• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Xάος, το ζήτημα των γιατρών που έρχοονται από το εξωτερικό απασχολεί συνεχώς την ιατρική κοινότητα, και εμείς που σπουδάσαμε στα ελληνικά πανεπιστήμια, με όση διακριτικότητα μπορούμε το θίγουμε καθημερινά. Μπορώ όμως να σε διαβεβαιώσω οτι δυστυχώς κακοί γιατροί υπάρχουν γύρω μας και προέρχονται και από ελληνικά πανεπιστήμια.
Επειδή το θέμα με τα εμβόλια το άνοιξα εγώ, οφειλω να διευκρινίσω πάλι οτι δεν ενοούσα εμβόλια τύπου αντιγριππικών και τέτοια, αλλά τα καθιερωμένα στάνταρ εμβόλια της παιδικής ηλικίας.
Βέβαια και το αντιγριππικό εμβόλιο, απευθύνεται σ συγκεκριμένες ομάδες πληθυσμού, όμως ο αναξήγητος φόβος ωθεί όλον τον κόσμο να τρέχει στα φαρμακεία και στα νοσοκομεία.
Το οτι ένα παιδί στο ένα εκατομύριο εμφάνισε τις παρενέγειες του εμβολίου, δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να γίνεται το εμβόλιο. Πόσα παιδιά θα είχαναρρωστήσει αν δεν είχαν εμβολιαστεί;
Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Ο μηνιγγιτιδόκοκκος δεν είναι ο μοναδικός ιός που προκαλεί μηνιγγίτιδα, όμως ακόμα κι αν δεν υπάρχει στην ελλάδα (πράγμα που δεν το γνωρίζω), κανείς δεν υπογράφει οτι δεν μπορεί να προσβάλει έναν παιδικό οργανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Xάος, το ζήτημα των γιατρών που έρχοονται από το εξωτερικό απασχολεί συνεχώς την ιατρική κοινότητα, και εμείς που σπουδάσαμε στα ελληνικά πανεπιστήμια, με όση διακριτικότητα μπορούμε το θίγουμε καθημερινά. Μπορώ όμως να σε διαβεβαιώσω οτι δυστυχώς κακοί γιατροί υπάρχουν γύρω μας και προέρχονται και από ελληνικά πανεπιστήμια.
Επειδή το θέμα με τα εμβόλια το άνοιξα εγώ, οφειλω να διευκρινίσω πάλι οτι δεν ενοούσα εμβόλια τύπου αντιγριππικών και τέτοια, αλλά τα καθιερωμένα στάνταρ εμβόλια της παιδικής ηλικίας.
Βέβαια και το αντιγριππικό εμβόλιο, απευθύνεται σ συγκεκριμένες ομάδες πληθυσμού, όμως ο αναξήγητος φόβος ωθεί όλον τον κόσμο να τρέχει στα φαρμακεία και στα νοσοκομεία.
Το οτι ένα παιδί στο ένα εκατομύριο εμφάνισε τις παρενέγειες του εμβολίου, δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να γίνεται το εμβόλιο. Πόσα παιδιά θα είχαναρρωστήσει αν δεν είχαν εμβολιαστεί;
Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Ο μηνιγγιτιδόκοκκος δεν είναι ο μοναδικός ιός που προκαλεί μηνιγγίτιδα, όμως ακόμα κι αν δεν υπάρχει στην ελλάδα (πράγμα που δεν το γνωρίζω), κανείς δεν υπογράφει οτι δεν μπορεί να προσβάλει έναν παιδικό οργανισμό.

Λοιπόν καπετάνιο:
1) Φυσικά ισχύει αυτό που λες για κακούς γιατρούς από τα Ελληνικά πανεπιστήμια. Οι χειρότεροι απ' όλους είναι τα παιδάκια των καθηγητάδων που προωθούνται με το ζόρι και με πλασματικά προσόντα. Οι περισσότεροι εξ αυτών είναι παντελώς ανίκανοι!!! Απλά ήθελα να πω, μιλώντας για τις μεταγραφές, ότι άλλο είναι να έχεις περάσει ένα μάθημα διαβάζοντας έστω και παπαγαλία και να υπέστης την βάσανον των παρουσιών στις κλινικές, άσχετα αν πέρασες και δεν άγγιξες, και άλλο είναι να έχεις πληρώσει για να περάσεις μάθημα που δεν άνοιξες καν το βιβλίο. Αν είναι δύσκολο, όπως όλοι έχουμε συμφωνήσει, για έναν επιμελή γιατρό ν' αποφύγει το λάθος, κάτι τέτοιο είναι παντελώς αδύνατον για έναν με αγορασμένο ή πλαστό (υπάρχουν εκατοντάδες από δαύτα) πτυχίο.
2) Κατανοώ ότι μιλάς γι' αυτά τα εμβόλια, όπως βλέπεις κι εγώ ήμουν πολύ προσεκτικός στις διατυπώσεις μου, μιλώντας για "υπερβολικό" εμβολιασμό και αναφέροντας ότι "δυστυχώς" κάποιοι παιδίατροι "φτάνουν στο άλλο άκρο" να συστήνουν τον μη εμβολιασμό των παιδιών. Ξαναλέω ότι πλέον είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρει κανείς το μέτρο σε αυτήν την ιστορία.
3) Αυτό για το παιδί που ασθένησε από το εμβόλιο δεν το έγραψα για το λόγο που νομίζεις. Όλοι ξέρουμε ότι υπάρχει ένας κίνδυνος από το εμβόλιο (στις μέρες μας είναι πολύ μικρότερος, έχει χρόνια να εμφανιστεί τέτοιο περιστατικό, αν δεν κάνω λάθος), όμως κανείς ίσως από τους συνομιλητές μας δεν έχει δει τις φωτογραφίες με τα παιδιά-θύματα της πολιομυελίτιδας που ζητιάνευαν στους δρόμους, ή που γέμιζαν ολόκληρα ιδρύματα, πριν την καθιέρωση του εμβολίου. Συνεπώς το ρίσκο είναι αποδεκτό, αρκεί να μην τύχει σε σένα που λένε. (γι' αυτό έγραψα κι αυτό με τον Ιωβ). Απλά ήθελα να δώσω μια παράξενη ιστορία, από αυτές που μόνο το Μέγα Χάος (όχι εγώ) ξέρει να κατασκευάζει. Είμαι σίγουρος ότι οι συγκεκριμένοι γονείς γιατροί δεν μετάνιωσαν που βοήθησαν στην επιβολή αυτού του εμβολίου, παρά το βαρύ προσωπικό τίμημα. Έχεις ακούσει αυτό που λένε ότι όλα τα παράξενα συμβαίνουν σε γιατρούς; (Εμένα γιατρός χειρουργός με μεγάλη εμπειρία μου το έχει πει).
4) Ο μηνιγγιτιδόκοκκος είναι ένα βακτήριο που χωρίζεται σε τρεις ομάδες: Την Α, τη Β και τη C. Φυσικά και υπάρχουν κι άλλα παθογόνα βακτήρια και ιοί που προκαλούν μηνιγγίτιδα, όμως το εν λόγω εμβόλιο είναι μόνο κατά του μηνιγγιτιδόκοκκου και σχεδιάστηκε για την κάλυψη των αναγκών των ευρωπαϊκών πληθυσμών, όπου κυριαρχούν οι ομάδες Α και C. Στην Ελλάδα υπάρχει αποκλειστικά η ομάδα Β, συνεπώς το εμβόλιο δεν προστατεύει τα παιδιά μας. Μάλιστα, όπως επιβεβαίωσα μετά το χθεσινό μου post, γράφεται πράγματι στα βιβλιάρια των ασφαλιστικών ταμείων. Επίσης ο χθεσινός συνομιλητής μου, μου είπε και κάτι που δεν το ήξερα την ώρα που έγραφα το post: Ο εμβολιασμός με αυτό το εμβόλιο, κάνει επιλογή υπέρ του μηνιγγιτιδόκοκκου ομάδας Β, με αποτέλεσμα αυτός τα τελευταία χρόνια (σύμφωνα με στοιχεία του Νοσοκομείου Ειδικών Παθήσεων της Θεσ/νίκης) να γίνεται όλο και πιο διεισδυτικός και να προκαλεί βαρύτερες λοιμώξεις. Δυστυχώς τα θέματα εξέλιξης και φυσικής ή τεχνητής επιλεκτικής πίεσης είναι ιδιαίτερα δυσνόητα για τον πολύ κόσμο και δεν θα ήθελα να επεκταθώ, όμως γεγονός παραμένει ότι ένας λανθασμένος εμβολιασμός σε έναν πληθυσμό μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα. Το θέμα με το συγκεκριμένο εμβόλιο είναι από αυτά που έχω διασταυρώσει πέραν κάθε αμφισβήτησης, παρακαλώ να δώσετε όλοι την δέουσα προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σκέψου πόσο δυσάρεστο είναι αυτό το φαινόμενο λοιπόν για όλους εμάς που αντιμετωπίζαμε τη διαφορετική αντιμετώπιση μπροστά στα μάτια μας χωρίς να μπορούμε να κάνουμε το οτιδήποτε. Ομως σε όλους τους χ'ωρους δεν συμβαίνουν αυτά;
Βέβαι μέχρι σήμερα δεν έχω δει συνάδελφο σε δημόσιο νοσοκομείο που να είναι ανεπαρκής και να έχει σταδιοδρομίσει.
Μπορεί να διευθυντής κλινικής καινα μην είναι ο καλύτερος αλλά ανεπαρκής όχι.
Είναι έτσι το σύστημα που τους ανεπαρκείς τους σπρώχνει αλλού.
Σε χαμηλότερα κλιμάκια βέβαια, έχω συνεργαστεί με πάρα πολλούς, κανείς όμως δεν έιχε την επιθυμητή εξέλιξη.
Για το θέμα του μηνιγγιτιδόκοκκου, δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο, ίσως μάλιστα να ανήκει περισσότερο στη δική σου αρμοδιότητα παρά στη δική μου, λόγω ειδικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
κάνει επιλογή υπέρ του μηνιγγιτιδόκοκκου ομάδας Β, με αποτέλεσμα αυτός τα τελευταία χρόνια (σύμφωνα με στοιχεία του Νοσοκομείου Ειδικών Παθήσεων της Θεσ/νίκης) να γίνεται όλο και πιο διεισδυτικός και να προκαλεί βαρύτερες λοιμώξεις.


Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό?

Δεν είναι καθόλου εύκολο να εξηγηθεί αυτό. Κανονικά στην Ελλάδα υπήρχαν και οι δύο άλλες ομάδες σε μικρά ποσοστά. Φαίνεται (δεν υπάρχει πλήρης απόδειξη επ' αυτού, η εξέλιξη είναι μια επιστήμη με μεγάλα ποσοστά αβεβαιότητας) ότι η διατήρηση της ισορροπίας μεταξύ των πληθυσμών, λόγω ανταγωνισμού και αλληλεπίδρασης επιδρούσε στα βακτήρια με σχετικά κατευναστικό τρόπο. Ας πούμε ότι τώρα η ομάδα Β έμεινε ανεξέλεγκτη και όπως πονηρός έμπορος που αποκτά το μονοπώλιο, γίνεται πιο "αρπακτική" (Αδόκιμος ο όρος, απλά θέλω λίγο να σκεφτείς το παράδειγμα του μονοπωλίου μέσα σε μια αγορά). Όλα αυτά αποτελούν υποθέσεις που χρήζουν περαιτέρω αποδείξεων. Γεγονός παραμένει ότι μετά την έναρξη της διάδοσης του εμβολίου αυτού, έχει παρατηρηθεί αύξηση της διεισδυτικότητας του βακτηρίου. Για περισσότερες αποδείξεις, αναμένουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Φαντάζεσαι βέβαια πόσο ..σοβαρό είναι αυτό για εμάς που μεγαλώνουμε παιδιά... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έχετε ακούσει για το σύνδρομο του Κόλπου;



Ένα μικρό τάιμ άουτ ρε συ Γρεατ Γχάος.

Το Σύνδρομο του Κόλπου ωφείλεται στους μαζικούς εμβολιασμούς;

Όχι μόνο μου φαίνεται υπεραπλουστευτικό, αλλά γιατί μου ακούγεται σαν ράδιο-αρβύλα που ένας επιστήμονας σαν εσένα θα έπρεπε να περάσει από κόσκινο πριν το διατυπώσει :confused:

Δεν θέλω να με βγάλουν πάλι ψοφ-τόπικ, οπότε δεν θα πω πως υπάρχει και το Σύνδρομο του Κοσσόβου, που έχει στείλει άνδρες της πολυεθνικής στην αντίπερα όχθη με νεοπλασίες (Πρόσφατα είχε γίνει θέμα με προσφυγές οικογένειών Ιταλών στρατιωτών). Είχαν κάνει όλοι αυτοί τα ίδια εμβόλια με τους Αμερικανούς; :confused:

Πιο πιθανό το βλέπω να συνδιάζεται το ψυχολογικό σοκ με το απεμπλουτισμένο ουράνιο, παρά τα εμβόλια. Και αν κάποιος κατηγορεί τον υπερεμβολιασμό, συμφωνώ μαζί του. Αν κατηγορεί τον εμβολιασμό, τότε να θυμηθούμε πως ήταν ο κόσμος χωρίς τα εμβόλια (πς. Τον μακαρίτη τον έφαγε το "χτηκιό").

Ένιγουεη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Φαντάζεσαι βέβαια πόσο ..σοβαρό είναι αυτό για εμάς που μεγαλώνουμε παιδιά... :'(

Εγώ πάντως δεν έχω κάνει το συγκεκριμένο εμβόλιο στην κόρη μου.

Ένα μικρό τάιμ άουτ ρε συ Γρεατ Γχάος.

Το Σύνδρομο του Κόλπου ωφείλεται στους μαζικούς εμβολιασμούς;

Όχι μόνο μου φαίνεται υπεραπλουστευτικό, αλλά γιατί μου ακούγεται σαν ράδιο-αρβύλα που ένας επιστήμονας σαν εσένα θα έπρεπε να περάσει από κόσκινο πριν το διατυπώσει :confused:

Και αν κάποιος κατηγορεί τον υπερεμβολιασμό, συμφωνώ μαζί του. Αν κατηγορεί τον εμβολιασμό, τότε να θυμηθούμε πως ήταν ο κόσμος χωρίς τα εμβόλια (πς. Τον μακαρίτη τον έφαγε το "χτηκιό").
Ένιγουεη.

Σας εξήγησα ακριβώς από πού το έμαθα, δεν έχω τρόπο να το διασταυρώσω, εκτός αν βρω τον συγκεκριμένο καθηγητή να ρωτήσω για κάποια πηγή που μπορούμε να διαβάσουμε κι εμείς κάτι περισσότερο. Απλά να θυμάσαι ότι όταν βλέπεις γενικευμένα σύνδρομα, ιδιοπαθούς αιτιολογίας (δηλαδή που δεν έχουν βρει οι ερευνητές συγκεκριμένο λόγο της εμφάνισής τους), το ανοσοποιητικό παίζει με πολύ μεγάλη πιθανότητα. Υπάρχουν πολλά που πρέπει να απαντηθούν ακόμη, γι' αυτό σας λέω να μην "καταναλώνετε" εμβόλια με μεγάλη ευκολία. Φυσικά είμαι κατά του υπερβολικού εμβολιασμού, όχι γενικά κατά του εμβολιασμού και το έχω δηλώσει ήδη δύο φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Xάος, ίσως να ήταν καλύτερο να διευκρινίσεις για ποια ακριβώς εμβόλια αναφέρεσαι γιατί πολύ φοβάμαι οτι δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
Υποθέτω για παράδειγμα οτι είσαι 100% εναντίον του κάθε λογής αντιγριππικού εμβολίου που κυκλοφορεί κάθε χρόνο, και πολύς κόσμος τρέχει αναίτεια να το αποκτήσει, χωρίς καν να ανήκει σε κάποια από τις ευπαθείς ομάδες.
Εχεις κάποιο άλλο παράδειγμα υπ' όψιν σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν έχω κάνει το συγκεκριμένο εμβόλιο στην κόρη μου.



Σας εξήγησα ακριβώς από πού το έμαθα, δεν έχω τρόπο να το διασταυρώσω, εκτός αν βρω τον συγκεκριμένο καθηγητή να ρωτήσω για κάποια πηγή που μπορούμε να διαβάσουμε κι εμείς κάτι περισσότερο. Απλά να θυμάσαι ότι όταν βλέπεις γενικευμένα σύνδρομα, ιδιοπαθούς αιτιολογίας (δηλαδή που δεν έχουν βρει οι ερευνητές συγκεκριμένο λόγο της εμφάνισής τους), το ανοσοποιητικό παίζει με πολύ μεγάλη πιθανότητα. Υπάρχουν πολλά που πρέπει να απαντηθούν ακόμη, γι' αυτό σας λέω να μην "καταναλώνετε" εμβόλια με μεγάλη ευκολία. Φυσικά είμαι κατά του υπερβολικού εμβολιασμού, όχι γενικά κατά του εμβολιασμού και το έχω δηλώσει ήδη δύο φορές.

Θα ήθελα στα παραπάνω να προσθέσω τα εξής: Όταν ένας καθηγητής της ανοσολογίας, κάνοντας μάθημα ακριβώς για τα εμβόλια, αφού εξηγεί στους φοιτητές του όλα τα θετικά των εμβολίων, μόλις φτάνει στους κινδύνους διηγείται επισήμως (και όχι off the record) την ιστορία με το σύνδρομο του Κόλπου, πιστεύω ότι τουλάχιστον το θεωρεί πιθανό ή δυνατόν να συμβαίνει αυτό και δεν το βρίσκει καθόλου τραβηγμένο. Εμπιστεύομαι τις γνώσεις του, κάτι θα ξέρει περισσότερο από εμένα.Αυτός ήταν ο λόγος που προβληματίστηκα ιδιαίτερα και το εξέθεσα και σε εσάς, ακριβώς για να τονίσω την επικινδυνότητα του υπερβολικού εμβολιασμού.

Xάος, ίσως να ήταν καλύτερο να διευκρινίσεις για ποια ακριβώς εμβόλια αναφέρεσαι γιατί πολύ φοβάμαι οτι δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
Υποθέτω για παράδειγμα οτι είσαι 100% εναντίον του κάθε λογής αντιγριππικού εμβολίου που κυκλοφορεί κάθε χρόνο, και πολύς κόσμος τρέχει αναίτεια να το αποκτήσει, χωρίς καν να ανήκει σε κάποια από τις ευπαθείς ομάδες.
Εχεις κάποιο άλλο παράδειγμα υπ' όψιν σου;

Έχω ξαναγράψει ότι καλό είναι ν' αποφεύγουμε τα πολυδύναμα εμβόλια. Επίσης άλλο παράδειγμα εμβολίων που προκαλούν παρενέργειες είναι αυτά που κάνουν στους ταξιδιώτες όταν πρόκειται να επισκεφτούν την Ινδία ή την Αφρική (πχ το εμβόλιο κατά της ελονοσίας). Αυτά τα εμβόλια δεν είναι ασφαλή και υπάρχει αρκετά μεγάλη πιθανότητα νόσησης από το εμβόλιο, αφού περιέχουν ζωντανά εξασθενημένα στελέχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα τα περισσότερα, αν όχι όλα, τα εμβόλια, εξασθενησμένα στελέχη περιέχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ναι, αλλά τα συγκεκριμένα για κάποιο λόγο είναι πιο επικίνδυνα από τον μέσο όρο, δεν γνωρίζω ακριβώς το γιατί. Ίσως τα συγκεκριμένα παθογόνα να μην αδρανοποιούνται τόσο εύκολα. Προσοχή θα πρέπει να δοθεί και στο καινούριο εμβόλιο εναντίον του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας (έναντι του Papilloma virus δηλαδή) το οποίο ακούστηκε ότι προκάλεσε πολλές παρενέργειες, για να διαψευστεί άμέσως μετά. Κάτι παίζει εδώ... Πάντως ακριβώς γι' αυτό που αναφέρεις Καπετάνιο, οι έρευνες κατευθύνονται σε πιο μοντέρνες μορφές εμβολίων, όπως τα εμβόλια DNA, τα εμβόλια υπομονάδας (όπως αυτό έναντι της ηπατίτηδας Β), τα ανασυνδυασμένα ή τα διαγονιδιακά εμβόλια κλπ, γιατί τα εμβόλια με εξασθενημένα στελέχη θεωρούνται επικίνδυνα, όπως έχουμε προαναφέρει.
Θα ήθελα να προσθέσω ότι το θέμα των εμβολίων απασχολεί έντονα την επιστημονική κοινότητα. Χθες ένας καθηγητής μου άνοιξε το θέμα, χωρίς να αναφέρω εγώ τίποτε. Κανείς δεν ξεχνά την προσφορά των εμβολίων στην ανθρωπότητα, όμως όλοι έχουν τις αμφιβολίες τους. Το μεγάλο πρόβλημα, μου έλεγε, είναι ότι η σημερινή μας γνώση όσον αφορά το ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου και τη λειτουργία του είναι ακόμη πολύ περιορισμένη (το ανοσοποιητικό σύστημα είναι από αυτά που κάνουν το Μέγα Χάος να χαμογελά αυτάρεσκα για το έργο του). Αυτό που δεν γνωρίζουμε είναι το πως αλληλεπιδρά το εμβόλιο με τα αντίστοιχα γονίδια του κάθε ατόμου, για να προσδιορίσουμε με ακρίβεια την ανοσοποιητική απόκριση. Φυσικά καταλαβαίνετε ότι δεν έχουμε όλοι το ίδιο γενετικό υλικό, γι' αυτό το ίδιο εμβόλιο σε διαφορετικούς ανθρώπους λέμε ότι βρίσκεται σε διαφορετικά "γενετικά περιβάλλοντα" και η αλληλεπίδρασή του με τον κάθε οργανισμό μπορεί να προκαλεί ή όχι προβλήματα. Το όραμα των επιστημόνων, μου είπε ο καθηγητής, είναι η δημιουργία "εξατομικευμένων" εμβολίων, προσαρμοσμένων στις ανάγκες και τις δυνατότητες του κάθε οργανισμού. Θα κλείσω σημειώνοντας κάτι που ίσως αποτελεί τροφή για την περαιτέρω συζήτηση για το κατεστημένο της φαρμακοβιομηχανίας: Γενικότερα είναι πολύ της μόδας τελευταία η συζήτηση περί εξατομικευμένων φαρμάκων, που θα παρασκευάζονται κατά παραγγελία, αφού βέβαια διαγνωστεί προηγουμένως το γενετικό υπόβαθρο του κάθε ατόμου. Πώς σας φαίνεται αυτή η ιδέα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
και μια και μιλάμε για τα εμβόλια:

Ένα νέο εμβόλιο κατά των αλλεργιών υπόσχεται να κάνει τους ασθενείς ως και 100 φορές πιο ανθεκτικούς σε πιθανή αλλεργική κρίση, σύμφωνα με μια νέα μελέτη. Μάλιστα το συγκεκριμένο εμβόλιο δρα ενάντια στο άσθμα, στο έκζεμα και στην αλλεργική ρινίτιδα.


Όπως αναφέρεται στο Βήμα της Πέμπτης, επιστήμονες της ελβετικής εταιρείας Cytos που το ανέπτυξαν ελπίζουν πως μέσα σε τρία έτη οι αλλεργίες θα «σβηστούν από τον χάρτη».

Σε κλινική δοκιμή που διεξήγαγαν οι ερευνητές 40 άνδρες και γυναίκες αλλεργικοί στα ακάρεα της σκόνης έλαβαν είτε εβδομαδιαίες δόσεις του εμβολίου είτε εικονικές δόσεις επί έξι εβδομάδες.

Όπως προέκυψε, τα άτομα που έλαβαν το εμβόλιο εμφάνισαν γρήγορα ανθεκτικότητα στο αλλεργιογόνο, με ορισμένα εξ αυτών μάλιστα να εμφανίζουν 100πλάσια ανθεκτικότητα στη σκόνη σε σύγκριση με το παρελθόν.

Το εμβόλιο περιέχει αβλαβές DNA παρόμοιο με αυτό του βακίλου που προκαλεί φυματίωση. Το συνθετικό DNA «ξεγελά» το ανοσοποιητικό σύστημα ώστε να «πιστεύει» ότι δέχεται επίθεση από το επικίνδυνο βακτήριο και έτσι να βάζει τα λευκά αιμοσφαίριά του να εξαπολύσουν επίθεση στον «εχθρό».

Η ικανότητα που φαίνεται να δείχνει το εμβόλιο στο να πολεμά με μία μόνο «φόρμουλα» περισσότερα από ένα είδη αλλεργιών μαρτυρεί ότι επιτυγχάνει να επαναπρογραμματίζει το ανοσοποιητικό σύστημα χτυπώντας την κοινή ρίζα των αλλεργιών.

Αυτή τη στιγμή το εμβόλιο δοκιμάζεται σε ασθενείς με έκζεμα, ενώ αναμένεται να ακολουθήσουν δοκιμές σε άτομα με αλλεργίες σε τροφές, όπως οι ξηροί καρποί και τα όστρακα.

Oι ερευνητές πιστεύουν ότι το εμβόλιο πολλαπλών χρήσεων ενάντια στις αλλεργίες θα μπορούσε να είναι διαθέσιμο σε ευρεία κλίμακα ως το 2010.

in.gr

Τι λέτε εσείς που ξέρετε περισσότερα από εμάς?
Επίσης, αυτό που λένε περί θυλασμού και αλλεργιών πόσο ισχύει? Γιατί τα τελευταία χρόνια πολεμάνε τόσο πολύ το θυλασμό.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αφού συζητήσαμε και το θέμα των εμβολίων συνεχίζουμε. Η επικαιρότητα μας προλαβαίνει πάντα. Είδε κανείς χθες τα μεσάνυχτα την εκπομπή του Ευαγγελάτου; Παρουσίαζε ένα θέμα που άπτεται αυτού του θρεντ. Με αποδείξεις επιτέλους!!!
Το θέμα ήταν η παχυσαρκία και τα άγρια κυκλώματα εκμετάλλευσης σε σχέση με τη χειρουργική αντιμετώπισή της.
Λοιπόν: Εκτός από αυτούς που έχουν "κανονικό" βάρος, υπάρχουν οι εξής κατηγορίες: οι υπέρβαροι, οι παχύσαρκοι και οι νοσογόνα παχύσαρκοι, δηλαδή άνθρωποι τόσο παχείς που κινδυνεύει σοβαρά η υγεία τους. Τα τελευταία χρόνια τα άτομα που ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες έχουν τριπλασιαστεί!!! Αυτοί που ανήκουν στις κατηγορίες των υπέρβαρων και των παχύσαρκων αποτελούν το 50% του ελληνικού πληθυσμού!!! Επισήμως η ιατρική, όπως βεβαίωσαν πολλοί επιστήμονες που συμμετείχαν στην εκπομπή, θεωρεί ότι χειρουργική επέμβαση (το λεγόμενο διάφραγμα στο στομάχι, ή ακόμη χειρότερα το bypass στομάχου) απευθύνονται αποκλειστικά και μόνο σε αυτούς που είναι νοσογόνα παχύσαρκοι. Σε όλους τους άλλους αντενδείκνυται, αφού είναι μια επέμβαση αρκετά σοβαρή, με πιθανές επιπλοκές που φτάνουν ως και τον θάνατο. Δεν ξέρω ακριβώς πόσο συχνές είναι αυτές οι επιπλοκές, πάντως στο γυαλί παρουσιάστηκαν 4-5 περιπτώσεις θανάτων που ήρθαν ως επιπλοκή τέτοιων εγχειρήσεων. Οι παρόντες γιατροί το επιβεβαίωσαν και κανείς δεν αμφισβήτησε ότι αυτές οι χειρουργικές επεμβάσεις είναι επικίνδυνες, όπως και κάθε τέτοια επέμβαση.
Αυτό που αποκαλύφθηκε, με συγκεκριμένα παραδείγματα, είναι ότι υπάρχει ένα τεράστιο κύκλωμα που έχει κάνει αυτές τις εγχειρήσεις φάμπρικα. Πράγματι, μέσω διαφημίσεων, εκπομπών στα πρωινάδικα κλπ, κάποιοι ωθούν
τους παχουλούς και παχουλές στην "εύκολη", όπως διαφημίζουν επέμβαση, που σε μια μέρα σηκώνεσαι και πας σπίτι σου και τα τοιαύτα.
Υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός χειρούργων (κατά το "κακούργων") οι οποίοι είναι πρόθυμοι να χειρουργήσουν τον οποιονδήποτε έναντι του ποσού των 12500-30000 Ευρώπουλων. Φυσικά έχει οργανωθεί ένα κύκλωμα μεσαζόντων (σύλλογοι, δοσίλογοι, κέντρα αισθητικής, και άλλοι επιτήδιοι) οι οποίοι κατευθύνουν τους "ασθενείς" στους συγκεκριμένους γιατρούς έναντι ποσού 300-600 Ευρώπουλων, αφού φαίνεται ότι οι γιατροί-αρπακτικά έχουν γίνει πάρα πολλοί και υπάρχει χοντρός ανταγωνισμός. Στην κάμερα μια κυρία πρόεδρος συλλόγου παχύσαρκων ζητούσε 2000 Ευρώπουλα από τον γιατρό για να τον βγάλει για 15 λεπτά στα πρωινάδικα για διαφήμιση.
Το εκπληκτικό είναι ότι μπροστά στην κρυφή κάμερα, ο γιατρός δέχτηκε να χειρουργήσει νεαρό με ύψος 1.80 και βάρος 78 κιλά (με τα ρούχα και τα παπούτσια, σε ζυγαριά φαρμακείου παρακαλώ) και μάλιστα τον "έψηνε" ότι του χρειάζεται γιατί ήταν λέει βουλιμικός (!!!) και στο μέλλον θα πάχαινε. Του είπε ακόμη χαρακτηριστικά ότι θα παρουσιάσουν την εγχείρηση σαν διαφραγματοκοίλη γιατί "θα μας κράξουν". Ένας άλλος γιατρός δέχτηκε να χειρουργήσει μια κοπέλλα ύψους 1.70 με βάρος μόλις 62 κιλά (με ρούχα κλπ), η οποία μάλλον χρειαζόταν να φάει κάτι για να πάρει επάνω της κι όχι να χάσει κιλά. Μάλιστα ο τελευταίος δήλωσε, χωρίς βέβαια να ξέρει ότι τον παίρνει η κάμερα, ότι αυτά τα πράγματα είναι σαν να αγοράζεις παλτό. Εσύ διαλέγεις τι θα πάρεις κι αυτός σα γιατρός θα σε σφάξει (για το καλό σου πάντα) αφού εσύ το θέλεις, άσχετα αν σου χρειάζεται ή όχι.
Το πράγμα δεν σταματά εδώ. Ο εν λόγω γιατρός είχε (μέσω της συζύγου του) εισαγωγική εταιρεία που εμπορεύεται τα μπαλονάκια, τα οποία πουλά στους "πελάτες" του με κέρδος της τάξης του 400% (!!!). Το ίδιο κύκλωμα εμφανίστηκε να δωροδοκεί νοσοκομειακούς γιατρούς ώστε να προτιμάν τα δικά τους μπαλονάκια και να διεξάγουν τις εγχειρήσεις δι' ασήμαντον αφορμή. Τα λεφτά ποιος τα πληρώνει; Μα φυσικά τα ασφαλιστικά ταμεία (έχουμε πρόβλημα με τα ταμεία φωνάζει συνεχώς η κυβέρνηση, δουλέψτε μέχρι τα 70, πάρτε τη χαμηλότερη σύνταξη της Ευρώπης, για να τ' αρπάζουν οι επιτήδιοι). Σημειωτέον ότι αυτές οι εγχειρήσεις στην Ελλάδα είναι οι πιο ακριβές σ' όλη την Ευρώπη. Επίσης, όπως ειπώθηκε, στις ευρωπαϊκές χώρες υπάρχει αυστηρή νομοθεσία που επιβάλει περιορισμούς και κριτήρια σε αυτές τις εγχειρήσεις, πράγμα που βέβαια στην Ελλάδα αποτελεί "ψιλά γράμματα" (Το έχω ξαναγράψει, μόνο τα αρνητικά της Ευρώπης εφαρμόζονται εδώ. Τα θετικά, ε καλά "εδώ είναι Ελλάδα, τι ψάχνεις;".

Βρισκόμαστε και πάλι μπροστά σε ένα ιατρικό έγκλημα που το ιατρικό κατεστημένο υποθάλπει συστηματικά. Στην εκπομπή παρίστατο και ο πρόεδρος του ιατρικού συλλόγου της Αθήνας. Ακούστε τι είπε: "Εμείς από αύριο θα κινήσουμε τις διαδικασίες για τη διαγραφή του γιατρού αυτού. Όμως μέχρι να τελεσιδικίσει η υπόθεση θα περάσουν 15 χρόνια και ο γιατρός θα έχει βγει στη σύνταξη. Υπάρχει πλήρης ατιμωρησία".
Ο Ευαγγελάτος έδειξε κάτι που όσοι γνωρίζουμε τον χώρο το ξέρουμε εδώ και χρόνια. Όμως δεν μπορεί κανείς να μιλήσει εύκολα γι' αυτά, γιατί θα βρεθεί κάποιος να πει "ρε Χάος ένας επιστήμονας σαν εσένα πρέπει να τσεκάρει τις πηγές του" και θα έχει δίκαιο τελικά. Δυστυχώς τα ίδια συμβαίνουν με τα καρδιολογικά stents, τις εκτρώσεις και τις εξωσωματικές γονιμοποιήσεις. Αυτά για να σας φτιάξω τη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Και ένα ανέκδοτο:
Πεθαίνει ένας διάσημος καρδιολόγος. Όλοι οι συνάδελφοι και οι ασθενείς του τρέχουν συντετριμμένοι στην κηδεία του. Ξαφνικά, στην κατάμεστη από κόσμο εκκλησία εμφανίζεται ένα στεφάνι από κόκκινα τριαντάφυλλα, σε σχήμα καρδιάς. Οι συνάδελφοι συγκινούνται, όμως κάποιος από την πίσω σειρά αρχίζει να γελάει πνιχτά. Τον κοιτούν όλοι στραβά κι αυτός το βουλώνει. Μετά από λίγο εμφανίζεται κι άλλο στεφάνι σε σχήμα καρδιάς, από κόκκινα γαρύφαλλα. Πάλι ο τύπος αρχίζει να γελάει, σσσσσσσσστ του λένε οι άλλοι, το βουλώνει. Αργότερα εμφανίζεται κι άλλο στεφάνι στο ίδιο σχήμα, αυτή τη φορά από τουλίπες. Ο τύπος από πίσω λύνεται στα γέλια.
Δεν ντρέπεσαι ρε, του λένε οι άλλοι, πέθανε ένας τέτοιος επιστήμονας κι εσύ γελάς;
Συγνώμη ρε παιδιά, λέει αυτός, έχετε δίκιο, όμως ξέρετε είμαι γυναικολόγος και σκέφτομαι τι στεφάνια θα μου στέλνουν στην δικιά μου κηδεία...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ειναι φυσικα τραγικα ολα αυτα και εμεις τα επιτρεπουμε εμμεσως. Αλλοτριωση και η ανθρωπια φευγει απο το παραθυρο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μήπως το έχουμε παρακάνει λίγο με το θέμα;
Μήπως γενικεύουμε κάποια πράγματα, παραγνωρίζοντας οτι δεν είναι όλοι έτσι όπως τους παρουσιάζετε;
Μήπως ο τίτλος του θέματος είναι προσβλητικός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Άμα έρθει η Ιατρική ή η Φαρμακοβιομηχανία και μου κάνει παράπονα θα τον αλλάξω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ενταξει ειναι ο τιτλος πιστευω, αλλωστε το οτι δεν αναφερεται σε ολους τους ιατρους κλπ πρεπει να ειναι αυτονοητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Καμιά φορά, όμως το ξεχνάμε το αυτονόητο και οι γενικεύσεις μας παρασύρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top