Σχετικά με την υγεία στην Ελλάδα

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Από πολλούς πήρα την αίσθηση ότι προσπάθησαν να υποτιμήσουν την προσπάθεια με έμμεσο τρόπο

:confused: ελπίζω να μην εννοείς εμένα... γιατί δεν είδα βασικά και κανέναν άλλον να "Διαμαρτύρεται" για αυτή την πράξη....
Σαφώς και δεν υποτιμώ τις προσπάθειες του κόσμου ... ειδικά όταν ο βασικός μισθός είναι 550ευρώ και υπάρχει άτομο που δίνει από αυτά τα 550 του, ΕΣΤΩ κι ένα 5ευρω!
Εμένα η διαμαρτυρία μου αφορά το ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι ΧΡΕΟΣ της πολιτείας να έχει ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ αυτά τα παιδιά ώστε να μην χρειάζονται απ τους ιδιώτες τέτοιες πρωτοβουλίες!
Και ειλικρινά δε βρίσκω που είναι το κακό!!!
Και εγώ έβαλα το δικό μου λιθαράκι σε αυτή την αλυσίδα αγάπης όπως την λένε με αυτά που διέθετα αλλά... μου τη δίνει που θα πρέπει ΠΑΛΙ εγώ κι εσύ κι ΕΜΕΙΣ να πληρώνουμε κι όχι ΑΥΤΟΙ που τα παίρνουν ΗΔΗ από ΕΜΑΣ για αυτό ακριβώς το λόγο!
Για να έχουμε ΠΑΙΔΕΙΑ, ΥΓΕΙΑ και όλα τα σχετικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Από πολλούς πήρα την αίσθηση ότι προσπάθησαν να υποτιμήσουν την προσπάθεια με έμμεσο τρόπο
O,τι και να πούμε εμείς δεν μπορεί να σταθεί ικανό να υποβαθμίσει μια τέτοια προσπαθεια.
Βέβαια, εγώ κάποια ερωτήματα τα έχω, τα οποία όμως δεν αποτελούν αμφισβήτηση του έργου αυτού.
Και εξηγούμαι:
Θυμάμαι τέτοιους τηλεμαραθώνιους και άλλες παρόμοιες προσπάθιες να γίνονται εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Δεν θα ήταν δίκαιο προς τους συμμετέχοντες να υπάρχει μια ενημέρωση για το συνολικό ποσό όλων αυτών των χρόνων καθώς επίσης και σε ποιο στάδιο βρίσκεται η κατασκευή του εν λόγω Νοσοκομείου;
Ποιος φορέας θα αναλάβει τη διοίκηση και λειτουργία του Νοσοκομείου;
Αν είναι ιδιωτικός φορέας, μιλάμε για μια κερδοσκοπική εταιρία τύπου "Ιατρικό Κέντρο, Μετροπόλιταν" ή θα λειτουργεί σαν κοινοφελές ίδρυμα δωρεάν προς τον κόσμο. Γνωρίζεται όλοι υποθέτω οτι τα έξοδα λειτουργίας ενός τέτοιου Νοσοκομείου είναι αμύθυτα ( θεραπείες, μισθοδοσία, προμήθεια υλικών)
Αν παλι είναι το δημόσιο που θα αναλάβει όλα τα παραπάνω, είναι τουλάχιστον ντροπή να περιμένει από το φτωχό κοσμάκη να καταθέσει το ευρώ του, ενώ θα μπορούσε (ναι θα μπορούσε) να το έχει λειτουργήσει ήδη.
Βέβαια, υπάρχει και το προηγούμενο παράδειγμα της πρότυπης μονάδας εγκαυμάτων στο Θρειάσιο, η οποία έγινε αποκλειστικά έπειτα από χορηγία κάποιου μεγαλοεπιχειρηματία, ύστερα από το ατύχημα στα διϋλιστήρια του στην Ελευσίνα.
Τονίζω και πάλι οτι δεν θέλω σε καμία περίπτωση να υποβαθμίσω το έργο που γίνεται, όμως επειδή ζούμε σε μια χώρα που το σαράκι της γραφειοκρατείας καταστρέφει πολλές αξιέπαινες προσπάθειες, δεν θα έπρεπε όλα τα παραάνω να έχουν αποσαφηνηστεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
:confused: ελπίζω να μην εννοείς εμένα... γιατί δεν είδα βασικά και κανέναν άλλον να "Διαμαρτύρεται" για αυτή την πράξη....
Σαφώς και δεν υποτιμώ τις προσπάθειες του κόσμου ... ειδικά όταν ο βασικός μισθός είναι 550ευρώ και υπάρχει άτομο που δίνει από αυτά τα 550 του, ΕΣΤΩ κι ένα 5ευρω!
Εμένα η διαμαρτυρία μου αφορά το ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι ΧΡΕΟΣ της πολιτείας να έχει ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ αυτά τα παιδιά ώστε να μην χρειάζονται απ τους ιδιώτες τέτοιες πρωτοβουλίες!
Και ειλικρινά δε βρίσκω που είναι το κακό!!!
Και εγώ έβαλα το δικό μου λιθαράκι σε αυτή την αλυσίδα αγάπης όπως την λένε με αυτά που διέθετα αλλά... μου τη δίνει που θα πρέπει ΠΑΛΙ εγώ κι εσύ κι ΕΜΕΙΣ να πληρώνουμε κι όχι ΑΥΤΟΙ που τα παίρνουν ΗΔΗ από ΕΜΑΣ για αυτό ακριβώς το λόγο!
Για να έχουμε ΠΑΙΔΕΙΑ, ΥΓΕΙΑ και όλα τα σχετικά...

Αγαπητή μου κουε, το κράτος έχει να λύσει πολύ πιο σημαντικά προβλήματα. Δυστυχώς ή ευτυχώς (για εμένα ευτυχώς) τα προβλήματα ενός κράτους πρέπει να έχουν κάποια ιεραρχία και επειδή τέτοια προβλήματα δεν καταλαμβάνουν της πρώτες θέσεις, το ελληνικό κράτος δεν έχει την πολυτέλεια να ασχοληθεί με αυτά

Φαντάσου το ελληνικό κράτος σαν τον χαμηλόμισθο των 500?. Δεν νομίζω να πιστεύεις ότι η Ελλάδα απέχει πολύ από την παραπάνω υπόθεση.
Τι βοήθεια μπορεί να δώσει; Το πολύ πολύ 5?. Πιστεύεις δλδ ότι αυτά τα 5? είναι ικανά να δώσουν λύσει; Αν ναι, έχεις σκεφτεί πόσο πίσω θα πάει την ελληνική πραγματικότητα;

Για αυτό η σκυτάλη έρχεται με συνοπτικές διαδικασίες σε αυτούς που αποκαλείς ματσωμένους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αγαπητή μου κουε, το κράτος έχει να λύσει πολύ πιο σημαντικά προβλήματα. Δυστυχώς ή ευτυχώς (για εμένα ευτυχώς) τα προβλήματα ενός κράτους πρέπει να έχουν κάποια ιεραρχία και επειδή τέτοια προβλήματα δεν καταλαμβάνουν της πρώτες θέσεις, το ελληνικό κράτος δεν έχει την πολυτέλεια να ασχοληθεί με αυτά

Φαντάσου το ελληνικό κράτος σαν τον χαμηλόμισθο των 500?. Δεν νομίζω να πιστεύεις ότι η Ελλάδα απέχει πολύ από την παραπάνω υπόθεση.
Τι βοήθεια μπορεί να δώσει; Το πολύ πολύ 5?. Πιστεύεις δλδ ότι αυτά τα 5? είναι ικανά να δώσουν λύσει; Αν ναι, έχεις σκεφτεί πόσο πίσω θα πάει την ελληνική πραγματικότητα;

Για αυτό η σκυτάλη έρχεται με συνοπτικές διαδικασίες σε αυτούς που αποκαλείς ματωμένους. :)

δηλαδή βρε Πάνο μου, ποιο είναι ποιο σημαντικό απ την υγεία για ένα κράτος?
ο προϋπολογισμός για την άμυνα και τα όπλα? ή το τι μισθό θα παίρνουν οι βουλευτές?
Η Ελλάδα είναι χειρότερη κι απ τον χαμηλόμισθο των 500ευρώ... όχι όμως γιατί έχει τόσο μισθό.... αλλά γιατί ενώ έχει μισθό των 2000 τρώει τα 1500 στο μπαρμπούτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δηλαδή βρε Πάνο μου, ποιο είναι ποιο σημαντικό απ την υγεία για ένα κράτος?
ο προϋπολογισμός για την άμυνα και τα όπλα? ή το τι μισθό θα παίρνουν οι βουλευτές?
Η Ελλάδα είναι χειρότερη κι απ τον χαμηλόμισθο των 500ευρώ... όχι όμως γιατί έχει τόσο μισθό.... αλλά γιατί ενώ έχει μισθό των 2000 τρώει τα 1500 στο μπαρμπούτι!

1. Ναι άμυνα. Φαντάζεσαι να φτιάχναμε ένα τέλειο πολιτισμό και μέσα σε μια νύχτα από μια απλή επιδρομή όλα καπουτ?
2. Ο βουλευτής δεν χρειάζεται να ασχολείται με την επιβίωσή του, επειδή αν το θέμα το δούμε υπό την πρίσμα των ιδανικών συνθηκών όλο του το είναι πρέπει να το αφιερώνει στην βουλή.
3. Οικονομία, χωρίς ισχυρές οικονομικές δομές γιατί να κάνουμε επενδύσεις στην υγεία; Φαντάζεσαι το κράτος να έδινε χ ευρώ για την υγεία και μετά από 10 χρόνια να χρειάζονταν να ξανά δώσει; Αν δεν είχε εξασφαλίσει οικονομικές δομές που θα έβρισκε πάλι από τις φορολογίες; Και ποίος θα μας εξασφάλιζε ότι οι πολίτες θα μπορούσαν να το αντέξουν. Και στην τελική φαντάζεσαι το εξής γελοίο σενάριο. Φαντάσου να είχαμε εξασφαλίσει για όλους πλήρη υγεία αλλά να μην είχαμε εξασφαλίσει για κανέναν παιδιά, θέση εργασίας, χώρο για επενδύσεις, χώρο για εξέλιξη;

Προσοχή δεν υπονοώ ότι η δημόσια υγεία είναι οκ. Προσωπικά τρέμω μήπως χρειαστεί πότε χρειαστεί να επισκεφτώ δημόσιο νοσοκομείο έστω και σαν επισκέπτης.

Αλλά για εμένα θα ήταν προτιμότερο να είχαμε την δυνατότητα όλοι οι πολίτες την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε την υγεία άλλων κρατών. Ευτυχώς που έχουμε καπιταλισμό

Πάντως θέλω να πιστεύω ότι αν υπήρχε επαγγελματική διοίκηση στα δημοσία νοσοκομεία τα λεφτά θα επαρκούσαν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πάντως θέλω να πιστεύω ότι αν υπήρχε επαγγελματική διοίκηση στα δημοσία νοσοκομεία τα λεφτά θα επαρκούσαν. :)
Τι εννοείς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ότι τα δημόσια νοσοκομεία θα μπορούσαν να ήταν σε ένα πολύ πιο ικανοποιητικό επίπεδο αν συνδύαζαν σωστή διοίκηση και σωστή διαχείριση του budget που δίνει το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα τα νοσοκομεία οικονομικά στέκονται πάρα πολύ καλά.
Μάλιστα έχουν να λαμβάνουν κιόλας.
Το κράτος είναι αυτό που χρωστάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι να έχουν οικονομική άνεση, αλλά και σωστή λειτουργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
1. Ναι άμυνα. Φαντάζεσαι να φτιάχναμε ένα τέλειο πολιτισμό και μέσα σε μια νύχτα από μια απλή επιδρομή όλα καπουτ?
2. Ο βουλευτής δεν χρειάζεται να ασχολείται με την επιβίωσή του, επειδή αν το θέμα το δούμε υπό την πρίσμα των ιδανικών συνθηκών όλο του το είναι πρέπει να το αφιερώνει στην βουλή.
3. Οικονομία, χωρίς ισχυρές οικονομικές δομές γιατί να κάνουμε επενδύσεις στην υγεία; Φαντάζεσαι το κράτος να έδινε χ ευρώ για την υγεία και μετά από 10 χρόνια να χρειάζονταν να ξανά δώσει; Αν δεν είχε εξασφαλίσει οικονομικές δομές που θα έβρισκε πάλι από τις φορολογίες; Και ποίος θα μας εξασφάλιζε ότι οι πολίτες θα μπορούσαν να το αντέξουν. Και στην τελική φαντάζεσαι το εξής γελοίο σενάριο. Φαντάσου να είχαμε εξασφαλίσει για όλους πλήρη υγεία αλλά να μην είχαμε εξασφαλίσει για κανέναν παιδιά, θέση εργασίας, χώρο για επενδύσεις, χώρο για εξέλιξη;

Προσοχή δεν υπονοώ ότι η δημόσια υγεία είναι οκ. Προσωπικά τρέμω μήπως χρειαστεί πότε χρειαστεί να επισκεφτώ δημόσιο νοσοκομείο έστω και σαν επισκέπτης.

Αλλά για εμένα θα ήταν προτιμότερο να είχαμε την δυνατότητα όλοι οι πολίτες την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε την υγεία άλλων κρατών. Ευτυχώς που έχουμε καπιταλισμό

Πάντως θέλω να πιστεύω ότι αν υπήρχε επαγγελματική διοίκηση στα δημοσία νοσοκομεία τα λεφτά θα επαρκούσαν. :)



1) τα ποσά που δίνουμε για την άμυνα αυτή τη στιγμή είναι πολύ μεγαλύτερα από αυτά που πραγματικά χρειαζόμαστε σαν κράτος. Το θέμα έχει άμεση σχέση με το γεγονός ότι είμαστε χώρα μέλος του ΝΑΤΟ και "υποχρεούμαστε" να έχουμε τον Χ εξοπλισμό απ τους φίλους μας τους Αμερικάνους. Ναι πιστεύω ότι αυτό θα μπορούσε να είναι κατά πολύ λιγότερο.
2) έχεις παρακολουθήσει ποτέ βουλή? έχεις δει πόσοι βουλευτές είναι στα έδρανα τους? ξέρεις ποιος είναι μισθός τους και επιπλέον έχουν όλοι τα γραφειάκια τους? ξέρεις από ποιου μισθό βγαίνει ο μισθός τους?
3) Το κράτος κρατάει από κάθε εργαζόμενο - φορολογούμενο κοντά στα 250 ευρώ για την "υγεία" ΤΟ ΜΗΝΑ. Άλλα τόσα πληρώνει κι ο κάθε εργοδότης για τον κάθε υπάλληλο του. Ήτοι, κοντά 500 ευρώ το μήνα στο κράτος απ τον ΚΑΘΕ εργαζόμενο. Αυτή τη στιγμή το δυναμικό της Ελλάδας στον τομέα εργασία είναι τουλάχιστον 4.000.000 ασφαλισμένοι.
Θες να τον κάνεις μόνος σου τον πολλαπλασιασμό απ τα έσοδα του κράτους για την ΥΓΕΙΑ τον ΜΗΝΑ?


4) κάνε split :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι να έχουν οικονομική άνεση, αλλά και σωστή λειτουργία.
Exoυν όσο σωστή λειτουργία τους επιτρέπει το βραδυκίνητο κράτος της γραφειοκρατίας μας.....
Χωρίς αυτή τη γραφειοκρατία, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κουε:
1) αν απαντήσω θα χρειαζόμαστε και άλλο σπλιτ όποτε άστο.
2) Μίλησα για ιδανικές συνθήκες.
3) Για αυτό λέω ότι τα νοσοκομεία χρειάζονται διοίκηση από επαγγελματίες.

Πειρατή:
Αυτό όμως δεν δικαιολογεί τίποτα, το θέμα για εμένα είναι ότι η εικόνα των δημόσιων νοσοκομείων προκαλεί φόβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ, όμως δεν φταίει η διοίκηση του νοσοκομείου γι αυτο, αλλά το ίδιο το κράτος.
Τα νοσοκομεία με τις δυνατότητες που τους παρέχονται λειτουργούν καλύτερα και από όσο θα μπορούσε κανείς να περιμένει.
Οταν δουλεύουν με λιγότερο από το μισό προσωπικό, χωρίς ρεπό και άδειες, όταν δουλεύουν σε άθλιους χώρους και χωρίς την κατάλληλη υποδομή, για όλα αυτά δεν ευθύνεται το νοσοκομείο γιατί δεν έχει αυτοδιάθεση, αλλά το κράτος, το υπουργείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
2) έχεις παρακολουθήσει ποτέ βουλή? έχεις δει πόσοι βουλευτές είναι στα έδρανα τους? ξέρεις ποιος είναι μισθός τους και επιπλέον έχουν όλοι τα γραφειάκια τους? ξέρεις από ποιου μισθό βγαίνει ο μισθός τους?
Να πω την κακία μου, ε; :P

Εγώ προσωπικά βλέπω ολομέλεια σε θέματα σχετικά με την βουλευτική αποζημίωση, το ασυμβίβαστο και τέτοια. Στα υπόλοιπα... τρεις κι ο κούκος. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Να πω την κακία μου, ε; :P

Εγώ προσωπικά βλέπω ολομέλεια σε θέματα σχετικά με την βουλευτική αποζημίωση, το ασυμβίβαστο και τέτοια. Στα υπόλοιπα... τρεις κι ο κούκος. :rolleyes:

δεν είναι κακία... είναι γεγονός... είναι πραγματικότητα....
ο μισθός τους κατά μέσο όρο είναι περί τα 6.700 ευρώ μηνιαίως γιατί έχουν να προσφέρουν και πολλά κοκτέιλ πάρτυ για να υποσχεθούν στους φίλους τους διάφορα ρουσφετάκια.

"Το 2005 ο συνολικός προϋπολογισμός της Βουλής, αποτυπωμένος πλέον μόνο σε ευρώ, έφθασε τα 158,27 εκατ. ευρώ, εκ των οποίων για τη βουλευτική αποζημίωση και τα διάφορα επιδόματα (οργάνωσης γραφείου, οικογενειακό, έξοδα κίνησης και κάλυψη των ασφαλιστικών εισφορών για όσους υποχρεώθηκαν να εγκαταλείψουν το επάγγελμά τους, λόγω του ασυμβιβάστου που στο μεταξύ εφαρμόστηκε), διατέθηκε το ποσό των 40,5 εκατ. ευρώ."

Δηλαδή το 1/3 του προϋπολογισμού της βουλής!!!!!"Στη διάρκεια των τελευταίων 22 ετών η αμοιβή των βουλευτών αυξήθηκε κατά 12,9 φορές, όταν την ίδια περίοδο ο βασικός μισθός ενός υπαλλήλου αυξήθηκε μόλις κατά 7,6 φορές"

και επειδή δεν τα λέω απ την κοιλιά μου όλα αυτα τα νούμερα...
ήταν μια πολύ απλή έρευνα στο google



απ όλους αυτούς λοιπόν, δεν είδα ΠΟΤΕ να κόπτεται κανένας για το αν εγώ έσκασα 250 ευρώ στο ΙΑΣΩ για να κάνω βασικές εξετάσεις αίματος και ούρων κι ότι άλλο χρειαζόταν για την εγκυμοσύνη μου μιας που με το ΙΚΑ χρειαζόμουν ένα ολόκληρο μήνα!!!!
Εδωσα άλλα 650 ευρώ για τη λήψη τροφοβλάστη που για το ΙΚΑ είναι είδος πολυτελείας που δεν μου την επιτρέπει καν!!!
Για ποια υγεία και ποιο ΕΣΥ μιλάμε?
Και είναι σημαντικότερο να εξοπλιζόμαστε για το ΝΑΤΟ όταν εγώ θα έχω σκάσει ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ για να γεννήσω τον γιό που θα πάει φαντάρος ή την κόρη που θα στηρίζει αυτό τον φαντάρο να μην αυτοκτονήσει στα φυλάκια της Ορεστιάδας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως με την Κακή Επιρροή, δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δυστιχώς το σύστημα πάει χάλια, τα νοσοκομεία έχουν και εκεί ρουσφέτια, τα δημόσια νοσοκομεία πέρνουν για στάνταρ προσωπικό γυναίκες που απλά άλλαζαν μια πάνα σε έναν παπού και τώρα είναι νοσοκόμες σε δημόσια, παραπονιούντε ότι δεν έχουν τ΄ποτα εκείνοιέμείς δεν έχουμε καλή περίθαλψη, και το κράτος ενδιαφέρετε για την τζέπη την δική του, όταν αρρωστένουν εκείνοι γιατί δεν πάνε σε δημόσιο και πάνε σε ιδιοτικό; γιατί δεεν τους βάζουν και εκείνους στο ικα να δούνε την γλύκα;.
Ο κάθε άνθρωπός ζεί με ψίχουλα και δεν έχει τα απαρέτητα να προχωρήσει σωστά, όλα περνάνε απο μάς δυστηχώς και θα αργήσει πολλύ η στιγμη που θα γίνει κάτι σωστό σε αυτό τον τόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω αλλά ξαναλέω ότι όλα αυτά δεν είναι ευθύνη των ίδιων των νοσοκομείων αλλά του κράτους. Το προσωπικό των νοσοκομείων (ιατρικό, νοσηλευτικό, διοικητικό) καταβάλει υπεράνθρωπες προσπάθειες για να λειτουργήσει το κάθε νοσοκομείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω αλλά ξαναλέω ότι όλα αυτά δεν είναι ευθύνη των ίδιων των νοσοκομείων αλλά του κράτους. Το προσωπικό των νοσοκομείων (ιατρικό, νοσηλευτικό, διοικητικό) καταβάλει υπεράνθρωπες προσπάθειες για να λειτουργήσει το κάθε νοσοκομείο.

Καλά μην είσαι και απόλυτος σε αυτό, ξέρω ότι υπάρχουν προβλήματα άλλα και εκείνοι μας ψηλογράφουν, έλα τώρα δεν είναι όλοι ίδιοι, κάνουν και βλακειες, έμείς έχουμε ένα υπέροχο νοσοκομείο, απο την μια δεν δίνει το κράτος και απο την άλλη μερικοί είναι να μην πώ τώρα, απο την μια θές να τους βρήσεις και απο την άλλη να πείς μπράβο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Eίμαι απόλυτος γιατί είμαι στα Νοσοκομεία 16 χρόνια.
Μην παίρνεις παραδείγατα από μεμονωμένα περιστατικά, παντού υπάρχουν άνθρωποι που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους ή είναι αγενείς ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Δεν χαρακτηρίζουν αυτοί όμως το νοσοκομείο.
Σε πολλά από τα Νοσοκομεία σήμερα το προσωπικό καλείται να καλύψει ανάγκες για υπερπολλαπλάσιο προσωπικό. Στην Ευρώπη αντιστοιχεί ένας νοσηλευτής για 2 ή 3 ασθενής, και στην Ελλάδα η αντιστοιχία είναι 1προς 11 !!!
Οι νοσηλευτές δουλεύουν χωρίς ρεπό εδώ και αρκετούς μήνες στο ΠΠΝΠ στο Ρίο μάλιστα, έχουν φτάσει να χρωστούν πάνω από 50 ρεπό σε κάθε εργαζόμενο.
Σε άλλο νοσοκομείο της περιφέρειας μου, επειδή τα χρωστούμενα ρεπό δεν μπορούν να δωθούν στο προσωπικό, η διοίκηση ανακάζεται να τους τα πληρώνει.
Θα αναφέρω δύο χαρακτιστικά παραδείγματα δύο φίλων νοσηλευτριών όπου η μία βάφτιζε τοπαιδί της Κυριακή και δούλευε Σάββατο κανονικά πρωί, Κυριακή απόγευμα και δευτέρα πρωί.!!!!!
Η άλλη παντρευόταν Παρασκευή βράδυ, και δούλευε Παρασκευή πρωί και Σάββατο απόγευμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top