Έχουν μόνο οι γυναίκες την τάση να ταυτίζουν την ευτυχία με τον έρωτα;

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Χμ:hmm: εγώ μπορώ να μιλήσω μόνο για το εαυτό μου και είμαι έτσι όπως λέει η μητέρα σου. Οταν είμαι μόνη νιώθω χάλια και δεν μπορώ να λειτουργήσω σε τίποτα! :ermm:Οταν έχω όμως κάποιον, που τώρα πια είναι ο άντρας μου :inlove: είμαι πραγματικά ευτυχησμένη, ακόμα και περιόδους που ίσως περνάμε δυσκολίες.. ξέρεις οικονομικά κτλ προβληματα που παιζουν σε μια οικογένεια. Οσο είναι κοντά μου εκείνος νιώθω ικανή για τα πάντα και πλήρης σαν άνθρωπος :yahoo:
Και δεν ξέρω Λια αν παίζει τόσο ρόλο που δεν είχα ποτέ σωστή σχέση με τον πατέρα μου όσο κι αν το ήθελα,αλλά σίγουρα απ' όταν μπήκε αυτός ο άνθρωπος στην ζωή μου ένιωσα πως γεννηθήκαμε ο ένας για τον άλλο και πως χωρια του δεν αξίζει τίποτα!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Eγώ έχω υπέροχη σχέση με τον πατέρα μου και με τη μητέρα μου. Σε σημείο να μην μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να μην έχει κάποιος καλή σχέση (υπερβάλλω φυσικά!).

Το μόνο που κάνει τη ζωή μου χαρούμενη είναι η ύπαρξη του άλλου. Σε αντίθεση με τη Μισέλ, το μόνο που δε θέλω όταν είμαι ερωτευμένη είναι επαγγελματική καταξίωση.

Αντιθέτως, έχω υπάρξει πολύ έντονα ανταγωνιστική και έχω καταφέρει πολλά σε περιόδους μοναξιάς! Ζωντανή με κάνουν ο έρωτας και τα ενδιαφέροντα μου. Θα αντάλλαζα οποιαδήποτε επιτυχία για κάποιες στιγμές και κάποια βλέματα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emotional-vampire

Νεοφερμένος

Η emotional-vampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είναι κάτι που ισχυρίζεται εδώ και πολλά χρόνια η μητέρα μου:

Ότι εμείς οι γυναίκες πολλές φορές χτίζουμε τη ζωή μας γύρω από έναν άντρα και η ευτυχία μας εξαρτάται αποκλειστικά από αυτό, σε αντίθεση με τους άντρες που επικεντρώνονται περισσότερο στην προσωπική τους εξέλιξη και λιγότερο στις ερωτικές τους σχέσεις για να προσεγγίσουν την ευτυχία.

Εσείς τι λέτε?

Αυτό σίγουρα συνέβαινε τα προηγούμενα χρόνια, τώρα που η θέση της
γυναίκας στη κοινωνία είναι σχεδόν ίση, πιστεύω ότι δεν υπάρχουν πλέον
τόσες πολλές εξαρτώμενες συναισθηματικά από έναν άνδρα.

Οι άνδρες πάλι , έχοντας γαλουχηθεί έτσι για εκατοντάδες χρόνια, αναπαράγουν αυτό το ίδιο πρότυπο.

Ένα είναι σίγουρο ότι η εύρεση της "αδελφής ψυχής" εξ ορισμού σε κάνει
συναισθηματικά εξαρτώμενο - και αυτό ισχύει και για τους δύο.

Άλλο όμως "κρεμιέμαι" πάνω στο σύντροφό μου κι άλλο "αγαπώ" .
Η ευτυχία, για μένα ναι εξαρτάται από μία πετυχημένη σχέση, πολύ
περισσότερο από μία πετυχημένη καριέρα ή κοινωνική ζωή.
Αυτά γεμίζουν το χρόνο μας κι όχι τη ψυχή μας.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Παίζει σοβαρά η πιθανότητα του να είμαι η μόνο εδώ μέσα που πιστεύει ότι ακόμα κι αν ισχύει αυτό που λέει η μαμά της Isi, εγώ δεν το βρίσκω κακό για τις γυναίκες αλλά απεναντίας το βρίσκω κακό για τους άντρες....

Και να εξηγήσω τι εννοώ...

Για μένα ο άνθρωπος είναι πιο ολοκληρωμένος όταν βρίσκει ένα ταίρι... ένα σύντροφο... όταν βρίσκει την αγάπη κι όταν μοιράζεται τα πάντα με κάποιον άνθρωπο....
Δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι μοναχικό ον σαν τον λύκο...
Δε βρίσκω λοιπόν κακό για ποιο λόγο μια γυναίκα ή ένας άντρας να μην ταυτίζουν την ευτυχία τους μέσα από μία υγιή και όμορφη σχέση...
Για τους άντρες και τις γυναίκες που βρίσκουν την ευτυχία μέσα απ την καριέρα τους μόνο δεν μπορώ να έχω άποψη.... αν και μάλλον "στεναχωριέμαι" για λογαριασμό τους....
Χίλιες φορές να "εξαρτώμαι" από μια σχέση.... παρά να ζω μόνη μου μόνο και για την καριέρα μου :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και....γιατι πιθανολογεις οτι ισως εισαι η μονη που το πιστευει αυτο εδω μεσα ;
Πχ εγω συμφωνω οτι πιο ευτυχισμενος θα νιωθει καποιος αν τα παει καλα στη σχεση του, παρα στην καριερα του. Παρολαυτα υπαρχουν ατομα που ασχολουνται σχεδον αποκλειστικα με την καριερα τους. @ τινα ισχυουν με αυτα τα ατομα : ειτε οντως βρισκουν μεγαλη ολοκληρωση μεσα απο αυτο, ειτε νομιζουν οτι θα βρουν μεσω αυτου, ...αλλα ισως το αντιληφθουν οτι κανουν λαθος οταν θα ειναι αργα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατί βασικά είπα επιπλέον ότι δε βρίσκω κακό να χτίζω τη ζωή μου γύρω απ τον άντρα μου (ή την "ιδανική" μου σχέση) και θεωρώ ότι κάπως έτσι θα έπρεπε να λειτουργούν και οι άντρες...
Να ζούμε ο ένας για τον άλλο, ο ένας δίπλα στον άλλον, ο ένας γύρω απ τον άλλον και μέσα από αυτό και οι δύο μαζί πολύ καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...τι γίνεται όμως όταν η ιδανική σχέση αργεί να έρθει?

...τι κάνεις στο μεσοδιάστημα? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
...τι γίνεται όμως όταν η ιδανική σχέση αργεί να έρθει?

...τι κάνεις στο μεσοδιάστημα? :confused:


διασκεδάζεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
διασκεδάζεις :D

απλά να συμπληρώσω....
διασκεδάζεις... μόνη σου για την ώρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παίζει σοβαρά η πιθανότητα του να είμαι η μόνο εδώ μέσα που πιστεύει ότι ακόμα κι αν ισχύει αυτό που λέει η μαμά της Isi, εγώ δεν το βρίσκω κακό για τις γυναίκες αλλά απεναντίας το βρίσκω κακό για τους άντρες....

Και να εξηγήσω τι εννοώ...

Για μένα ο άνθρωπος είναι πιο ολοκληρωμένος όταν βρίσκει ένα ταίρι... ένα σύντροφο... όταν βρίσκει την αγάπη κι όταν μοιράζεται τα πάντα με κάποιον άνθρωπο....
Δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι μοναχικό ον σαν τον λύκο...
Δε βρίσκω λοιπόν κακό για ποιο λόγο μια γυναίκα ή ένας άντρας να μην ταυτίζουν την ευτυχία τους μέσα από μία υγιή και όμορφη σχέση...
Για τους άντρες και τις γυναίκες που βρίσκουν την ευτυχία μέσα απ την καριέρα τους μόνο δεν μπορώ να έχω άποψη.... αν και μάλλον "στεναχωριέμαι" για λογαριασμό τους....
Χίλιες φορές να "εξαρτώμαι" από μια σχέση.... παρά να ζω μόνη μου μόνο και για την καριέρα μου :/:
Από γυναίκες δεν ξέρω αν είσαι η μόνη, πάντως γενικότερα όχι, δεν είσαι μόνη!!! :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
γενικος δεν ξερουμε τι θελουμε, στην σχεση τωρα δεν εχω αυτο το προβλημα γιατι πλεον ειναι ολα τελεια
αλλα σε αλλες παλοιοτερα οταν ημουν σε σχεση πιεζομουν ηθελα να ειμαι μονη ηθελα ελευθερια δεν ημουν καθολου καλα ενω οταν ημουν μονη δεν ημουν ευτυχιμενη ενιωθα μονη


βγαλτε συμπερασμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
...τι γίνεται όμως όταν η ιδανική σχέση αργεί να έρθει?

...τι κάνεις στο μεσοδιάστημα? :confused:
περιμενεις και θα ερθει..........εχω ζωντανο παραδειγμα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Παίζει σοβαρά η πιθανότητα του να είμαι η μόνο εδώ μέσα που πιστεύει ότι ακόμα κι αν ισχύει αυτό που λέει η μαμά της Isi, εγώ δεν το βρίσκω κακό για τις γυναίκες αλλά απεναντίας το βρίσκω κακό για τους άντρες....

Και να εξηγήσω τι εννοώ...

Για μένα ο άνθρωπος είναι πιο ολοκληρωμένος όταν βρίσκει ένα ταίρι... ένα σύντροφο... όταν βρίσκει την αγάπη κι όταν μοιράζεται τα πάντα με κάποιον άνθρωπο....
Δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι μοναχικό ον σαν τον λύκο...
Δε βρίσκω λοιπόν κακό για ποιο λόγο μια γυναίκα ή ένας άντρας να μην ταυτίζουν την ευτυχία τους μέσα από μία υγιή και όμορφη σχέση...
Για τους άντρες και τις γυναίκες που βρίσκουν την ευτυχία μέσα απ την καριέρα τους μόνο δεν μπορώ να έχω άποψη.... αν και μάλλον "στεναχωριέμαι" για λογαριασμό τους....
Χίλιες φορές να "εξαρτώμαι" από μια σχέση.... παρά να ζω μόνη μου μόνο και για την καριέρα μου :/:
Ακόμα αδυνατώ να καταλάβω γιατί πιστεύεται οτι κάποιος που δεν έχει σχέση είναι μοναχικός, και γιατί επίσης κάποιος που δεν έχει σχέση είναι ντε και καλά αφιερωμένος αποκλειστικά στην επαγγελματική του εξέλιξη.
Αποκλείεται το ενδεχόμενο άλλων σκεπτικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
...τι γίνεται όμως όταν η ιδανική σχέση αργεί να έρθει?

...τι κάνεις στο μεσοδιάστημα? :confused:

περιμενεις και θα ερθει..........εχω ζωντανο παραδειγμα......
Isi: Ακούς αυτό που λέει ο θοδωρής. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εγω πιστευω πως οχι Ανδρεα, δεν αποκλειεται το ενδεχομενο αλλων σκεπτικων, ο καθενας κανει της επιλογες του, και ζει την ζωη του οπως πιστευει ο ιδιος οτι πρεπει να την ζει.

εχτες το βραδυ μια φιλη ειπε μια σοφη κουβεντα - εμεις οι αιγοκεροι δεν αντεχουμε την μοναξια - ειτε αυτη ειναι χωρις συντροφο ειτε ειναι χωρις φιλιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Εμείς οι αιγόκεροι είμαστε από τα πιο ζωντανά ζώδια, απλά δεν το δείχνουμε, προστατευμένοι πίσω από ένα -καμιά φορά- ψυχρό προσωπείο.

Πάντως ακόμα και υπό την σκέψη ότι κάποιος έχει άλλες προτεραιότητες και όχι τη συντροφικότητα στη ζωή του, πιστεύω ότι κάποια στιγμή απλά θα αναζητήσει μια πιο σταθερή βάση. Και δεν είναι μόνο οι γυναίκες που αποζητούν τη συντροφικότητα, αλλά και οι άνδρες οι οποίοι σιγά σιγά αποποιούνται το σκληροπυρηνικό προφίλ που καθιέρωσε η παλαιότερη γενιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
εγω πιστευω πως οχι Ανδρεα, δεν αποκλειεται το ενδεχομενο αλλων σκεπτικων, ο καθενας κανει της επιλογες του, και ζει την ζωη του οπως πιστευει ο ιδιος οτι πρεπει να την ζει.

εχτες το βραδυ μια φιλη ειπε μια σοφη κουβεντα - εμεις οι αιγοκεροι δεν αντεχουμε την μοναξια - ειτε αυτη ειναι χωρις συντροφο ειτε ειναι χωρις φιλιες

Αυτό λοιπόν πιστεύω κι εγώ.
Οχι για τους Αιγόκαιρους, αλλά για τα bold :)
Γκέλυ, εγώ γύρω μου παρατηρώ ακριβώς το αντίθετο.....
Μ'αλιστα σε ένα περιοδικό κυριακάτικης εφημερίδας διάβασα οτι όλο και περισσότεροι είναι οι νέοι σήμερα (άνδρες και γυναίκες) που επιλέγουν να μην έχουν σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που όπως λες παρατηρείς και συμφωνώ είναι μόνο η επιφάνεια και όχι η σαφής πραγματικότητα. Είναι, ίσως, οι προβολές των φόβων μας πάνω στους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που όπως λες παρατηρείς και συμφωνώ είναι μόνο η επιφάνεια και όχι η σαφής πραγματικότητα. Είναι, ίσως, οι προβολές των φόβων μας πάνω στους άλλους.
Μπαρδόν; :confused::confused::confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top