Τι γνωρίζετε για τη Βίβλο;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πιστευετε οτι ξερετε αρκετα για τη Βίβλο; Την εχετε διαβασει ; Αν οχι, εχετε ψαξει καποια κομματια της ή τελοσπαντων εχετε διαβασει κριτικες για το τι λεει μεσα και πως ; Για το πως και απο ποιους γραφτηκε ;

Ισως μερικοι εδω να ξερουν (ή να πανε να δουνε τωρα :P ), αλλα ο καθενας μας αν δει στον περιγυρό του, μαλλον θα διαπιστωσει οτι ο περισσοτερος κοσμος αγνοει ή εχει λαθος εντυπωση για το βιβλιο αυτο και νομιζει οτι ειναι ενα καλο βιβλιο που λεει μονο καλα πραματα μεσα κλπ,κλπ. Οπως μας μαθανε δλδ. Και σιγουρα εχει καλες συμβουλες. Αλλα εχει και πολλες αντιθεσεις, κακες συμβουλες, αντιληψεις και ιδεες που ακομα και σημερα θεωρουμε απαραδεκτες.

2 λινκς για food for thought :

The Evil Bible
Crazy Bible
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Η τελευταια μου επαφη με τη βιβλο ηταν στην τριτη δημοτικου που ειχα διαλεξει για δωρο το πασχα να μου την παρουν :P
Φυσικα δε θυμαμαι τιποτα για το περιεχομενο, μονο οτι ειχα ξενερωσει με την εικονογραφιση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
η μαμα μου οταν ημουν μικρη μου ειχε παρει μια παιδικη βιβλο απο ολλανδια κ μου διαβαζε λιγο πριν κοιμηθω σαν παραμυθι το εβλεπα....
απο τοτε δεν εχω καμια επαφη...
αλλα θα ηθελα να την ξανα διαβασω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Κι εγώ θέλω να τη διαβάσω. Είχα διαβάσει λίγο απο την Αποκάλυψη του Ιωάννη και ήταν ενδιαφέρον. Τελευταία φορά την είχα βρει στο συρτάρι του κομοδίνου σε ένα ξενοδοχείο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ολόκληρη (*) η βίβλος είναι μια συλλογή μίσους και τόσο θεόπνευστο, όσο και η ΝΔ σεμνή και ταπεινή.




(*) Η μοναδική εξαίρεση είναι το τελευταίο χρονικά τμήμα της, το υπέροχο βιβλίο του Εκκλησιαστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ολόκληρη (*) η βίβλος είναι μια συλλογή μίσους και τόσο θεόπνευστο, όσο και η ΝΔ σεμνή και ταπεινή.

+loool
για την παρομοίωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Mη παμε στα πολιτικα καλυτερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Mη παμε στα πολιτικα καλυτερα


Kαι όμως, η ερμηνεία της Βίβλου - σε ένα παράλληλο, ιερόσυλο και κατ' ομολογία παραδόσυλο χωρατό - είναι πρωτίστως Πολιτική. Προσπερνώ τις ευκολόπεπτες πλην εννοιολογικά σημαίνουσες επεξηγήσεις περί του επαναστάτη Σατανά και του δυνάστη Κυρίου, για τις οποίες ενδιαφέρομαι λιγότερο και από το ποιός θα χάσει τον αποψινό τελικό. Και στεκομαι στο εξής.

Το κυρίαρχο πρότυπο της Βίβλου είναι η μυθιστόριση της ανόδου του οίκου του Αβραάμ στην εξουσία, και της επελθούσης ανόδου των "τέκνων του Θεού" στη δόξα. Εάν, ακολουθώντας ένα κάπως αμυδρά γνωστό πρότυπο τραγωδίας, η συνεπακόλουθη πτώση του Ισραήλ εκλαμβανόταν ως Κάθαρσις για τις πολύπτυχες αδικίες, ατιμίες και κακουργίες που κατέστησαν τη φυλή ισχυρή, τότε η Βίβλος θα μπορούσε (στη μισερή μου φαντασία) να επενδυθεί την αχλύ ενός Αισχύλειου μυθοδράματος. Αλλά με τον Θεό δεν ξεμπερδεύει κανείς έτσι εύκολα - η πτώση χρεώνεται στην έλλειψη Πίστης, και τα Κρίματα του παρελθόντος παραμένουν αξέπλυτα, δίνοντας έδαφος για νέα, χειρότερα εγκλήματα, πάντα στον δρόμο προς την υποσχεθείσα Επαγγελία.

Πλατιάζω, πολυλογώ, συγκρίνω ανόμοια και πραγματικά δεν με ενδιαφέρει. Άει στο διάολο πρωί πρωί :mad: . Επιστροφή στον οίκο του Αβραάμ και την πολιτική διάσταση που υφ-έρπεται. Αυτή δεν είναι άλλη από την Πατριαρχία.

Τα ονόματα των απογόνων του Αβραάμ δίνονται πάντα κατά τον υιό. Οι γιοί αναλαμβάνουν την περιουσία του πατρός, μαζί με αυτήν ουσιαστικά κληρονομούν και τις μητέρες τους(!). Η επιθυμίες του Πατρός για την οικογένεια και την φυλή γίνονται Νόμος... Θεόδοτος μάλιστα.

Η ύπαρξη της Πατριαρχίας στη Βίβλο έχει χρησιμοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό στη νεώτερη ευρωπαϊκή ιστορία, για να δικαιολογήσει τον συγκεντρωτισμό της εξουσίας σε συγκεκριμένα τμήματα του πληθυσμού - υβρίδιό της παραμένει η προεδρευόμενη μας δημοκρατία. Και επί τη βάσει βέβαια της παλαιότητας - Αφού έτσι συμβαίνει στην Βίβλο, έτσι θα ήταν πάντοτε.

Τα αποτελέσματα της έρευνας, πέρα από διαιωνόβια, είναι και ασύμφωνα με αυτή την άποψη. Μελετώντας κοινωνίες πρωτογόνων, οι μελετητές κατέληξαν στο συμπέρασμα πως η καταγωγή προσμετράται με το γένος - δηλαδή την επαλληλία μητέρας, γιαγιας, προγιαγιάς και ούτω λέγοντας. Όπως είναι και λογικό άλλωστε.

Θα πει κανείς, "Μα τι τρόμπες οι μελετητές! Δεν μπορούσαν να διαβάσουν Αριστοτέλη, Πολιτείας Β';" Προσπερνώ και εδώ ένα ακόμα εννοιολογικά σημαίνον αντικείμενο , για να σταθώ στο εξής τελικό συμπέρασμα (επιτέλους, αρχίζει και ο τελικός).

Η Βίβλος έχει δόσει πρόσφορο έδαφος για την αφαίρεση (πολιτικής) ισχύος από τις γυναίκες.

Συμφωνώ πως δεν είναι η μόνη αποκρυσταλλωμένη αιτία. πως το ίδιο συνέβαινε και συμβαίνει σε μέρη όπου αγνοούν τη Βιβλο, και χίλια ακόμα διάτρητα σημεία. Μονο για να ξανατραβήξω τον μπαλλαντέρ.

Στη Βίβλο, η Πατριαρχία επιβάλλεται με Θεϊκή Προσταγή.

Δηλαδή, μπορεί και οι γυναίκες της Αθήνας να μην είχαν πολιτική ισχύ, αλλά είχαν να φοβούνται μόνο το μαστίγιο του αφέντη και συζύγου τους. Ενώ οι Εβραίες θα είχαν να αντιμετωπίσουν την μήνι ενός Θεού, καθαγιασμένη μέσα από την χείρα του αφέντη.

Για να κλείσω επειδή βαρέθηκα, κατά μία έννοια αυτο δεν ήταν και τόσο κακό. Εξακολουθώ να πιστεύω πως ο κόσμος θα γινόταν πολύ πιο άσχημο μέρος αν οι γυναίκες είχαν άμεσο μερίδιο στο μίσος και την εκδίκηση. Αλλά για να μην με πει κανείς μισογύνη (που βασικά είμαι) θα πάω να δω τον τελικό και να γίνω γκολ στη φτηνή μπύρα. Μπάι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ρεμπεσκέ... τι να πω... Respect! Συμφωνώ σε όλα με την πολύ καλή σου ανάλυση, εκτός βέβαια από την τελευταία παράγραφο που μου το χάλασες :P

Ξέρω, δεν προσθέτω τίποτα στη συζήτηση, αλλά βαριέμαι αυτή τη στιγμή να αναλύσω την σκέψη μου επί του θέματος, η οποία είναι στα ίδια επίπεδα με τον Rempeskes...

Η Βίβλος πρέπει πρώτα να διαβαστεί ως πολιτικό βιβλίο και έπειτα ως θρησκευτικό, γιατί νομίζω με αυτή τη σειρα γράφτηκε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Eννουσα μη παμε σε κομματικα, ΝΔ,ΠΑΣΟΚ κλπ.

Σιγουρα ειναι βιβλιο γραμμενο για να ελεγξει , να χειραγωγησει και να περασει μια ανατροφη που συνεφερε καποιους.

Το ερωτημα ειναι, γιατι πολυς κοσμος τα παιρνει ειτε κυριολεκτικα, ειτε σαν λογο του θεου, και εν πασει περιπτωσει ουτε τα διαβαζει προσεκτικα, ουτε εχει διαθεση να ανοιξει τα ματια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εξακολουθώ να πιστεύω πως ο κόσμος θα γινόταν πολύ πιο άσχημο μέρος αν οι γυναίκες είχαν άμεσο μερίδιο στο μίσος και την εκδίκηση.

Mαλλον το αναποδο ισχυει.
Αν ειχαν μεριδιο, με τον καιρο θα μειωνοταν το μισος.
Πιστευω οτι μια μητριαρχικη κοινωνια ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που χρειαζομαστε αυτη τη στιγμη για να ξαναβρουμε τους εαυτους μας (= να ξαναγινουμε ανθρωποι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Mαλλον το αναποδο ισχυει.
Αν ειχαν μεριδιο, με τον καιρο θα μειωνοταν το μισος.
Πιστευω οτι μια μητριαρχικη κοινωνια ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που χρειαζομαστε αυτη τη στιγμη για να ξαναβρουμε τους εαυτους μας (= να ξαναγινουμε ανθρωποι)

Μπράβο ρε bisbiriko... ?? δεν το περίμενα τόσο θάρρος να το γράψεις αυτό. Συμφωνώ απόλυτα, τι περίεργο, πρώτη φορά στη ζωή μου συμφωνώ τόσο συχνά. :D πρέπει να το κοιτάξω αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Γιατι σου φανηκε περιεργο? Το τοσο θαρρος ειλικρινα δεν το καταλαβα δηλαδης.

Το να μεγαλωνει μια γυναικα μεσα της μια ζωη, της δινει κατι που οι αντρες (που να βαραμε το κ@λο μας κατω) δεν προκειται να αποκτησουμε ποτε.
Πεσ'το ανθρωπια, αγαπη, ισορροπια ξερωγωτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το να μεγαλωνει μια γυναικα μεσα της μια ζωη, της δινει κατι που οι αντρες (που να βαραμε το κ@λο μας κατω) δεν προκειται να αποκτησουμε ποτε.
Πεσ'το ανθρωπια, αγαπη, ισορροπια ξερωγωτι.

Γλυκά και όμορφα λόγια, για να κοροϊδευόμαστε τις κρύες νύχτες του χειμώνα, κατεβάζοντας στραγγάλια και ουίσκι "La Bomb", πάνω από φτηνές αισθησιακές παραγωγές του Βουλή ΤV :P

Γιατί σε πιστέψω, όλες οι γυναίκες είναι ανθρώπινες, αγαπησιάρες, ισορροπημένες ... :confused::worry:

Μόνο εγώ γνωρίζω τις κενόψυχες ρε γμτ;;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Mαλλον το αναποδο ισχυει.
Αν ειχαν μεριδιο, με τον καιρο θα μειωνοταν το μισος.
Πιστευω οτι μια μητριαρχικη κοινωνια ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που χρειαζομαστε αυτη τη στιγμη για να ξαναβρουμε τους εαυτους μας (= να ξαναγινουμε ανθρωποι)

(Με αλλά λόγια Μπακογιαννη για πρωθυπουργός?:P )

Ναι συμφωνώ. Η κοινωνία μας θα ήταν διαφορετική αν οι γυναίκες θα είχαν ισχυρότερο λόγο.

Γλυκά και όμορφα λόγια, για να κοροϊδευόμαστε τις κρύες νύχτες του χειμώνα, κατεβάζοντας στραγγάλια και ουίσκι "La Bomb", πάνω από φτηνές αισθησιακές παραγωγές του Βουλή ΤV :P

Γιατί σε πιστέψω, όλες οι γυναίκες είναι ανθρώπινες, αγαπησιάρες, ισορροπημένες ... :confused::worry:

Μόνο εγώ γνωρίζω τις κενόψυχες ρε γμτ;;; :worry:
Φίλε μου ρεμπεσκέ...μη το κάνεις αυτό σε ένα μυαλό σαν το δικό σου…

Για την βίβλο θα πω ότι δεν με ενδιαφέρει αν είναι μόνο ένα ωραίο παραμύθι. Αρκεί να έχω δύναμη να πάρω από μέσα μονο αυτό που με κάνει καλύτερος άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
(Με αλλά λόγια Μπακογιαννη για πρωθυπουργός?:P )

Ναι συμφωνώ. Η κοινωνία μας θα ήταν διαφορετική αν οι γυναίκες θα είχαν ισχυρότερο λόγο.

Θα προτεινα Μπακογιαννη για πρωθυπουργο οσο θα προτεινα Κοντολυσσα Ρυζια για Προεδρο στες Ηπα. Νομιζω ειναι ευκολο να δει καποιος οτι πολλες γυναικες της εξουσιας, γινονται πιο σκληρες απο τους περισσοτερους αντρες. Και τα παραδειγματα δεν ειναι μονο απο την πολιτικη (βλεπε και μεγαλοστελεχη εταιρειων).
Με την υπαρχουσα κατασταση, πιστευω οτι πρεπει να υπαρξει ενα μεταβατικο σταδιο για να παρουν οι γυναικες την εξουσια. Ας μην ξεχναμε οτι: Οι πρωτες κοινωνιες ηταν μητριαρχικες και αρα, το οτι εγιναν πατριαρχικες εξυπηρετησε καποιο σκοπο (το σκοπο τον συζηταμε αν θελετε).
Αυτος ο σκοπος τελειωσε πια (κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα) και ηρθε πια ο καιρος να αλλαξουν καποια πραγματα. Ηδη στη Γερμανια εχουμε γυναικα καγκελλαριο και στη Γαλλια κατεβηκε γυναικα για προεδρος με σοβαρες πιθανοτητες για επιτυχια.
Τα πραγματα αλλαζουν. Καιρος να τα υποδεχτουμε.

Ρεμπεσκε

Γιατι εγω γνωριζω μονο τις καλοψυχες ?
Και προσωπικα πιστευω οτι δε μας πληγωνουν οι αλλοι. Εμεις πληγωνουμε τους εαυτους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Πανω στο θεμα της βιβλου ειχα γραψει σε ενα αλλο θεμα. Το κανω copy paste εδω για οσους δεν το ειχαν διαβασει, μιας και ετσι κι αλλιως τα ιδια περιπου θα ελεγα παλι:

Η παλαια διαθηκη ειναι το ιερο βιβλιο του ιουδαισμου και περιγραφει κυριως την ιουδαικη "ιστορια" πριν και μετα την απελευθερωση τους απο τους Αιγυπτιους, αλλα και καποια πραγματα που αφορουν την γεννηση του κοσμου κλπ.

Η παλαια διαθηκη ειναι το μεγαλυτερο και ποιο πετυχημενο προπαγανδιστικο και ρατσιστικο βιβλιο που εχει γραφτει. Μεσα απο τις σελιδες του βγαινει συνεχως το μηνυμα οτι οι ιουδαιοι ειναι ο αγαπημενος λαος του Θεου
, ο "περιουσιος" λαος. Συμφωνα με την ΠΔ δηλαδη ο Θεος τρεφει μια καποια περισσοτερη αδυναμια στον λαο του Ισραηλ, περισσοτερη απο οτι στους υπολοιπους ανθρωπους. Σαν προπαγανδιστικο βιβλιο η ΠΔ εχει πετυχει απιστευτα, καθως την διδασκομαστε και εμεις στα σχολεια μας... Η εβραικη προπαγανδα μπηκε και στα δικα μας σπιτια...

Συμφωνα παντα με την ΠΔ, οι ιουδαιοι βοηθηθηκαν απο το Θεο για να φυγουν απο την Αιγυπτιακη δουλεία κυριως με τις "7 πληγες του Φαραω". (Δεν μπορει, σιγουρα εχετε δει το εργο με τον Γιουλ Μπρινερ). Ο Θεος λοιπον, εδρασε ετσι για να ελευθερωσει τους εβραιους (αληθεια γιατι δεν εστελνε και μερικες πληγες στον Τουρκο σουλτανο οταν η Ελλαδα ηταν υποδουλωμενη στους Τουρκους...). Ο συμπονετικος και φιλανθρωπος Θεος εσπειρε τον θανατο στους Αιγυπτιους πολιτες. Αμα ησουν εβραιος και εβαφες την πορτα σου με αιμα αρνιου, γλιτωνες τον θανατο. Ηταν το πιστοποιητικο οτι πληρουσες τα φυλετικα κριτηρια.


Αργοτερα, οταν οι εβραιοι εφυγαν απο την Αιγυπτο και καθως καταδιωκονταν απο το στρατο του Φαραω, ο Θεος ανοιξε στα δυο την Ερυθρα θαλασσα για να περασουν οι εβραιοι. Οταν περασε και ο τελευταιος εβραιος, ο συμπονετικος και φιλανθρωπος θεος εκλεισε την θαλασσα και πνιγηκαν ολοι οι Αιγυπτιοι στρατιωτες που περνουσαν.

Και σαν να μην εφταναν ολα αυτα, τους εδωσε 10 εντολες και τους εταξε γη. Την γη "Χανααν", Γη της Επαγγελιας. Στην οποια παρεπιπτωντως ζουσαν οι Φιλισταιοι (οι σημερινοι Παλαιστινιοι). Ιδου λοιπον και ο Θεος-μεσιτης!


Οι αρχαιοι Ελληνες (τους φερνω ως παραδειγμα) χαρακτηριζανε τις ιστοριες και τις παραδοσεις με τις θεικες επεμβασεις στα ανθρωπινα ως μυθολογια. Οι Εβραιοι τις εκαναν ιστορια για να προωθησουν οσο το δυνατον καλυτερα την προπαγανδα τους, την οποια ασκησαν πρωτα στους ιδιους τους απογονους τους.

Σε αυτην την Παλαια Διαθηκη προφητευεται οτι θα γεννηθει στην Ιουδαια ο Μεσσιας.

Η Καινη Διαθηκη μας εξιστορει τη ζωη του Μεσσια και των αποστολων του. Ειναι η συνεχεια αυτου του αγιου
βιβλιου που λεγοταν Παλαια Διαθηκη. Ουσιαστικα ο χριστιανισμος ειναι η συνεχεια του Ιουδαισμου. Απλα η διαφορα ειναι οτι ο Ιουδαισμος σταματαει στην παλαια διαθηκη, και γι αυτους ο Μεσσιας δεν εχει ερθει ακομα.
Μεσω του χριστιανισμου παντως ο Ιουδαισμος ειχε την καλυτερη προπαγανδα, καθως το βιβλιο της προπαγανδας τους διδασκεται στα σχολεια των χριστιανικων κρατων.

Ο χριστιανισμος τελικα προωθηθηκε τελεια απο τους πρεσβευτες του, γιατι καταφερε και επικρατησε στη αρχαια Ρωμη και την Ελλαδα που τοτε ηταν τα κεντρα του κοσμου.

Αυτα τα λιγα και περιληπτικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και θα ελεγα οτι η προτιμηση του "θεου" για τους Ιουδαιους μαλλον δεν ειναι και το χειροτερο στιγμα στα βιβλια αυτα...εχει μεσα πραμα μπολικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έχει πλάκα το πως, όταν ο χριστιανισμός ήταν νέος, διάφοροι συγγραφείς υποστήριζαν πως ο θεός της ΠΔ ήταν διαφορετικός από εκείνον της ΚΔ, ακριβώς γιατί φαίνονται τόσο διαφορετικοί μεταξύ τους. Ωραίες εποχές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
εμένα μου αρέσει η θεϊκή επιλογή των "Ιερών Ευαγγελίων". Μαζεύτηκαν 10 παπούληδες σε μια Οικουμενική Σύνοδο, αποφάσισαν ποια ευαγγέλια λένε την ιστορία πιο κοντά στα μέτρα τους και τα υπόλοιπα αποφάσισαν ότι ήταν πλαστά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top