• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ανθοΐαμα, ποιo και γιατί;

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Θα σου προτεινα rescue γι'αρχη - για καμμια βδομαδα - και μετα να ψαξεις κατι ειδικα για εσενα και αυτο που σε απασχολει. Εννοειται οτι μπορεις να ρωτησεις οτιδηποτε και εδω αλλα και στα μειλ που παραθετω πιο πανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Νίκος Δήμου:
Επειδή δεν είμαι επιστήμονας δεν γράφω επιστημονικά κείμενα – αλλά επιστημολογικά (η επιστημολογία είναι κλάδος της φιλοσοφίας). Αναλύω τις μεθοδολογικές προϋποθέσεις διαφόρων πρακτικών που εμφανίζονται σαν επιστήμες, ενώ η επιστημονική κοινότητα τις απορρίπτει ως ψεύδο-επιστήμες.

Καλό θα ήταν μια που δεν είναι επιστήμονας όπως λέει να μας παραθέτει και καμία πηγούλα όταν γράφει τέτοια κείμενα.
Άριστος αρθρογράφος και φωτογράφος αλλά εδώ, foul.

Επίσης porosis, έχω κοντραριστεί με τον Καπετάνιο (σου έμεινε Κε Πειρατά! :P) περί ιατρικής, αλλά αν μη τι άλλο, καταλαβαίνω τους λόγους που υποστηρίζει την Ιατρική του μπορώ να εμπιστευτώ την άποψή του. Με όλο το σεβασμό, για σένα δεν ξέρω απολύτως τίποτα. Γιατί να σε πάρω στα σοβαρά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ωπα.... να κάνω μια διόρθωση εδώ.
Να διευκρινίσω οτι ουδέποτε πήρα συγκεκριμένη θέση "αφορισμού" κάθε εναλλακτικού τύπου Ιατρικής.
Υπερασπίζομαι την παραδοσιακή Ιατρική, αλλά προσπαθώ όσο μπορώ να παρακολουθώ και τις εξελίξεις γύρω από τις εναλλάκτικές προτάσεις.
Ακόμα βέβαια είμαι πάρα πολύ επιφυλακτικός αλλά σε καμία περίπτωση δεν απορρίπτω.
Το ίδιο κάνουν και όσοι ερευνητές ασχολούνται επιστημονικά με ιατρικά ζητήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ πάντως από τα πόστ σου το ξέρω αυτό! Καλά κάνεις όμως και το δηλώνεις γιατί για μένα τουλάχιστον σε τιμά! :)

Αυτό ακριβώς θέλω από τους γιατρούς μου γενικά:
Ακόμα βέβαια είμαι πάρα πολύ επιφυλακτικός αλλά σε καμία περίπτωση δεν απορρίπτω.
Το ίδιο κάνουν και όσοι ερευνητές ασχολούνται επιστημονικά με ιατρικά ζητήματα.

Επιστροφή στα Ανθοϊάματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καλό θα ήταν μια που δεν είναι επιστήμονας όπως λέει να μας παραθέτει και καμία πηγούλα όταν γράφει τέτοια κείμενα.
Άριστος αρθρογράφος και φωτογράφος αλλά εδώ, foul.

Απλά κάποιοι έχουν πορωθεί με τον Δήμου τα τελευταία χρόνια. Ο κύριος ''τα ξέρω όλα'', σπούδασε στη Γερμανία και είναι φανατικός της καρτεσιανής λογικής, οπότε πολύ φυσικό είναι να αντιδρά. Και σιγά τα λάχανα, ποιός είναι ο κύριος Δήμου πια ? 'Ενας ψευτοεκσυγχρονιστής καλά προωθημένος από το σύστημα. Το μονίμως ειρωνικό του ύφος του κυρίου ανθέλληνα με απωθεί.

'Οσο γι'αυτά που γράφει για την Αστρολογία είναι τελείως ανυπόστατα και προδίδουν την ασχετοσύνη του. Αν μας διαβάσει καμμιά ώρα κατά τύχη, επειδή ξέρω ότι είναι λάτρης του internet, έχω να του προτείνω για αρχή μόνο την ιστοσελίδα για τον Eysenck, έναν από τους σημαντικότερους επιστήμονες, οι έρευνες του οποίου ασφαλώς θα είναι τελείως άγνωστες στον κύριο Δήμου. Αυτό είναι μόνο η αρχή, πολλές έρευνες στη διάθεσή του αν χρειαστεί και γι'αυτό και για όλα τα εναλλακτικά που χλευάζει με κάθε ευκαιρία χωρίς να τα γνωρίζει εις βάθος. Και ο Michelle Gauquelin αμφισβητώντας την Αστρολογία ξεκίνησε την έρευνα για να την καταρίψει και όμως έγραψε τα σημαντικότερα έργα. Που ξέρετε, μπορεί και ο κύριος Δήμου κάποτε να φτάσει στο ύψος του Gaquelin.https://www.solsticepoint.com/astrologersmemorial/eysenck.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Για τον Δημου:

Ειναι ωραιο να λες οτι η ομοιοπαθητικη πηρε τις βασικες αρχες της απο τη συμπαθητικη μαγεια (=μαγγανεια) . Η αχετοσυνη του εν λογω κυριου φαινεται απο το
"Οι ομοιοπαθητικοί ισχυρίζονται ότι τα φάρμακά τους λειτουργούν με βάση την ιπποκράτειο αρχή «διά τα όμοια νόσος γίνεται και διά τα όμοια προσφερόμενα εκ νοσευόντων υγιαίνονται» (δηλαδή: με αυτά που προκαλούν την νόσο, με τα ίδια την θεραπεύει)"

Η αρχη της ομοιοπαθητικης ειναι οντως απο τον Ιπποκρατη και συγκεκριμμενα: "αν καποιος εχει καποια συμπτωματα, θα θεραπευτει με αυτο που προκαλει τα ιδια συμπτωματα σε καποιον υγιη"...
Συγκρινετε τωρα το προηγουμενο με τα λεγομενα του κυριου Δημου.
(Αυτα απο μενα, και πολυ ασχοληθηκα με τον κυριο "να'χαμε να λεγαμε")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εντάξει, έχουμε χορτάσει από μαϊντανούς στη χώρα μας.
Πάμε πάλι πίσω στο θέμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπορούν τα ανθοϊάματα να βοηθήσουν στους συμπτωματικούς πονοκεφάλους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εννοείς πονοκέφαλο με συμπτώματα ή τυχαίο πονοκέφαλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εννοώ τυχαίο πονοκέφαλο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, αλλά εγώ θα προτιμούσα να διερευνήσω την αιτία που προκαλεί τον πονοκέφαλο, παρά να χορηγήσω ένα φάρμακο ή ό,τι άλλο προς ανακούφισή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με ένα πονοκέφαλο το τρίμηνο άντε το δίμηνο? :hmm: Είμαι τόσο σοβαρά γιατρέ μου? :(

Να σου πω εγώ σε μένα τι τον προκαλεί: Ο κακός φωτισμός στη δουλειά, η κακή στάση μπροστά στο PC και οι non stop ώρες εργασίας που ρίχνω το χειμώνα... καμιά φορά φταίνε και οι "δύσκολες μέρες" ή δεν έχω αλλάξει τους φακούς μου.

Το θέμα είναι αν τα ανθοϊάματα μπορούν να βοηθήσουν σε κάτι τόσο κοινό όσο ένας πονοκέφαλος.
Αντί για ασπιρίνη που τις μασάμε οι Έλληνες σαν καραμέλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι βέβαια, αν μιλάμε για τέτοια χρονικά διαστήματα, αν και νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει.
Αλλωστε υπάρχουν όπως ανέφερες πολλές πιθανές αιτίες.
Αλλά αν είναι τόσο σπάνιο, υποθέτω οτι δεν θα είναι και τόσο ενοχλητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο η συχνότητα, είναι και η ένταση, καθώς και η διάρκεια.
Και μερικές φορές δεν μπορείς να πέσεις για ύπνο, πρέπει να συνεχίσεις να δουλεύεις.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι αλλά τα διαστήματα είναι μεγάλα μεταξύ τους.
Προσπάθησε να παρατηρήσεις αν υπάρχει συσχέτιση με τυχόν περίοδο ή περιόδους επαγγελματικής φόρτισης, ή ακόμα και με τους φακούς αν χρησιμοποιείς μηνιαίους.
Επίσης προσπαθησε να παρατηρήσεις τυχόν εμφάνιση του πονοκέφαλου σε συχνότερα διαστήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καπετάνιε μου, τι σημασία έχει αν είναι μεγάλα τα διαστήματα? Την ώρα που πονάς έχεις ανάγκη από ανακούφιση. Κι ας έχεις να πονέσεις 3 μήνες...
Προσωπικά με μια ωρίτσα ύπνο είμαι μια χαρά. Σπάνια παίρνω κάτι για τον πονοκέφαλο.
Η ερώτηση έγινε περισσότερο για να μάθω κάτι παραπάνω για τα ανθοϊάματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οκ, δεν θέλω να επέμβω, απλά η συχνότητα θα βοηθήσει στο να εντοπίσεις πιθανές αιτιολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μια ερώτηση σε αυτούς που γνωρίζουν σχετικά....
Θα σκεφτόσασταν να δώσετε στον πατέρα σας το RESCUE μετά την απώλεια της μητέρας σας εφόσον τον βλέπετε ότι είναι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση μετά από 6 μήνες?
Είναι ευνόητο φυσικά γιατί ρωτάω
Επίσης.... έχει ήδη συγκεκριμένη φαρμακευτική αγωγή για καρδιά, αρθριτικά, πηκτικότητα αίματος και διάφορα άλλα. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Με αυτα τα λιγα που αναφερεις, θα προτεινα ενα μιγμα απο :
Honeysuckle, Mustard και Walnut. Θα ηταν καλο αν ανεφερες πως το αντιμετωπιζει - αν δλδ αναφερεται συχνα σ'αυτην ή την αναπολει, κοιταει συχνα φωτος κτλ.

H αγωγη που εχει, μαλλον θα παιξει αρνητικο ρολο στη δραση των ανθοιαματων αλλα δεν θα τα αδρανοποιησει. Εξαρταται παντα κι απο τα φαρμακα.

Isiliel
Εφοσον γνωριζεις το αιτιο που προκαλει τον πονοκεφαλο, γιατι δεν εστιαζεις εκει? Το rescue σιγουρα μπορει να βοηθησει στο να απαλυνει τον πονο αλλα (οπως γραφω και πιο πριν) καλο ειναι να μην ξαναγυρνα καποιος στην κατασταση που του κανει κακο γιατι τα συμπτωματα θα επανερθουν πιο εντονα.
Επισης, θα προτεινα σταδιακη απεξαρτηση απο παυσιπονα (ακομα κι απο τα πιο απλα - ασπιρινες, depon κτλ) μολις δεις οτι το rescue απαλυνει τον πονο.

Edit, Isiliel ξαναδιαβασα (προσεκτικοτερα :redface:) αυτα που γραφεις και πιστευω ενα μιγμα απο Impatiens, Oak και Wild Oat θα βοηθουσε αν δεις οτι το rescue δεν ειναι αρκετο. Απ'οτι καταλαβα, μαλλον ενισχυεις εσυ η ιδια τον πονοκεφαλο σου με το να ανησυχεις εντονα μολις πρωτοεμφανιστουν τα συμπτωματα. (φυσικα το ποσοστο να κανω λαθος ειναι μεγαλο ε? :whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top