Peer Pressure (πίεση από συνομήλικους)

Magusta

Νεοφερμένος

Η Magusta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εχετε υποστει ποτε;Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν πιστευω πως υπαρχει καποιος εξ ημων που να μην εχει υποστει...


Αν και το πιο πιθανο ειναι να μην το εχουμε αντιληφθει καν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σε τι είδους πίεση από συνομίληκους αναφέρεστε;
Πέρα από το κλασσικό ''καλά που ζεις'' που ακούω όταν έχω διαφορετικές συνήθειες από τον άλλον δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πέρα από το κλασσικό ''καλά που ζεις'' που ακούω όταν έχω διαφορετικές συνήθειες από τον άλλον δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. :hmm:
Αυτό το "καλά που ζεις" δεν είναι τόσο απλό....

Να θες να κάνεις παρέα με κάποιον και να προσπαθείς να του μοιάσεις στις συνήθειες για να του αρέσεις.

Να μιμηθείς κάποιες συμπεριφορές για να μην θεωρείσαι "εκτός".

Να μην σου αρέσουν κάποια πράγματα μόνο και μόνο επειδή αρέσουν σε πολλούς συνομίληκους και εσύ θες να δείχνεις ξεχωριστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αυτό το "καλά που ζεις" δεν είναι τόσο απλό....

Να θες να κάνεις παρέα με κάποιον και να προσπαθείς να του μοιάσεις στις συνήθειες για να του αρέσεις.

Να μιμηθείς κάποιες συμπεριφορές για να μην θεωρείσαι "εκτός".

Να μην σου αρέσουν κάποια πράγματα μόνο και μόνο επειδή αρέσουν σε πολλούς συνομίληκους και εσύ θες να δείχνεις ξεχωριστός.

Ακριβως αυτο...

Πιστευω πως εχει συμβει στους περισσοτερους απο μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτό το "καλά που ζεις" δεν είναι τόσο απλό....

Να θες να κάνεις παρέα με κάποιον και να προσπαθείς να του μοιάσεις στις συνήθειες για να του αρέσεις.

Να μιμηθείς κάποιες συμπεριφορές για να μην θεωρείσαι "εκτός".

Να μην σου αρέσουν κάποια πράγματα μόνο και μόνο επειδή αρέσουν σε πολλούς συνομίληκους και εσύ θες να δείχνεις ξεχωριστός.
Το γεγονός ότι θα μου το πει ένας ανεγκέφαλος δε σημαίνει ότι θα κάνω προσπάθειες να τον/τους μοιάσω για να θεωρούμαι in.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Απο ολοκληρο το κειμενο σου θελω να κρατησω αυτη την φραση...

.Ο καθένας από εμάς είναι μοναδικός και πρέπει να αποδεχτεί τη διαφορετικότητά του για να μπορέσουν και οι υπόλοιποι να τον μιμηθούν.
Και να θεσω το εξης ερωτημα...

Ποιος ο λογος να τον μιμηθουν???

Κι επισης... Δεν ειναι μονο οι γνωστες "κακες" και επικινδυνες συνηθειες που ειναι τα αποτελεσματα απο την peer pressure... Actually, that' s the tip of the iceberg... Το βαθυτερο προβλημα ειναι, πως μεσα απο την πιεση αυτην, χανεται η πραγματικη προσωπικοτητα του ατομου, οπως αναφερεις κι εσυ... Το ακομη χειροτερο ειναι οτι δημιουργειται μια διαδικασια αεναων μιμησεων... Σε σημειο που να κινδυνευει η πρωτοβουλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πέρα από αυτό που ρώτησε ο tsarachaf, μου έκανε εντύπωση το ακόλουθο χωρίο:


Από την άλλη,τα άτομα που δέχονται την πίεση είναι συνήθως ιδιαίτερα ευάλωτα και ανίκανα να υποστηρίξουν την άποψή τους.
Γιατί;
Γιατί πρέπει να δικαιολογηθώ αν δε μου αρέσει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να δικαιολογηθώ αν δε μου αρέσει κάτι;

Δεν είναι δικαιολογία. Είναι απλά υποστήριξη της γνώμης σου πάνω σε ένα θέμα. Αν ο άλλος δεν το σέβεται τότε παύεις να ασχολείσαι μαζί του.

Το βαθυτερο προβλημα ειναι, πως μεσα απο την πιεση αυτην, χανεται η πραγματικη προσωπικοτητα του ατομου, οπως αναφερεις κι εσυ... Το ακομη χειροτερο ειναι οτι δημιουργειται μια διαδικασια αεναων μιμησεων... Σε σημειο που να κινδυνευει η πρωτοβουλια...

Ακριβώς. Κινδυνεύει η πρωτοβουλία, η προσωπικότητα και το εγώ σου γενικά. Στην υπόλοιπη ζωή σου...όχι μόνο στο τώρα.

Θεωρώ πως μιλάμε περισσότερο για ταύτιση, ειδικότερα σε πιο μικρές ηλικίες έστω,παρά για μίμηση όμως.

Σίγουρα ναι δεν το κάνεις αυτό το πράγμα υπό κανονικές συνθήκες. Οι περισσότεροι από εμάς εδώ πέρα είχαμε τέτοια θέματα... ψυχολογικού εκβιασμού ας πούμε...αλλά το θέμα είναι καθαρά προσωπικό το αν θα ''υποκύψεις'' ή όχι σε αυτό το χάος.

Ένα παράδειγμα. Η ανιψιά μου είναι 8 χρονών...και από τα 6 της στο σχολείο, 3 κοριτσάκια ίδιας ηλικίας, ήταν τέτοιου τύπου! Κάνανε ''πόλεμο'' και κορόιδευαν έντονα όποιον δεν ήταν στη παρέα τους. Και μιλάω για παιδιά 6 ετών.
Η μικρή μου, ήταν ψυχολογικά άσχημα...γιατί την πλήγωναν. Και όμως δεν έκανε κανένα χατήρι στις άλλες. Στάθηκε στο ύψος της και φέρθηκε σωστά χωρίς να υποκύψει σε κανέναν και τίποτα.

Σημασία έχει το πόσο ευάλωτος είσαι γενικά σαν άνθρωπος και τι υπάρχει από πίσω σου που παίζει έναν από τους μεγαλύτερους ρόλους για εμένα προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν είναι δικαιολογία. Είναι απλά υποστήριξη της γνώμης σου πάνω σε ένα θέμα. Αν ο άλλος δεν το σέβεται τότε παύεις να ασχολείσαι μαζί του.
Όχι Γιάννης, Γιαννάκης.

Μιλούσα με ένα παιδί και η συζήτηση πήγε στο clubbing. Εμένα δε μου αρέσει και η αντίδραση από το παιδί ήταν ''καλά που ζεις''. Πώς έπρεπε δηλαδή να υπερασπιστώ τη θέση μου; Να επιχειρηματολογήσω ΓΙΑΤΙ;
Αν θες το δέχεσαι, αν όχι δε με νοιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Όχι Γιάννης, Γιαννάκης.

Μιλούσα με ένα παιδί και η συζήτηση πήγε στο clubbing. Εμένα δε μου αρέσει και η αντίδραση από το παιδί ήταν ''καλά που ζεις''. Πώς έπρεπε δηλαδή να υπερασπιστώ τη θέση μου; Να επιχειρηματολογήσω ΓΙΑΤΙ;
Αν θες το δέχεσαι, αν όχι δε με νοιάζει.

Δεν είπα ότι σε όλα και παντού πρέπει να κάτσεις να αναλύσεις τις θέσεις σου.
Ειδικά σε περιπτώσεις τέτοιες που αναφέρεις, που ο άλλος είναι προκατειλημμένος και κολλημένος γενικότερα από την ίδια την απάντηση που σου δίνει.
Το ότι επιχειρηματολογείς γενικά, δεν το κάνεις για τον άλλον, αλλά για σένα. Αν δεν θες, ναι παράτα τα.
Αλλά όχι και πάντα, ''αν θες το δέχεσαι αν όχι δεν με νοιάζει''... Δεν εννοώ φυσικά να αλλάξεις γνώμη σε οποιονδήποτε, αλλά με μια συζήτηση να φτάσετε κάπου. Στη πηγή των απόψεων σας.

''Εμένα όμως μου αρέσει αυτή η μουσική...και απολαμβάνω να πηγαίνω εκεί εκεί και εκεί..''
Ανάλογα την απάντηση του άλλου ξέρεις και με τι άνθρωπο έχεις να κάνεις στο κάτω κάτω και πως να χειριστείς το κάθε θέμα ξεχωριστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όταν ο άλλος σου λέει χαριτωμενιές ''πας καλά;'', ''δεν την παλεύεις'', ''που ζεις'' νομίζω πως σου δείχνει την αδυναμία του να δεχτεί μια συνήθεια διαφορετική από τη δική του. Δεν προωθεί κανέναν διάλογο. Αυτή την εντύπωση έχω.

Αν ήθελε διάλογο/επιχειρηματολογία/την τοποθέτησή μου θα το έθετε αλλιώς χωρίς εξυπνάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Όταν ο άλλος σου λέει χαριτωμενιές ''πας καλά;'', ''δεν την παλεύεις'', ''που ζεις'' νομίζω πως σου δείχνει την αδυναμία του να δεχτεί μια συνήθεια διαφορετική από τη δική του. Δεν προωθεί κανέναν διάλογο. Αυτή την εντύπωση έχω.

Αν ήθελε διάλογο/επιχειρηματολογία/την τοποθέτησή μου θα το έθετε αλλιώς χωρίς εξυπνάδες.

Συμφωνούμε. Την ανέφερα την συγκεκριμένη περίπτωση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magusta

Νεοφερμένος

Η Magusta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πρωτα από όλα χαίρομαι:) που το θέμα βρήκε ανταπόκριση και έγινε αφορμή συζητήσεων.
Έπειτα θα ήθελα να διευκρινίσω ότι με τη λέξη 'μιμηθούν' εννοώ να αποδεχτούν και οι υπόλοιποι τον εαυτό τους πρώτα και σε δεύτερη μοιρα ερχεται το αν θα αποδεχτούν και τους άλλους.
Συμφωνώ απόλυτα και με τον tsarachaf που αναφέρθηκε στο θέμα της πρωτοβουλίας.:clapup:
θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ναι ισχυει,αλλα η πιεση αυτη δεν υφισταται κατα κυριο λογο απτον αλλον οσο απτον ιδιο μας τον εαυτο...
δεν σε αναγκαζει ο αλλος να κανεις το ιδιο με αυτον,αλλα ο ιδιος σου ο εαυτος για τον λογο του οτι δεν θελεις να μενεις απομονωμενος κατα καποιο τροπο απτον γενικο τροπο σκεψης και δρασης,ακομα και αν αυτη η λογικη ειναι λανθασμενη...

π.χ πας σε ενα bar με την παρεα σου.. παραγγελνουν ολοι ποτο αλλα εσυ δεν εισαι και τοσο φιλος του ποτου και θες να πιεις κατι αλλο..αλλα στο τελος θα παρεις ποτο επειδη αν πιεις π.χ χυμο θα θεωρειθεις ως ξενερωτος,μουχλας κλπ...
ετσι αναγκαζεσαι κατα καποιο τροπο να παρασυρθεις οικιοθελως απτις επιλογες των αλλων προκειμενου να "ενταχθεις" και εσυ στη μαζικη επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magusta

Νεοφερμένος

Η Magusta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εχεις δικιο morelo απλα έχω παρατηρήσει οτι αν π.χ.καποιος ειναι 'cool' και γενικοτερα κοινωνικα αποδεκτος και εμφιαλωμενο νερακι να παραγγείλει θα θεωρηθει μόδα ή μαγκια,ενώ αν καποιος δεν ειναι τοσο δημοφιλης οτι και να κανει θα θεωρηθει λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θεωρώ ότι στο θέμα αυτό κρύβονται πολύ πιο σημαντικά παρακλάδια.

Αν ξεφύγουμε από το απλό θέμα των συνηθειών και της μόδας, και περάσουμε στο θέμα της επιρροής ξεπετάγεται ένα αρκετά καυτό θέμα. Οι παρέες σε πολλούς κλάδους χαρακτηρίζονται ως μέσα καθοδήγησης γνώμης. Πράγματι, ποίος μπορεί να αρνηθεί ότι δεν έχει επηρεαστεί από παρέες και φίλους. Εξάλλου κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό, αναγνωρίζω ότι έχω επηρεαστεί παρά πολύ από φίλους και γενικότερα από το στενό κοινωνικό μου κύκλο, και ξέρω ότι αυτό θα συνεχιστεί να συμβαίνει.

Τώρα, σε επίπεδο ανηλίκων κάτι τέτοιο δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο; Πόσο πιθανό είναι κάποιος ανήλικος που για ΧΥΖ λόγους να έχει μη κοινωνικά αποδεκτές απόψεις γύρω από επικίνδυνα ή σοβαρά θέματα και να προσπαθήσει να επηρεάσει κάποιον ανήλικο φίλο του, έστω και άθελα του κατά την διάρκεια μιας αθώας συζήτησης; Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο όχι μόνο είναι πιθανό αλλά συμβαίνει καθημερινά.

Όμως τα παιδιά έχουν μια τάση να αποδέχονται απόψεις ενστικτωδώς, χωρίς την απαραίτητη έρευνα και σκέψη. Ειδικότερα δε η αποδοχή είναι ακόμη πιο εύκολη όταν προέρχεται από στενούς κύκλους. Μάλιστα σε αυτές τις ηλικίες συζητήσεις και αναζητήσεις γύρω από taboo θέματα (θρησκεία, ηθική, σεξ, ναρκωτικά, θάνατος, μεταφυσική) έχουν ιδιαίτερη γοητεία και αίγλη.

Και η ερώτηση μου είναι: Πόσο επικίνδυνο είναι ένας νεαρός να διαμορφώσει ή να αποδεχτεί απόψεις γύρω από αυτά τα θέματα και μάλιστα μέσα από μια επιφανειακή διαδικασία που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να κριθεί αρκετή για την σοβαρότητα των θεμάτων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Και η ερώτηση μου είναι: Πόσο επικίνδυνο είναι ένας νεαρός να διαμορφώσει ή να αποδεχτεί απόψεις γύρω από αυτά τα θέματα και μάλιστα μέσα από μια επιφανειακή διαδικασία που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να κριθεί αρκετή για την σοβαρότητα των θεμάτων;

Ειναι αναλογα με τον χαρακτηρα του...
Αν ειναι ενας ανθρωπος που παει οπου φυσαει ο ανεμος ειναι αρκετα επικινδυνο, μα οχι και παρα πολυ... Θα κολλησει λιγο στην αρχη, θα κανει σημαντικες βλακειες, η οποιες μπορει να του κοστισουν σημαντικα, αλλα μολις περασει η μοδα της ιδεολογιας αυτης, θα τρεξει να ασπαστει την επομενη... Οποτε γι' αυτον ο πραγματικος κινδυνος ειναι το ευμεταβλητο των αποψεων του...

Αν παλι ειναι ο τυπος που μολις πειστει οτι ψιλοστεκει μια ιδεα φανατιζεται με αυτην, τοτε ειναι παρα πολυ επικινδυνο... Διοτι αυτος ο ανθρωπος θα κανει τα παντα να την επιβαλλει... Κι ακομη κι αν του αποδεικνυεις συνεχως οτι εχει λαθος, αυτος δεν θα μπορει να το δει ή ακομη κι αν το βλεπει θα το αγνοει...

Αν ειναι δε ο ανθρωπος που δεχεται ευκολα αρχικα μια ιδεα αλλα στην συνεχεια την επεξεργαζεται κι αν βρεθει μια καλυτερη, απορριπτει την προηγουμενη, τοτε θα ελεγα οτι ειναι ελαχιστα επικινδυνο... Γιατι συντομα θα προλαβει και θα καταλαβει τι συμβαινει... Και λογικα πριν κανει κατι που θα μετανιωσει...

Φυσικα δεν εξεταζω την περιπτωση των ανθρωπων που θα εξετασουν με την μια την ιδεα που τους δινεται, οποτε και δεν θα επηρρεαστουν καθολου απο μια τετοια ιδεα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου κάνεις ένα λογικό λάθος.

Οι γονείς, τουλάχιστον οι γονείς της δικιάς μου γενιάς, δεν μπορούν να εκπαιδεύσουν πως θα χειρίζονται τέτοια θέματα τα παιδιά τους. Η απαγόρευση δεν είναι αντιμετώπιση. Συγχρόνως δεν έχουν ίδιοι εμπεριστατωμένες απόψεις για πολλά από αυτά τα taboo θέματα, αρά είναι ανίκανοι να προλάβουν να διαμορφώσουν πρώτοι τις απόψεις των παιδιών τους.

Έτσι τα παιδιά είναι στο απόλυτο μηδέν, στην ουσία δεν έχουν ούτε θετική ούτε αρνητική άποψη. Αν αυτό συνδυαστεί με την γοητεία του απαγορευμένου τότε στην ουσία έχουμε μια χρυσή καραμέλα. Όποτε είτε το παιδί έχει την τάση να ερευνά ή όχι, ο κίνδυνος παραμένει. Μάλιστα πιστεύω ότι η πρώτη κατηγορία παιδιών είναι πιο πιθανό να οδηγηθούν σε αυτούς τους χώρους επειδή εξορισμού έχουν την τάση για αναζητήσεις όποτε είναι πολύ πιθανών να οδηγηθούν μόνοι τους εκεί, ειδικότερα δε αν ο μικρόκοσμος τους τους δώσει το κατάλληλο boost.

Το μεγάλωμα των παιδιών, ασχέτως αν μια συνηθισμένη διαδικασία, είναι η πιο δύσκολη υπόθεση. Το υποκείμενο της διαδικασίας απαιτείτε να έχει τεράστια εμπειρία και γνώση, συγχρόνως να γνωρίζει παρά πολύ καλή ψυχολογία και το κυριότερο να έχει πολύ καλή πειθώ. Για παράδειγμα, η τεχνική της απαγόρευσης λειτουργεί σε ελάχιστες τις περιπτώσεις, αφού πολλές φορές λειτουργεί τελικά με ανάποδο τρόπο. Ο συντηρητισμός από την άλλη μια λύση που λειτουργεί σε ορισμένους χαρακτήρες, εννοώ ότι αν το παιδί έχει τον "επαναστάτη" μέσα του τότε όσο συντηρητική ζωή και αν του επιβάλουν οι γονείς αργά ή γρήγορα θα καταφέρει να ξεφύγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θεωρώ ότι στο θέμα αυτό κρύβονται πολύ πιο σημαντικά παρακλάδια.
+1.Ήθελα να το πάω προς τα κει αλλα σκέφτηκα το off.

Αν ξεφύγουμε από το απλό θέμα των συνηθειών και της μόδας, και περάσουμε στο θέμα της επιρροής ξεπετάγεται ένα αρκετά καυτό θέμα. Οι παρέες σε πολλούς κλάδους χαρακτηρίζονται ως μέσα καθοδήγησης γνώμης. Πράγματι, ποίος μπορεί να αρνηθεί ότι δεν έχει επηρεαστεί από παρέες και φίλους. Εξάλλου κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό, αναγνωρίζω ότι έχω επηρεαστεί παρά πολύ από φίλους και γενικότερα από το στενό κοινωνικό μου κύκλο, και ξέρω ότι αυτό θα συνεχιστεί να συμβαίνει.

Τώρα, σε επίπεδο ανηλίκων κάτι τέτοιο δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο; Πόσο πιθανό είναι κάποιος ανήλικος που για ΧΥΖ λόγους να έχει μη κοινωνικά αποδεκτές απόψεις γύρω από επικίνδυνα ή σοβαρά θέματα και να προσπαθήσει να επηρεάσει κάποιον ανήλικο φίλο του, έστω και άθελα του κατά την διάρκεια μιας αθώας συζήτησης; Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο όχι μόνο είναι πιθανό αλλά συμβαίνει καθημερινά.
Eδώ έχω εγώ ενα ερώτημα,ίσως ξεφεύγει σε ένα βαθμό,το βρίσκω όμως ενδιαφέρον να παρατεθεί:Κυρίως επηρεαζόμαστε απο το περιβάλλον μας,ή κυρίως διαλέγουμε το περιβάλλον μας με βάση τον εαυτό μας?Με απλά λόγια:οι φίλοι επηρεάζουν τις συνήθεις,ή οι συνήθειες την επιλογή φίλων?

Όμως τα παιδιά έχουν μια τάση να αποδέχονται απόψεις ενστικτωδώς, χωρίς την απαραίτητη έρευνα και σκέψη. Ειδικότερα δε η αποδοχή είναι ακόμη πιο εύκολη όταν προέρχεται από στενούς κύκλους. Μάλιστα σε αυτές τις ηλικίες συζητήσεις και αναζητήσεις γύρω από taboo θέματα (θρησκεία, ηθική, σεξ, ναρκωτικά, θάνατος, μεταφυσική) έχουν ιδιαίτερη γοητεία και αίγλη.
Γοητεία υπάρχει πάντα στο άγνωστο.Στην Ολλανδία είναι όλα νομιμοποιημένα,και τα ποσοστά ναρκωμανών χαμηλότερα.Αυτό σημαίνει πως θα έπρεπε να νομιμοποιηθούν στην Ελλαδα επίσης?Η απάντηση είναι ΟΧΙ.Οι Ολλανδοί ξέρουν που και απο που μπαίνει κάθε τι,κι έχουν καλύτερο και ισχυρότερο νομοθετικό σύστημα που προστατεύει ομάδες υψηλού κινδύνου.Εκτός αυτού,στην Ολλανδία δεν υπάρχει...'Εβρος.
Μπορεί να επεκταθεί κανείς και πέρα απο τα ναρκώτικά.Γιατί να μην υπάρχει σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στο Λύκειο,επειδή δεν ανήκει σε εξεταστέα ύλη?Οταν διαμορφώσεις το χαρακτήρα του παιδιού να θεωρεί το σεξ κάτι το υγιές και φυσιολογικό,το απενοχοποιήσεις,κι ενημερώσεις το παιδί για τους κινδύνους,δεν εξιτάρεται τόσο ώστε να αναζητησει επικυνδινα μονοπάτια.

Φυσικά δεν υποστηρίζω πως και τα ναρκώτικά είναι κάτι το τόσο υγιές όπως το σεξ,αλλα οταν ένα παιδί ενημερωθεί,και το δει μπροστα του (το ναρκωτικό ναι)απο έναν καθηγητή,θα το σκεφτεί τρεις φορες περισσότερες να το δοκιμάσει καποτε.

Και η ερώτηση μου είναι: Πόσο επικίνδυνο είναι ένας νεαρός να διαμορφώσει ή να αποδεχτεί απόψεις γύρω από αυτά τα θέματα και μάλιστα μέσα από μια επιφανειακή διαδικασία που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να κριθεί αρκετή για την σοβαρότητα των θεμάτων;
Σε συνδιασμό με τα παραπάνω μου σχόλια απαντώ:Εκεινοι που δε διαλεγουν φιλους βάσει συνηθειων,αλλα συνηθειες βάσει φίλων,θα επηρεάζονται σε επικύνδινο βαθμό,αν η κοινωνία δε λάβει τα απαραίτητα μέτρα,ώστε είτε να τους μυήσει σε κάτι,είτε να τους προστατεύσει αποτελεσματικά απο κάτι.Κι αποτελεσματική προστασία δε θεωρώ τον σωφρονισμό,ούτε τη θεραπεία,αλλά την πρόληψη.

Αυτό όμως είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top