Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ποιοτική μουσική για μένα είναι αυτήν που εκφράζει κάθε άνθρωπο και επομένως είναι κάτι υποκειμενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ακομα ο τερζης,η αρβανιτακη, η τσαλιγοπουλου.....
Στην εποχή μας τώρα, μια μερίδα καλλιτεχνών εκφράζουν μέσα από την τέχνη τους όχι τόσο πια ιδεολογικές αναζητήσεις, αλλά υπαρξιακά προβλήματα και αδιέξοδα, πνευματικές ανησυχίες και προσωπικές αγωνίες, που εμπνέονται και απευθύνονται στο κομμάτι της κοινωνίας που βιώνει με αυτό τον τρόπο τα αδιέξοδα της σύγχρονης ζωής. Είναι αυτή η μερίδα καλλιτεχνών που συνηθίζουμε να λέμε ποιοτικούς (με εισαγωγικά ή χωρίς), ή ειρωνικά κουλτουριάρηδες.



Κανένα είδος μουσικής δεν μπορεί να θεωρεί τον εαυτό του μοναδικό φορέα της ποιότητας και της πολιτιστικής αναβάθμισης. Δεν μπορούμε να θεωρούμε κάποιο τραγούδι ποιοτικό, μόνο και μόνο επειδή τον καλλιτέχνη που το έγραψε ή το τραγουδάει τον έχουμε κατατάξει σʼ αυτήν την κατηγορία, ή διατυπώνοντάς το διαφορετικά, αν είναι μπαλάντα είναι καλό ενώ αν είναι τσιφτετέλι όχι. Υπάρχουν υπέροχες μπαλάντες και υπέροχα τσιφτετέλια, όπως και το αντίθετο.

Το θέμα της ποιότητας λοιπόν δεν είναι θέμα είδους μουσικής.

Μια κατηγορία ανθρώπων -συνήθως μεταξύ αυτών και εμείς οι μουσικοί- κρίνουμε ένα κομμάτι από την ποιότητα των μουσικών που παίζουν σε αυτό, από το πώς τραγουδήθηκε, από την ενορχήστρωση, την επιλογή των οργάνων κ.λπ.
Ένα κακό τραγούδι σίγουρα θα φανεί λιγότερο κακό με καλή ενορχήστρωση, καλούς μουσικούς και καλή φωνή, αλλά καλό δεν θα γίνει ποτέ. Όπως έχω ακούσει από παλιότερους μουσικούς, και συμφωνώ απόλυτα, ένα τραγούδι για να είναι καλό πρέπει να μπορεί να είναι καλό και όταν παίζεται μόνο με μια κιθάρα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Νααααααααααααααι!Σαν καλός σπάστης,για μία ακόμα φορά,έρχομαι για να διαφωνήσω με όλους.:D:D:D
Για εμένα δεν υπάρχει "ποιοτική μουσική".Και ποια είναι τα αντικειμενικά κριτήρια δηλαδή για να πούμε κάτι ποιοτικό ή μη ποιοτικό?Πολύ απλά δεν υπάρχουν.Προσωπικά,παίζω κλασσικό πιάνο από 7 χρονών.Αν το ήθελα,θα μπορούσα να κάτσω και ν'αρχίσω να βάζω σε τυχαία σειρά νότες με τέτοιο τρόπο ώστε να γράψω κάτι εξαιρετικά δύσκολο στο να το παίξεις.Θα του ανέβαζε αυτό έστω και για λίγο την αξία?Όχι,θα παρέμενε να είναι ο τεχνικός "αυνανισμός" ενός ατάλαντου που απλώς θέλει να παιδέψει όποιον θέλει να μάθει το κομμάτι του.Θα μπορούσα απ'την άλλη να πιω ένα μπουκάλι τεκίλα,ν'αρχίσω να πιθηκίζω πάνω στο πιάνο μου και να παίζω ότι να 'ναι,και ίσως με τις μ@λ@κίες να κατάφερνα να φτιάξω με 3-4 νότες έναν πιασάρικο ρυθμό που θα έκανε επιτυχία.Σημαίνει ότι είναι κάτι το ποιοτικό?Όχι και πάλι θα 'ταν απλώς 3 νότες που τυχαία ανακάλυψα ότι μπορούν να φτιάξουν έναν εύπεπτο χαζορυθμό.Γι'αυτό και δε με νοιάζουν αυτά περί "ποιοτικής μουσικής".Για εμένα,υπάρχει απλώς μουσική που μας αρέσει και μουσική που δε μας αρέσει.Απλά πράγματα.

Btw,επειδή πολλοί εκθείασαν το έντεχνο ως το απαύγασμα της ελληνικής "ποιοτικής" μουσικής,πάρτε εδώ δύο αρθράκια (με κάπως επιθετικό ύφος,αλλά και πάλι τα λένε ωραία):
https://faeenamalaka.blogspot.com/2010/09/blog-post.html
https://gmargari.wordpress.com/2006/11/01/pyx-lax/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Και φυσικα, προσπαθουν να βγαζουν ευπεπτα τραγουδακια, που να μην βαζουν τον κοσμο να σκεφτει... Παει ο καιρος που οι μουσικοι γραφανε τα τραγουδια τους και περνουσαν την σταση ζωης τους μεσα απο αυτα... Δυστυχως...
Για τραγούδια με νόημα που σε κάνουν να σκεφτείς μου έρχοντα πρώτα στο μυαλό οι Active Member και 2-3 από Ραψωδό Φιλόλογο (τα υπόλοιπα που άκουσα δεν μου άρεσαν οπότε δεν πολυσυνέχισα να ψάχνω)
Αφήνω 3 τέτοια τραγούδια:

Active Member-Για τα αδέρφια που χαθήκανε νωρίς
https://www.youtube.com/watch?v=_5Qcyv7S4ks

Βαβυλώνα-Νανούρισμα
https://www.youtube.com/watch?v=iJGO60SJXqI

Active Member-Είναι θυσία
https://www.youtube.com/watch?v=0bN8GlbpL-k
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Για τραγούδια με νόημα που σε κάνουν να σκεφτείς μου έρχοντα πρώτα στο μυαλό οι Active Member και 2-3 από Ραψωδό Φιλόλογο (τα υπόλοιπα που άκουσα δεν μου άρεσαν οπότε δεν πολυσυνέχισα να ψάχνω)
Αφήνω 3 τέτοια τραγούδια:

Active Member-Για τα αδέρφια που χαθήκανε νωρίς
https://www.youtube.com/watch?v=_5Qcyv7S4ks

Βαβυλώνα-Νανούρισμα
https://www.youtube.com/watch?v=iJGO60SJXqI

Active Member-Είναι θυσία
https://www.youtube.com/watch?v=0bN8GlbpL-k

:clapup::clapup::clapup:

Συμπληρωνω...

Active Member - Ο Μπαρμπα-Γιάννης και η απολυσμονια (2009)
https://www.youtube.com/watch?v=3icf8Jt0XKA

Active Member - Τι αλλο φοβασαι (2005, νομιζω)
https://www.youtube.com/watch?v=fW1wpLAvbKk

FF.C - Παραμυθι (2004)
https://www.youtube.com/watch?v=LHWUIbPY3Io

FF.C - Απομακρυνθηκα (2004)
https://www.youtube.com/watch?v=5DpvPT6LzkY

Αναφλεξη - Χιλιες και μια φυλακες
(Μ' οποιο τοπο σ' οποια γλωσσα κι αν το πεις
ειναι μειζον το προβλημα κι ας θες να τ' αρνηθεις,
ειτε ειναι ενα κελι ειτε ειναι ο κοσμος ολος ειτε μια αγκαλια σφιχτη
η φυλακη ειναι φυλακη... )
https://www.youtube.com/watch?v=FWUPUdcVFpg

Απο τους παραπανω οι FF.C εχουν διαλυθει (:(:(:(), παρ' ολα αυτα παντα θα βγαινουν κομματια που προκαλουν προβληματισμο, ακομα κι αν δεν θα γινονται γνωστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
δεν μπορω να πω πως ολοι ΠΡΕΠΕΙ να εχουμε τις ιδιες αποψεις αλλα και απο την αλλη....γιατι να ειμαστε και τοσο απολυτοι.....πραγματικα δεν ξερω τι να πω.....οσοι ακουν εντεχνο ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι ολοι οπως τους χαρακτηριζει εκεινο το αρθρο...και εκεινοι που ακουνε σκυλαδικα δεν ειναι και ολοι ετσι....απλα μου την δινει υπερβολικα οπταν βαζουμε ολα τα ειδη των ανθρωπων σε ενα ΙΔΙΟ και απαραλαχτο καλουπι....λες και ειναι ολοι τους ιδιοι..λες και οσες/οι ακουνε κοτσιρα,μαχαιριτσα πρεπει να μην ειναι ομορφες/οι με γυαλια και κυτταριτιδες...ποσο στενομυαλοι τελικα ειμαστε...!!!!!!!!!!!!!!1:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ποιοτική μουσική υπάρχει, από τη στιγμή που υπάρχει αυτό που λέμε ταλέντο. Υπάρχουν ταλαντούχοι υπάρχουν και ατάλαντοι σε αυτό τον χώρο...Μην τα ισοπεδώνουμε όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Πάντως υπάρχει ποιοτική μουσική(έντεχνο)
και ο Χατζηγιάννης είναι αλαζόνας
βαριέμαι να επιχειρηματολογήσω ,νομίζω όλοι ξέρουν για την επιστολή των Κατσιμιχέων:P

https://free-blogging.pblogs.gr/2010/04/630932.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
δεν μπορω να πω πως ολοι ΠΡΕΠΕΙ να εχουμε τις ιδιες αποψεις αλλα και απο την αλλη....γιατι να ειμαστε και τοσο απολυτοι.....πραγματικα δεν ξερω τι να πω.....οσοι ακουν εντεχνο ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι ολοι οπως τους χαρακτηριζει εκεινο το αρθρο...και εκεινοι που ακουνε σκυλαδικα δεν ειναι και ολοι ετσι....απλα μου την δινει υπερβολικα οπταν βαζουμε ολα τα ειδη των ανθρωπων σε ενα ΙΔΙΟ και απαραλαχτο καλουπι....λες και ειναι ολοι τους ιδιοι..λες και οσες/οι ακουνε κοτσιρα,μαχαιριτσα πρεπει να μην ειναι ομορφες/οι με γυαλια και κυτταριτιδες...ποσο στενομυαλοι τελικα ειμαστε...!!!!!!!!!!!!!!1:mad:

Νομίζω το καταλαβαίνεις και η ίδια ότι έκατσες και απάντησες σοβαρά σ'ένα χιουμοριστικό άρθρο (το ότι μίλησες για στενομυαλιά δε φαίνεται πολύ ειρωνικό τώρα?).Προφανώς και είναι μηδενιστικό και υπερβολικό,χιούμορ κάνει,να βγάλει γέλιο θέλει.Και ο Αριστοφάνης στις περισσότερες κωμωδίες του δεν παρέλειπε να μας δείξει και τις π**τσες των πρωταγωνιστών οι οποιές παραδοσιακά ήταν μέχρι απέναντι.Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πίσω απ'την καφρίλα και την υπερβολή του άρθρου δεν υπάρχει και η ουσία,ότι δηλαδή το έντεχνο είναι τρομερά υπερεκτιμημένο και δήθεν και μεγάλη μερίδα των ακροατών του είναι απίστευτα σνομπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Νααααααααααααααι!Σαν καλός σπάστης,για μία ακόμα φορά,έρχομαι για να διαφωνήσω με όλους.:D:D:D
Για εμένα δεν υπάρχει "ποιοτική μουσική".Και ποια είναι τα αντικειμενικά κριτήρια δηλαδή για να πούμε κάτι ποιοτικό ή μη ποιοτικό?Πολύ απλά δεν υπάρχουν.Προσωπικά,παίζω κλασσικό πιάνο από 7 χρονών.Αν το ήθελα,θα μπορούσα να κάτσω και ν'αρχίσω να βάζω σε τυχαία σειρά νότες με τέτοιο τρόπο ώστε να γράψω κάτι εξαιρετικά δύσκολο στο να το παίξεις.Θα του ανέβαζε αυτό έστω και για λίγο την αξία?Όχι,θα παρέμενε να είναι ο τεχνικός "αυνανισμός" ενός ατάλαντου που απλώς θέλει να παιδέψει όποιον θέλει να μάθει το κομμάτι του.Θα μπορούσα απ'την άλλη να πιω ένα μπουκάλι τεκίλα,ν'αρχίσω να πιθηκίζω πάνω στο πιάνο μου και να παίζω ότι να 'ναι,και ίσως με τις μ@λ@κίες να κατάφερνα να φτιάξω με 3-4 νότες έναν πιασάρικο ρυθμό που θα έκανε επιτυχία.Σημαίνει ότι είναι κάτι το ποιοτικό?Όχι και πάλι θα 'ταν απλώς 3 νότες που τυχαία ανακάλυψα ότι μπορούν να φτιάξουν έναν εύπεπτο χαζορυθμό.Γι'αυτό και δε με νοιάζουν αυτά περί "ποιοτικής μουσικής".Για εμένα,υπάρχει απλώς μουσική που μας αρέσει και μουσική που δε μας αρέσει.Απλά πράγματα.

Btw,επειδή πολλοί εκθείασαν το έντεχνο ως το απαύγασμα της ελληνικής "ποιοτικής" μουσικής,πάρτε εδώ δύο αρθράκια (με κάπως επιθετικό ύφος,αλλά και πάλι τα λένε ωραία):
https://faeenamalaka.blogspot.com/2010/09/blog-post.html



με τον ίδιο τρόπο μπορούν να γραφούν σχόλια για τη μουσική που εσύ θεωρείς ποιοτική...
προσπάθησε να μην είσαι σνομπ
ούτε μηδενιστής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πίσω απ'την καφρίλα και την υπερβολή του άρθρου δεν υπάρχει και η ουσία,ότι δηλαδή το έντεχνο είναι τρομερά υπερεκτιμημένο και δήθεν και μεγάλη μερίδα των ακροατών του είναι απίστευτα σνομπ.



μα σε ολα τα ειδη μουσικης υπαρχουν και οι σνομπ που λενε π.χ η χ μουσικη(οπου χ βαλε αυτο που πιστευεις)ειναι μια βλακεια και μιση....γτ δινεις ιδιαιτερη εμφαση στο εντεχνο..???και μαλιστα ειναι λογικο να υπαρχει η απορριψη αυτο δειχνει πως δεν ειμαστε απαθεις..βεβαια πρεπει να προσεχουμε να μην γινουμε απο απαθεις μεχρι και πνευματα αντιλογιας..(εννοειτε πως δεν το λεω για σενα....μα για το συνολο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πίσω απ'την καφρίλα και την υπερβολή του άρθρου δεν υπάρχει και η ουσία,ότι δηλαδή το έντεχνο είναι τρομερά υπερεκτιμημένο και δήθεν και μεγάλη μερίδα των ακροατών του είναι απίστευτα σνομπ.



μα σε ολα τα ειδη μουσικης υπαρχουν και οι σνομπ που λενε π.χ η χ μουσικη(οπου χ βαλε αυτο που πιστευεις)ειναι μια βλακεια και μιση....γτ δινεις ιδιαιτερη εμφαση στο εντεχνο..???και μαλιστα ειναι λογικο να υπαρχει η απορριψη αυτο δειχνει πως δεν ειμαστε απαθεις..βεβαια πρεπει να προσεχουμε να μην γινουμε απο απαθεις μεχρι και πνευματα αντιλογιας..(εννοειτε πως δεν το λεω για σενα....μα για το συνολο)


κοίτα προσωπικά μάλλον τείνω να πιστέψω ότι η μουσικη ως τέχνη δεν είναι εύκολα ορισμένη
μπορεί να θεωρώ κάποια είδη πιο όμορφα(αυτά που προτιμώ φυσικά :P), αλλά δεν καταδικάζω στο πυρ το εξώτερον τα υπόλοιπα...ίσως να μην μου λένε κάτι, να μην τα καταλαβαίνω!
μπορεί π.χ. σε ένα έργο τέχνης εγώ να βλέπω τρεις γραμμές, για άλλον όμως να είναι η μεγαλύτερη έμπνευση,ένας συμβολισμός και να θέλει να περάσει πολλά μηνύματα!
μάλλον ποιοτικό είναι αυτό που δεν οδηγεί σε εκφυλισμό...
αλλά και πάλι είναι ασαφές αυτό που λέω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
+1;) απο εμενα στην φιλη evangeline
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Νααααααααααααααι!Σαν καλός σπάστης,για μία ακόμα φορά,έρχομαι για να διαφωνήσω με όλους.:D:D:D
Για εμένα δεν υπάρχει "ποιοτική μουσική".Και ποια είναι τα αντικειμενικά κριτήρια δηλαδή για να πούμε κάτι ποιοτικό ή μη ποιοτικό?Πολύ απλά δεν υπάρχουν.Προσωπικά,παίζω κλασσικό πιάνο από 7 χρονών.Αν το ήθελα,θα μπορούσα να κάτσω και ν'αρχίσω να βάζω σε τυχαία σειρά νότες με τέτοιο τρόπο ώστε να γράψω κάτι εξαιρετικά δύσκολο στο να το παίξεις.Θα του ανέβαζε αυτό έστω και για λίγο την αξία?Όχι,θα παρέμενε να είναι ο τεχνικός "αυνανισμός" ενός ατάλαντου που απλώς θέλει να παιδέψει όποιον θέλει να μάθει το κομμάτι του.Θα μπορούσα απ'την άλλη να πιω ένα μπουκάλι τεκίλα,ν'αρχίσω να πιθηκίζω πάνω στο πιάνο μου και να παίζω ότι να 'ναι,και ίσως με τις μ@λ@κίες να κατάφερνα να φτιάξω με 3-4 νότες έναν πιασάρικο ρυθμό που θα έκανε επιτυχία.Σημαίνει ότι είναι κάτι το ποιοτικό?Όχι και πάλι θα 'ταν απλώς 3 νότες που τυχαία ανακάλυψα ότι μπορούν να φτιάξουν έναν εύπεπτο χαζορυθμό.Γι'αυτό και δε με νοιάζουν αυτά περί "ποιοτικής μουσικής".Για εμένα,υπάρχει απλώς μουσική που μας αρέσει και μουσική που δε μας αρέσει.Απλά πράγματα.

Btw,επειδή πολλοί εκθείασαν το έντεχνο ως το απαύγασμα της ελληνικής "ποιοτικής" μουσικής,πάρτε εδώ δύο αρθράκια (με κάπως επιθετικό ύφος,αλλά και πάλι τα λένε ωραία):
https://faeenamalaka.blogspot.com/2010/09/blog-post.html



με τον ίδιο τρόπο μπορούν να γραφούν σχόλια για τη μουσική που εσύ θεωρείς ποιοτική...
προσπάθησε να μην είσαι σνομπ
ούτε μηδενιστής

Το αντιλαμβάνεσαι ότι μου απαντάς περί μουσικής που "θεωρώ εγώ ποιοτική",σ'ένα σχόλιό μου όπου ξεκινώ με τη φράση "για εμένα δεν υπάρχει ποιοτική μουσική",right?
Περί του άρθρου,έχω ήδη απαντήσει σε μια άλλη κοπέλα,σε παραπέμπω σ'εκείνη την απάντηση και εσένα.Προσπάθησε να μη θίγεσαι τόσο εύκολα. ;)

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πίσω απ'την καφρίλα και την υπερβολή του άρθρου δεν υπάρχει και η ουσία,ότι δηλαδή το έντεχνο είναι τρομερά υπερεκτιμημένο και δήθεν και μεγάλη μερίδα των ακροατών του είναι απίστευτα σνομπ.



μα σε ολα τα ειδη μουσικης υπαρχουν και οι σνομπ που λενε π.χ η χ μουσικη(οπου χ βαλε αυτο που πιστευεις)ειναι μια βλακεια και μιση....γτ δινεις ιδιαιτερη εμφαση στο εντεχνο..???και μαλιστα ειναι λογικο να υπαρχει η απορριψη αυτο δειχνει πως δεν ειμαστε απαθεις..βεβαια πρεπει να προσεχουμε να μην γινουμε απο απαθεις μεχρι και πνευματα αντιλογιας..(εννοειτε πως δεν το λεω για σενα....μα για το συνολο)

Γιατί όπως ήδη είπα "μεγάλη μερίδα των ακροατών του είναι απίστευτα σνομπ",γι'αυτό.Παντού υπάρχουν τέτοιοι,αλλά ειδικά στο έντεχνο γίνεται της κακομοίρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
για μένα είναι η διαφορά ανάμεσα σε αυτό (αχ κυρία Νικολακοπούλου τί μας κάνετε ):

Με το ίδιο μακό
και με κέφι κακό
φύγαν μέρες
Το φεγγάρι απ' τη μια
και του κόσμου η ζημιά
βάλαν βέρες


Τι θα κάνεις εσύ
είναι εννιά και μισή
τον καπνό μου φυσάω
Και προτού να λουστώ
σταυρουδάκι Χριστό
μες στα δόντια κρατάω

Κι όλο εσένα θέλω μόνο
για κανέναν δεν σηκώνω
τώρα πια το ακουστικό
Μόνο εσένα και είμαι εντάξει
το ταβάνι έχει πετάξει
δυο φωτιές στον ουρανό

Σε χρειάζομαι και
το καινούργιο παρκέ
με το πόδι πληγώνω
Σου φυλάω μουσικές
στο ταξίδι να καις
μες στο χρόνο

Τι θα κάνεις λοιπόν
το κομμένο Depon
κυνηγάω στο σεντόνι
Και προτού να το πιω
σαν δεσμός με σκορπιό
λογαριάζονται οι πόνοι


και σε αυτό :

Τα παλιά τα χρόνια ήταν ο άντρας κυνηγός,
τώρα πια φοβάται τις γυναίκες δυστυχώς.

Ήξερε παλιά ο άντρας πως να σου φερθεί,
τώρα ούτε την πόρτα να σου ανοίξει δεν μπορεί.

Τώρα οι άντρες οι σκληροί και αισθηματίες,
υπάρχουν μόνο στις ασπρόμαυρες ταινίες,
αυτοί που με ένα βλέμμα τους σε καθηλώνουν και τρελά σε αναστατώνουν.
Τώρα οι άντρες οι σκληροί και αισθηματίες,
υπάρχουν μόνο στις ασπρόμαυρες ταινίες,
Τώρα δεν ξέρει να σου πει,
ένας στους δέκα,
τι ζητάει μία γυναίκα!

Θέλω έναν άντρα εκατό τοις εκατό,
που πήγανε οι άντρες εκατό τοις εκατό;


Τα παλιά τα χρόνια ήταν ο άντρας δυνατός,
τώρα με ένα κρύωμα τον πιάνει πανικός.

Ήθελε παλιά ο άντρας να ερωτευτεί,
τώρα πια δεν θέλει με καμία να δεθεί.

Τώρα οι άντρες οι σκληροί και αισθηματίες,
υπάρχουν μόνο στις ασπρόμαυρες ταινίες,
αυτοί που με ένα βλέμμα τους σε καθηλώνουν και τρελά σε αναστατώνουν.
Τώρα οι άντρες οι σκληροί και αισθηματίες,
υπάρχουν μόνο στις ασπρόμαυρες ταινίες,
Τώρα δεν ξέρει να σου πει,
ένας στους δέκα,
τι ζητάει μία γυναίκα!

Θέλω έναν άντρα εκατό τοις εκατό,
που πήγανε οι άντρες εκατό τοις εκατό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
χαχααχχα η συγκριση με τους στιχους πραγματικα τελεια.

https://www.youtube.com/watch?v=HwblKrdHRP0 αυτο για εμενα ειναι ενα δειγμα ποιοτικης μουσικης:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=HwblKrdHRP0 αυτο για εμενα ειναι ενα δειγμα ποιοτικης μουσικης:)

Πω πω...
είναι για πολύ κλάμα αυτό το τραγούδι.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ναι,αλλα εκφραζει και τοσα πολλα....;)
και αυτο ειναι πολυ ομορφο τραγουδι..παλιο αλλα...διαχρονικο....<3
https://www.youtube.com/watch?v=9muzyOd4Lh8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ είμαι περισσότερο σε αυτό το είδος...

https://www.youtube.com/watch?v=RQjbUkAiMYQ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top