• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Δωρητές οργάνων

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ποιά είναι η γνώμη σας. Θα είσασταν υπέρ αν κάποια μερα τα "τινάζατε" να δορίσετε τα όργανα σας σε άλλους. Επίσης σε αυτό το τοπικ θα ήθελα την γνώμη σας για την απόφαση που πήγε να περάσει απο την βουλή, που όποιος δεν δήλωνε κατά, το κράτο θα τον θεωρούσε αυτόματα δορητή οργάνων δηλαδή αν δεν έχεις δηλώσει ότι θέλεις να μην είσαι δορητής οργάνων το κράτος θα είχε το δικαίωμα να σου αφαιρέσει τα όργανα χωρίς την συγκατάθεση συγγενών σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Συγνώμη για το off-topic αστείο(και είναι και σοβαρό το θέμα),αλλά αν δεν το πω θα σκάσω!Στην ερώτηση "Θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων" η απάντηση "Πάρε τ'αρχι*** μου" θεωρείται θετική ή αρνητική???:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Συγνώμη για το off-topic αστείο(και είναι και σοβαρό το θέμα),αλλά αν δεν το πω θα σκάσω!Στην ερώτηση "Θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων" η απάντηση "Πάρε τ'αρχι*** μου" θεωρείται θετική ή αρνητική???:D

:D :D :D αλεξ ντροπή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
:D :D :D αλεξ ντροπή σου!

:redface::redface::redface:Ναι,ντρέπομαι,αλλά είναι πολύ πετυχημένο το ρημάδι!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
καλα τρελη ειναι οι ανθρωποι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Ποιά είναι η γνώμη σας. Θα είσασταν υπέρ αν κάποια μερα τα "τινάζατε" να δορίσετε τα όργανα σας σε άλλους.
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα...

Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Επίσης σε αυτό το τοπικ θα ήθελα την γνώμη σας για την απόφαση που πήγε να περάσει απο την βουλή, που όποιος δεν δήλωνε κατά, το κράτο θα τον θεωρούσε αυτόματα δορητή οργάνων δηλαδή αν δεν έχεις δηλώσει ότι θέλεις να μην είσαι δορητής οργάνων το κράτος θα είχε το δικαίωμα να σου αφαιρέσει τα όργανα χωρίς την συγκατάθεση συγγενών σου.
Αν και πρώτη φορά το ακούω θα είμαι υπερ για αυτή την απόφαση αν παιρνούσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα ήθελα αν πεθάνω εγώ και μπορεί να σωθεί κάποιος άλλος (ειδικά αν πρόκειται για παιδί σίγουρα) να δωθούν τα όργανά μου.

όσο για την απόφαση της βουλής, δεν είμαι σίγουρος. Από τη μια είμαι υπέρ, καθώς μπορεί να σωθούν ζωές, από την άλλη όμως αν οι συγγενείς δεν θέλουν, γιατί να τα πάρει με το έτσι θέλω η πολιτεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Θα γινόμουν κι εγώ δωρητής,είναι πολύ σημαντικό.Όσο για την απόφαση της βουλής που πρώτη φορά την ακούω,την θεωρώ απαράδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
H απόφαση της Βουλής είχε πολύ περιέργο παρασκήνιο. Άτομα που ασχολούνται με το εμποριο οργάνων θα είχαν βγάλει δισεκατομμύρια απο μια τέτοια κίνηση. Σιγά μην βλέπαμε μετά άστεγο στους δρόμους. Με την πρόφαση ότι τα όργανα του είναι στην διάθεση του κράτους, όλο και απο κάποιο "φυσικό" αίτιο θα πέθαινε. Αν αυτό σας φαίνετε υπερβολική σκεφτείτε ότι ένα νεφρό μπορεί να πουληθεί μέχρι και 10.000 € (απο ρεπορτάζ καναλιου) σκεφτείτε άλλα όργανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
H απόφαση της Βουλής είχε πολύ περιέργο παρασκήνιο. Άτομα που ασχολούνται με το εμποριο οργάνων θα είχαν βγάλει δισεκατομμύρια απο μια τέτοια κίνηση. Σιγά μην βλέπαμε μετά άστεγο στους δρόμους. Με την πρόφαση ότι τα όργανα του είναι στην διάθεση του κράτους, όλο και απο κάποιο "φυσικό" αίτιο θα πέθαινε. Αν αυτό σας φαίνετε υπερβολική σκεφτείτε ότι ένα νεφρό μπορεί να πουληθεί μέχρι και 10.000 ? (απο ρεπορτάζ καναλιου) σκεφτείτε άλλα όργανα.

Αυτό δεν το σκέφτηκα όταν διάβασα το τόπικ!
Πάντως δεν ακούγεται καθόλου απίθανο σενάριο, ειδικά αν σκεφτούμε τι κόσμος κυκλοφορεί ελεύθερος, και πόσο αδίστακτοι είναι κάποιοι προκειμένου να βγάλουν χρήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω θα μπορουσα να δοσω τα ματακια μου (τυχερος αυτος που θα επερνε τοσο ομορφα ματια) κανα συκωτακι, καμια καρδουλα αλλα ποτε τα μαλια μου.... σε αυτο ειμαι καθετος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
από την άλλη όμως αν οι συγγενείς δεν θέλουν, γιατί να τα πάρει με το έτσι θέλω η πολιτεία;
Όμως δεν θα ήταν κρίμα να χαθεί κάποιος γιατί κάποιοι έχουν κόμπλεξ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αν πεθάνω υγιής τα δίνω φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
θα τα έδινα έτσι και αλλίως άχρηστα θα μου είναι αφού πεθάνω.. :P Σχετικά με την πρόταση στην βουλή σε τέτοια θέματα προτιμώ να μην φτιάχνω θεωρίες συνομωσίας περί εμπορίου οργάνων κλπ και δηλώνω υπέρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx:
Σχετικά με την πρόταση στην βουλή σε τέτοια θέματα προτιμώ να μην φτιάχνω θεωρίες συνομωσίας περί εμπορίου οργάνων κλπ και δηλώνω υπέρ.
Ε όχι και θεωρία συνωμοσίας το εμπόριο οργάνων! Το να το αγνοείς δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
ok, δεν το εννοούσα έτσι. απλά προτιμώ να δω την θετική πλευρά της όλης κίνησης ότι δηλαδή λογικά θα σωθούν αρκετές ζωές... Κανείς δεν αμφισβητεί ότι το εμπόριο οργάνων υπάρχει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx:
ok, δεν το εννοούσα έτσι. απλά προτιμώ να δω την θετική πλευρά της όλης κίνησης ότι δηλαδή λογικά θα σωθούν αρκετές ζωές... Κανείς δεν αμφισβητεί ότι το εμπόριο οργάνων υπάρχει..
Είναι πολύπλοκο το θέμα. Εσύ προτιμας να δεις την θετική πλευρά (και λογικό είναι) αλλά υπάρχει και η αρνητική που είναι ότι σαφέστατα θα γίνει αυτό που είπε ο yiannis. Δηλ. θα ανθίσει το εμπόριο οργάνων με θύματα τους άστεγους/μετανάστες/μειονότητες κτλ κτλ. Ουσιαστικά θα σωθούν ζωές με αντίτιμο κάποιες άλλες. Πιο ουσιαστικά θα σωθούν οι ζωές αυτών που έχουν φράγκα να παρακάμψουν τις λίστες αναμονής στα νοσοκομεία με αντίτιμο τις ζωές του Χασάν και της Σβετλάνα.
Είναι απαισιόδοξο αλλά έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Είναι πολύπλοκο το θέμα. Εσύ προτιμας να δεις την θετική πλευρά (και λογικό είναι) αλλά υπάρχει και η αρνητική που είναι ότι σαφέστατα θα γίνει αυτό που είπε ο yiannis. Δηλ. θα ανθίσει το εμπόριο οργάνων με θύματα τους άστεγους/μετανάστες/μειονότητες κτλ κτλ. Ουσιαστικά θα σωθούν ζωές με αντίτιμο κάποιες άλλες. Πιο ουσιαστικά θα σωθούν οι ζωές αυτών που έχουν φράγκα να παρακάμψουν τις λίστες αναμονής στα νοσοκομεία με αντίτιμο τις ζωές του Χασάν και της Σβετλάνα.
Είναι απαισιόδοξο αλλά έτσι είναι.

Και να σημπληρώσω σε αυτό που λές, ότι εδώ μετά το τσουνάμι ανοίξαν βεβιασμένα τα σχολεία γιατί παιδιά άρχισαν να εξαφανίζονται με γρήγορους ρυθμούς. Άλλα για εμπόριο οργάνων και άλλα για παιδική πορνεία. Τα κέρδη είναι τεράστια απο το εμπόριο οργάνων, ένας πατέρας θα έριχνε τρελλά εκατομύρια για να σωθεί το παιδί του. Σιγα να μην πέρναγε ανεκμετάλευτο αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγώ πραγματικά δεν έχω πρόβλημα αμα τα τινάξω με καννιβαλίσουν για τα spare parts. Αλλά πώς μπορώ να είμαι σίγουρος οτι αμα πάθω ποτέ τίποτα δεν θα με στείλουν μια ώρα αρχίτερα στο νοσοκομείο για το σηκώτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Νομίζω ότι θα ήθελα αν πεθάνω εγώ και μπορεί να σωθεί κάποιος άλλος (ειδικά αν πρόκειται για παιδί σίγουρα) να δωθούν τα όργανά μου.

Κι εγώ μαζί σου:)

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
ένα νεφρό μπορεί να πουληθεί μέχρι και 10.000 € (απο ρεπορτάζ καναλιου) σκεφτείτε άλλα όργανα.

Αυτό το έχω ακούσει κι εγώ
Και κάποιοι που έχουνμεγάλα οικονομικά προβλήματα πουλάνε το ένα τους νεφρό(ζωντανοί είναι και το κάνουν)
Κουφό και όμως αληθινό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top