Η συμπεριφορά των χρηστών ενός φόρουμ…

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Θα μπορούσες να αναπτύξεις λίγο και να μοιράζεις μαζί μας τις εμπειρίες σου? Πώς ξεχωρίζεις τους χρήστες βάση του ψυχολογικού προφίλ? Είναι πολύ ενδιαφέρων νομίζω να μάθουμε τι ωθει ένας χρήστης να μπει σε ένα φόρουμ και να βρίζει …ενώ στην ουσία ψάχνει για επικοινωνία…
(είναι ανώνυμος και έχει απωθημένα θα μου πεις…είναι τόσο απλά?)

Δεν ψάχνει την επικοινωνία ο άνθρωπος πια, αυτό πιστεύω κι ας θεωρηθώ πεσιμιστής. Την επιβεβαίωση ψάχνει. Αυτοί που εκτονώνονται βρίζοντας είναι απλά ανθρωπάκια με σύνδρομα κατωτερότητας και ουσιαστικά δεν είναι οι επικίνδυνοι, γιατί τους σταμπάρεις αμέσως. Ο χαβαλές απ'την άλλη είναι το πιο ανώδυνο και αυτούς που κάνουν χαβαλέ τους παραδεχόμουν πάντα στα sites και όταν είχα και οικειότητα συμμετείχα. Αυτά είναι ακίνδυνα και καμμιά φορά και ωραία. Γνώρισα και αρκετούς ανθρώπους από κοντά, πότε για φιλίες, πότε για φλερτ, και είδα ότι περίπου όλοι , έχουν ένα συγκεκριμένο ψυχολογικό προφίλ, και δεν εξαιρώ και τον εαυτό μου που είμαι κι εγώ μέρος αυτής της fastfood-άδικης και αυτιστικής κοινωνίας. Πολύ ασταθείς άνθρωποι είναι οι περισσότεροι. Επίσης δεν θυμάμαι ποτέ να επικοινώνησα με κάποιον από internet και αφού γνωριστήκαμε απο κοντά να μην επιμένει να συνεχιζουμε την επικοινωνία και από το κομπιούτερ, ακόμα κι αν βλεπόμασταν από κοντά κάθε μέρα !! Είναι τέτοιος ο εθισμός τους, ο φόβος τους ίσως ? που αναρωτιόμουν ''καλά γιατί αφού έχουμε γνωριστεί τώρα καλά, δεν με παίρνει τηλέφωνο ή αποφεύγει να απαντάει στα τηλέφωνα και προτιμά να μου αρχίζει κάθε μέρα τη φλυαρία στέλνοντας μου 3 σελίδες email ? Ακόμα κι όταν με ήθελαν κάποιες, και είχαμε τατικές συναντήσεις απο κοντά, δεν μπορούσαν να ξεκόψουν ολοκληρωτικά με τα email και τα άλλα. Δηλαδή είναι άνθρωποι που μετατοπίζουν την επικοινωνία σε άλλο επίπεδο. Ακόμα και κάθε μέρα να τους βλέπεις από κοντά, θα θέλουν να χρησιμοποιούν το msn ή το yahoo ή τα email αντί να πεταχτούν μέχρι το σπίτι σου.
Γιατί το internet είναι κατά βάση αυτιστικό, κι ας λένε ότι είναι επικοινωνία. Κάποια αμερικάνα, το όνομα της μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή, έχει γράψει ολόκληρο βιβλίο μετά από χρόνια παρατήρησης και έρευνας του internet, και ειδικά των dating sites. Αυτή ήταν μέλος όπως κι εμείς όλοι, σε κάποιες διαδικτυακές κοινωνίες και αναφέρει κωμικοτραγικές καταστάσεις και αναλύει ακριβώς αυτό όλο το κλίμα στο internet, και την ψυχολογία των χρηστών που τους παραλληλίζει σε πολλά σημεία με τους τοξικομανείς. Κρίμα που δεν βρίσκω την ιστοσελίδα. Αναφέρει το ζήτημα του εθισμού καταρχήν, το πώς στήνονται και για ποιό λόγο στήνονται τα fora, ποιοί τα συντηρούν, ποιά προσωπικότητα γίνεται δημοφιλής και ποιά μισητή, ότι η ψυχολογία σχεδόν όλων έχει παιδικά στοιχεία.
Η προσωπικότητα στο internet ισοπεδώνεται και χάνεται, κάτι που δεν συμβαίνει στην πραγματική ζωή. Το internet διαμορφώνει μόδα και ασκεί πολιτική. H γυναίκα αυτή αναφέρεται κυρίως σε περιστατικά ψυχοπαθολογίας. Για την εξουσία του αόρατου που είναι η μόνη που δεν μπορείς να της αντισταθείς, για τον κατακλυσμό πληροφοριών στον εγκέφαλο που μας τρελλαίνει χωρίς να το καταλαβαίνουμε και άλλα πολλά. Στο internet ο χρόνος και ο χώρος αποκτά άλλη σημασία, και ο εγκέφαλος λειτουργεί μόνο στα άλφα κύμματα, αν δεν κάνω λάθος έτσι το λένε. 'Αλφα κύμματα είναι μια κατάσταση παλινδρόμησης και απόλυτης χαλάρωσης, παρόμοια με τις στιγμές που ξαπλώνεις στο πάτωμα και παίζεις με τον σκύλο σου. Οι αντιστάσεις εξαφανιζονται όσο είμαστε στο δίκτυο, είμαστε άρα πολύ εύκολοι σε παροχές, υποσχέσεις, προπαγάνδα κλπ. Δεν λέω ότι αυτό όλα τα fora και τα sites είναι το ίδιο, αλλά δεν μπορώ να αναφέρω και με λεπτομέρειες τι έχω ζήσει. Σε post κάποιου ξένου forum μια γυναίκα 40 ετών αναρωτιέται πριν από καιρό : ''Υπάρχει ζωή μετά από το internet ? '' Μια πικρή διαπίστωση από μια εργαζόμενη, μορφωμένη μητέρα, όχι από κάποια ψυχοπαθή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι, πράγματι έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτό ΚουΕ. Δημιουργείται έτσι ένα πολύ πιο θετικό και φιλικό κλίμα από το ήδη υπαρχον.
Αστερισμέ, ένας τέτοιος προβληματικός χαρακτήρας θα έχει συνηθίσει να απομονώνεται από τις παρέες του, το ίδιο υποθέτω θα συμβεί και με το στέκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eγώ πάντως έχω κάνει σχέσεις με άτομα που γνώρισα στο Ίντερνετ, αν και ομολογουμένως τώρα που το σκέφτομαι, ήταν κυρίως με άντρες! :P (Είχα και μια φίλη 7 χρόνια, αλλά ..μας τελείωσε) Σε γενικές γραμμές ό,τι έβλεπα μέσα στο Ίντερνετ, το ίδιο έβλεπα κι έξω, εκτός λίγων εξαιρέσεων.

Βασικά εγώ θεωρώ πως το Ίντερνετ/φόρα είναι απλά ένας τρόπος ακόμα για να γνωρίσεις κόζμο(και από κοντά αν κι εφόσον σου έρθει τέτοια διάθεση), να διαβάσεις πολλές απόψεις μαζεμένες και πως τα ρίσκα είναι τα ίδια με όσα θα υπήρχαν κι αν τον/την γνώριζες οπουδήποτε αλλού.. :)

ΥΓ: Μου έκανε εντύπωση το σχόλιο του DrStrangeLove που λέει πως οι άνθρωποι που γνωρίζονται μέσω ίντερνετ διατηρούν πάντα μια επαφή κι από εκεί, ακόμα κι αν βρίσκονται και κάθε μέρα και από κοντά. Συνειδητοποιήσα πως τουλάχιστον εμένα όντως μου συμβαίνει αυτό.. αλλά κυρίως τις ώρες που είμαι στην δουλειά όπου το να μιλάω στο τηλ νον στοπ, αν και θα ήταν προτιμητέο, α) θα με κάρφωνε :P, β) ε, θα ήταν κάπως ανέφικτο, αφού εγώ μπορεί να δουλεύω τον κόζμο, αλλά ο άλλος συνήθως όλο και κάποια δουλειά θα έχει να κάνει.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γενικα συμφωνω με dr.strangelove και την κυριουλα που εγραψε το βιβλιο. χωρις βεβεια να ειναι παντου και παντα ετσι.

(τα αλφα κυματα, εκπεμπονται απο τον εγκεφαλο μας οταν ειμαστε με κλειστα ματια χωρις να κοιμομαστε, ελλατωνονται στην εγρηγορση ή στον υπνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Dr πολύ καλό και ως επί το πλείστον πολύ σωστό το κείμενο σου.
Θα διαφωνήσω μόνο σε ένα σημείο που ΚΑΙ έχω δει διαφορετικά να συμβαίνει αλλά ΚΑΙ έχω ζήσει εγώ προσωπικά.

Υπάρχει κόσμος, το ξέρω το έχω δει, το έχω ζήσει, που ναι θέλει μόνο την επικοινωνία που του λείπει.... που ναι μεν γνώρισε έναν σύντροφο μέσα απ το Internet αλλά η ζωή του δεν συνεχίστηκε μέσα από αυτό, αλλά εξελίχθηκε σε μια "φυσιολογική" σχέση face to face.
Θεωρητικά, τον άντρα μου τον γνώρισα μέσα απ το internet (στο περίπου δλδ... απλά μια συνάντηση ενός φόρουμ ήταν η αφορμή να τον γνωρίσω)
Δεν συνεχίσαμε να μιλάμε μέσω του φόρουμ.... είχαμε τη σχέση μας, τη ζωή μας.... όλα "φυσιολογικά"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
@ DrStrangelove Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός? Δεν νομίζω ότι είναι τόσο άσχημα τα πράγματα. Σκέψου ότι κάποιος που συνεχίζει την επικοινωνία μέσω ιντερνετ εφόσον έχει γνωρίσει κάποιον από κοντά είναι απλά λόγοι οικονομικοί. Τι να μιλήσεις 30 λεπτά στο τηλέφωνο και να πληρώσεις 3 ευρώ τι να μιλήσεις στο ιντερνετ και δωρεάν. Θέλω να πω ότι δεν είναι ανάγκη να είναι κάποιος εξαρτημένος ή να ζει μια "παράλληλη" ζωή. Μπορεί απλά έτσι να έτυχε. Ενα άλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι η ανασφάλεια. Οταν γνωρίζεις κάποιον μέσα από ένα σάιτ γνωριμιών αρχίζεις να σκέφτεσαι μήπως συνεχίζει και μιλάει με άλλους/ες οπότε είναι ένας τρόπος να τον "έχεις από κοντά". Οχι ότι συμφωνώ με αυτή την τακτική φυσικά, απλά δεν είναι καλό να βλέπουμε τόσο απογοητευτικά το θέμα επικοινωνία μέσω ιντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επίσης δεν θυμάμαι ποτέ να επικοινώνησα με κάποιον από internet και αφού γνωριστήκαμε απο κοντά να μην επιμένει να συνεχιζουμε την επικοινωνία και από το κομπιούτερ, ακόμα κι αν βλεπόμασταν από κοντά κάθε μέρα !!

Πολύ φοβάμαι πως είναι ένα γενικότερο γνώρισμα της εποχής μας αυτό και δεν σχετίζεται μονάχα με την επικοινωνία μέσω internet. Είμαστε στην εποχή που τα ζευγάρια χωρίζουν με ένα SMS... :/:


Προσωπικά, η μόνη φορά που συνεχίσαμε την επικοινωνία κυρίως μέσω ίντερνετ και όχι τηλεφωνικά ή από κοντά ήταν με άτομο που κατοικούσε στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βρε παιδιά, μην στέκεστε μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις.
Υπάρχουν και αυτοί που δεν ψάχνουν τίποτα άλλο, παρά μόνο και μόνο να σκοτώσουν λίγη από την ελεύθερη ώρα τους.
Εχουν παρέες, φίλους, οικογένειες, πολύ πιθανόν και σχέσεις, και απλά έχουν ελεύθερο χρόνο, έστω και για μικρό χρονικό διάστειμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και φυσικά... υπάρχουν και αυτοί που ψάχνουν "Συναισθηματικά θύματα" για να εκμεταλλευθούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τι εννοείς;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Εχουν παρέες, φίλους, οικογένειες, πολύ πιθανόν και σχέσεις, και απλά έχουν ελεύθερο χρόνο, έστω και για μικρό χρονικό διάστειμα.

Σωστός. Είναι το καλύτερο διαλειμμα στη δουλειά ! Κι επιπλέον έχετε παρατηρήσει πως οι άνθρωποι γύρω μας σπάνια ακούνε? Ο καθένας λέει τα δικά του τις περισσότερες φορές. Μέσα σε ένα φόρουμ λοιπόν βρίσκει κανείς ευκαιρία να πει τις απόψεις του για θέματα που τον ενδιαφέρουν και να τις μοιραστεί με ανθρώπους που έχουν τις ίδιες θέσεις ή ακόμα και αντίθετες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τι εννοείς;:confused:

ότι υπάρχουν άνθρωποι που ψάχνουν για να συνάψουν ερωτική σχέση για να ικανοποιήσουν απλά τα ζωώδη ένστικτα τους χωρίς να σκέφτονται το πιθανό συναισθηματικό κόστος που μπορεί να προκαλέσουν με τη συμπεριφορά τους.

ΟΜΩΣ... ΟΟΟΟΟΟΛΟΙ αυτοί, δεν είναι ΜΟΝΟ στα φόρουμς και στα σάιτς...
είναι παντού.... είναι οι άνθρωποι της δίπλα πόρτας.. η κοινωνία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.

Σωστός. Είναι το καλύτερο διαλειμμα στη δουλειά ! Κι επιπλέον έχετε παρατηρήσει πως οι άνθρωποι γύρω μας σπάνια ακούνε? Ο καθένας λέει τα δικά του τις περισσότερες φορές. Μέσα σε ένα φόρουμ λοιπόν βρίσκει κανείς ευκαιρία να πει τις απόψεις του για θέματα που τον ενδιαφέρουν και να τις μοιραστεί με ανθρώπους που έχουν τις ίδιες θέσεις ή ακόμα και αντίθετες.
Επίσης κάτι άλλο που ισχύει τουλάχιστον για μένα, είναι οτι μου αρέσει να γράφω. Οχι για να γράψω κανένα μυθιστόρημα, αλλά μου αρέσει το γεγονός οτι όσα λέμε εδώ μέσα, μένουν, και εκτός του οτι μπορεί να τα δει ο οποιοσδήποτε, μπορείς να τα ξαναδείς κι εσύ ο ίδιος έπειτα από πολύ καιρό.

:):):):):)

ότι υπάρχουν άνθρωποι που ψάχνουν για να συνάψουν ερωτική σχέση για να ικανοποιήσουν απλά τα ζωώδη ένστικτα τους χωρίς να σκέφτονται το πιθανό συναισθηματικό κόστος που μπορεί να προκαλέσουν με τη συμπεριφορά τους.

ΟΜΩΣ... ΟΟΟΟΟΟΛΟΙ αυτοί, δεν είναι ΜΟΝΟ στα φόρουμς και στα σάιτς...
είναι παντού.... είναι οι άνθρωποι της δίπλα πόρτας.. η κοινωνία μας.
:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
Δυστηχώς έτσι είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Η προσωπικότητα στο internet ισοπεδώνεται και χάνεται, κάτι που δεν συμβαίνει στην πραγματική ζωή.
Μήπως αν δεν έχεις προσωπικότητα έξω …δεν έχεις και μέσα?
Βασικά τι μας εμποδίζει να δείξουμε την προσωπικότητα μας εδώ? Τι μας ισοπεδώνει την προσωπικότητα?
...μήπως εδώ, εφόσον είμαστε ανώνυμοι έχουμε την δυνατότητα να ξεδιπλώνουμε(ανακαλύψουμε) πιο εύκολα την πραγματική προσωπικότητα μας?
Οι παράγοντες που παίζουν ρόλο στην διαμόρφωση προσωπικότητας στην πραγματική ζωή λείπουν εντελώς στο ιντερνετικο περιβάλλον?


(σορρυ που ρωτώ μόνο….απλά ψάχνω απαντήσεις στους προβληματισμούς μου…)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πολύ φοβάμαι πως είναι ένα γενικότερο γνώρισμα της εποχής μας αυτό και δεν σχετίζεται μονάχα με την επικοινωνία μέσω internet. Είμαστε στην εποχή που τα ζευγάρια χωρίζουν με ένα SMS... :/:

Πω πω, θυμάμαι την τελευταία φορά που κάποια μου έστελνε από το πρωί ως το βράδυ sms. Μου φάνηκε τόσο αλλόκοτο και και δεν μπορούσα να την κάνω να σταματήσει. Την έπαιρνα τηλέφωνο μερικές φορές στη μέρα και ήμουν καλά, αλλά όσο έστελνε αυτά τα sms στην αρχή παραξενεύτηκα. Δεν έχω καμμία επαφή με όλα αυτά, το κινητό μου το αφήνω σπίτι όταν βγω για διασκέδαση εκτός από σπάνιες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
@ DrStrangelove Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός? Δεν νομίζω ότι είναι τόσο άσχημα τα πράγματα. Σκέψου ότι κάποιος που συνεχίζει την επικοινωνία μέσω ιντερνετ εφόσον έχει γνωρίσει κάποιον από κοντά είναι απλά λόγοι οικονομικοί. Τι να μιλήσεις 30 λεπτά στο τηλέφωνο και να πληρώσεις 3 ευρώ τι να μιλήσεις στο ιντερνετ και δωρεάν. Θέλω να πω ότι δεν είναι ανάγκη να είναι κάποιος εξαρτημένος ή να ζει μια "παράλληλη" ζωή. Μπορεί απλά έτσι να έτυχε. Ενα άλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι η ανασφάλεια. Οταν γνωρίζεις κάποιον μέσα από ένα σάιτ γνωριμιών αρχίζεις να σκέφτεσαι μήπως συνεχίζει και μιλάει με άλλους/ες οπότε είναι ένας τρόπος να τον "έχεις από κοντά". Οχι ότι συμφωνώ με αυτή την τακτική φυσικά, απλά δεν είναι καλό να βλέπουμε τόσο απογοητευτικά το θέμα επικοινωνία μέσω ιντερνετ.

Η ανασφάλεια ναι, παίζει ρόλο, αλλά ως πότε ? Εγώ έχω φοβερή ανασφάλεια και αναστολές στην αρχή, αλλά αν προχωρήσει δεν στέλνω τρισέλιδα email πάθους, πότε γραμμένα με μίσος, πότε με έρωτα ανάλογα τα κέφια. 'Ολα αυτά τα βλέπω λίγο παράξενα από κάποιες στο παρελθόν. Και ένας αγώνας για επιβεβαίωση μονίμως. 'Επειτα υπάρχει και το κουτσομπολιό στο internet. 'Αν κάνεις σχέση, τότε το μαθαίνουν όλοι και μετά άμα πάει κάτι στραβά και είναι κανένας κακόβουλος ζηλιάρης μπορεί να σου κάνει ζημιά. Είναι πολύ παρασκηνιακό όλο αυτό στο net. Παρατηρώ ας πούμε ότι πολλοί άνθρωποι για να νοιώθουν ότι έχουν την τελευταία κουβέντα ακόμα και σε ένα χωρισμό, μπορει να στέλνουν 3 μέρες μηνύματα μέχρι να σταματήσεις εσύ να απαντάς, ενώ από κοντά ακόμα και οι τσακωμοί μας ήταν πολύ πιο υγιείς. Κάποτε μια παλαβή είχε διαδώσει ότι έχουμε σχέση ενώ δεν της είχα γράψει ούτε ένα γράμμα και μετά άντε να τα μαζέψεις κάτι τέτοια. Ενώ έξω μαζεύονται πολύ πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα μου είναι παγερά αδιάφορο αν κάποιος στο Διαδίκτυο μου προσάψει σχέση που δεν έχω, αν θα με χαρακτηρίσει κάπως ή αν θα ειπωθεί το οτιδήποτε για το όνομά μου (και πληροφοριακά επειδή κυκλοφορώ χρόνια σε φόρουμ, μου έχουν ανα διαστήματα πει διάφορα που έχουν ακουστεί για μένα, μερικά από τα οποία δεν ήταν διόλου κολακευτικά). Η αξία μου δεν εξαρτάται από την γνώμη των άλλων, αλλά από το τι πιστεύω εγώ για μένα. Σιγά μη κάτσω να ασχοληθώ με τον κάθε κομπλεξικό/περίεργο/δεν ξέρω κι εγώ τι που αρέσκεται να διαδίδει κουτσομπολιά και κρίσεις.. έχω σαφέστατα πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω :) (Και ξέρεις τι γίνεται όταν δεν ασχολείσαι ε; Ναι, ναι.. το κόβουν πολύ γρήγορα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Εμένα μου είναι παγερά αδιάφορο αν κάποιος στο Διαδίκτυο μου προσάψει σχέση που δεν έχω, αν θα με χαρακτηρίσει κάπως ή αν θα ειπωθεί το οτιδήποτε για το όνομά μου (και πληροφοριακά επειδή κυκλοφορώ χρόνια σε φόρουμ, μου έχουν ανα διαστήματα πει διάφορα που έχουν ακουστεί για μένα, μερικά από τα οποία δεν ήταν διόλου κολακευτικά). Η αξία μου δεν εξαρτάται από την γνώμη των άλλων, αλλά από το τι πιστεύω εγώ για μένα. Σιγά μη κάτσω να ασχοληθώ με τον κάθε κομπλεξικό/περίεργο/δεν ξέρω κι εγώ τι που αρέσκεται να διαδίδει κουτσομπολιά και κρίσεις.. έχω σαφέστατα πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω :) (Και ξέρεις τι γίνεται όταν δεν ασχολείσαι ε; Ναι, ναι.. το κόβουν πολύ γρήγορα)
Κοίτα μακάρι να ήταν τόσο απλό. Βασικά αν τα άσχημα πράγματα που διαδίδει για σένα ακούγονται από το στόμα κάποιου που για ένα διάστημα κάνατε παρέα και απλά κάποια στιγμή κατάλαβες διάφορα γι’ αυτόν και θέλησες να ξεκόψεις κι αυτό τον ενόχλησε, γίνεται ένα μεγάλο μπέρδεμα και συνήθως κάποιος αποχωρεί. Γιατί πλέον δεν μιλάμε για τον κάθε κομπλεξικό ή περίεργο που δεν σε ενδιαφέρει αλλά για κάποιον που έχεις γνωρίσει κι αρχίζεις να αμφιβάλλεις και για την πνευματική του ισσοροπία. Τέλος πάντων είναι λίγο περίεργη η κατάσταση στο ιντερνετ όχι όμως περισσότερο από όσο είναι real. Οι ίδιοι άνθρωποι εντός και εκτός. Απλά υπάρχει ένας μύθος που καλύπτει τις σχέσεις μέσω ιντερνετ όπου όλοι τις θεωρούν εύκολες, που όμως κατ’ εμέ δεν είναι καθόλου. Θέλει προσοχή κι αργά βήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όσα σου έγραψα πριν τα έχω ζήσει. Και ναι, δεν λέω πως είναι εύκολο. Αλλά προτιμω να αποχωρήσω από κάπου (και το έχω κάνει), από το να κάτσω να ασχοληθώ με την διάψευση της όποιας κατινιάς έχει διαδώσει ακόμα και γνωστός (ναι μου έχει τύχει και αυτό και μάλιστα από άτομο που θεωρούσα φίλο). Η αποχώρηση φυσικά είναι το ύστατο μέτρο και το έχω κάνει μόνο σε μία περίπτωση που πραγματικά δεν υπήρχε άλλη λύση - ήταν ή αυτό ή δίνω τροφή για να με σχολιάζουν για καμιά δεκαριά χρόνια ακόμα, απλώς και μόνο γιατί ποστάρω! Θεωρώ πολύ πιο εύκολο να κόψεις τέτοιες καταστάσεις στο Διαδίκτυο παρά στην πραγματικότητα - κι αυτό γιατί στο Διαδίκτυο αρκεί απλά να αδιαφορήσεις και να κλείσεις το πισί σου, στην πραγματική ζωή αυτό δεν μπορείς να το κάνεις. :) Σιγά λοιπόν μη κάτσω να χαραμίσω ακόμα κι ένα λεπτό από την ζωή μου με τέτοιους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Είναι πολύ παρασκηνιακό όλο αυτό στο net. Παρατηρώ ας πούμε ότι πολλοί άνθρωποι για να νοιώθουν ότι έχουν την τελευταία κουβέντα ακόμα και σε ένα χωρισμό, μπορει να στέλνουν 3 μέρες μηνύματα μέχρι να σταματήσεις εσύ να απαντάς, ενώ από κοντά ακόμα και οι τσακωμοί μας ήταν πολύ πιο υγιείς. Κάποτε μια παλαβή είχε διαδώσει ότι έχουμε σχέση ενώ δεν της είχα γράψει ούτε ένα γράμμα και μετά άντε να τα μαζέψεις κάτι τέτοια. Ενώ έξω μαζεύονται πολύ πιο εύκολα.
Επειδή βλέπω ότι έχουμε αρκετές κοινές εμπειρίες, απλά να πω πως καλύτερα να ξεκόβεις με κάποιον παλαβό με εμαιλ ακόμα κι αν σου πάρει 3 μέρες παρά να στήνεται κάποιος έξω από τη πόρτα σου και να σου χτυπάει κουδούνια και να φωνάζει μέχρι να τον ακούσουν όλοι !! Καταλαβαίνω τι λες, αλλά φαντάσου το χώρο ενός φόρουμ σαν ένα μικρό χωριό. Σχεδόν όλοι ξέρουν τα πάντα για τον άλλον με συνέπεια να έχουν και άποψη και να επεμβαίνουν και στα προσωπικά του μερικές φορές με άκομψο και ενοχλητικό τρόπο. Αυτό που με ενοχλεί κυρίως είναι η επιβεβαίωση πως όσο άσχημα είναι τα πράγματα εκτός ιντερνετ άλλο τόσο είναι και εντός! Αλλά και το αντίθετο φυσικά. Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι μπορεί να προκύψει και κάτι καλό και ουσιώδες απλά δεν είναι εύκολο και χρειάζεται πολύ προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top