Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Θεωρω ποιοτικη την μουσικη που προσπαθει να μου περασει ενα νοημα... Που να με αγγιζει...

Οποτε παρολο που το γενικο μου μουσικο υποβαθρο ειναι, ροκ, μεταλ, και διαφορα ελληνικα ροκ και εντεχνα, δεν το αποκλειω ποτε να ακουσω και ενα λαικο κομματι ή κατι παρομοιο, εφοσον με αγγιζει...

Η αληθεια ειναι πως δεν αντεχω τα ψευτικα τραγουδακια που βγαινουν μονο για πωλησεις... Καθως και δεν μπορω με τιποτα τα χιπ χοπ, ραπ και δεν συμμαζευεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Και για να αποφευγονται οι παρεξηγησεις: εγω προσωπικα δεν μιλαω για ποιοτικη μουσικη θεωρωντας οτι οι δισκοι του ρουβα π.χ. πρεπει να καούν :)
γιατί ρε? ας καούν, τι πειράζει? :P:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Αυτο που ειπα ισχυει και για την τηλεοραση... Πιστευεις οτι στο MAD π.χ. παιζουν τα τραγουδια που τους αρεσουν; Οχι φυσικα... Πληρωνει η εταιρια και παιζουν τα τραγουδια των καλλιτεχνων της. Πλεον "δεν κερδιζεις επειδη αξιζεις, αλλα αξιζεις επειδη κερδιζεις" (που ελεγε και ο Καστοριαδης) ;)

Επισης, οταν ακους ενα τραγουδι πολλες φορες, οταν αυτο εχει "πιασαρικη" μελωδια και κανενα στιχακι του στυλ "α πα πα πα πα πα παπαπα" το πιο πιθανο ειναι να κολλησεις και οχι να το βαρεθεις.:P

Και για να αποφευγονται οι παρεξηγησεις: εγω προσωπικα δεν μιλαω για ποιοτικη μουσικη θεωρωντας οτι οι δισκοι του ρουβα π.χ. πρεπει να καουν. Ολες οι μουσικες ειναι καλο να ακουγονται, απλως καλο ειναι να ξερουμε ποιες απο αυτες μενουν στο "ακουγομαι" και ποιες προχωρουν στο "προσφερω/λεω/εκφραζω κατι" :)

στο MAD παίζουν αυτά που πουλάνε για να κάνουν τηλεθέαση (βασικά συνδρομητικό είναι ελάχιστοι αυτοί που έχουν, οπότε το παράδειγμα δν είναι και πολύ έγκυρο)...Συμφωνώ πως είναι καλό το "προσφέρω, συγκινώ, εκφράζω κάτι βαθύτερο" αλλά κάποιες στιγμές είναι απαραίτητη και η διασκέδαση (διασκόρπιση) έτσι ώστε να ξεχνάμε τα όποια προβλήματα μας ταλαιπωρούν και το μυαλό μας γενικά να ξεγεύγει...οπότε βρίσκω βλακώδες την πλειοψηφία αυτών που ακούνε μη "εμπορικά" τραγούδια να τα καταδικάζουν, λες κι αυτοί που ακούν κάτι άλλο είναι άνθρωποι ανώτεροι, με άλλη νοοτροπία και διαφορετική ηθική υπόσταση από τη "μάζα"...

ΥΓ: καληνύχτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
στο MAD παίζουν αυτά που πουλάνε για να κάνουν τηλεθέαση (βασικά συνδρομητικό είναι ελάχιστοι αυτοί που έχουν, οπότε το παράδειγμα δν είναι και πολύ έγκυρο)...Συμφωνώ πως είναι καλό το "προσφέρω, συγκινώ, εκφράζω κάτι βαθύτερο" αλλά κάποιες στιγμές είναι απαραίτητη και η διασκέδαση (διασκόρπιση) έτσι ώστε να ξεχνάμε τα όποια προβλήματα μας ταλαιπωρούν και το μυαλό μας γενικά να ξεγεύγει...οπότε βρίσκω βλακώδες την πλειοψηφία αυτών που ακούνε μη "εμπορικά" τραγούδια να τα καταδικάζουν, λες κι αυτοί που ακούν κάτι άλλο είναι άνθρωποι ανώτεροι, με άλλη νοοτροπία και διαφορετική ηθική υπόσταση από τη "μάζα"...

ΥΓ: καληνύχτα
Έχεις απόλυτο δίκιο στα περί διασκέδασης.Φυσικα και δεν γίνεται να ακούμε σοβαρά (συγκινητικά-με προσεγμένους στίχους-βαθύ νόημα-ιδιαίτερη μουσική) τραγούδια συνεχώς.Φυσικά και η διασκέδαση είναι απαραίτητη.Αλλά και συ ο ίδιος το λες : κάποιες στιγμές.
Τα άτομα που τη βρίσκουν με αυτή τη μουσική,ακούνε μονο τέτοια.Και στις καλές τους,και στις κακές τους,και για να ξεσκάσουν,και για να μελαγχολήσουν.
Χωρίς να ψαχτούν έστω και λίγο.Νιώθω ότι απλά κάθονται και δέχονται ότι τους πουλάνε τα μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν αντεχω να μην κανω κι εγω μια παρατηρησουλα...

Μπορει ενα να πληρει τις προυποθεσεις(τις διαφορετικες για τον καθενα) του ποιοτικου και να ειναι και διασκεδαστικο συναμμα... Μην τα διαχωριζετε τελειως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
λοιπόν θα σας καληνυχτίσω με τον μηχανισμό του Άσιμου που ταιριάζει με το θέμα μας.


Ο Μηχανισμός


Με πείσανε να γίνω ρεβιζιονιστής
Και να γυρίσω δίσκο
Θα ʽρθει όμως καιρός που κι εσύ θε να πειστείς
Πως έτσι δεν τη βρίσκω.

Τι θα κάνω ήτανε γραφτό
Θέλω δεν το θέλω ότι τραγουδώ
Να το πουλώ να ζήσω
Όταν πάω στον παραγωγό
Πρέπει να βολέψω έτσι το γραφτό
Να του γυαλίσει, για να το πουλήσει
Να ʽχει σαλέπι, για να σας αρέσει
Να έχει θέμα με έρωτα και αίμα
Να είναι λόγια, λόγια κομπολόγια
Να σας καλοκαρδίσω
Για να σας γαλουχήσω.

Κι από χρέος συναδελφικό
Να χαμογελάω στο κοινό
Να του σαλεύω για να το μερεύω
Να του σφυρίζω να το νανουρίζω
Να το φουντώνω να το ξεφουσκώνω
Και στην κομμούνα να είμαι οπορτούνα
Για να σας εκτονώνω
Με πλαίσιο το νόμο.

Δουλειά σου είναι μούπανε να κρύβεις τα τρωτά
Των καθιερωμένων
Για να διατηρήσουμε τα οικονομικά
Των ευαρεστημένων.

Σιγουριά και δόξα το θεώ
Τα καλά στον καπιταλισμό
Είναι πως έχει βίδα.

Άμα πιάσεις το μηχανισμό
Από τʼ αυτιά τον πιάνεις το λαγό
Τον Πελοπίδα τρως με μια τσιμπίδα
Στην Παρθενόπη χαρίζεις ένα τόπι
Και με τα χρόνια γυρνάς μες στα σαλόνια
Ξεχνάς ποια μάνα σε γένναε στο κλάμα
Και του εργάτη καβάλλησες την πλάτη.
Μα θε να πει Αμάν πια
Και πας ες τα κομμάτια
Και άει στα κομμάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Τι θεωρώ ποιοτική μουσική; Χμμ... Μουσική απροσδιόριστου είδους, θα έλεγα, αρκεί να αγγίζει κάτι μέσα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
για εμενα η μουσικη ειναι εκεινη η οποια σε εκφραζει,σε κανει να ερωτευτεις την ζωη ,και σε βοηθα να γεννας συναισθηματα....δυσκολο ?μπορει...ακατορθωτο μαλλον οχι..αλλα γενικα δεν θεωρω πως ο οικονομοπουλος 'η η βανδη μπορουν να γεννησουν συναισθηματα:warn:.:wacko:...δηλαδη με το να ακους π.χ ενα τραγουδι να λεει π.χ φορα αποψε τα καλα σου και για γλεντι ετοιμασου κλπ ΔΕΝ ειναι μουσικη!!!!!!αντιθετα ενα τετοιο τραγουδι σε βοηθα να γεννησεις συναισθηματα ,να εκφραστεις βρε αδελφε

https://www.youtube.com/watch?v=f8oUNgDpRWc
https://www.youtube.com/watch?v=Vaha0_2D6Hk:bigarmhug
υ.γ-->δεν κρινω κανεναν ..ολοι εχετε την μοναδικη γνωμη σας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
αυτη η συζητηση συνηθως καταληγει σε καβγα....το περναω καθημερινα....γιατι ισως ουτε και εγω μπορω να βαλω στο ιδιο τσουβαλι τον κιαμο με τον αλκινοο!! και ζουμε σε μια χωρα που αν δεν ακους λαικα και αν δεν πηγαινες στα μπουζουκια εισαι ο σνομπ και ο ψευτοκουλτουριαρης!και το λεω γιατι κατα καιρους εχω δεχτει τετοιους χαρακτηρισμους χωρις ποτε να εχω κρινει την μουσικη που ακουνε οι αλλοι.
Έγραψες ακριβώς αυτό που ήθελα να αναφέρω!!! Θυμάμαι τον εαυτό μου τόοοοοοοοοοσες φορές να βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση, να προσπαθώ δηλαδή να συζητώ με οπαδο΄ς του Χατζηγιάννη ή της Παπαρίζου και στο τέλος να βγαίνω εγώ ο "δήθεν" που τα ξέρει όλα για την μουσική και ειρωνεύεται συνέχεια....Άλλα και εγώ πως να μην ειρωνευτώ, όταν ακούω ότι ο Βασίλης( ελπίζω όλοι να καταλαβαίνουμε για ποιό Βασίλη μιλάω:P) δεν είναι ροκ, ή ότι ο Χατζηγιάννης είναι έντεχνος!!!!!!! Για την φιαφωνία που είχε ο akiroskirios με τους άλλους θέλω να πω ότι όντως δεν μπορεί να θεωρηθεί η μουσική της πίστας ποιοτική. Αλλά παρ' όλα αυτά είναι ικανή και να συγκινήσει και να διασκεδάσει............. Οπότε ας κάνουμε αυτό το διαχωρισμό και να βάλουμε Κιάμο και Κελεκίδου στους "τραγουδιστές της διασκέδασης" που θα τους ακούσεις κάπου-κάπου για να κάνεις το κέφι σου και Βασίλη ή Τσακνή(...) στους "καλλιτέχνες του πνεύματος" με βαθύτατο νόημα στους στίχους και με ευρύ φάσμα θεμάτων στα τραγούδια τους που προκαλεί τα συναισθήματα. Και εγώ που είμαι φανατικός οπαδός των Βασίλη-Μαχαιρίτσα-Τσακνή θέλω πολύ να πάω στα μπουζούκια να περάσω καλά για ένα βράδυ.:DΕπίσης κάποιος πιο πάνω είπε ότι και τα παραδοσιακά τραγούδια μπορούν να θεωρηθούν ποιοτικά και εμένα μου φαίνεται πολύ σωστό γιατί έθιγαν έξυπνα πάρα πολλά ανθρώπινα θέματα και δικαίως ακούγονται μέχρι σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotilag

Νεοφερμένος

Η sotilag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τι σημαινει παιδια για εσας ποιοτικη μουσικη???ορισμος,τραγουδια κλπ...τα παντα περι μουσικης.....
!!!!! ΕΔΩ!!!!!!!!:panwkatw:
Πολυ ενδιαφερον θεμα! :)

Δεν μπορω να δωσω καποιον ακριβη ορισμο για την ποιοτικη μουσικη αφου ειναι κατι τελειως υποκειμενικο οπως και η τεχνη ή το καλλος.
Γενικως πιστευω πως δεν μπορουμε να κατηγοριοποιησουμε εννοιες οπως η μουσικη που σχετιζεται κυριως με το συναισθημα. Ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος τι θα επιλεξει να ακουσει Ακομα, και https://www.youtube.com/watch?v=0g_tP9kYb6Y οπως εγραψαν παραπανω :D (χιχιχι οντως πετυχημενο σχολιο! ) Τετοιου ειδους μουσικη δεν λεγεται σε καμια περιπτωση ποιοτικη ( δεν ξερω ομως αν λεγεται καν μουσικη ):P Προσωπικα ακουω απο ολα! Βεβαια κοιταω αυτο που ακουω να εχει στιχο με νοημα που να με εκφραζει.. ( μπερδεμενος συλλογισμος το ξερω :redface:)

Για μενα ΜΟΥΣΙΚΗ ειναι τροπος εκφρασης συναισθηματων..! Και τα ακουσματα του καθε ανθρωπου επηρεαζονται απο διαφορους παραγοντες.. π.χ τα βιωματα του... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
λοιπόν θα σας καληνυχτίσω με τον μηχανισμό του Άσιμου που ταιριάζει με το θέμα μας.


Ο Μηχανισμός


Με πείσανε να γίνω ρεβιζιονιστής
Και να γυρίσω δίσκο
Θα ʽρθει όμως καιρός που κι εσύ θε να πειστείς
Πως έτσι δεν τη βρίσκω.

Τι θα κάνω ήτανε γραφτό
Θέλω δεν το θέλω ότι τραγουδώ
Να το πουλώ να ζήσω
Όταν πάω στον παραγωγό
Πρέπει να βολέψω έτσι το γραφτό
Να του γυαλίσει, για να το πουλήσει
Να ʽχει σαλέπι, για να σας αρέσει
Να έχει θέμα με έρωτα και αίμα
Να είναι λόγια, λόγια κομπολόγια
Να σας καλοκαρδίσω
Για να σας γαλουχήσω.

Κι από χρέος συναδελφικό
Να χαμογελάω στο κοινό
Να του σαλεύω για να το μερεύω
Να του σφυρίζω να το νανουρίζω
Να το φουντώνω να το ξεφουσκώνω
Και στην κομμούνα να είμαι οπορτούνα
Για να σας εκτονώνω
Με πλαίσιο το νόμο.

Δουλειά σου είναι μούπανε να κρύβεις τα τρωτά
Των καθιερωμένων
Για να διατηρήσουμε τα οικονομικά
Των ευαρεστημένων.

Σιγουριά και δόξα το θεώ
Τα καλά στον καπιταλισμό
Είναι πως έχει βίδα.

Άμα πιάσεις το μηχανισμό
Από τʼ αυτιά τον πιάνεις το λαγό
Τον Πελοπίδα τρως με μια τσιμπίδα
Στην Παρθενόπη χαρίζεις ένα τόπι
Και με τα χρόνια γυρνάς μες στα σαλόνια
Ξεχνάς ποια μάνα σε γένναε στο κλάμα
Και του εργάτη καβάλλησες την πλάτη.
Μα θε να πει Αμάν πια
Και πας ες τα κομμάτια
Και άει στα κομμάτια.


άσιμος=μεγάλος!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Με πείσανε να γίνω ρεβιζιονιστής
Και να γυρίσω δίσκο

Αν δε τον πείθανε να γυρίσει δίσκο και αν δεν υπάρχαν οι πιο εμπορικοί Παπακωνσταντίνου/Αλεξίου που τραγούδησαν τα τραγούδια του, τότε σήμερα τον Άσιμο μάλλον θα τον γνωρίζανε μόνο οι λίγοι παλιοί αναρχοαυτόνομοι των Εξαρχείων που θα είχε τύχει στα 70s και 80s να αγοράσουν τις κασέτες που πωλούσε στους δρόμους.

Έτσι είναι η μουσική βιομαχανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
δισκογραφικες vs Μικρα απλα cd στους δρομους απο απλους ανθρωπους.....

δεν πιστευω πως οι δισκογραφικες εχουν παντα σωστες επιλογες.......εκει εξω υπαρχουν πραγματικα υπεροχες φωνες και υπεροχοι συνθετες οι οποιοι επειδη δεν εχουν και τα 2 ποδια τους 'η επειδη εχουν καποιο προβλημα υγειας 'η δεν ειναι και ομορφοι ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΝΤΑΙ..απορριστονται απο ενα συστημα ''καταναγκαστικης ομορφιας'' που πρεπει να υπαρχει σε αυτους τους χωρους...ενα απο τα μεγαλυτερα παραδειγματα ειναι αυτος ο πραγματικα υπεροχος ανθρωπος ο οποιος εμφανιστηκε πρωτη φορα στον λακη (λαζοπουλο)και ειπε το παναθεμα σε και αλλα τρομερα τραγουδια....!!!!δεν εχει αυτος ο ανθρωπος ποιοτικη φωνη,εκφραση,δυναμη για ζωη και τι και ας ειναι τυφλος.....εσας παιδια ..σας ταξιδευει???ΕΜΕΝΑ ΠΟΛΥ!!! παρολα αυτα οι δισκογραφικες τον θεωρουν ενα τιποτα..ΓΙΑΤΙ ???ΓΙΑΤΙ??ΓΙΑΤΙ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
η μουσικη που σε εκφράζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Αν δε τον πείθανε να γυρίσει δίσκο και αν δεν υπάρχαν οι πιο εμπορικοί Παπακωνσταντίνου/Αλεξίου που τραγούδησαν τα τραγούδια του, τότε σήμερα τον Άσιμο μάλλον θα τον γνωρίζανε μόνο οι λίγοι παλιοί αναρχοαυτόνομοι των Εξαρχείων που θα είχε τύχει στα 70s και 80s να αγοράσουν τις κασέτες που πωλούσε στους δρόμους.

Έτσι είναι η μουσική βιομαχανία.

σωστά,για αυτό το λόγο δεν πρέπει να κατακρίνουμε το βπαπακωνσταντίνου ή τη χαρούλα όπως κάνουν πολλοί λέγοντας ότι εκμεταλλεύτηκαν τον άσιμο.Χωρίς αυτούς θα ήταν λιγότερο γνωστός.Πόσοι οδηγήθηκαν στον άσιμο μέσω βασίλη ή χαρούλα.

Τυχαία παραδείγματα τραγουδιών που δε μου αρέσουν:
https://www.youtube.com/watch?v=XBZ-M7Axuac

γιατί δεν σου άρεσε ?εγώ το λατρεύω.τέλοσπάντων γούστα είναι αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
δισκογραφικες vs Μικρα απλα cd στους δρομους απο απλους ανθρωπους.....

δεν πιστευω πως οι δισκογραφικες εχουν παντα σωστες επιλογες.......εκει εξω υπαρχουν πραγματικα υπεροχες φωνες και υπεροχοι συνθετες οι οποιοι επειδη δεν εχουν και τα 2 ποδια τους 'η επειδη εχουν καποιο προβλημα υγειας 'η δεν ειναι και ομορφοι ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΝΤΑΙ..απορριστονται απο ενα συστημα ''καταναγκαστικης ομορφιας'' που πρεπει να υπαρχει σε αυτους τους χωρους...ενα απο τα μεγαλυτερα παραδειγματα ειναι αυτος ο πραγματικα υπεροχος ανθρωπος ο οποιος εμφανιστηκε πρωτη φορα στον λακη (λαζοπουλο)και ειπε το παναθεμα σε και αλλα τρομερα τραγουδια....!!!!δεν εχει αυτος ο ανθρωπος ποιοτικη φωνη,εκφραση,δυναμη για ζωη και τι και ας ειναι τυφλος.....εσας παιδια ..σας ταξιδευει???ΕΜΕΝΑ ΠΟΛΥ!!! παρολα αυτα οι δισκογραφικες τον θεωρουν ενα τιποτα..ΓΙΑΤΙ ???ΓΙΑΤΙ??ΓΙΑΤΙ???

Μα το γιατι ειναι πολυ απλο... Γιατι πολυ απλα, κανουμε και πολιτικη μεσα απο την μουσικη... Και φυσικα, προσπαθουν να βγαζουν ευπεπτα τραγουδακια, που να μην βαζουν τον κοσμο να σκεφτει... Παει ο καιρος που οι μουσικοι γραφανε τα τραγουδια τους και περνουσαν την σταση ζωης τους μεσα απο αυτα... Δυστυχως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και να συμπληρώσω...
Νομίζεις ότι ο Λαζόπουλος το έβγαλε το παιδί επειδή ήθελε να δείξει το ταλέντο του....;
Λεφτά του έφερε...είναι τόσο απλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Και να συμπληρώσω...
Νομίζεις ότι ο Λαζόπουλος το έβγαλε το παιδί επειδή ήθελε να δείξει το ταλέντο του....;
Λεφτά του έφερε...είναι τόσο απλό...

γι' αυτό ακούστε ποιοτική μουσική δωματίου "Έφη Θώδη"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
γι' αυτό ακούστε ποιοτική μουσική δωματίου "Έφη Θώδη"

Δεν καρφωνω πυρομενο σιδερο στα αυτια μου καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει καλή μουσική, όπως υπάρχει και καλός κινηματογράφος. Καλή μουσική υπάρχει σε ΟΛΑ τα είδη. Από τα μπουζούκια μέχρι τις heavy metal σκηνές ακόμα και στην hip-hop . Επειδή όμως είναι λίγο δύσκολο να ορίσουμε όλα τα χαρακτηριστικά που κάνουν ένα τραγούδι "καλό" το πιο ασφαλές κριτήριο είναι η διαχρονικότητα.

Γενικά ότι είναι διαχρονικό είναι και καλό και ποιοτικό. Μπορεί να είναι από ένα τραγούδι του Καρρά π.χ. μέχρι μια μπαλάντα των Deep Purple ας πούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top