Οι επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης στη ζωή μου

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Ρίχνοντας μία ματιά στα fora του ελληνικού διαδικτύου, μπορούμε να βρούμε άπειρα θέματα για την οικονομική κρίση. Αναλύσεις για το πως οδηγηθήκαμε σε αυτή την κατάσταση, για το ποιος φταίει, τρόποι διεξόδου από την κρίση, στατιστικά για την ανεργία, προβλέψεις για επανάσταση, θεωρίες συνομοσίας περί ανθελληνικών σχεδίων, αγωνία για το μέλλον της νέας γενιάς και πολλά άλλα.

Αυτό που δεν έχω δει μέχρι τώρα όμως, είναι ο καθένας να πει κατά πόσο έχει επιρρεαστεί ο ίδιος μέχρι τώρα από την οικονομική κρίση.

Λοιπόν, έχει αλλάξει προς το χειρότερο η ζωή σας τους τελευταίους μήνες; Αναγκάζεστε να βγαίνετε και να διασκεδάζετε λιγότερο απ' ότι παλιότερα; Μειώσατε τις αγορές σας; Αλλάξατε τον τρόπο των διακοπών και στραφήκατε σε πιο οικομικές επιλογές; Έχετε προβλήματα με την εργασία σας; Μειώθηκε ο μισθός σας; Και αν ναι, τι σημαίνει αυτό; Δυσκολεύεστε να βγάλετε πέρα το μήνα ή απλώς σας μένουν στην άκρη λιγότερα λεφτά;
Γενικά, έχει αλλάξει μέχρι τώρα καθόλου η καθημερινότητά σας λόγω της κρίσης;

Για να δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σνομπάρετε το θέμα του Μιχαλάκη;:mad:

Well, ας απαντήσω.
Προσωπικά δεν έχω βιώσει κάποια κρίση (ok, δεν εργάζομαι αλλά και από την οικογένειά μου δεν έχω δει κάποια δυσκολία).
Ποτέ δεν έκανα άσκοπες αγορές και δεν κάνω και τώρα.

Εσύ; :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Γενικά, έχει αλλάξει μέχρι τώρα καθόλου η καθημερινότητά σας λόγω της κρίσης;

Για να δούμε...

Μέχρι να μάθουμε από τον Τσάρο, πως ...βυθίζεται, τελικά, ο Τιτανικός, είχα μία κάποια αμυδρή ελπίδα να βρω εργασία:devil:. Τώρα, ακόμη κι αν βρω, θα 'ναι σα να μην βρήκα, αφού στο μεταξύ οι τελευταίοι φίλοι μου, που δεν είναι ακόμη άνεργοι, μέχρι τότε θα έχουν σίγουρα μπει κι αυτοί στις λίστες του ΟΑΕΔ:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η αύξηση των έμμεσων φόρων και ιδιαίτερα των καυσίμων, έχει επιβαρύνει αρκετά το πορτοφόλι μου, σε σημείο να δυσκολεύομαι πλέον ν' ανταποκριθώ στις υποχρεώσεις μου. Ήδη έχω έναν δικηγόρο να με κυνηγάει...

Η δουλειά στο εργοστάσιο έχει πέσει κατακόρυφα, με αποτέλεσμα όλοι να περιμένουν απολύσεις στο τέλος του μήνα, μεταξύ αυτών κι εγώ. Εν τω μεταξύ, συνεχώς περιπλανώμενοι άνεργοι περνούν από τα γραφεία αναζητώντας (μάταια φυσικά) δουλειά.

Το καλύτερο είναι ότι δεν έχουμε ακόμη δει τις συνέπειες της κρίσης σε όλο τους το μεγαλείο. Το καλοκαίρι πέρασε, με τον ελληνικό τουρισμό να έχει πιάσει βύθουλα, η εισροή κεφαλαίων στη χώρα είναι μικρότερη από κάθε άλλη χρονιά. Τούτος ο χειμώνας θα δείξει πολλά, περιμένετε και θα δείτε...

(Το χειμώνα ετούτο άμα τον πηδήσαμε, γι' άλλα δέκα χρόνια άντε καθαρίσαμε, που λέει κι ο Νιόνιος...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Για να δούμε...



Γάματα φίλε, γάματα.

Βάλε ναι σε όλα τα ερωτήματά σου
κι'είσαι μέσα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ίσως να υπάρχει δυσκολία στα οικονομικά μιας οικογένειας όχι τόσο επειδή έχουν μειωθεί οι μισθοί/αμοιβές, αλλά γιατί νιώθουμε αβεβαιότητα ως προς το μέλλον (και το παρόν). Οπότε, ακόμη κι αν κάποιος κερδίζει τα ίδια χρήματα με πριν, μπορεί να το σκέφτεται περισσότερο πριν τα ξοδέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ίσως να υπάρχει δυσκολία στα οικονομικά μιας οικογένειας όχι τόσο επειδή έχουν μειωθεί οι μισθοί/αμοιβές, αλλά γιατί νιώθουμε αβεβαιότητα ως προς το μέλλον (και το παρόν). Οπότε, ακόμη κι αν κάποιος κερδίζει τα ίδια χρήματα με πριν, μπορεί να το σκέφτεται περισσότερο πριν τα ξοδέψει.

βρε κοπελα μου, ακομα και τα ιδια χρηματα να κερδιζει-που και αυτο αβεβαιο ειναι- αφου εχει αυξηθει το φπα και υπαρχει γενικοτερα ακριβεια και αισχροκερδια λογικο δεν ειναι να υπαρχουν οικονομικα προβληματα? για ποια αβεβαιοτητα λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
βρε κοπελα μου, ακομα και τα ιδια χρηματα να κερδιζει-που και αυτο αβεβαιο ειναι- αφου εχει αυξηθει το φπα και υπαρχει γενικοτερα ακριβεια και αισχροκερδια λογικο δεν ειναι να υπαρχουν οικονομικα προβληματα? για ποια αβεβαιοτητα λες?

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Αυτό που εννοώ είναι ότι ακόμη κι αν περισσεύουν σε κάποιον κάποια χρήματα, δεν θα αγοράσει κάτι που χρειάζεται/θέλει, παρόλο που μπορεί να το πληρώσει, επειδή δεν ξέρει τι θα του ξημερώσει αύριο και αν θα έχει και αύριο δουλειά/χρήματα.

Στην χώρα μας η ακρίβεια και η αισχροκέρδεια δεν είναι καινούρια φαινόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Αυτό που εννοώ είναι ότι ακόμη κι αν περισσεύουν σε κάποιον κάποια χρήματα, δεν θα αγοράσει κάτι που χρειάζεται/θέλει, παρόλο που μπορεί να το πληρώσει, επειδή δεν ξέρει τι θα του ξημερώσει αύριο και αν θα έχει και αύριο δουλειά/χρήματα.

Στην χώρα μας η ακρίβεια και η αισχροκέρδεια δεν είναι καινούρια φαινόμενα.

O υπερκαταναλωτισμός είναι κάτι που, αν μη τι άλλο, διακρίνει τον Έλληνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
:worry:

Λοιπόν, εγώ για να πω την αλήθεια όχι, μέχρι τώρα δε νοιώθω να έχω επιρρεαστεί καθόλου.
Αισθάνομαι λίγο τυχερός που μπόρεσα σχετικά εύκολα και γρήγορα να βρω μια "καλή" δουλειά που μου επιτρέπει να ζω ανεξάρτητος, αν και ποτέ δε μπορώ να ξέρω τι μου ξημερώνει.
Σίγουρα πάντως αν με τα ίδια λεφτά είχα οικογένεια και παιδιά δε θα τα έβγαζα πέρα εύκολα.

Νομίζω ότι οι μεγαλύτερες δυσκολίες θα φανούν όταν η γενιά που τώρα είναι 50-60 ετών δε θα είναι σε θέση πλέον να βοηθάει οικονομικά τους νεότερους. Η άνθρωποι της γενιάς αυτή πέρασαν πιο δύσκολα από εμάς όταν ήταν νέοι, αλλά ήταν λιγότερο γκρινιάριδες και κατάφεραν μετά από κάποια χρόνια να ζουν πιο άνετα. Για το πως έζησαν οι ακόμα πιο παλιές γενιές ας μη το συζητήσουμε.
Εμείς είμαστε πιο καλομαθημένοι. Μεγαλώσαμε με πολύ περισσότερες ανέσεις και τώρα η σημερινή κατάσταση μας κακοφαίνεται.

Συγγνώμη για αυτό που θα πω... δε νομίζω ότι είναι κακό κάποιοι πρώην καλοπερασάκηδες με τα λεφτά του μπαμπά να μάθουν τώρα να ζουν και λίγο πιο απλά και πιο ανθρώπινα.


Ποτέ δεν έκανα άσκοπες αγορές και δεν κάνω και τώρα.

Εσύ; :flowers:

Εγώ κάνω αυτά που παλιά κορόιδευα. Χτες έδωσα 145 ? για αγορά ρούχων. :worry:


Περιμένουμε με αγωνία και την τοποθέτηση της Isiliel πάνω στο θέμα!
:P https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=2444834#post2444834 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δείτε και τα δυο κύρια σενάρια γιατί η ύφεση είναι επιθυμητή....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν βλέπω πια ειδήσεις. Ελπίζω να πιάσουν πάτο όπως η αγορά. Αμάν πια. Έλεος με αυτήν την κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanclubsandwich

Νεοφερμένος

Ο fanclubsandwich αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Οι επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης στη ζωή μου :
Δεν έχω πια την οικονομική άνεση να συζητώ για την οικονομική κρίση σαν θεωρητικό θέμα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Σας τρώω όλους, σας πίνω και γελάω! :popcorn: :hehe:

Εμ...όταν οι φίλοι μου μου λέγανε "γιατί ρε μ@λ@κ@ δεν νοικιάζεις να μένεις μόνος σου", τους έλεγα "γαμιστρώνα δωματιάκι έχω :P , άσε να βάλουμε στην μπάντα κανένα φραγκάκι..."

Πανάκριβα ταξίδια, κάθε μέρα έξω, ζωή και κότα, όλος ο μισθός έφευγε στην καλοπέραση και στο τέλος πήρανε και δάνειο 200χιλιάδες ευρώπουλα να αγοράσουν δικό τους σπίτι γιατί λέει "το νοίκι είναι πεταμένα λεφτά"! Τσιμπίστε το! :teasing:

Εγώ περηφανεύομαι ότι μπορώ να επιζήσω - χωρίς κρεπάλες βέβαια - για τα επόμενα 10 χρόνια 8) ελεύθερος κι ωραίος! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanclubsandwich

Νεοφερμένος

Ο fanclubsandwich αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Σας τρώω όλους, σας πίνω και γελάω! :popcorn: :hehe:

Εμ...όταν οι φίλοι μου μου λέγανε "γιατί ρε μ@λ@κ@ δεν νοικιάζεις να μένεις μόνος σου", τους έλεγα "γαμιστρώνα δωματιάκι έχω :P , άσε να βάλουμε στην μπάντα κανένα φραγκάκι..."

Πανάκριβα ταξίδια, κάθε μέρα έξω, ζωή και κότα, όλος ο μισθός έφευγε στην καλοπέραση και στο τέλος πήρανε και δάνειο 200χιλιάδες ευρώπουλα να αγοράσουν δικό τους σπίτι γιατί λέει "το νοίκι είναι πεταμένα λεφτά"! Τσιμπίστε το! :teasing:

Εγώ περηφανεύομαι ότι μπορώ να επιζήσω - χωρίς κρεπάλες βέβαια - για τα επόμενα 10 χρόνια 8) ελεύθερος κι ωραίος! :whistle:

στο πατρικό σου ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
στο πατρικό σου ; :confused:

οπουδήποτε! :D

...

Ποιο "πατρικό", βρε μικρούλη φίλε μου; Έμεινε τέτοιο;

Και το "οπουδήποτε", όμως, αξιαγάπητε Παραφερνάλια, φαντάζει ολίγον (; ) τι, λύση απελπισίας:redface: ... Αλλά από την άλλη...μήπως έχεις και δίκιο:hmm::hmm::hmm:; Σήμερα κιόλας, συγγενικό μου πρόσωπο, που κινδυνεύει άμεσα να φθάσει σε τύφλωση από ραγδαία επιδείνωση οφθαλμολογικού του προβλήματος, απευθυνόμενο σε μεγάλο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης, για να κλείσει σχετικό ραντεβού, πληροφορήθηκε από την αρμόδια υπηρεσία του νοσοκομείου, ότι δεν γίνεται να εξυπηρετηθεί πριν από τον Οκτώβριο... Και μιλάμε για συνταξιούχο των 400?:redface:! Ευτυχώς βέβαια έχει οικογενειακό περιβάλλον, που με κάποιο σχετικό έρανο, θα μπορέσει να το συνδράμει, για προσφυγή στην "ιδιωτική πρωτοβουλία":redface: ... Λοιπόν, φίλοι μου, αν δεν τους διώξουμε μία ώρα νωρίτερα, θα μας διώξουν, όταν πια θα έναι αργά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι μεγαλύτερες δυσκολίες θα φανούν όταν η γενιά που τώρα είναι 50-60 ετών δε θα είναι σε θέση πλέον να βοηθάει οικονομικά τους νεότερους. Η άνθρωποι της γενιάς αυτή πέρασαν πιο δύσκολα από εμάς όταν ήταν νέοι, αλλά ήταν λιγότερο γκρινιάριδες και κατάφεραν μετά από κάποια χρόνια να ζουν πιο άνετα. Για το πως έζησαν οι ακόμα πιο παλιές γενιές ας μη το συζητήσουμε.
Εμείς είμαστε πιο καλομαθημένοι. Μεγαλώσαμε με πολύ περισσότερες ανέσεις και τώρα η σημερινή κατάσταση μας κακοφαίνεται.

Συμφωνώ απόλυτα για το ότι η γενιά μας είναι κακομαθημένη σε σχέση με αυτή των γονιών μας, αλλά και κακομαθημένος να μην είσαι δεν μπορείς να ζήσεις με 500,600 και 700 ευρώ..

Δλδ και οι Ολλανδοί που βλέπω δεν είναι κακομαθημένοι αλλά βγάζουν 2000 το μήνα και περνάνε σούπερ..Το πόσο κακομαθημένος είσαι ή πόσο καταναλωτικό όργιο εξαρτάται από την παιδεία που παίρνεις από το σπίτι και γύρω και από το χαρακτήρα που διαμορφώνεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... αλλά και κακομαθημένος να μην είσαι δεν μπορείς να ζήσεις με 500,600 και 700 ευρώ..

...

:redface::redface::redface:: Πόσο μάλλον, όταν σου τελειώνει και το τελευταίο ευρώ...Σήμερα επέστρεψα στο σπίτι ποδαράδα, επειδή δεν είχα να πληρώσω 0,80 € στο αστικό:clapup::clapup::clapup:...Αύριο, που θα βγω για ψάξιμο εργασίας, ελπίζω τουλάχιστον να μη βρέχει:mad::mad::mad:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
οι επιπτωσεις της οικονομικης κρισης στη ζωη μου?

μαλιστα.

ως φοιτητρια ειχα 800 ευρω προ κρισης καθε μηνα να περναω. κοψανε 300 ευρω περιπου απο το μισθο της μαμας μου και ο πατερας μου δουλευει 3 φορες την εβδομαδα, αντι για 5-6 που δουλευε πριν. ως συνεπεια αυτου οι γονεις μου, με το ζορυ καταφερνουν και μου στελνουν 520 ε πλεον, με 350 ευρω ενοικιο και λογαριασμους. εχω κοψει εξοδους, μεχρι και τα λεφτα για το αστικο μετραω, εγω που με ειχαν μαθει τα ταξι απεξω. αν χειροτερεψει η κατασταση φοβαμαι μη χρειαστει να παρατησω τις σπουδες μου αλλα υγεια! και παλι καλα να λεμε! :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top