Τέλος για το youtube;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πληροφορήθηκα από ραδιοσταθμό ότι η ιστοσελίδα της youtube μπορεί να αντιμετωπίσει σύντομα σημαντικούς περιορισμούς γιατί έχει δημιουργηθεί σοβαρό θέμα με τα πνευματικά δικαίωματα συγκροτημάτων, παλιών τηλεοπτικών εκπομπών, μεγάλων τμήματων αρχείων που μπορεί να βρει κανείς σήμερα πολύ εύκολα και δωρεάν στο youtube. 'Εχετε ακούσει κάτι γι'αυτό ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nemain

Νεοφερμένος

Η Nemain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
το μόνο που ξέρω είναι πως το youtube το έχει πάρει το Google πλέον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ναι, η google, έχω ακούσει ότι δυστυχώς μπορεί σύντομα να μπει υπό καθεστώς εμπάργκο, ελπίζω να μην συμβεί αυτό. Μου αρέσει πολύ το youtube, μπορείς να βρεις σχεδόν ότι θες πολύ εύκολα και δωρεάν. 'Εχω βρει από παλιές συναυλίες μέχρι αποσπάσματα τηλεοπτικών εκπομπών της δεκαετίας του 60', κι από συνεντεύξεις τραγουδιστών μέχρι ιστορικά debates παλιών πολιτικών. Πραγματικός θησαυρός εντελώς δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nemain

Νεοφερμένος

Η Nemain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
πράγματι... εγώ κατεβάζω και από εκεί, εχω βρεί τον τρόπο!:D αν ήταν και καλύτερη η ποιότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Κι εμένα μου αρέσει το youtube αλλά όντως παραβιάζει πνευματικά δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
δεν ειναι μονο το youtube που παραβιαζει πνευματικα δικαιωματα, πολλες τετοιες υπηρεσιες υπαρχουν, απλα επειδη το youtube ειναι το πιο γνωστο το χτυπανε.

ενα ενιαφερον κειμενο (στα αγγλικα) μπορειτε να διαβαστε εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ναι, σιγά να μην το βαφτίσουν και αρχη-πειρατή !!!

ΕΛΕΟΣ πια με αυτή την καραμέλα... το οτι υπάρχουν κάποιοι "καλλιτέχνες" και το οτι θυμόμαστε κάποιες εκπομπές οφείλετε στο youtube και σε άλλα παρόμοια sites

ps. Επίσης το οτι η κάποιοι τραγουδιστές (ο θεός να τους κάνει!) που τα παίρνουν χοντρά και μαύρα και τους αναγνωρίζει ο κόσμος στο δρόμο και που σιγοτραγουδάει κάποια κομμάτια τους και που πληρώνει αδρά το νταβατζιλίκι των νυκτερινών μαγαζιών για να περάσουν μερικές στιγμές υπο τον ήχο των φωνών τους, το οφείλουν στους εκάστοτε "πειρατές"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν μπορώ να σας περιγράψω πόση συγκίνηση ένιωσα προχτές που είδα βιντεάκι με το Νίκο Ξυλούρη. Που αλλού θα είχα ευκαιρία να δω κάτι τέτοιο? Μια φορά στα δέκα χρόνια που ασχολείται η κρατική TV?:/:

Σκεφτόμουν περί πνευματικών δικαιωμάτων κι έλεγα πως ίσα - ίσα τα διάφορα γκρουπάκια μάλλον θα χαίρονται με τη διαφήμιση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Μακάρι να μείνει ως έχει γιατί ερίναι ένα καταπληκτικό αρχείο παλιών οπτικών στιγμών και θα είναι πραγματικά κρίμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παιδια οτι καλο βρισκετε, καλυτερα ας το κατεβαζετε, ποτε δε ξερεις τι γινεται...

Για να τα κατεβαζετε (απο σχεδον οποιοδηποτε τετοιο site) πατε www.keepvid.com , αντιγραφετε εκει στο πεδιο, την διευθυνση του βιντεο, σας δινει ενα λινκ απο κατω, και save as. Με εχει βολεψει πολυ καιρο τωρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ωραίος ο Lorien ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αγάπησα το you tube όταν βρήκα αυτό το βίντεο. HUG. είναι ένα σίτε που σου δίνει τεράστια δυνατότητα έκφρασης… η αξία του είναι λοιπόν και η προσωπική δημιουργία τον μελών…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδια δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με τα πνευματικα δικαιωματα καθοτι το youtube απλα αναπαραγει οτι ανεβασει καπιος χρηστης, δεν μπορεις να κατευασεις απο την ιδια την υπιρεσια του youtube...
Αν ομως οντως υπαρχει προβλημα και αν οντως το κελισουν (που ακομα και αν εχει προβλημα πιο πιθανο ειναι να ειναι καπιο hoax που κυκλοφορει, δεν νομιζω να το κλεισουνε) παντα θα υπαρχει κατι αντιστιχο και πιθανων καλητερο, οπως ακριβος εγινε και με τα p2p... κυνηγισανε τον napster αλλα βγεικε ο kazaa, τον κυνηγισανε αλλα αυτος ακομα λειτουργει και εχουνε βγει και ενα σορο αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μερικά βίντεο με κινούμενα σχεδία του Disney για παράδειγμα έχουν αποσυρθεί …κάνουν ελέγχω οι συντονιστές του you tube όσο μπορούν…

Όσο μπορούν γιατί ο αριθμός των video που ανεβάζονται είναι τεράστιο….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Παίδες δεν υπάρχει περίπτωση να κλείσει το YouTube. Ναι, τρώει καθημερινά μηνύσεις για πνευματικά δικαιώματα, "απαγορεύεται" σε διάφορες χώρες για εθνικιστικούς λόγους ("προσβολή" κάποιων προσώπων/συμβόλων), όπως π.χ. Τουρκία ή Ταϊλάνδη, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι το YouTube ανήκει στην Google, την ταχύτερα αναπτυσόμενη εταιρία προσφοράς υπηρεσιών διαδικτύου. Η Google αντέχει να πληρώσει πάρα πολλές μηνύσεις και να καλύψει όλα αυτά τα έξοδα από τα έσοδα του YouTube...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
η ευθηνη ειναι των χρηστων και οχι του you tube...απλα δεν προλαβαινει να τα βγαλει ολα τα "πειρατικα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
η ευθηνη ειναι των χρηστων και οχι του you tube

Ναι. Και εγώ συμφωνώ σε αυτό. Βασικά εγώ είμαι σκεπτικός απέναντι στα διακαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας γιατί ουσιαστικά από αυτά δεν ωφελούνται οι καλλιτέχνες/δημιουργοί, αλλά οι μεγάλες εταιρίες διανομής που έχουν τεράστια οικονομικά συμφέροντα.:/:

Το πρόβλημα είναι ότι οι εταιρίες αυτές, εφόσον δεν μπορούν να κυνηγήσουν τους χρήστες που ανεβάζουν βίντεο, κυνηγούν το site που τους φιλοξενεί. Φαντάζομαι ότι στο YouTube θα έχουν άτομα που εργάζονται αποκλειστικά με το Moderating των βίντεο που ανεβαίνουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
το μόνο που ξέρω είναι πως το youtube το έχει πάρει το Google πλέον
Δεν έχω ακούσει κάτι αλλά είμαι σίγουρος πως αν "τελειώσει" το youtube κάτι άλλο θα δημιουργηθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η ευθυνη σαφως και ειναι των χρηστών. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε μπορουν να πιεσουν να κλεισει το youtube service κι ας ειναι του Google. Μπορει πχ να τους αναγκασουν να ελεγχουν οτιδηποτε ανεβαινει χωρις δικαιωματα και να το βγαζουν. Φυσικα αυτο θα ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο, και μπορει να πατησουν εκει. Τωρα κατα ποσο θα μπορει ή θα θελει η Google να πληρωνει τα προστιμα δε το ξερω.

Γιαυτο...save as...και ξεμπερδευουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδιά... Δεν είναι μόνο το google + youtube! Υπάρχουν πολλά ελληνικά και ξένα (κυρίως) sites φιλοξενίας βίντεο. Θα πέσει ένα, θα ανέβει ένα άλλο. Η Sony ετοιμάζει ήδη τον ανταγωνιστή του YouTube (ξέχασα το όνομά του) και το site ήδη έχει ανοίξει στην Ιαπωνία. Αν πάει καλά θα ανέβει και στην Ευρώπη.

Έπειτα δεν είναι εύκολο να κλείσει ένα site, ιδιαίτερα του βεληνεκούς του youtube. Οι δικηγόροι της Google ξέρουν να ξεφεύγουν πάντα από τα πρόστιμα και να την κάνουν με γρήγορα πηδηματάκια. Υπάρχουν πολλά παραθυράκια των νόμων, όπως π.χ. η χώρα στην οποία στεγάζεται ο server. Αν η Google μεταφέρει τους servers της σε κάποια χώρα με ανεπαρκή νομοθεσία πάνω στα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας, πολύ απλά δεν θα μπορούν να την αγγίζουν... ;)

Μηδαμινός ο κίνδυνος... Η Google είναι κάτι παραπάνω από εγγύηση νομίζω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top