Ελληνίδες vs Αλλοδαπές

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποίησα ποτε τη λέξη μάστιγα απλά είπα ότι από τέτοιου είδους φαινόμενα υπήρξε κοινωνικό πρόβλημα και τίποτε παραπάνω, όπως επίσης είπα ότι υπάρχουν και πολλοί αλλοδαποί (άντρες- γυναίκες) που ζουν και εργάζονται αξιοπρεπέστατα.
μη με βάζετε να επαναλαμβάνω όσα έχω γράψει προηγούμενο ποστ.:)

όπως επίσης μη με βάζετε στη διαδικασία να επιχειρηματολογήσω αν υπήρξε κοινωνικό πρόβλημα ή όχι.
και μόνο η ύπαρξη αυτού του θέματος και οι συγκεκριμένες ερωτήσεις που έκανε ο Hunter του τύπου αν είναι τυχοδιώκτριες και αν χρησιμοποιούν αθέμιτα μέσα κάτι υποδηλώνει...και αυτές οι ερωτήσεις με οδήγησαν στο να πω τη γνώμη μου ότι ναι κάποιες λειτούργησαν υστερόβουλα όπως και κάποιες γίνανε καθαρίστριες για να ζησουν.
ποτέ δε γενικοποίησα ούτε είπα όλες.:)
οπότε ελπίζω ο χαρακτηρισμός ''ρατσιστικό'' να μην πήγαινε σε δικά μου λεγόμενα.


και ξαναρωτάω γιατί δεν μιλάμε για Έλληνες vs Αλλοδαποί?
μήπως αυτό δεν ''πουλάει'' ή μήπως γιατί δεν έχει την έκταση που έχει το αντίθετό του..
προφανώς επειδή ισχύει το δέυτερο και ένας από τους λόγους κατ΄εμέ είναι και ο τυχοδιωκτισμός κάποιων γυναικων.

δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τον ειρμό της σκέψης μου και ελπίζω να μην παρεξηγηθούν τα όσα γράφω γιατί δεν εμπεριέχουν πρόθεση ρατσισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάντως σε καταλαβαίνω και συμφωνώ και μαζί σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Σαφώς και είναι ρατσισμός.
Γιατί δεν ασχολούμαστε με τη Ηπειρώτισσα που ήρθε στην Αθήνα, ή την Κρητικιά που ήρθε στην Τρίπολη;
Το ίδιο πράγμα δεν είναι;
ναι ειναι, αλλα σαν Ελληνες που ειμαστε παντα κολλαμε στα ξενα, επλιζω να καταλαβες τι λεω

Δεν χρησιμοποίησα ποτε τη λέξη μάστιγα απλά είπα ότι από τέτοιου είδους φαινόμενα υπήρξε κοινωνικό πρόβλημα και τίποτε παραπάνω, όπως επίσης είπα ότι υπάρχουν και πολλοί αλλοδαποί (άντρες- γυναίκες) που ζουν και εργάζονται αξιοπρεπέστατα.
μη με βάζετε να επαναλαμβάνω όσα έχω γράψει προηγούμενο ποστ.:)

όπως επίσης μη με βάζετε στη διαδικασία να επιχειρηματολογήσω αν υπήρξε κοινωνικό πρόβλημα ή όχι.
και μόνο η ύπαρξη αυτού του θέματος και οι συγκεκριμένες ερωτήσεις που έκανε ο Hunter του τύπου αν είναι τυχοδιώκτριες και αν χρησιμοποιούν αθέμιτα μέσα κάτι υποδηλώνει...και αυτές οι ερωτήσεις με οδήγησαν στο να πω τη γνώμη μου ότι ναι κάποιες λειτούργησαν υστερόβουλα όπως και κάποιες γίνανε καθαρίστριες για να ζησουν.
ποτέ δε γενικοποίησα ούτε είπα όλες.:)
οπότε ελπίζω ο χαρακτηρισμός ''ρατσιστικό'' να μην πήγαινε σε δικά μου λεγόμενα.


και ξαναρωτάω γιατί δεν μιλάμε για Έλληνες vs Αλλοδαποί?
μήπως αυτό δεν ''πουλάει'' ή μήπως γιατί δεν έχει την έκταση που έχει το αντίθετό του..
προφανώς επειδή ισχύει το δέυτερο και ένας από τους λόγους κατ΄εμέ είναι και ο τυχοδιωκτισμός κάποιων γυναικων.

δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τον ειρμό της σκέψης μου και ελπίζω να μην παρεξηγηθούν τα όσα γράφω γιατί δεν εμπεριέχουν πρόθεση ρατσισμού.

το σχολιο "ρατσισμος" δεν πηγε μονο για σενα, πηγε για ολους μας ;) γιατι ειμστε ολοι σε καποιο βαθμο, ειτε μιλαμε για αντρες οι γυναικες το ζητημα ειναι ιδιο για μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
το σχολιο "ρατσισμος" δεν πηγε μονο για σενα, πηγε για ολους μας ;) γιατι ειμστε ολοι σε καποιο βαθμο, ειτε μιλαμε για αντρες οι γυναικες το ζητημα ειναι ιδιο για μενα.

Ε τώρα άμα πεταχτεί καμιά Κουέ από την γωνία, δεν θα φταίει εκείνη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
και ξαναρωτάω γιατί δεν μιλάμε για Έλληνες vs Αλλοδαποί?
μήπως αυτό δεν ''πουλάει'' ή μήπως γιατί δεν έχει την έκταση που έχει το αντίθετό του..
προφανώς επειδή ισχύει το δέυτερο και ένας από τους λόγους κατ΄εμέ είναι και ο τυχοδιωκτισμός κάποιων γυναικων.

Όχι απαραίτητα...

Τα κοινωνικά πρότυπα είναι τέτοια που επιτρέπουν σε μια γυναίκα να "εκπορνεύεται" και ο άνδρας να δίνει ανταλάγματα για αυτό. Σε όλες οι κοινωνίες του κόσμου, όντας ανδροκρατικές, η "αγοραπωλησία" του έρωτα έχει συγκεκριμένο δότη (γυναίκες) και συγκεκριμένο δέκτη (άνδρες). Οπότε πουθενά δεν θα βρεις να ισχύει το αντίθετο. Αυτό εξηγεί γιατί δεν μιλάμε για Έλληνες VS Αλλοδαπούς σε τέτοια θέματα...:)

... νομίζω ... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Xάντερ ομολογώ οτι δεν κατάλαβα τι εννοείς........:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
ναι ειναι, αλλα σαν Ελληνες που ειμαστε παντα κολλαμε στα ξενα, επλιζω να καταλαβες τι λεω
Σε αυτό......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
τι ηθελα να πω:

Σαν Ελληνες παντα κοιταμε τι κανουν οι αλλοι και οχι τι κανουμε εμεις σαν λαος, εχουμε γενικα ξενοφοβια ρε φιλε, η χωρα μας ειναι πλουσια σε τουρισμο και πολλα αλλα, ομως οταν ερχεται ο ξενος τον γδερνουμε κανονικοτατα και με τον νομο. το ιδιο κανουμε και στους ντοπιους οταν πανε διακοπες σε νησια κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι δυστυχώς είναι αλήθεια αυτό........:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
όπως επίσης μη με βάζετε στη διαδικασία να επιχειρηματολογήσω αν υπήρξε κοινωνικό πρόβλημα ή όχι.
Ανησυχητικό για μένα είναι ότι τα κορίτσια αυτά βρίσκουν καλό έδαφος για να πουλανε τον εαυτό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ανησυχητικό για μένα είναι ότι τα κορίτσια αυτά βρίσκουν καλό έδαφος για να πουλανε τον εαυτό τους.

Bingo! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Να κάνω μια επισήμανση όμως που για μένα αιτιολογεί το Ελληνίδες VS ένα έθνος διαφορετικό (ως γνωστό η άποψη μου είναι Έλληνες (άνδρες γυναίκες) VS πολλά 0-100 αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Οι συνήθεις,παραδόσεις θρησκεία ενός έθνους ασκούν ίσως την μεγαλύτερη επηροή στην διαμόρφωση χαρακτήρων ανθρώπων. Και αυτό είναι και φάβλος κύκλος καθώς αυτές οι συνήθεις είναι απόροια των πράξεων των μελλοντικά ήδη διαμορφωμένων χαρακτήρων.

Συνεπώς συγκεκριμένα για τις Ελληνίδες εγώ πραγματικά πιστεύω ότι κατά μέσο όρο έχουν καβαλήσει ένα καλάμι μέχρι τον ουρανό. Και όταν κάνω σύγκριση με αλλοδαπές δεν αναφέρομαι σε πρώην ανατολικό μπλόκ μόνο και ούτε σε ζητήματα οικονομικής εκμετάλευσης που αν θέλεται δεν είναι και ξένα στον πολιτισμό μας (άλλα thread) και απορώ κιόλας γιατί με την λέξη αλλοδαπή όλοι προς εκεί κατευθυντήκατε.

Και ναι ξέρω για τις εξαιρέσεις και ξέρω είναι να μην σου τύχει, γιαυτό και μιλάω κατά μέσο όρο. Και ξέρεται και κάτι? Αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά και πάρα πολλοί ξένοι στα διάφορα εράσμους και λεονάρντο και επίσης πάρα πολλοί έλληνες που ζήσαν έξω. Και οι ξένες έχουν ελατώματα αλλά το ότι από όλους ακούω χαρακτηρισμούς για καλάμια και βασιλικά .μπιπ. κάτι πρέπει να σημαίνει αυτό.

Και ορίστε και στο φόρουμ μέσα για παράδειγμα πως το θέμα σχέση-σεξ ανάγεται σε μείζον πρόβλημα της καθημερινότητας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω θα ρωτησω το αναποδο.
Ελληνας vs Aλλοδαπός.
Σημερα πολλοί άνθρωποι γύρω μας δεν είναι Ελληνες (και δε φαίνονται κιόλας) αν έχουν ζήσει/σπουδάσει/διαμορφωθεί εδώ στην Ελλάδα.
Γιατι θεωρείται ταμπού ακόμα, αν μια γυναίκα είναι σε σχέση με Αλλοδαπό (κι όχι Ευρωπαίο*)

* διαχωρισμός που κάνει συνηθως ο Ελληνας, λες κι ο Ευρωπαίος(Αγγλος, Γερμανός, Ιταλός, Γάλλος..) δε θεωρείται αλλοδαπός...


αχ Χιμ, σκεψου, αν αναγκαζοταν η μαμα κι ο μπαμπας σου να σε πανε σε μια αλλη χωρα, ποσο ασχημα θα ζουσες και θα αισθανοσουν αν σε αντιμετωπιζαν οι ανθρωποι με καχυποψια και σε κακολογουσαν χωρις να σε γνωριζουν, μονο και μονο επειδη εισαι απο αλλη χωρα. Το βλεπω στα σχολεια. Παιδια απο αλλες χωρες (αλβανια, ρωσια) ποσο φτυσιμο τρωνε και ποση απαξιωση νιωθουν απο τα δικα μας. Αναγκαζομαι να κανω σε μια χρονια αρκετες φορες ''κηρυγμα'' κι επαινο στην Αγαπη, ομως σιγουρα λιγα θα καταφερω. Οση πλυση εγκεφαλου εχει γινει απο το σπιτι, αρκει για να κανει θρυψαλα μια αλβανικη ή ρωσικη κι εν πασει περιπτωσει.... ανθρωπινη καρδούλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πάντως εγώ θέλω επειγόντως μια γιαπωνέζα, πόσο μ'αρέσουν οι γιαπωνέζες :inlove: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως ειναι ομορφες Ντοκτωρα, εχουν ενα κατι... εντελως διαφορετικο απο το μεσογειακο το δικο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ποιές; Οι ανατολικές, οι ινδές, οι πακιστανές, οι δυτικοευρωπαίες, οι αμερικάνες;
Εμένα το μόνο ήθος που μου φαίνεται τελείως ελαφρό είναι αυτό των πωλήσεων, είτε πουλάς "παρθενία" είτε πουλάς "ξεκόλιασμα". Αν δεν πουλάς τίποτε κρίνεσαι από όλο το πακέτο... χωρίς η ιθαγένεια (:D) να αποτελεί πρόβλημα.
Πραγματικό πρόβλημα έχω εκεί που δεν μπορώ να κρίνω... όταν ένας άνθρωπος λόγω κουλτούρας μου φαίνεται απροσπέλαστος. Εκεί σηκώνω τα χέρια ψηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βασικά δεν είσαι ρατσίστρια γιατί δε θα 'θελες να δεις τον άντρα σου με ξένη, αλλά γιατί βάζεις τη Χίλντε, τη Γκόλνους, τη Σβετλάνα και την Αζούμι στο ίδιο τσουβάλι.
Μα και ακόμα για μία εθνικότητα μόνο να μιλούσες, τι γενίκευση είναι αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ετσι πως καταντησανε οι περισσοτερες νεοελληνιδες...
Οι αλλοδαπες φαινονται ολο και πιο υποσχομενες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ποιές αλλοδαπές είναι πιο ελαφρών ηθών?

Εκείνες που διαπαιδαγωγήθηκαν μ' ένα διαφορετικό τρόπο χωρίς την υποκρισία και τον καθωσπρεπισμό που χαρακτηρίζει εμάς τις Ελληνίδες πολλές φορές και βιώνουν διαφορετικά τη σεξουαλικότητά τους?

Εκείνες που έζησαν τη φτώχεια και την ανέχεια και έφτασαν εδώ με την τελευταία ελπίδα να γλιτώσουν και μη σου πω να ζήσουν και σπίτια πίσω τους?

Εκείνες που έρχονται από χώρες με πολύ πιο αυστηρά ήθη και προσπαθούν να προσαρμοστούν στο δικό μας το "μπούτι ή στήθος" που βγαίνουν τα κοριτσάκια το βράδυ μη και δεν μαζέψουν όλα τα αδηφάγα αντρικά βλέμματα πάνω τους? Ή μη και δε βρουν άντρα για να γίνουν μετά οι σύζυγοι και μητέρες της διαφήμισης και να τα ξαναπετάξουν όξω στη βάφτιση του μπέμπη? (έχετε πάει σε βάφτιση καλοκαίρι? μπαξές τα φρούτα μιλάμε)

Και τί είναι το ελαφρύ ήθος?

Και τί μας κάνει εμάς τις αγνές ελληνοπούλες πιο βαρέων ηθών? (και με πόναγε η μέση μου από το πρωί σήμερα...)

Η ηλικία σου πάλι, αν παίζει αυτό το 28 που φαίνεται, είναι μια ηλικία που τα αγοράκια και πειραματίζονται, και ανοίγονται σε εμπειρίες και είναι σε μια εποχή πολύ πιο ανοιχτόμυαλη από το παρελθόν, συνεπώς φυσικά και είναι λογικό να κάνουν μια σχέση με κάποια που δεν είναι ακριβώς το κορίτσι της διπλανής πόρτας. Άσε που σε αυτή την ηλικία δεν μπαίνουν καν στη λογική του τί θα κάνουν μετά, οπότε όσο σοβαρή και να είναι αυτή η σχέση, δεν ξέρω τί μέλλον έχει τελικά.

Τέλος, κάθε μετανάστρια/ης έχει περάσει από το στάδιο που δεν ήξερε τη γλώσσα, εκτός και αν για κάποιο λόγο "δικαιώνονται" ή "νομιμοποιούνται" στο μυαλό μας μόνο όσοι έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα και αναπόφευκτα μιλάνε τα Ελληνικά καλύτερα.

Εγώ δεν θα σε χαρακτηρίσω ρατσίστρια ή όχι. Δεν θεωρώ ότι έχω τέτοιο δικαίωμα για τους άλλους όπως και οι άλλοι για μένα καθώς οι απόψεις μας διαμορφώνονται από πολυάριθμους υποκειμενικούς και αντικειμενικούς παράγοντες.

Αυτή σου η άποψη όμως περί ελαφρών ηθών με προβλημάτισε γι αυτό και έθεσα τα παραπάνω ερωτήματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top