Ενοικίαση σπιτιού: τι να προσέξουμε

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μιας και είναι της εποχής (φοιτητές έρχονται, φοιτητές φεύγουν κτλ) αλλά και όχι μόνο, ας ανοίξουμε μια συζήτηση σχετικά με το τί πρέπει να προσέχουμε αναφορικά με ενοικιάσεις σπιτιών, παντός είδους! Να προειδοποιήσουμε όσους ψάχνονται σχετικά με ενοίκια, ιστοσελίδες που παρέχουν αγγελίες και μικρομερεμέτια στο νέο σπίτι, ακόμα και τις υποχρεώσεις των ενοίκων αλλά και των σπιτονοικοκύρηδων. Μιας και κατοικώ τρία χρόνια στο σπίτι απ το οποίο σας γράφω αυτή τη στιγμή μπορώ να επισημάνω αρκετές ατέλειες που έκαναν την ζωή μου πατίνι (έλα γκρίνιαα...) και δεν τις είχα προσέξει από την αρχή. Πολλές φορές έχει σημασία η περιοχή που επιλέγουμε, το κτίριο, μικρές λεπτομέρειες σε υδραυλικά, πόρτες ασφαλείας και άλλα παρόμοια.


Παρατηρήσεις μου ως τώρα για σπίτια στο κέντρο της Θεσσαλονίκης :

  1. Σε πολλά λείπει πόρτα ασφαλείας και στην θέση της έχουν μια πόρτα από γκοφρέτα που με μια καρατιά την ρίχνεις.
  2. Πολλές πόρτες εισόδου χαλασμένες με αποτέλεσμα να γυρνάς σπίτι και να βλέπεις την είσοδο κατουρημένη/χεσμένη κτλ.
  3. Πολλά σπίτια έχουν ένα παράθυρο σαν πορδή για να παίρνεις αέρα και ένα μπαλκόνι ίσα ίσα για να βγάζεις τις παντόφλες σου να βλέπουν το ηλιοβασίλεμα, αν δεν βλέπουν σε ντουβάρια και σωβρακομπουγάδες των γειτόνων.
  4. Σόμπα πετρελαίου. Ρε, μήπως να σκάβαμε το πάτωμα να βάζαμε μια πέτρινη εστία και να καίγαμε ξύλα; Με σωλήνες στο ταβάνι παρακαλώ, λες και είσαι σε ταβέρνα στο βουνό.
  5. Το χειρότερο. Για να κάνεις μπάνιο, ένα λάστιχο ("Μα τι λέτε, μπορείτε να βάλετε και ντουζοτηλεφωνάκι στην υποδοχή απ το λάστιχο") σε βρύση δίπλα απ τον καμπινέ. Ενώ κάνεις μπάνιο τραβιέται και η κουράδα από δίπλα με το νερό που πέφτει.
  6. Μεσοτοιχία με διαχωριστικό φτιαγμένο από καλαμποκάλευρο. Κάθε φορά που πηγαίνω στην τουαλέτα φίλης με μεσοτοιχία, μόνο που δεν μου πασάρει χαρτί η διπλανή, μπερδεύουμε ποιος κλάνει εκεί μέσα.
  7. Σίτες. Σε πρώτο όροφο, ισόγειο ή μονοκατοικία, ειδικά όταν είσαι κοντά σε δεντράκια ή παλιά σπίτια, ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΕΠΕΙ να έχει σίτες το σπίτι. Αλλιώς θα μπει μέσα ο ταρζάν, η τσίτα, η λιλιπούπολη, η τενεκεδούπολη, ο μίκυ μάους και όλο του το σοϊ απ την λιμνούπολη, και το καλοκαίρι ένα ΣΜΑΡΙ από κουνούπια. ΣΙΤΕΣ!ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΕΣ!
  8. Ούτε παράθυρο ούτε μηχανηματάκι εξαερισμού στο μπάνιο; Αλήθεια ρε; Είχατε κάνει Άουσβιτς;
  9. Ελέγχουμε με την ματιά του και καλά έμπειρου πλην ανίδεου τα υδραυλικά. Αν βλέπουμε μούχλες, ρούχλες, χλέπες γύρω γύρω, να είμαστε σίγουροι ότι τον χειμώνα θα γίνει πάρτυ κατσαρίδας, μπορεί να βγει και το τέρας του λοχ νες από κει μέσα.
  10. Θέρμανση με ερ κοντίσιον. Είπαμε, η ΔΕΗ ακρίβυνε.
  11. Παππούδες γείτονες. Είναι πιο επικίνδυνοι από τα χαλασμένα υδραυλικά.
  12. Στάσεις λεωφορείου. Εκτός κι αν είστε πολύ σπορτίΦ.
  13. Συμβόλαιο βραχυπρόθεσμο.
  14. Να μην σκάει κανένας απορροφητήρας από γειτονική κουζίνα σε κανένα παράθυρό σας, εμένα κάθε μεσημέρι στο γραφείο γίνεται της κρεμμυδίλας από δίπλα.

Υπάρχουν σαφώς χειρότερα, για πείτε κανένα. Επίσης τί πρέπει να προσέξει κανείς στο συμβόλαιο ως ένοικος; Όσο για τιμές, για ένα ευρύχωρο φοιτητικό σπίτι έως και 70 τετραγωνικά βρίσκεις (δεν μιλάμε για Καμάρα τώρα) και με 320 ευρώ μεγάλο και αξιοπρεπές και γκαρσονιέρες ανακαινισμένες με 250. Μιας και είναι η εποχή, ρίξτε καμιά ιδέα. Τί να προσέξει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
  1. Συμβόλαιο βραχυπρόθεσμο.
Εχω την εντυπωση οτι η διαρκεια του συμβολαιου αφορα μονο την προστασια αυτου που νοικιαζει για να μην τον διωξουν πιο πριν..Αν αυτος θελει να φυγει φευγει οποτε θελει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Είναι όμως και μια δικλείδα ασφαλείας γιατί πολλοί στριμμένοι σπιτονοικοκύρηδες θα αρχίσουν το μπίρι μπίρι "Ααα και δεν μου το είπες νωρίτερα κτλ κτλ". Είχα την εντύπωση ότι αφορά και τον σπιτονοικοκύρη από την άποψη ότι πρέπει να κάνει κάποιες προετοιμασίες ώστε να το νοικιάσει πάλι, να είναι ενήμερος εν πάσει περιπτώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Επίσης, ένας πολύ καλός ιστότοπος για αναζήτηση κατοικίας είναι το spiti24.gr, το καλό είναι ότι έχει φίλτρο ημερομηνίας ανάρτησης για την αγγελία και φωτογραφίες του σπιτιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Όταν πάρεις το συμβόλαιο πρέπει να διαβάσεις όλους τους όρους προσεχτικά ακόμα και τα μικρά γράμματα.Επίσης να ελέγξεις αν λέει πουθενά οτί ο ιδιοκτήτης μπορεί να σε διώξει από το σπίτι όποτε θέλει εκείνος.Αυτό είναι το κυριότερο διάβασε προσεχτικά τι λένε οι όροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
[/list]
Εχω την εντυπωση οτι η διαρκεια του συμβολαιου αφορα μονο την προστασια αυτου που νοικιαζει για να μην τον διωξουν πιο πριν..Αν αυτος θελει να φυγει φευγει οποτε θελει..
Όχι δεν ισχύει αυτό.
Αν έχεις υπογράψει 12μήνο και εσύ φύγεις πιο νωρίς ο ιδιοκτήτης έχει κάθε δικαίωμα να μην σου δώσει την εγγύηση. Τέλος, αν ο ιδιοκτήτης έχει ορέξεις μπορεί να σε πάει νομικά και να απαιτεί τα πληρώσεις και τα άλλα ενοίκια.

Το κυριότερο, το συμφωνητικό πάντα να πηγαίνει στην ΔΟΥ. Ακόμη και αν ο τύπος δεν θέλει να δηλώνει, φτιάξτε ένα όμοιο καταστατικό με ένα συμβολικό ενοίκιο (π.χ. 100?).

Πότε να μην δέχεστε να πληρώνετε με μετρητά τον ιδιοκτήτη. ΠΑΝΤΑ σε κατάθεση λογαριασμού. Θα σας γλυτώσει από παρά πολλούς μπελάδες.

Ένας ιδιωκτήτης πρέπει να περιμένει τουλάχιστον 72 ημέρες (σίγουρα πολύ πάνω από 30 ημέρες) μέχρι να μπορεί να κινηθεί νομικά ή να σας ζητάει τόκους. Μην δέχεστε μαλακίες του τύπου τα λεφτά την πρώτη ημέρα του μήνα. Βέβαια αν στο συμφωνητικό γράφει κάτι διαφορετικό, τότε ισχύει αυτό.

Το θέμα των ενοικιάσεων στην Ελλάδα είναι η μεγαλύτερη κομπίνα που υπήρξε πότε, τι Siemens και Βατοπέδια. Μην παίζετε το βλάχικο παιχνίδι τους. Επίσης αν θυμάμαι σωστά, οτιδήποτε χαλάσει εντός της οικίας και θεωρείτε κάτι που δεν χαλάει από την χρήση (π.χ. ένας τοίχος ή σωλήνες) τότε το πληρώνει εξολοκλήρου ο ιδιοκτήτης.

Τέλος, οι νόμιμες υποχρεώσεις ενός ιδιοκτήτη είναι φορολόγηση περίπου το 40% των εσόδων. Αν δεχτείτε να μην δηλώνετε στην εφορία, απαιτήστε τουλάχιστον 20% έκπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Επίσης, ένας πολύ καλός ιστότοπος για αναζήτηση κατοικίας είναι το spiti24.gr, το καλό είναι ότι έχει φίλτρο ημερομηνίας ανάρτησης για την αγγελία και φωτογραφίες του σπιτιού.

Και το spitogatos.gr ειναι καλο site..

Όχι δεν ισχύει αυτό.
Αν έχεις υπογράψει 12μήνο και εσύ φύγεις πιο νωρίς ο ιδιοκτήτης έχει κάθε δικαίωμα να μην σου δώσει την εγγύηση. Τέλος, αν ο ιδιοκτήτης έχει ορέξεις μπορεί να σε πάει νομικά και να απαιτεί τα πληρώσεις και τα άλλα ενοίκια.

Eισαι σιγουρος για αυτο?Υπαρχει καποιο λινκ να το σιγουρεψουμε,γιατι εχω ακουσει τα χιλια μιρια με αυτο το θεμα..

Επισης προσοχη στο να ξεκαθαρισετε τι αυξηση θα εχει το νοικι καθε χρονο..Αν ας πουμε δεχτει να μην εχει αυξηση να το γραψετε στο συμβολαιο γιατι στα λογια δεν ισχυει τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εγω παλι ημουν αρκετα τυχερος μπορω να πω...

Βρηκα σπιτακι κοντα στο Τουρκικο Προξενειο, μεγαλουτσικο(πανω απο 70 τετραγωνικα, ακριβως τωρα δεν θυμαμαι)...

Ε ενταξει... Καινουριο δεν ειναι φυσικα, αλλα αρκετα περιποιημενο...

Το προβληματακι που εχει, αν και σε οσα σπιτια που ειδα ηταν σε παρομοια κατασταση... Ειναι το πολυ μικρο μπαλκονι...

Κατα τ' αλλα μια χαρα!!

Ααααα... Και ενοικιο στα 300 ευρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Εγω παλι ημουν αρκετα τυχερος μπορω να πω...

Βρηκα σπιτακι κοντα στο Τουρκικο Προξενειο, μεγαλουτσικο(πανω απο 70 τετραγωνικα, ακριβως τωρα δεν θυμαμαι)...

Ε ενταξει... Καινουριο δεν ειναι φυσικα, αλλα αρκετα περιποιημενο...

Το προβληματακι που εχει, αν και σε οσα σπιτια που ειδα ηταν σε παρομοια κατασταση... Ειναι το πολυ μικρο μπαλκονι...

Κατα τ' αλλα μια χαρα!!

Ααααα... Και ενοικιο στα 300 ευρα...
πού μικρό μπαλκόνι λέει χααχαχααχααα,όχι ρε ,
έσκασα στα γέλια,σοβαρό πρόβλημα ,αν είναι αυτά προβλήματα ......τι να πώ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Είναι όμως και μια δικλείδα ασφαλείας γιατί πολλοί στριμμένοι σπιτονοικοκύρηδες θα αρχίσουν το μπίρι μπίρι "Ααα και δεν μου το είπες νωρίτερα κτλ κτλ". Είχα την εντύπωση ότι αφορά και τον σπιτονοικοκύρη από την άποψη ότι πρέπει να κάνει κάποιες προετοιμασίες ώστε να το νοικιάσει πάλι, να είναι ενήμερος εν πάσει περιπτώσει.

Παιδιά αυτό να το προσέξετε γιατί εγώ την πάτησα. Όλα καλά και ανθιρά μέχρι που είπα οτι θα φύγω. Τρείς μήνες πιο πριν ενημέρωσα και ενώ με διαβεβαίωσε οτι το συμβόλαιο το κάνουμε για την δικία μου προστασία μου το έτριψε στη μούρη... Από Dr. Jekyll έγινε Mr. Hyde, μέχρι και εξώδικα έστειλε.

Αλλά έπαθα μια φορά και τώρα έμαθα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
  1. Παππούδες γείτονες. Είναι πιο επικίνδυνοι από τα χαλασμένα υδραυλικά.

Ειδικά αν ακούσετε "Μια γιαγιούλα μένει δίπλα, ούτε που θα την καταλάβεις...", αρχίστε να τρέχετε πριν τελειώσει η πρόταση. Την έχει πατήσει πολύς κόσμος έτσι.... Καλό θα ήταν και οι γείτονες να είναι κι αυτοί φοιτητές, τουλάχιστον κανα δυο. Είναι πιο πρακτικό...

Για κάποιες πόλεις ένα θεματάκι ειναι και η εύκολη πρόσβαση στη σχολή. Ε να μη χρειάζεται να αλάξεις δυο λεοφορεία το πρωί για να πας!! Ή όπως την έπαθα εγώ, να περπατήσεις ένα τέταρτο μέχρι τη στάση... Όλα τα κουλά εγώ!! Και σπορτίφ να είσαι, αν τη προηγούμενη μέρα είχε party...

Είπαμε όμως έπαθα κι έμαθα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rina45

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ααααα... Και ενοικιο στα 300 ευρα...
70 τετραγώνικα μονο 300 ευρααα??? :stunned:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
70 τετραγώνικα μονο 300 ευρααα??? :stunned:

Ναι!!!


Κι εμενα μου φανηκε πολυ παραξενο, αλλα δεν με χαλασε καθολου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Ναι!!!


Κι εμενα μου φανηκε πολυ παραξενο, αλλα δεν με χαλασε καθολου...:)

να προσέξεις επίσης να είναι ευάερο, ευήλιο και ευάνετο.... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rina45

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
να προσέξεις επίσης να είναι ευάερο, ευήλιο και ευάνετο

σωστο αυτο!! εγώ όταν εκλεισα το δικο μου..μετα συνειδητοποιησα οτι δεν εχει και πολυ φως!!!αλλα ενταξει καααλο ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
σωστο αυτο!! εγώ όταν εκλεισα το δικο μου..μετα συνειδητοποιησα οτι δεν εχει και πολυ φως!!!αλλα ενταξει καααλο ειναι!

σίγουρα είναι σωστό..., το έχω δει από διαφήμιση..., βέβαια το ευάνετο είναι δικιά μου πινελιά.... :D
καλό ε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rina45

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
σίγουρα είναι σωστό..., το έχω δει από διαφήμιση..., βέβαια το ευάνετο είναι δικιά μου πινελιά.... :D
καλό ε;
χαχα φανηκε οτι ηταν δικο σου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
tsarachaf μονος σου μενεις? 70τμ για 1 ατομο εμενα μου φενοντε υπεραρκετα παντως, η τιμη πολυ καλη για δεδομενα Αθηνας τουλαχιστον
Στην Αθηνα εγω για 40τμ εινα 350e αλλα ειναι νεοκτιστη πολυκατοικια,για φοιτητες παρεχει και δωρεαν ιντερνετ και χωρις κοινοχρηστα! Ειναι και κοντα στο πανεπιστημιο

Οταν το πρωτοειδα δεν ημουν πολυ παρατηρητικος,μπηκαμε το ειδα και το κλεισαμε σε 5 λεπτα,τον ιδιοκτητη ρωτησα για τα βασικα αλλα ευτυχως στο τελος δικαιωθηκα για την επιλογη γιατι ειναι ολα σε αριστη κατασταση :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
χαχα φανηκε οτι ηταν δικο σου! :P

άκου τώρα και κάτι καθαρά δικό μου....

να προσέξεις τα χρώματά του....

τα χρώματα παίζουν σημαντικό ρόλο στην ψυχολογία του ανθρώπου....
αν έχει πολύ σκοτεινά και άγρια χρώματα, πολύ πιθανό να επηρρεάζει αρνητικά την ψυχολογία σου....
αν έχει έντονα και φωτεινά χρώματα θα σε επηρρεάσει θετικά....
ανάλογα και το χαρακτήρα σου βέβαια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το χρώμα του σπιτιού δε λαμβάνεται υπόψη καθώς μπορείς να το βάψεις. :)
Αν λες πάλι για την πολυκατοικία, προσωπικά δεν έχω δει ούτε μαύρη ούτε φουξ πολυκατοικία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top