Φωτογραφικός Διαγωνισμός - Βοηθητικό θέμα

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:) εγώ πιστεύω πως όλοι χρησιμοποίησαν δικές τους φωτογραφίες εκτός από έναν/μία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το είπα από την αρχή, ότι ο στόχος του διαγωνισμού δεν είναι να αναδείξει τον καλύτερο φωτογράφο, αλλά να δώσει μια ευκαιρία σε όλους μας, να πάρουμε τις μηχανές μας και να βγούμε στο δρόμο να φωτογραφίσουμε. Να περάσουμε καλά δηλαδή.
Δεν υπάρχει άλλωστε κάποιο βαρύτιμο έπαθλο για το νικητή... Αν κάποιος θέλει να διακριθεί με τη φωτογραφία που τράβηξε κάποιος άλλος, τι να πω; Δεν βλέπω το νόημα για κάτι τέτοιο. :hmm:

Όποιος πάντως, έχει αμφιβολίες για κάποια φωτογραφία, μπορεί να κάνει αναφορά ώστε να το διερευνήσουμε περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εάν έχετε ιδέες και προτάσεις για την οργάνωση και διεξαγωγή των επόμενων διαγωνισμών, τις καταθέτετε εδώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Αυτο που παρατηρησα εγω στο πρωτο διαγωνισμο ειναι οτι πολλες φωτογραφιες δεν ειχαν σχεση με τον δρομο.:worry: Ο "δρομος" για τον πρωτο διαγωνισμο ηταν ο πιο καταλληλο θεμα γιατι ειχε μεγαλο ευρος και ηταν πιο ευκολο να αναρτηθει υλικο μεσα απ'αυτο. Αλλα εβλεπες μεσα σ'ολα και φωτο απο νησια(!) ή πανοραμικες απο πολεις καποιες φωτο δλδ που δεν ειχαν ιδιαιτερη σχεση με τον "δρομο". Νομιζω οτι σε τετοιες περιπτωσεις ενα κειμενακι συνοδευτικο με τον τιτλο του διαγωνισμου το οποιο ντυνει το αντικειμενο με καποιες ωραιες σκεψεις που σκοπο θα εχουν το προσανατολισμο του θεματος και την γεννηση ιδεων προς τους διαγωνιζομενους θα ηταν κατι που θα βοηθουσε πραγματικα.

πχ "Δρομος". Καθε διαδρομη του ανθρωπου απο ενα σημειο σε καποιο αλλο περναει μεσα απο ενα δρομο ο οποιος κουβαλαει αμετρητες εικονες γυρω του. Υπαρχουν ευθειες, υπαρχουν στροφες, ανηφορες, κατηφορες, πανεμορφα ή αχαρα τοπια. Αστικα και φυσικα. Και ανθρωποι που τους βλεπεις για μια στιγμη φευγαλεα αλλα δινοντας σου την αισθηση του μονιμου.. κτλ

Καπως ετσι τεσπα.:p Ελπιζω να μην αναγκαστω να γραψω εγω το κειμενακι καποια στιγμη..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχεις δίκιο Ράσκαλ, ένα συνοδευτικό κείμενο που θα μας βάζει στο πνεύμα του θέματος, είναι χρήσιμο.
Θα το φροντίσουμε στον επόμενο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω θα προτιμουσα να συμμετεχει ο καθενας με μια φωτογραφια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εάν ενδιαφέρεστε και για διαγωνισμό επεξεργασίας εικόνας, ψηφίστε θετικά αυτό το ποστ ώστε να το οργανώσουμε.
Επίσης ψηφίστε όποια από τις παραπάνω προτάσεις των παιδιών σας βρίσκει σύμφωνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Ρασκάλ και την Λοβ! Αρχικά πιστεύω πως το κειμενάκι θα ήταν μία καλή κατευθυντήρια γραμμή για τους συμμετέχοντες αλλά και πιθανώς μία μικρή δύναμη έμπνευσης! Όσο για αυτό που είπε η Λοβ ήθελα να το αναφέρω και εγώ...Παρατήρησα ότι έγινε χαμός από εικόνες και χανόμαστε! Μία φωτογραφία είναι υπεραρκετή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Κάποιες φωτογραφίες μοιάζουν σαν να τις βρήκαν στο ίντερνετ κι όχι να τις τράβηξαν οι ίδιοι!

Εχμμμμ.... μάλλον κάποιος δεν ξέρει να διαβάζει καλά κι έχει γεμίσει όλα τα ποστς με τις φωτογραφίες, αρνητικές ψήφους (στο αντίστοιχο θέμα). Ας πούμε και πάλι ότι ΔΕΝ θα μετρήσει ο αριθμός που γράφει το ποστ, αλλά το πλήθος των θετικών! Ελπίζω αυτή τη φορά να γίνει σαφές!


:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

ο κλασσικός , ο ... , ο έλληνας
να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα :hehe::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σκεφτόμουν το επόμενο θέμα μας να είναι οι "Αντανακλάσεις" - αλλά να εξαιρείται ο ουρανός κι η θάλασσα. Πιο πολύ έχω στο μυαλό μου αντανακλάσεις σε καθρέφτες, τζαμάριες, γυαλιά και άλλες γυαλιστερές επιφάνειες. Πως σας φαίνεται;

ΥΓ: Ευχαριστώ για την προτίμηση, η συγκεκριμένη είναι από τις πιο αγαπημένες μου φώτο. :redface:
ΥΓ2: Ευχαριστώ και την μαμά μου και τον μπαμπά μου και το μωρό μου και τις πρώτες μου ξαδέρφες και τις θείες μου και την γιαγιά μου και τις κολλητές μου και την Λία και τον Πάνο και την ζωή που με έκανε τόσο όμορφη. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Δρόμος δεν είναι αποκλειστικά μόνο ο ίδιος ο δρόμος ή τα αυτοκίνητα ή τα δέντρα ανάμεσα.....
και θεωρώ πολύ καλύτερο που το θέμα ήταν ελεύθερο με απλά τον τίτλο "Δρόμος" χωρις διευκρινήσεις γιατί αυτό θα περιόριζε την δημιουργικότητα και τη φαντασία των συμμετεχόντων.....

Εγώ χάρηκα πολύ που είδα μια αφίσα απο τη Μάρω γιατί και η αφίσα είναι κομμάτι του δρόμου .....το οτι μπροστα δεν έβλεπα τον δρόμο δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχε ......
Επίσης μια πανοραμική εικόνα με την είσοδο της πόλης δείχνει πεντακάθαρα τους κόμβους, την κίνηση, τα αυτοκίνητα στοιχεία του δρόμου κι αυτά.....
Το σκαλοπάτια του D-G που πήραν την τρίτη θεση δεν είναι δρόμος, με τη στενή έννοια κι όμως κι αυτά πήραν πολύ καλή θέση και για να τα ψηφίσουν θετικά σημαίνει ότι ανταποκρίθηκε απόλυτα η φωτογραφία, στη θεματολογία του 1ου Διαγωνισμού....

Άλλωστε δρόμος είναι ότι συναντάς στο δρόμο, είτε φαίνεται είτε όχι, σταθερό η κινητό σημείο, μια βιτρίνα, μια αφίσα, μια καρέκλα αφημένη στο σοκάκι ενός νησιώτικου δρόμου, μια ομπρέλα.....ακόμη κι ένας λευκός σκυλάκος.....

Και οι τέσσερις συμμετοχές από κάθε μέλος οκ!!! ας γίνουν τρεις ...έτσι αυξάνουν και το επίπεδο και τη συμμετοχή όλων μας και αυτών που ποστάρουν και αυτών που ψηφίζουν, απο το να εβαζε ο καθένας μόνο μία και να είμασταν στο τέλος 10 νοματαίοι.....:P κάτι σαν γιάννης κερνάει γιάννης πίνει......

Συγχαρητήρια σε όλους και όλες και σε σένα kajira.....:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Σκεφτόμουν το επόμενο θέμα μας να είναι οι "Αντανακλάσεις" - αλλά να εξαιρείται ο ουρανός κι η θάλασσα. Πιο πολύ έχω στο μυαλό μου αντανακλάσεις σε καθρέφτες, τζαμάριες, γυαλιά και άλλες γυαλιστερές επιφάνειες. Πως σας φαίνεται;

ΥΓ: Ευχαριστώ για την προτίμηση, η συγκεκριμένη είναι από τις πιο αγαπημένες μου φώτο. :redface:
ΥΓ2: Ευχαριστώ και την μαμά μου και τον μπαμπά μου και το μωρό μου και τις πρώτες μου ξαδέρφες και τις θείες μου και την γιαγιά μου και τις κολλητές μου και την Λία και τον Πάνο και την ζωή που με έκανε τόσο όμορφη. :look:

αντανακλαση σε λιμνες, λιμνουλες, ponds, επιτρεπεται; Αντανακλαση πανω σε ζωντανους οργανισμους; Αν υπαρχει αντανακλαση ουρανου πανω σε κτιριο επιτρεπεται; Μου φαινεται λιγο δυσκολο το θεμα γιατι δεν εχω αρκετο υλικο και επισης δεν με ευννοει ο καιρος για να βγαλω φωτο στην πολη :P Η αντανακλαση περιοριζεται στο ορατο φως ή και στην υπεριωδη ακτινοβολια που κανει καποιους οργανισμους να φωσφωριζουν; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.


Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Το θέμα της αντανάκλασης, αν και καλή ιδέα, δεν είναι πολύ καλό, λόγω των καιρικών συνθήκων που δεν ευνοούν την αντανάκλαση.

Όσον αφορά τον πρώτο διαγωνισμό, είχα πάρα πολύ άγχος, ιδιαίτερα για τη φωτογραφία του παγκακιού:( Στην αρχή ήταν στη 3η θέση, μετά στη 1η, μετά στην 5η, μετά στη 2η και τελικά κατατάχθηκε στην 5η θέση, νομίζω. Όμως δεν παραπονιέμαι, καθώς υπήρχαν πολλές αξιόλογες φωτογραφίες και πολύς ανταγωνισμός:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
και της σακουρα δεν ειχε απο 31 ψηφους? δεν επρεπε να γινει δημοσκοπηση? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στις 12 που τελείωσε ο διαγωνισμός η φωτογραφία της Sakura είχε 30 ψήφους.
Για την πιστοποίηση των αποτελεσμάτων έχω τραβήξει screenshots των σελίδων με τις ψήφους που είχαν όταν τελείωσε ο διαγωνισμός. Όποιος έχει αμφιβολία, μου δίνει το mail του και του τα στέλνω διότι είναι πολλά MB για να τα ανεβάσω εδώ. (33,3ΜΒ)

Edit: Τώρα είδα πως κάποιος έχει προσθέσει μια ψήφο από χθες. :P Όπως είπα, τα screenshots είναι στη διάθεσή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Λεπον, πιστευω τα εξης:

  • Περα απ'την φωτογραφια που ετυχε μεγαλυτερης αποδοχης να βραβευεται και η καλυτερη συνολικη εικονα των φωτογραφιων. Παρατηρησα οτι θεματικα οι 4 φωτογραφιες σαν συνολο της φαλμαριν και της ισιλιελ πχ ειχαν εξαιρετικο ενδιαφερον σαν ομαδα φωτογραφιων κατι που στο τελος δεν φαινεται πουθενα. Θα μπορουσε να βγαινει και η πρωτη τριαδα που ετυχε μεγαλυτερης αποδοχης στο συνολο των φωτογραφιων της.
  • Οι τεσσερις φωτο ισως ειναι πολλες, αλλα και η μια ισον καμια. Το θεμα δεν ειναι μονο να παρουσιασουμε μια σουπερ φωτο(ουτε να ξεθαψουμε μια παλια για να την ανεβασουμε-χωρις να απαγορευεται κατι τετοιο φυσικα) αλλα να δειξουμε μια διαφορετικη ματια πανω στο θεμα του διαγωνισμου, μια πιο προσωπικη προσεγγιση πανω στο αντικειμενο που φωτογραφιζουμε. Γι'αυτο το σκοπο δεν φτανει μια φωτο. Οι δυο ή οι τρεις ειναι απαραιτητες!!!
Τελος συμφωνω με καγιρα για τις "αντανακλασεις"!!!:D

Αγαπημενες φωτο απο 1ο διαγωνισμο:

(αυτο το "chania rooms" δεν το αλλαζω με τιποτα):)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Λέμε να καθιερώσουμε τις 2 συνολικά φωτογραφίες για το διαγωνισμό, αφού 4 είναι πολλές και 1 είναι λίγη. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αν αποφασισθεί κάποτε, να κρατηθει το ίδιο θέμα (στην προκειμένη περίπτωση "ο δρόμος"), μπορούμε να βάλουμε τις ίδιες φωτογραφίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εχμ, ...μάλλον όχι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top