Cookies με κομμάτια σοκολάτας και καρύδι

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.


Υλικά:

2 ½ κούπες αλεύρι
½ κούπα βούτυρο
½ κούπα μαργαρίνη
1 κούπα καστανή ζάχαρη (light brown)
½ ζάχαρη κανονική
2 αυγά
1 κουταλάκι σόδα
½ κουταλάκι αλάτι
1 ½ κουταλάκι βανίλια (2 βανίλιες)
1 κούπα κουβερτούρα σε κομματάκια
1 κούπα καρύδια χονδροκομμένα ή αμύγδαλα

Εκτέλεση:

Ανακατεύουμε το αλεύρι, τη σόδα και το αλάτι. Στο μίξερ χτυπάμε το βούτυρο και τη μαργαρίνη, προσθέτουμε τα 2 είδη ζάχαρης και χτυπάμε να γίνει αφράτο. Προσθέτουμε τα αυγά και τη βανίλια και χτυπάμε καλά. Ρίχνουμε το ανακατεμένο αλεύρι και τέλος τη σοκολάτα και τα καρύδια ανακατεύοντας με το χέρι.
Με ένα κουταλάκι του γλυκού παίρνουμε το μείγμα και το βάζουμε σε αβουτύρωτο ταψί σε απόσταση 2 ½ με 3 πόντους και τα ψήνουμε στους 180ο για 8 με 10 λεπτά ή μέχρι να ροδίσουν ελαφρά. Μην τα ψήσετε πολύ γιατί θα ξεραθούν και δεν θα είναι μαλακά στο εσωτερικό τους.

Τα πρώτα που έφτιαξα έγιναν μεγάλα σαν μπιφτέκια διότι δεν υπολόγισα ότι θα φουσκώσουν. :P Μην βάλετε περισσότερη ποσότητα στο καθένα από ένα κουταλάκι του γλυκού.

Είναι πάρα πολύ νόστιμα. Θυμίζουν αρκετά του εμπορίου. Εδώ στο σπίτι δεν έμεινε τίποτα. :D


Τη συνταγή βρήκα εδώ. Την επόμενη φορά σκέφτομαι να τα φτιάξω με σοκολάτα και ξύσμα πορτοκαλιού.





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • cookies.jpg
    cookies.jpg
    49 KB · Εμφανίσεις: 1,337

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Παιδιά, έχω ξετρελαθεί με τα μπισκοτάκια της Δημητρούλας και τα έχω ταράξει κυριολεκτικά. Σαράντα δύο κιλά θα βάλω έτσι όπως πάω, αλλά είμαι και λιχούδης ο άτιμος...:hehe:

Όπως καταλαβαίνετε, τα συνιστώ με όλη μου την καρδιά (μιαμ μιαμ)...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Φαίνονται υπέροχα και μου έχετε ανοίξει την όρεξη! :happy:

Δέχομαι να με υιοθετήσετε αλλά τις μισές μέρες της εβδομάδας θα πηγαίνω στην Κaterina192! :1eye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Φαίνονται υπέροχα και μου έχετε ανοίξει την όρεξη! :happy:

Δέχομαι να με υιοθετήσετε αλλά τις μισές μέρες της εβδομάδας θα πηγαίνω στην Κaterina192! :1eye:

:hehe::hehe: Τέκνον μου Θεοδώρα, σε ευχαριστώ πολύ που εκτιμάς τις ικανότητες μου στην κουζίνα!!

Δήμητρα, τα έφτιαξα σήμερα το απόγευμα και τα πήγα στην ξαδέρφη μου που είναι εγκυος! Εβαλα και κομματάκια λευκής σοκολάτας όμως γιατι τη λατρεύει!! Είναι τέλεια..Πραγματικά συγχαρητήρια!! :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Σταφύδες θα πήγαιναν; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Σταφύδες θα πήγαιναν; :/:

Μπορεί και ναι μπορεί και όχι... Ανάλογα την ποικιλία της σταφίδας... Εγω δοκίμασα και έβαλα μια φορά φουντουκι αντι για καρυδια και προσθεσα και πολυ ψιλοκομμένα κομματάκια μπανάνας, λευκη σοκολάτα και όταν έγιναν τα γλασάρισα με κουβερτούρα γάλακτος... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μπορεί και ναι μπορεί και όχι... Ανάλογα την ποικιλία της σταφίδας... Εγω δοκίμασα και έβαλα μια φορά φουντουκι αντι για καρυδια και προσθεσα και πολυ ψιλοκομμένα κομματάκια μπανάνας, λευκη σοκολάτα και όταν έγιναν τα γλασάρισα με κουβερτούρα γάλακτος... :clapup:

Πωπω...με κόλασες.:redface:
Νταξ έκλεισε. Θα μυρίσει το σπίτι. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.


photoshop!photoshop!το καταγγελω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
photoshop!photoshop!το καταγγελω!!!
Μια δοκιμή θα σε πείσει! :pfff:


Edit: Μα δεν ξέρω photoshop... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To εφτιαξα και προσθεσα και μια κουταλια της σούπας κακάο γεματη γεμάτη και έγινε μια σοκό-λαση!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
To εφτιαξα και προσθεσα και μια κουταλια της σούπας κακάο γεματη γεμάτη και έγινε μια σοκό-λαση!:clapup:
Την άλλη φορά να βάλουμε και κάτι ακόμα όπως αμύγδαλο :redface:

Γεια σου ρε Ίσι με τις συνταγές σου :D

Πάντως εσύ Χάουλα ποτέ δε θα πεινάσεις με αυτήν τη γυναίκα :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
φουντουκι θα πηγαινει επισης..

ή κανελα λιγη,,ή γαρυφαλλο..
που πηγαινουν με τη σοκολατα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Η κανέλα δεν ταιριάζει με την σοκολάτα... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η κανέλα δεν ταιριάζει με την σοκολάτα... :worry:
παει απολυτα,,βαλε σε κακαο οπου φτιαχνεις κανελα ή και γαρυφαλο και θα με θυμηθεις..με κανελα την επιναν και οι αζτεκοι βασιλιαδες..κανελα και μελι,,τελειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
παει απολυτα,,βαλε σε κακαο οπου φτιαχνεις κανελα ή και γαρυφαλο και θα με θυμηθεις..με κανελα την επιναν και οι αζτεκοι βασιλιαδες..κανελα και μελι,,τελειο..

Έχω δοκιμάσει σοκολάτα, με πορτοκάλι, κανέλα και μέλι...αλλά δεν μου άρεσε καθόλου ο συνδυασμός!

Με γαρύφαλλο δεν ξέρω...Το γαρύφαλλο το βάζεις ολόκληρο και βράζει μαζί ή σε σκόνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχω δοκιμάσει σοκολάτα, με πορτοκάλι, κανέλα και μέλι
εβαλες πολλα μαζι,,και σκεπαστηκαν γευσεις..
αλλα κανελα και μελι,,ή γαρυφαλο σκονη παει φοβερα...

και η κανελα ή γαρυφαλο και στον καφε θα παει σιγουρα..

κανελλα με γαρίφαλο πανε μαζι,,αλλα το γαρίφαλο λιγη ποσοτητα....

εγω βαζω στο κακαο παντα μιση κουταλια της σουπας μελι..ενα του γλυκου βασικα,και ειναι τελειο..δεν νιωθεις το μελι,,και ειναι πιο γλυκο απο τη ζαχαρη.

η οικογενεια μου εχει καταργησει σχεδον τη ζαχαρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
εβαλες πολλα μαζι,,και σκεπαστηκαν γευσεις..
αλλα κανελα και μελι,,ή γαρυφαλο σκονη παει φοβερα...

και η κανελα ή γαρυφαλο και στον καφε θα παει σιγουρα..

κανελλα με γαρίφαλο πανε μαζι,,αλλα το γαρίφαλο λιγο..

Εχμμ...σε γνωστότατη σοκολατερί της Αθήνας το δοκίμασα! Φαντάσου... :worry:

Ναι ναι με τον καφέ το γνωρίζω...

Μ'αρέσει πολύ το μέλι...Θα δοκιμάσω και θα σου πω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top