Buckyball Toy

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Σήμερα η google αφιερώνει το logo της σε ένα παράξενο και άγνωστο για πολλούς θέμα: Το buckyball!
Τα buckyballs είναι μικροσκοπικά μοριακά κλουβιά φιαγμένα από 60 ή περισσότερα άτομα άνθρακα. Ανακαλυφθήκαν το 1985 από τους Harold Kroto et al που κέρδισε και το Νόμπελ και η φουλερένια δεν είναι άλλο από μόριο άνθρακα με σφαιρικό σχήμα.
Μια φουλλερενίων είναι κάθε μόριο αποτελείται εξ ολοκλήρου από άνθρακα, με τη μορφή ενός ελλειψοειδούς κοίλης σφαίρας.
Σφαιρικό φουλερένια καλούνται επίσης Buckyballs, και κυλινδρικό αυτοί ονομάζονται νανοσωλήνες άνθρακα ή buckytubes.
Ονομάζονται προς τιμή του αρχιτέκτονα Buckminste, που ήταν ο σχεδιαστής ενός γεωδεσικού θόλου που μοιάζει με αυτό το μόριο. Αυτή η εικόνα επιδεικνύει πώς τα εξωγήινα αέρια όπως το ήλιο, μπορούν να παγιδευτούν μέσα στο κλουβί του φουλερενίου.

ΠΗΓΗ: Madata.GR

Αρχικά, δεν είναι αυτός ο λόγος που άνοιξα το θέμα,
Απλά σας στέλνω όλα αυτά για να σας βάλω στο κλίμα
Για να καταλάβετε περίπου τι είναι τα Backyballs.
Στην ουσία, τα Buckyballs, είναι ένα παιχνίδι.
Δείτε σχετικό βίντεο εδώ και θα καταλάβετε.

Και τώρα ρωτώ:
Μήπως ξέρετε που μπορούμε να
Βρούμε τα Buckyballs στην Ελλάδα; Αν υπάρχουν;

Όποιος γνωρίζει κάτι,
Ας μου πει...

Ευχαριστώ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Δε ξέρει κανείς τίποτα ρε παιδιά...;;; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Χμμ.. είσαι στα Τρίκαλα ε; Αν ήσουν Αθήνα, θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στο κατάστημα που βρίσκεται εντός του Πλανητάριου της Αθήνας. (Ίδρυμα Ευγενίδου). Εκεί μπορεί να έχει.

Πάντως πριν λίγα χρόνια είχα πάρει ένα παιχνίδι στην κόρη μου από τα jumbo, που μοιάζει αρκετά με αυτό που ζητάς, αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο.
Έχει μικρά ραβδάκια και μαγνητισμένες μπαλίτσες που τα ενώνεις και φτιάχνεις σχήματα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά του για να σου δείξω φωτογραφίες στο internet.

Γιατί δεν κοιτάζεις σε κανένα site του εξωτερικού; Εκεί θα βρεις σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Χμμ.. είσαι στα Τρίκαλα ε; Αν ήσουν Αθήνα, θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στο κατάστημα που βρίσκεται εντός του Πλανητάριου της Αθήνας. (Ίδρυμα Ευγενίδου). Εκεί μπορεί να έχει.

Πάντως πριν λίγα χρόνια είχα πάρει ένα παιχνίδι στην κόρη μου από τα jumbo, που μοιάζει αρκετά με αυτό που ζητάς, αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο.
Έχει μικρά ραβδάκια και μαγνητισμένες μπαλίτσες που τα ενώνεις και φτιάχνεις σχήματα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά του για να σου δείξω φωτογραφίες στο internet.

Γιατί δεν κοιτάζεις σε κανένα site του εξωτερικού; Εκεί θα βρεις σίγουρα.

Nαι είμαι από Τρίκαλα, και δε νομίζω να υπάρχει κτ τέτοιο στη πόλη μου!
Για αυτό ψάχνω αν είναι να το παραγγείλω από Αθήνα ή από όπου αλλού το έχει.
Κατάλαβα ποιο παιχνίδι λες, θυμάμαι το είχα κ γω πολύ παλιά!
Δε ξέρω τι θα κάνω, λογικά θα ψάξω κ στο εξωτερικό αλλά στο site του παιχνιδιού
λέει πως είναι διαθέσιμο ΚΑΙ στην Ελλάδα. Οπότε δε θα'ναι κρίμα να χρεωθώ περισσότερο για κάτι
που μπορεί να υπάρχει και στη χώρα μου; Αυτής της σκέψης είμαι. Τέλος πάντων, Θα δούμε!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε ξέρω τι θα κάνω, λογικά θα ψάξω κ στο εξωτερικό αλλά στο site του παιχνιδιού
λέει πως είναι διαθέσιμο ΚΑΙ στην Ελλάδα.
Εάν το λέει αυτό στο site του εξωτερικού, με ένα τηλεφώνημα, θα σου πουν σε ποιον προμηθευτή το δίνουν.
(Μπορεί να υπάρχει και λίστα καταστημάτων σε όλο τον κόσμο στο site).
Αν θέλεις μάλιστα, όταν βρεις άκρη, γράψ' το μας κι εδώ για να ξέρουν και άλλοι που ίσως ενδιαφέρονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Στα public έχει κάτι τέτοια παιχνιδάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top