Facebook: Τεχνικές Συμβουλές

chrislg

Νεοφερμένος

Ο chrislg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ακούγεται ότι θα δημιουργηθεί ένα καινούριο site κοινωνικής δικτύωσης(diaspora).Το αναπτύσσουν 4 αμερικανοί φοιτητές , οι Daniel Grippi, Maxwell Salzberg, Raphael Sofaer και Ilya Zhitomirskiy, του πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης.Η ιδέα της δημιουργίας του ξεκίνησε από την εποχή της έντονης συζήτησης σχετικά με τις ρυθμίσεις ασφάλειας του Facebook. Τι πιστεύετε για αυτό ??
Θα αντικαταστήσει τελικά το facebook ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Νομίζω πως ναι. Γενικά το καθετί καινούριο μας έλκει. Πχ παλιά ήταν της μόδας το hi5, τώρα το facebook. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Μπαρδόν; :P

Φακελώνει ό,τι στοιχεία ανεβάσεις εσύ, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Αν δε θες λόγου χάρη να φακελώσει τη φάτσα σου δεν τη δημοσιεύεις. ;)

Δεν ισχύει το ίδιο και για τους φίλους σου όμως... Μπορούν να σε κορνιζάρουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ χωρίς την έγκρισή σου...


Γενικά το facebook, όπως και κάθε δίκτυο (αντι)κοινωνικής δικτύωσης, έχει θετικά και αρνητικά. Εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας κυρίως... Το να κρατάς επικοινωνία με παλιούς συμφοιτητές ξέρω γω δεν είναι κακό. Το να κρατάς επικοινωνία όμως με το Μήτσο το γείτονα, είναι αν μη τι άλλο ανησυχητικό... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν ισχύει το ίδιο και για τους φίλους σου όμως... Μπορούν να σε κορνιζάρουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ χωρίς την έγκρισή σου...


Γενικά το facebook, όπως και κάθε δίκτυο (αντι)κοινωνικής δικτύωσης, έχει θετικά και αρνητικά. Εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας κυρίως... Το να κρατάς επικοινωνία με παλιούς συμφοιτητές ξέρω γω δεν είναι κακό. Το να κρατάς επικοινωνία όμως με το Μήτσο το γείτονα, είναι αν μη τι άλλο ανησυχητικό... :P
Οκ, πες ότι γνωρίζουν τους φίλους σου, τι είδους φακέλωμα θα κάνουν; Τι τους νοιάζει με ποιον μιλάς και με ποιον μάλωσες πχ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Οκ, πες ότι γνωρίζουν τους φίλους σου, τι είδους φακέλωμα θα κάνουν; Τι τους νοιάζει με ποιον μιλάς και με ποιον μάλωσες πχ;

Μιλάω για πρόσωπα και γενικά προσωπικά δεδομένα. Μην το βλέπετε έτσι αθώο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μιλάω για πρόσωπα και γενικά προσωπικά δεδομένα. Μην το βλέπετε έτσι αθώο... :P
Μα, τα προσωπικά δεδομένα στην κρίση σου είναι αν θα τα βάλεις. Πχ δε γνωρίζω αν είσαι σε σχέση, τις πολιτικές σου πεποιθήσεις κτλ μπορώ όμως να τα μάθω όλα αυτά αν μου δώσεις εσύ το οκ, δηλαδή αν τα δημοσιεύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Μα, τα προσωπικά δεδομένα στην κρίση σου είναι αν θα τα βάλεις. Πχ δε γνωρίζω αν είσαι σε σχέση, τις πολιτικές σου πεποιθήσεις κτλ μπορώ όμως να τα μάθω όλα αυτά αν μου δώσεις εσύ το οκ, δηλαδή αν τα δημοσιεύσεις.

Δε με κατάλαβες μάλλον. Οι φίλοι σου μπορούν να ανεβάσουν φωτό σου με/χωρίς επισήμανσή σου... Τί μπορείς να κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δε με κατάλαβες μάλλον. Οι φίλοι σου μπορούν να ανεβάσουν φωτό σου με/χωρίς επισήμανσή σου... Τί μπορείς να κάνεις;
Τους ξεκαθαρίζεις ότι δε σου αρέσει η δημοσιότητα. Απλό. Δε θέλω να ανέβουν φωτογραφίες που να με απεικονίζουν.

Αλήθεια, μια και μιλάμε για φακέλωμα, ποιες πιστεύεις/πιστεύετε ότι θα είναι οι επιπτώσεις του φακελώματος; Ποιος φακελώνει, το κράτος, άνθρωποι, και ποιος ο σκοπός/όφελος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Τους ξεκαθαρίζεις ότι δε σου αρέσει η δημοσιότητα. Απλό. Δε θέλω να ανέβουν φωτογραφίες που να με απεικονίζουν.

Είναι κανόνας του διαδυκτίου: Ό,τι ανεβαίνει ΔΕΝ κατεβαίνει.


Αλήθεια, μια και μιλάμε για φακέλωμα, ποιες πιστεύεις/πιστεύετε ότι θα είναι οι επιπτώσεις του φακελώματος; Ποιος φακελώνει, το κράτος, άνθρωποι, και ποιος ο σκοπός/όφελος;

Δεν θα έχεις ελευθερία, τί πιο σημαντικό; Όλα τείνουν στον έλεγχο του ατόμου, γενικότερα. Η "μόδα" των πιστωτικών καρτών, επίσης οδηγεί εκεί. Κάθε συναλλαγή σου καταγράφεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Είναι κανόνας του διαδυκτίου: Ό,τι ανεβαίνει ΔΕΝ κατεβαίνει.




Δεν θα έχεις ελευθερία, τί πιο σημαντικό; Όλα τείνουν στον έλεγχο του ατόμου, γενικότερα. Η μόδα των πιστωτικών καρτών επίσης οδηγεί εκεί. Κάθε συναλλαγή σου καταγράφεται.
Ελευθερία ως προς τι;
Τι και αν μάθουν ν άτομα, όπου ν θετικός ακέραιος :P, με ποιον τα έχω, που πιστεύω, τι μουσική ακούω; Ως προς τι θα περιοριστεί η ελευθερία μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ελευθερία ως προς τι;
Τι και αν μάθουν ν άτομα, όπου ν θετικός ακέραιος :P, με ποιον τα έχω, που πιστεύω, τι μουσική ακούω; Ως προς τι θα περιοριστεί η ελευθερία μου;

Αυτό μένει να το δούμε. Προτιμώ πάντως να μην το δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Είσαι 12 χρονών + έχεις facebook;; Μήπως είσαι λίγο μικρούλα;; :confused: :/:

ολοι εχουν! και δεν ειμαι 12! 12 + 9 μηνες! δεν εχω προσωπικα μου στοιχεια και το εχω μονο για να παιζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτό μένει να το δούμε. Προτιμώ πάντως να μην το δω.
Για να θεωρούμε το φακέλωμα κάτι το αρνητικό και ενώ μιλάμε για φακέλωμα μουσικής,πεποιθήσεων κτλ σημαίνει ότι κάτι έχουμε υπόψη. Πόσω μάλλον όταν μου λες ότι χάνεις την ελευθερία σου, δε νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Για να θεωρούμε το φακέλωμα κάτι το αρνητικό και ενώ μιλάμε για φακέλωμα μουσικής,πεποιθήσεων κτλ σημαίνει ότι κάτι έχουμε υπόψη. Πόσω μάλλον όταν μου λες ότι χάνεις την ελευθερία σου, δε νομίζεις;

Επί της ουσίας το ζούμε. Αλλά ακόμα και θεωρητικά να μιλάμε, υπάρχει έστω ένας που να μην έχει πρόβλημα με την έκθεση προσωπικών δεδομένων του σε τρίτους; Πραγματικά αν υπάρχει, πρέπει να αναθεωρήσει, δε νομίζεις;


Το να μην μοιράζεσαι την ιδιωτική σου ζωή με άλλους, πάντως, είναι κατοχυρωμένο δικαίωμα, υπ' όψην.

Για τους άπιστους Θωμάδες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μετα απο ενα χρονο διαρκους απασχολησης, ενα καμμενο καλοκαιρι και μια φαρμα 54 level , του εδωσα μια και το εκλεισα(δεν διαγραφεται).
Επιτελους!!! Συνθημα μου <<οχι πια face , μονο face to face>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
και δεν ειμαι 12! 12 + 9 μηνες! δεν εχω προσωπικα μου στοιχεια και το εχω μονο για να παιζω!
Συγγνωμη...εισαι 12+9/12...εγω πιστευω πως εισαι λιγο μικρη για να βρισκεσαι εκτεθειμενη σε τετοιες σελιδες...

ολοι εχουν!
το "ολοι εχουν" δεν μου λεει κατι...Εγω ξερω πολλους που δεν εχουν + στην ηλικια σου αλλα + πιο μεγαλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Επί της ουσίας το ζούμε. Αλλά ακόμα και θεωρητικά να μιλάμε, υπάρχει έστω ένας που να μην έχει πρόβλημα με την έκθεση προσωπικών δεδομένων του σε τρίτους; Πραγματικά αν υπάρχει, πρέπει να αναθεωρήσει, δε νομίζεις;


Το να μην μοιράζεσαι την ιδιωτική σου ζωή με άλλους, πάντως, είναι κατοχυρωμένο δικαίωμα, υπ' όψην.
Εξαρτάται νομίζω για το τι προσωπικά δεδομένα μιλάμε. Αν έχω σχέση και δε θέλω να μαθευτεί σε τρίτους στο facebook δεν αλλάζω την κατάστασή μου σε ''Η Θεοδώρα βρίσκεται σε σχέση''. Για να την αλλάξω σημαίνει ότι δε με νοιάζει.
Ακόμα και στη real life αν δε θέλεις να μαθευτεί η σχέση σου περιορίζεις τις εμφανίσεις με το άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Συγγνωμη...εισαι 12+9/12...εγω πιστευω πως εισαι λιγο μικρη για να βρισκεσαι εκτεθειμενη σε τετοιες σελιδες...


το "ολοι εχουν" δεν μου λεει κατι...Εγω ξερω πολλους που δεν εχουν + στην ηλικια σου αλλα + πιο μεγαλοι!

μα μονο παιχνιδια παιζω... για φιλους δεν το συζηταμε...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Έχω λογαριασμό στο facebook αλλά μπαίνω σπάνια. Γενικά, δεν μου αρέσει να ''τρώω'' πολύ χρόνο εκεί, ανούσιο το θεωρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top