Επιλογή διανομής Linux

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Χωρίς να το έχω δοκιμάσει έχω ακούσει καλα πράγματα και για το Ubuntu που είναι η προσπάθεια του debian group σε μία "εύκολη" διανομή για αρχάριους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Mandrake, Fedora και SuSe είναι οι κλασσικές επιλογές για αρχάριους

Αρχική Δημοσίευση από billthevampire:
Εγκατέστησε μια φορά Debian και αν δεν σου σπάσουν τα νεύρα σφιρα μου :P
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/mandrake/official/iso/10.2/i586/
εκτός από τα αρχεία iso τα άλλα τι είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Για εγκατάσταση σε X-Box και για να ελέγξεις την εγκυρότητα των iso αρχείων νομίζω. Εν πάσει περιπτώσει δε χρειάζεται να τα κατεβάσεις τα άλλα κατά 95,41%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
λογικά θα το έχω ή αύριο ή την Πέμπτη, έχω πει σε έναν φίλο μου με dsl!! :clapup: Για να το εγκαταστήσω πρέπει να κάνω από πριν partition με partition magic ή μπορώ με το πρόγραμμα εγκατάστασης του linux? Χρειάζομαι κάποιο εργαλείο για να διαλέγω xp ή linux κατά την εκκίνηση του υπολογιστή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx:
λογικά θα το έχω ή αύριο ή την Πέμπτη, έχω πει σε έναν φίλο μου με dsl!! :clapup: Για να το εγκαταστήσω πρέπει να κάνω από πριν partition με partition magic ή μπορώ με το πρόγραμμα εγκατάστασης του linux? Χρειάζομαι κάποιο εργαλείο για να διαλέγω xp ή linux κατά την εκκίνηση του υπολογιστή?
Λοίπον εγώ τι κάνω συνήθως για τα linux ...
κάνω ένα Partition NTFS με το χώρο που θέλω να εκμεταλευτεί το linux και στην εγκατάσταση ζήταω να εκμεταλευτεί μόνο τον Partition...
Επίσης έχουν από μόνα τους το linux έργελειο για το bootαρισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
σίγουρα το έχουν απο μόνα τους? κάνεις με mandrake να επιβεβαιώσει?
10-15gb για linux είναι οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx:
10-15gb για linux είναι οκ?
15gb νομίζω ότι είναι καλλίτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx:
σίγουρα το έχουν απο μόνα τους? κάνεις με mandrake να επιβεβαιώσει?
10-15gb για linux είναι οκ?

Lilo ρε συ ή grub.

ΥΓ: Μακριά απο Partition magic! Το σιχάθηκα! Μου διέλυσε τα ΧΡ στο παλιό και αναγκάστηκα να το κάνω αποκλειστικά Λίνουξ μέχρι να πάρω αυτό που έχω εδω και 2,5 χρόνια. (Το οποίο κι αυτό το βλέπω σύντομα Linux-only) :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Lilo ρε συ ή grub.

ΥΓ: Μακριά απο Partition magic! Το σιχάθηκα! Μου διέλυσε τα ΧΡ στο παλιό και αναγκάστηκα να το κάνω αποκλειστικά Λίνουξ μέχρι να πάρω αυτό που έχω εδω και 2,5 χρόνια. (Το οποίο κι αυτό το βλέπω σύντομα Linux-only) :clapup: :clapup: :clapup:
Μην ξεχνάς άρχοντα ότι είναι η μοναδική λύση να κάνεις partition χωρίς να κάνεις format αν δεν κάνω λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μην ξεχνάς άρχοντα ότι είναι η μοναδική λύση να κάνεις partition χωρίς να κάνεις format αν δεν κάνω λάθος

Ναι ε; :mad: Καλά πες τους! :P Ε εγω είμαι η εξαίρεση στον κανόνα. Ακριβώς επειδή επέλεξα αυτή τη λύση, έκανα φορμάτ και "λύθηκε" το pc μου!


ΥΓ: Μα γιατί; Δεν είναι υπέροχο το φορμάτ; Τι έχει δηλαδή; :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup:

ΥΓ2: Μακριά απ τον πωπό μου βέβαια και όπου θέλει ας μπεί!! (το φορμάτ πάντα) :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μην ξέχνας valder ότι δεν είναι τόσο απλό σε όλους το format μην ξεχνάς ότι μπορεί να έχουν μεγαλό ογκό απο δεδομενά που χρειάζονται που να μην είναι εύκολο να τα γράψουν σε cd ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
μην ξέχνας valder ότι δεν είναι τόσο απλό σε όλους το format μην ξεχνάς ότι μπορεί να έχουν μεγαλό ογκό απο δεδομενά που χρειάζονται που να μην είναι εύκολο να τα γράψουν σε cd ....

Μα είπα, εξαιτίας της μπινιάς με το ΡΜ αναγκάστηκα να κάνω φορμάτ. Ούτε εγω το ήθελα ρε συ :( Τώρα να δω τι θα κάνω με 120GB γεμάτα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωπικά μόνο μια φορά είχα πρόβλημα με το Partition Magic κατά τα άλλα από την στιγμή που δεν υπάρχει άλλη επιλογή βασίζομαι σε αυτό :(


Σημείωση συντονιστή: Μέχρι αυτό το ποστ , τα ποστ προέρχονται από το θέμα : "Ποιά διανομή linux?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοίπον σκέφτομαι να δοκιμάσω και την ubuntu κυρίως να δω μήπως εκει παίζει καλλίτερα η καμέρα μου...

Σκέφτηκα να κάνω format το partition του linux και να ξηλώσω το GRUB και σαν boot loader να έχω απλώς αυτό που έχω τα Windows...
Αλλά δεν ξέρω πως γίνεται...
Είναι σωστή η σκέψη μου; Αν ναι, πως γίνεται;
Αν όχι τι αλλό μπορώ να κάνω;


Σημείωση συντονιστή: Από αυτό το ποστ μέχρι την επόμενη σημείωση , τα ποστ προέρχονται από το θέμα : "Αλλαγή Linux Distribution"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Όταν βάλεις άλλη διανομή θα βγει το grub και θα μπει ο loader της συγκεκριμένης διανομής...

ο loader των win δεν θα μπορεί να δει το linux (τουλάχιστον εγώ δεν το κατάφερα ποτέ!)

αλλά όσες φορές άλλαξα διανομή απλά κατά την εγκατάσταση αντικαθιστόταν ο προϋπάρχον loader με τον νέο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Τι ακριβώς θέλεις να βγάλεις το suse, να βάλεις ubuntu και να είναι μπει ο o boot loader του ubuntu; Αν αυτό θες τότε με την εγκατάσταση μπένει και ο boot loader. Αν πάλι θέλεις απλά να ξηλώσεις τον boot loader του Linux τότε βάζεις το Cd των win πας recovery console και πατάς fixmbr (νομίζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Όταν βάλεις άλλη διανομή θα βγει το grub και θα μπει ο loader της συγκεκριμένης διανομής...

ο loader των win δεν θα μπορεί να δει το linux (τουλάχιστον εγώ δεν το κατάφερα ποτέ!)

αλλά όσες φορές άλλαξα διανομή απλά κατά την εγκατάσταση αντικαθιστόταν ο προϋπάρχον loader με τον νέο!
Δλδ απλως κάνω format το partition με το υπάρχουσα διανομή ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από billthevampire:
Τι ακριβώς θέλεις να βγάλεις το suse, να βάλεις ubuntu και να είναι μπει ο o boot loader του ubuntu; Αν αυτό θες τότε με την εγκατάσταση μπένει και ο boot loader. Αν πάλι θέλεις απλά να ξηλώσεις τον boot loader του Linux τότε βάζεις το Cd των win πας recovery console και πατάς fixmbr (νομίζω).
Θέλω να εγκαταστήσω το ubuntu να τα δοκιμάσω... Με λίγα λογία να βγάλω τα suse και να βάλω το ubuntu ....

Μπορείς να μου πείς αν είναι όντως fixmbr ;
Επίσης το fixmbr το κάνει αυτόματα ή πρέπει να κάνω και εγώ κατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Αν θέλεις να βάλεις το Ubuntu τότε δεν χρειάζετε το ubuntu το κάνει από μόνο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top