Θεωρία Χορδών & Κβαντική Βαρύτητα Βρόχων

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τους φυσικούς της παρέας μας αλλά και όποιον αλλον γνωρίζει σχετικά με την θεωρία των χορδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Μήπως εννοείς υπερ-χορδές; (αν και νομίζω το ίδιο είναι τεσπά :P)
Λοιπόν φυσικός δεν είμαι αλλά είχα διαβάσει ένα βιβλίο πάνω στη θεωρία. Έχει να κάνει με τον τρόπο που συνδέονται τα κουαρκ (δομικά στοιχεία του ατόμου)
Δεν ξέρω αν είναι επιβεβαιωμένη η θεωρία, πάντως μίλαγε για ν-διάστατους χώρους ανάμεσα στα κουαρκ κλπ.
Αν σε ενδιαφέρει ψάξε κάποιο βιβλίο, αν και δε νομίζω αυτή η θεωρία να είναι ενεργή σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Απ' ότι κατάλαβα είναι ιδιαίτερα ενεργή θεωρία καθώς ο αριθμός των φοιτητών που καταπιάνονται με αυτήν όλο και αυξάνεται. Το μόνο πρόβλημα της είναι ότι δεν έχει επινοηθεί κάποιο πείραμα μέχρι τώρα για να αποδείξει την ορθότητα της ή μη.
https://www.superstringtheory.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xmavidis:
Θα ήθελα να ρωτήσω τους φυσικούς της παρέας μας αλλά και όποιον αλλον γνωρίζει σχετικά με την θεωρία των χορδών.

Τι θες να μαθεις περι την θεωρια των χορδων ? Φανταζομαι εννοεις string theory ? (Αφου ειναι στο forum των φυσικων επιστημων..). :) Ρωταω οχι για κανενα αλλο λόγο, απλως αν ξερει κανεις και μπορεις να μας διαφωτισει, ενδιαφερομαι και εγω να ακουσω (ή μαλλον να διαβασω).:) Με αλλα λογια, δεν ειμαι στους ειδικους και φυσικους που θα σου απαντησουν, απλως ανακατευομαι εκει που κανονικα δεν εχω δουλεια κατα την προσφιλη μου συνηθεια... :) Απλως ισως η ερωτηση θα ήταν καλυτερα να ειναι πιο συγκεκριμενη, οποτε αυτοι που γνωριζουν το θεμα να ξερουν τι ακριβως ζητας να απαντησουν.

Το μονο που ξερω εγω, ειναι οτι το string (η χορδη:confused: :) ) ειναι αυτο που λεει η λεξη. Φαντασου ενα μακαρονι ας πουμε (βρασμενο, για να ειναι μαλακο). Λενε λοιπον καποιοι φυσικοι: Ας πουμε οτι υπαρχουν strings. (Λεμε ΑΝ, στο κατω-κατω θεωρια ειναι, εγω βαζω τους κανονες. Και ειναι απλως ενα 'μοντελο' λεμε δηλ οτι υπαρχει κατι σαν string (που φυσικα δεν ειναι σαν μακαρονι ή κορδονι, απλως ετσι το φανταζομαστε για χαρην ευκολιας) που εχει τις εξης ιδιοτητες. Με βαση αυτο τοτε, συμβαινει το εξης ... μπλα μπλα. Και αρχιζει η υπολοιπη θεωρια. Δηλ οι φυσικες θεωριες που βασιζονται (ή περιλαμαβανουν strings) λεγονται string theories. Το string μπορει να ειναι μακροστενο (μακαρονι), ή κλειστο (σαν κουλουρι). Αναλογα την θεωρια, παλι. Επισης αυτα τα string ταλαντευονται ή και εχουν και αλλες ιδιοτητες. (Α, και συνηθως ειναι πολυ πολυ μικρα). Συνηθως τα string theoreis σχετιζονται, ανακατευονται, εχουν να κανουν (οπως θες πες το) με θεωριες ενοποιησης (unification theories), δηλ θεωριες που προσπαθουν να ενοποιησουν τις 4 δυναμεις της φυσης (ηλεκτρομαγνητισμος, ασθενης πυρηνικη δυναμη, ισχυρη πυρηνικη, βαρυτητα) σε μια. Οι 2 πρωτες εχουν ενοποιηθει (electroweak). Στην προσπαθεια να προσθεσουμε και την 3η, εχουμε διαφορες GUTs (Grand Unified Theory), και αμα βαλουμε και την 4η μεσα, θα εχουμε την ΤΟΕ (Theory Of Everything - Θεωρια των παντων) και κλεισαμε απο Φυσικη (τα λυσαμε ολα δηλ). :) Τα string ανακατευονται λοιπον με GUT's και τα συναφη (px SUSY -SUper SYmmetry, -Υπερσυμμετρια δηλ, που αμα εχει μεσα string λεγεται Superstring, και ενα σωρο αλλα ωραια και πολυ περιπλοκα..). Απο οσο θυμαμαι supersymmetery ειναι συμμετρια μεταξυ φερμιονιων και μποζονιων, αλλα δεν παιρνω και ορκο. (Φερμιονια: υλη πχ ηλεκτρονια, πρωτονια, αντιυλη κλπ, Μποσονια:φορεις δυναμεων πχ φωτονια) Ολα ειναι ομως 'σωματιδια'. Σαν να λεμε, εντελως μεσες ακρες, τα πεδια ειναι σωματιδια και το αντιστροφο, δηλ ειναι 2 οψεις του ιδιου νομισματος.

πχ για αρχη ριξε μια ματια εδω εδω για το ελληνικο version.

ps. Φυσικα και ειναι ενεργη θεωρια (οικογενεια θεωριων καλυτερα αφου ειναι πολλες) και ειναι απο τα πιο hot θεματα στη φυσικη, αφου φαινεται (προς το παρον) ενας απο τους 'ελπιδοφορους' δρομους προς GUT και ΤΟΕ. Και φυσικα εννοειται οτι η θεωρια των παντων (Theory of everything) ειναι το αγιο δισκοποτηρο για την φυσικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Από ότι διάβασα, κατάλαβα ότι δεν υπάρχουν πια πολλές θεωρίες ενεργές αλλά μία, η Μ-theory αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε).

Μερικά ερωτήματα
Τι προβλέπει η θεωρία αυτή για μια μελανή οπή;
Υπάρχει κάποια εξέλιξη ως προς την επινόηση κάποιου πειράματος;
Τέλος, θα ήθελά να μου προτείνετε βιβλία σχετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xmavidis:
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Από ότι διάβασα, κατάλαβα ότι δεν υπάρχουν πια πολλές θεωρίες ενεργές αλλά μία, η Μ-theory αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε).
Εγω καταλαβα (απο αυτα που διαβασα, δεν ξερω κατι παραπανω περι Μ) οτι η Μ-theory ειναι 'θεωρητικη' θεωρια αφου δεν εχει ακομα 'ανακαλυφθει'και επισης περιλαμβανει (δεν ειναι αλλη/διαφορετικη απο) 5 αλλες θεωριες χορδων (οι θεωριες αυτες ειναι υποθεωριες ας πουμε, και η Μ ειναι η 'μαμα θεωρια'). Αρα νομιζω οτι και εκτος της Μ, και οι αλλες 'ενεργες' ειναι. (Αφου η Μ, δεν τις ακυρωνει)

Αρχική Δημοσίευση από xmavidis:
Μερικά ερωτήματα
Τι προβλέπει η θεωρία αυτή για μια μελανή οπή;
Δεν εχω ιδεα αν λεει κατι περι μελανων οπων, και αν ναι τι...:(
Αρχική Δημοσίευση από xmavidis:
Υπάρχει κάποια εξέλιξη ως προς την επινόηση κάποιου πειράματος;
Για 'τελευταιες' πληροφοριες (οχι ημερων, αλλα ετων, εστω τα 2-3 τελευταια) θα πρεπει να ψαξεις στο internet. Βιβλια και να υπαρχουν, θα ειναι 'μπαγιατικα', οσον αφορα πειραματα. (πχ και να γινει φετος (λεμε) ενα πειραμα, ενα βιβλιο που γραφτηκε περυσι ή προπερσι (δηλ κανονικα φρεσκοτατο) δεν θα το αναφερει.

Αρχική Δημοσίευση από xmavidis:
Τέλος, θα ήθελά να μου προτείνετε βιβλία σχετικά.
Βιβλια σχετικα με χορδες? Δυσκολο. Με μελανες οπες (μιας και τις ανεφερες) πιο ευκολο, αφου ειναι πιο 'δημοφιλεις'. Επισης τι ειδους βιβλιο θελεις? Επιστημονικο ή εκλαικευμενο (απλο δηλ χωρις μαθηματικα κλπ μεσα). Γιατι απο τα πρωτα κατι θα υπαρχει και στα ελληνικα (γιατι αλλιως πως το καλο τα διδασκουν στο ελληνικο πανεπιστημιο?). Επισης υπαρχουν εκλαικευμενα βιβλια για τα θεματα αυτα (για μη επιστημονες δηλ) απο τα οποια καποια (ελαχιστα ομως) εχουν μεταφραστει στα Ελληνικα. Και στις 2 κατηγοριες βιβλιων εχεις πολυ περισσοτερες δυνατοτητες εαν εισαι διαθετιμενος να διαβασεις στα αγγλικα. Παντως προτεινω τα απλα/εκλαικευμενα βιβλια, γιατι τα αλλα απευθυνονται σε επιστημονες με συγκεκριμενες γνωσεις με αποτελεσμα να ειναι παντελως ακαταλαβιστικα για τους υπολοιπους απο εμας. Επισης βιλια χορδων (απο τα απλα) σχετικα σπανιζουν, 1ον γιατι το θεμα δεν προσφερεται για απλουστευση (περα απο το ειναι ενα κορδονι που ταλαντωνεται σε ν διαστασεις δεν μπορει να πει κανεις και πολλα αλλα με λογια, αλλα μονο με μαθηματικα) και 2ον σκετες οι χορδες δεν πολυστεκουν ως θεμα αφου σχετιζονται (ο λογος της υπαρξης τους/εφευρεσης τους) με αλλα πραγματα. Με ενοποιηση των δυναμεων στη συγκεκριμενη περιπτωση. Αρα υπαρχουν αρκετα βιβλια που εχουν μεσα λιγο απο ολα (τα απαραιτητα) μεχρι να φτασουν στα string στο τελος. Αμα θες ριξε μια ματια στο Amazon. Θα βρεις μπολικο πραγμα...:) Τωρα αν θες σε Ελληνικα, εγω τουλαχιστον σηκωνω τα χερια ψηλα. (Χλωμοτατο το βλεπω παντως, ιδιως για string, (και ιδιως σκετα - και οχι μαζι με αλλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Για 'τελευταιες' πληροφοριες (οχι ημερων, αλλα ετων, εστω τα 2-3 τελευταια) θα πρεπει να ψαξεις στο internet. Βιβλια και να υπαρχουν, θα ειναι 'μπαγιατικα', οσον αφορα πειραματα. (πχ και να γινει φετος (λεμε) ενα πειραμα, ενα βιβλιο που γραφτηκε περυσι ή προπερσι (δηλ κανονικα φρεσκοτατο) δεν θα το αναφερει.

δεν υπαρχουν πειραματα ακομα. Απαιτουν τρομακτικα μεγαλες ενεργειακες σταθμες.
Εγω καταλαβα (απο αυτα που διαβασα, δεν ξερω κατι παραπανω περι Μ) οτι η Μ-theory ειναι 'θεωρητικη' θεωρια αφου δεν εχει ακομα 'ανακαλυφθει'και επισης περιλαμβανει (δεν ειναι αλλη/διαφορετικη απο) 5 αλλες θεωριες χορδων (οι θεωριες αυτες ειναι υποθεωριες ας πουμε, και η Μ ειναι η 'μαμα θεωρια'). Αρα νομιζω οτι και εκτος της Μ, και οι αλλες 'ενεργες' ειναι. (Αφου η Μ, δεν τις ακυρωνει)

η θεωρια Μ καταπιανεται με τις συμετριες των χορδων

ποπο τα εχω ξεχασει:( πρεπει να τα ξεσκονισω.

ειναι αργα και ειμαι κουρασμενος,θα επανελθω με λεπτομεριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η θεωρια Μ ουσιαστικα ενωσε τις επιμερους παραλλαγες των θεωριων περι χορδων που υπηρχαν τα τελευταια 10 χρονια.

Προσπαθειες γινονται , να ανιχνευτουν βαρυτονια, κατι που ενισχυει την θεωρια Μ. Γιαυτο και το Fermilab στην Αμερικη, κανει πειραματα, καθως και το CERN στην Ευρωπη θα κανει πειραματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Ξέρω οτι για να ισχύει πρέπει να υπάρχουν 11 συνολικά διαστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
δεν υπαρχουν πειραματα ακομα. Απαιτουν τρομακτικα μεγαλες ενεργειακες σταθμες.


η θεωρια Μ καταπιανεται με τις συμετριες των χορδων

ποπο τα εχω ξεχασει:( πρεπει να τα ξεσκονισω.

ειναι αργα και ειμαι κουρασμενος,θα επανελθω με λεπτομεριες

o επότε αναγνωρίστηκε επιτέλους

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
χαχαχα

και γω μόλις διάβασα το θέμα κατάλαβα επιτέλους τι διάολο θέλει να καταφέρει ο Σέλντον με αυτή την string theory. Αν και sid ο σέλντον δεν είναι τόσο δύσκολος χαρακτήρας (όσο ο epote) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ολα ξεκινησαν οταν ο αϊνστάιν τυφλωθηκε απ'τη δοξα με τη σχετικοτητα και εκρυψε τις εξισωσεις οι οποιες αποδεικνυαν την αντιφαση της σχετικοτητας με τη κβαντικη. Οι φυσικοι προσπαθουν να βρουν τη θεωρια των παντων, οπου θα ισχυουν οι νομοι της σχετικοτητας και της κβαντικης χωρις να ερχονται σε αντιφαση. Καποιοι λενε πως πρεπει να αναδιατυπωθει η κβαντικη θεωρια. Μια λυση επιχειρουν να δωσουν η θεωρια των χορδων-υπερχορδων και η Μ-θεωρια. Απο οσο ξερω θελει πολυ ανωτερες γνωσης για να την κατανοησεις, ισως και οι πανεπιστημιακες να μην αρκουν. Ειναι δυσκολη στη κατανοηση ετσι που διατυπωνεται. Πρεπει να μπεις σε ορισμενο σκεπτικο για να μπορεσεις να ασχοληθεις

η μαυρες τρυπες εξηγουνται τελεια απο τη σχετικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Απο οσο ξερω θελει πολυ ανωτερες γνωσης για να την κατανοησεις, ισως και οι πανεπιστημιακες να μην αρκουν.


:confused:
και τι χρειάζεται ρε μαν,
ευχέλαιο και δέηση; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
να ασχολεισαι με ερευνα μπρε! :P νταξ την γενικη ιδεα την ξερει και η κουτση μαγδαλω! Απειρως μικρες χορδες που παλλονται και παραγουν υλη. Ειναι η μονη ελπιδα της φυσικης να εξηγησει εννοποιημενα τις βασικες αλληλεπιδρασεις: ισχυρη(συγκροτει τα πρωτονια ενωμενα), ασθενης(διασπα τον πυρηνα), ηλεκτρομαγνητικη(αλληλεπιδραση φορτισμενων ηλεκτρονιων με την ανταλλαγη φωτονιων) που εξηγει η κβαντομηχανικη με τη βαρυτητα, την οποια εξηγει η σχετικοτητα, δλδ η χορδες ευελπιστουν να παρουν τον τιτλο της "θεωριας των παντων", που ειναι ο μεγαλυτερος στοχος της συγχρονης φυσικης. Υπαρχουν βεβαια μερικα προβληματακια οπως του οτι χρειαζονται πολυ ανεπτυγμενα μαθηματικα, δν μπορει να αποδειχθει πειραματικα και απαιτει 26 διαστασεις εκ των οποιων 4 καμπυλωμενες και 22 επιμηκιμενες. Κοιτα ανακατευονται κι αλλες θεωριες, αποριπτονται καποιες σημερινες, θελει ανεπτυγμενα μαθηματικα...δυσκολη θεωρια, αν αποδειχθει ανατρεπει πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ζικξ θα σ τραβηξω τ΄αυτι, αν σου φυγει το πιρσινγκ σφυρα.

νταξ την γενικη ιδεα την ξερει και η κουτση μαγδαλω!

Αυτό μ φαίνεται περισσότερο πρόβλημα παρά ευχής έργον
καθώς και η κτσή μαγδάλω θα έχει άποψη :hmm:
παμε στο προκείμενο...


Υπαρχουν βεβαια μερικα προβληματακια οπως του οτι χρειαζονται πολυ ανεπτυγμενα μαθηματικα

Εχμμμ... αυτό είναι αναμενόμενο, για μια θεωρία που αποτελεί ζωηρό πεδίο μελέτης.
Μα δεν πειράζει, συνεχίζουμε με αυτό μετά.



δν μπορει να αποδειχθει πειραματικα

...:confused: ούιρτ;
Να ...αποδειχθεί ...πειραματικά;
Θέλω να πιστεύω πως ήταν ολίσθημα στην γλώσσα αυτό πείπες :P


και απαιτει 26 διαστασεις εκ των οποιων 4 καμπυλωμενες και 22 επιμηκιμενες

:hmm:
Οπότε, τελικά το θέμα είναι ποιοί προτιμούν τις ...καμπύλες
και ποιοί τα ...επιμήκη :P

Για να το παρω αλλιώς, όλες οι διαστάσεις είναι "καμπυλωμένες"
με την έννοια πως υπάρχει ένας μετρικός τανυστής στον χώρο που
μηδενίζεται με μια μικροεπέμβαση στη γεωμετρία των μακρουλών διαστάσεων.

Υγ. Για περισσότερα, να περιμένετε να εκδώσω το βιβλίο μου
"Θεωρία της Θεωρητικότητας και
Θεωρητικές Εφαρμογές στις Θεωρίες"
Εκδόσεις "Ηοle in the Water",
Philadelphia 2010
(η nea)

Υγ^2. Με πρόλαβε βέβαια ο Μπάγκζ :( και έγινε ο πρώτος συγγραφέας του φόρουμ που συνέγραψε βιβλίο.
Δεν πειράζει.
Θα γίνει το δικό μου μπεστ σέλλερ και θα του την λέω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εννοω οτι δν μπορουμε να βρουμε καποιο πειραμα για να αποδειξουμε :P lol δν εχω πιερσινγκ, θα επενδυσω στο συγγραμα σου :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τους τελευταίους μήνες ασχολούμαι με την σύγχρονη φυσική και την αστροφυσική και έφτασε στα αυτιά μου η θεωρία των χορδών. Έπαθα ένα ψιλοσόκ όταν άκουσα τις βασικές της αρχές, αλλά και ποιος δεν παθαίνει. Όσοι από εδώ είναι τελειόφοιτοι και απόφοιτοι τμημάτων φυσικής ή μεταπτυχιακοί φοιτητές σε προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών σχετικά με σύγχρονη φυισκή ας παραθέσουν τις απόψεις τους και αν μπορούν να αναλύσουν στο επίπεδο που μπορούμε κι εμείς οι ταπεινοί μηχανικοί:D αλλά και όλοι οι άλλοι να καταλάβουμε. Εννοείται πως όποιος ξέρει κάτι επι του θέματος μπορεί ελεύθερα να το παραθέσει κι ας μην είναι φυσικός. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να παρατεθούν συγγράμματα στα ελληνικά από τους γνώστες του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Για αρχη αν μπορεις γραψε μας τις βασικες αρχες που ακουσες. Παντως ειναι αρκετα προχωρημενο θεμα και δεν νομιζω να το γνωριζει καποιος εδω μεσα. Δεν διδασκεται καν στα προπτυχιακα προγραμματα τμηματων Φυσικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σύμφωνα με τη θεωρία των χορδών κάθε στοιχειώδες σωματίδιο αποτελεί την έκφραση της ταλάντωσης μικροσκοπικών ενεργειακών ινών οι οποίες ονομάζονται κοσμικές χορδές. Αυτό ισχύει για όλα τα γνωστά στοιχειώδη σωματίδια είτε αυτά είναι υλικά σωματίδια (ηλεκτρόνιο, κουάρκ κλπ.) είτε κβαντικά σωματίδια (φωτόνια, βαρυτόνια κλπ.).

Η κοσμική χορδή είναι συσσωρευμένη ενέργεια σε μικροσκοπικό επίπεδο η οποία πάλλεται και ταλαντώνεται με ένα συγκεκριμένο τρόπο ο οποίος είναι ξεχωριστός για κάθε στοιχειώδες σωματίδιο. Για να είναι η θεωρία των χορδών μαθηματικά συνεπής, προβλέπει την ύπαρξη 11 διαστάσεων από τις οποίες οι 10 είναι χωρικές και η 1 χρονική. Οι 3 χωρικές διαστάσεις είναι αυτές που γνωρίζουμε και αντιλαμβανόμαστε μακροσκοπικά με τις αισθήσεις μας (μήκος, πλάτος, ύψος). Οι υπόλοιπες 7 χωρικές διαστάσεις δεν μπορούν να γίνουν μακροσκοπικά αντιληπτές διότι επικαλύπτονται από τις 3 χωρικές διαστάσεις οι οποίες κυριαρχούν στομακρόκοσμο. Οι 7 αυτές διαστάσεις δεν είναι ανεξάρτητες μεταξύ τους αλλά στροβιλίζονται και περιπλέκονται μεταξύ τους. Η μεταξύ τους αυτή αλληλεξάρτηση καθορίζει το σχήμα της παλλόμενης κοσμικής χορδής. Το περίεργο αυτό 10διάστατο σχήμα της κοσμικής χορδής το οποίο δεν είναι στατικό αλλά μετακινείται και περιστρέφεται στο χρόνο είναι διαφορετικό για κάθε στοιχειώδες σωματίδιο. Δηλαδή ο τρόπος με τον οποίο πάλλεται μία κοσμική χορδή καθορίζει το είδος του στοιχειώδους σωματιδίου το οποίο αποτελεί την έκφραση της χορδής (π.χ. διαφορετικά πάλλεται μία κοσμική χορδή στο ηλεκτρόνιο, διαφορετικά στο κουάρκ, διαφορετικά στο φωτόνιο κλπ.) όπως ο τρόπος με τον οποίο πάλλεται μία χορδή του βιολιού αντιστοιχεί σε διαφορετική νότα. Η κοσμική χορδή όπως προαναφέρθηκε είναι μία ίνα συσσωρευμένης ενέργειας απειροστού πλάτους η οποία μπορεί είτε να είναι κλειστή είτε ανοικτή καμπύλη στο χώρο (το σχήμα της εξαρτάται από τον τρόπο με τον οποίο περιπλέκονται οι 7 χωρικές διαστάσεις στο μικρόκοσμο μεταξύ τους αλλά και πώς αυτές περιπλέκονται στις 3 μακροσκοπικές χωρικές διαστάσεις).

Η μάζα των στοιχειωδών σωματιδίων και κατ' επέκταση των υλικών σωμάτων αποτελεί έκφραση της παλλόμενης χορδής όταν αυτή πάλλεται σε χαμηλές ενεργειακές στάθμες. Όταν η ενέργεια της αυτξηθεί και ξεπεράσει κάποιο επίπεδο τότε η μάζα γίνεται ενέργεια. Με την θεωρία των χορδών οι επιστήμονες προσπαθούν να φτάσουν σε μία ενοποιητική θεωρία η οποία εξηγεί όλα τα μέχρι σήμερα γνωστά φαινόμενα και αποδεκτές θεωρίες με σκοπό να εξηγήσουν την δημιουργία του σύμπαντος.

Με λίγα λόγια ό,τι γνωρίζουμε είναι παλλόμενες χορδές ακόμα κι εμείς οι ίδιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top