Windows vs Linux vs Mac

Ποιο λειτουργικό προτιμάτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)
  • windows Os

    Ψήφοι: 13 61.9%
  • linux Os

    Ψήφοι: 7 33.3%
  • mac Os

    Ψήφοι: 1 4.8%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ανακοίνωση Ο.Δ. Το split αυτό δημιουργήθηκε από offtopic στο θέμα του google chrome.


Παίζει να είσαι ο μοναδικός που ακούω να λέει κάτι τέτοιο. Ποια έκδοση ubuntu έχεις εγκατεστημένη;

ειχα πριν μερικους μηνες και πιο παλια..

τα 10.04, 9.04 , 32 και 64βιτ..

και με απανωτες εγκαταστασεις φρεσκιες,,και το σερφαρισμα ηταν παντα πιο δυσκοιλιο(ψιλοκολληματα συνεχεια,ειδικα με απανωτα ανοιγματα σελιδων) απο τα win xp που εχω που παει νερο..

ουτε συγκριση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ρε Άγγελε, παράτα την τεχνολογία και γύρνα το στο πλέξιμο. Τάκα-τάκα ο αργαλείος μου, που λέει και το άσμα.

ΤΙΠΟΤΑ δεν σου δουλεύει εσένα. Ακόμα και το μπουμπούντου σου σπάει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ρε Άγγελε, παράτα την τεχνολογία και γύρνα το στο πλέξιμο. Τάκα-τάκα ο αργαλείος μου, που λέει και το άσμα.

ΤΙΠΟΤΑ δεν σου δουλεύει εσένα. Ακόμα και το μπουμπούντου σου σπάει.

περνας το οριο μεγαλε..
μην αρχισουμε παλι linux πολεμο εδω μεσα..

η πλειοψηφια των ανθρωπων κομπιουτεραδων και μη εχει χιλια δυο προβληματα με το linux και οχι με τα win..
εσυ Γιωργο εχεις win ή μιλας θεωρητικα?

εχεις δει ο ιδιος συγκριτικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
περνας το οριο μεγαλε..
μην αρχισουμε παλι linux πολεμο εδω μεσα..

η πλειοψηφια των ανθρωπων κομπιουτεραδων και μη εχει χιλια δυο προβληματα με το linux και οχι με τα win..

Ξεφεύγουμε αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι. Πραγματικά πιστεύεις ότι η πλειοψηφία των κομπιουτεράδων ασχολείται έστω και λίγο με τα windows; Εκτός κι αν ως κομπιουτεράδες ορίζεις τους απλούς χρήστες, οπότε πάω πάσο.


Linux FTW :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η πλειοψηφία των πληροφορικών ασχολείται κυρίως με windows. Kακά τα ψέματα τα windows είναι σε κάθε Pc και το εμπορικά προγράμματα που φριάχνονται είναι φτιαγμένα για windows. Eπίσης κακά τα ψέματα το oi προγραμματιστές δουλεύουν κατά βάση με το visual studio επειδή απευθύνεται σε περισσότερους χρήστες.

Το ubuntu που χρησιμοποιώ εγώ είναι ένα ωραίο γρήγορο λειτουργικό με πολύ καλύτερη απόδοση από τα windows. Παρόλα αυτά αν ήμουν επαγγελματίας κομπιουτεράς θα δούλευα σε windows γιατί απλά οι περισσότεροι έχουν windows επειδή είναι πιο αυτοματοποιημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αα,μπραβοο...
γιατι καποιοι πανε να μας βγαλουν ατεχνολογητους επειδη κρινουμε τα αρνητικα του linux..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
τα windows είναι ΤΙΓΚΑ στα bugs.
Eπίσης ορίστε τους "πληροφορικάριους". Γιατί αν πληροφορικάριος ορίζεται ως ο τεχνικός στο πλαίσιο πχ. πάω να σκίσω τα πτυχία μου επι τόπου. (!!!!)

Οποιοδήποτε ΜΗ windows σύστημα είναι Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ του administrator σε σύγκριση με windows.
Ορίστε τον πληροφορικάριο και ελάτε να το συζητήσουμε μετά επί σωστής βάσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Παιδιά από βλέπω ότι ξέρετε πολλά και ο νους σας κατεβάζει,
λοιπόν να η ερώτηση μου.

Μια φίλη στο εξωτερικό θέλει να πάρει mac.Είναι καλό το λειτουργικό ή δεν θα παίζει τίποτα;
Να πάρει κλασσικά windows ή να βάλει αυτό το ubuntu;
Δεν είναι power user την δουλεία της θέλει να κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα windows είναι ΤΙΓΚΑ στα bugs.
Eπίσης ορίστε τους "πληροφορικάριους". Γιατί αν πληροφορικάριος ορίζεται ως ο τεχνικός στο πλαίσιο πχ. πάω να σκίσω τα πτυχία μου επι τόπου. (!!!!)
αναλογα γιατι λεμε..
για server κλπ ναι το λινουξ απο οτι διαβαζω ειναι καλυτερο..

αλλα οι περισσοτεροι προγραμματιστες σε win προγραμματιζουν..τα videogames πχ σε win φτιαχνονται..κατα κανονα..
οι γραφιστες επισης προτιμουν photoshop.. οχι gimp, maya 3d,3dmax κλπ προγραμματα για 3d γραφικα....

και η συντριπτικη πλειοψηφεια των προγραμματων ολων των ειδων για win φτιαχνονται.. σε περιβαλλον win υποθετω..
και μπερδευουν τους προγραμματιστες τα πολλαπλα gui και ειδη linux κλπ.ενω τα win ειναι στανταρ

και το στεκι:D σε περιβαλλον win φτιαχνεται οπως και οι περισσοτερες σελιδες νομιζω....διορθωστε με αν κανω λαθος

οποτε αλλο ο σερβερ αλλο ενα σπτικο κομπιουτερ ή ενα γραφιστικο ή κατι αλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Για νορμάλ χρήση το βολικότερο που μπορεί να πάρει είναι τα Windows και γιατί θα έχει εύκολο support και μεγάλη πληθώρα επιλογών και επειδή δε θα πρέπει να προσαρμοστεί σε ένα 'ξένο' περιβάλλον που δεν το έχει δει να παίζει πολύ, και δε θα πρέπει να σκέφτεται για συμβατότητες κλπ.

Εγώ έχω να πω ότι όταν πρόκειται για web design και γραφιστικές δουλειές το MacOS είναι το καλύτερο λειτουργικό που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς. Επίσης για sound engineering και επεξεργασία ήχου, ηχογραφήσεις, σύνθεση κλπ. πάλι το ίδιο. Προγράμματα που βγαίνουν και για MacOS και για Windows είναι κλάσης ανώτερα στα MacOS λόγω καλύτερης διαχείρισης πόρων, καλύτερου/ευκολότερου/φιλικότερου περιβάλλοντος κλπ.

Έχω περάσει από Linux Knoppix, Linux SUSE και Ubuntu και συγκριτικά με τα Windows για έναν poweruser, τώρα πια, με τα Windows 7, προτιμώ τα Windows. Και γιατί τα 7 έχουν ανέβει σε αξιοπιστία, και γιατί διορθώθηκαν ενοχλητικές βλακείες που σε αρρωσταίνουν αν κάθεσαι όλη μέρα στο PC, και γιατί πλέον έχω αρχίσει να εκτιμώ πάνω από όλα τη συμβατότητα και την επεκτασιμότητα

και κατόπιν την ψαγμενιά και την κουλτούρα και το low budget και όλα αυτά τα διάφορα.
Όποιος λοιπόν θέλει να διεκπεραιώνει δουλειές, καλύτερα Windows.
Ιδίως παλαιότερα στα Linux είχα βαρεθεί με τους drivers, ασύμβατες συσκευές, μη-αναγνώριση αρχείων, προβλήματα με encoding και πολυγλωσσία, ΕΚΤΙΜΩ τα εναλλακτικά αλλά προτιμώ Win/Mac και το καθένα για διαφορετικές δουλειές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχω περάσει από Linux Knoppix, Linux SUSE και Ubuntu και συγκριτικά με τα Windows για έναν poweruser, τώρα πια, με τα Windows 7, προτιμώ τα Windows.
ενδιαφερον..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriakos_

Νεοφερμένος

Ο kiriakos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λινουξ και πάλι λινουξ απο τότε που τα εγκατέστησα ο υ/π είναι σαν καινούργιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Όχι ότι δοκίμασα τα άλλα λειτουργικά συστήματα, αλλά προτιμώ τα Windows. Με τα Windows Vista, αλλά κυρίως με τα Windows 7, τα Windows θεωρώ ότι βρίσκονται στην καλύτερή τους φάση. Είναι γρήγορα, αξιόπιστα, όμορφα και απλά. Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή. 1 χρόνο είχα τα Windows Vista και δεν είχα κανένα παράπονο. Ύστερα, αναβάθμισα τα Windows βάζοντας τα 7 και δεν έχω και από αυτά κανένα παράπονο μέχρι τώρα. Επομένως, δεν υπάρχει κανένας λόγος ώστε να εγκαταλείψω τα Windows και να δοκιμάσω κάτι άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Επομένως, δεν υπάρχει κανένας λόγος ώστε να εγκαταλείψω τα Windows και να δοκιμάσω κάτι άλλο...
Εκτός από το γεγονός ότι με ubuntu πχ πετυχαίνεις λειτουργικότητα, ομορφιά και καλή λειτουργία [και πλέον drivers υπάρχουν/βρίσκεις χωρίς προβλήματα) χωρίς να πρέπει
1. να παρανομήσεις (όπως πάμπολλοι οικειακοί χρήστες)
2. να πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά για πράγματα που μπορείς να έχεις δωρεάν.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
windows 4 ever!:clapup::clapup:(εδώ που τα λέμε δεν θα με χάλαγε και ένα linux αλλά δεν παίρνει .exe:/:)

Πώς τα ubudu linux γίνεται να πάρουν .exe ;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Εκτός από το γεγονός ότι με ubuntu πχ πετυχαίνεις λειτουργικότητα, ομορφιά και καλή λειτουργία [και πλέον drivers υπάρχουν/βρίσκεις χωρίς προβλήματα) χωρίς να πρέπει
1. να παρανομήσεις (όπως πάμπολλοι οικειακοί χρήστες)
2. να πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά για πράγματα που μπορείς να έχεις δωρεάν.
:)
Το να αγοράσει κάποιος, για παράδειγμα, τα Windows 7 Home Premium DSP με περίπου 105 ευρώ, προσωπικά δεν μου φαίνεται και τεράστιο το ποσό. Εξάλλου, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να αναβαθμίζει τα Windows κάθε φορά που βγαίνει μια καινούργια έκδοση. Μπορεί να περιμένει την επόμενη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αλλά δεν παίρνει .exe :/:
Η παραπληροφόρηση των M$-fanboys καλά κρατεί.

Wine Project, που είναι ένα compatability layer για Windows Applications. Μάλιστα, παιχνίδια όπως Sims 3 διαφημίζονται ότι δουλεύουν out-of-the-box, χωρίς δηλαδή να κάνεις καμία ρύθμιση. Για περισσότερα δες το Platinum List. Δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά αυτά, αλλά για να έχουν δώσει τόσα reviews θα ισχύει.

Από προσωπική εμπειρία, έχουμε καταφέρει να στήσουμε Warcraft III σε Linux και μπορώ να πω ότι έτρεχε καλύτερα σε Ubuntu παρά σε Vista. Videos, Gameplay, τα πάντα δούλευαν ρολόι. Χρειάστηκε μία μικρή ρύθμιση, δεν μπορώ να πω (εξ' ου και είναι στο Gold List του Wine το Reign of Chaos) αλλά το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό.

Γι' αυτό κομμένα τα προβοκάτσια κυρίες και κύριοι ότι σε περιβάλλον Linux δεν παίζει τίποτα.


edit: Άλλο παράδειγμα το Adobe Photoshop 7.0, το οποίο δουλεύει εξαιρετικά στους περισσότερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Χωρίς να έχω ασχοληθεί με linux, από ερωτήσεις που έχω κάνει κατά καιρούς σε εκείνους που έχουν ασχοληθεί, είναι ότι για να δουλέψεις με linux πρέπει να έχεις γνώσεις, αλλιώς άστο, αυτή τουλάχιστον την εντύπωση μου άφησαν.
Με τα 7 δεν είχα μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα, ούτε παλαιότερα με τα ΧΡ.

Αλλά για το linux έγραψα και πριν, δηλώνω άγνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εμένα με εκνευρίζουν τα linux γιατί για να ρυθμίσω το tv out (hdmi) κάνω κάθε φορά 10 ρυθμίσεις ενώ βάζω στα windows βάζω το καλώδιο και όλα γίνονται αυτόματα.

Τα χρησιμοποιώ για να κάνω internetoδουλειες γιατί είναι γρήγορα για όλα τα άλλα windows.

Επίσης όταν είχα το iphone μου είδα ότι δε με τα ubuntu δε μπορούσα να του κάνω jailbreak ενώ και η μεταφορά τραγουδιών είχε σοβαρά προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Αυτοί που ασκολούντε πραγματικά με την πληροφορική (και πληροφορική δεν είναι το word και το facebook) χρησιμοποιούν συνήθως Linux γιατί είναι το καλύτερο περιβάλλον για προγραμματισμό και για εξερεύνηση.
Δεν ξέρω γιατί άλλα έχετε υποτισμίσει πάρα πολύ το Linux.
Τα windows κυριασρχούν μόνο στους Personal Computers, στους απλούς υπολογιστές δηλαδή που έχουμε στο σπίτι μας. Και αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ εξαιτίας του πολύ καλού marketing της Microsoft.
Το 90% των Web server όμως τρέχει Linux. Σχεδόν όλες οι ιστοσελίδες που ανοίγουμε καθημερινά δουλεύουν σε Linux server ίσως και το e-steki. Τα windows server έχουν απειροελάχιστο ποσοτό μπροστά στo Linux.
Ακόμα στους υπερυπολογσιτές το Linux έχει ποσοστό 93,8% και τα windows 1%!!! (εξακριβωμένο!!!)
Και ακόμα μην νομίζετε ότι το Linux και το ελεύθερο λογισμικό το χρησιμποιούν μόνο κάποιοι καμένοι κομπιουτεράδες που γράφουν όλη μέρα κώδικα.
Στο πείραμα του Cern στην Ελβετία χρησιμοποιείται το Linux σε περισσότερο από το 95% των υπολογιστών και το υπόλοιπο είναι custom λειτουργικά.
Τέλος το ελεύθερο λογισμικό χρησιμοποιείται κατα κόρον στην εξέλιξη της επιστήμης και της ιατρικής.
Είναι απαράδεχτο λοιπόν κάποιος να είναι κατά του Linux. Το Linux δεν είχε ως στοχό τα οικιακά desktop, πλέον όμως με τις βελτιώσεις στην ευχρηστία κυρίως μπορεί να κερδίσει άνετα την MS και στα PC.
Άνετα όμως!!
δείτε και αυτό: (σχετικό/άσχετο)
https://skaftanis.blogspot.com/2010/12/h-microsoft.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top