Αυτοκριτική

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κάνετε ποτέ; Σας βοηθάει; Είστε αυστηροί με τον εαυτό σας ή όχι; Την θεωρείτε εποικοδομητική σε σχέση με την κριτική που σας κάνουν οι άλλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Η αυτοκριτική είναι κάτι περίεργο σαν ένοια για μένα, θεωρώ ότι πότε πρέπει να είναι αυστηρή όπως και πράτω και άλλες φορές ελαστηκή, στην σχέση πιστέυω ότι είναι πρόβλημα, αυτή η κακή κριτική πρως τον εαυτό μας καμια φορά είναι κουραστική πιστέυω πρώς τους άλλους, όσο για την διαφορά ανάμεσα στον άλλον πιστέυω το αυτό, δηλαδή είναι πιά κουραστικό όταν υπάρχει αντίθεση και το εκφράζεις σαν να ξέρεις ότι έχουν δίκιο άλλα ψάχνεις κάτι περισσότερο να ακούσεις.

Τέλος πιστέυω ότι κανένας δεν είναι πολλύ αυστηρός με τον εαυτό του και ο λόγος που το πιστέυω είναι γιατί άν σου πέι κάποιος αυτό που στηρίζεις σε ένα κοπλιμάν (δηλ το αρνιτικό) χαλιέσε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Αυτοκριτική κάνουν μόνο όσοι δεν είναι τέλειοι. Εγώ δεν την χρειάζομαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Κανω αυτοψυχαναλυση, κατι που καμια φορα εμπεριεχει και αυτοκριτικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ πάντως κάνω πολύ αυτοκριτική! Και με έχει βοηθήσει. Παλιά είχα το ελάττωμα να ρίχνω το φταίξιμο στους άλλους και να μην κοιτάω τα δικά μου χάλια. Τώρα πια προσπαθώ να σκέφτομαι "ακόμα κι αν ο άλλος είναι μ@λ@κ@ς σημασία έχει τι κάνω σωστά ή λάθος ΕΓΩ και μόνο ΕΓΩ". Από μένα εξαρτάται η ευτυχία μου κι όχι από τους άλλους.

Μερικές φορές δεν το καταφέρνω βέβαια, αλλά τέλος πάντων.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Προσπαθώ να κάνω όσο πιο συχνά μπορώ. Αλλά δεν ξέρω αν τελικά τα καταφέρνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Πιστεύω οτι είναι αναγκαία η αυτοκριτική στον άνθρωπο.

Υπάρχουν άτομα που λένε και σκέφτονται βάσει αυτού που ανέφερε ο truffinho, για πλάκα πιστεύω :P , και αφήνουν τον εαυτό τους έξω απο κάθε έλεγχο.

Προσωπικά έχω την τάση να κρίνω πολύ αυστηρά τον εαυτό μου σε σημείο να διατηρώ κάποια κόμπλεξ σε αρκετά, μικρά ή μεγάλα θέματα που με αφορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κάνω. Και αυστηρή (συνήθως), αλλά και επιβραβευτική...
αν δε νιώθω καλά με μένα, ή με διορθώνω, ή με κανακεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Tην θεωρω απαραιτητη και προσπαθω να κανω συχνα και σωστα. Πολλες φορες ξεχναμε να κανουμε, δεν ειναι οτι πιο ευκολο, αλλα πρεπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Και εγώ προσπαθώ να κάνω και δυστυχώς και εγώ νομίζω ότι είμαι αυστηρός με τον εαυτό μου. Μερικές φορές η σκέψη ότι δεν έκανα κάτι καλά με τρελαίνει! ίσως είμαι τελειομανής τελικά.

Βέβαια τον τελευταίο καιρό έχω κόψει λίγο την αυστηρότητα οπότε έχω ελπίδες :P

Αλλά σίγουρα η αυτοκριτική είναι πολύ χρήσιμη για τον καθένα μας. Είναι μέρος της αυτογνωσίας νομίζω. Το να μπορείς να ξέρεις τον εαυτό σου, τα όριά του και τα λάθη σου είναι μεγάλο προσόν. Βέβαια πολύ λίγοι τείνουν να είναι "αντικειμενικοί" με την κριτική που κάνουν στον εαυτό τους (λέμε τώρα... γιατί υποκειμενική αντικειμενικότητα δεν υπάρχει). Οι περισσότεροι νομίζω είτε είναι πολύ αυστηροί είτε αποφεύγουν να κρίνουν τις δικές τους πράξεις.:/:

Προσωπικά η κριτική που έκανα στον εαυτό μου με βοήθησε αρκετά στο να αλλάξω και να διαμορφώσω τον χαρακτήρα μου (και να συνεχίσω να τον διαμορφώνω). Έχω αλλάξει απόψεις για πολλά θέματα μέσα από την συζήτηση με τον εαυτό μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top