• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Accuran

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
την τελευταία φορά που επισκέφτηκα την δερματολόγο μου,μου χορήγησε τα accuran χάπια κατά της ακμής των 10 mg για ένα μήνα.Αφού κοίταξα τις παρενέργειες του χαπιού συνειδητοποίησα πόσο δυνατά ήταν.Ρώτησα και φαρμακοποιούς και άλλους γιατρούς και μου πρότειναν να μην πάρω το χάπι μέχρι να φτάσω 19-20.Όμως έχω χρόνιο πρόβλημα από την Δευτέρα δημοτικού έχω κάνει άπειρες προσπάθειες με κανένα αποτέλεσμα.Η δερματολόγος μου επίσης μου είπε ότι έχω δυνατή ακμή και πρέπει να πάρω τα χάπια γιατί αλλιώς θα συνεχίσω να έχω πρόβλημα σε μεγάλη ηλικία.Πρόσφατα το συζήτησα με τους γονείς μου και καταλήξαμε ότι το καλύτερο θα ήταν να πάρω αυτά τα χάπια.Η γνώμη σας; Υπάρχει κάποιος που να έχει πάρει αυτά τα χάπια;Αν ναι τι επιπτώσεις είχαν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να αποφεύγεις γενικώς αυτά τα χάπια ακμής γιατί έχουν πολλών ειδών παρενέργειες.Η ακμή θα φύγει με τον καιρό,μπορείς να βάζεις και κρέμα καλύτερα και να πλένεις το πρόσωπό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εμπειρία από αυτά τα χάπια δεν έχω, αλλά σε πολλές περιπτώσεις η ακμή ΔΕΝ φεύγει με τον καιρό, αντιθέτως μπορεί να χειροτερέψει κιόλας. Οι κρέμες και το πλύσιμο δεν ξέρω κατά πόσο είναι όντως αποτελεσματικά. Από την άλλη, τα χάπια αυτά είναι δυνατά, αλλά αν είχα μεγάλο πρόβλημα, θα τα έπαιρνα, πάντα υπό την παρακολούθηση γιατρού εννοείται και με προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εμπειρία από αυτά τα χάπια δεν έχω, αλλά σε πολλές περιπτώσεις η ακμή ΔΕΝ φεύγει με τον καιρό, αντιθέτως μπορεί να χειροτερέψει κιόλας. Οι κρέμες και το πλύσιμο δεν ξέρω κατά πόσο είναι όντως αποτελεσματικά. Από την άλλη, τα χάπια αυτά είναι δυνατά, αλλά αν είχα μεγάλο πρόβλημα, θα τα έπαιρνα, πάντα υπό την παρακολούθηση γιατρού εννοείται και με προσοχή.

Τα χάπια αυτά μπορεί να προκαλέσουν μεγαλύτερο πρόβλημα απο την ακμή.Τι προτιμάς?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βασικά, χάπια για την ακμή έχουν πάρει τουλάχιστον 3 φίλες μου, δεν ξέρω αν είναι τα ίδια με αυτά(θα ρωτήσω και θα σου πω), αλλά τώρα έχουν ένα τέλειο πρόσωπο χωρίς κανένα σπυράκι. Παρενέργειες τόσες πολλές έχουν; Απλά πρέπει να ακολουθήσεις τις συμβουλές των γιατρών.

Οι φίλες μου πχ θυμάμαι δεν έπρεπε να κάθονται στον ήλιο, να μην φοράνε φακούς επαφής, να μην βάφονται, κάποιες φορές είχαν πονοκεφάλους, άνοιγε σπάνια η μύτη τους, λίγο πρίξιμο στο πρόσωπο γενικά φούντωμα αλλά οκ δεν προκαλούν ΤΟΣΟ κακό πια, για κάποιους μήνες είναι αυτό και μετά τελείωσε, πάντως με το αποτέλεσμα είμαι σίγουρη ότι θα μείνεις ευχαριστημένη. Τραβάς λίγο ζόρι, αλλά από τη στιγμή που στο πρότειναν γιατροί δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Ειδικά αν το πρόβλημα είναι πολύ έντονο αξίζει να δοκιμάσεις πιστεύω.:/:

P.S ήταν γύρω στα 15-16 όταν τα είχαν πάρει, και όχι 20.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Τα χάπια αυτά μπορεί να προκαλέσουν μεγαλύτερο πρόβλημα απο την ακμή.Τι προτιμάς?;)

Το παραδέχομαι ότι είναι βαριά φάρμακα. Εγώ είμαι 21 και από τα 15 έχω ακμή. Δεν έχω πάρει χάπια, μόνο κρέμα και πλύσιμο. Ακόμη δεν έχει φύγει. Βέβαια δεν θέλω να πάρω χάπια ακόμη, θα επισκεφτώ τον δερματολόγο για να δω τι θα πει κι αυτός, αν θα μου αλλάξει την κρέμα.

Η δική μου άποψη πάντως είναι ότι η ακμή δεν μπορεί να θεραπευτεί με τοπικά μέσα, γιατί απλούστατα η αιτία είναι στο εσωτερικό κι όχι στο εξωτερικό.

Θα δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πολύ δικαιολογημένα έχεις αμφιβολίες...
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, για εμένα, είναι να ζητήσεις και την γνώμη ενός δεύτερου ειδικού αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Γιατί όπως και να το κάνουμε, και ακμή να έχει περάσει κάποιος από εμάς, δεν είμαστε οι κατάλληλοι να σου δώσουμε μία επιστημονική απάντηση..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εφόσον ο δερματολόγος σου έχει συστήσει να πάρεις αυτά τα χάπια τότε κάτι παραπάνω γνωρίζει.Αυτό που πρέπει να τον ρωτήσεις είναι αν θα χρειαστεί να κάνεις εξετάσεις αίματος ώστε να βεβαιωθείς ότι τα χάπια δεν σου έχουν προκαλέσει κάτι...

Πιστεύω πως εφόσον όπως σου είπε και ο δερματολόγος η ακμή σου είναι δυνατή καλύτερα να τα πάρεις...

Έχω περάσει ακμή και ακόμα έχω αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό όσο παλιά και εύχομαι να είχα πάρει χάπια πιο μικρή ώστε το πρόσωπο μου να είχε γλιτώσει τα εκατοντάδες σημάδια που έχω τώρα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Η δερματολόγος βέβαια μου είπε ότι αυτά τα χάπια πρέπει να τα παίρνεις σε ηλικία που είσαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα μείνεις έγκυος.Αν δεν περάσουν 2 χρόνια από την στιγμή που παίρνεις τα χάπια μπορεί να προκλιθεί τερατογέννεση στο έμβρυο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Η δερματολόγος βέβαια μου είπε ότι αυτά τα χάπια πρέπει να τα παίρνεις σε ηλικία που είσαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα μείνεις έγκυος.Αν δεν περάσουν 2 χρόνια από την στιγμή που παίρνεις τα χάπια μπορεί να προκλιθεί τερατογέννεση στο έμβρυο!!

Ναι την γνωρίζω αυτή την παράμετρο...Και φυσικά είναι πολύ καλύτερα τώρα που είσαι πιο μικρή να την κάνεις την θεραπεία γιατί δεν είναι τόσο πιθανό να μείνεις έγκυος(υποθέτω:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Τραβάς λίγο ζόρι,αλλά από τη στιγμή που στο πρότειναν γιατροί δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι.
:P

Καλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ανεξάρτητα απ'το τι θα κάνεις,προτείνω να ''ψάξεις'' λίγο τα χάπια πριν τα πάρεις.Πολλές φορές βγάζουν χάπια στην αγορά που μετά από λίγα χρόνια αποσύρονται επειδή θεωρούνται επικίνδυνα.:)
υγ:επίσης μερικά χάπια ακμής έχουν,εκτός από σωματικές,και ψυχολογικές επιπτώσεις...(πχ δημιουργούν ψυχώσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ανεξάρτητα απ'το τι θα κάνεις,προτείνω να ''ψάξεις'' λίγο τα χάπια πριν τα πάρεις.Πολλές φορές βγάζουν χάπια στην αγορά που μετά από λίγα χρόνια αποσύρονται επειδή θεωρούνται επικίνδυνα.:)
υγ:επίσης μερικά χάπια ακμής έχουν,εκτός από σωματικές,και ψυχολογικές επιπτώσεις...(πχ δημιουργούν ψυχώσεις)

Τουλάχιστον θα είναι όμορφη ψυχωτική! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 236 μηνύματα.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ρώτησα μια από τις φίλες μου που έχει πάρει τελικά τα ίδια χάπια και μου' πε ότι έπαιρνε συχρόνως και eviol που έχουν βιταμίνη Ε και κάνει καλό στο δέρμα, επειδή ήταν πολύ δυνατά τα άλλα. Παρενέργειες μου είπε δεν είχε απλά της φέρνανε υπνηλία και γενικά είχε "ακεφιές".

Αυτά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Παρενέργειες μου είπε δεν είχε απλά της φέρνανε υπνηλία και γενικά είχε "ακεφιές".
Αυτά.:P

μια επιστημονική απορία :redface:
τι εννοείς ακεφιές ; :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν τα φάρμακα αυτά προκαλούν ορμονικές διαταραχές, τότε οι ακεφιές είναι αντίστοιχες με της περιόδου...ή και χειρότερες.
Μπορεί να λέω και βλακείες βέβαια, διότι δεν το γνωρίζω το φάρμακο. Πάντως με τις ακεφιές, αυτό καταλαβαίνω. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι ρε συ, ακεφιές εννοώ ότι δεν έχεις διαθεση για τίποτα, λίγο down, λίγα νεύρα κι έτσι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Σαν φαρμακο δουλευτε παρα πολυ στο λεω γιατι το βλεπω καθημερινα απο την στιγμη που στο εδωσε ο γιατρος σου νομιζω πως μπορεις να το παρεις. Εξαλλου οι παρενεργειες ενος φαρμακου ειναι καθαρα θεμα οργανισμου δεν ειναι απαραιτητο
οτι θα ενφανιστουν και σε σενα. Ηλικιακα εισαι οκ το μονο που θα σου ελεγα ειναι αν τα παρεις πανω απο τριμηνο (θα στο ειπε φυσικα ο γιατρος σου) να κανεις μια εξεταση αιματος για τα ηπατικα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εχω προσωπικη εμπειρια απο το Accuran (πληροφοριακα, το roaccutane ειναι ακριβως το ιδιο φαρμακο απο αλλη εταιρια).

Ακμη εβγαλα στα 18, οταν τελειωσα το σχολειο, μετα απο ενα ξυρισμα οπου εκανα το λαθος κι εβαλα after shave. Μεσα σε λιγες μερες το προσωπο μου αλλαξε πολυ, εγινε κατακοκκινο και βγηκαν σπυρακια που ηταν αρκετα ενοχλητικα. Ηταν για μενα ενα παραπανω ψυχολογικο βαρος γιατι αλλο να εχεις ακμη απο το δημοτικο (οπως εσυ) κι αλλο ειναι να αλλαζει το προσωπο σου μεσα σε λιγες μερες.

Στα 19 προς 20 πηρα την αποφαση να χρησιμοποιησω χαπια, αφου εκανα χρηση διαφορων κρεμων. Τα χρησιμοποιησα για 9-10 μηνες (δεν θυμαμαι ακριβως) με 30mg (κατα μεσο ορο) δοση την ημερα. Τα σταματησα το πασχα που μας περασε και μπορω να πω οτι το προσωπο μου καθαρισε ικανοποιητικα. Ομως τωρα που μιλαμε, εβγαλα μερικα σπυρακια και σε αλλα μερη του προσωπου μου, οχι ομως τοσο ενοχλητικα. Γενικα η κλινικη μου εικονα βελτιωθηκε καπως, αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενος οσο θα θελα απο το αποτελεσμα. Και μεσα στη βδομαδα θα ξαναπαω στον γιατρο μου για να συνεχισουμε οποιαδηποτε θεραπεια μου πει.

Παρολα αυτα εγω θα στα συνιστουσα γιατι το προβλημα σου κρατει χρονια, ασχετως αν δεν δουλεψαν σε μενα οσο θα θελα. Αλλωστε εχω παρατηρησει πως οποιος φιλος μου εκανε θεραπεια με χαπια σε νεαρη ηλικια (14-15 ας πουμε) το αποτελεσμα ηταν απο ικανοποιητικο εως τελειο.

Τελος αυτο που θα ηθελα να προσθεσω ειναι οτι τα χαπια αυτα θεωρουνται δυνατα, στην πραξη ομως οι περενεργειες του δεν ειναι δα και τοσο τρομερες και μπορεις να τις καταπολεμησεις. Οκ το δερμα σου θα ειναι λιγο ξερο, τα χειλη σου θα σκανε. Θα σου γραψει ο γιατρος σου μια ενυδατικη, θα παρεις κι ενα λιποζαν για τα χειλη και θα εισαι μια χαρα.
Θα ακολουθεις πιστα τις οδηγιες του γιατρου σου (πολυ σημαντικο για ενα καλο αποτελεσμα) και θα κανεις εξετασεις αιματος καθε μηνα (ή οσο σου πει εκεινος). Αν δειξεις την απαραιτητη προσοχη ολα θα πανε καλα.

Ειτε παρεις τα χαπια παντως ειτε οχι, σου ευχομαι καλη τυχη στο θεμα της ακμης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top