Μονογαμία Vs Πολυγαμία

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Δεσμεύεται η πολυγαμική γυναίκα με έναν, αλλά πάει και με άλλους ταυτόχρονα, αυτό ξέρω τουλάχιστον. Σε μυαλά και πνευματικό επίπεδο κάνω καλύτερη παρέα μαζί τους, δυστυχώς όμως δεν τους κάνω για σύντροφος. :P Αν κρίνω από τις μονογαμικές που γνώρισα, οι περισσότερες ήταν των σπηλαίων σε όλες τις απόψεις και σε όλες τις συνήθειες.

οι πολυγαμικές γυναίκες είναι πολύ λιγότερο ανασφαλείς από τις μονογαμικές, πιστεύω και αρκετά ηθικότερες και ντόμπρες σε πολλές περιπτώσεις.

τι να εννοώ βρε Λόριεν ; Δεν είναι θέμα "γάμων" (παράλληλων σοβαρών δεσμεύσεων άνευ της ευλογίας της εκκλησίας) αν και συμβαίνει κι αυτό σε σπάνιες κοινότητες. Η πολυγαμική γυναίκα του μέσου όρου όμως κατά κανόνα κάνει σχέσεις με περισσότερους από έναν άντρες ταυτόχρονα. 'Εχει έναν, έχει κι άλλον, άμα θέλει έχει και τρίτο και όσους θέλει. 'Αλλο κεράτωμα, άλλο πολυγαμία. Το κεράτωμα είναι απάτη, η πολυγαμία είναι επιλογή και τρόπος ζωής. Δεν ισχύει πάντα ότι ΔΕΝ γνωρίζει ο άντρας ή η γυναίκα αντίστοιχα τι κάνει το ταίρι του, και γι'αυτό αντέδρασα όταν έγραψες ότι είναι απάτη.

'Οσο για την τιμιότητα τους, θα το πω ευθέως για να τελειώνουμε. Ποτέ δεν μου έκανε πρόταση ή φλερτ μια πολυγαμική γυναίκα, χωρίς να μου πει ότι από την αρχή ότι έχει ήδη και κάποιον άλλον, και κάποιες που ήταν ελεύθερες όταν τις γνώρισα μου είπαν από την αρχή ότι είναι πολυγαμικές και αυτό πρέπει να λάβω σοβαρά υπόψην ότι αν ξεκινήσουμε σχέση, το πιθανότερο είναι κάποια στιγμή να κάνουν ταυτόχρονα και δεύτερη παράλληλη σχέση και δεν θέλουν ζήλιες και προσκολήσεις, ούτε οράματα για σοβαρές δεσμεύσεις (γάμους κλπ). Και δεν ήταν μία και δυο, και ούτε το έλεγαν για πλάκα πίστεψε με.

Μάλιστα. Εμένα αυτό που εσύ τόσο το θαυμάζεις μου φαίνεται τεράστια κοροϊδία κι υποτίμηση και το θεωρώ επίσης απόρροια ενός "ψευδοφεμινισμού" (λέξη δικής μου δημιουργίας:P). Η πολυγαμία για μένα δεν είναι πρόοδος, δεν είναι απελευθέρωση του γυναικείου φύλου, δεν είναι μη συντηρητισμός, αλλά υποβίβαση της έννοιας της αγάπης και της θηλυκότητας γενικότερα.

Και πιο πολύ μου κάνει εντύπωση που εσύ υποστηρίζεις τις πολυγαμικές γυναίκες ενώ ξέρω οτι είσαι μονογαμικός.

Τελικά τους εξιτάρουν τους άντρες οι πολυγαμικές γυναίκες αλλά για σοβαρή σχέση επιλέγουν τις μονογαμικές... (???):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Τελικά τους εξιτάρουν τους άντρες οι πολυγαμικές γυναίκες αλλά για σοβαρή σχέση επιλέγουν τις μονογαμικές... (???):hmm:

Παραξενο σου φαινεται???

Εμενα παλι οχι...

Ποσοι δεν θελουν να περηφανευονται οτι πηραν εκεινη, την αλλη, την παραλλη, ειδικα κι αν ηταν δεσμευμενες???

Ποσοι θελουν να λενε ή να ακουγεται οτι οι γυναικες τους ή οι κοπελες τους πανε και με αλλους???

Ουτε ενας, τολμω να πω με σιγουρια...

Ολα μιλωντας στα πλαισια "σοβαρων" σχεσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μάλιστα. Εμένα αυτό που εσύ τόσο το θαυμάζεις μου φαίνεται τεράστια κοροϊδία κι υποτίμηση και το θεωρώ επίσης απόρροια ενός "ψευδοφεμινισμού" (λέξη δικής μου δημιουργίας:P). Η πολυγαμία για μένα δεν είναι πρόοδος, δεν είναι απελευθέρωση του γυναικείου φύλου, δεν είναι μη συντηρητισμός, αλλά υποβίβαση της έννοιας της αγάπης και της θηλυκότητας γενικότερα.

Και πιο πολύ μου κάνει εντύπωση που εσύ υποστηρίζεις τις πολυγαμικές γυναίκες ενώ ξέρω οτι είσαι μονογαμικός.

Τελικά τους εξιτάρουν τους άντρες οι πολυγαμικές γυναίκες αλλά για σοβαρή σχέση επιλέγουν τις μονογαμικές... (???):hmm:

Ως προσωπικότητες με εξιτάρουν οι γυναίκες που δεν είναι στενοκέφαλες και σκουριασμένες γενικότερα, είτε πολυγαμικές είτε μονογαμικές. Τυχαίνει να έχω απογοητευθεί περισσότερο από ανειλικρίνεια μονογαμικών παρά από ανειλικρίνεια πολυγαμικών. Το έγραψα και πριν, οι πολυγαμικές μου το έλεγαν από την αρχή, δεν κρύβονταν. Τώρα αν αυτό έτυχε, και μου το λέγανε μόνο εμένα, δεν ευθύνομαι εγώ που εμπνέω εμπιστοσύνη στις πολυγαμικές, σε όλους τους ανθρώπους γενικότερα εμπνέω μεγάλη εμπιστοσύνη και μου ανοίγονται (και όταν μου ανοίγονται, δεν λέω τα μυστικά τους όπως άλλοι....)Επιλέγω μονογαμικές όχι από ανάγκη, αλλά επειδή έχω πλούσιο συναισθηματισμό και τάσεις προσκόλησης και ξέρω τι ζητάω. Θα προτιμούσα να είμαι πολυγαμικός, αλλά δεν είμαι, το έχω πει και δημόσια και ιδιωτικά, δεν βλέπω καμμιά ασυνέπεια στα λεγόμενα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Ως προσωπικότητες με εξιτάρουν οι γυναίκες που δεν είναι στενοκέφαλες και σκουριασμένες γενικότερα, είτε πολυγαμικές είτε μονογαμικές.

Αυτό όμως είναι διαφορετικό από πριν που είπες "οι πολυγαμικές γυναίκες είναι πολύ λιγότερο ανασφαλείς από τις μονογαμικές, πιστεύω και αρκετά ηθικότερες και ντόμπρες σε πολλές περιπτώσεις". Τώρα είσαι πιο δίκαιος και δεν τσουβαλιάζεις.

Τυχαίνει να έχω απογοητευθεί περισσότερο από ανειλικρίνεια μονογαμικών παρά από ανειλικρίνεια πολυγαμικών. Το έγραψα και πριν, οι πολυγαμικές μου το έλεγαν από την αρχή, δεν κρύβονταν. Τώρα αν αυτό έτυχε, και μου το λέγανε μόνο εμένα, δεν ευθύνομαι εγώ που εμπνέω εμπιστοσύνη στις πολυγαμικές, σε όλους τους ανθρώπους γενικότερα εμπνέω μεγάλη εμπιστοσύνη και μου ανοίγονται (και όταν μου ανοίγονται, δεν λέω τα μυστικά τους όπως άλλοι....)

Φαίνεται λοιπόν οτι δεν είναι θέμα σεξουαλικής συμπεριφοράς η (αν)ειλικρίνεια αλλά χαρακτήρα κι ανθρώπου.

Εμένα με χαλάει πάρα πολύ αυτό το "μου το έλεγαν από την αρχή". Όσο ειλικρινές κι αν είναι, μου θυμίζει το "είμαστε ό,τι δηλώσουμε". Τελικά όμως δε φταίνε αυτές που το λένε αλλά αυτοί που το δέχονται.

Ποια είναι τελικά η αιτία που έχει κάποιος ανάγκη την πολυγαμία;;; Για μένα οι πολυγαμικοί άνθρωποι δεν έχουν τη δυνατότητα ή τη θέληση να δεθούν και να δοθούν σε έναν άνθρωπο, είναι πιο εγωκεντρικοί και προτιμούν να περνούν καλά χωρίς να δίνουν. Δεν απευθύνομαι ούτε υπονοώ κανέναν από εδώ που (ίσως) δήλωσε πολυγαμικός, μιλάω γενικά.

Επιλέγω μονογαμικές όχι από ανάγκη, αλλά επειδή έχω πλούσιο συναισθηματισμό και τάσεις προσκόλησης και ξέρω τι ζητάω. Θα προτιμούσα να είμαι πολυγαμικός, αλλά δεν είμαι, το έχω πει και δημόσια και ιδιωτικά, δεν βλέπω καμμιά ασυνέπεια στα λεγόμενα μου.

Γιατί θα προτιμούσες να είναι πολυγαμικός; Πώς μεταφράζεται στην πράξη η πολυγαμία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποια είναι τελικά η αιτία που έχει κάποιος ανάγκη την πολυγαμία;;; Για μένα οι πολυγαμικοί άνθρωποι δεν έχουν τη δυνατότητα ή τη θέληση να δεθούν και να δοθούν σε έναν άνθρωπο, είναι πιο εγωκεντρικοί και προτιμούν να περνούν καλά χωρίς να δίνουν. Δεν απευθύνομαι ούτε υπονοώ κανέναν από εδώ που (ίσως) δήλωσε πολυγαμικός, μιλάω γενικά.
συμφωνω....

και περισσοτεροι πολυγαμικοι ανδρες πχ..οι ορκισμενοι εργενηδες που λενε..
στην πραξη ειναι φοβισμενοι και πληγωμενοι..ουσιαστικα ανωριμοι..

και οταν παντρευτουν ειναι το πιο πιθανο να παρουν μια πολυ καταπιεστικη γυναικα και να γινουν υπερβολικα κολλημενοι-εξαρτωμενοι στο γαμο..

απο το ενα ακρο στο αλλο.
και το τελευταιο το ακουσα σοβαρα στην τηλεοραση,,απο ψυχολογο,,οτι οντως αυτο παρατηρειται..και ειναι μεσα στα ψυχολογικα προτυπα των επιστημονων..

με αλλα λογια αυτα που το παιζουν υπερβολικα ελευθερα πουλια,,οταν παντρευτουν,,μπαινει πολυ πιο ασχημα ο χαλκας,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γιατί θα προτιμούσες να είναι πολυγαμικός; Πώς μεταφράζεται στην πράξη η πολυγαμία;

πρέπει να το έγραψα ήδη 2-3 φορές σε διαφορετικά posts παραπάνω : Μη προσκόλληση. :) Προσωπικά θεωρώ πολύ ειλικρινείς όσες μου το είπαν από την αρχή και τους υποκλίνομαι με μεγάλο σεβασμό. Επίσης το ότι εγώ δεν είμαι πολυγαμικός, δεν σημαίνει ότι δεν θα πάω ποτέ με πολυγαμική γυναίκα, ούτε ότι θεωρώ μη σοβαρές τις πολυγαμικές γυναίκες. Δεν παίρνω όρκο, ούτε φυσικά δέχομαι ότι δεν κάνουν σοβαρές σχέσεις ή ότι μια προσωρινή σχέση λίγων μηνών δεν είναι σοβαρή. Η τελευταία περίπτωση δεν ήταν και κακή, ίσα ίσα η κυρία σοβαρότατη και καθόλου εγωίστρια δεν μου έδειχνε συγκριτικά με την αμέσως προηγούμενη που ήταν μονογαμική και ήταν παθολογικά εγωίστρια. Μόνο που δεν δέχθηκα γιατί είχα μόλις βγει από σχέση και ήμουν πολύ πληγωμένος, ήθελα κάτι πιο προσωπικό, οπότε έστριψα. 'Εχεις αναρωτηθεί μήπως η δική σου επιθυμία για αποκλειστικότητα είναι πιο εγωιστική και σκληρή από την δική της επιθυμία να έχει πάνω από έναν άντρα μαζί ; γιατί εμένα μόνο που δεν με ντάντεψε πολυγαμική γυναίκα. Το'πες και μόνη σου, είναι ζήτημα χαρακτήρα,όχι σεξουαλικής επιλογής. Επίσης να ξανατονίσω άλλο κεράτωμα άλλο πολυγαμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
πρέπει να το έγραψα ήδη 2-3 φορές σε διαφορετικά posts παραπάνω : Μη προσκόλληση.
Και είναι κακό πράγμα η προσκόλληση; Είναι κακό να «ανήκεις» στον άλλον ψυχικά και σωματικά και να μη μοιράζεστε τα κορμιά σας με άλλους; Είναι κακό να αποδεικνύεις την αγάπη σου με την αποκλειστικότητα;
Προσωπικά θεωρώ πολύ ειλικρινείς όσες μου το είπαν από την αρχή και τους υποκλίνομαι με μεγάλο σεβασμό.
Για την ειλικρίνεια κι εγώ υποκλίνομαι αλλά νομίζω ότι οι συγκεκριμένες δε νομίζω ότι σκοπός τους ήταν να είναι ειλικρινείς αλλά να μην έχουν παρατράγουδα αργότερα και αυτό το θεωρώ εγωκεντρικό, δείχνει ότι τελικά σε δέχεται με δικούς της όρους («κοίτα να δεις μάγκα μου εγώ θα πηδιέμαι και μʼ άλλους, αν σʼ αρέσει καλώς, αν όχι σκασίλα μου». Εγώ αυτήν την ιδέα δεν τη σέβομαι, αντιθέτως μου φέρνει ανατριχίλα και με κάνει να θέλω να φύγω τρέχοντας.
'Εχεις αναρωτηθεί μήπως η δική σου επιθυμία για αποκλειστικότητα είναι πιο εγωιστική και σκληρή από την δική της επιθυμία να έχει πάνω από έναν άντρα μαζί ;
Δε θέλω να μου είναι κάποιος πιστός από εγωισμό αλλά γιατί για μένα πίστη = αγάπη.
Επίσης να ξανατονίσω άλλο κεράτωμα άλλο πολυγαμία.
Σαφώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και είναι κακό πράγμα η προσκόλληση; Είναι κακό να «ανήκεις» στον άλλον ψυχικά και σωματικά και να μη μοιράζεστε τα κορμιά σας με άλλους; Είναι κακό να αποδεικνύεις την αγάπη σου με την αποκλειστικότητα;

'Αν σου ανήκει ένα μπουκέτο λουλούδια, είναι κακό να θες να σου ανήκει και άλλο ένα ακόμα ; Εγώ έχω γνωρίσει τέτοιους ανθρώπους που θέλουν πάνω από έναν άλλον άνθρωπο "περιουσία" τους. Δεν βρίσκω κάτι κακό σ'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
'Αν σου ανήκει ένα μπουκέτο λουλούδια, είναι κακό να θες να σου ανήκει και άλλο ένα ακόμα ; Εγώ έχω γνωρίσει τέτοιους ανθρώπους που θέλουν πάνω από έναν άλλον άνθρωπο "περιουσία" τους. Δεν βρίσκω κάτι κακό σ'αυτό.

Καταρχάς άστοχη η σύγκριση με τα λουλούδια γιατί οι άνθρωποι έχουν κι αισθήματα.

Αν λοιπόν είμαι πλήρως ικανοποιημένη κι αγαπώ έναν άνθρωπο, γιατί να θέλω κι άλλον;

Εξάλλου αμφίδρομα είναι αυτά, ό,τι δίνεις παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καταρχάς άστοχη η σύγκριση με τα λουλούδια γιατί οι άνθρωποι έχουν κι αισθήματα.

Αν λοιπόν είμαι πλήρως ικανοποιημένη κι αγαπώ έναν άνθρωπο, γιατί να θέλω κι άλλον;

Εξάλλου αμφίδρομα είναι αυτά, ό,τι δίνεις παίρνεις.

Που είναι η ποίηση μέσα σου ; Δεν μπορείς να δεις έναν άντρα σαν λουλούδι ; Τα λουλούδια νομίζεις δεν αισθάνονται όταν τους τραγουδάς ; Αν έχεις δυο γατάκια δεν μπορείς να νοιώσεις αγάπη και για τα δυο ; Μπορεί να νοιώθεις περισσότερη αγάπη για το ένα γατάκι, ή ακομα μπορεί να έχεις ένα σκύλο και ένα γάτο ή μια γάτα, ένα καναρίνι και ένα γουρουνάκι, που ξέρεις, απίθανοι συνδυασμοί. :P Αν πάλι μιλάμε για ανθρώπινες σχέσεις, μπορείς να έχεις έναν βασικό και έναν αναπληρωματικό άντρα, όπως στο ποδόσφαιρο ή στα υπουργεία. Ανάγκες είναι αυτές, αφού έτσι νοιώθουν ευτυχισμένες, ποιός είμαι γω να τους στερήσω τα μοντέλα διαβίωσης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Που είναι η ποίηση μέσα σου ; Δεν μπορείς να δεις έναν άντρα σαν λουλούδι ; Τα λουλούδια νομίζεις δεν αισθάνονται όταν τους τραγουδάς ; Αν έχεις δυο γατάκια δεν μπορείς να νοιώσεις αγάπη και για τα δυο ; Μπορεί να νοιώθεις περισσότερη αγάπη για το ένα γατάκι, ή ακομα μπορεί να έχεις ένα σκύλο και ένα γάτο ή μια γάτα, ένα καναρίνι και ένα γουρουνάκι, που ξέρεις, απίθανοι συνδυασμοί. :P Αν πάλι μιλάμε για ανθρώπινες σχέσεις, μπορείς να έχεις έναν βασικό και έναν αναπληρωματικό άντρα, όπως στο ποδόσφαιρο ή στα υπουργεία. Ανάγκες είναι αυτές, αφού έτσι νοιώθουν ευτυχισμένες, ποιός είμαι γω να τους στερήσω τα μοντέλα διαβίωσης ;

Καλά δε θέλουμε να αλλάξουμε γνώμη σε κανέναν. Εγώ σου είπα οτι συνδέω την πίστη με την αγάπη, αποδεικνύω λοιπόν την αγάπη μου με την πίστη μου και το αυτό ζητάω κι από το φίλο μου. Αυτό τι σημαίνει; Οτι αν πάει με άλλη δε με αγαπάει. Αυτή η σχέση λοιπόν δεν υπάρχει (λογικά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις:P) με κάποιο ζώο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καλά δε θέλουμε να αλλάξουμε γνώμη σε κανέναν. Εγώ σου είπα οτι συνδέω την πίστη με την αγάπη, αποδεικνύω λοιπόν την αγάπη μου με την πίστη μου και το αυτό ζητάω κι από το φίλο μου. Αυτό τι σημαίνει; Οτι αν πάει με άλλη δε με αγαπάει. Αυτή η σχέση λοιπόν δεν υπάρχει (λογικά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις:P) με κάποιο ζώο.

μα κι εγώ πιστός είμαι. Αν πάει κρυφά, τότε ναι, δεν με αγαπάει, θα πληγωθώ. Αλλά οι πολυγαμικές δεν πάνε κρυφά, τουλάχιστον αυτές που γνώρισα, τώρα γιατί γνωρίζω ειλικρινείς πολυγαμικές είναι άλλο θέμα.....Είναι σαν να'χεις ένα αυτοκίνητο παρκαρισμένο εδώ κάτω, και ένα άλλο πιο πέρα. Το ότι οδηγείς και τα δυο δεν λέει τίποτα, ίσα ίσα πρέπει να φροντίζεις και τα δυο, να αλλάζεις λάδια, λάστιχα, να τα πλένεις, να τα δηλώνεις στην εφορία κλπ :clapup: Ξέρεις , εκτός από 2-3 πολυγαμικές που έχω γνωρίσει, είχα και μια πολύ καλή φίλη πολυγαμική και ο πρώην άντρας της ήταν δίγαμος. Στην κηδεία ήρθαν δυο κυρίες. Πώς σου φαίνεται αυτό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Παραξενο σου φαινεται???

Εμενα παλι οχι...

Ποσοι δεν θελουν να περηφανευονται οτι πηραν εκεινη, την αλλη, την παραλλη, ειδικα κι αν ηταν δεσμευμενες???

Ποσοι θελουν να λενε ή να ακουγεται οτι οι γυναικες τους ή οι κοπελες τους πανε και με αλλους???

Ουτε ενας, τολμω να πω με σιγουρια...

Ολα μιλωντας στα πλαισια "σοβαρων" σχεσεων...
Δεν καταλαβα τι παει να πει πηραν εκεινη η πηρα εκεινον? Τι ειναι ο ερωτας βρε παιδια τσιγαρα στο περιπτερο? Για ανθρωπους μιλαμε για ανθρωπους που κανουν sex ερωτα πεστε το οπως θελετε . Περηφανευονται για ποιο πραγμα μεταλιο πηραν? Οσο για την μονογαμια ειναι κατι που το επιβαλεις στον ευατο σου οικειοθελως γιατι ετσι νιωθεις απλα ετσι αισθανεσαι στην συγκεκριμενη σχεση και φαση της ζωης σου.
Δεν ειναι κανονας και δεν ειναι κατι που θα σε χαρακτηρισει ως ηθικη η καλη η σωστη.Ουτε η πολυγαμια ειναι ντε φακτο κατασταση μπορει πολυ ευκολα να σου προκυψει ειδικα αν εισαι χρονια με εναν ανθρωπο το αν πως θα το χειριστεις ειναι θεμα χαρακτηρα ,επιλογων κτλ δεν ειναι παντα ανηθικοτητα . Για αυτο δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος σε ποια κατηγορια ανηκει εκει που νομιζει οτι ειναι μονογαμικος ερχεται η ζωη και του το ανατρεπει. Τοτε το μονο που σου μενει ειναι απλα να κανεις ντομπρες εξηγησεις τιποτα αλλο.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν καταλαβα τι παει να πει πηραν εκεινη η πηρα εκεινον? Τι ειναι ο ερωτας βρε παιδια τσιγαρα στο περιπτερο? Για ανθρωπους μιλαμε για ανθρωπους που κανουν sex ερωτα πεστε το οπως θελετε .

Δεν ακουγεται ωραια ε?? Συμφωνω... Αλλα λεγεται...

Περηφανευονται για ποιο πραγμα μεταλιο πηραν? Οσο για την μονογαμια ειναι κατι που το επιβαλεις στον ευατο σου οικειοθελως γιατι ετσι νιωθεις απλα ετσι αισθανεσαι στην συγκεκριμενη σχεση και φαση της ζωης σου.
Δεν ειναι κανονας και δεν ειναι κατι που θα σε χαρακτηρισει ως ηθικη η καλη η σωστη.Ουτε η πολυγαμια ειναι ντε φακτο κατασταση μπορει πολυ ευκολα να σου προκυψει ειδικα αν εισαι χρονια με εναν ανθρωπο το αν πως θα το χειριστεις ειναι θεμα χαρακτηρα ,επιλογων κτλ δεν ειναι παντα ανηθικοτητα . Για αυτο δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος σε ποια κατηγορια ανηκει εκει που νομιζει οτι ειναι μονογαμικος ερχεται η ζωη και του το ανατρεπει. Τοτε το μονο που σου μενει ειναι απλα να κανεις ντομπρες εξηγησεις τιποτα αλλο.........


Αμφιβαλλεις δηλαδη οτι πολλοι ειναι πολυγαμικοι/μονογαμικοι για ολη τους την ζωη?? Οτι ειναι και μια σταση ζωης???
Παντα υπαρχουν βεβαια και ατομα που αλλαζουν στην πορεια... Αλλα δεν ειναι κανονας αυτο...

Σαφως και δεν μιλαμε για ανηθικοτητα... Εξαλλου μια ελευθερη σχεση δεν ειναι ανηθικη... Ειναι απλως ενας αλλος τροπος αντιμετωπισης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Δεν ακουγεται ωραια ε?? Συμφωνω... Αλλα λεγεται...




Αμφιβαλλεις δηλαδη οτι πολλοι ειναι πολυγαμικοι/μονογαμικοι για ολη τους την ζωη?? Οτι ειναι και μια σταση ζωης???
Παντα υπαρχουν βεβαια και ατομα που αλλαζουν στην πορεια... Αλλα δεν ειναι κανονας αυτο...

Σαφως και δεν μιλαμε για ανηθικοτητα... Εξαλλου μια ελευθερη σχεση δεν ειναι ανηθικη... Ειναι απλως ενας αλλος τροπος αντιμετωπισης...
Ναι ανφιβαλλω οκ στα δεκαοκτω μου ειχα ντε φακτο αποψεις ελα ομως που περναν τα χρονια και αυτα που ηταν αδιανοητα σε καποια φαση ειναι γεγονοτα τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ναι ανφιβαλλω οκ στα δεκαοκτω μου ειχα ντε φακτο αποψεις ελα ομως που περναν τα χρονια και αυτα που ηταν αδιανοητα σε καποια φαση ειναι γεγονοτα τωρα

Οκ, σεβαστον...

Τα αδιανοητα που γινονται γεγονοτα σημαινει οτι δεν ηταν ποτε αδιανοητα...

Αλλα, ενας ανθρωπος που μενει πολυγαμικος/ μονογαμικος σ' ολη του την ζωη, ειναι τοσο αδιανοητο, οσο κι ενας ανθρωπος που δεν μενει πολυγαμικος/ μονογαμικος σ' ολη του την ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οι ανθρωποι παρομοιαζονται στις σχεσεις με λουλουδια...με γατακια...καναρινακια..γουρουνακια...ποδοσφαιρο..υπουργεια...αυτοκινητα...

Αν πάλι μιλάμε για ανθρώπινες σχέσεις, μπορείς να έχεις έναν βασικό και έναν αναπληρωματικό άντρα, όπως στο ποδόσφαιρο ή στα υπουργεία. Ανάγκες είναι αυτές, αφού έτσι νοιώθουν ευτυχισμένες, ποιός είμαι γω να τους στερήσω τα μοντέλα διαβίωσης ;
Δεν συζηταμε ποιος να σρτερησει τι απο ποιον. Συζηταμε πως κρινει ο καθενας το καθετι, και να μην παραμυθιαζομαστε.

μα κι εγώ πιστός είμαι. Αν πάει κρυφά, τότε ναι, δεν με αγαπάει, θα πληγωθώ. Αλλά οι πολυγαμικές δεν πάνε κρυφά, τουλάχιστον αυτές που γνώρισα, τώρα γιατί γνωρίζω ειλικρινείς πολυγαμικές είναι άλλο θέμα.....
Δλδ ξαναρωταω, αν στο λενε εσενα, πχ "εχω και τον ταδε και βγαζω τα ματια μου". εσυ εισαι οκ. Και υποτιθεται οτι μιλαμε για σοβαρες σχεσεις τωρα ;

Δεν καταλαβα τι παει να πει πηραν εκεινη η πηρα εκεινον? Τι ειναι ο ερωτας βρε παιδια τσιγαρα στο περιπτερο? Για ανθρωπους μιλαμε για ανθρωπους που κανουν sex ερωτα πεστε το οπως θελετε . Περηφανευονται για ποιο πραγμα μεταλιο πηραν? Οσο για την μονογαμια ειναι κατι που το επιβαλεις στον ευατο σου οικειοθελως γιατι ετσι νιωθεις απλα ετσι αισθανεσαι στην συγκεκριμενη σχεση και φαση της ζωης σου.
Aν "ετσι αισθανεσαι", τοτε δεν επιβαλλεις τιποτα στον εαυτο σου...

Δεν ειναι κανονας και δεν ειναι κατι που θα σε χαρακτηρισει ως ηθικη η καλη η σωστη.Ουτε η πολυγαμια ειναι ντε φακτο κατασταση μπορει πολυ ευκολα να σου προκυψει ειδικα αν εισαι χρονια με εναν ανθρωπο το αν πως θα το χειριστεις ειναι θεμα χαρακτηρα ,επιλογων κτλ δεν ειναι παντα ανηθικοτητα . Για αυτο δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος σε ποια κατηγορια ανηκει εκει που νομιζει οτι ειναι μονογαμικος ερχεται η ζωη και του το ανατρεπει. Τοτε το μονο που σου μενει ειναι απλα να κανεις ντομπρες εξηγησεις τιποτα αλλο.........
Το ανηθικο ειναι οταν δεν υπαρχει ειλικρινεια, οταν υπαρχει εκμεταλλευση, οταν δεν φερομαστε στον αλλον οπως εκεινος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο ανθρωπος δεν ειναι κτημα ή συσκευη για να παιρνεις πολλους για να εχεις..
εκει εφτασε η εποχη μας. να θεωρει τον αλλον πραγμα..που αν τον ικανοποιει τον κραταει,,και αν οχι τον πεταει..

απλ'α προιοντα..ολα ειναι προιοντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ο ανθρωπος δεν ειναι κτημα ή συσκευη για να παιρνεις πολλους για να εχεις..
εκει εφτασε η εποχη μας. να θεωρει τον αλλον πραγμα..που αν τον ικανοποιει τον κραταει,,και αν οχι τον πεταει..

απλ'α προιοντα..ολα ειναι προιοντα..

αν δεν θα μπορούμε να αστειευόμαστε κιόλας να μας το πείτε 'Αγγελε, γιατί φυσικά δεν εξισώνω το αυτοκίνητο με τον άντρα ή την γυναίκα, απλά ένα αστειάκι ήταν. Τα υπόλοιπα περί γατιών και λουλουδιών δεν τα παίρνω πίσω. 'Ισα ίσα το να αγαπάς δυο ανθρώπους δεν είναι πρωτοφανές, όσο κι αν σου φαίνεται ανήκουστο και απαράδεκτο. Οφείλω να τους υπερασπιστώ λοιπόν ακόμα και αν εγώ δεν είμαι πολυγαμικός. Σε εσένα απαντώ επειδή μπορώ να συνομιλώ έστω κι αν διαφωνούμε στα περισσότερα, όπως απάντησα και στην Himela στο άλλο topic, όπως θα απαντήσω κάθε έναν που σέβεται μια άλλη άποψη. Αυτοί που δεν σέβονται το παραμικρό και παίρνουν κάθε λέξη μας και την κάνουν ό,τι θέλουν, ας μονολογούνε στο εξής, μας έχουν συνηθίσει από το παρελθόν. Ξέρουν όλοι την ευαισθησία μου και ότι δεν θεωρώ αντικείμενα τους ανθρώπους, το λέω με άλλο νόημα. Και συ 'Αγγελε μην κάνεις τον προοδευτικο ανθρωπιστή, έχει γεμίσει από φαλοκρατικές σου απόψεις το φόρουμ, τώρα σ'επιασε ο πόνος για την "ιδιοκτησία" ; Ουαί υμίν φαρισαίοι και υποκριταί όπως θα'λεγε και ο worshipperjesus. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και συ 'Αγγελε μην κάνεις τον προοδευτικο ανθρωπιστή, έχει γεμίσει από φαλοκρατικές σου απόψεις το φόρουμ, τώρα σ'επιασε ο πόνος για την "ιδιοκτησία" ; Ουαί υμίν φαρισαίοι και υποκριταί όπως θα'λεγε και ο worshipperjesus. :P
πρωτον,,την τελευταια φραση την λεω εγω περισσοτερο και οχι ο worshipperjesus:D υπαρχει clopyright..εδω..;)

δευτερον δεν επιτεθηκα προσωπικα σε σενα Παραξενε εραστη..απλα ειπα μια γενικη αποψη..
και ναι,,οταν η γυναικα ή ο ανδρας αναφερεται ως πραγμα που κατεχεις σε μια σχεση με ενοχλει..
και δεν εχω δειξει κατι διαφορετικο στο φορουμ..

μπορει να ειμαι φαλλοκρατης οπως λες..αλλα τη γυναικα τη θεωρω ανθρωπο και οχι κτημα..

(σε αντιθεση με αυτους που κυνικα αλλαζουν τις γυναικες σαν τα αυτοκινητα ή τα πουκαμισα πουλωντας τους φιλελευθερα και προοδευτικα παραμυθια ενω κατα βαθος θελουν απλα να πηδηξουν ..)

(και δειξε αμα θες ,καποιο λογο μου που δειχνει διαφορετικα ..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top