O Torvalds ζητάει λεφτά για το όνομα "linux"

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σύμφνωνα με την είδηση αυτή ο L. Torvalds ζήταει από εταίριες λεφτά επειδή χρησιμοποιήσαν το όνομα “linux”. Πως βρίσκεται αυτή την ενέργεια;




Προσωπικά, θετική.

Ο L. Torvalds είναι ο πιο γνωστός προγραμματιστής και είναι ο μόνος που από τα προγράμματα του δεν βγάζει λέφτα ο ίδιος αλλά οι εταιρίες και μάλλιστα πολλές φορές σε βάρος του και σε βάρος στην φιλοσοφία του. Εκτός από αυτό πιστεύω ότι με αυτή την κίνηση ο Torvalds θέλει απλώς να αποφύγει την δημιουργία κάποιας εταιρίας με όνομα π.χ. Linux Α.Ε που θα έχει χάλια υποστήριξη με αποτέλεσμα να γελοιποιηθεί το όνομα Linux στα μάτια των καταναλωτών. Εδώ που τα λέμε δεν πουλάει κώδικα αλλά όνομα που μάλιστα έιναι και Copyright και trademark.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Και τώρα το θυμήθηκε; Η υπόθεση βρωμάει κατά τη γνώμη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αμα είναι αλήθεια πάντως ουουουου Linus αντικράϊστ, ούστ φρομ χίαρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, καλά κάνει, γιατί να βγάζει η RH ή Novel και οι υπόλοιποι 10.000 κιλά λεφτά και αυτός τίποτα; Αλλά στις ελεύθερες διανομές κακώς πολύ κακώς, άρα "Linus πάρε φορά και κλ**ε μου τα ** αν το κάνεις αυτό, εγώ σου το λέω θα το γυρίσω σε* BSD".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Βγάζει ήδη πολλά λεφτά. Απλά θέλει να βγάλει περισσότερα. Αν δεν υπήρχαν οι εταιρίες το Linux θα ήταν σήμερα απλά ένα underground και "true" λειτουργικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Βγάζει ήδη πολλά λεφτά. Απλά θέλει να βγάλει περισσότερα. Αν δεν υπήρχαν οι εταιρίες το Linux θα ήταν σήμερα απλά ένα underground και "true" λειτουργικό.
Εγω επιμένω ότι μπορεί να το κάνει αυτό για να προφυλάξει το "ονομά του" :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtual

Νεοφερμένος

Ο Virtual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
ζήταει από εταίριες λεφτά επειδή χρησιμοποιήσαν το όνομα “linux”
Εκ των υστέρων το θυμήθηκε; Δε νομίζω ότι μπορεί να κερδίσει κάτι, μιας και οι εταιρίες μπορούν να επιλέξουν να μη χρησιμοποιούν τη συγκεκριμένη λέξη. Π.χ. αντί για "Red Hat Linux" θα ονομαστεί "Red Hat Lenux" :P και αυτός θα πάρει τα... ***(λογοκρισία!) τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Virtual:
Εκ των υστέρων το θυμήθηκε; Δε νομίζω ότι μπορεί να κερδίσει κάτι, μιας και οι εταιρίες μπορούν να επιλέξουν να μη χρησιμοποιούν τη συγκεκριμένη λέξη. Π.χ. αντί για "Red Hat Linux" θα ονομαστεί "Red Hat Lenux" :P και αυτός θα πάρει τα... ***(λογοκρισία!) τους!
Όμως το Red Hat δεν γελοιοποιεί το Linux ισα ισα το αντίθετο. Και αν δεν κάνω λάθος η Red Hat χρησιμοποιεί το όνομα Red Hat και όχι Red Hat linux
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtual

Νεοφερμένος

Ο Virtual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καταρχήν... το χρησιμοποιεί και το "linux" για να περγράψει ένα από τα προϊόντα/υπηρεσίες που προσφέρει.

Αλλά χρησιμοποίησα το "Red Hat" σαν παράδειγμα εταιρίας που ασχολείται με το συγκεκριμένο λειτουργικό... Θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε άλλο όνομα εταιρίας. Κι αν θεωρήσουμε σωστό αυτό που λες, τότε αυτό σημαίνει ότι θα ζητήσει λεφτά μόνο από όσες εταιρίες νομίζει ότι γελειοποιούν το όνομα linux; Χμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Virtual:
Κι αν θεωρήσουμε σωστό αυτό που λες, τότε αυτό σημαίνει ότι θα ζητήσει λεφτά μόνο από όσες εταιρίες νομίζει ότι γελειοποιούν το όνομα linux; Χμ...
Γιατί όχι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtual

Νεοφερμένος

Ο Virtual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δηλαδή, ξαφνικά γίνεται ο "πάπας" του linux που έχει το αλάνθαστο και αυτός χρίζει "σωστές" και "γελοίες" διανομές χωρίς να έχει λόγο η "κοινότητα linux";

Ξανά... χμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Virtual:
Δηλαδή, ξαφνικά γίνεται ο "πάπας" του linux που έχει το αλάνθαστο και αυτός χρίζει "σωστές" και "γελοίες" διανομές χωρίς να έχει λόγο η "κοινότητα linux";

Ξανά... χμ...
Μα το όνομα είναι δικό του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtual

Νεοφερμένος

Ο Virtual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καμιά αντίρρηση σε αυτό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ξαφνικά μπορεί να "μειώσει" την κοινότητα (που τόσο καιρό νομίζω μια χαρά ξέρει να ξεχωρίζει τις "σωστές" από τις "γελοίες" διανομές/εταιρίες) και να αυτοχριστεί "προστάτης" της. ;)
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Virtual:
Καμιά αντίρρηση σε αυτό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ξαφνικά μπορεί να "μειώσει" την κοινότητα (που τόσο καιρό νομίζω μια χαρά ξέρει να ξεχωρίζει τις "σωστές" από τις "γελοίες" διανομές/εταιρίες) και να αυτοχριστεί "προστάτης" της. ;)
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Το ονόμα είναι στο όνομα του άρα μπορεί να κάνει ότι θέλει και νομίμος θα είναι και ηθικός...
Στην m$ δεν λέει κανεις τπτ που έχει πολυ πιο αυστηρη πολιτική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtual

Νεοφερμένος

Ο Virtual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μια στιγμή... Μπερδεύεις κάποια πράγματα τώρα...
Η μικρομαλακή(σμένη) πάντα διέθετε προϊόντα τα οποία δεν ήταν ούτε opensource, ούτε free, ούτε κατασκευασμένα (κατά το μεγαλύτερο μέρος τους) από προγραμματιστές που δεν έχουν σχέση με αυτή. Όλα αυτά όμως είναι χαρακτηριστικά του linux.
Το όνομα καλά κάνει (αφού έτσι θέλει) να το εμπορευτεί. Αυτό όμως δεν θα μπορούσα ποτέ, να το ντύσει με δικαιολογίες του τύπου "προστατεύω το όνομα από την γελοιποίησή του από κάποιες εταιρίες", και να τον πιστέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όμως σε κάθε αρνητική φήμη το όνομα του Torvalds χαλάει μιας είναι ο πιο γνωστός προγραμματιστής στο χώρο του linux και συγχρώνος ο δημιουργός... Είναι λογικό να θέλει να προστατέψει το όνομα του. Το ίδιο νομίζω συμβένει και στην m$, αν γίνει κάποιο "λάθος" το όνομα του gates ακούγεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtual

Νεοφερμένος

Ο Virtual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι σαν "αρνητική φήμη για το linux" αλλά περισσότερο μάλλον μπορεί να υπάρχουν "αρνητικές φήμες για την ΤΑΔΕ διανομή του linux" οπότε απομακρύνεται το κοινό από αυτές τις διανομές και επιλέγει κάποια άλλη. Με αυτή την έννοια το όνομα "linux" προστατεύεται ήδη μια χαρά κι από μόνο του και δεν χρειάζεται την προστασία με τον τρόπο που αναφέρεται πιο πάνω. Ως γνωστόν εξάλλου "ποιος απ' τους προστάτες θα μας προστατέψει; ποιος;!"... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι έχω ένα κατάστημα υπολογιστών και κάνω μια προσφορά και αρχίζω και λέω σαν κάνω δώρο το λειτουργικό. Το λειτουργικό θα είναι μια δικία μου εκδοχή για διανομή linux. Ας υποθέσουμε τώρα ότι αυτή η διανομή την ονομάζω χ linux ένας όμως που δεν θα ξέρει και την "πατήσει" θα του μείνει το όνομα linux... Αυτό θέλω να πώ! και αυτό θέλει ο torvalds να αποτρέψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtual

Νεοφερμένος

Ο Virtual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι έχω κι εγώ ένα κατάστημα και δίνω την ψ-linux διανομή που είναι η καλύτερη διανομή που υπάρχει. Ας υποθέσουμε ακόμα ότι εσύ έχεις μεγαλύτερο κεφάλαιο από εμένα και δίνεις κάποια Α $$$ στον εν λόγο κύριο. Αυτός ο κύριος μετά μου λέει εμένα "ή σταματάς να χρησιμοποιείς τη λέξη linux ή θέλω 50.000$ επειδή το έχω καταχωρημένο αυτό το όνομα".
Αυτό γίνεται όταν υπάρχουν "προστάτες" για να μας προστατεύουν... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Virtual:
Ας υποθέσουμε ότι έχω κι εγώ ένα κατάστημα και δίνω την ψ-linux διανομή που είναι η καλύτερη διανομή που υπάρχει. Ας υποθέσουμε ακόμα ότι εσύ έχεις μεγαλύτερο κεφάλαιο από εμένα και δίνεις κάποια Α $$$ στον εν λόγο κύριο. Αυτός ο κύριος μετά μου λέει εμένα "ή σταματάς να χρησιμοποιείς τη λέξη linux ή θέλω 50.000$ επειδή το έχω καταχωρημένο αυτό το όνομα".
Αυτό γίνεται όταν υπάρχουν "προστάτες" για να μας προστατεύουν... :)
Τότε αλλάζει το θέμα, αλλά δεν νομίζω να κάνει κάτι τέτοιο ο torvalds γιατί έτσι θα χαλάσει την εικόνα του δεν είναι τόσο χαζός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top