Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Φυσικά και θα το θεωρούσα ποιοτικό εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που ακούν το κομμάτι, τους αρέσει, συγκινούνται κ.ά. Γιατί δεν υπολογίζεις τους ανθρώπους που ακούνε αυτή τη μουσική που "πουλάει" (που στην τελική αποτελούν πλειοψηφία) ; Για εσένα, ίσως "πουλάει" ένας άλλος ερμηνευτής...Αυτό είναι υποκειμενικό...

ΥΓ: κανένα δε βάζω σε τσουβάλι...ο κάθε ερμηνευτής είναι ξεχωριστός...όπως και κάθε άνθρωπος άλλωστε...
συγνώμη ρε φίλε,αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ρουβάς και παπαρίζου είναι ποιοτική μουσική.


μου είναι πολύ δύσκολο να δεχτώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που τέτοιου είδους μουσική τους αγγίζει,τους γεμίζει,τους προκαλεί συγκίνηση και συναισθήματα...
ακριβώς:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
αυτη η συζητηση συνηθως καταληγει σε καβγα....το περναω καθημερινα....γιατι ισως ουτε και εγω μπορω να βαλω στο ιδιο τσουβαλι τον κιαμο με τον αλκινοο!! και ζουμε σε μια χωρα που αν δεν ακους λαικα και αν δεν πηγαινες στα μπουζουκια εισαι ο σνομπ και ο ψευτοκουλτουριαρης!και το λεω γιατι κατα καιρους εχω δεχτει τετοιους χαρακτηρισμους χωρις ποτε να εχω κρινει την μουσικη που ακουνε οι αλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Φυσικά και θα το θεωρούσα ποιοτικό εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που ακούν το κομμάτι, τους αρέσει, συγκινούνται κ.ά. Γιατί δεν υπολογίζεις τους ανθρώπους που ακούνε αυτή τη μουσική που "πουλάει" (που στην τελική αποτελούν πλειοψηφία) ; Για εσένα, ίσως "πουλάει" ένας άλλος ερμηνευτής...Αυτό είναι υποκειμενικό...

Βρες μου ένα ίχνος ποιότητας εδώ https://www.youtube.com/watch?v=0g_tP9kYb6Y και αν κάποιος συγκινηθεί θα του δώσω τζάμπα χαρτομάντηλα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ποιοτική μουσική για μένα,(μάλλον αυτή που χρειάζομαι να ακούσω εγώ, σαν Δέσποινα...γιατί ο ψ άλλος, χρειάζεται κάτι άλλο) είναι όταν την ακούω να τη νιώθω...πολύ όμως... να νιώθω το ρίγος της και τη φωνή του καλλιτέχνη να με καλύπτει και να με ξεσκεπάζει συγχρόνως...

Όπως είπε και η _elena_ είτε αυτό είναι rock, είτε είναι metal, είτε ο Μαχαιρίτσας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
συγνώμη ρε φίλε,αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ρουβάς και παπαρίζου είναι ποιοτική μουσική.

δικαίωμά σου...ίσως και οι άνθρωποι που τους ακούν να μην έχουν ποιότητα ενώ όλοι οι υπόλοιποι να σφύζουν...:whistle:

Βρες μου ένα ίχνος ποιότητας εδώ https://www.youtube.com/watch?v=0g_tP9kYb6Y και αν κάποιος συγκινηθεί θα του δώσω τζάμπα χαρτομάντηλα !

Τι να σου πω...ίσως κάποιοι ακούνε και τέτοια κομμάτια στο τσακίρ κέφι...ποιος είμαι εγώ που θα τους κρίνω? η ποιότητα δεν ταυτίζεται με το ρίγος συγκίνησης...καλή είναι και η συγκίνηση αλλά κάποιες φορές απαιτείται και φθηνή διασκέδαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
συγνώμη ρε φίλε,αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ρουβάς και παπαρίζου είναι ποιοτική μουσική.
Εμένα στα τραγούδια που ακούω με ενδιαφέρουν πρώτα οι στίχοι, η μελωδία, η ερμηνεία κτλ για να τα χαρακτιρήσω ποιοτικά.Ο λόγος που τραγουδάνε είναι σε δεύτερη μοίρα..Δεν έχει τύχει ποτέ να κολλήσεις ή έστω να σου αρέσει κάποιο τραγούδι τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
ναι,επειδή έχει πιασάρικους στίχους,απλή,συνηθισμένη μουσική και σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου βάζοντας σε να το ακούσεις κάθε μέρα.
Αυτό σημαίνει ότι ειναι ποιοτικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
ναι,επειδή έχει πιασάρικους στίχους,απλή,συνηθισμένη μουσική και σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου βάζοντας σε να το ακούσεις κάθε μέρα.
Αυτό σημαίνει ότι ειναι ποιοτικό?
συμφωνω.εδω δεν κρινουμε τις μουσικες επιλογες του καθενα,δικαιωμα του.
αλλα πιστευω οτι υπαρχουν καποια στανταρ για να θεωρηθει μια μουσικη καλη,ποιοτικη δλδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
ναι,επειδή έχει πιασάρικους στίχους,απλή,συνηθισμένη μουσική και σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου βάζοντας σε να το ακούσεις κάθε μέρα.
Αυτό σημαίνει ότι ειναι ποιοτικό?

Τι πάει να πει "πιασάρικος στίχος" ; Και τους στίχους των τραγουδιών που σ' αρέσουν μπορώ να τους χαρακτηρίσω "πιασάρικους". Θα ήθελα κι εγώ να μάθω πως γίνεται αυτή η πλύση εγκεφάλου...να βγάζεις ένα τραγούδι για τα μπάζα και να το κάνεις να πουλάει χιλιάδες δίσκους...ας μιλήσουμε με ορθά επιχειρήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Εμένα στα τραγούδια που ακούω με ενδιαφέρουν πρώτα οι στίχοι, η μελωδία, η ερμηνεία κτλ για να τα χαρακτιρήσω ποιοτικά.Ο λόγος που τραγουδάνε είναι σε δεύτερη μοίρα..Δεν έχει τύχει ποτέ να κολλήσεις ή έστω να σου αρέσει κάποιο τραγούδι τους?
όχι,μόνο που τους ακούω, μόνο που τους βλέπω αηδιάζω και εξοργίζομαι.
θα συμφωνήσω σε αυτό "Εμένα στα τραγούδια που ακούω με ενδιαφέρουν πρώτα οι στίχοι, η μελωδία, η ερμηνεία κτλ για να τα χαρακτιρήσω ποιοτικά",αλλά στα τραγούδια τους τίποτα από τα 3 δεν με συγκινεί.

Βρες μου ένα ίχνος ποιότητας εδώ https://www.youtube.com/watch?v=0g_tP9kYb6Y και αν κάποιος συγκινηθεί θα του δώσω τζάμπα χαρτομάντηλα !
χαχαχα:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
ναι,επειδή έχει πιασάρικους στίχους,απλή,συνηθισμένη μουσική και σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου βάζοντας σε να το ακούσεις κάθε μέρα.
Αυτό σημαίνει ότι ειναι ποιοτικό?
Δεν αναφέρομαι στη πλειοψηφία των τραγουδιών τους. Ούτε εμένα μου αρέσει η εμπορευματοποίηση της μουσικής, η αδούλευτοι και χωρίς νόημα στίχοι, τα τραγούδια του ποδαριού για να γεμίζουν οι δίσκοι. Αναφέρομαι σε ορισμένα μόνο..Ούτε κι εγώ ακούω Ρουβά και Παπαρίζου αλλά υπάρχουν τραγούδια που πραγματικά να μου αρέσουν.. Δύο παραδείγματα είναι το Υπάρχει λόγος της Παπαρίζου και το Δεν έχει σίδερα η καρδιά σου του Ρουβά.

ΥΓ.Ακούω κυρίως έντεχνο ροκ και low bap
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
:clapup:σωστός
υγ: μου έκανε εντύπωση που αναφέρθηκες μόνο στον Θ,τον Β τον παρέλειψες σκόπιμα?

Τον Β. τον παρελειψα σκοπιμα, οχι επειδη δεν τον θεωρω καλη τη μουσικη του αλλα επειδη δεν εχω ακουσει αρκετα τραγουδια του, οποτε... Τα μονα δικα του που εχω ακουσει ολοκληρα ειναι τα:
"Χαιρετισματα στην εξουσια" (καλο)
"Πρεβεζα" (πολυ ωραιο αν και προτιμω την ερμηνια του λεττονου)
"Μαυρος γατος" (που το εχει γραψει ο Θ. Παπακωνσταντινου :P)
(και ειναι και τα κομματια του Ασιμου που τραγουδησε τα οποια φυσικα θεωρουνται του Ασιμου και οχι του Β. Παπακωνσταντιου)

Φυσικά και θα το θεωρούσα ποιοτικό εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που ακούν το κομμάτι, τους αρέσει, συγκινούνται κ.ά. Γιατί δεν υπολογίζεις τους ανθρώπους που ακούνε αυτή τη μουσική που "πουλάει" (που στην τελική αποτελούν πλειοψηφία) ; Για εσένα, ίσως "πουλάει" ένας άλλος ερμηνευτής...Αυτό είναι υποκειμενικό...

ΥΓ: κανένα δε βάζω σε τσουβάλι...ο κάθε ερμηνευτής είναι ξεχωριστός...όπως και κάθε άνθρωπος άλλωστε...

Το οτι την ακουνε δεν σημαινει ανακαστικα οτι ειναι καλη μουσικη.
Και ουτε ειναι λογος η ποσοτητα των θαυμαστων για να αποδεχτεις την ποιοτητα του αντικειμενου θαυμασμου. ;)
Και επισης η πλειοψηφια αυτη που αναφερεις οφειλεται στο οτι πολλοι δεν μπαινουν καν στον κοπο να ψαξουν τη μουσικη που τους εκφραζει. Τηλεοραση, ραδιοφωνο, παντου αυτα παιζουν, λογικο δεν ειναι να ακογονται και πολυ λοιπον; Μη μπερδευτεις, δεν παιζουν στο ραδιοφωνο επειδη ακουγονται, αλλα ακουγονται επειδη παιζουν στο ραδιοφωνο. Πλεον εκει εχουμε φτασει...
Επιπλεον, ανεφερες και τη διασκεδαση. Αυτη ομως εχει μεγαλη διαφορα απο την ψυχαγωγια :)

Επισης, συγκρινε αν θελεις αυτο:
https://www.youtube.com/watch?v=WSebP56wJ0I
με αυτο:
https://www.youtube.com/watch?v=IlF1lDZjyP8

και αυτο:
https://www.youtube.com/watch?v=OwhcC-_7Z4w
με αυτο:
https://www.youtube.com/watch?v=GGu0DDgqwIY

Δεν ειναι εμφανεις οι διαφορες; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
αυτη η συζητηση συνηθως καταληγει σε καβγα....το περναω καθημερινα....γιατι ισως ουτε και εγω μπορω να βαλω στο ιδιο τσουβαλι τον κιαμο με τον αλκινοο!! και ζουμε σε μια χωρα που αν δεν ακους λαικα και αν δεν πηγαινες στα μπουζουκια εισαι ο σνομπ και ο ψευτοκουλτουριαρης!και το λεω γιατι κατα καιρους εχω δεχτει τετοιους χαρακτηρισμους χωρις ποτε να εχω κρινει την μουσικη που ακουνε οι αλλοι.

χαχα, μια από τα ίδια:D,μόνο που εγώ δε κρατιέμαι, σχολιάζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
όχι,μόνο που τους ακούω, μόνο που τους βλέπω αηδιάζω και εξοργίζομαι.
θα συμφωνήσω σε αυτό "Εμένα στα τραγούδια που ακούω με ενδιαφέρουν πρώτα οι στίχοι, η μελωδία, η ερμηνεία κτλ για να τα χαρακτιρήσω ποιοτικά",αλλά στα τραγούδια τους τίποτα από τα 3 δεν με συγκινεί.

Για ποιο λόγο "αηδιάζεις" και γιατί "εξοργίζεσαι" ? Δε σέβεσαι την πλειονότητα των ανθρώπων που ακούν αυτό το είδος της μουσικής? Μήπως οι άνθρωποι αυτοί είναι κατώτεροι ή δεν έχουν κρίση ή..ή...ή...; Είμαι σίγουρος πως πολλά από τα κομμάτια τέτοιων καλλιτεχνών θα σου άρεζαν αν απλώς ερμηνεύονταν από άλλο πρόσωπο με την ίδια φωνή (σε ένα φανταστικό σενάριο)...Πιστεύω πως απλά θέλεις να πας κόντρα στο ρεύμα και στην πλειονότητα...δν σε κατηγορώ...το έχει η ηλικία :P

πάρε κι ένα τραγουδάκι που μ' αρέσει (δν το αφιερώνω σε 'σενα :P )

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Πω ρε φίλε το ακούω αυτό το τραγούδι 3 χρόνια χωρίς να μπορώ να βρω ποιος το τραγουδάει..Να' σαι καλά :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Για ποιο λόγο "αηδιάζεις" και γιατί "εξοργίζεσαι" ? Δε σέβεσαι την πλειονότητα των ανθρώπων που ακούν αυτό το είδος της μουσικής? Μήπως οι άνθρωποι αυτοί είναι κατώτεροι ή δεν έχουν κρίση ή..ή...ή...; Είμαι σίγουρος πως πολλά από τα κομμάτια τέτοιων καλλιτεχνών θα σου άρεζαν αν απλώς ερμηνεύονταν από άλλο πρόσωπο με την ίδια φωνή (σε ένα φανταστικό σενάριο)...Πιστεύω πως απλά θέλεις να πας κόντρα στο ρεύμα και στην πλειονότητα...δν σε κατηγορώ...το έχει η ηλικία :P

πάρε κι ένα τραγουδάκι που μ' αρέσει (δν το αφιερώνω σε 'σενα :P )

αυτό μας έλειπε:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Δεν ειναι εμφανεις οι διαφορες; :)

δν είπα πουθενά πως τα κομμάτια είναι ίδια :hmm: . Καλή η ψυχαγωγία αλλά ορισμένες φορές απαιτείται και η διασκέδαση (σκοπίμως ανέφερα τη λέξη)..Είσαι σε θέση να γνωρίζεις τα συμφέροντα που έχουν οι ραδιοφωνικοί σταθμοί όταν παίζουν ένα κομμάτι ; Μήπως είσαι υπέρ του δέοντος καχύπτοτος ; Η ισχύς του ραδιοφώνου στις μέρες μας είναι πολύ μικρή...Περισσότερο επηρεάζει η τηλεόραση...Αλλά πιστεύω πως όσες περισσότερες φορές ακούς ένα κομμάτι, τόσο περισσότερο το βαριέσαι...Οπότε το να παίζει συνεχώς σε μία μουσική εκπομπή (και όχι μόνο) δεν είναι θετικό για τον ακροατή...Ίσως το ακούσει 2 φορές ακόμη στο νετ αλλά μέχρι εκεί...δε θα αγοράσει δίσκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Τι πάει να πει "πιασάρικος στίχος" ; Και τους στίχους των τραγουδιών που σ' αρέσουν μπορώ να τους χαρακτηρίσω "πιασάρικους". Θα ήθελα κι εγώ να μάθω πως γίνεται αυτή η πλύση εγκεφάλου...να βγάζεις ένα τραγούδι για τα μπάζα και να το κάνεις να πουλάει χιλιάδες δίσκους...ας μιλήσουμε με ορθά επιχειρήματα...

ο πιασάρικος στίχος δεν είναι απαραίτητα κακός.Και σαφώς μπορεί να'ναι ποιοτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Παρακολουθώ εδώ και ώρα τη συζήτηση αυτή και προσπαθώ να βρω πως να απαντήσω σ' αυτά που γράφετε αλλά δε μου βγαίνει. Τέλος πάντων...

Τι σημαινει παιδια για εσας ποιοτικη μουσικη???

Είναι μία έννοια που εδώ και χρόνια έχει πάψει εντελώς να με απασχολεί. Ακούω οποιοδήποτε τραγούδι μου αρέσει και ταιριάζει με τη διάθεση που έχω την κάθε στιγμή.

Τυχαία παραδείγματα τραγουδιών που μου αρέσουν:

https://www.youtube.com/watch?v=xAiApN5Y_xs
https://www.youtube.com/watch?v=V66v01c4mKQ&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=Rw_nFPknAxo&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=jTU1JygCM0E

Τυχαία παραδείγματα τραγουδιών που δε μου αρέσουν:

https://www.youtube.com/watch?v=1cXpPgJXT4c&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=5F9xr1OnbZI
https://www.youtube.com/watch?v=XBZ-M7Axuac
https://www.youtube.com/watch?v=eq6xCcZC8Zo&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
δν είπα πουθενά πως τα κομμάτια είναι ίδια :hmm: . Καλή η ψυχαγωγία αλλά ορισμένες φορές απαιτείται και η διασκέδαση (σκοπίμως ανέφερα τη λέξη)..Είσαι σε θέση να γνωρίζεις τα συμφέροντα που έχουν οι ραδιοφωνικοί σταθμοί όταν παίζουν ένα κομμάτι ; Μήπως είσαι υπέρ του δέοντος καχύπτοτος ; Η ισχύς του ραδιοφώνου στις μέρες μας είναι πολύ μικρή...Περισσότερο επηρεάζει η τηλεόραση...Αλλά πιστεύω πως όσες περισσότερες φορές ακούς ένα κομμάτι, τόσο περισσότερο το βαριέσαι...Οπότε το να παίζει συνεχώς σε μία μουσική εκπομπή (και όχι μόνο) δεν είναι θετικό για τον ακροατή...Ίσως το ακούσει 2 φορές ακόμη στο νετ αλλά μέχρι εκεί...δε θα αγοράσει δίσκο

Αυτο που ειπα ισχυει και για την τηλεοραση... Πιστευεις οτι στο MAD π.χ. παιζουν τα τραγουδια που τους αρεσουν; Οχι φυσικα... Πληρωνει η εταιρια και παιζουν τα τραγουδια των καλλιτεχνων της. Πλεον "δεν κερδιζεις επειδη αξιζεις, αλλα αξιζεις επειδη κερδιζεις" (που ελεγε και ο Καστοριαδης) ;)

Επισης, οταν ακους ενα τραγουδι πολλες φορες, οταν αυτο εχει "πιασαρικη" μελωδια και κανενα στιχακι του στυλ "α πα πα πα πα πα παπαπα" το πιο πιθανο ειναι να κολλησεις και οχι να το βαρεθεις.:P

Και για να αποφευγονται οι παρεξηγησεις: εγω προσωπικα δεν μιλαω για ποιοτικη μουσικη θεωρωντας οτι οι δισκοι του ρουβα π.χ. πρεπει να καουν. Ολες οι μουσικες ειναι καλο να ακουγονται, απλως καλο ειναι να ξερουμε ποιες απο αυτες μενουν στο "ακουγομαι" και ποιες προχωρουν στο "προσφερω/λεω/εκφραζω κατι" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top