Αυτοδιοικητικές εκλογές 2010 και αποχή

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αυτό που πρέπει νομίζω να μας βάλει σε σκέψεις μετά τις χθεσινές εκλογές είναι το 5,26 % της Χρυσής Αυγής στο δήμο της Αθηναίων, το οποίο μεταφράζεται σε σχεδόν 10.000 ψήφους και μία έδρα στο δημοτικό συμβούλιο για τον πρόεδρο του κόμματος .
Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση. Ούτε και τα αυξανόμενα ποσοστά του ΛΑΟΣ στο κέντρο της Αθήνας. Για την ακρίβεια δεν μου κάνει μετά από συζήτηση που είχα με 3 γνωστούς μου οι οποίοι είναι γέννημα-θρέμμα του κέντρου [Αγ. Παντελεήμονας, Αγ. Νικόλαος οι περιοχές που μένουν]. Επέλεξαν να ψηφίσουν Άδωνι (για την περιφέρεια προφανώς) με το εξής αιτιολογικό: όποιος και να βγει θα κοιτάξει πώς να φάει και να κάνει έργα τις τελευταίες 30 μέρες. Εμείς εκεί που ζούμε κινδυνεύουμε όχι από επιθέσεις (αυτά τους συγκεκριμένους δεν τους απασχολούν), αλλά έτσι όπως ζουν οι συγκεκριμένοι άνθρωποι που στοιβάζονται εκεί και με τους ρυθμούς που στοιβάζονται, τίθονται -και- θέματα υγείας. Ο Αδωνις είναι ο μόνος που δηλώνει ότι θα φροντίσει για αυτά τα θέματα οπότε θα τον ψηφίσουμε ώστε να βρεθεί κάποιος να φωνάζει για να βρεθεί μια λύση σε τέτοια θέματα.
ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ ΟΥΤΕ ΣΧΟΛΙΑΖΩ αν είναι σωστό ή όχι, απλώς λέω ότι για το δήμο Αθηναίων (που εκτός από το Κολωνάκι περιλάμβάνει και τα Πατήσια, τον Αγ. Παντελεήμονα και όλες αυτές τις "προβληματικές" περιοχές που όμως εξακολουθούν να έχουν την περιουσία τους και τη ζωή τους μπολικοι ψηφοφόροι) δεν πέφτω από τα σύννεφα όταν εκφραστές απόψεων του στυλ "έξω οι ξένοι" βρίσκουν υποστηρικτές.


Στις πιο κρίσιμες εκλογές της μεταπολίτευσης
και το 40% του Ελληνικού λαού έπαιζε πρέφα, τις κουμπάρες
και γενικά έπαιζε.

Είμαστε άξιοι της μοίρα μας,
μόνο ένα θαύμα θα μας σώσει. ( και θαύματα δεν γίνονται, αυτό τουλάχιστον το ξέρουμε όλοι )
Φίλε μου συνήθως είμαι "μαζί" σου σε αυτά που λες αλλά εδώ με βρίσκεις αντίθετη (παρόλο που και να ψηφίσω πήγα και δεν εριξα άκυρο/λευκό). Εγώ, λοιπόν, ο νομοταγής και ευσυνείδητομς πολίτης, που δεν τα έφαγα μαζί με τον Πάγκαλο, που δεν τα έφαγα από το χρηματιστήριο που τώρα νέα/καταρτισμένη/με όνειρα και διάθεση τρώω ένα #@$@ "ΝΑ" με το συμπάθιο και τα "ακούω" και από πάνω για τα όσα πρόλαβα και έκανα (στα 10 μου οπότε τα ... λούζομαι τώρα :confused:) ΑΗΔΙΑΣΑ τόσο πολύ από το ενοχλητικό λεφούσι με τα ταγέρ και τα κουστούμια με τη "διακριτική" κονκάρδα του εκάστοτε υποψηφιου έξω και γύρω από το σχολείο που ψήφισα, από τα άπειρα σκουπίδα σε τυπωμένες φανφάρες και στα πολιτικάντικα χαμόγελα που ειλικρινά μετάνιωσα ειλικρινά που δεν πήγα να παίξω κι εγώ μπιρίμπα αντί να κάνω το λάθος να με πιάσει η ... εθνική συνείδηση και να υποχρεωθώ να "λουστώ" στα μούτρα όλους αυτούς που λούστηκα έστω και για το 10λεπτο της παραμονής μου στο χώρο.
Και είναι όλο αυτό το αηδιαστικό θέαμα που με κάνει (παρόλο που το σχολείο που ψηφίζω είναι 5' από το σπίτι μου) να σκέφτομαι σοβαρά την επόμενη Κυριακή να μην ξαναπεράσω αυτό το αηδιαστικό μαρτύριο εκ νέου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ο κοσμος πρεπει να καταλαβει οτι με την αποχη,δεν κάταφέρνει τίποτα,και αυτά που λένε οτι μίλησε η αποχή ειναι βαλτές @@ριες,ωστε να θεωρει ο αγανακτησμένος κόσμος ότι έτσι έδωσε το μηνυμα του.
ε όχι δεν είναι έτσι,ο κόσμος πρέπει επιτέλους να καταλάβει ότι τον αφορά αυτά που γίνονται,κ οτι μόνο με την ψήφο του θα μπορεί να αλλάξει κάτι,γιατι αν άυριο ξυπνήσουμε σε μια ελλάδα αγνώριστη,δεν θα φταίνε αυτοί αλλα εμείς
δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο απο την αδράνεια, κ σ αυτήν επενδύουν.
Δεν επενδυουν στην αδρανεια της αποχης απο την ψηφοφορια, αλλά στην αδρανεια της αντιδρασης σε οτιδηποτε γινει μετά απο αυτην.


well said Res
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Φίλε μου συνήθως είμαι "μαζί" σου σε αυτά που λες αλλά εδώ με βρίσκεις αντίθετη (παρόλο που και να ψηφίσω πήγα και δεν εριξα άκυρο/λευκό). Εγώ, λοιπόν, ο νομοταγής και ευσυνείδητομς πολίτης, που δεν τα έφαγα μαζί με τον Πάγκαλο, που δεν τα έφαγα από το χρηματιστήριο που τώρα νέα/καταρτισμένη/με όνειρα και διάθεση τρώω ένα #@$@ "ΝΑ" με το συμπάθιο και τα "ακούω" και από πάνω για τα όσα πρόλαβα και έκανα (στα 10 μου οπότε τα ... λούζομαι τώρα :confused:) ΑΗΔΙΑΣΑ τόσο πολύ από το ενοχλητικό λεφούσι με τα ταγέρ και τα κουστούμια με τη "διακριτική" κονκάρδα του εκάστοτε υποψηφιου έξω και γύρω από το σχολείο που ψήφισα, από τα άπειρα σκουπίδα σε τυπωμένες φανφάρες και στα πολιτικάντικα χαμόγελα που ειλικρινά μετάνιωσα ειλικρινά που δεν πήγα να παίξω κι εγώ μπιρίμπα αντί να κάνω το λάθος να με πιάσει η ... εθνική συνείδηση και να υποχρεωθώ να "λουστώ" στα μούτρα όλους αυτούς που λούστηκα έστω και για το 10λεπτο της παραμονής μου στο χώρο.
Και είναι όλο αυτό το αηδιαστικό θέαμα που με κάνει (παρόλο που το σχολείο που ψηφίζω είναι 5' από το σπίτι μου) να σκέφτομαι σοβαρά την επόμενη Κυριακή να μην ξαναπεράσω αυτό το αηδιαστικό μαρτύριο εκ νέου.




Αγαπητή μου συνδίκτια θα το παρομοιάσω με βιασμό τον οποίο νιώθω να συμβαίνει στις μέρες μας
και αν όχι σε αυτές που πέρασαν, σίγουρα σε αυτές που έρχονται.

Βλέπεις έναν βιασμό και έχεις τρεις επιλογές,
ή να τον αποδεχθείς ,
ή να τον καταγγείλεις,
ή να αδιαφορήσεις σαν να συμβαίνει κάτι το φυσιολογικό.

Για μένα έπραξες το τρίτο.

Η μη συμμετοχή είναι αδιαφορία για ότι έγινε
και για ότι έρχεται.

Αν δεν συμφωνείς με κάποιο από τα δεκάδες κόμματα που υπάρχουν, ( κάτι που το θεωρώ πολύ δύσκολο )
τουλάχιστον μπορείς να τους μαυρίσεις και μαύρο εγώ θεωρώ το μαύρο,
όχι τη μη συμμετοχή και το λέω αυτό γιατί τώρα τους έδωσες το δικαίωμα την
δικιά σου αποχή, με ότι εξέφρασες μέσω αυτής, να την ερμηνεύουν όπως αυτοί θέλουν.



- Όσο αφορά έναν προβληματισμό που έθεσε συνδίκτιος σχετικά με το 5%
του κόμματος της Χρυσής Αυγής,
έχει κανένας μήπως την εντύπωση πως ο Έλληνας κατά την περίοδο της χούντας
πέρασε χειρότερα από τους λαούς του πρώην Ανατολικού μπλοκ;




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω πώς, όσοι δεν ψηφίσατε, δεν βλέπετε πως ..βάζετε τα χέρια σας και βγάζετε τα μάτια σας μόνοι. Αφήνετε στην ουσία σχεδόν μόνο όσους έχουν συμφέροντα να πηγαίνουν να ψηφίσουν για να προωθήσουν τα συμφέροντά τους και τους αφήνετε να αποφασίζουν για εσάς. Και προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές τον Άδωνη, παρά τον ΓΑΠ. Προτιμώ κάποιος να ψηφίσει Χρυσή Αυγή, παρά να ρίξει λευκό. Και τι έγινε που θα έχουν μια έδρα στο δημοτικό συμβούλιο; Ας ακούγεται και μια διαφορετική άποψη για αλλαγή, ποτέ δεν ξέρεις που θα οδηγήσει αυτό - το μόνο που ξέρουμε ως τώρα είναι πως το σύστημα έτσι όπως είναι, δεν δουλεύει, οπότε η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κυριολεκτικά αλλαγή σίγουρα θα είναι καλύτερη από αυτό που έχουμε τώρα!

..κι έχει δίκιο ο ΓΑΠ. Όσοι δεν ψηφίσατε, συναινέσατε σιωπηρά στο ότι του επιτρέπετε να συνεχίζει να κάνει ό,τι θέλει! Και όσοι ψηφίσατε λευκό/άκυρο, πάλι το ίδιο - είναι σαν να μην έχετε γνώμη για ό,τι συμβαίνει. Ψήφισε οικολόγους εν ανάγκη, ψήφισε οτιδήποτε, αρκεί όσοι έχουν συμφέροντα να πάρουν το μήνυμα ότι ξεκόλλησες από τον δικομματισμό και ό,τι δεν θα τους επιτρέψεις πλέον να λαμβάνουν την ψήφο σου ως έμμεση έγκριση της πολιτικής τους! (το λέω αυτό, διότι απ' όσο γνωρίζω τα λευκά/άκυρα, προσμετρώνται τελικά υπέρ του πρώτου, οπότε πρακτικά είναι σαν να υποστηρίζεις τον πρώτο ..σιωπηρά. Αν αυτό δεν ισχύει, τότε αγνοήστε την τελευταία πρόταση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δειτε τι ειδα εδω..

Λιγο πριν τις εκλογες του 2008 εκατσα και διαβασα τον εκλογικο νομο. που ισχυε. Μεσα ηταν κρυμμενο το παραμυθι του λευκου. Ναι τα λευκα μετρανε μαζι με τα ακυρα και πριμοδοτουν το πρωτο κομμα. ΟΜΩΣ εαν τα λευκα ψηφοδελτια περασουν ενα ποσοστο (δεν θυμαμαι ποσο 5-10-15%) τοτε γινονται αυτονομα και προσμετρωνται σαν λευκα. Τα λευκα ψηφοδελτια που περνανε το προκαθορισμενο ποσοστο τοτε καταλαμβανουν εδρες στην βουλη. Αρα κενα εδρανα ισον πιθανοτατη ελλειψη αυτοδυναμιας. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα την αδυναμια σχηματισμου κυβερνησης.
Γι'αυτο εγραψα προηγουμενως οτι το λευκο ειναι το μισητο ψηφοδελτιο των πολιτικων. Γιατι ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τροπος διαμαρτυριας και συνταγματικα κατοχυρωμενος. Γι'αυτο τον λογο εχουν κανει τον εκλογικο νομο ετσι και τον εχουν φερει στα μετρα τους. Ελπιζοντας πως ποτε το λευκο δεν θα περασει αυτο το ποσοστο. Γι'αυτο θελουν να διασκορπισουμε τις ψηφους διαμαρτυριας στα ακυρα και στα μικρα κομματα. Για να μην φτασουμε ΠΟΤΕ αυτο το ποσοστο.
αυτο ειναι σπουδαιο αν ισχυει..

λετε να ισχυει τωρα?

να μετρανε τα λευκα δηλαδη αν πεσουν πολλα?

το λευκο δεν ειναι και δεν πρεπει να ειναι ακυρο!
ειναι θεση...δεν γουσταρουμε αυτα τα κομματα,,αλλαξτε,,τοσο απλα..


αμα δεν μου αρεσει κανεις απο τους υποψηφιους στον δευτερο γυρο πχ ,θελω να ριξω λευκο..
θελω να ψηφισω..αλλα την αρνηση μου την "γραφουν" σαν να μην υπαρχει..

αυτο ειναι σκανδαλο..

σαν να ρωτανε μια ομαδα 100 ατομων πχ ποιον θελετε αρχηγο απο δυο υποψηφιους..και το 80% να λεει κανεναν απο τους δυο..
και τοτε να παραμεριζονται αυτοι,,και να μεραει μονο το υπολοιπο 20%..

απλα σκανδαλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για να μην πω,,οτι στο συνταγμα βασικα ,απο οτι θυμαμαι απο το σχολειο,,δεν αναφερονται πουθενα σχεδον τα κομματα..
βασικα ειναι παρασιτικα..

δεν χρειαζονται,,για να γινουν εκλογες κλπ..και για να βγαλουμε κυβερνηση..

ολη η διαδικασια της εκλογης μπορει να γινει χωρις καθολου κομματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λογο χρονου δεν μπορω να διαβασω ολο το θεμα, μια μικρη απαντιση στο αρχικο μηνυμα μονο.

Buggs στο εχουμε ξαναπει, μην βαφτιζεις το 70% με τις δικες σου επιθυμιες... Το οτι εσυ απεχεις θελοντας να τους μουτζοσεις δεν παει να πει οτι ολοι οσοι δεν ψηφισαν εχουν αυτον τον σκοπο... Προσωπικα σαν φοιτιτης δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτιτα να παω στον τοπο μου να ψηφισω...Και μαζι με εμενα το 60% της σχολης μου και ολοι μου οι φιλοι απο την Ροδο... Επισης, σε αυτο το 70 συμπεριλαμβανονται αρρωστοι ανθρωποι, ανθρωποι που για αλλους λογους δεν βρισκονται στον τοπο που ψηφιζουν....

Και μιλοντας προσωπικα για μενα, μπορει να συμπεριλαμβανομαι στο 70% (50 για τον δημο μου), αλλα ειχα καθε προθεση να παω να ψηφισω, αλλα το να χασω την χρονια μου λογο απουσιων που θα επρεπε να παρω, προκειμενου να μην πληρωσω 500 ευρο πηγενε-ελα, δεν μου εμοιαζε λογικο... Καμια μουτζα λοιπον! Θα θελα να μουτζοσω πολους πολιτικους, αλλα υπαρχουν και αυτοι που θα ηθελα να ψηφισω μπας και αρχισουν τα πραγματα σιγα σιγα να αλλαζουν...

Εκτος αυτου, οκ, 70% αποχη... Δλδ τι αλλαξε;... Αποφασισαν οι 30 για τους 100... για τους δημους και τις περιφεριες θα γινει κατι καλητερο;... Δεν θα κλεψουν και δεν θα βολεψουν οσοι ψηφιστικαν;.. Οτι θα το κανουν με τις ευλογιες λιγοτερων απο οτι παλιοτερα εμενα δεν μου λεει κατι... Αν δεν μπουν σε αυτες τις θεσεις ατομα που θα μειωσουν την κλοπη και τα σχετικα εμενα δεν μου λεει κατι ακομα και 99% αποχη να εχουμε... Παντα θα πηγενουν οι ιδιοι να ψηφισουν την παρτυ τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για το λευκό είναι όπως ειπώθηκε πιο πάνω. Εάν περάσει το 3% τότε σημαίνει κενό έδρανο.

Το λευκό παιδιά εδώ και πάρα πολλά χρόνια ΔΕΝ πηγαίνει υπέρ του πρώτου κόμματος! Είναι μια παραπληροφόρηση που ακούγεται, ενώ πολύ απλά ΔΕΝ ισχύει. Όπως αντίστοιχα ακούγεται ότι μετά τις σπουδές πρέπει να κόψεις την αναβολή για τον στρατό - πράγμα που δεν ισχύει, μπορείς να την εξαντλήσεις - έτσι αντίστοιχα υπάρχει ακόμα κόσμος που πιστεύει ότι τα λευκά πάνε υπέρ του πρώτου κόμματος.

Τραγωδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

Βλέπεις έναν βιασμό και έχεις τρεις επιλογές,
ή να τον αποδεχθείς ,
ή να τον καταγγείλεις,
ή να αδιαφορήσεις σαν να συμβαίνει κάτι το φυσιολογικό.

Για μένα έπραξες το τρίτο.

Η μη συμμετοχή είναι αδιαφορία για ότι έγινε
και για ότι έρχεται.

Kαι αφού ξαναπώ (γιατί ο καθένας μάλλον διαβάζει μόνο ότι θέλει να διαβάσει για να "make his point") οτι ως νομοταγής πολίτης πήγα και ψήφισα
και ΑΗΔΙΑΣΑ με αυτά που είδα έξω από το εκλογικό κέντρο
θα μου πει κάποιος σε ποιά κατηγορία από τις 3 που περιγράφτηκαν ανήκω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Kαι αφού ξαναπώ (γιατί ο καθένας μάλλον διαβάζει μόνο ότι θέλει να διαβάσει για να "make his point") οτι ως νομοταγής πολίτης πήγα και ψήφισα
και ΑΗΔΙΑΣΑ με αυτά που είδα έξω από το εκλογικό κέντρο
θα μου πει κάποιος σε ποιά κατηγορία από τις 3 που περιγράφτηκαν ανήκω???

Καλέ ηρέμησε ........:P
Λοιπόν, αν ψήφισες έναν από τους 2 μεγάλους (υπεύθυνους για την κατάντια μας), τότε αποδέχεσαι "το βιασμό", αν ψήφισες κανέναν μικρό ή άκυρο ή έστω λευκό, τότε μια καταγγελία την κάνεις.
Αν ψήφισες αριστερά, περίμενε να βρουν πρώτα αυτοί κατά που θε να κάνουν και θα σε ενημερώσουν.:P


Εγώ πήγα και ψήφισα. Δε συμφωνώ με την αποχή. Ουσιαστικά αποδέχεσαι αυτό που θα ψηφίσουν οι άλλοι. Δεν είναι αντίδραση. Αντίδραση είναι να πάνε όλοι και να τους μαυρίσουν, να μην κατορθώσει κανείς να βγάλει πάνω από 20%. Μπας και αρχίσουν να καταλαβαίνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Kαι αφού ξαναπώ (γιατί ο καθένας μάλλον διαβάζει μόνο ότι θέλει να διαβάσει για να "make his point") οτι ως νομοταγής πολίτης πήγα και ψήφισα
και ΑΗΔΙΑΣΑ με αυτά που είδα έξω από το εκλογικό κέντρο
θα μου πει κάποιος σε ποιά κατηγορία από τις 3 που περιγράφτηκαν ανήκω???



Ωωωωωωωωωωπ, συγνώμη.

Έπεσε το μάτι μου στα τονισμένα δεν και κατάλαβα λάθος.

Όσο αφορά δε σε ποια κατηγορία ανήκεις, εσύ ξέρεις. ( εξαιρουμένης της τρίτης )



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για το λευκό είναι όπως ειπώθηκε πιο πάνω. Εάν περάσει το 3% τότε σημαίνει κενό έδρανο.
αν ισχυει οντως αυτο...τοτε δεν εχουν ισχυρη πρακτικα δικαιολογια οι διαφοροι που δεν πανε να ψηφισουν..

γιατι αν θελουν πραγματικα να διαμαρτυρηθουν για το συστημα μπορουν να πανε και να το ταραξουνε στο λευκο,,και να μην βγαινει κυβερνηση ή οτιδηποτε..

παντα υπαρχει τροπος αντιδρασης,,και οχι αποχης..

αν και το 3% παλι σκανδαλο ειναι..αφου αφαιρει το δικαιωμα της αρνησης για πολλους πολιτες..

με αλλα λογια το ιδιο το κομματικο-πολιτικο συστημα προωθει την αποχη γιατι δεν δινει τροπο διαμαρτυριας με την ψηφο..σου λεει,,ή ψηφισε τα κομματικα μαντρια,,ή μην ψηφισεις καθολου..

οποτε μην παραπονουνται οι διαφοροι πολιτικοι και ΜΜΕδες υποκριτες.

οταν ο ιδιος ο εκλογικος νομος λαμβανει ως ανυπαρκτη μια λευκη ψηφο..τοτε σε αποκλειει απο μονο του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Όλα αυτά, ενώ το φάντασμα του κομμουνισμού άρχισε και πάλι να ίπταται πάνω από τις εργατικές συνοικίες των μεγαλουπόλεων.
...
Θα ήθελα τελειώνοντας να πω ότι Αριστερά ή εάν θέλετε το εργατικό κίνημα, γεννήθηκε στο δρόμο κι εκεί ανδρώθηκε και καθαγιάστηκε, στους αγώνες κι όχι στην τηλεόραση! ..... Την υποστήριξή μας έχει καθήκον να την κερδίσει στο Δρόμο, στα εργοστάσια, στο χώρο εργασίας.

Κάποιες παρατηρήσεις-σκέψεις στα παραπάνω σημεία.

Κανένα κομμουνιστικό φάντασμα δεν ίπταται πουθενά, και ειδικά τα τελευταία χρόνια (τα ποσοστά δε μου λένε τίποτα, είναι ο συνηθισμένος αριθμός αριστερών ψηφοφόρων). Η εποχή μας είναι εποχή της απόλυτης πολιτικής και ιδεολογικής απαξίωσης. Ο πολιτικός λόγος των περισσοτέρων από εμάς εξαντλείται στο "δε φταίω εγώ, να πληρώσουν τα λαμόγια". Πέρα απ' αυτό δεν υπάρχει απολύτως τίποτα, καμία πρόταση, κανένα όραμα, κανένα φάντασμα του κομμουνισμού.

Οι γιγάντιες διαδηλώσεις της περασμένης άνοιξης, στις οποίες συμμετείχα κι εγώ, μου φάνηκαν ως ένα ξέσπασμα αγανάχτησης για το παρόν και αγωνίας για το μέλλον. Κανένα πολιτικό υπόβαθρο δεν υπήρχε πίσω από τις διαδηλώσεις αυτές.

Μας νοιάζει μόνο ο εαυτός μας και γι αυτό υπάρχει εδώ και 1 χρόνο όλη αυτή η αναστάτωση, διότι τώρα καταλαβαίνει ο κόσμος ότι αυτά που γίνονται στην πολιτική τον αφορούν άμεσα. Μέχρι πριν από λίγα χρόνια ήταν πολύ συνηθισμένο να ακούς απόψεις "τι με νοιάζει εμένα ποιος θα βγει κυβέρνηση και τι θα κάνει; λες και θα αλλάξει κάτι στη ζωή μου;".
Θα σου πω και ένα παράδειγμα από τη δουλειά μου (ιδιωτικός τομέας). Η μοναδική φορά που είδα τον κόσμο πραγματικά αναστατωμένο ήταν τις μέρες που τα ΜΜΕ διέδιδαν φήμες ότι θα γίνουν περικοπές στα δώρα των ιδιωτικών υπαλλήλων. Όταν το θέμα αυτό έληξε αισίως (ελπίζω οριστικά), όλοι ηρέμησαν. Ακόμα και καμιά απόλυση συναδέλφου να γίνει, δε σκοτίζεται κανένας (σκέψη-παγίδα : για να τον απολύσουν αυτόν δε θα ήταν καλός, εγώ είμαι καλός στη δουλειά μου, δε κινδυνεύω).

Και μιας και ήρθε η κουβέντα στους χώρους εργασίας, πιστεύεις ότι η αριστερά εξακολουθεί να έχει λόγο στους εργαζόμενους ή όλα αυτά ανήκουν οριστικά στο παρελθόν; Στο προφίλ σου γράφεις "ιδιωτικός υπάλληλος", γι αυτό η γνώμη σου για εμένα μετράει περισσότερο. Σε εμάς οποιαδήποτε επίσκεψη αριστερού πολιτικού προσώπου αντιμετωπίζεται σχεδόν πάντα με αδιαφορία. Γιατί άραγε; Σε εσάς;

Γενικά, αυτό που βλέπω εγώ είναι πως ο κόσμος πολιτικά-ιδεολογικά είναι κλεισμένος στον εαυτό του. Δεν υπάρχει καμία διάθεση για συλλογικότητα. Στο πλαίσιο αυτό εγωισμού-απαξίωσης τοποθετώ και τον εαυτό μου. Και δε βλέπω να αλλάζει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γενικά, αυτό που βλέπω εγώ είναι πως ο κόσμος πολιτικά-ιδεολογικά είναι κλεισμένος στον εαυτό του. Δεν υπάρχει καμία διάθεση για συλλογικότητα. Στο πλαίσιο αυτό εγωισμού-απαξίωσης τοποθετώ και τον εαυτό μου. Και δε βλέπω να αλλάζει κάτι.
δικαιο εχεις.
αλλα θα αλλαξει αυτο,γιατι η πεινα και οι κρισεις φερνουν τους ανθρωπους πιο κοντα..

οτανχανετε ο πλουτος που μας κανει εγωιστες..ολα αλλαζουν.

τωρα ζουμε την εποχη της αλλαγης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Δεν πηγα να ψηφισω γιατι εχω αηδιασει με ολους εδω και χρονια κανω το ιδιο και απο το να επιλεξω εναν πολιτικο σαν τον Αδωνη προτιμω να μου κοπει το χερι . Αν με την επιλογη μου ενισχυω τα δυο κομματα τα πιο μεγαλα λυπαμαι απλα δεν εχω επιλογες γιατι την μεγαλητερη απογοητευση την εχω απο τα κομματα τις αριστερας τα οποια ειναι εδω και χρονια κλεισμενα στον μικροκοσμο τους αρνουμαι να μπω στην λογικη τους και να ψηφιζω καποιον που απλα ειναι λιγοτερο κακος απο τον αλλο θελω καποιον που θα με πεισει οτι ΑΞΙΖΕΙ την ψηφο μου μεχρι τοτε επιλεγω να απεχω τοσο απλα........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιατι δεν εριξες λευκο?
ή μια μουτζα?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απλώς όσοι δεν ψηφίζετε (ειδικά εδώ και χρόνια), δεν έχετε κανένα δικαίωμα να γκρινιάζετε για οτιδήποτε στον δήμο σας/χώρα σας. Αν δεν σας καλύπτει κανένα κόμμα, τότε ρίξτε λευκό (από το ολότελα..) ή ακόμα καλύτερα κατεβείτε οι ίδιοι στις εκλογές ως ανεξάρτητοι (στις βουλευτικές μπορεί να είναι αστείο, στις δημοτικές όμως είναι πιο εύκολο απ' όσο νομίζετε, ειδικά σε μικρά μέρη όπου όλοι ξέρουν όλους). Αλλά ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ. Η μη ψήφος δεν είναι διαμαρτυρία, είναι απλώς μια ακόμα ευκαιρία για τα λαμόγια για να συνεχίσουν την ατζέντα τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
γιατι δεν εριξες λευκο?
ή μια μουτζα?;)
Γιατι βαρεθηκα να κανω 300 και χιλ για να τους μουτζωσω Αγγελε οχι οτι δεν αξιζει ο κοπος αλλα που να τρεχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Απλώς όσοι δεν ψηφίζετε (ειδικά εδώ και χρόνια), δεν έχετε κανένα δικαίωμα να γκρινιάζετε για οτιδήποτε στον δήμο σας/χώρα σας. Αν δεν σας καλύπτει κανένα κόμμα, τότε ρίξτε λευκό (από το ολότελα..) ή ακόμα καλύτερα κατεβείτε οι ίδιοι στις εκλογές ως ανεξάρτητοι (στις βουλευτικές μπορεί να είναι αστείο, στις δημοτικές όμως είναι πιο εύκολο απ' όσο νομίζετε, ειδικά σε μικρά μέρη όπου όλοι ξέρουν όλους). Αλλά ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ.

α,,μπραβο..;)



Γιατι βαρεθηκα να κανω 300 και χιλ για να τους μουτζωσω Αγγελε οχι οτι δεν αξιζει ο κοπος αλλα που να τρεχω
φερε τα εκλογικα δικαιωματα κοντα σου αν μπορεις....
και εγω μακρια τα ειχα παλια,,και οντως ειχα ουσιαστικη δικαιολογια που καποιες φορες δεν ψηφισα..
αλλα απο οταν τα εφερα κοντα στο μερος μου,ψηφιζω παντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η μη ψήφος δεν είναι διαμαρτυρία, είναι απλώς μια ακόμα ευκαιρία για τα λαμόγια για να συνεχίσουν την ατζέντα τους!
Δυστυχώς αγαπητή μου, έχει αποδειχτεί περίτρανα ότι και η ψήφος είναι επίσης μια ευκαιρία για τα λαμόγια για να συνεχίσουν απρόσκοπτα την ατζέντα τους, ούτως ή άλλως. Το σύστημα είναι αδιέξοδο κι αυτός είναι πιστεύω ο κυριότερος λόγος που όλο και περισσότεροι ψηφοφόροι οδηγούνται στην αποχή. Τουλάχιστον αυτός ήταν και ο πρώτος λόγος για τον οποίο απέχω τα τελευταία τέσσερα χρόνια (τελευταία φορά είχα ψηφίσει στις προηγούμενες δημοτικές εκλογές του 2006). Δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ απολύτως ελπίδα ν' αλλάξει κάτι από την ψηφοφορία, ειδάλλως θα ήταν παράνομη κι αυτό δεν είναι ένα απλό ευφυολόγημα...

Κανένα κομμουνιστικό φάντασμα δεν ίπταται πουθενά, και ειδικά τα τελευταία χρόνια (τα ποσοστά δε μου λένε τίποτα, είναι ο συνηθισμένος αριθμός αριστερών ψηφοφόρων). Η εποχή μας είναι εποχή της απόλυτης πολιτικής και ιδεολογικής απαξίωσης. Ο πολιτικός λόγος των περισσοτέρων από εμάς εξαντλείται στο "δε φταίω εγώ, να πληρώσουν τα λαμόγια". Πέρα απ' αυτό δεν υπάρχει απολύτως τίποτα, καμία πρόταση, κανένα όραμα, κανένα φάντασμα του κομμουνισμού.
Ναι ε; Και τότε τι είναι αυτό που φοβούνται τόσο πολύ και μας γέμισαν κάμερες και τρομονόμους, όλο και πιο αυθαίρετους και καταχρηστικούς; :hmm:

Όσο για το επιχείρημα ότι τα ποσοστά του ΚΚΕ ανέβηκαν λόγω της αποχής των ψηφοφόρων των μεγάλων κομμάτων, είναι σωστό μεν, αλλά κατά τη γνώμη μου μονόπλευρο. Κατ' αρχάς, το ότι οι ψηφοφόροι των μεγάλων κομμάτων επέλεξαν να κάτσουν σπίτια τους, μάλλον από κάποια αίσθηση ενοχής φαντάζομαι, ενώ οι κομμουνιστές ψηφοφόροι έτρεξαν σύσσωμοι να ψηφίσουν το κόμμα τους, δηλαδή η τεράστια συσπείρωση των κομμουνιστών, τους δίνει μια ιδιαίτερη δυναμική, την οποία μέχρι τώρα δεν είχαν. Αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα ότι αυτήν τη δυναμική οφείλουν να την μετατρέψουν σε πραγματική υποστήριξη, καταφέρνοντας να δημιουργήσουν ένα αληθινό αντιΔΝΤ κίνημα και κατεβάζοντας τον κόσμο στο Δρόμο.

Κατά δεύτερον, εάν τα πράγματα ήταν τόσο απλά, τότε γιατί δεν ωφελήθηκε από τη συγκυρία ο επαμφοτερίζων ΣΥΡΙΖΑ ή ο πατριδοκάπηλος ΛΑΟΣ, οι οποίοι έμμεσα ή άμεσα υποστήριξαν το μνημόνιο;

Οι γιγάντιες διαδηλώσεις της περασμένης άνοιξης, στις οποίες συμμετείχα κι εγώ, μου φάνηκαν ως ένα ξέσπασμα αγανάχτησης για το παρόν και αγωνίας για το μέλλον. Κανένα πολιτικό υπόβαθρο δεν υπήρχε πίσω από τις διαδηλώσεις αυτές.
Ακόμη καλύτερα. Το πολιτικό υπόβαθρο δεν εκπέμπεται στα πλήθη από καθέδρας (εάν φυσικά μιλάμε για ανεξάρτητο και ακηδεμόνευτο κίνημα), αλλά ζυμώνεται μέσα στον Αγώνα, σαν "σε γιορτή που δεν ξανάδα στη ζωή μου τη σκυφτή". Η αγανάκτηση, μαζί με τη διάθεση έκφρασης διαμαρτυρίας και διεκδίκησης κλεμμένων δικαιωμάτων, αποτελούν έναν πολύ καλό συνδυασμό για να γεννήσουν νέες ιδέες και κινήματα, από τα οποία τόσο έχουμε ανάγκη.

Σε δεύτερο χρόνο, θα θυμηθώ ότι η αντίδραση του συστήματος στις διαδηλώσεις αυτές, ήταν να κατεβάσουν στο δρόμο τους εγκάθετους παρακρατικούς κουκουλοφόρους τους και να δολοφονήσουν αθώους πολίτες με τον ίδιο τρόπο που κάποτε δολοφονούσε η Ιερά Εξέταση. Δια της απροκάλυπτης προβοκάτσιας και τρομοκρατίας, σπίλωσαν τους κοινωνικούς αγώνες φορτώνοντάς τους αθώο αίμα κι έστειλαν τον τρομαγμένο κοσμάκη δια παντός (ελπίζω όχι) στα σπίτια τους. Κατά συνέπεια, γνώμη μου είναι ότι έστω και δια του αντιθέτου, υπάρχει ισχυρότατο πολιτικό υπόβαθρο πίσω από εκείνες τις κινητοποιήσεις.

Μας νοιάζει μόνο ο εαυτός μας και γι αυτό υπάρχει εδώ και 1 χρόνο όλη αυτή η αναστάτωση, διότι τώρα καταλαβαίνει ο κόσμος ότι αυτά που γίνονται στην πολιτική τον αφορούν άμεσα. Μέχρι πριν από λίγα χρόνια ήταν πολύ συνηθισμένο να ακούς απόψεις "τι με νοιάζει εμένα ποιος θα βγει κυβέρνηση και τι θα κάνει; λες και θα αλλάξει κάτι στη ζωή μου;".
Θα σου πω και ένα παράδειγμα από τη δουλειά μου (ιδιωτικός τομέας). Η μοναδική φορά που είδα τον κόσμο πραγματικά αναστατωμένο ήταν τις μέρες που τα ΜΜΕ διέδιδαν φήμες ότι θα γίνουν περικοπές στα δώρα των ιδιωτικών υπαλλήλων. Όταν το θέμα αυτό έληξε αισίως (ελπίζω οριστικά), όλοι ηρέμησαν. Ακόμα και καμιά απόλυση συναδέλφου να γίνει, δε σκοτίζεται κανένας (σκέψη-παγίδα : για να τον απολύσουν αυτόν δε θα ήταν καλός, εγώ είμαι καλός στη δουλειά μου, δε κινδυνεύω).
Δυστυχώς τα έχω δει κι εγώ, ακριβώς τα ίδια, με έμφαση σε αυτά που γράφεις στις τελευταίες σειρές τούτης της παράθεσης...:/:

Και μιας και ήρθε η κουβέντα στους χώρους εργασίας, πιστεύεις ότι η αριστερά εξακολουθεί να έχει λόγο στους εργαζόμενους ή όλα αυτά ανήκουν οριστικά στο παρελθόν; Στο προφίλ σου γράφεις "ιδιωτικός υπάλληλος", γι αυτό η γνώμη σου για εμένα μετράει περισσότερο. Σε εμάς οποιαδήποτε επίσκεψη αριστερού πολιτικού προσώπου αντιμετωπίζεται σχεδόν πάντα με αδιαφορία. Γιατί άραγε; Σε εσάς;
Γράφω "Ιδιωτικός υπάλληλος", απλά επειδή δεν υπάρχει η επιλογή "Βιομηχανικός Εργάτης-Προλετάριος"...

Δεν έχω δει επίσκεψη του οιουδήποτε στο εργοστάσιό μας, το οποίο έχει πολύ μικρό αριθμό εργαζομένων για να διαθέτει συνδικάτο. Τρομοκρατία, απειλές, κάμερες, αυθαίρετες μειώσεις μισθών και απολύσεις, αυτό είναι το μόνο που έχω δει, εάν σ' ενδιαφέρει. Κανείς δεν έχει λόγο πια, ο εργάτης στις μέρες μας είναι δούλος και σε λίγο δεν θα έχει να χάσει παρά μόνο τις αλυσίδες του, οι οποίες στις μέρες μας ονομάζονται "πιστωτικές κάρτες" και "στεγαστικά ή καταναλωτικά δάνεια". Τότε φοβού, εκείνον που δεν έχει τίποτε άλλο να χάσει παρά μόνον αυτές τις αλυσίδες. Τις επαναστάσεις τις δημιουργούν τα άδεια στομάχια κι όχι τα άδεια κεφάλια...


Γενικά, αυτό που βλέπω εγώ είναι πως ο κόσμος πολιτικά-ιδεολογικά είναι κλεισμένος στον εαυτό του. Δεν υπάρχει καμία διάθεση για συλλογικότητα. Στο πλαίσιο αυτό εγωισμού-απαξίωσης τοποθετώ και τον εαυτό μου. Και δε βλέπω να αλλάζει κάτι.
Ιδεολογικά κλεισμένος στον εαυτό του; Τι είδους ιδεολογία είναι ρε αδελφέ αυτή; Μου θυμίζεις την Καγίρα, η οποία στην προσπάθειά της να μας πείσει να πάμε να ψηφίσουμε, μας πρότεινε να βάλουμε οι ίδιοι υποψηφιότητα, απλά και μόνο για να έχουμε τη χαρά να ψηφίσουμε τον εαυτό μας...:hehe: :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top