Ξενοφοβία;

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο φταίω εγώ, που κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιότητα, η ζωή μου και οι ζωές όσων αγαπώ, η περιουσία μου και η ψυχική μου υγεία, επειδή ένας "ταλαιπωρημένος/πεινασμένος/χωρίς παιδεία" λαός, έφυγε από την χώρα του και ήρθε στην δική μου για ένα καλύτερο μέλλον!

Το ότι κινδυνέυεις εσύ και οι υπόλοιποι δεν φταίει μόνο ο φτωχος/ταλαιπωρημένος αλλα το ίδιο κράτος που πληρώνουμε και ανοίκουμε. Πόσοι Αλβανοί κάνουν τα ίδια στην Ιταλία στην Γερμανία η σε άλλες χώρες? (έστω τους ελάχιστους που υπάρχουν εκει) Οι ιταλοί κλείσαν τα σύνορα στην μετανάστευση το κράτος απλά άνοιξε τα ποδια. Η προστασία είναι καθαρά θέμα κράτους, όταν οι Αλβανοί σκωτόναν Έλληνες πολίτες το μόνο που ξέραν να κάνουν ήταν να τους απελάσουν τίποτα άλλο. Ας φτιάχναν ένα καλό ναρκοπέδιο να δούμε πιός θα ξαναερχόταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Χμ, λες να φταις στο ότι κάνεις χαζές γενικεύσεις και με αυτό το τρόπο οδηγείς στην περιθωριοποίηση αυτών των ομάδων?

Μου φαίνεται πως κάποιοι ζείτε στην μικρή φούσκα σας και πιστεύετε ότι το μέλλον σας είναι ξεχωριστό από το μέλλον αυτών που αφήνετε έξω.

Είναι φανερό όμως πως όσο συνεχίζουμε να αγνοούμε την εξαθλίωση των προσφύγων ή μάλλον να την ενισχύουμε με το μίσος η ζωή μας επιρρεάζεται άμεσα από τις αντιδράσεις τους.

Όλοι άνθρωποι είμαστε γαμώτο, σταματείστε να πιστεύετε ότι επειδή γεννηθήκατε με
"σωματική μου ακεραιότητα, η ζωή μου και οι ζωές όσων αγαπώ, η περιουσία μου και η ψυχική μου υγεία" όλα αυτά εξασφαλισμένα οι άλλοι δεν τα δικαιούνται γιατί είχαν την ατυχία να γεννηθούν σε σκατοσυνθήκες. Τα χάπια του "είμαι γενετικά ανώτερος" τα πιπιλίσαμε όλα και δεν έχουν μείνει άλλα και σχόλια όπως "το έχουν στο αίμα τους" κτλ. είναι τουλάχιστον ηλίθια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Porcelain :
Χμ, λες να φταις στο ότι κάνεις χαζές γενικεύσεις και με αυτό το τρόπο οδηγείς στην περιθωριοποίηση αυτών των ομάδων?

Μου φαίνεται πως κάποιοι ζείτε στην μικρή φούσκα σας και πιστεύετε ότι το μέλλον σας είναι ξεχωριστό από το μέλλον αυτών που αφήνετε έξω.

Είναι φανερό όμως πως όσο συνεχίζουμε να αγνοούμε την εξαθλίωση των προσφύγων ή μάλλον να την ενισχύουμε με το μίσος η ζωή μας επιρρεάζεται άμεσα από τις αντιδράσεις τους.

Όλοι άνθρωποι είμαστε γ**ώτο, σταματείστε να πιστεύετε ότι επειδή γεννηθήκατε με
"σωματική μου ακεραιότητα, η ζωή μου και οι ζωές όσων αγαπώ, η περιουσία μου και η ψυχική μου υγεία" όλα αυτά εξασφαλισμένα οι άλλοι δεν τα δικαιούνται γιατί είχαν την ατυχία να γεννηθούν σε σκατοσυνθήκες. Τα χάπια του "είμαι γενετικά ανώτερος" τα πιπιλίσαμε όλα και δεν έχουν μείνει άλλα και σχόλια όπως "το έχουν στο αίμα τους" κτλ. είναι τουλάχιστον ηλίθια.

Γιατί τα βάζεις όλα στο ίδιο σακί ? Τι δουλειά έχει ο πρόσφηγας με τον βαρηποινήτη που έχει σκοτώσει και έχει βιάσει. Τα μέλη της αλβανικης μαφιάς η της κινέζικης η και της ρώσσικης μαφίας και αυτοί άπλά άνθρωποι είναι?. Όταν αυτος που "είχε την ατυχία να γεννηθεί σε σκατοσυνθήκες" σου βουτήξει το αμάξι τότε να δώ την άποψη σου. Εγώ προσωπικά με τους πρόσφηγες που τιμάνε τον τόπο που μένουν δεν έχω πρόβλημα αλλα εσύ και πρόσφηγες και όλους τους έβαλες στην ομάδα των προσφήγων. Ο κάθε αλβανος που πάτησε το πόδι του εδώ είχε 2 επιλογές η να κλεψει η να δουλέψει ο καθένας πήρε τον δρόμο του και ακολούθησε τις επιλογές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Συμφωνώ για την έλλειψη αστυνόμευσης και προστασίας σ'αυτή τη χώρα. Οι πολίτες είμαστε απροστάτευτοι και δεν διακρίνεται φως στο τούνελ της πάταξης της εγκληματικότητας. Παρόλα αυτά, εγώ αισθάνομαι θύμα, διότι παρόλο που ποτέ δεν μου έχει δοθεί η δυνατότητα επιλογής μιας άλλης κυβέρνησης που προτεραιότητά της θα είναι η ασφάλειά μου, δεν μπορώ να δεχτώ ότι οι αλβανοί και όλα τα υπόλοιπα κακοποιά στοιχεία, μπορούν ανενόχλητα να αλωνίζουν μέσα στο σπίτι μου, στη γειτονιά μου και να καραδοκούν να με πετύχουν σε κάποιο σκοτεινό δρομάκι (που πλέον το "σκοτεινό" και το "δρομάκι" δεν είναι βασική προυπόθεση για να σου την έχουν στημένη).
Και όχι Porcelain, δεν είναι τίποτα εξασφαλισμένο σε αυτή τη ζωή. Εσύ το εξασφαλίζεις με τον προσωπικό σου αγώνα. Και επειδή εγώ έχω ρίξει πολύ ιδρώτα,΄κόπο και δουλειά και έχω κάνει θυσίες για να μπορώ να έχω κάποια από όσα ονειρευόμουν, δεν θα δεχτώ κανέναν αλβανό να μου τα καταστρέψει, επειδή έχει το άλλοθι ότι δεν γεννήθηκε κάτω από ιδανικές συνθήκες. Ούτε εγώ είμαι κανένα πλουσιοκόριτσο, ούτε βρήκα τίποτα έτοιμο. Πάλεψα και συνεχίζω να παλεύω και επειδή ξέρω ότι θα μου πεις ότι εγώ είχα τουλάχιστον τις βάσεις για να μπορέσω να πραγματοποιήσω το "όνειρό" μου (καριέρα, σπίτι, αυτοκίνητο, υλικά αγαθά εν ολίγοις), σου υπενθυμίζω ότι δεν κινδυνεύουν μόνο αυτά από τους αλβανούς, αλλά και οι δικοί μας άνθρωποι. Γιατί να πρέπει να τρέμει η ψυχή μου, όταν η γιαγιά μου πηγαίνει στην τράπεζα να πάρει τη σύνταξή της? Γιατί να φοβάμαι να ξυπνήσω μέσα στη νύχτα μη τυχόν και έχει μπει κάποιος μέσα στο σπίτι μου και με κλεβει την ώρα που κοιμάμαι? Γιατί η αδελφή μου να μην μπορεί να γυρίσει μόνη της αργά το βράδυ?
Darling, το χάπι στο οποίο αναφέρεσαι, μάλλον΄πρόκειται για την καραμέλα που όλοι εσείς οι "ανώτεροι" άνθρωποι πιπιλάτε, μέχρι να σας τύχει η στραβή με κάποιον από δαύτους.
Sorry για το ύφος μου, αλλά δεν δέχομαι να μου βγάλεις λάδι τους αλβανούς και εμένα φταίχτρα που δεν γεννήθηκα κάτω από τις ίδιες συνθήκες με εκείνους. Ξέρεις πόσοι πρόσφυγες, οικονομικοί μετανάστες και "τριτοκοσμικοι" διέπρεψαν στη ζωή τους? Γιατί να μην έχω αυτούς ως παράδειγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Ας πω και εγώ την άποψή μου....

Καταρχήν παρατηρώ ότι οι περισσότεροι,πλην της κλέφτρας,έχετε πιάσει τα άκρα!
Ψυχραιμία,δεν είναι όλα άσπρα ή μαύρα,συνήθως είναι γκρι.

Στο θέμα μας,να διευκρινίσω καταρχήν ότι είμαι εντελώς αντίθετος με την ιδέα της υποχρεωτικής παρέλασης και ακόμα περισσότερο με την ιδέα του να κρατάει την σημαία ο καλύτερος μαθητής σαν ανταμοιβή.Υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι να ανταμοιφθεί κάποιος χωρίς να ανάγεται σε εθνικό ζήτημα.

Από την στιγμή που έτσι είναι τα πράγματα όμως,το θέμα μας είναι αν θα έπρεπε να την κρατάνε αλλοδαποί.Εγώ θα είμαι κάθετος σε αυτό...όχι!Η σημαία,όσο και αν την σέβεται κάποιος ή όχι,είναι εθνικό σύμβολο.Εθνικό!Αυτό σημαίνει ότι αφορά την εθνικότητα κάποιου,νομίζω ότι είναι προφανές.Αυτό έτσι απλά χωρίς να μπούμε στην διαδικασία να αναλύσουμε το τι πρεσβεύει η σημαία γιατί θα μπλέξουμε τα μπούτια μας.Δεν είναι θέμα ρατσισμού ή εθνικισμού.Απλά δεν αφορά κανέναν άλλον.Και δεν έχει να κάνει με Αλβανάκια μόνο.Μια που αναφέρονται πιο συχνά όμως,νομίζετε ότι θα επιτρέπαν σε κάποιον Έλληνα να κάνει το αντίστοιχο πράγμα στην Αλβανία?Δεν νομίζω...Καλός ο προοδευτισμός και οι φιλελεύθερες απόψεις αλλά κάπως έτσι γίναν τα Σκόπια Μακεδονία και θα μας την πάρουν κάποτε και αυτήν.

Τέλος επειδή όπως είχε πει και ο φίλος μου ο Valder σε παλιότερο post,ο αντι-ρατσισμός έγινε της μόδας,σκεφτείτε λίγο το εξής...Αν ήσασταν μόνοι σε κάποιο σκοτεινό σημείο και σας πλησίαζε κάποιος (μπορεί να ήθελε να ρωτήσει την ώρα πχ),πότε θα φοβόσασταν περισσότερο,αν ήταν έλληνας ή αν ήταν αλβανός?Μη γελιόμαστε παιδιά,όλοι είμαστε προκατηλειμένοι απέναντι ειδικά στους Αλβανούς και όχι άδικα μιας και το έχουν αποδείξει άπειρες φορές ότι το αξίζουν.

Σημείωση Editor: Το ποστ προήλθε από το θέμα αλλοδαποί σημαιοφόροι και ενδέχεται να μην ταιριάζει απολύτως στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τέλος επειδή όπως είχε πει και ο φίλος μου ο Valder σε παλιότερο post,ο αντι-ρατσισμός έγινε της μόδας,σκεφτείτε λίγο το εξής...Αν ήσασταν μόνοι σε κάποιο σκοτεινό σημείο και σας πλησίαζε κάποιος (μπορεί να ήθελε να ρωτήσει την ώρα πχ),πότε θα φοβόσασταν περισσότερο,αν ήταν έλληνας ή αν ήταν αλβανός?Μη γελιόμαστε παιδιά,όλοι είμαστε προκατηλειμένοι απέναντι ειδικά στους Αλβανούς και όχι άδικα μιας και το έχουν αποδείξει άπειρες φορές ότι το αξίζουν.

Αυτό για μένα δεν είναι επιχείρημα. Να μην ξεχνάμε ότι η χώρα μας είχε πολύ μεγάλη εξαγωγή μεταναστών για δεκαετίες, ενώ η ίδια ήταν μια πολύ κλειστή κοινωνία. Όταν από τα τέλη των 80s άλλαξαν τα δεδομένα, ο κόσμος φοβήθηκε, όπως είναι φυσιολογικό να φοβάμαστε το διαφορετικό. Δες όμως τι γίνεται στην Αμερική ή την Αγγλία, που είναι μαζεμένες όλες οι φυλές του Ισραήλ και κανείς δεν βλέπει τον άλλον με την προκατάλειψη που έχουμε εμείς. Μήπως εκεί πάνε οι "καλοί" μετανάστες ενώ σε εμάς οι "κακοί";:worry:

Σημείωση Editor: Το ποστ προήλθε από το θέμα αλλοδαποί σημαιοφόροι και ενδέχεται να μην ταιριάζει απολύτως στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Να μην ξεχνάμε ότι η χώρα μας είχε πολύ μεγάλη εξαγωγή μεταναστών για δεκαετίες, ενώ η ίδια ήταν μια πολύ κλειστή κοινωνία.

Οι Έλληνες σεβαστήκαν παντού τον τόπο που μέναν και τους έδινε ψωμί.Δεν βιάσαν,δεν κλέψαν,δεν σκοτώσαν.Αντίθετα δουλέψαν πάρα πολύ σκληρά και χωρίς να δώσουν δικαίωμα σε κανέναν.

Ποιος μπορεί να πει τα ίδια πράγματα για τους Αλβανούς?Μάλλον κανείς...


Δες όμως τι γίνεται στην Αμερική ή την Αγγλία, που είναι μαζεμένες όλες οι φυλές του Ισραήλ και κανείς δεν βλέπει τον άλλον με την προκατάλειψη που έχουμε εμείς.

Ε,όχι και δεν υπάρχει ρατσισμός στην Αμερική!Για ρώτα τους μουσουλμάνους ή κανέναν μαύρο στο Νότο!;)

Σημείωση Editor: Το ποστ προήλθε από το θέμα αλλοδαποί σημαιοφόροι και ενδέχεται να μην ταιριάζει απολύτως στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κι επειδη εχει ρατσισμο η Αμερικη;
Και για την ιστορια, στην Ελλαδα σε ποσοστο πρωτοι απο τους αλλοδαπους σε εγκληματα ειναι οι πακιστανοι αν θυμαμαι καλα.Παντως δεν ειναι οι Αλβανοι.
(το ειχε πει αλλο μελος εδω στο στεκι με την πηγη κιολας,αν το βρω...)
Αλλα το θεμα μας αναφερεται αποκλειστικα και μονο στο θεμα με την σημαια.

Σημείωση Editor: Το ποστ προήλθε από το θέμα αλλοδαποί σημαιοφόροι και ενδέχεται να μην ταιριάζει απολύτως στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Οι Έλληνες σεβαστήκαν παντού τον τόπο που μέναν και τους έδινε ψωμί.Δεν βιάσαν,δεν κλέψαν,δεν σκοτώσαν.Αντίθετα δουλέψαν πάρα πολύ σκληρά και χωρίς να δώσουν δικαίωμα σε κανέναν.

Ποιος μπορεί να πει τα ίδια πράγματα για τους Αλβανούς?Μάλλον κανείς..

Και εσύ πού το ξέρεις, ήσουν εκεί; Επειδή έχω ακούσει ότι κι εμείς κάναμε τις ασχήμιες μας, όπως και όλοι οι φτωχοί άνθρωποι που πάνε σε έναν πιο εύρωστο οικονομικά τόπο. Με το να τους αποκλείουμε δεν βοηθάμε στην αντιμετώπιση αυτών των φαινομένων, αλλά το αντίθετο.

Όσο για τον ρατσισμό στην Αμερική, έχεις δίκιο, αν και δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Όταν μιλάμε για τους μαύρους μιλάμε για ρατσισμό μέσα στην ίδια χώρα και όχι προς μετανάστες. Και το θέμα με τους μουσουλμάνους δεν αφορά μόνο την Αμερική, αλλά είναι διεθνές. Ακόμα και στην Ελλάδα πολλοί επηρεάστηκαν μετά από τα γεγονότα της 11/9 και την τρομοϋστερία.

Sorry για τα off-topic!:redface:

Σημείωση Editor: Το ποστ προήλθε από το θέμα αλλοδαποί σημαιοφόροι και ενδέχεται να μην ταιριάζει απολύτως στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
"Ζητήσαμε εργάτες και ήρθαν άνθρωποι" ειπε ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης και Διευθυντής του Εργαστηρίου Διαπολιτισμικών και Μεταναστευτικών Μελετών, κ. Μ. Δαμανάκης.


Χρειάζεται μια «κοινωνική μάθηση» διότι η ελληνική κοινωνία είναι άμεσα επηρεασμένη από τις οικονομικές και γεωπολιτικές αλλαγές που συντελούνται στην Ευρώπη. Η Ελλάδα μετατράπηκε από χώρα «εξαγωγής» σε χώρα «υποδοχής» μεταναστών.

Σημείωση Editor: Το ποστ προήλθε από το θέμα αλλοδαποί σημαιοφόροι και ενδέχεται να μην ταιριάζει απολύτως στη ροή της συζήτησης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ανδρεα μου να σε ρωτησω κατι;
Γιατι να "πληρωνουν" ολες οι γενιες λαθη που εχουν κανει προγονοι τους;
Πουχου οι Ιταλοι μας τα ειχαν κανει κ@λο ετσι;
Γιατι ομως και οι μετεπειτες γεννιες οι οποιες ενδεχμενος να μην εχουν κανενα προβλημα/μισος ή οτιδηποτε απεναντι στην Ελλαδα (και μιας και ειμαι Ιταλια το εχω δει...Οπως φυσικα εχω δει και την σταση να με κοιτουν με μισο ματι!) να πληρωνους τις αμαρτιες των προηγουμενων;

Και μια μικρη παρατηρηση να κανω.
Υπαρχει μια μεγαλη διαφορα αναμεσα στους αλβανους που ειχαν ερθει οταν ειχαν ανοιξει οι φυλακες της Αλβανιας (μην ξεχναμε τα περιστατικα με τον Τιτο,τις πυραμιδες που τους ξεσκισαν την οικονομια κτλ κτλ) και ειχαν κουβαληθει εδω ολοι οι βαρυποινητες της, με πολλους αλλους που εχουν ερθει τα τελευταια χρονια.
Απλως ειναι μια παρατηρηση.

Και το τελευταιο που εχω να πω προσωπικα ειναι οτι στα πολλα χρονια που ειμαι στην Ιταλια και βλεποντας τις μεμονομενες περιπτωσεις οπου με κοιτουσαν καπως (ειδικα στην Παρμα!), σας μιλαω ειλικρινα πως μεσα μου γεννουσε τετοια τσαντιλα που ηθελα να τους κοπανησω τα κεφαλια σε κανα τοιχο...:redface:
Φανταστειτε καποιος να ζει με αυτον τον "νταλκα" 24/7 και απο την πλειοψηφια των ατομων!:confused:
Προσωπικα μισω ή μπορω να μισησω ατομα.Οχι λαους.Γιατι ακομα και 10 να υπαρχουν αναμεσα τους που αξιζουν νιωθω ασχημα να ξερω οτι τους τσουβαλιασα ετσι ευκολα.

(Για την ιστορια εχω εχθρες προσωπικες και με Αλβανο, και με Τουρκο, και με Γαλλιδες και με Ελληνα κτλ κτλ.Αν αυτοματα τα γενικευα, θα ειχα χασει την μπαλα...:P)


Υ.Γ.-Συγχαρητηρια σε ολους για το επιπεδο συζητησης.Σοβαρα!

Σημείωση Editor: Το ποστ προήλθε από το θέμα αλλοδαποί σημαιοφόροι και ενδέχεται να μην ταιριάζει απολύτως στη ροή της συζήτησης.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
με ευκαιρια το τοπικ με τους τσιγγανους και το σχολιο της ελεν αν δεν κανω λαθος ειπα να βαλω εδω την ερωτηση: ποσο μας ενοχλουν οι Αλβανοι? Ειναι τελικα θεμα Εθνικοτητας? Μηπως μας ενοχλει ο μη Ελληνας? Ποιος φταιει τελικα εμεις ή εκεινοι?

το ξερω οτι το θεμα ειναι πλατυ και εχει πολλες παραμετρους αλλα ας το προσεγγισουμε οσο το δυνατον καλυτερα και με ηλικρινεια...οχι μονο θεωριες αλλα και συναισθήματα


Εμένα προσωπικά δεν με ανησιχούν οι εθνικότητες ή οι κλάσεις με ενοχλούν οι άνθρωποι που κάνουν κακό και που προκαλούν προβλήματα, συνεργάζομαι με άλλων εθνικοτήτων ανθρώπους και μάλιστα μηλάμε και με σέβοντε πάρα πολλύ, το θέμα μου είναι εκείνοι που με ενοχλούν, άν ένας έλληνας με ενοχλήσει και ένας π.χ. αλβανός θα πώ και για τους δύο "κοιτα ρε τι κάνει ο Μ***ας" άλλα ποτέ δεν θα πώ κοιτα τι κάνει ο άλβανός, με φρικάρει ο διαχωρισμός γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Είναι ο Αλλοδαπός που ήταν στη φυλακή και έχει την εγκληματικότητα 'στο αίμα του' όπως είπε η crazyhelen αλλα αυτοί είναι ελάχιστοι!

Οι περισσότεροι είναι άνθρωποι, άλλοι έρχονται μόνοι τους, άλλοι ξεσηκώνουν και την οικογένεια, οπου πεινάνε και οπου προσπαθώντας για την επιβίωση κάνουν την οποιαδήποτε χαμαλοδουλειά βρεθεί στο δρόμο τους.

Κι εκτός αυτό, την όλη εκμετάλλευση που δέχονται στην κατάσταση τους, έχουν και τον τάδε λαό που τον 'φιλοξενεί' να τον βλέπει σαν σκουπίδι και να τον συναντάει στο δρόμο και να αλλάζει πορεία.

Γιατί αυτό που ζητάει ο Έλληνας είναι να περνάει ο αλλοδαπός να του γυαλίζει τα παπούτσια και να του λέει κι ευχαριστώ ή να το θεωρεί τιμή του που γυάλισε τα παππούτσια του Έλληνα ή του οποιοδήποτε λαού, για να μην παρεξηγηθούμε.

Ταινία του 2005: CRASH , έχει πιάσει όλο το νόημα του ρατσισμού για εμένα, είναι η προκατάληψη που τους κάνει επιθετικούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όλοι άνθρωποι είμαστε γαμώτο

Οντως... Γι' αυτό και σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω είδος. :P :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aidyl

Νεοφερμένος

Η aidyl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γνώρισα τον άνθρωπο κι αγάπησα τα ζώα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
πραγματικά λυπάμε, ηρθε ένα παιδί αλβανός στο γραφείο πολλά χρόνια εδω και μηλάει άψωγα ελληνικά και μου είπε ότι πείγε στην αστηνομία για γνήσιο υπογραφής για να δώσει κάποια χαρτιά στην εφορία και τον χερέτησε ευγενικά ο μπάτσος, σε κάποια φάση βγάζει ταυτότητα και όταν είδε λέει ότι ήταν αλβανός του είπε τι θα κάνει με το χαρτί που ήταν για εφορέια, τότε του είπε ότι εγώ μόνο γνήσιο θέλω και τα υπόλοιπα είναι αλουνού δουλειά, τότε του είπε λέει ότι δεν του το σφραγήζει και ότι θα τον βάλει μέσα επιδή παρακούει εντολές της αστηνομίας:confused:

Τελικά δεν του έκανε ακριβές αντίγραφο γιατί λέει δεν ήθελε να έχουν τιμολόγια και οι Αλβανοί:mad:

Τι πρέπει να τον κάνεις αυτόν τον τύπο; δεν έπρεπε να πιάσεις μια βρεμένη σανήδα; αυτό που έκανε ρατσισμός δεν είναι; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θα τον βοηθήσεις, Μάνια; Εγώ θα πήγαινα μαζί του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Θα τον βοηθήσεις, Μάνια; Εγώ θα πήγαινα μαζί του...

Ευγαλε απο το δημαρχείο γνήσειο αλλιώς θα πήγαινα κάτω να το έβγαζα μαζί του, του είπα να με πάρει τηλέφωνο άν ξαναγίνει δεν μπορώ λαλακιες πρωινιάτικα, ντροπή τους:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι, ειμαι προκατειλημμενη και ρατσιστρια. οχι με ολους τους λαους, προφανως. με αυτους πουεχουν επανελειμμενα δημιουργησει προβλημα σε εμενα, την οικογενεια μου και το πιο ευρυ κοινωνικο συνολο που ανηκω.
αν αυτο με κανει σκυλα, το αποδεχομαι.

αλλα ειμαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αν κάποιο αλβανό, ρουμάνο, κλπ σου κλέβει την τσάντα σημαίνει ότι ο λαός του σου δημιούργησε πρόβλημα?

Αυτό είναι το κακό με την ξενοφοβία…ο φόβος μας τυφλώνει και γενικέυουμε…

(αν ακλουθούσα την λογική σου θα έπρεπε να πω: "μερικοί έλληνες κλέψανε οικογένειες ολόκληρες οταν άνοιξαν εργοστάσια στην Ρουμανία. Ο ελληνικός λαός αποτελείται από κλέφτες.")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top