρέχει και τίποτα, για το 1 που θα επιρεαστεί απο τον σατανισμό τρέχουν πολλά όμως.
Διαφωνώ αλλά ας μην το συνεχίσουμε γιατί θα πάει για split (και λογικά).

Πάντως στο θέμα μας, ο νέος πάντα θα θέλει να κάνει αυτό που είναι διαφορετικό. Για σατανισμό και τέτοια, ειλικρινά δεν πιστεύω ότι κάποιος μπορεί να επηρεαστεί, γιατί τόσο εγώ όσο και οι περισσότεροι φίλοι μου με heavy metal μεγαλώσαμε και (από όσο ξέρω) κανείς μας δε λατρεύει τον Pazuzu. Είναι μια καλοστημένη φάρσα που προσωπικά δεν την πίστεψα ούτε και τότε (απλά δεν την καταλάβαινα). Όπως και να 'χει (δημοκρατία δεν θέλατε; :D) δεν μπορεί κανείς να απαγορέψει σε κανένα να ντύνεται και να συμπεριφέρεται όπως θέλει αρκεί να μην κάνει κάτι παράνομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Διαφωνώ αλλά ας μην το συνεχίσουμε γιατί θα πάει για split (και λογικά).

Πάντως στο θέμα μας, ο νέος πάντα θα θέλει να κάνει αυτό που είναι διαφορετικό. Για σατανισμό και τέτοια, ειλικρινά δεν πιστεύω ότι κάποιος μπορεί να επηρεαστεί, γιατί τόσο εγώ όσο και οι περισσότεροι φίλοι μου με heavy metal μεγαλώσαμε και (από όσο ξέρω) κανείς μας δε λατρεύει τον Pazuzu. Είναι μια καλοστημένη φάρσα που προσωπικά δεν την πίστεψα ούτε και τότε (απλά δεν την καταλάβαινα). Όπως και να 'χει (δημοκρατία δεν θέλατε; :D) δεν μπορεί κανείς να απαγορέψει σε κανένα να ντύνεται και να συμπεριφέρεται όπως θέλει αρκεί να μην κάνει κάτι παράνομο.

Θα το κάνω split βρε μην στεναχοριέσαι :) . Εσύ μπορεί να μην επιρεάζεσαι το ίδιο και οι φίλοι σου, αλλα μπορείς να πείς το ίδιο για τα χιλιάδες άτομα που μεγαλώνουν με heavy metal? Για παράδειγμα αν αυτήν την στιγμή σε αυτή την φάση βρίσκονται 55.000 άτομα μπορείς να είσαι 100% σίγουρος ότι κανένας δεν θα επιρεαστεί και θα ψαχτεί λίγο παραπάνω ? Νιώσε ελεύθερος να διαφωνήσεις πάντως δεν είμαστε εδώ για να συμφωνούμε μόνο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Μα εννοείται ότι κάποιοι θα ψαχτούν (είναι καλό να ψάχνεσαι), αλλά δεν πιστεύω ότι κάποιος θα γίνει πραγματικά σατανιστής με τελετές, θυσίες και τέτοια.
Ακόμα και αν ένας-δυο φτάσουν μέχρι εκεί, σίγουρα είναι κάτι πολύ άσχημο και απευκταίο αλλά υπάρχουν πολύ χειρότερες πηγές πλύσης εγκεφάλου (δε λέω για το Fame Story :)) π.χ. όπλα, κάπνισμα, βία, ναρκωτικά. Σε όλα αυτά εκτίθεται ο νέος συνεχώς και σίγουρα το ποσοστό αυτών που θα "πειστούν" και θα ακολουθήσουν αυτόν τον δρόμο είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτούς που ακούνε heavy metal.

P.S. Όλο εμείς γράφουμε, που είναι οι άλλοι; :D



Edit: Τώρα είδα ότι μόνο οι παππούδες είναι μέσα Σάββατο πρωί, τα παιδιά κοιμούνται ακόμα :D. Α ρε O'Zorgnax που κατάντησες :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Μα εννοείται ότι κάποιοι θα ψαχτούν (είναι καλό να ψάχνεσαι), αλλά δεν πιστεύω ότι κάποιος θα γίνει πραγματικά σατανιστής με τελετές, θυσίες και τέτοια.
Ακόμα και αν ένας-δυο φτάσουν μέχρι εκεί, σίγουρα είναι κάτι πολύ άσχημο και απευκταίο αλλά υπάρχουν πολύ χειρότερες πηγές πλύσης εγκεφάλου (δε λέω για το Fame Story :)) π.χ. όπλα, κάπνισμα, βία, ναρκωτικά. Σε όλα αυτά εκτίθεται ο νέος συνεχώς και σίγουρα το ποσοστό αυτών που θα "πειστούν" και θα ακολουθήσουν αυτόν τον δρόμο είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτούς που ακούνε heavy metal.

P.S. Όλο εμείς γράφουμε, που είναι οι άλλοι; :D

Αν το πάρεις και σε ποσοστά για παράδειγμα για κάθε 2-3 που θα γίνουν σατανιστές 200 θα γίνουν ναρκωμανεις, 100 θα πέσουν στα δίχτια της πορνειας κτλ. Αν το θέτεις έτσι συμφωνούμε απόλυτα (αν δεν το θέτεις έτσι θα φας ban :D χαχαχα πλάκα κάνω). Απο τους 2-3 που θα καταλήξουν στον σατανισμό ίσως να μην είναι και σίγουρο ότι θα κάνουν κάτι επιβλαβές οπότε έτσι ο επιρεασμός απο το heavy metal και σατανισμό μοιάζει ελάχιστος. Άψογος O'Zorgnax !!!!

(κοιμούνται τα παιδιά! κάπιοι ξενίκτησαν πάλι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Αν το πάρεις και σε ποσοστά για παράδειγμα για κάθε 2-3 που θα γίνουν σατανιστές 200 θα γίνουν ναρκωμανεις, 100 θα πέσουν στα δίχτια της πορνειας κτλ. Αν το θέτεις έτσι συμφωνούμε απόλυτα (αν δεν το θέτεις έτσι θα φας ban :D χαχαχα πλάκα κάνω). Απο τους 2-3 που θα καταλήξουν στον σατανισμό ίσως να μην είναι και σίγουρο ότι θα κάνουν κάτι επιβλαβές οπότε έτσι ο επιρεασμός απο το heavy metal και σατανισμό μοιάζει ελάχιστος. Άψογος O'Zorgnax !!!!
Ακριβώς αυτό ενοούσα, σε παρακαλώ μη με κάνεις ban! :D

Όχι αλήθεια αυτό ενοούσα! (Κοίτα τώρα που δε θα με πιστεύει κανείς!!!) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Ακριβώς αυτό ενοούσα, σε παρακαλώ μη με κάνεις ban!

Όχι αλήθεια αυτό ενοούσα! (Κοίτα τώρα που δε θα με πιστεύει κανείς!!!)


χαχαχαχα :D :D :D Βάλε βρε κανένα smile θα νομίζουν ότι τα εννούμε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Για μένα που είμαι άθεη όλες οι θρησκείες και οι αιρέσεις είναι το ίδιο. Προτιμώ λοιπόν χίλιες φορές κάποιος να είναι σατανιστής/παγανιστής/κλπ επειδή ψάχτηκε (έστω και με έναυσμα το heavy metal) παρά να πηγαίνει κάθε Κυριακή στην εκκλησία επειδή έτσι τον έμαθε μικρό η μαμά του...

(Εννοείται βέβαια ότι δε μιλάω για την ακραία περίπτωση να σκοτώνει, να βιάζει και τέτοια. Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις, αλλά μόνο μέχρι εκεί που δεν πειράζεις τον άλλον.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Για τα 100 άτομα που θα επιρεαστούν απο το fame story ειλικρινά δεν τρέχει και τίποτα

Κι εδώ θα διαφωνήσω dear yiannis.Το fame story για μένα είναι μάστιγα πολύ πιο σοβαρή απ'ότι φαντάζεται ο καθένας!Οσο για τα σατανιστικά μηνύματα που περνάνε κάποια συγκροτήματα,συμφωνώ μαζί σου.Δεν είμαι καθόλου παιδί της εκκλησίας αλλά τέχνη δεν είναι το να πουλάς την σατανιστική κουλτούρα για να πιάσεις κάποιουσ ανυποψίαστους πιτσιρικάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
(Πριν λίγο ξύπνησα ...)

Μου αρέσει το thread :redface:
Διαφωνώ ότι το μέταλ κατευθνήνει προς στον σατανισμό τα άτομα , κάποια συγκρότηματα μεταλ ναι αλλά όχι όλο το μέταλ. Επίσης για την ανησυχείτε για αυτό; Ας πρόσεχε η εκκλησία. Τι εννοώ με αυτό; Για εμένα ο σατανισμός είναι ένα δημιούργημα και σκιά της εκκλησίες για να μπορεί να "φοβίζει" τους πιστούς της (Ας μην το αναλύσουμε περισσότερο θα βγούμε σίγουρα οφφ-τοπικ)
Και κάτι άλλο γιατί από αυτή την κατάσταση πρέπει να μας σώσει η εκκλησία; Δεν νομίζω ότι είναι η καλλίτερη λύση , ίσως η καλλίτερη δυνατή λύση αλλά αυτό δεν αλλάζει κάτι.

Προτιμώ λοιπόν χίλιες φορές κάποιος να είναι σατανιστής/παγανιστής/κλπ επειδή ψάχτηκε (έστω και με έναυσμα το heavy metal) παρά να πηγαίνει κάθε Κυριακή στην εκκλησία επειδή έτσι τον έμαθε μικρό η μαμά του...
:worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Σχέση μέταλ και σατανισμού δεν υπάρχει. Ακόμα και μπάντες καθαρά σατανιστικές δεν προσυλητίζουν. Υπάρχουν και παγανιστικές μπάντες ακόμα και χριστιανικές [...] Το θέμα είναι ότι μιλάμε για μουσική. Αν κάποιος με εύνασμα την μουσική κάνει κάτι κοινωνικά μη αποδεκτό δεν φταίει η μουσική που ακούει αλλά ο ίδιος ή μάλλον οι γονείς του, η κοινωνία που ζει κ.ο.κ
Γίνονται απαράδεκτα πράγματα, όπως το να κάθονται οι Judas Priest, o Dee Snider, o Ozzy, o Marilyn Manson στο σκαμνί επειδή κάποιο παιδί άκουγε την μουσική τους όταν αυτοκτόνησε, σκότωσε κλπ.
Δηλαδή μεγαλύτερη επιρροή ασκεί η μουσική (που στο κάτω-κάτω είναι ψυχαγωγία) από το χόρτο που κάπνιζαν τα παιδιά αυτα και το οινόπνευμα που έπιναν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Συμφωνώ και εγώ με την άποψη ότι δεν υπάρχει σχέση μεταξύ heavy metal και σατανισμού/βίαιαων πράξεων.
Απλά στην κοινωνία (νομίζω στην Ελληνική κοινωνία είναι ακόμα εντονότερο το φαινόμενο) έχει περάσει η άποψη ότι Heavy metal και βαρύ rock ακούνε οι εκληματίες - αλήτες κλπ.
Και εγώ στην ηλικία των 13-15 heavy metal άκουγα και ούτε σατανιστή έγινα, ούτε εγκληματίας.

Η πιο τραγική σύνδεση metal-βίας που έχω ακούσει είναιτο παρακάτω(είχε γραφτεί σε κάποια εφημερίδα,σε ένα από τα πολλά άρθρα που προσπαθούν να τρομάξουν τους γονείς για να μην αφήνουν τα παιδιά τους να ακούνε τέτοια μουσική):
Έλεγε λοιπόν ο εν λόγω δημοσιογράφος για τα κακά της μουσικής, ότι ωθεί τους νέους στη βία και άλλα τέτοια ωραία, και για να το στηρίξει γυρνάει και γράφει το εξής: "κατά τον β' παγκόσμιο πόλεμο, οι αμερικάνοι πιλότοι πριν αρχίσουν την επίθεση άκουγαν πολλές φορές το κομμάτι "sick and destroy" των Metallica, ώστε να προετοιμαστούν για τη μάχη" (αυτό είναι το νόημα όχι τα ακριβή λόγια)
Όσοι γνωρίζουν πέντε πράγματα θα ξέρουν ότι οι Metallica ιδρύθικαν το 1981....
(εκτός του ότι και ο τίτλος είναι λάθος (είναι seek...) αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Το ροκ είναι σατανιστικό ; :S από πότε; δηλαδή επειδή κάπου μπορεί να δεις hell, satan, beast, devil, lucifer κτλπ σημαίνει πως είναι σατανιστικό ; Ακόμα δεν το έχω καταλάβει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Συμφωνώ και εγώ με την άποψη ότι δεν υπάρχει σχέση μεταξύ heavy metal και σατανισμού/βίαιαων πράξεων.
Απλά στην κοινωνία (νομίζω στην Ελληνική κοινωνία είναι ακόμα εντονότερο το φαινόμενο) έχει περάσει η άποψη ότι Heavy metal και βαρύ rock ακούνε οι εκληματίες - αλήτες κλπ.
Και εγώ στην ηλικία των 13-15 heavy metal άκουγα και ούτε σατανιστή έγινα, ούτε εγκληματίας.
Βασικά οι ελληνές έχουν μια τάση να τραγικοποιούν τα πράγματα.... Για αυτό ακουγονται τόσα πολλα hoax στην ελλάδα, ή μαλλόν καλλίτερα πιστεύουν οι έλληνες σε hoax
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Η πιο τραγική σύνδεση metal-βίας που έχω ακούσει είναιτο παρακάτω(είχε γραφτεί σε κάποια εφημερίδα,σε ένα από τα πολλά άρθρα που προσπαθούν να τρομάξουν τους γονείς για να μην αφήνουν τα παιδιά τους να ακούνε τέτοια μουσική):
Έλεγε λοιπόν ο εν λόγω δημοσιογράφος για τα κακά της μουσικής, ότι ωθεί τους νέους στη βία και άλλα τέτοια ωραία, και για να το στηρίξει γυρνάει και γράφει το εξής: "κατά τον β' παγκόσμιο πόλεμο, οι αμερικάνοι πιλότοι πριν αρχίσουν την επίθεση άκουγαν πολλές φορές το κομμάτι "sick and destroy" των Metallica, ώστε να προετοιμαστούν για τη μάχη" (αυτό είναι το νόημα όχι τα ακριβή λόγια)
Όσοι γνωρίζουν πέντε πράγματα θα ξέρουν ότι οι Metallica ιδρύθικαν το 1981....
(εκτός του ότι και ο τίτλος είναι λάθος (είναι seek...) αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο)
Λολ, απίστευτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν υπάρχει σύνδεση απλά ένα πολύ καλό marketing...Ούτε για επηρεασμό μπορώ να μιλήσω...Το έναυσμα για το καθένα μας να ψαχτεί είναι διαφορετικό κάθε φορά...Δεν είναι μόνο η μουσική...Τουλάχιστον όσους ξέρω δεν έγιναν σατανιστές...ούτε κι εγώ που έκανα παρέα μαζί τους 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Bullshit... ΤΠΤ παραπανω... Και μαλιστα η θρησκια που ξερετε πως εινια σε αυτα τα θεματα δεν εχει καν ερευνισει, απλα μιλαει... Πχ: Ολοι οι θρησκει αποκαλουν το The Number Of THe Beast των Maiden Σατανιστικο... απορω ομως, εχουν διαβασει ποτε τους στοιχους; Μηπος κρινουν μονο με των τιτλο; Μην αρχησ τωρα να μηλαω τα τα τεραστια κενα που εχει κιολας η θρησκια και βγω off-topic...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top