Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Τώρα ξεφεύγουμε από το θέμα που έθεσε ο yiannis αλλά ντροπή είναι να είναι εμφανείς σε όλους οι ερωτικές προτιμήσεις κάποιου.Ασε που προσωπικά δεν θεωρώ την ομοφυλοφυλία κάτι τόσο "αθώο" όσο "ερωτική προτίμηση" απλά!
Δεν πειράζει και τόσο αν ξεφύγουμε απλά αν είναι πολλά τα μνμ θα γίνει split ;).
Δηλαδη τι την θεωρείς? Την θεωρείς κατακριτέα? :blink:
Επίσης όταν μπεις σε sex shop θα είναι εμφανείς οι ερωτικές σου προτιμήσεις σε "όλους" τουλάχιστον με την έννοια που το ορίζεις εσύ. Πχ ο μαζοχιστης/σαδιστης θα πάρει χειροπέδες κ μαστίγια, ο κτηνοβάτης κανα φουσκωτο ζωάκι (:P), κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν πειράζει και τόσο αν ξεφύγουμε απλά αν είναι πολλά τα μνμ θα γίνει split ;).
Δηλαδη τι την θεωρείς? Την θεωρείς κατακριτέα? :blink:
Επίσης όταν μπεις σε sex shop θα είναι εμφανείς οι ερωτικές σου προτιμήσεις σε "όλους" τουλάχιστον με την έννοια που το ορίζεις εσύ. Πχ ο μαζοχιστης/σαδιστης θα πάρει χειροπέδες κ μαστίγια, ο κτηνοβάτης κανα φουσκωτο ζωάκι (:P), κλπ.

Μην πέσετε να με φάτε τώρα περι πουριτανισμού και τέτοια άλλα η αλήθεια είναι ότι δεν το θεωρώ φυσιολογικό το θέμα της ομοφυλοφιλίας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Οι σεξουαλικές προτιμήσεις του κάθε ενός είναι απόλυτα σεβαστές στο σημείο που δεν επιρεάζουν τον διπλανό τους και το ξέρετε ότι το υποστηρίζω. Απλά σαν σκηνικό θα ήταν αρκετά αστείο και απίστευτα άβολο να σε πετύχει το ανήψι σου σε τέτοιο σκηνικό. Δεν το κατακρίνω το ίδιο θα ήταν αν πετύχενες την θεία σου να βγαίνει με ένα δονητή στο χέρι. Μην το παρεξηγήτε δεν το θεωρώ κάπως, στην τελική δεν είμαι εγώ αυτός που θα κρίνω το νορμάλ η μη. Αμάν ρε michelle με τα φουσκωτά ζωάκια σκ*** το έκανα το γραφείο, έφτυσα τον καφέ απο τα γέλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Για να μην παρεξηγηθώ θα ήθελα να διευκρινίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω στην κοινωνική απομονωση των ομοφυλοφίλων!Όλοι έχουμε ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Πέτρο, θα σταθώ σε κάτι που είπες στο πρώτο σου ποστ. Αναφέρθηκες αρνητικά στις διαδηλώσεις των ομοφυλοφίλων. Επειδή σε αφορά άμεσα το θέμα, σε συμβουλεύω να το ψάξεις περισσότερο. Η διαδήλωση που έγινε τελευταία στην Αθήνα είχε στόχο όχι να προκαλέσει, αλλά να θέσει κάποια πολιτικά αιτήματα (αλήθεια, ακούστηκαν καθόλου τα αιτήματά τους; Μπααααα... δεν "πουλάει" αυτό!). Μην παρασύρεσαι από τον τρόπο που το παρουσίασαν τα ΜΜΕ. Έχουν το κακό συνήθειο να τα αλέθουν όλα μαζί και να βγάζουν προς τα έξω μόνο τα στοιχεία που προκαλούν τις περισσότερες εντυπώσεις, για να αυξήσουν τα νούμερα.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Προσωπικά nv κάτι τέτοιους "ανδρες" τους θεωρώ πολύ λιγότερο άνδρες απο τους γκει που τόσο σιχαίνονται. Η πλάκα ειναι οτι μόλις τους ανοίξεις τέτοια συζήτηση σπευδουν να διευκρινίσουν οτι "Εγω είμαι 100% στρειτ" μην τυχόν και νομίσεις οτι έχουν τη "χολέρα". Και αυτό που μου τη βιδώνει πραγματικά ειναι το κλασσικό "Ε οχι, ειναι αηδία να βλέπω 2 γκει να φιλιουνται στο δρόμο!". 'Εχουν σκεφτεί ποτε αυτοι οι φωστήρες οτι με αυτή τη γελοία "αιθητική" τους περιορίζουν την ελευθερία του 10% του πληθυσμού? Για σκεφτείτε όλοι εσεις οι "στρειτ" πόσο απαίσιο ειναι να πρεπει να για να αγγίξεις απλώς το συντροφο σου να πρεπει να περιμένεις να πας σπίτι ή γενικά κάπου που δεν θα σε βλέπει κανεις? Για σκεφτείτε πως θα ήταν να πρεπει να προσποιείστε παντου ότι είστε φιλαράκια και τίποτε παραπάνω? "Κόλαση" ε? Κι όμως εμεις με τις εγωιστικές μας απόψεις προκαλούμε αυτή την κόλαση στο 10% των συνανθρώπων μας...
Michelle εδώ θα τα χαλάσουμε.

1) Είναι φυσικό ένας άντρας όταν ανοίγει τέτοια συζήτηση να ξεκαθαρίζει ότι είναι στρέιτ, αλλιώς μπορεί να κατηγορηθεί ότι δε βλέπει αντικειμενικά τα πράγματα ή ότι λέει ό,τι λέει από κακία/κόμπλεξ/ζήλια/ό,τι τελοσπάντων μπορούν να σκεφτούν να του φορτώσουν οι... κακές γλώσσες!

2) Είναι σεβαστό να μη θέλεις να βλέπεις δύο γκέι (ή και δύο χοντρούς, ή και δύο άσχημους, ή τελοσπάντων δύο οποιαδήποτε άτομα) να φιλιούνται μπροστά σου. Είναι θέμα ευγένειας και αξιοπρέπειας για ένα ζευγάρι, εάν δει ότι οι γύρω του αισθάνονται άβολα, να φερθεί σεμνά. Κι εγώ που είμαι στρέιτ αν συνειδητοποιήσω ότι το να φιλιέμαι με το αγόρι μου κάνει κάποιους να αισθάνονται αμήχανα, θα ντραπώ και θα το σταματήσω από σεβασμό. Δε φταίει ο άλλος που αηδιάζει με τα γκέι ζευγάρια, αυτός έτσι το αισθάνεται, δε μπορεί να το ελέγξει... δεν είπαμε βέβαια να πάει και να κάνει σκηνή, εννοείται ότι αυτό θα ήταν πολύ μεγαλύτερη χοντράδα εκ μέρους του από αυτή του ζευγαριού!
3) Ε ΟΧΙ ΚΑΙ 10%! Εντάξει, είπαμε, δεν είναι και τόσοι πολλοί!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Ε ΟΧΙ ΚΑΙ 10%! Εντάξει, είπαμε, δεν είναι και τόσοι πολλοί!!!!!:P

Κι όμως είναι...οι μετρήσεις λένε 1 στους 10 στην Ελλάδα...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Τώρα ξεφεύγουμε από το θέμα που έθεσε ο yiannis αλλά ντροπή είναι να είναι εμφανείς σε όλους οι ερωτικές προτιμήσεις κάποιου.
Με αυτή τη λογική θα πρέπει να κατακρίνεις και όλες τις στρέιτ γυναίκες που περπατούν κουνιστά, βάφονται και ντύνονται με κολλητά και μίνι - γιατί έτσι δείχνουν ότι προτιμούν τους άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Κι όμως είναι...οι μετρήσεις λένε 1 στους 10 στην Ελλάδα...:confused:
Ααααα, ώστε έτσι εξηγείται γιατί δε μπορώ να σταυρώσω άντρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Ααααα, ώστε έτσι εξηγείται γιατί δε μπορώ να σταυρώσω άντρα :D

Εεεε,στον 1 πας και πέφτεις κι εσύ???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Εεεε,στον 1 πας και πέφτεις κι εσύ???:P

Να ήταν η μόνη! :P 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Πέτρο, θα σταθώ σε κάτι που είπες στο πρώτο σου ποστ. Αναφέρθηκες αρνητικά στις διαδηλώσεις των ομοφυλοφίλων. Επειδή σε αφορά άμεσα το θέμα, σε συμβουλεύω να το ψάξεις περισσότερο. Η διαδήλωση που έγινε τελευταία στην Αθήνα είχε στόχο όχι να προκαλέσει, αλλά να θέσει κάποια πολιτικά αιτήματα (αλήθεια, ακούστηκαν καθόλου τα αιτήματά τους; Μπααααα... δεν "πουλάει" αυτό!). Μην παρασύρεσαι από τον τρόπο που το παρουσίασαν τα ΜΜΕ. Έχουν το κακό συνήθειο να τα αλέθουν όλα μαζί και να βγάζουν προς τα έξω μόνο τα στοιχεία που προκαλούν τις περισσότερες εντυπώσεις, για να αυξήσουν τα νούμερα.
Η αλήθεια είναι πως δε το έχω ψάξει το θέμα και γενικά δεν έχω ιδέα για καμία διαδήλωση που έγινε στην Αθήνα... εγώ έχω πάψει να παρασύρομαι απο κάθε βλακεία που λέει ο καθένας, αλλά ποτέ δε πρόκειται να δικαιωθούν οι ομοφυλόφιλοι γιατί:
1. Πολλοί απο αυτούς δε προσπαθούν καν
2. Επειδή οι περισσότεροι straight είναι σκατόμυαλοι και δε καταλαβαίνουν ούτε κατανοούν τίποτα.

Επίσης να πω πως ο ρατσισμός υπάρχει περισσότερο ενάντιον των αντρών ΠΑΡΑ των γυναικών ομοφυλόφιλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
2. Επειδή οι περισσότεροι straight είναι σκατόμυαλοι και δε καταλαβαίνουν ούτε κατανοούν τίποτα.

Εδώ νομίζω οτι υπερβάλλεις. Κατ'αρχάς δεν πιστευω οτι αυτός ο ρατσισμός υπάρχει στον ίδιο βαθμό στην υπόλοιπη Ευρώπη ή στην Αμερική. Απλά στην Ελλάδα είναι γνωστό ότι οι περισσότεροι είναι λίγο έως υπερβολικά συτηρητικοί. Επίσης ο χαρακτηρισμός "σκατόμυαλοι" είναι κάπως ισοπεδωτικός. Μπορεί να είναι ρατσιστές, ναι, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι γενικώς "σκατόμυαλοι". Θεωρώ πιο δίκαιο το "παροπισμένοι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εδώ νομίζω οτι υπερβάλλεις. Κατ'αρχάς δεν πιστευω οτι αυτός ο ρατσισμός υπάρχει στον ίδιο βαθμό στην υπόλοιπη Ευρώπη ή στην Αμερική. Απλά στην Ελλάδα είναι γνωστό ότι οι περισσότεροι είναι λίγο έως υπερβολικά συτηρητικοί. Επίσης ο χαρακτηρισμός "σκατόμυαλοι" είναι κάπως ισοπεδωτικός. Μπορεί να είναι ρατσιστές, ναι, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι γενικώς "σκατόμυαλοι". Θεωρώ πιο δίκαιο το "παροπισμένοι".
Έχεις δίκιο Michelle είναι ισοπεδωτικό αυτό που λέω, αλλά μάλλον εσύ δεν έχεις ακούσει αυτά που ακούσει τα αυτάκια μου [εξου και ο λόγος της επιθετικότητας μου]. Αλλά άλλο να είναι συντηριτικοί και να αγνοούν απλά τους ομοφυλόφιλους [που θα ήταν το καλύτερο] και άλλο να τους βρίζουν χωρίς να έχουν κάποιον ιδιαίτερο λόγο... εγώ αυτά τα ακούω πολλές φορές που μου τα λένε οι άλλοι σε μένα [απλά σχολιάζουν σε μένα χωρίς να γνωρίζουν ότι είμαι] και μου έρχετε να τους σπάσω στο ξύλο [μικρούς μεγάλους- συγγενείς και μη!].
Απο την άλλη, πιστεύω πως όσο ρατσιστής να είναι κάποιος, μπορεί έστω και μόνο με τα λόγια, να αλλάξει σκεπτικό, καθώς κανένας δε γνωρίζει τί σημαίνει η ομοφυλοφιλία [νομίζουν πως είναι οι διεστραμένοι σεξουαλικά άντρες [& γυναίκες] που κάνουν έρωτα με άτομα του ίδιου φύλου για ''καλοπέραση'', ντύνονται και φέρονται γυναικεία και τη πέφτουν στους straight με ένα σωρό διεστραμμένους τρόπους...]. Ok, υπάρχουν και αναίσθητοι που το κάνουν αυτό, αλλά μη τους βάζουμε και όλους στο ίδιο τσουβάλι... οι περισσότεροι gay κατα τη γνώμη μου είναι σοβαροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
1. Πολλοί απο αυτούς δε προσπαθούν καν

Εσύ κάνεις κάτι όμως γι'αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Κατ'αρχάς δεν πιστευω οτι αυτός ο ρατσισμός υπάρχει στον ίδιο βαθμό στην υπόλοιπη Ευρώπη ή στην Αμερική.
Στην Αμερική είναι χειρότερος, πίστεψέ με...:(

Πέτρο, αν θέλεις απαντάς, αλλά πόσων χρονών είσαι; Γιατί από αυτά που λες βγάζω το συμπέρασμα ότι μάλλον είσαι ακόμα εξαρτημένος από την οικογένειά σου, γι'αυτό και δε μπορείς να τους γυρίσεις κουβέντα. Πιστεύω ότι όταν ανεξαρτητοποιηθείς οικονομικά θα βελτιωθούν τα πράγματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Έχεις δίκιο Michelle είναι ισοπεδωτικό αυτό που λέω, αλλά μάλλον εσύ δεν έχεις ακούσει αυτά που ακούσει τα αυτάκια μου [εξου και ο λόγος της επιθετικότητας μου]. Αλλά άλλο να είναι συντηριτικοί και να αγνοούν απλά τους ομοφυλόφιλους [που θα ήταν το καλύτερο] και άλλο να τους βρίζουν χωρίς να έχουν κάποιον ιδιαίτερο λόγο... εγώ αυτά τα ακούω πολλές φορές που μου τα λένε οι άλλοι σε μένα [απλά σχολιάζουν σε μένα χωρίς να γνωρίζουν ότι είμαι] και μου έρχετε να τους σπάσω στο ξύλο [μικρούς μεγάλους- συγγενείς και μη!].
Απο την άλλη, πιστεύω πως όσο ρατσιστής να είναι κάποιος, μπορεί έστω και μόνο με τα λόγια, να αλλάξει σκεπτικό, καθώς κανένας δε γνωρίζει τί σημαίνει η ομοφυλοφιλία [νομίζουν πως είναι οι διεστραμένοι σεξουαλικά άντρες [& γυναίκες] που κάνουν έρωτα με άτομα του ίδιου φύλου για ''καλοπέραση'', ντύνονται και φέρονται γυναικεία και τη πέφτουν στους straight με ένα σωρό διεστραμμένους τρόπους...]. Ok, υπάρχουν και αναίσθητοι που το κάνουν αυτό, αλλά μη τους βάζουμε και όλους στο ίδιο τσουβάλι... οι περισσότεροι gay κατα τη γνώμη μου είναι σοβαροί.
Συμφωνώ 100% με όσα λες. Άλλωστε αυτά τα βλέπουμε όλοι μας νομίζω. Και όντως, κι εγώ όσους γκει έχω γνωρίσει μου φάνηκαν πολύ πιο σοβαρά άτομα απο τον μέσο κάφρο greek-kamaki-greek-souvlaki έλληνα. Αλλά το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς γι'αυτό. Μήπως όταν τα ακούς αυτά φοβούμενος μην καταλάβουν για σένα κουνάς απλά το κεφάλι χωρίς να απαντάς με τα δικά σου επιχειρήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Στην Αμερική είναι χειρότερος, πίστεψέ με...:(

Πέτρο, αν θέλεις απαντάς, αλλά πόσων χρονών είσαι; Γιατί από αυτά που λες βγάζω το συμπέρασμα ότι μάλλον είσαι ακόμα εξαρτημένος από την οικογένειά σου, γι'αυτό και δε μπορείς να τους γυρίσεις κουβέντα. Πιστεύω ότι όταν ανεξαρτητοποιηθείς οικονομικά θα βελτιωθούν τα πράγματα :)
Είμαι 16 και φυσικά ακόμα είμαι εξαρτημένος απο την οικογένεια και όπως είναι λογικό δε μπορώ να μιλήσω [δε λέω ότι με ''βάζουν κάτω'', αντιθέτος γενικά είμαι πολύ επιθετικός και δεν υποχωρώ ποτέ σε συζητήσεις ή τσακωμούς]. Αν βρω τη δύναμη να μιλήσω για αυτό το θέμα, θα τη χάσω και θα κομπλάρω σίγουρα και δε θα μπορέσω να ''τα πω καλά''. Διαφορετικά θα το είχα δηλώσει τουλάχιστον στην οικογένεια μου.]

Vkey: Όχι δε κάνω κάτι γι αυτό γιατί δε μπορώ, διαφορετικά αν είχα το θάρρος να μιλήσω θα μίλαγα. Επίσης πολλοί όχι μόνο δε κάνουν και κάτι, αλλά προκαλούν [εκεί ήθελα να σταθώ].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Vkey: Όχι δε κάνω κάτι γι αυτό γιατί δε μπορώ, διαφορετικά αν είχα το θάρρος να μιλήσω θα μίλαγα. Επίσης πολλοί όχι μόνο δε κάνουν και κάτι, αλλά προκαλούν [εκεί ήθελα να σταθώ].

Δεν είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις αλλά δεν τολμάς (είπες ότι δεν έχεις θάρρος) να πεις είμαι ομοφυλόφιλος, το έχω αποδεχτεί...αποδεχτείτε το κι εσείς-και δεν θεωρώ εύκολο να γίνει,στη θεωρία και μόνο βρίσκεις χίλια δυο dont's...Για να μην παρεξηγηθώ δεν σε μαλώνω ούτε σε κρίνω...καμία σχέση απλά εστιάζω αλλού....

Προκαλούν: είναι και αυτός τρόπος αντίδρασης και επιβολής...είμαι αυτό...το γουστάρετε καλώς...δεν το γουστάρετε..πάλι καλώς!Δεν θα κρίνω αν είναι σωστό 'η όχι...απλά θέλω να τονίσω ότι και αυτός είναι τρόπος αντίδρασης 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αλλά το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς γι'αυτό. Μήπως όταν τα ακούς αυτά φοβούμενος μην καταλάβουν για σένα κουνάς απλά το κεφάλι χωρίς να απαντάς με τα δικά σου επιχειρήματα?
ΠΟΤΕ δε κουνάω καραφατικά το κεφάλι σε καμία περίπτωση. Απλά κοιτάω αλλού και το παίζω αδιάφορος, ενώ άλλες φορές κάτι ''λίγα'' του στυλ ''τί σε νοιάζει εσένα τί θα κάνει αυτός και εκείνος'' τα ''πετάω''. Ενώ άλλες φορές πχ σαν παράδειγμα: στο σχολείο υπάρχει ένας gay καθηγητής που μιλάει ''με το τρόπο του'' και όποτε μπαίνει μέσα στη τάξη [τουλάχιστον σε αυτή τη περίπτωση είναι περαστικός γιατί δε κάνει μάθημα στη δική μου τάξη] σχεδόν όλοι τον κοιτάνε γελώντας κοιτώντας ο ένας [μαθητής] τον άλλον ''για να γελάσουν ''μαζί''. Ε λοιπόν όταν με κοιτάνε και εμένα περιμένοντας να γελάσω, τους κοιτάω με ένα ύφος σαν να τους λέω: ''για ποιό λόγο γελάτε?''. Το παίζω όσο πιο αδιάφορος γίνεται με το θέμα αλλά υπερασπίζομαι τη θέση μου με τρόπο, αλλά ποτέ δε πρόκειται να βρίσω κάποιον gay [όπως κάνουν κάποιοι] για να φανεί ότι δεν είμαι εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
ΠΟΤΕ δε κουνάω καραφατικά το κεφάλι σε καμία περίπτωση. Απλά κοιτάω αλλού και το παίζω αδιάφορος, ενώ άλλες φορές κάτι ''λίγα'' του στυλ ''τί σε νοιάζει εσένα τί θα κάνει αυτός και εκείνος'' τα ''πετάω''. Ενώ άλλες φορές πχ σαν παράδειγμα: στο σχολείο υπάρχει ένας gay καθηγητής που μιλάει ''με το τρόπο του'' και όποτε μπαίνει μέσα στη τάξη [τουλάχιστον σε αυτή τη περίπτωση είναι περαστικός γιατί δε κάνει μάθημα στη δική μου τάξη] σχεδόν όλοι τον κοιτάνε γελώντας κοιτώντας ο ένας [μαθητής] τον άλλον ''για να γελάσουν ''μαζί''. Ε λοιπόν όταν με κοιτάνε και εμένα περιμένοντας να γελάσω, τους κοιτάω με ένα ύφος σαν να τους λέω: ''για ποιό λόγο γελάτε?''. Το παίζω όσο πιο αδιάφορος γίνεται με το θέμα αλλά υπερασπίζομαι τη θέση μου με τρόπο, αλλά ποτέ δε πρόκειται να βρίσω κάποιον gay [όπως κάνουν κάποιοι] για να φανεί ότι δεν είμαι εγώ!

Δυστηχώς το διαφορετικό αντιμετωπίζεται ρατσιστικά και πάντα με τάση ειρωνίας. Ο Χοντρός, ο gay, o άσχημος κτλ μόνιμα δέχονται τα βέλη των "σωστόν ανθρώπων". Αυτή είναι η πραγματικότητα όσο και να μας πονάει. Είναι στην ανθρώπινη φύση, όχι ότι αυτό δικαιολογεί τίποτα. Ποτέ αυτός που το προκαλει δεν υπολογίζει αν πληγώνει κάποιον άλλωστε η αναισθησία είναι βασικό χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φυλής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top