Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεδομενης της προθεσης μου να μπω στην Ιατρικη... (Ελπιζω του χρονου...) Εχω ηδη συμφιλιωθει με την ιδεα οτι σιγουρα θα βρεθω στο εξωτερικο για τα χρονια της ειδικοτητας, ακριβως οπως ανεφερε και ο Nickname πιο πανω, αν βεβαια τα καταφερω...

Και επισης δεδομενων των ερευνητικων μου ονειρων, αν εβρισκα μια ευκαιρια στο εξωτερικο πιθανοτατα να την αρπαζα απο τα μαλλια...


Αν και παντα θα μου ελειπε ο ελληνικος τροπος ζωης, ισως ακομα και ο τροπος σκεψης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Σε τι χώρα ζούμε τελικά;
Φέρνει καθημερινά τους ξένους εδώ και διώχνει τα δικά της παιδιά, και δεν το γράφω ρατσιστικά ή ξενοφοβικά, λέω το πως καταντήσαμε τα τελευταία χρόνια με όλους αυτούς που μας κυβερνούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Βασικα δεν καταντησαμε μ' αυτους που μας κυβερνουν... Καταντημενοι ημασταν... Μα οι κυβερνωντες δεν κανανε απολυτως τιποτα για να το ανατρεψουν αυτο...

Οσο για τους δε ξενους... Αναμενεται κυμα ρατσισμου λιαν συντομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.



Για ποια καριέρα,
για μεροκάματο!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.



Για ποια καριέρα,
για μεροκάματο!



Πωπω... Το ιδιο λεγανε και το '60 που φευγανε απο την Ελλαδα... Και μετα το λεγανε αυτοι που ερχονταν στην Ελλαδα... Και τωρα το ξαναλεμε εμεις...

Τελικα οντως η ιστορια επαναλαμβανεται σαν φαρσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Μακάρι να μπορούσα ακόμα και τώρα!! Φυσικά δεν θα θελα να αποκοπώ απο την οικογένειά μου, αλλα πολύ θα θελα να ανοίξω τα φτερά μου για καπου αλλού, με περισσότερη ανθρωπιά και διακαιοσύνη...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
το σκέφτομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
και βεβαια!!!!
Που ειναι ομως αυτη η καριερα?;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ε δεν τις εχουν εχουν απλωμενες στον δρομο τις καριερες ρε αδερφε... Τις κυνηγας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philimonas

Νεοφερμένος

Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ναι! Χωρίς δεύτερη σκέψη, θα τους άφηνα όλους και όλα..
Η Ελλάδα μας άφησε πρώτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Να πω και εγώ με την σειρά μου , πως θα μπορούσα να φύγω στο εξωτερικό αν είχα εξασφαλίσει μια καριέρα εκεί.Ωστόσο δεν θα μπορούσα να με φανταστώ να μένω μόνιμα στο εξωτερικό.Θα ήθελα κάποια στιγμή να επιστρέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Φυσικά,τώρα σκέφτομαι να πάω Γερμανία που έχει προοπτικές για μηχανικούς.Στην Ελλάδα ήταν ψόφια και τώρα είναι απελπισία.

Έχω ζήσει έξω και για μένα ισχύει το όπου γης πατρίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Το κάνω ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Και βέβαια θα διάλεγα το εξωτερικό. Η δουλειά ήταν ένα θέμα που με απασχολούσε πάντα και αγχώνομαι πολύ όταν ακούω για την κατάσταση της Ελλαδίτσας μας. Να ξεφύγω επιτέλους από την νοοτροπία που μας κατακλίζει και από το ελληνικό σύστημα. Παρ' όλο που γενικά με διακατέχει ένα ισχυρό πνεύμα πατριωτισμού και μπορεί να με πει κάποιος "Ελληνάρα", έχω ονειρευτεί πολλές φορές την ζωή μου εκεί(κατά προτίμηση Γερμανία ή Αγγλία)...
Εδώ κολλάει και μια ερώτηση που θα ήθελα να κάνω σε αυτούς που έχουν φύγει:
Γιατί θέλετε πάντα να γυρίσετε πίσω μετά από κάποια χρόνια στο εξωτερικό, λέγοντας ότι σας έλειψε η χώρα σας????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
ΕΕ αυτα δεν τα ρωτανε νμζω....εννοειται πως θα εφευγα..και οχι μονο για την καριερα. αυτο που θα με στενοχωρουσε σιγουρα θα ηταν οτι θα αφηνα πισω τους ανθρωπους που αγαπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Γιατί θέλετε πάντα να γυρίσετε πίσω μετά από κάποια χρόνια στο εξωτερικό, λέγοντας ότι σας έλειψε η χώρα σας????????

Έχω κι εγώ ζήσει στο εξωτερικό για ένα χρόνο και δεν θα μπορούσα να μείνω για πάντα. Ο φίλος μου, μού έχει πει να φύγουμε αλλά δεν θέλω. Και να ξανάφευγα θα ήθελα κάποια στιγμή να ξαναγυρίσω. Γιατί εδώ νιώθω πως είναι το σπίτι μου και υπάρχουν τόσα πράγματα και τόσα άτομα με τα οποία είμαι συνδεδεμένη. Γιατί εκεί ποτέ δεν θα ένιωθα πως είμαι πραγματικα στο σπίτι μου όσα χρόνια και αν έμενα, παντά θα υπήρχαν διαφορές στην κουλτούρα και ένα χάσμα στην επικοινωνία λόγω διαφορετικής γλώσσας όσο καλά κι αν τη μιλούσα. Ποτέ δε θα ενσωματωνόμουν πλήρως και πάντα θα ένιωθα κάπως ξένη.

Εδώ όλα μου είναι πολύ οικεία και μόνο εδώ νιώθω "σαν στο σπίτι μου" όσα και αν είναι τα πράγματα που με χαλάνε. Και ύστερα είναι και αυτά τα ελληνικά καλοκαίρια με τον ήλιο και τη θάλασσα και τα νησιά μας και τις ουζοκαταστάσεις που δεν συγκρίνονται με τίποτα άλλο...Για μενα ο μισός χρόνος καλοκαίρι είναι πολύ ευγεργετικός για την ψυχολογία μου και πολύ δύσκολα θα τον άλλαζα με το κλίμα μιας βόρειας χώρας. Και φυσικά είναι η οικογένεια και οι φίλοι...

Οπότε μόνο αν υπήρχε πολύ μεγάλη ανάγκη θα έφευγα με βαριά καρδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ήδη το έχω σκοπό να φύγω σε καμιά διετία.
Όχι μόνο για επαγγελματικούς λόγους, αλλά και γιατί σε πλήρη αντίθεση με ο,τι έγραψε η Ηρώ παραπάνω, ούτε οι άνθρωποι μου αρέσουν, ούτε το τοπίο και δε νιώθω κανένα απολύτως δέσιμο με την εν λόγω χώρα. Ουδέποτε μου έλειψε στο ελάχιστο όποτε ήμουν σε κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης ή της Αμερικής, απεναντίας κάθε φορά που γυρίζω με πιάνει κατάθλιψη.
Όσο για οικογένεια, ούτε τώρα τους βλέπω πολύ, άρα σιγά τη διαφορά.
Ούτε σχέση που να με κρατάει εδώ έχω αυτό τον καιρό, κι αυτή στο εξωτερικό βρίσκεται :P
Το μόνο που ίσως μου λείψει είναι το κλίμα, αλλά ζεστό κλίμα έχουν και άλλες χώρες/states που είναι πολύ περισσότερο του γούστου μου (πχ Καλιφόρνια). Και στην τελική, 15-20 μέρες διακοπές το καλοκαιράκι, πάλι θα μπορώ να έρχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ήδη το έχω σκοπό να φύγω σε καμιά διετία.
Όχι μόνο για επαγγελματικούς λόγους, αλλά και γιατί σε πλήρη αντίθεση με ο,τι έγραψε η Ηρώ παραπάνω, ούτε οι άνθρωποι μου αρέσουν, ούτε το τοπίο και δε νιώθω κανένα απολύτως δέσιμο με την εν λόγω χώρα. Ουδέποτε μου έλειψε στο ελάχιστο όποτε ήμουν σε κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης ή της Αμερικής, απεναντίας κάθε φορά που γυρίζω με πιάνει κατάθλιψη.
Όσο για οικογένεια, ούτε τώρα τους βλέπω πολύ, άρα σιγά τη διαφορά.
Ούτε σχέση που να με κρατάει εδώ έχω αυτό τον καιρό, κι αυτή στο εξωτερικό βρίσκεται :P
Το μόνο που ίσως μου λείψει είναι το κλίμα, αλλά ζεστό κλίμα έχουν και άλλες χώρες/states που είναι πολύ περισσότερο του γούστου μου (πχ Καλιφόρνια). Και στην τελική, 15-20 μέρες διακοπές το καλοκαιράκι, πάλι θα μπορώ να έρχομαι.

Ουαου... Τοτε πραγματικα δεν εχεις κανεναν λογο να μεινεις εδω...

Ειλικρινα αυτο που αγαπω τοσο πολυ σ'αυτη την χωρα ειναι κι αυτο που σιχαινομαι τοσο πολυ... Ο κοσμος της... Γιατι οσο βλακες κι αν ειμαστε κι αν εχουμε καταφερει να ζουμε σε ενα τετοιο μπ***δελο, αυτες τις παρεες που κανουμε, και τον τροπο που εχουμε για να διασκεδαζουμε δεν το εχει κανεις προς τα δυτικα...

Για τις ομορφιες της Ελλαδας δεν ξερω... Γιατι δεν εχω γυρισει σχεδον καθολου στο εξωτερικο, οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top