Η τεράστια ΑΠΑΤΗ με τις αποδείξεις

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μαζεύετε αποδείξεις; Εμείς τις μαζεύουμε όλες. Τις φυλάμε μάλιστα σε σκιερό μέρος για να μήν χαλάσουν τα θερμικά χαρτιά και δεν διαβάζονται. Και ύστερα μας φορολογήσουνε με 10% επιπλέον!!

Εχετε αντιληφθεί τι τεράστια απάτη έχει στηθεί με τις αποδείξεις; Οτι δεν υπάρχει τρόπος να την γλυτώσει σχεδόν κανένας φορολογούμενος; Οι περισσότερες θερμικές αποδείξεις υστερα απο ΄ενα χρόνο δεν διαβάζονται. Αποδείξεις του Carefour με δυσκολία διαβάζονται φρεσκοτυπωμένες. Αν η μελανοταινία είναι φθαρμένη, που παμπολλες φορές είναι, δύσκολα διαβάζεται. Και ποιός ε ιναι υπεύθυνος για να τις διαβάσει; Ο υπάλληλος της εφορίας.... Οστις θα έχει μαζί με τις δικές σας, μερικές χιλιάδες αποδείξεις, να διαβάσει και μερικών χιλιάδων ακόμη τις αποδείξεις. Παράξενο που θα ρίξουν ένα πρόστιμο σε όλους στην τελική ισχυριζόμενοι ότι οι αποδείξεις τους δεν διαβάζονταν;

Ποιός θα κρίνει τελικα αν θα φάμε ή όχι 10% φορολογία παραπάνω με όλη αυτή την απάτη; Ο οφθαλμίατρος που θα εξετάσει τον όποιο υπάλληλο της εφορίας ύστερα απο 6-7 χρόνια που θα διεξαχθεί το όποιο δικαστήριο αν οποιοσδήποτε πολίτης κάνει μύνηση στην εφορία;

Εφορία = Ες Ες Πηγαίνετε στο Συνήγορο του Πολίτη τώρα, ειδικά εσείς που βρίσκεστε στην Αθήνα. Πρίν απο τις φορολογικές δηλώσεις του 2011. Πρέπει να δράσουμε όλοι μαζί και άμμεσα, αλλιώς πέρα από όσα μας έχουν ήδη βουτήξει, θα μας πάρουν και το 10% για το οποίο έχουν στήσει όλη αυτή την απάτη, και κανείς δεν θα μπορεί να βρεί το δίκιο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εμεις βρηκαμε αυτο https://www.taxfriend.gr/
και τις βαζει η μανα μου.. και μετα θα τις στειλουμε με email οπου θελουν και θα καθαρισουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
εμεις βρηκαμε αυτο https://www.taxfriend.gr/ και τις βαζει η μανα μου.. και μετα θα τις στειλουμε με email οπου θελουν και θα καθαρισουμε..

Άγγελε, κι εμείς εκεί τις καταχωρούμε όμως δυστυχώς δεν αλλάζει κάτι. Η εφορία μπορεί ανα πάσα στιγμή να σου ζητήσει τις αποδείξεις κι ας έχεις παραδόσει το ηλεκτρονικό αρχείο. Ισχυριζομενη οτι ψεύδεσαι ή ότι άλλο πρόσχημα. Ύστερα οι αποδείξεις δεν θα διαβάζονται και ύστερα... τρώς το φόρο !

Υποτιθέμενα νόμιμα βέβαια , επειδή (άκουσον άκουσον) ήσουν υποχρεωμένος, με το που έπαιρνες ενα τυροπιτάκι π.χ. να γυρνάς στο σπίτι, και πέραν του να καταχωρεις την παπαριά στο taxfriend.gr ώστε τα Ες Ες να ξέρουν και τι βρακί αγόρασες, να γράφεις και με το στυλό τα τυχόν νούμερα που δεν είναι ευδιάκριτα !!!

Αλήθεια ζήτημα προσωπικών δεδομένων δεν τίθεται εδώ;;! Δηλαδή πρέπει να γνωρίζει το κράτος δια μέσου της εφορίας και των αποδείξεων, τι τρώω, τι πίνω, τι φοραω και οτιήποτε αγοράζω;;; !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε, κι εμείς εκεί τις καταχωρούμε όμως δυστυχώς δεν αλλάζει κάτι. Η εφορία μπορεί ανα πάσα στιγμή να σου ζητήσει τις αποδείξεις κι ας έχεις παραδόσει το ηλεκτρονικό αρχείο. Ισχυριζομενη οτι ψεύδεσαι ή ότι άλλο πρόσχημα. Ύστερα οι αποδείξεις δεν θα διαβάζονται και ύστερα... τρώς το φόρο !
λες?

καλα μιλαμε για ανεκδοτο..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
λες?

καλα μιλαμε για ανεκδοτο..:worry:

Μιλάμε δηλαδή για το ότι ο ΓΑΠ, μεταξύ άλλων φροντιστηριακών βιβλίων, διάβασε φαίνεται και το "1984" του Όργουελ και ενθουσιάστηκε:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Για να ξεκαθαρίσω η σχέση μου με την εφορία είναι ίδια με τη σχέση μου με τα ελικόπτερα απάτσι, μηδαμινή...

Εμείς που λες μπάγγζ (στην φαμίλια μου εννοώ) δεν μαζεύουμε αποδείξεις από τις διάφορες μικρές συναλλαγές. Όχι γιατί θέλουμε να πληρώσουμε παραπάνω φόρους αλλά γιατί μου φάνηκε προφανές ότι απλώς αυτό ήταν ένα κίνητρο για να χτυπούν οι Έλληνες περισσότερες αποδείξεις εξαιτίας της παραοικονομίας. Είναι τόσο δύσκολο να σκεφτεί κάποιος ότι χρειάζονται χιλιάδες άνθρωποι για να διαβάσουν όλες αυτές τις αποδείξεις και εντελώς ανούσιο σαν φοροελάφρυνση αλλά εξαιρετικά αποτελεσματικό στην προσπάθεια φορολόγησης των επιχειρήσεων και την μείωση της μαύρης αγοράς; Anyway, δεν θέλω να πάρω κανένα στο λαιμό μου αλλά είναι τόσο φανερά ανεφάρμοστο μέτρο που καταντά αστείο όταν βλέπω σε καφετέριες και φαστ φουντ, τους φίλους μου να μοιράζουν τις αποδείξεις τους και να λένε ότι την επόμενη φορά θα είναι η σειρά μου να πάρω :D

Το πιο πιθανό (με την προσπάθεια ανεύρεσης χρήματος για να καλύψουν τα χρέη) είναι τελικά να μην έχουμε την φοροελάφρυνση που θα έχουν οι συλλέκτες της άχρηστης χαρτούρας αλλά τουλάχιστον δεν γίναμε κυνηγοί αποδείξεων :P

Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια μπορεί να την γλιτώσουμε για φέτος (όπως το κόβω θα πουν ότι λόγω προβλημάτων στα διαδικαστικά δεν θα τιμωρηθούν με έξτρα φόρο όσοι δεν έδωσαν αποδείξεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια μπορεί να την γλιτώσουμε για φέτος (όπως το κόβω θα πουν ότι λόγω προβλημάτων στα διαδικαστικά δεν θα τιμωρηθούν με έξτρα φόρο όσοι δεν έδωσαν αποδείξεις).

Ισως να ίσχυε σε άλλες εποχές. Όπου τα αυθαίρετα γίνονταν νόμιμα, σε κάθε εκλογικη αναμέτρηση κοκ. Όμως τώρα που η κυβέρνηση κυνηγάει και το τελευταίο σεντ του ευρώ, για να πάρει την επόμενη δόση του δανείου (με την οποία θα πληρώσει το τοκοχρεολύσιο της προηγούμενης, εδώ δες ανέκδοτο) αρκούν οι ενδείξεις για να φάμε πρόστιμο απο την εφορία πολύ φοβάμαι. Λες και γυρνάνε γύρω γύρω σαν εκείνη τη γελοιογραφία του Κουίνο με τον μπάτσο με ένα μπλόκ που τους κοιτάζει όλους καχύποπτα και η ταμπέλα στην μέση της πλατείας γράφει "Μαντέψτε τι απαγορεύεται"

Κι ύστερα χλάπ, τα βουτάνε απο το εκκαθαριστικο της δήλωσης εισοδήματος των μισθωτών που έχει σχεδόν πάντα πιστωτικό. Σου λέει θα τους τα πάρω τώρα, λογω αμφιβολιών και ύστερα σου λένε στο τηλέφωνο, "το ερευνούμε και μην ανησυχείτε, αν έχετε δίκιο θα τα πάρετε πίσω" . Και στο μεταξύ με όλα αυτά τα κόλπα τις τρικλοποδιές σε μισθωτούς συνταξιούχους και λοιπούς τίμιους (γιατί οι άτιμοι, τα έχουμε πεί αυτά, έχουν φυγαδεύσει τα λεφτά τους πρίν κάν το μνημόνιο στο Λινχεσταιν στην Ελβετία και στα Κευμάν) πληρώνεται η επόμενη δόση , οπερ έδει δείξαι. Και ας κάτσει ύστερα ο καθένας μας φαντασμένε να περιμένει να παραδεχτεί η εφορία ότι το άρπαξε όσα του άρπαξε αδίκως, και να του τα επιστρέψει....

Αυτό και άν θα είναι ανέκδοτο !!! Πάντως εμένα αν μου επιστρέψουν τα 900 που μου έκλεψαν απο το εκκαθαριστικο νταιλίκι και μάλιστα με έγγραφο δικό τους που λέει ότι έβαλαν λάθος πρόστιμο, θα σας το ανακοινώσω παραυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για να ξεκαθαρίσω η σχέση μου με την εφορία είναι ίδια με τη σχέση μου με τα ελικόπτερα απάτσι, μηδαμινή...

Εμείς που λες μπάγγζ (στην φαμίλια μου εννοώ) δεν μαζεύουμε αποδείξεις από τις διάφορες μικρές συναλλαγές. Όχι γιατί θέλουμε να πληρώσουμε παραπάνω φόρους αλλά γιατί μου φάνηκε προφανές ότι απλώς αυτό ήταν ένα κίνητρο για να χτυπούν οι Έλληνες περισσότερες αποδείξεις εξαιτίας της παραοικονομίας. Είναι τόσο δύσκολο να σκεφτεί κάποιος ότι χρειάζονται χιλιάδες άνθρωποι για να διαβάσουν όλες αυτές τις αποδείξεις και εντελώς ανούσιο σαν φοροελάφρυνση αλλά εξαιρετικά αποτελεσματικό στην προσπάθεια φορολόγησης των επιχειρήσεων και την μείωση της μαύρης αγοράς; Anyway, δεν θέλω να πάρω κανένα στο λαιμό μου αλλά είναι τόσο φανερά ανεφάρμοστο μέτρο που καταντά αστείο όταν βλέπω σε καφετέριες και φαστ φουντ, τους φίλους μου να μοιράζουν τις αποδείξεις τους και να λένε ότι την επόμενη φορά θα είναι η σειρά μου να πάρω :D

Το πιο πιθανό (με την προσπάθεια ανεύρεσης χρήματος για να καλύψουν τα χρέη) είναι τελικά να μην έχουμε την φοροελάφρυνση που θα έχουν οι συλλέκτες της άχρηστης χαρτούρας αλλά τουλάχιστον δεν γίναμε κυνηγοί αποδείξεων :P

Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια μπορεί να την γλιτώσουμε για φέτος (όπως το κόβω θα πουν ότι λόγω προβλημάτων στα διαδικαστικά δεν θα τιμωρηθούν με έξτρα φόρο όσοι δεν έδωσαν αποδείξεις).

Aρχικά και εγώ αυτό νόμιζα.
Πρόσφατα όμως άκουσα στις ειδήσεις ότι του χρόνου θα εκδωθούν καρτούλες, φοροκάρτες αν δεν κάνω λάθος, και δε θα μαζεύουμε αποδείξεις.

Το τρελό με τις αποδείξεις είναι ότι ακόμα δεν έχουν αποφασίσει ποιες θα είναι εντός και ποιες εκτός. Κατά καιρούς ακούω διάφορα και το τραγικό είναι ότι έχω μετρήσει τις αποδείξεις 6 μηνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top